پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

ایران یکصدا در قبال بدعهدی آمریکا سياسي

ایران یکصدا در قبال بدعهدی آمریکا

  بزرگنمايي:

فارس آنلاین - شیراز - وفاق و همگرایی داخلی بهترین پاسخ به بدعهدی آمریکا است، این عبارت چکیده گفت و گوی خبرنگار ایرنا با صاحبنظران استان فارس در ارتباط با بدعهدی رئیس جمهوری آمریکا در قبال برجام است.
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا شامگاه سه شنبه 18 اردیبهشت ماه با تکرار اتهامات بی اساس خود علیه ایران و توافق هسته ای، اعلام کرد این کشور دیگر در برجام نخواهد ماند.
در این ارتباط، شماری از مسئولان، ائمه جمعه و اساتید دانشگاه های استان فارس بر لزوم حفظ وحدت و همگرایی مسئولان داخلی تاکید و تحقق این امر را رمز موفقیت در پیشبرد اهداف مورد نظر در زمینه استیفای حقوق ملی دانستند.
آنها معتقدند مواضع خصمانه آمریکا که از ابتدای انقلاب اسلامی ایران و در طول 40 سال اخیر همیشه وجود داشته است با خروج از برجام پایان نمی یابد بلکه رویکرد دشمنی آمریکا با تهران ادامه خواهد داشت و از این رو، اهمیت تقویت وفاق ملی امروز بیش از هر زمان دیگری احساس می شود.
حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران بلافاصله پس از اعلام دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر خروج این کشور از برجام اعلام کرد که به وزارت خارجه دستور دادم ظرف چند هفته آینده با کشورهای اروپایی و روسیه و چین، رایزنی و مذاکره شود و اگر منافع ملت ایران تامین شود، در برجام خواهیم ماند.
رئیس شورایعالی امنیت ملی ایران گفت: از این پس، برجام توافقی بین ایران و پنج کشور امضا کننده آن خواهد بود.
روسیه، فرانسه، چین، آلمان و انگلیس پنج کشور امضا کننده برنامه جامع اقدام مشترک (برجام ) هستند.
در چنین شرایطی، صاحب نظران در استان فارس معتقد هستند که حفظ وحدت و همگرایی درباره برجام کلیدواژه عبور از مانع تراشی دشمنان ملت ایران در مسیر توسعه و پیشرفت است.
** واقعیت برجام نمی تواند تغییر کند
استاد روابط بین الملل دانشگاه شیراز بر ضرورت حفظ وفاق و همگرایی مسئولان از جمله مسائل مهم ازجمله برجام و حفظ آن تاکید کرد و گفت: برجام برای این ایجاد شد که بتواند تحریم های بین المللی که ناظر به برنامه هسته ای و یا مرتبط با آن بود حذف شود که این مهم از روز اول اجرا برجام محقق و تمامی تحریم ها برداشته شد.
دکتر سید یوسف قرشی این رویداد را گام مثبتی در روابط خارجی ایران دانست و افزود: قراردادهای گسترده ایران با کشورهای دیگر که بعد از برجام منعقد شد نیز گواه این مدعا است و خوشبختانه اتفاق نظر بین تمامی گروه های سیاسی داخل کشور در خصوص مثبت بودن برجام و برکات آن وجود دارد.
وی اهمیت زیاد انسجام در دوره کنونی را به دلیل توصیف متفاوت ترامپ از تعهداتی که از جانب آمریکا و سازمان ملل در خصوص برجام انجام شده بود عنوان کرد.
استاد دانشگاه شیراز اضافه کرد: واقعیت برجام به هیچ وجه توسط رئیس جمهور آمریکا نمی تواند لغو شود چون ناظر به برنامه هسته ای ایران است و تنها ترامپ اعلام کرد که تعهدی به برجام ندارد.
** خروج آمریکا از برجام هیچ ضرری به ایران وارد نمی کند
این عضو هیات علمی دانشگاه اظهار داشت: برجام ناظر به برداشته شدن تحریم هایی است که به واسطه برنامه هسته ای و مرتبط با آن ایجاد شده و آمریکا به واسطه اختیار خودش از برجام کناره گیری می کند.
قرشی خروج آمریکا از برجام را تنها نشانه پشت کردن و بی اعتنایی این کشور به معاهده سازمان ملل متحد دانست و گفت: آمریکا می داند که ایران به دنبال سلاح هسته ای نیست و خروج این کشور تنها بدعهدی آمریکا را دوباره نشان داد.
وی خروج آمریکا از برجام را به دعوای زرگری تشبیه و تاکید کرد: این تصمیم که بر خلاف عقلانیت و میل باطنی جمع زیادی از دموکراتها و جمهوریخواهان این کشور صورت گرفت تنها با هدف امتیازگیری و فشار بر ایران صورت گرفت.
استاد روابط بین الملل دانشگاه شیراز بار دیگر بر انسجام داخلی تاکید کرد و افزود: به واسطه خروج ترامپ از برجام عده ای از داخل کشور نیز می گویند که ایران هم باید از این تفاهم نامه خارج شود که اگر اینگونه باشد غرب و اروپا نیز از برجام خارج شده و آن زمان ایران با مشکل مواجه خواهد شد.
وی با تاکید دوباره بر اینکه خروج آمریکا از برجام اثرات زیادی در پی ندارد و تنها شاید کمی تاثیرات روانی ایجاد کند، گفت: ایران نباید اقدامی انجام دهد که اتحادیه اروپا نیز با توطئه های آمریکا همسو شود.
وی ادامه داد: انسجام و وحدت داخلی در شرایط کنونی امر بسیار مهمی است که نخبگان کشور باید به آن توجه ویژه داشته باشند هرچند که مسئولان ایران اعم از اصولگرا و اصلاح طلب به مثبت بودن و تداوم برجام اعتقاد راسخ داشته و آن را در جهت حفظ منافع کشور می دانند.
این استاد دانشگاه شیراز اضافه کرد: هرکس متن برجام را مطالعه کند در می یابد که در آن راه برون رفت خوبی برای ایران ترسیم شده است.
** وحدت در عمل
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی نیز عدم انسجام داخلی را در شرایط کنونی منجر به عواقب خطرناکی دانست و گفت: اهمیت وحدت داخلی در مقابل رفتارهای بی تدبیرانه ترامپ، وجود تنش در منطقه و رفتارهای خصمانه ای که عربستان ، امارات و اسرائیل با ایران دارند بیش از پیش در دوره کنونی احساس می شود.
علی اکبری واگرایی های داخلی کشور را بسیار خطرناک تر از تهدیدات خارجی دانست و افزود: مخالفت و دشمنی خارجی با ایران از ابتدای انقلاب وجود داشته و تنها اگر به حفظ وفاق و همدلی در کشور کمک شود مسائل دیگر قابل شدن خواهد بود.
نماینده مردم شیراز در مجلس با بیان این که ایران باید در مسائل داخلی و خارجی مانند برجام اتفاق نظر و همگرایی داشته باشند، گفت: برجام نقاط قوت و ضعفی دارد ولی در مجموع ایران در این تفاهم نامه تقریبا برنده شد.
** پرهیز از اختلاف افکنی، پاسخ درخور به ترامپ
نماینده مردم فیروزآباد، قیر و کارزین و فراشبند در مجلس شورای اسلامی نیز وحدت و اتحاد را از ابتدای انقلاب اسلامی رمز پیروزی ایران دانست و گفت: بعد از انقلاب اسلامی هرجا که سران سه قوه و مسئولان اصلی کشور با یکدیگر وحدت داشته اند پیروزی نصیب مردم ایران شده است.
کوروش کرم پور افزود: در موضوع برجام و عهدشکنی جدید آمریکا در خروج از این توافق بین المللی نیز وحدت و اتحاد کلیدواژه موفقیت ما است.
این نماینده مجلس گفت: امروز مسئولان کشور و کسانی که سنگ انقلاب را به سینه می زنند حق ندارند خلاف وحدت و همگرایی در کشور سخن بگویند و حتی آنها حق ندارند جز وحدت حرف دیگری بر زبان جاری کرده و به انسجام آحاد ملت خدشه وارد کنند.
وی ادامه داد:امروز دشمنان ایران بیشتر از هر زمانی اتحاد و انسجام دارند و اگر ما به اندازه سر سوزنی غیرت و شرف داشته باشیم نباید به اختلافات داخلی دامن بزنیم.
وی اضافه کرد:ایجاد یاس و ناامیدی در میان مردم خیانتی بس بزرگ و نابخشودنی است و همچنین توهین به هر کدام از سران سه قوه گناهی نابخشودنی خواهد بود.
کرم پور عنوان کرد که نظام جمهوری اسلامی به آسانی به دست نیامده و نزدیک به 300 هزار جوان ولایی و وارسته خون خود را نثار آن کرده اند و امروز وظیفه مسئولان حرکت در مسیر اتحاد است و هرکس انقلابی تر باشد بیشتر به اتحاد داخلی کمک خواهد کرد.
وی اضافه کرد: آمریکا با خروج از برجام نشان داد معنای تعهد، مسئولیت پذیری و وفای به عهد را نمی داند و کشوری است که پایه آن بر اساس ظلم و تبعیض بنا نهاده شده است.
** ایران یکصدا در قبال بدعهدی آمریکا
امام جمعه موقت شیراز نیز بیان اینکه اقدام آمریکا در خروج از برجام مصداق بداخلاقی و بدعهدی در نظام بین الملل بود، گفت: باید ضمن حفظ وحدت و انسجام ملی، تدابیر مناسبی از سوی مسئولان دستگاه سیاست خارجی برای تامین حداکثری منافع ملی اتخاذ شود.
حجت الاسلام محمدحسن مرادی با تاکید بر ضرورت وحدت و همدلی در مسیر تحقق اهداف ملی افزود: افزایش اعتماد متقابل مردم و دولت نسبت به یکدیگر و ایجاد همگرایی عامل ترویج سرمایه گذاری بخش خصوصی است.
وی با تاکید بر یکصدایی بین مردم و مسئولان گفت: آمریکا در گذشته نیز ثابت کرده که نباید به وعده ها و امضا های آنها اعتماد کرد.
وی اظهار داشت: مردم و مسئولان ما نباید از خروج آمریکا از برجام بترسند چون دشمنان ما اکنون تلاش می کنند که ما به حداقل دستاوردهای برجام قناعت کرده و از اصل برکات و دستاوردهای آن صرف نظر کنیم.
مرادی گفت: لازم است با حفظ وحدت و همدلی در داخل کشور در خصوص برجام این تفاهمنامه را تا جایی که منافع کشور ما را تامین می کند حفظ کنیم.
امام جمعه موقت شیراز در پایان خروج آمریکا از برجام را با هدف ایجاد تفرقه در داخل کشور و امتیاز گیری ارزیابی کرد و گفت: این دشمن دیرین این بار نیز در پیشبرد اهداف ضد ایرانی خود ناکام می ماند.
9873/ /1042/2027

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جزئیات توافق نوبخت با وزیر سابق بهداشت

طرح ترامپ برای خروج از ناتو فاش شد

پیام جهرمی به حاتمی در پی عدم موفقیت سیمرغ

ام‌الاسرا به روایت یک آزاده جهرمی

7 هزار شغل تا پایان سال جاری در فارس ایجاد شود

شایعات تازه درباره رفع حصر مهدی کروبی

ایجاد هفت هزار شغل تا پایان امسال در استان فارس

روحانی: دست بزرگان استان گلستان را می‌بوسم

لزوم تقویت نیروی انتظامی در فارس

تشییع پیکر آیت‌الله حقیقت در شیراز

همبستگی تمامی دستگاه ها با یکدیگر در فارس لازم است

همبستگی به معنای اتحاد با همه با یکدیگر است نه با استاندار

همبستگی به معنای اتحاد با همه با یکدیگر است نه با استاندار

ترامپ: اوباما بایدن را از تلی از زباله بیرون کشید

فائزه هاشمی: وقتی نهاد‌های حکومتی بی عدالتی می‌کنند فاجعه است

/درگذشت آیت‌الله حقیقت ارسنجانی/ پیکر آیت‌الله حقیقت دوشنبه تشییع می‌شود

موفقیت در مبارزه با قاچاق در گرو اقدامات فرهنگی است

پیشگیری در اولویت برنامه های مبارزه با قاچاق قرار گیرد

آمریکا از مواضع ضد ایرانی فرانسه تشکر کرد

ظریف به عراق می‌رود

پرستاران حرفه‌ای لازمه توسعه توریسم سلامت است

دستاوردهای انقلاب توسط روابط عمومی نهادها اطلاع‌رسانی شود

نخبگان پزشکی فارس از سرمایه‌های عظیم ایران هستند

نمایان شدن توان مهندسان ایرانی در سال‌های پس از انقلاب

رحیمی: تقویت نقش‌آفرینی دانشگاه شیراز/ نادگران: فعالیت 215 مرکز دانشگاهی در فارس

رحیمی: تقویت نقش‌آفرینی دانشگاه شیراز

قالیباف: شایعات علیه پسرم، کار ضد انقلاب است

حمله موشکی اسرائیل به سوریه

راه اندازی شبکه رادیویی و تلویزیونی گردشگری در فارس

امام جمعه تبریز: ما از تلگرام رفتیم، اما دشمن ماند

قالیباف: تا امروز به دنبال پست و مقام نبوده‌ام

علم الهدی: چشم نباید به چند کافر اروپایی باشد

امام جمعه شیراز:استاندارجدید ازسیاست زدگی درفارس جلوگیری کند

رشد دانش پزشکی در بستر حکمت متعالی اسلامی/ همراهی تمام جناح‌های سیاسی با استاندار فارس

استعفای ظریف و خروج از برجام تکذیب شد

لبنان از اسرائیل شکایت می‌کند

لایحه FATF هنوز در مجمع و مجلس مطرح نشده است

برخی از قوانین کشور با مفاهیم رونق صنعت گردشگری مغایرت دارد

ترامپ به زودی به برجام باز خواهد گشت

روحانی: در روز‌های سخت، همه بی‌وفا شدند!

هماهنگی و انسجام کلید توسعه فارس است/ گذشته را ورق نخواهیم زد

شریعتمداری: اسماعیل بخشی مجرم است

فعال سیاسی:نیازمند بررسی جوانب زندگی هاشمی رفسنجانی هستیم

آیت اللهی با مجموعه ای از صفات متضاد

وزارت کشور: درخواست احمدی‌نژاد برای برگزاری تجمع قابل بررسی است

فرضیه‌هایی درباره 41 مشاورِ 4 وزیر روحانی

لاریجانی: اصل ماجراجویی آمریکایی ها نشانه گرفتن مبانی دینی است

نماینده خبرگان: انسان خادم، محصور در بحث های سیاسی نمی شود

مجسمه وزیر بهداشت هم رسید!+عکس

استاندار فارس: جامعه بانشاط به قله های پیشرفت می رسد