آخرين مطالب

بهار در کازرون همراه با جاذبه هاي تاريخي و طبيعي نقش آفريني مي کند مقالات

بهار در کازرون همراه با جاذبه هاي تاريخي و طبيعي نقش آفريني مي کند

  بزرگنمايي:

در اين شهرستان با سابقه تاريخي بالا بهار در هر گوشه و کنار نقشي مي آفريند ، بي بديل و زيبا ، ابرهاي بهاري در اين صحنه بيقراري همراهيش مي کنند گاه مي بارند و گاه خورشيد را به نقش افريني دعوت مي کنند.

فارس از طراوت و زيباييهاي بهار سهمي بس بزرگ برده ، جاذبه هاي طبيعي ، باغها و چشمه ها ، ابشارها و کوه و دمن ، با جاذبه هاي تاريخي و يادمانهايش همراهي مي کنند تا فرصت گشت و گذار را براي گردشگران فراهم کنند.

شهرستان کازرون با عطر دل انگيز بهار نارنجها با چشمه هاي پر برکت ، دالين ، سراي اردشير ، سراب دختران ، ساسان ، دشتهاي مفروش با گلهاي بابونه تابلوهايي سحرانگيز از زيبايي بهار را به نمايش گذاشته است.

جاذبه هاي طبيعي در کنار يادمانهاي افسانه اي شهر تاريخي بيشابور ، تنگه چوگان ، معبد آناهيتا و غار شاپور يادگاري ماندگار براي هر مسافري خواهد بود.

شهر باستاني بيشابور با 200 هکتار وسعت ، بيش از يک هزار و 700 سال پيش به دستور شاپور اول ساساني بنا شده و پس از گذر از فراز و نشيبهاي تاريخي ، به مرور زمان ويرانه هاي اين شهر در دل خاک مدفون شده است.

درشهر تاريخي بيشابور کازرون ، تنگه معروف چوگان با رودخانه زيبا و پرآب شاپور ، برگرفته از چشمه ساسان ، يادمانهايي از دوره ساساني ماندگار شده که هويت منطقه را باز مي گويد.

نقش هاي برجسته تنگه چوگان در دل کوه تاريخ دوران خود را به تصوير کشيده که اين مهم هنوز دل سلطه گران و غاصبان اروپايي را بدرد مي آورد.

نقش برجسته مجلس يادبود مجد ، عظمت و صحنه پيروزي شاپور بر روميان ، نقش بهرام دوم سوار بر اسب و نمايندگان عرب ، نقش برجسته بهرام اول در حالت تاج ستاني از اهورا مزدا ، نقش مجلس پيروزي شاپور بر شورش گران ، نقش برجسته تاج ستاني شاپور از اهورا مزدا ، نقش صحنه پيروزي و فتوحات شاپور يکم بر امپراتوري روم تاريخ را به روايت در دل کوه جاي داده است.

مسير سرسبز در دل جنگلهاي بلوط با هواي فرح انگيز ، تن خسته هر مسافري را در مامن طبيعت به درياچه اي زيبا و بي نظير در نزديکي شهرستان کازرون هدايت مي کند.

درياچه پريشان با چشم اندازهاي زيبا و طبيعي در سه کيلومتري روستاي ايازآباد و 12 کيلومتري کازرون قرار گرفته و با طبيعت زيباي خود گردشگران بسياري را از نقاط دور و نزديک کشور به سوي خود فرا مي خواند.

اين درياچه آبهاي سطحي را در خود نگه مي دارد و با آب چشمه هاي کوچک و بزرگ مناطق ارژن و دشت فامور پايدار است .

درياچه پريشان يکي از بي نظير ترين درياچه هاي آب شيرين کشور است که بدليل تنوع زيستي بعنوان يکي از تالابهاي بين المللي به ثبت رسيده است.

در اطراف اين درياچه زميني به مساحت چهار هکتار تجهيز شده و با امکانات سرويسهاي بهداشتي ، فضاهاي دست کاشت امکان استفاده براي گردشگران را فراهم آورده اند.

معبد آناهيتا فرشته پاسدار آب که محلي براي نيايش عنصر حياتي آب در نزد ايرانيان باستان بوده هر بيننده اي را به حيرت و ستايش هنرمندان باستاني ايران زمين وامي دارد.

امام زاده سيد حسين (ع) ، در فاصله 22 کيلومتري کازرون و در فاصله دو کيلومتري شهر تاريخي بيشاپور واقع شده ، در کنار مرقد اين بزرگوار چشمه ايي بزرگ و زيبا بنام سراب اردشير قرار دارد که به همين علت باغ هاي وسيع و چشم اندازهاي زيبايي بوجود آمده و هر ساله ميزبان هزاران هزار نفر زائر از مناطق جنوبي کشور مثل خوزستان و بوشهر است.

بازار کازرون ، که يکي از پر رونق ترين بازارهاي جنوب کشور در دوران صفويه بوده ، معماري اين بازار فرم معماري بازارهاي ايراني و متأثر از محيط شهر کازرون بوده است.

چشمه دادين ، در 50 کيلومتري جنوب شهر کازرون ، در بخش جره و بالاده و در مسير جاده دادين به سر مشهد و در مسير جاده شاهي روزگار باستان، واقع شده است.

قلعه پوسکان يادگاري از دوره ساساني و اوايل دوره اسلامي ، در 55 کيلومتري جنوب شهر کازرون بر بلندي تپه اي قلعه تاريخي بجا مانده و به صورت چهار گوش و با شش برج و بارو در دو طبقه ساخته شده است.

امامزاده چهارده معصوم خشت ، در فاصله 53 کيلومتري جنوب غربي شهر کازرون و در شهر خشت اثري تاريخي به نام چهارده معصوم وجود دارد که از جمله جاذبه هاي زيارتي شهر خشت است.

روستاي تاريخي دوسيران ، در مسير جاده شيراز به قائميه و نرسيده به شهر قائميه يکي از زيباترين روستاهاي کازرون با بافتي تاريخي و منحصر به فرد وجود دارد.

کاروانسراي کنار تخته بنايي ماندگار از عهد صفويه ، در 48 کيلومتري و جنوب غربي شهر کازرون، که به شکل دو طبقه و از مصالح گچ و سنگ ساخته شده است.

تفرجگاه رنجان ، در مدخل ورودي تنگ چوگان از طرف شمال داراي چشم اندازهاي بسيار زيبايي است.

دشت برم يا دشت شقايق، از جمله جاذبه هاي زيباي گردشگري شهرستان کازرون در فاصله 20 کيلومتري شرق شهر فعلي کازرون و در مسير جاده جديد کازرون به شيراز قرار دارد.

امامزاده پيربنکي ، در شرق شهرستان کازرون ، در نقطه اي کوهستاني و جنگلي بسيار زيبايي قرار گرفته ، وجود يک درخت بنه بر روي گنبد آن زيبايي خاصي به آن بخشيده است.

فرماندار کازرون گفت: کازرون يکي از شهرستان بزرگ فارس با شش بخش و شش شهر در جنوب غربي استان واقع شده است.

حميدرضا گرامي بيان داشت: خشت و کنار تخته با آب و هواي گرم در جنوب شهرستان ، يک ميليون نفر نخل را در دامن خود به بار نشانده اند که بخش از خرماي مصرفي استان و صادرات را تامين مي کنند.

وي اضافه کرد: در غرب کازرون ، منطقه چنار شاهيجان با هواي معتدل و صدها هکتار مرکبات نگين سبز شهرستان و در آغاز بهار با عطر بهار نارنجها ، سحرانگيز و جادويي است.

وي اظهار کرد: بخش وسيع بالاده در شرق کازرون ، بعنوان قطب کشاورزي فارس و بخش کوهمره نودان با شش هزار هکتار جنگل بلوط زينت بخش شهرستان هستند.

گرامي گفت: کازرون ، شهر سبز ، شهر سلمان فارسي و هزاران انسان فرهيخته ، توانمنديهاي چشمگيري به لحاظ تاريخي دارد که مي تواند براي هر گردشگري جذاب باشد
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

متخصصان زبان و ادبیات فارسی را دریابید

بازماندگی از تحصیل و زباله گردی

جشن‌های غیرایرانی در سبد خانوار ایرانی

چرا 40 سال مرگ بر آمریکا

آنچه باید در مورد قطره آهن و اطفال بدانیم

قیمت رها شده است؛ نظارت نیز

چکش‌کاری آموزش‌وپرورش برای تقویت حقوق معلمان

خسروشیرین، نگین گردشگری روستایی در شمال فارس

فراموشی و خود فراموشی

فرار رو به جلو

گره کور متروی شیراز در زندگی همسایگان

وقتی خیابان‌ها کودکی را می‌بلعند

خزان کاغذی

سلامتی در دوران سالمندی با تغذیه مناسب

گشتی در خیابان زند شیراز/ سرگردانی میان دلار آبی و سفید

تا کی

کلوخ‌پز؛ شروع پاییز اقلیدی‌ها

بازچرخانی آب طرحی برای سازگاری با کم آبی در فارس است

از کوروش چه می دانیم

قوطی برخی عطاری ها همه چیز دارد بجز سلامتی

فقر مطالعات فرهنگی و اجتماعی درباره عشایر فارس

این سگان، راه سلامت بسته اند

داغ خشکسالی بعلاوه تبرسودجویی، می دهد زغال

فارس در پاسداشت بهمن بیگی عقب افتاد

شیرازی ها تلخ وشیرین هنرهفتم را یادآوری کردند/صفای سینما در گذشته

استاندارد نسبی مدارس

معلمان مدارس غیردولتی و تضییع حقوق

چالش بی‌تحرکی در زنان کارمند

چند می گیری تصادف کنی

به جای دارو

آیا آبی از انرژی خورشیدی گرم می شود

رسانه گردشگری

بازار قیصریه لار، نماد مقاومت در برابر قهر طبیعت

فرزندت کجاست

همنشینی تاریخ و کباب بی بی خانم گل در موزه ای خود ساخته

فرهنگ و خیابان

بود و نبود رسانه ها

دکه های خالی از مطبوعات، انباشته از تنقلات

گران ترین اعتیاد همراه

یخچال، دلوچه دوز کازرونی را دلسرد نکرده است

مردم چه می خواهند

چالش های جهانی شدن اصیل ترین بافت تاریخی خاورمیانه

دیده بان جوان خدا را دید

تالاب های فارس نه جان دارند و نه اعتبار

رؤیای بیداری

آب هست، اعتبار نیست

توان بیش از پیش آثار تاریخی فارس برای جهانی شدن

مسئولان پیوند خود را با مردم محکم کنند

کلیسای چهارصدساله شیراز نیازمند مهربانی

عرصه بر حیات وحش تنگ شده است/ پرندگان مهاجر به فارس نمی آیند