آخرين مطالب

بایدهایی که شورای فرهنگ عمومی استان باید دنبال کند فرهنگي

بایدهایی که شورای فرهنگ عمومی استان باید دنبال کند

  بزرگنمايي:

فارس آنلاین - شیراز- شورای فرهنگ عمومی هراستان‌‌ با توجه به نقش فرهنگ درمسائل اجتماعی و ضرورت هماهنگی و همسویی صاحب ‌نظران،کارشناسان و برنامه ‌ریزان فرهنگی کشور با نیاز‌های فرهنگی جامعه تشکیل شده است و انتظاراتی از این شورا می رود که کارشناسان در قالب بایدها بیان می کنند.
شورای عالی انقلاب فرهنگی بیست و نهم فروردین 85 آیین ‌‌نامه شورای فرهنگ عمومی استان را تصویب کرد که به طور کلی وظیفه آن شناخت و اطلاع از وضع فرهنگ عمومی و اصلاح و ارتقای آن است که گفته شده لازم است طرح‌ها و برنامه‌های مناسب را تدوین و بر حسن انجام آن نظارت ‌کند.
در رأس این شورا نماینده ولی فقیه باعنوان رئیس این شورا و استاندار باعنوان نایب رئیس قرار دارد و نهادهای متولی فرهنگ نیز از دیگر اعضای آن هستند.
اعضای شورای فرهنگ عمومی استان فارس و صاحبنظران در مصاحبه با ایرنا انتظارات خود را از این شورا عنوان کرده اند و آنچه مشخص است بایدهایی را برزبان می آورند که نشانگر محقق نشدن یا در نظر نگرفتن برخی موارد است.
شورای فرهنگ عمومی استان فارس از سال 1392 تا 1396 جلسه هایی به تعدا 36 مورد برگزار کرده است و طی آن 280 مصوبه به تصویب رسانده که از این تعداد 145 مصوبه معادل 51 درصد تحقق یافته، 62 مصوبه معادل 22درصد تحقق نیافته و 73 مصوبه معادل 27درصد در دست اقدام است.
باتوجه‌ به تحقق نیافتن کامل 49 درصد مصوبات این شورا عملکرد شورای فرهنگ عمومی با برخی نقد‌ها همراه بوده است.
مسعود رستگار، رئیس پیشین جهاد دانشگاهی فارس که به مدت 11 سال در این شورا عضویت داشته است  گفت:شورای فرهنگ عمومی براساس دستورالعمل و شأن تشکیلش باید مسائل کلان فرهنگی استان و کشور را مورد بحث قرار دهد و برای آن‌ها در قالب مصوبات راه‌ حل بیابد و درنهایت آن‌ها را عملیاتی کند.
وی افزود: متأسفانه برخی مباحث که در شورای فرهنگ عمومی استان مطرح می‌شود دون جایگاه و خلاف انگیزه این شوراست و دستور جلسات آن با رسالت شورای فرهنگ عمومی همگام نیست و گاهی نیز مباحث متناسب با دستور جلسات پیش نمی‌رود و اگر چیزی مصوب شود، به اجرا در نمی‌آید.
** پایش مصوبات شورای فرهنگ عمومی ضروری است
رستگار نبود پایش مصوبات را یکی از مشکلات این شورا دانست و بیان کرد: اگر مجموعه‌ای در استانداری یا اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی به پایش مصوبات بپردازد و آن‌ها را تا عملی ‌شدن پیگیری کند، شاهد عملکرد بهتر این شورا خواهیم بود.
وی ادامه داد: مباحثی همچون ضرورت افزایش سرمایه‌های اجتماعی و تشکیل قرارگاه فرهنگی پس از جلسات متعدد، فاقد خروجی مشخص بوده است؛‌ همچنین با وجود رونمایی از سند توسعه فرهنگی استان، هیچ‌یک از دستگاه‌ها به این سند التزام عملی ندارند.
رستگار با بیان اینکه شورا باید بر برنامه‌های درازمدت استراتژیک کار کند و به یافتن راهکار برای حل معضلات اجتماعی اهتمام ورزد، از آنچه ارائه پژوهش‌های فاقد پشتوانه عملی و راهکار در این شورا نامید انتقاد کرد.
وی همچنین از نبود بودجه اختصاصی با عنوان یکی از مشکلات اساسی این شورا یاد کرد و عنوان داشت: مصوبات شورای فرهنگ عمومی استان برای دستگاه‌های مختلف تعیین تکلیف می‌کند درحالی که دستگاه‌های مختلف ردیف بودجه مشخص دارند و باید دربرابر مخارج خود پاسخگو باشند و از این رو بسیاری از مصوبات شورا عملی نمی‌شود.
همچنین مدیرکل صدا و سیمای مرکز فارس که در این شورا عضویت دارد به ایرنا گفت:حرکت شورای فرهنگ عمومی طی سه سال گذشته با فراز و فرود‌هایی همراه بوده است.
محمدتقی سهرابی افزود: نقطه ضعف این شورا دبیرخانه آن است که با توجه به نقش مهمی که در تعیین دستور جلسات شورا دارد، فاقد انسجام کافی است.
وی با تأکید بر اینکه مسائلی که در دستور کار شورا قرار می‌گیرد باید براساس نیاز‌های جامعه باشد، عنوان کرد: گاه بحث مهمی مطرح می‌شود که مطابق با نیاز روز جامعه نیست و آن موضوع باید در دستگاهی دیگر یا جلساتی دیگر به‌ صورت خاص پیگیری شود.
** پیگیری اجرای مصوبات شورای فرهنگ عمومی از تصویب آن مهم‌تر است
مدیرکل صدا و سیمای فارس با بیان اینکه پیگیری مصوبات این شورا از تصویب آن مهم‌ تر است گفت: بی‌توجهی به نتیجه مصوبات و عدم پیگیری آن‌ها باعث بی‌انگیزگی اعضا می‌شود؛ همچنین اعضای شورا باید درصورت ناتوانی در اجرای مصوبات این موضوع را در همان جلسه مطرح کنند یا درصورت پذیرش، آن را به بهترین نحو عملی کنند.
سهرابی همچنین از ضرورت حضور همه مدیران ارشد عضو، در این شورا سخن گفت و بیان داشت: باتوجه به اهمیت موضوعات فرهنگی و ضرورت برخورداری از اختیار کامل برای تصمیم‌گیری، حضور مدیران ارشد دستگاه‌ها در همه جلسات الزام‌آور است که این امر باید توسط دبیرخانه پیگیری شود.
وی به اهمیت پیوست اعتباری و بودجه برای اجرایی شدن مصوبات اشاره کرد و گفت: هر برنامه با بودجه تکمیل می‌شود و دستگاه‌های اجرایی برای عملی کردن برخی مصوبات نیاز به پیوست مالی دارند و ناچارند به دستگاه‌های نظارتی برای محل صرف بودجه پاسخگو باشند بنابراین در امور فرهنگی که مانند کاشت نهال است و دیربازده محسوب می‌شود باید موارد اعتباری لحاظ شود.
سرهنگ حمیدرضا گرامی، مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس نیز گفت:انتظار می‌رود که سیاست‌گذاری شورا باید براساس مصوبات باشد و دستگاه‌ها مکلف به اجرای مصوبات باشند.
** تقسیم کار درست، راه مقابله با هجمه فرهنگی است
وی ادامه داد: هجمه فرهنگی بسیار سنگین است که می‌توان از همه ظرفیت‌ها با تقسیم کار درست برای مقابله با آن استفاده کرد.
گرامی با بیان اینکه مباحث مالی یا فعالیت‌های روزمره در عملکرد برخی دستگاه‌ها انفعال ایجاد کرده است، بیان داشت: برخی آسیب‌های اجتماعی نیز به دلیل همین کم‌کاری‌ها و ضعف‌های مدیریتی در عدم تحقق مصوبات شورا رخ می‌دهد.
** بازنگری در ترکیب اعضای شورا ضروری است
همچنین بهزاد مریدی، مدیرکل سابق اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس   شورای فرهنگ عمومی را مجالی مناسب برای ارتباط و هم‌افزایی مجموعه‌های مختلف در کنار یکدیگر عنوان کرد و گفت:شورای فرهنگ عمومی با حضور نماینده معزز ولی فقیه، استاندار و بسیاری دیگر از بزرگان می‌تواند اتفاقات خوبی را برای استان رقم زند؛ اما به نظر می‌رسد باید در ترکیب اعضای این شورا بازنگری کرد.
وی ادامه داد: در این شورا جای شخصیت‌های دانشگاهی و حقیقی خالی است و بهتر است از تعداد اعضای حقوقی کاسته شود زیرا در غیر این صورت شورا به جایگاهی برای ارائه گزارش‌های دستگاه‌ها بدل خواهد شد.
مریدی بیان کرد: حضور افراد حقیقی همچون دانشمندان، اندیشمندان، روانشناسان، آسیب‌شناسان و علما در این شورا بر خروجی مطلوب آن تأثیر می‌گذارد.
اعضای شورای فرهنگ عمومی استان شامل امام جمعه مرکز استان به عنوان رییس شورا، استاندار به عنوان نایب رییس شورا
و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان دبیر شورا هستند.
دیگر اعضای این شورا را مدیرکل تبلیغات اسلامی استان،مدیرکل صدا و سیمای مرکز استان، یک نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به انتخاب مجمع نمایندگان استان، یک نفر از روسای دانشگاه‌های مرکز استان به انتخاب مجمع روسای دانشگاه های مرکز استان، مدیرکل آموزش و پرورش، مدیرکل اطلاعات، مدیر کل ورزش و جوانان، رییس سازمان مدیریت و برنامه­ ریزی تشکیل می دهد.
همچنین شهردار مرکز استان، فرمانده انتظامی استان،‌فرمانده نیروی مقاومت بسیج ،‌رئیس جهاد دانشگاهی،مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری ، رییس کل دادگستری، یک نفر از روسای نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه‌های استان به انتخاب مجمع نهاد نمایندگی استان، مسئول دفتر نمایندگی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه استان، مسئول دفتر رسیدگی به امور مساجد استان یا یک نفر از ائمه جماعات فعال به پیشنهاد امام جمعه در این شورا عضویت دارند.
دیگر اعضای شورای فرهنگ عمومی استان عبارتند از:‌ ‌یک نفر از ارباب جراید استان به پیشنهاد مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی و تایید شورای فرهنگ عمومی استان، سه نفر از شخصیت­ های معتبر فرهنگی و هنری استان(حداقل یک نفر از خواهران) به پیشنهاد شورای فرهنگ عمومی.
 
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سند تحول بنیادین ظرفیتی مناسب برای توسعه آموزش و پرورش است

جایزه کتاب سال پاسداران اهل قلم به « عزیز جهان» رسید

مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن یکی از بزرگترین تهدیدات جانی مسافران

مراسم سال تحویل در تخت جمشید و پاسارگاد برگزار نمی‌شود

استقبال از نوروز با شعار صنایع دستی فرصتی برای گردشگری تجربه محور/ راه‌اندازی جاذبه‌های جدید گردشگری در شیراز

برگزاری مراسم تحویل سال در حرم سوم اهل‌بیت(ع)

آبشاری با چهار نوع آب/ کهن ترین شهر ایران را ببینید

کنگره بین المللی صلح و سلامت در شیراز برگزار می شود

سرپرست آموزش و پرورش فارس معرفی شد

گشایش درهای سه مکان جدید گردشگری برای مسافران نوروزی در شیراز

بابت وصول نشدن مطالبات معلمان فارس از آنها عذرخواهی می کنم

زمین‌لرزه حوالی فراشبند را لرزاند

زمینه آزادی بیش از700نفر از زندانیان جرایم غیرعمد فراهم شده است

تصادف در محور جم 3 کشته برجا گذاشت

مدیریت با حکم و کاغذ ممکن نیست/ 149 پروژه ملی در فارس

خط دوم انتقال آب به شیراز سال آینده افتتاح می شود

افتتاح جشنواره‌ی صنایع دستی عشایر‌ در خفر

معرفی برترین‌های جشنواره‌ی باران مهر در شیراز

خانه مسافرهایی با نرخ هتل 3 ستاره/ کیمیاگری با نوروز

برترین های «باران مهر» معرفی شدند/محیط زیست در بوم نقاشی کودکان

بهره برداری از چهل و پنجمین پایگاه خیرساز اورژانس فارس

پیشکسوت صنعت چاپ استان فارس چهره در نقاب خاک کشید

سال 96 زمان اتحاد دستگاه های اجرایی صدرا برای رفع مشکلات بود

کودکان و نوجوانان شیرازی و دارابی در نوروز به کانون می آیند

نمایشگاه گروهی نقاشی بهار ایرانی در پنج نگارخانه شیراز گشایش یافت

ذخیره خون در فارس به نقطه بحران رسید

آیت الله ایمانی استعفا نداده است

ساعات بازدید از اماکن تاریخی فارس اعلام شد

اجرای طرح «عید خوب، کتاب خوب» در پایگاه های فرهنگی

بخشدار جدید بخش مرکزی خرامه معرفی شد

مسئولان جهرم به پویش ملی «ایمن برانیم» پیوستند

تغییر کاربری باغات نداریم/ برخورد با تخریب کنندگان بافت تاریخی

تعرفه بیمه ورزشکاران افزایش نخواهد یافت

گردش در چیدمان هنری«اینجا»/آشنازدایی از چمدان هایی پر پوشال

سنت های حسنه نوروز مورد توجه باشد/ جهاد کشاورزی دشمن تراشی نکند

فضای دائمی نمایشگاهی، دغدغه زنان کارآفرین شیراز

مردم داری و مردم دوستی دلیل موفقیت مرحوم دکتر خدادوست بود

مرحوم دکتر خدادوست فطرت دانشجویان خود را بیدار می کرد

زرقان شیراز در جاده تخت جمشید پذیرای مسافران نوروزی است

دولتمردان از پولدار شدن مردم خوشحال شوند

بناهای تاریخی گنج پنهان شیراز هستند/ عدم توسعه فضای شهری

واگن های بیشتری به مترو شیراز تحویل داده می شود

دولت 1300 میلیارد تومان در مترو شیراز هزینه کرده است

شانزدهمین ایستگاه و 20 واگن مترو شیراز افتتاح شد

صادرات غیر نفتی کشور 5 درصد رشد داشته است

بی عدالتی و تبعیض باعث نارضایتی است/ زندگی به بافت قدیم بازگردد

اقتصادی کردن شهرداری ها باید اولویت باشد

رشته های ارتباطات و هتلداری در دانشگاه آزاد فارس ایجاد می شود

تفاوت آمار صادرات بخش خصوصی با آمار دولتی/ پورسانت اولویت است

آشتی با کتاب و کتابخوانی درجامعه فرهنگ سازی شود