آخرين مطالب

نقطه‌ی پایان بر نخستین دفتر تئاتر بچه‌های مسجد فارس/ معرفی برترین‌ها فرهنگي

نقطه‌ی پایان بر نخستین دفتر تئاتر بچه‌های مسجد فارس/ معرفی برترین‌ها

  بزرگنمايي:

فارس آنلاین - نخستین جشنواره‌ی تئاتر مردمی بچه‌های مسجد استان فارس، به میزبانی شهر فیروزآباد، با معرفی برگزیدگان به کار خود پایان داد.
به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس به نقل از روابط عمومی حوزه‌ی هنری استان فارس، سخنرانان نخستین جشنواره تئاتر مردمی بچه‌های مسجد فارس برگزاری این جشنواره را اتفاقی مهم برای جامعه هنر دینی و مخاطبان این هنر دانستند .
فرصتی خوب برای شهرستان فیروزآباد
سرهنگ شمشاد محبی، فرمانده سپاه شهرستان فیروزآباد اظهار داشت: اینکه ابتدای سال با نام مسجد شروع شده مایه برکت برنامه‌های فرهنگی این شهرستان است .
وی با اشاره به حضور حدود 300 نفری جوانان و نوجوانان در مساجد برای تماشای نمایش‌های این جشنواره گفت: این جشنواره یک فرصت و ظرفیت خوبی برای شهرستان فیروزاباد است و خوشحالیم که حوزه هنری انقلاب اسلامی فارس این فرصت را برای ما فراهم کرد .
محبی درباره موضوعات جشنواره افزود: موضوعات این جشنواره دغدغه تمام مسئولان جامعه است که از جمله آنها می‌توان به آسیب‌های اجتماعی، دفاع مقدس، ترویج شهادت، عفاف و حجاب و غیره اشاره کرد .
هنرمندان نسل اول انقلاب نبودند آثاری از انقلاب باقی نمانده بود‌
حجت‌الاسلام والمسلمین هاشمی‌زاده، امام جمعه شهرستان فیروزآباد نیز در این مراسم گفت: در دوره‌های مختلف انقلاب از خودگذشتگی‌های فراوانی توسط نیروهای انقلابی انجام شده که از جمله می‌توان به جنگ 8 ساله اشاره کرد .
وی افزود: در حوزه‌های دفاعی عملکرد خوبی داشته‌ایم اما در حوزه هنر با وجود اینکه رسانه‌های بسیاری در اختیار ما بوده، کم کاری شده است‌. این سوال باید پرسیده شود که در حوزه هنر چند گردان و فرمانده عالی مقام تربیت کردیم؟
امام جمعه فیروزآباد با بیان اینکه جوانان ما آنقدر که از بیرون مرزها الگو گرفتند از داخل الگو نگرفتند، بیان کرد: رسالت هنر و هنرمندان کمتر از کار رزمندگان نیست و باید کاری کرد تا نسل چهارم انقلاب دچار سرگردانی و حیرت ناشی از عدم شناخت نشوند .
هاشمی‌زاده با بیان اینکه بسیاری از نسل جوان از بحران‌های مختلف در انقلاب بی‌خبر است، عنوان کرد: پس از 40 سال دوباره به سراغ مسجد آمدیم در حالی که جرقه و پیروزی انقلاب از مساجد بوده است‌ و اگر صبغه دینی و مسجد و هنرمندان نسل اول انقلاب نبودند آثاری از انقلاب باقی نمانده بود‌ .
وی با بیان اینکه هر نسلی باید سهم خود را برای حفظ انقلاب بپردازد، تصریح کرد: نسل جوان باید وارد میدان شود و با کارهای هنری و تطبیق هنر با آرمان‌های انقلاب از انقلاب اسلامی دفاع کند .
امام جمعه فیروزآباد با بیان اینکه انقلاب اسلامی مقصد است نه اسلام انقلابی گفت: انقلاب باید در خدمت اسلام باشد و دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه باید امام و رهبر جامعه باشند. هرچند مشکلات و موانع بسیار است، اما نباید خودمان مشکلی بر مشکلات بیفزاییم چراکه این مشکل حلش دشوارتر است .
غفلت از مسجد سبب شده که عرصه به دست روشنفکرنماها بیفتد
مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری کشور نیز خواستار توجه جدی به مساجد شد و گفت: غفلت از مسجد سبب شده که عرصه به دست روشنفکرنماها بیفتد و اگر امروز دقت نکنیم باز هم خواهیم باخت .
کوروش زارعی در مراسم اختتامیه این جشنواره که در شهرستان فیروزآباد برگزار شد، اظهارداشت: امروز وارد جنگ رسانه‌ای شدیم که مقام معظم رهبری سال‌ها پیش این موضوع را مطرح کردند و از آن با عنوان شبیخون فرهنگی نام بردند .
وی با بیان اینکه دشمن با سلاح و تجهیزات نظامی نتوانسته بر ما غلبه کند، گفت: امروز دشمن با رسانه می‌خواهد با رسانه و جنگ رسانه‌ای فرهنگ ما را به یغما ببرد و جوانان و نوجوانان را از ما بگیرند‌ .
زارعی با اشاره به سخن امام راحل که فرمودند مساجد سنگر است، افزود: مسجد از زمان پیامبر جایگاه مهمی در اجتماع داشته و در زمان ظهور حضرت مهدی ( عج) نیز جایگاه مهمی دارد اما امروز از جایگاه مساجد غفلت شده است .
مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری کشور بیان کرد: نتایج غفلت از مسجد، سبب دوری جوانان از این جایگاه مهم شده و مساجد از جوانان خالی و خانه پیران شده است. جوانان از زیر سقف امن الهی خارج شدند و دیگر جاها را ملجا خود قرار دادند .
وی با بیان اینکه مقصر این دوری جوانان از مساجد تمام مسئولان فرهنگی است، گفت: بسیاری از هنرمندان از مسجد برخاستند از جمله فرج‌الله سلحشور که با ساخت فیلم یوسف پیامبر سبب شد 5 میلیارد نفر در دنیا به تماشای این فیلم بنشینند و این نوع آثار هنری متعلق به تمام جهان اسلام است .
مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری با اشاره به سخن مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه باید با کار هنری جوانان را به مساجد بازگرداند، گفت: 3 سال است که دفتر بچه‌های مسجد راه‌اندازی شده و تاکنون 25 دفتر تئاتر بچه‌های مسجد در استان‌ها افتتاح شده و بالغ بر 100 گروه نمایشی بچه‌های مسجد در دفاتر کشور فعالیت می‌کنند .
وی با بیان اینکه تاکید در کار دفاتر تئاتر بچه‌های مسجد هم‌افزایی با دیگر نهادها و ارگان‌ها است، عنوان کرد: یکی از معضلات امروز در عرصه کار فرهنگی مسابقه ارم‌هاست در حوزه هنری مسابقه آرم و نشان نداریم .
زارعی با بیان اینکه در هفته هنر انقلاب اسلامی جشنواره‌های استانی تئاتر مساجد برگزار می‌شود، تصریح کرد: در گام‌های بعدی قرار است که دفتر ادبیات، دفتر سرود و دفت فیلم بچه‌های مسجد راه‌اندازی کنیم تا بتوانیم هنرمندان بزرگ و با آتیه را برای انقلاب اسلامی تربیت کنیم .
وی با بیان اینکه هدف تربیت نسل جدید هنرمندانی است که متضمن چهل سال آینده انقلاب اسلامی باشند، بیان کرد: دوره‌های آموزشی منسجم با حضور اساتید و اهل فن به صورت مستمر برگزار می‌شود تا آن هنرمندی که انقلاب اسلامی می‌خواهد تربیت کنیم و در این جنگ رسانه‌ای سربلند بیرون آییم و کمک کنیم تا مساجد دوباره پر از نیروهای انقلابی باشد .
تجلیل هنر و هنرمند باید در قالب قرآن باشد
حجت الاسلام والمسلمین مهرابی مدیرکل تبلیغات اسلامی فارس با بیان اینکه جشنواره بچه‌های مسجد در راستای مطالبات مقام معظم رهبری در حوزه مسجد و هنر است، اظهار داشت: نخستین انگیزه هنر و هنرمندان انقلابی رسیدن به شهرت و ثروت نیست بلکه احیای ارزش‌های دینی است .
وی با بیان اینکه ابتدا باید اسلام را شناخت و در قالب اسلام هنرمند مورد تجلیل قرار گیرد، گفت: تجلیل هنر و هنرمند نیز باید در قالب قرآن باشد .
مدیرکل تبلیغات اسلامی استان فارس با بیان اینکه نباید اجازه داد که نشاط جامعه در برهنگی و اختلاط معرفی شود، افزود: نباید اجازه دهیم که ارزش‌های دینی کمرنگ شود و راه آن احیای ارزش‌های دینی توسط هنرمند انقلابی است و این اولین دغدغه هنرمند باشد .
مهرابی با بیان اینکه برخی از حوزه‌های هنر با اهداف انقلاب فاصله گرفته است، بیان کرد: چه کسی باید امروز از کالای ایرانی حمایت کند، چه کسی باید به ایثارگری شهدا بپردازد غیر از هنر و هنرمند انقلابی که با هنر به اصلاح ساختار اجتماع بپردازد .
وی با تاکید بر اینکه هنر باید در خدمت مستضعف باشد، عنوان کرد: هنرمند باید حنجره‌اش فریاد آزادی‌خواهی و تظلم‌خواهی سر دهد و دست افتاده را بگیرد و بلند کند .
مدیرکل تبلیغات اسلامی استان فارس گفت: هنرمند در کنار ظالم، در برابر آسیب‌های اجتماعی، در برابر فساد اخلاقی آرام ندارد و اگر کسی به نام هنر در کنار ولنگاری می‌ایستد؛ هنرمند نیست .
مهرابی ارتباط با خدا، خودشناسی و شناخت اصالت‌های ایرانی اسلامی، هدف‌شناسی ضرورت‌های هنر امروز دانست و عنوان کرد: امروز شبکه‌های اجتماعی مدیریت جامعه را بر عهده گرفته و خطری است که باید به فرصت تبدیل شود. اگر تولید محتوا کردیم از فرصت فضای مجازی استفاده کردیم اما اگر تولید محتوا نکردیم تبدیل به قتلگاه نسل جوان می‌شود .
یک نقطه عطف و ضرورت ارتقای دانش فنی
اصغر گروسی دبیر نخستین جشنواره تئاتر بچه های مسجد فارس نیز در ادامه این جلسه گفت: برگزاری این جشنواره نقطه عطفی در جریان تئاتر مردمی در استان است و در 2 روز برگزاری جشنواره 48 اجرا در مدارس و مساجد فارس انجام شد .
وی از مسئولان شهرستان فیروزآباد برای همکاری در برگزاری جشنواره و فراهم کردن بستر و شرایط لازم برگزاری آن تقدیر و تشکر کرد .
سیروس همتی داور نخستین جشنواره تئاتر بچه های مسجد در آیین پایانی جشنواره گفت: امیدواریم مسوولان از برگزیدگان این جشنواره حمایت کنند. رشد و پیشرفت برای همه هنرمندان شرکت کننده ممکن است به این شرط که دانش فنی خویش را ارتفا دهند .
وی گفت: از هنرمندان به ویژه بازیگران و کارگردانان درخواست می کنم که دانش فنی و مطالعه خود را در زمینه بازیگری افزایش دهند. برای رشد و پیشرفت افزایش دانش فنی و مطالعه در این زمینه ضروری است .
داور جشنواره همچنین به بازیگران توصیه کرد که بدون تسلط کامل به زبان و لهجه قومی در نمایش استفاده نکنند .
همتی از برگزارکنندگان جشنواره به ویژه حوزه هنری درخواست کرد تا با حمایت مادی و معنوی از گروه‌ها زمینه اجرای عمومی در شهرستان‌های خود را فراهم کنند .
منتخبان اولین جشنواره‌‌ی تئاتر بچه‌های مسجد فارس
در اولین دوره‌ی جشنواره‌ی تئاتر مردمی بچه‌های مسجد استان فارس، نمایش چمدان اثر علیرضا داننده فرد از شیراز، نمایش آممدلی اثر علیرضا اسدپور از کازرون و نمایش داعش اثر سعید نظری از شیراز به عنوان آثار برگزیده جشنواره بدون اولویت برای شرکت در سیزدهمین جشنواره سراسری بچه‌های مسجد انتخاب شدند‌.
همچنین در بخش نویسندگی مهدی رعیت‌پیشه به خاطر نمایش مژده شایسته تقدیر شناخته شد و سید محسن حسینی برای نمایش من زنده نیستم، علیرضا اسدپور برای نمایش آممدلی و مرضیه شاهدی برای نمایش چمدان به ترتیب سوم تا اول شدند.
در بخش کارگردانی، مهدی نادری برای نمایش از حماسه تا اسطوره شایسته تقدیر شناخته شد و عبدالله پناهی برای نمایش فانوس، کامران آرایش برای نمایش عتیقه مشترکا به مقام سوم دست یافتند.
در همین بخش سعید نظری برای نمایش داعش و علیرضا داننده فرد برای نمایش چمدان به ترتیب به رتبه‌های دوم و اول دست یافتند.
در بخش بازیگری مرد تقدیر ویژه پیشکسوتان به نصرالله شاکری برای نمایش از اسطوره تا حماسه تعلق گرفت و محمد مردانی برای نمایش فانوس و محمدعلی کاکه دودمان برای نمایش "روبه" مورد تقدیر قرار گرفتند.
لوح تقدیر، جایزه نقدی و تندیس جشنواره برای بازیگری اول مرد به علیرضا داننده‌فرد برای نمایش چمدان تعلق گرفت همچنین لوح تقدیر و جایزه نقدی جشنواره برای بازیگری دوم مرد به طور مشترک به کامران آرایش کشکولی برای نمایش داعش و سعید نظری برای نمایش داعش تعلق گرفت.
بازیگری سوم و لوح تقدیر و جایزه نقدی جشنواره به سید محسن حسینی برای نمایش من زنده نیستم تعلق گرفت.
در بخش بازیگری زن تقدیر ویژه پیشکسوتان به شمسی شفیعی برای بازی در نمایش عتیقه تعلق گرفت و از شبنم پرویزی برای نمایش این قصه برای نخوابیدن است و مریم السادات رحمانی برای نمایش غربت غریب تقدیر شد.
در این بخش جایزه نقدی، لوح تقدیر و تندیس جشنواره برای بازیگری اول زن به زهرا کارگر برای نمایش تمام سخنم درد می‌کند تعلق گرفت.
همچنین رتبه دوم بازیگری زن به همراه جایزه نقدی و لوح تقدیر جشنواره به لیلا ملایری برای نمایش آممدلی از شهرستان کازرون تعلق گرفت.
رتبه سوم بازیگری زن به همراه لوح تقدیر و جایزه نقدی به طور مشترک به مریم یاقوتی برای نمایش گزارش یک تابوت و سما زارع برای نمایش عتیقه تعلق گرفت.
در بخش موسیقی جایزه نقدی و لوح تقدیر جشنواره به محمود رجایی برای نمایش از اسطوره تا حماسه تعلق گرفت.
در بخش طراحی گریم جایزه نقدی و لوح تقدیر جشنواره به حمزه کاظمی برای نمایش داعش از فیروزآباد تعلق گرفت.
در بخش طراحی لباس جایزه نقدی و لوح تقدیر جشنواره به زهرا رزبان برای نمایش آممدلی از شهرستان کازرون تعلق گرفت‌.
در بخش طراحی صحنه جایزه نقدی و لوح تقدیر جشنواره به حامد چابک برای نمایش فانوس از شهرستان فیروزآباد تعلق گرفت.
انتهای پیام
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

شیخ اجل زندگی اجتماعی پویایی داشت/در اقصای عالم بگشت بسی

سعدی گزارشگر سرشت انسان‌هاست

سعدی در قدرت خیال و توانایی عقل کم نظیر است

سعدی در درون مایه اندیشه خود سیره بزرگان دین را سرلوحه داشت

مراسم یاد روز سعدی در شیراز برگزار شد

تصادف در محور قطرویه به سیرجان هفت کشته برجا گذاشت

سعدی به نقد هنرمندانه حاکمان می پرداخت

هفتصد سال است به زبان سعدی سخن می‌گوییم

سعدی اقلیم فارس را در فرهنگ جهانی ثبت کرده است

سعدی آفریننده به حق زبان فارسی است

مردم محوری تاکید سعدی به حاکمان زمان بوده است

کلام سعدی با آرمان‌ها و مطلوب‌های ما نسبت دارد

مراسم یادروز سعدی آغاز شد

امروز هنگامه بازگشت به اصل خویش و بزرگانی چون سعدی است

اختتامیه دومین جشنواره مطبوعات فارس 19 اردیبهشت است

واژگونی تانکر حامل گاز بوتان در محور شیراز/ ترافیک 7 کیلومتری

مسئولان به کازرون نگاه ویژه داشته باشند

چهارمین همایش تجلیل از دانش‌آموزان ممتاز کازرونی برگزار شد

پرنده‌ای در آسمان پرید و برای تیم خونه‌به‌خونه پنالتی گرفتند!

دستگاه قضایی مخالف تعرض به منطقه «بهرام گور» است

سعدی انسان است با پیرایه های اسطوره ای

پوستر دارای هویت ملی نباشد متعلق به آن گستره جغرافیایی نیست

شیراز به استقبال گرامیداشت سعدی می‌رود

سمپوزیوم گرافیک آغاز بکار کرد/طراح نشانه «اپل» به شیراز می آید

شیراز لرزید

تداوم پاکسازی طبیعت در هفته آخر اولین فصل سال

کارگاه تجربه های داستان نویسی در جهرم برگزار شد

کشف دره لیدرویه توسط دره نوردان جهرمی

فصلنامه «بهین‌نامه» منتشر شد/ویژه‌نامه‌ شاعری و آثار بیژن الهی

برگزاری کارگاه تجربه‌ها و تمهیدهای داستان‌نویسی در جهرم

هزاران برنامه آموزشی و بهداشتی در فارس اجرا می شود

فضولات انسانی باعث آلودگی آب و مسمومیت در سپیدان شد

برگزاری جشن‌های شعبانیه در بقاع متبرکه‌ی شیراز

تمدید مهلت ثبت‌نام در بخش معارفی مسابقات قرآن اوقاف

اشتغال پایدار روستایی اولویت است/ مانع پرداخت تسهیلات نشویم

برگی از خاطرات انقلاب/ روزی که ارتشی‌ها به مردم شیراز پیوستند

استان فارس می تواند نقش آفرین تولید و اشتغال کشور باشد

مدیریت واحد ساخت و ساز در مناطق زلزله زده وجود ندارد

گزارش تخصصی از بازدید مناطق زلزله زده غرب کشور ارائه می شود

اشتغال با ارائه تسهیلات ممکن نیست/ توجه به ظرفیت های استانی

امامزاده حسین(ع) و بیشاپور جزء کازرون است/ برخی به دنبال حاشیه

فیلم «دانه درست ها» درباره کودکان کار در جهرم است

اکتشاف و گشایش دره لیدرویه توسط دره نوردان جهرمی

بزرگداشت سعدی برگزار می شود/حضور مشاور فرهنگی رئیس جمهور

درک سریع رویداد‌های معاصر در نمایشگاهی تاریخی مغتنم است

غارشناسان ایتالیایی و ایرانی گردآمدند/واکاوی ژرف گنبدهای نمکی

هم اندیشی هیات امنای علوم پزشکی با حضور معاون وزیر بهداشت

شهر‌های بی‌کتابخانه فارس در انتظار پایان برنامه ششم توسعه‌ است

مدیرعامل انجمن حمایت از زندانیان شیراز معرفی شد

ارتباط دانشگاه های فارس با دانشگاه های برتر دنیا تقویت شود