پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

دیدگاه اهالی رسانه فارس درباره چگونگی تحقق شعار سال فرهنگي

دیدگاه اهالی رسانه فارس درباره چگونگی تحقق شعار سال

  بزرگنمايي:

فارس آنلاین - شیراز- اصحاب‌ رسانه مهم ‌ترین رسالت را در فرهنگ ‌سازی شعار «حمایت از کالای ایرانی» و ترغیب مردم برای اجرایی شدن فرموده و تأکید رهبر معظم انقلاب بر عهده دارند.
صاحب‌ نظران این عرصه با استناد به لزوم تغییر الگوی مصرف اجتماع بر اهتمام بیشتر همه مردم و پیش از آن‌ها افراد مورد وثوق مردم تأکید کردند و هریک راهکاری درخور برای حمایت همه ‌جانبه از این شعار و تلاش برای به فعل درآوردن آن بیان کردند.
*** فرهنگ‌سازی هدفمند، گامی مهم در حمایت از کالای ایرانی
محمد عسلی، مدیر مسئول و صاحب امتیاز روزنامه عصر مردم و سایر نشریات مؤسسه عصر نو  عنوان کرد: فرهنگ‌ سازی هدفمند و عقلانی از طریق رسانه‌ها می‌تواند برای شعار سال خاستگاهی جدی در میان همگان فراهم آورد و این امر نباید صرفاً همانند بارانی فصلی، ابتدا سیل‌آسا باشد و بعد برای همیشه فراموش شود.
وی ادامه داد:ما به فرهنگ‌ سازی درازمدت، مستمر، کارشناسی ‌شده، پایدار و ظریف نیازمندیم که با ذائقه مردم و نیاز‌های روحی و روانی آن‌ها تناسب داشته باشد و در این زمینه باید از شعارزدگی بپرهیزیم و همانند نان گرم و شیر صبحگاهی آن را به عادت درآوریم به ‌گونه‌ای که به هر جا بنگریم روح این فرهنگ دیده شود و آثار آن در ساختار و تقویت فرهنگ‌های دیگر هم تأثیرگذار باشد و از فرهنگ شفاهی به یک رفتار تغییر کند.
عسلی با بیان اینکه ایران در صنعت و ارائه کالاهای خدماتی تولیدی کشوری جوان است، عنوان کرد: متأسفانه طی سال‌های گذشته دولت نظارتی جدی و مستمر بر تولید کالای داخلی نداشته و هر سرمایه‌داری به خود حق داده برای ایجاد سود و درآمد بیشتر کالای نامرغوب به بازار عرضه کند هرچند اخیراً شاهد پیشرفتی شایان توجه در برخی حوزه‌ها همچون صنایع پوشاک، شیمیایی ‌دارویی، فرش، فولاد، کیف و کفش و نانو هستیم که توان رقابت با تولیدات خارجی را دارد و از کیفیت خوبی برخوردار است.
***حمایت از تفکر ایرانی مهم‌ ترین اصل حمایت از تولید ملی است
پیمان بهادری، مدیر مسئول و صاحب امتیاز روزنامه افسانه نیز با بیان اینکه حمایت از تفکر و اندیشه ایرانی گام نخست در حمایت از تولید کالای ملی است گفت: این بدان معناست که پژوهشگران، استادان و جوانان ایرانی را به دیگران ترجیح دهیم، باید از خودمان شروع کنیم و به جای تلاش‌کردن برای حضور در دانشگاه‌های خارجی، دانشگاه‌های داخلی را انتخاب کنیم.
او گفت: فصل سفر، شیراز و کرمان و تبریز را به جای آنتالیا و پاتایا برگزینیم، حرمت تولیدکننده و کارگران ایرانی را بیشتر حفظ کنیم تا به تولید کالاهای باکیفیت تشویق شوند و درمقابل کار و تولیدشان متعهدانه ‌تر رفتار کنند.
بهادری بر ضرورت باور جمعی به شعار سال تأکید کرد و بیان داشت: در اولین گام مسئولان باید نشان دهند که به حمایت از کالای ایرانی باور دارند و از تولید داخلی حمایت می‌کنند و در روش زندگی خود و نزدیکانشان به آن معتقدند.
وی با بیان اینکه جامعه باید فاصله خود را با نخبگان در تمام عرصه‌ها کم کند گفت: تحقق شعار سال در گرو بازگشت به داشته‌های خود در زمینه‌های فرهنگی، اقتصادی و سیاسی و باور به کارایی و سودمندی آن است.
*** تحقق شعار سال در گرو تبیین راهبردهای علمی است
محمد مهدی جعفری ‌زاده، صاحب‌ امتیاز و مدیرمسئول روزنامه طلوع در این زمینه وظیفه رسانه‌ها و از جمله مطبوعات را در قبال این موضوع مبنی بر تبیین و توضیح، ترویج و تبلیغ و نقد و تحلیل عنوان کرد و گفت:شعار حمایت از تولید ایرانی در عمل ممکن است به دو سرنوشت دچار شود یا آنکه صرفاً به‌عنوان شعار مطرح شود یا با برنامه‌ریزی مدون و حساب‌شده در چارچوب علمی به مرحله اجرا درآید.
وی با بیان اینکه برای تحقق این شعار به‌ مثابه یک راهبرد باید به چگونگی طرح و اجرای آن به صورت علمی پرداخته شود، اضافه کرد: شعار سال باید تحت مدیریتی واحد و با همکاری کمیته‌ای از دولت، مجلس، قوه قضاییه و... بررسی و نحوه اجرای آن به‌صورت یک برنامه تبیین شود تا هر مسئول، تکلیف خود را در قبال آن بداند.
جعفری‌ زاده عنوان کرد: برای عملیاتی کردن هر برنامه باید به این نکته توجه کرد که آن برنامه با چه کمیتی، چه کیفیتی، چه مقدار هزینه و در چه مدت زمانی اجرا شود بدین‌ترتیب وظیفه رسانه‌ها درقبال شعار حمایت از تولید ملی، روشن‌تر خواهد شد و اصحاب رسانه می‌توانند در طول سال خروجی برنامه‌ها را از حیث کمیت، کیفیت، هزینه و زمان، ارزیابی و بررسی کنند و در این زمینه نقد و تحلیلی علمی و عالمانه با حضور کارشناسان و مسئولان فراهم آورند؛ بدین طریق شعار تمرکز بر تولید ملی و کالای ایرانی می‌تواند عملیاتی شود.
*** تحقق شعار سال نیازمند بسیج همگانی است
همچنین حمیدرضا جعفری نایینی، قائم مقام مدیرمسئول روزنامه سبحان  گفت: رسانه‌ها به واسطه توانایی‌هایی خود در برقراری ارتباط با جامعه و اطلاع ‌رسانی، افکارسنجی و جهت ‌دهی به افکار عمومی می‌توانند نقش مؤثری در تبیین و ترویج و برجسته ‌سازی شعار سال و حمایت از کالای داخلی ایفا کنند.
وی ادامه داد: اگرچه مردم به‌عنوان مصرف‌ کنندگان اصلی کالاهای ایرانی نقش مهمی در تحقق شعار سال دارند، این امر نیازمند بسیج همگانی است.
جعفری نایینی تحقق شعار سال را در گرو هم‌ افزایی همه گروه‌ها دانست و بیان کرد:اگر بخش خصوصی به‌منزله تولیدکننده کالای باکیفیت، دولت با نقش حامی مالی بنگاه‌های اقتصادی، مجلس با قانون ‌گذاری صحیح و اصلاح قوانین و مردم به‌عنوان مصرف‌ کننده هریک به درستی وظیفه خود را ایفا کنند، می‌توان به تحقق این شعار که ایرانی شایسته کالای باکیفیت تولید داخل است، نزدیک شویم.
او با بیان اینکه نتیجه حمایت از تولید کالای باکیفیت به معنای حمایت از تولید با نگاه صادرات است، ادامه داد: این فرایند علاوه ‌بر اشتغال ‌زایی، رفع آسیب‌های اجتماعی و افزایش سرمایه ایرانی موجب برون‌رفت از بحران اقتصادی کنونی کشور خواهد شد.
جعفری ‌نایینی ه کنترل واردات کالاهای خارجی که نفس رقابت از کالای داخلی را ربوده است، الزام همه دستگاه‌های دولتی به خرید کالای ایرانی، تقویت دستگاه‌های تضمین کیفیت و مرغوبیت کالای تولیدی، دفاع از حقوق مصرف‌کننده، حمایت رسانه ملی از تولیدکنندگان در بازاریابی و تبلیغات برای توسعه بازار محصولات خود، تصویب قوانین تشویقی صادراتی و تنبیهی وارداتی غیر ضروری در مجلس و ضمانت اجرایی آن توسط دولت را گامی اساسی در تحقق شعار سال عنوان کرد.
*** اعتمادسازی، تأثیرگذارترین اقدام در حمایت از کالای ایرانی است
علی‌ محمد پشوتن،   نیز با طرح این پرسش اساسی که چرا ایرانی‌ها از کالای ایرانی استقبال نمی‌کنند عنوان کرد: اگر به ‌دنبال ورود عملی به موضوع باشیم، باید ابعاد آن را بشناسیم و با دقت و وسواس به شکلی سنجیده، گام‌های عملی را تعریف کنیم و در مسیری مشخص حرکتی هدفمند انجام دهیم.
وی گفت: باید بدانیم دلیل عدم استفاده ایرانیان از کالای ایرانی بروز بیماری اقتصادی است یا توجه داشتن به اینکه حمایت از کالای ایرانی تنها به معنی آن است که مردم محصولات تولیدی داخل را خریداری کنند.
او فرآیند حمایت از کالای ایرانی را به سوژه ‌پردازی در ادبیات رسانه‌ تشبیه کرد و ابراز داشت: در فضای حرفه‌ای رسانه‌ای سوژه و پردازش سوژه، اقدامی هدفمند محسوب می‌شود که تابع فرآیندی کاملاً علمی و پیچیده است که طی آن باید هدف را مشخص کرد و متناسب با آن به طرح پرسش پرداخت و افراد یا سازمان‌هایی را که طرف سؤال قرار می‌گیرند، شاخص‌گذاری کرد و گام به گام پیش‌ رفت.
پشوتن افزود: بدین‌ معنا در حمایت از کالای ایرانی نیز هدف باید حمایت از کالای ایرانی باشد و متناسب با آن، برنامه‌ریزی دقیق صورت گیرد و سعی کنیم عوامل تأثیرگذار بر عدم‌حمایت‌ را بشناسیم و عالمانه آن‌ها را رفع کنیم و با زمینه سازی در مسیر رسیدن به هدف حرکت کنیم؛ به حتم در مسیر تحقق این شعار مهمترین، اساسی ‌ترین و تأثیرگذارترین اقدام، اعتمادسازی است.
سردبیر خبرگزاری ایسنا فارس با تأکید بر اینکه ممکن است تحقق این شعار به فرآیندی طولانی مدت نیاز داشته باشد گفت:با وجود این می‌توان با برنامه ‌ریزی علمی و هدفمند، سطوحی را در زمان مشخص تعیین کرد و گام‌ها را متناسب با آن برداشت. پشوتن گفت: البته این نکته را نیز باید درنظر داشت که اصطلاح کالای ایرانی، بسیار فراگیر است و همه محصولات و خدمات تولید داخل را دربر می‌گیرد.
وی همچنین بر نقش رسانه ‌ها در تحقق این شعار تأکید کرد و بیان داشت: در ابتدای مسیر باید به این نکته توجه داشته باشیم که امروز رسانه‌ های ایران نیز نیازمند حمایت‌ اند لذا در گام اول شاید بهتر باشد به این موضوع بپردازند و حمایت از رسانه‌های داخل را به ‌عنوان سطح یا گام نخست در مسیر تحقق کامل شعار حمایت از کالای ایرانی، در دستور کار قرار دهند.
*** کاهش قیمت و کیفیت ‌بخشی راهکار عملی حمایت از کالای ایرانی است
فرزاد وثوقی، دبیر خبر روزنامه شیراز نوین گفت: برای تحقق شعار سال باید عزم ملی وجود داشته باشد و مردم و مسئولان خود را موظف به حمایت از تولید ملی بدانند.
او   ادامه داد: مسئولان باید از شعار‌پردازی دوری کنند و به جدّ مانع واردات بی‌پشتوانه و غیرضروری شوند و از طرف دیگر، تعرفه‌های تولید را کاهش دهند.
به عقیده وثوقی علت عدم استقبال از تولیدات ایرانی در داخل و در خارج از ایران، گرانی محصولات بابت قیمت تمام‌شده تولید و عدم کیفیت آن است، باید ابتدا قیمت تمام ‌شده تولید را کاهش داد و در عین حال، کیفیت را در کنار استاندارد فزونی بخشید هر چند ذکر این نکته لازم است که اغلب کشورهای جهان چیزی با عنوان «تولیدِ ملی» ندارند، بلکه این فرایند به ‌صورت چند ملیتی برای تصاحب بازار‌های هدف انجام می‌شود.
به نظر می رسد برخی رسانه ها که در زمینه جذب آگهی های میلیاردی فعالیت دارند، رفتاری متناقض در مورد حمایت از کالای ایرانی دارند و این رفتار را می توان هنگام درج عبارت سال حمایت از کالای ایرانی در بالای صفحه تلویزیون و روزنامه دید و همزمان تبلیغ کالاهای خارجی مانند یخچال، لباسشویی و تلویزیون دیده می شود.
نشان دادن کالاهای خارجی در سریال هایی که نمایانگر زندگی اشرافی ایرانی است به قاعده تبدیل شده و تمام تجهیزات خانه مانند مبل،اجاق گاز، پرده،تلویزیون، گلدان،... خارجی است و آگهی های میان برنامه این نوع سریال ها هم به کالاهای خارجی اختصاص دارد.
چنین برنامه هایی و آگهی هایی به مخاطب القا می کنند که لازمه زندگی سطح بالا استفاده از کالاهای خارجی است.
 





نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نمایش خیابانی مانع به جشنواره منطقه ای خلیج فارس راه یافت

توقیف محموله هروئین و شیشه در سپیدان

سرشماری 69 راس گوزن زرد در زیستگاه‌های استان فارس

سپاه در راستای احساس وظیفه و کمک رسانی وارد موضوعات می شود

کتابخانه عمومی پیامبر اعظم(ص) پاسخگوی نیاز خنج نیست

تمدید مهلت ارسال آثار به سومین دوره جایزه ادبی «ریحانه»

راهکارهای هم افزایی خانواده فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس بررسی شد

42 میلیون مترمربع باید به فضای آموزشی کشور افزوده شود

وزارت بهداشت با ایجاد یک رشته نوین پزشکی در فسا موافقت کرد

غزل، عرصه اندیشه عاشقی شیخ اجل است/سعدی در پی راهی برای جاودانگی

نیاز نگارخانه بزرگ و قدیمی شیراز به تعمیرات اساسی

چهره های علمی، فرهنگی و هنری فارس در جلد دوم کتاب «صدسال»

دومین نشست خانواده فرهنگ فارس آغاز شد

الکترونیکی شدن مکاتبات اداری در میراث فرهنگی فارس

غزل؛ عرصه اندیشه عاشقی سعدی است

گردهمایی کارکنان دانشگاه جهرم صنفی بوده است

تمدید مهلت ارسال آثار به جشنواره شعر دفاع مقدس فارس تا پایان دی

رشد کمی و کیفی فعالیت رسانه‌ای از دست‌آوردهای انقلاب است

هفدهمین آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن کریم

کودکان و نوجوانان باید با آرمان ها و مفاهیم انقلاب آشنا شوند

پیکر مرحوم آیت الله عبدالکریم حقیقت ارسنجانی در شیراز تشییع شد

جریمه 38 میلیون ریالی تیم فوتبال شهدای قشقایی شیراز

رویدادهای دفاع مقدس تحریف نشود

کتاب «آه ماهی» خاطرات جانباز شیمیایی نقد شد/اثر از نو ویرایش شود

تسهیلات 20 میلیارد ریالی به متقاضیان ساخت بوم گردی در فارس

برنامه سوم توسعه شهر شیراز ارائه شد

3 عنوان برتر جشنواره رسانه ای ابوذر به فارس رسید

هفدهمین آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن برگزار می شود

موسیقی ماندگار نسل‌ها را به هم پیوند می‌دهد

هفدهمین آزمون قرآن فارس اسفندماه برگزار می‌شود

پیکر آیت الله حقیقت در شیراز تشییع شد

لزوم آشنایی نسل جدید با مفاهیم و آرمان‌های انقلاب اسلامی

پیشنهادات بخش خصوصی رونق بخش اقتصاد فارس خواهد بود

مرگ 7 نفر طی سال جاری به دلیل مصرف مشروبات الکلی در فارس

پیام تسلیت امام جمعه شیراز به مناسبت درگذشت آیت الله حقیقت

نمایشگاه عکس و گلریزان زندگی در زندگی برگزار می شود

صدور 147 پروانه کاربردی علامت استاندارد در استان فارس

ورود سامانه بارشی به استان فارس/ احتمال بارش برف

نمایشگاه نقاشی پشت شیشه قاجاری برگزار شد/«نقش آق ماشالا پشت شیشه»

اقتصاد امروز کشور سیاسی و امنیتی شده است

پیام تسلیت مرکز حافظ‌شناسی درپی درگذشت دکتر سلیم نیساری

نیک‌ اندیش خفری یک باب مغازه خود را وقف کرد

ششمین جشن خیریه جهیزیه در جهرم برگزار می‌شود

رسانه ها در زمینه برهم زدن استراتژی معاندان نظام، نقش دارند

رشد بیش از 50 هزار درصدی مطبوعات استان

برنامه های چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب در فارس تبیین شد

طرح تامین وسایل گرمایشی برای مدارس سیستان و بلوچستان آغاز شد

آیت الله عبدالکریم حقیقت در گذشت/ مراسم خاکسپاری صبح فردا

هم اندیشی «سازمانهای دولتی و مسئولیت اجتماعی» برگزار شد

نقش دانشگاه‌ها در جایگاه ممتاز ایران در منطقه بسیار مهم است