پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

مسجد مشير، تاريخي پشت پرده فراموشي مقالات

مسجد مشير، تاريخي پشت پرده فراموشي

  بزرگنمايي:

مسجد مشير، از زيباترين بناهاي مذهبي تاريخي شيراز به‌شمار مي‌رود كه حتي بسياري از شهروندان اين كلان‌شهر نه مي‌دانند كجا قرار دارد و نه گذري به آن داشته‌اند.

اگرچه طي سال‌هاي اخير تلاشي مستمر براي رهايي بافت تاريخي سنگ‌سياه شيراز، از تاراج معتادان و نابودي كامل آن شكل گرفته و استمرار يافت اما سرسوزني از توجه‌ها به سمت مسجد مشير، با آن همه زيبايي و شكوه، معطوف نشد، تا اين مسجد همچنان مانند مخروبه‌اي در دل بافت تاريخي، پابرجا بماند.

ساخت مسجد مشير، در دوره قاجار و توسط ميرزا ابوالحسن‌خان مشيرالملك، وزير مملكت فارس، انجام شد، در سال‌هاي 1265 تا 1274 هجري قمري و در نقطه‌اي كه به بازار ارمني‌ها(ارامنه) شهره بود، جايي كه اكنون مسير طرح بهسازي بافت تاريخي و گذر سنگ سياه، قرار دارد و سال‌ها قبل هتلي در آن محدوده بنا شد و آخرين بار ارديبهشت و هفته شيراز در باغ ايلخاني، همان نزديكي مسجد، جشن گرفته شد، بي‌آنكه نامي از اين بنا باشد.

مسجد ايلخاني در مركز راه‌هاي باريك بافت تاريخي قرار دارد، از سمتي غرب درب كوچكي آن را به گذر عبور مردم وصل مي‌كرده و از سمت شمال درب‌هاي بزرگ چوبي.

اين روزها و در ايام رونق شيراز و تا بعدازظهر ششم فروردين، شايد تعداد كل گردشگراني كه پايشان به مسجد مشير باز شده است، به 10 نفر نمي‌رسد! روزهايي كه سيل گردشگران، تمام ظرفيت اقامتي اين شهر را پر كرده است، جذب اين تعداد اندك گردشگر به بافت تاريخي و نقطه‌اي كه شهرداري بارها از تلاش براي آباداني آن گفته است و شهردار آن منطقه در راس اخبار قرار داشته، آنقدر كم است كه هر شنونده‌اي را دچار ترديد مي‌كند، اينكه آيا حرف‌ها تنها شعارهايي بوده و بس! يا مسئولان هم مسجد مشير و زيبايي‌هاي تاريخي شيراز را فراموش كرده‌اند.

اما مسجد مشير كه روزگاري جوي آبي از سمت شرق وارد آن مي‌شد و از سمت غرب مسجد را ترك مي‌كرد، حالا هم همان عظمت را دارد، اگرچه سنگ فرش كف حياط نابود و ديواره‌هاي بيروني و بخشي از ديواره‌هاي دروني شبستان بهاره و پائيزه، تخريب شده است.

درب اصلي سمت شرق ساختمان قرار دارد و با گذر از در دولنگه‌ چوبي، واردي يك هشتي مي‌شوي، سمت راست راهرويي به سمت سرويس‌هاي بهداشتي وجود دارد و دو راهرو، به حياط مستطيلي مسجد راه دارد، سمت راست ايواني زيبا قرار گرفته با طاقي كاشي‌كاري شده كه به كاسه ياقوت شهره است وعلت نامگذاري آن را مي‌توان در اشكال زيباي ايجاد شده در سقف جست و جو كرد، در كاسه‌ها و شكل ياقوتي كه با هنرمندي آذين بند سقف ايوان شده‌است.

وسط حياط حوضي مستطيل شكل با ابعاد 25 متر در 10 متر قرار دارد و آن را سنگ يك تكه‌اي پوشانده است و در سال‌هاي گذشته با آب خيرات پر مي‌شده.

حدود سه‌سال قبل كار مرمت اين بنا كه اكنون در اختيار ميراث فرهنگي فارس است، آغاز شد اما حدود دوماه بيشتر به طول نكشيد و بعد از آن متوقف شد و تاكنون هم همتي براي مرمت اين اثر ممتاز، وجود ندارد.

تنها شبستاني كه هم‌اينك هم استفاده مي‌شود و نماز مغرب و عشا در آن اقامه مي‌شود، شبستان زمستانه است كه در غرب مسجد قرار دارد و كف آن هنوز هم مي توان يكي دو فرش باقيمانده از زمان احداث مسجد را يافت.

اما شبستان بهاره و پاييزه كاملا بلااستفاده مانده است.

بخش‌هايي از اين مسجد كه مرمت شده است به‌دليل كم توجي و استفاده از درب و پنجره‌هاي فلزي، نه‌تنها به پايداري اين عمارت كمك نكرده كه به‌واسطه وزن زياد پنجره‌ها، بخش‌هايي از طاق‌ها را تحت فشار زياد، تخريب كرده است.

 توجه به اين بناي تاريخي مي‌تواند در جذب گردشگران به بافت فرهنگي تاريخي شيراز كمك شايان توجهي كند، همانگونه كه مسجد نصيرالملك، با جذابيت‌هاي خاص، هم‌اينك مد نظر بسياري از گردشگران قرار دارد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بهترین جواب به آمریکا

شهرهای بی‌دفاع

پیامی که در سیل شیراز امیدبخش شد

نارسایی

مدرسه های سعدی، سیل را شکستند

ای کاش

سیل و یادآوری اهمیت سواد رسانه ای

می خنداند اما نمی خندد

چرا خرم دره جهنّم دره شد

آنچه را که نباید فراموش کنیم

موج اندوه و شکوه مهربانی در سیل شیراز

کازرون، نمادی از تاریخی کهن و طبیعتی چهار فصل

جلوه جدید گردشگری فارس در نوروز 98

دام هایی برای ثروت

نوروز، نماد زایش است نه مرگ جانداران در تنگ بلور

چهارشنبه سوری را به چهارشنبه سوزی تبدیل نکنید

عید آمد و ما قبا نداریم

اشکال در اشکال هندسی

نخستین واکنش `حامی` به حاشیه کنسرت شیراز

حیوان خانگی هم می‌تواند ناقل هاری باشد

میانبری کاذب تا پرده سینما

شهر صدرا بدون سامانه حمل و نقل؛ ترافیکش سهم شیراز

گنبد نمکی، جاذبه گردشگری بکر در جهرم

زمین را نگهبان باشیم

یادی از حمید برنا، خیّر سلامت و مدرسه‌ ساز جهرمی

شجاعانه به استقبال تغییرات برویم

`نه` به نگاه ویژه به زادگاه مدیران

زوج ها خوب شنیدن را یاد بگیرند/ لزوم پرهیز از ایده آل گرایی

آب پاکی 2 سرد‌‌‌ار روی د‌‌‌ست د‌‌‌لواپسان

دام های قاچاقچیان برای دامداران فارس

نورآباد ممسنی تکه‌ای از بهشت

قلعه تبر جهرم، تاریخی اما تک افتاده

داراب؛ شهرستان قصرها و آبشارها

چگونگی رفتار با کودکانی که مبتلا به صرع هستند

معماری سنتی هست چه نیازی به رومیان!

200 مقاله در ششمین کنفرانس سالیانه «انرژی پاک» ارائه می شود

تفاوت کنفرانس ورشو و کنفرانس گوادلپ

پاسدار امین

چشمه‌ای که برای پریشان جوشید/ باران حال تالاب را خوب می‌کند

نقص پلکانی

تلخ و شیرین های چهار دهه روزنامه نگاری

عناوین نخست مطبوعات 23 بهمن شیراز

نقش مردم فسا در پیروزی انقلاب اسلامی ایران

نگاه انقلاب به رفاه اجتماعی

مرور خاطرات انقلاب در شیراز با دو مبارز انقلابی

تلاش برای حذف نقاط حاد‌‌‌‌‌ثه‌خیز فارس

هنر را به بها دهند نه بهانه

گره ترافیکی

کشف جدید در نقش رستم طی نیم قرن اخیر بی نظیر است

از پیشنهاد اصلاح شروط طلاق تا برابری دیه