آخرين مطالب

مسجد مشير، تاريخي پشت پرده فراموشي مقالات

مسجد مشير، تاريخي پشت پرده فراموشي

  بزرگنمايي:

مسجد مشير، از زيباترين بناهاي مذهبي تاريخي شيراز به‌شمار مي‌رود كه حتي بسياري از شهروندان اين كلان‌شهر نه مي‌دانند كجا قرار دارد و نه گذري به آن داشته‌اند.

اگرچه طي سال‌هاي اخير تلاشي مستمر براي رهايي بافت تاريخي سنگ‌سياه شيراز، از تاراج معتادان و نابودي كامل آن شكل گرفته و استمرار يافت اما سرسوزني از توجه‌ها به سمت مسجد مشير، با آن همه زيبايي و شكوه، معطوف نشد، تا اين مسجد همچنان مانند مخروبه‌اي در دل بافت تاريخي، پابرجا بماند.

ساخت مسجد مشير، در دوره قاجار و توسط ميرزا ابوالحسن‌خان مشيرالملك، وزير مملكت فارس، انجام شد، در سال‌هاي 1265 تا 1274 هجري قمري و در نقطه‌اي كه به بازار ارمني‌ها(ارامنه) شهره بود، جايي كه اكنون مسير طرح بهسازي بافت تاريخي و گذر سنگ سياه، قرار دارد و سال‌ها قبل هتلي در آن محدوده بنا شد و آخرين بار ارديبهشت و هفته شيراز در باغ ايلخاني، همان نزديكي مسجد، جشن گرفته شد، بي‌آنكه نامي از اين بنا باشد.

مسجد ايلخاني در مركز راه‌هاي باريك بافت تاريخي قرار دارد، از سمتي غرب درب كوچكي آن را به گذر عبور مردم وصل مي‌كرده و از سمت شمال درب‌هاي بزرگ چوبي.

اين روزها و در ايام رونق شيراز و تا بعدازظهر ششم فروردين، شايد تعداد كل گردشگراني كه پايشان به مسجد مشير باز شده است، به 10 نفر نمي‌رسد! روزهايي كه سيل گردشگران، تمام ظرفيت اقامتي اين شهر را پر كرده است، جذب اين تعداد اندك گردشگر به بافت تاريخي و نقطه‌اي كه شهرداري بارها از تلاش براي آباداني آن گفته است و شهردار آن منطقه در راس اخبار قرار داشته، آنقدر كم است كه هر شنونده‌اي را دچار ترديد مي‌كند، اينكه آيا حرف‌ها تنها شعارهايي بوده و بس! يا مسئولان هم مسجد مشير و زيبايي‌هاي تاريخي شيراز را فراموش كرده‌اند.

اما مسجد مشير كه روزگاري جوي آبي از سمت شرق وارد آن مي‌شد و از سمت غرب مسجد را ترك مي‌كرد، حالا هم همان عظمت را دارد، اگرچه سنگ فرش كف حياط نابود و ديواره‌هاي بيروني و بخشي از ديواره‌هاي دروني شبستان بهاره و پائيزه، تخريب شده است.

درب اصلي سمت شرق ساختمان قرار دارد و با گذر از در دولنگه‌ چوبي، واردي يك هشتي مي‌شوي، سمت راست راهرويي به سمت سرويس‌هاي بهداشتي وجود دارد و دو راهرو، به حياط مستطيلي مسجد راه دارد، سمت راست ايواني زيبا قرار گرفته با طاقي كاشي‌كاري شده كه به كاسه ياقوت شهره است وعلت نامگذاري آن را مي‌توان در اشكال زيباي ايجاد شده در سقف جست و جو كرد، در كاسه‌ها و شكل ياقوتي كه با هنرمندي آذين بند سقف ايوان شده‌است.

وسط حياط حوضي مستطيل شكل با ابعاد 25 متر در 10 متر قرار دارد و آن را سنگ يك تكه‌اي پوشانده است و در سال‌هاي گذشته با آب خيرات پر مي‌شده.

حدود سه‌سال قبل كار مرمت اين بنا كه اكنون در اختيار ميراث فرهنگي فارس است، آغاز شد اما حدود دوماه بيشتر به طول نكشيد و بعد از آن متوقف شد و تاكنون هم همتي براي مرمت اين اثر ممتاز، وجود ندارد.

تنها شبستاني كه هم‌اينك هم استفاده مي‌شود و نماز مغرب و عشا در آن اقامه مي‌شود، شبستان زمستانه است كه در غرب مسجد قرار دارد و كف آن هنوز هم مي توان يكي دو فرش باقيمانده از زمان احداث مسجد را يافت.

اما شبستان بهاره و پاييزه كاملا بلااستفاده مانده است.

بخش‌هايي از اين مسجد كه مرمت شده است به‌دليل كم توجي و استفاده از درب و پنجره‌هاي فلزي، نه‌تنها به پايداري اين عمارت كمك نكرده كه به‌واسطه وزن زياد پنجره‌ها، بخش‌هايي از طاق‌ها را تحت فشار زياد، تخريب كرده است.

 توجه به اين بناي تاريخي مي‌تواند در جذب گردشگران به بافت فرهنگي تاريخي شيراز كمك شايان توجهي كند، همانگونه كه مسجد نصيرالملك، با جذابيت‌هاي خاص، هم‌اينك مد نظر بسياري از گردشگران قرار دارد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آفت هایی که گریبانگیر بلوطستان شدند/ تلاش منابع طبیعی برای حفاظت

درنگی در دادگاه متهمان آمیختن خاک و گندم در شیراز

فرهنگسرای رسانه شیراز، یک نام و دیگر هیچ

فرهنگ در اولویت باشد

متخصصان زبان و ادبیات فارسی را دریابید

بازماندگی از تحصیل و زباله گردی

جشن‌های غیرایرانی در سبد خانوار ایرانی

چرا 40 سال مرگ بر آمریکا

آنچه باید در مورد قطره آهن و اطفال بدانیم

قیمت رها شده است؛ نظارت نیز

چکش‌کاری آموزش‌وپرورش برای تقویت حقوق معلمان

خسروشیرین، نگین گردشگری روستایی در شمال فارس

فراموشی و خود فراموشی

فرار رو به جلو

گره کور متروی شیراز در زندگی همسایگان

وقتی خیابان‌ها کودکی را می‌بلعند

خزان کاغذی

سلامتی در دوران سالمندی با تغذیه مناسب

گشتی در خیابان زند شیراز/ سرگردانی میان دلار آبی و سفید

تا کی

کلوخ‌پز؛ شروع پاییز اقلیدی‌ها

بازچرخانی آب طرحی برای سازگاری با کم آبی در فارس است

از کوروش چه می دانیم

قوطی برخی عطاری ها همه چیز دارد بجز سلامتی

فقر مطالعات فرهنگی و اجتماعی درباره عشایر فارس

این سگان، راه سلامت بسته اند

داغ خشکسالی بعلاوه تبرسودجویی، می دهد زغال

فارس در پاسداشت بهمن بیگی عقب افتاد

شیرازی ها تلخ وشیرین هنرهفتم را یادآوری کردند/صفای سینما در گذشته

استاندارد نسبی مدارس

معلمان مدارس غیردولتی و تضییع حقوق

چالش بی‌تحرکی در زنان کارمند

چند می گیری تصادف کنی

به جای دارو

آیا آبی از انرژی خورشیدی گرم می شود

رسانه گردشگری

بازار قیصریه لار، نماد مقاومت در برابر قهر طبیعت

فرزندت کجاست

همنشینی تاریخ و کباب بی بی خانم گل در موزه ای خود ساخته

فرهنگ و خیابان

بود و نبود رسانه ها

دکه های خالی از مطبوعات، انباشته از تنقلات

گران ترین اعتیاد همراه

یخچال، دلوچه دوز کازرونی را دلسرد نکرده است

مردم چه می خواهند

چالش های جهانی شدن اصیل ترین بافت تاریخی خاورمیانه

دیده بان جوان خدا را دید

تالاب های فارس نه جان دارند و نه اعتبار

رؤیای بیداری

آب هست، اعتبار نیست