آخرين مطالب

بایدهایی که شورای فرهنگ عمومی استان باید دنبال کند فرهنگي

بایدهایی که شورای فرهنگ عمومی استان باید دنبال کند

  بزرگنمايي:

فارس آنلاین - شیراز- شورای فرهنگ عمومی هراستان‌‌ با توجه به نقش فرهنگ درمسائل اجتماعی و ضرورت هماهنگی و همسویی صاحب ‌نظران،کارشناسان و برنامه ‌ریزان فرهنگی کشور با نیاز‌های فرهنگی جامعه تشکیل شده است و انتظاراتی از این شورا می رود که کارشناسان در قالب بایدها بیان می کنند.
شورای عالی انقلاب فرهنگی بیست و نهم فروردین 85 آیین ‌‌نامه شورای فرهنگ عمومی استان را تصویب کرد که به طور کلی وظیفه آن شناخت و اطلاع از وضع فرهنگ عمومی و اصلاح و ارتقای آن است که گفته شده لازم است طرح‌ها و برنامه‌های مناسب را تدوین و بر حسن انجام آن نظارت ‌کند.
در رأس این شورا نماینده ولی فقیه باعنوان رئیس این شورا و استاندار باعنوان نایب رئیس قرار دارد و نهادهای متولی فرهنگ نیز از دیگر اعضای آن هستند.
اعضای شورای فرهنگ عمومی استان فارس و صاحبنظران در مصاحبه با ایرنا انتظارات خود را از این شورا عنوان کرده اند و آنچه مشخص است بایدهایی را برزبان می آورند که نشانگر محقق نشدن یا در نظر نگرفتن برخی موارد است.
شورای فرهنگ عمومی استان فارس از سال 1392 تا 1396 جلسه هایی به تعدا 36 مورد برگزار کرده است و طی آن 280 مصوبه به تصویب رسانده که از این تعداد 145 مصوبه معادل 51 درصد تحقق یافته، 62 مصوبه معادل 22درصد تحقق نیافته و 73 مصوبه معادل 27درصد در دست اقدام است.
باتوجه‌ به تحقق نیافتن کامل 49 درصد مصوبات این شورا عملکرد شورای فرهنگ عمومی با برخی نقد‌ها همراه بوده است.
مسعود رستگار، رئیس پیشین جهاد دانشگاهی فارس که به مدت 11 سال در این شورا عضویت داشته است  گفت:شورای فرهنگ عمومی براساس دستورالعمل و شأن تشکیلش باید مسائل کلان فرهنگی استان و کشور را مورد بحث قرار دهد و برای آن‌ها در قالب مصوبات راه‌ حل بیابد و درنهایت آن‌ها را عملیاتی کند.
وی افزود: متأسفانه برخی مباحث که در شورای فرهنگ عمومی استان مطرح می‌شود دون جایگاه و خلاف انگیزه این شوراست و دستور جلسات آن با رسالت شورای فرهنگ عمومی همگام نیست و گاهی نیز مباحث متناسب با دستور جلسات پیش نمی‌رود و اگر چیزی مصوب شود، به اجرا در نمی‌آید.
** پایش مصوبات شورای فرهنگ عمومی ضروری است
رستگار نبود پایش مصوبات را یکی از مشکلات این شورا دانست و بیان کرد: اگر مجموعه‌ای در استانداری یا اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی به پایش مصوبات بپردازد و آن‌ها را تا عملی ‌شدن پیگیری کند، شاهد عملکرد بهتر این شورا خواهیم بود.
وی ادامه داد: مباحثی همچون ضرورت افزایش سرمایه‌های اجتماعی و تشکیل قرارگاه فرهنگی پس از جلسات متعدد، فاقد خروجی مشخص بوده است؛‌ همچنین با وجود رونمایی از سند توسعه فرهنگی استان، هیچ‌یک از دستگاه‌ها به این سند التزام عملی ندارند.
رستگار با بیان اینکه شورا باید بر برنامه‌های درازمدت استراتژیک کار کند و به یافتن راهکار برای حل معضلات اجتماعی اهتمام ورزد، از آنچه ارائه پژوهش‌های فاقد پشتوانه عملی و راهکار در این شورا نامید انتقاد کرد.
وی همچنین از نبود بودجه اختصاصی با عنوان یکی از مشکلات اساسی این شورا یاد کرد و عنوان داشت: مصوبات شورای فرهنگ عمومی استان برای دستگاه‌های مختلف تعیین تکلیف می‌کند درحالی که دستگاه‌های مختلف ردیف بودجه مشخص دارند و باید دربرابر مخارج خود پاسخگو باشند و از این رو بسیاری از مصوبات شورا عملی نمی‌شود.
همچنین مدیرکل صدا و سیمای مرکز فارس که در این شورا عضویت دارد به ایرنا گفت:حرکت شورای فرهنگ عمومی طی سه سال گذشته با فراز و فرود‌هایی همراه بوده است.
محمدتقی سهرابی افزود: نقطه ضعف این شورا دبیرخانه آن است که با توجه به نقش مهمی که در تعیین دستور جلسات شورا دارد، فاقد انسجام کافی است.
وی با تأکید بر اینکه مسائلی که در دستور کار شورا قرار می‌گیرد باید براساس نیاز‌های جامعه باشد، عنوان کرد: گاه بحث مهمی مطرح می‌شود که مطابق با نیاز روز جامعه نیست و آن موضوع باید در دستگاهی دیگر یا جلساتی دیگر به‌ صورت خاص پیگیری شود.
** پیگیری اجرای مصوبات شورای فرهنگ عمومی از تصویب آن مهم‌تر است
مدیرکل صدا و سیمای فارس با بیان اینکه پیگیری مصوبات این شورا از تصویب آن مهم‌ تر است گفت: بی‌توجهی به نتیجه مصوبات و عدم پیگیری آن‌ها باعث بی‌انگیزگی اعضا می‌شود؛ همچنین اعضای شورا باید درصورت ناتوانی در اجرای مصوبات این موضوع را در همان جلسه مطرح کنند یا درصورت پذیرش، آن را به بهترین نحو عملی کنند.
سهرابی همچنین از ضرورت حضور همه مدیران ارشد عضو، در این شورا سخن گفت و بیان داشت: باتوجه به اهمیت موضوعات فرهنگی و ضرورت برخورداری از اختیار کامل برای تصمیم‌گیری، حضور مدیران ارشد دستگاه‌ها در همه جلسات الزام‌آور است که این امر باید توسط دبیرخانه پیگیری شود.
وی به اهمیت پیوست اعتباری و بودجه برای اجرایی شدن مصوبات اشاره کرد و گفت: هر برنامه با بودجه تکمیل می‌شود و دستگاه‌های اجرایی برای عملی کردن برخی مصوبات نیاز به پیوست مالی دارند و ناچارند به دستگاه‌های نظارتی برای محل صرف بودجه پاسخگو باشند بنابراین در امور فرهنگی که مانند کاشت نهال است و دیربازده محسوب می‌شود باید موارد اعتباری لحاظ شود.
سرهنگ حمیدرضا گرامی، مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس نیز گفت:انتظار می‌رود که سیاست‌گذاری شورا باید براساس مصوبات باشد و دستگاه‌ها مکلف به اجرای مصوبات باشند.
** تقسیم کار درست، راه مقابله با هجمه فرهنگی است
وی ادامه داد: هجمه فرهنگی بسیار سنگین است که می‌توان از همه ظرفیت‌ها با تقسیم کار درست برای مقابله با آن استفاده کرد.
گرامی با بیان اینکه مباحث مالی یا فعالیت‌های روزمره در عملکرد برخی دستگاه‌ها انفعال ایجاد کرده است، بیان داشت: برخی آسیب‌های اجتماعی نیز به دلیل همین کم‌کاری‌ها و ضعف‌های مدیریتی در عدم تحقق مصوبات شورا رخ می‌دهد.
** بازنگری در ترکیب اعضای شورا ضروری است
همچنین بهزاد مریدی، مدیرکل سابق اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس   شورای فرهنگ عمومی را مجالی مناسب برای ارتباط و هم‌افزایی مجموعه‌های مختلف در کنار یکدیگر عنوان کرد و گفت:شورای فرهنگ عمومی با حضور نماینده معزز ولی فقیه، استاندار و بسیاری دیگر از بزرگان می‌تواند اتفاقات خوبی را برای استان رقم زند؛ اما به نظر می‌رسد باید در ترکیب اعضای این شورا بازنگری کرد.
وی ادامه داد: در این شورا جای شخصیت‌های دانشگاهی و حقیقی خالی است و بهتر است از تعداد اعضای حقوقی کاسته شود زیرا در غیر این صورت شورا به جایگاهی برای ارائه گزارش‌های دستگاه‌ها بدل خواهد شد.
مریدی بیان کرد: حضور افراد حقیقی همچون دانشمندان، اندیشمندان، روانشناسان، آسیب‌شناسان و علما در این شورا بر خروجی مطلوب آن تأثیر می‌گذارد.
اعضای شورای فرهنگ عمومی استان شامل امام جمعه مرکز استان به عنوان رییس شورا، استاندار به عنوان نایب رییس شورا
و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان دبیر شورا هستند.
دیگر اعضای این شورا را مدیرکل تبلیغات اسلامی استان،مدیرکل صدا و سیمای مرکز استان، یک نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به انتخاب مجمع نمایندگان استان، یک نفر از روسای دانشگاه‌های مرکز استان به انتخاب مجمع روسای دانشگاه های مرکز استان، مدیرکل آموزش و پرورش، مدیرکل اطلاعات، مدیر کل ورزش و جوانان، رییس سازمان مدیریت و برنامه­ ریزی تشکیل می دهد.
همچنین شهردار مرکز استان، فرمانده انتظامی استان،‌فرمانده نیروی مقاومت بسیج ،‌رئیس جهاد دانشگاهی،مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری ، رییس کل دادگستری، یک نفر از روسای نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه‌های استان به انتخاب مجمع نهاد نمایندگی استان، مسئول دفتر نمایندگی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه استان، مسئول دفتر رسیدگی به امور مساجد استان یا یک نفر از ائمه جماعات فعال به پیشنهاد امام جمعه در این شورا عضویت دارند.
دیگر اعضای شورای فرهنگ عمومی استان عبارتند از:‌ ‌یک نفر از ارباب جراید استان به پیشنهاد مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی و تایید شورای فرهنگ عمومی استان، سه نفر از شخصیت­ های معتبر فرهنگی و هنری استان(حداقل یک نفر از خواهران) به پیشنهاد شورای فرهنگ عمومی.
 
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سامانه پزشکی از راه دور در آمبولانس های فارس نصب شد

88 هزار دانش آموز کلاس اول وارد مدارس فارس شدند

کتاب آسیاب های ایران منتشر شد

جشنواره هنرهای نمایشی چنار به صورت استانی خواهد بود

1.95 میلیارد ریال به مرمت آثارتاریخی نی ریز اختصاص یافت

مرمت و مستندنگاری آثار تاریخی نی‌ریز

آغاز سال تحصیلی 88 هزار دانش‌آموز کلاس اولی در مدارس فارس

دفاع مقدس رویداد بزرگی بود که در دنیا ثبت شد

ارتش و سپاه با جهاد خود عزت و افتخار ایران را تامین کردند

دفاع مقدس گنجینه ای برای درس آموختن است

85 هزار کلاس اولی فارس به مدرسه رفتند

پرورش دانش آموزان فدای آموزش شده است

همایش نمایشی کارون نامه نی‌نوا در شیراز آغاز به کار کرد

نگران زوال هنر خاتم‌سازی شیرازم/ آرزویم تربیت شاگرد است

وقوع ٨٢ فقره آتش سوزی در مراتع و جنگل‎های فارس

تعزیه میدانی در صحرارود فسا برگزار شد

پیکر پاک شهید گمنام در جهرم تشییع شد

آیین شام غریبان در فارس برگزار شد

قیام های مهم عدالت خواهانه الهام گرفته از عاشورا است

نماز ظهر عاشورا با حضور سوگواران حسینی در فارس برگزار شد

حرم سوم اهل بیت(ع) غرق ماتم حسین(ع)

اقامه نماز ظهر عاشورا در استان فارس

برگزاری چهارمین سوگواره حدیث نینوا/ انصاری لاری: عاشورا رنگ تکرار و ملال نمی گیرد

فعالان محیط زیست به پاکسازی طبیعت رفتند

ای قوم دراین عزا بگریید

پیکرهای پاک 8 شهید گمنام در فارس آرام گرفت

یک کشته و دو مصدوم بر اثر سقوط تیر برق بر روی هیات عزاداری در لار

برگزاری همایش 8 روزه «کارون نامه نی نوا»

حرم مطهر حضرت شاهچراغ(ع) میزبان عزاداران تاسوعای حسینی شد

داوران استانی جشنواره بین المللی قصه گویی در فارس معرفی شدند

تجلیل از کتابخوانان برگزیده در روستای امامزاده بزم بوانات

تاسوعا دیباچه فصل ایثار و آزادگی

عزاداری یکپارچه تاسوعای حسینی در شیراز برگزار شد

آیین سنتی تعزیه خوانی در شهر زرقان برگزار شد

عزاداری روز تاسوعای حسینی در فارس و شیراز

همایش نمایشی کارون نامه نی‌نوا در شیراز برگزار می‌شود

برگزاری مراسم خیمه‌سوزان در جهرم

دسته‌های عزاداری در شیراز

فعالیتهای ادبی بامحور سعدی پژوهی در مجاورت آرامگاه سعدی تقویت شود

اهمیت مهارت آموزی در کنار تحصیل دانش توسط دانشجویان

استاندار فارس: فضای آموزشی مناسب از مخاطرات اجتماعی می کاهد

روزی به نام شعر و ادب فارسی

تعزیه میدانی در صحرا رود فسا برگزار می شود

850 هزار دانش آموز در فارس به تحصیل خواهند پرداخت

جشنواره پیکرتراشی در شیراز برگزار خواهد شد.

تقویت فعالیت‌های ادبی در جوار آرامگاه سعدی ضروری است

اطعام 120 هزار نفر از موقوفه معزالوزاره شیراز

فراخوان نمایشگاه عکس روز جهانی سالمند منتشر شد

قواعد آموزش‌وپرورش باید به جد رعایت شود

خیابان غذا در شیراز ایجاد می شود