آخرين مطالب

ایران یکصدا در قبال بدعهدی آمریکا سياسي

ایران یکصدا در قبال بدعهدی آمریکا

  بزرگنمايي:

فارس آنلاین - شیراز - وفاق و همگرایی داخلی بهترین پاسخ به بدعهدی آمریکا است، این عبارت چکیده گفت و گوی خبرنگار ایرنا با صاحبنظران استان فارس در ارتباط با بدعهدی رئیس جمهوری آمریکا در قبال برجام است.
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا شامگاه سه شنبه 18 اردیبهشت ماه با تکرار اتهامات بی اساس خود علیه ایران و توافق هسته ای، اعلام کرد این کشور دیگر در برجام نخواهد ماند.
در این ارتباط، شماری از مسئولان، ائمه جمعه و اساتید دانشگاه های استان فارس بر لزوم حفظ وحدت و همگرایی مسئولان داخلی تاکید و تحقق این امر را رمز موفقیت در پیشبرد اهداف مورد نظر در زمینه استیفای حقوق ملی دانستند.
آنها معتقدند مواضع خصمانه آمریکا که از ابتدای انقلاب اسلامی ایران و در طول 40 سال اخیر همیشه وجود داشته است با خروج از برجام پایان نمی یابد بلکه رویکرد دشمنی آمریکا با تهران ادامه خواهد داشت و از این رو، اهمیت تقویت وفاق ملی امروز بیش از هر زمان دیگری احساس می شود.
حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران بلافاصله پس از اعلام دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر خروج این کشور از برجام اعلام کرد که به وزارت خارجه دستور دادم ظرف چند هفته آینده با کشورهای اروپایی و روسیه و چین، رایزنی و مذاکره شود و اگر منافع ملت ایران تامین شود، در برجام خواهیم ماند.
رئیس شورایعالی امنیت ملی ایران گفت: از این پس، برجام توافقی بین ایران و پنج کشور امضا کننده آن خواهد بود.
روسیه، فرانسه، چین، آلمان و انگلیس پنج کشور امضا کننده برنامه جامع اقدام مشترک (برجام ) هستند.
در چنین شرایطی، صاحب نظران در استان فارس معتقد هستند که حفظ وحدت و همگرایی درباره برجام کلیدواژه عبور از مانع تراشی دشمنان ملت ایران در مسیر توسعه و پیشرفت است.
** واقعیت برجام نمی تواند تغییر کند
استاد روابط بین الملل دانشگاه شیراز بر ضرورت حفظ وفاق و همگرایی مسئولان از جمله مسائل مهم ازجمله برجام و حفظ آن تاکید کرد و گفت: برجام برای این ایجاد شد که بتواند تحریم های بین المللی که ناظر به برنامه هسته ای و یا مرتبط با آن بود حذف شود که این مهم از روز اول اجرا برجام محقق و تمامی تحریم ها برداشته شد.
دکتر سید یوسف قرشی این رویداد را گام مثبتی در روابط خارجی ایران دانست و افزود: قراردادهای گسترده ایران با کشورهای دیگر که بعد از برجام منعقد شد نیز گواه این مدعا است و خوشبختانه اتفاق نظر بین تمامی گروه های سیاسی داخل کشور در خصوص مثبت بودن برجام و برکات آن وجود دارد.
وی اهمیت زیاد انسجام در دوره کنونی را به دلیل توصیف متفاوت ترامپ از تعهداتی که از جانب آمریکا و سازمان ملل در خصوص برجام انجام شده بود عنوان کرد.
استاد دانشگاه شیراز اضافه کرد: واقعیت برجام به هیچ وجه توسط رئیس جمهور آمریکا نمی تواند لغو شود چون ناظر به برنامه هسته ای ایران است و تنها ترامپ اعلام کرد که تعهدی به برجام ندارد.
** خروج آمریکا از برجام هیچ ضرری به ایران وارد نمی کند
این عضو هیات علمی دانشگاه اظهار داشت: برجام ناظر به برداشته شدن تحریم هایی است که به واسطه برنامه هسته ای و مرتبط با آن ایجاد شده و آمریکا به واسطه اختیار خودش از برجام کناره گیری می کند.
قرشی خروج آمریکا از برجام را تنها نشانه پشت کردن و بی اعتنایی این کشور به معاهده سازمان ملل متحد دانست و گفت: آمریکا می داند که ایران به دنبال سلاح هسته ای نیست و خروج این کشور تنها بدعهدی آمریکا را دوباره نشان داد.
وی خروج آمریکا از برجام را به دعوای زرگری تشبیه و تاکید کرد: این تصمیم که بر خلاف عقلانیت و میل باطنی جمع زیادی از دموکراتها و جمهوریخواهان این کشور صورت گرفت تنها با هدف امتیازگیری و فشار بر ایران صورت گرفت.
استاد روابط بین الملل دانشگاه شیراز بار دیگر بر انسجام داخلی تاکید کرد و افزود: به واسطه خروج ترامپ از برجام عده ای از داخل کشور نیز می گویند که ایران هم باید از این تفاهم نامه خارج شود که اگر اینگونه باشد غرب و اروپا نیز از برجام خارج شده و آن زمان ایران با مشکل مواجه خواهد شد.
وی با تاکید دوباره بر اینکه خروج آمریکا از برجام اثرات زیادی در پی ندارد و تنها شاید کمی تاثیرات روانی ایجاد کند، گفت: ایران نباید اقدامی انجام دهد که اتحادیه اروپا نیز با توطئه های آمریکا همسو شود.
وی ادامه داد: انسجام و وحدت داخلی در شرایط کنونی امر بسیار مهمی است که نخبگان کشور باید به آن توجه ویژه داشته باشند هرچند که مسئولان ایران اعم از اصولگرا و اصلاح طلب به مثبت بودن و تداوم برجام اعتقاد راسخ داشته و آن را در جهت حفظ منافع کشور می دانند.
این استاد دانشگاه شیراز اضافه کرد: هرکس متن برجام را مطالعه کند در می یابد که در آن راه برون رفت خوبی برای ایران ترسیم شده است.
** وحدت در عمل
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی نیز عدم انسجام داخلی را در شرایط کنونی منجر به عواقب خطرناکی دانست و گفت: اهمیت وحدت داخلی در مقابل رفتارهای بی تدبیرانه ترامپ، وجود تنش در منطقه و رفتارهای خصمانه ای که عربستان ، امارات و اسرائیل با ایران دارند بیش از پیش در دوره کنونی احساس می شود.
علی اکبری واگرایی های داخلی کشور را بسیار خطرناک تر از تهدیدات خارجی دانست و افزود: مخالفت و دشمنی خارجی با ایران از ابتدای انقلاب وجود داشته و تنها اگر به حفظ وفاق و همدلی در کشور کمک شود مسائل دیگر قابل شدن خواهد بود.
نماینده مردم شیراز در مجلس با بیان این که ایران باید در مسائل داخلی و خارجی مانند برجام اتفاق نظر و همگرایی داشته باشند، گفت: برجام نقاط قوت و ضعفی دارد ولی در مجموع ایران در این تفاهم نامه تقریبا برنده شد.
** پرهیز از اختلاف افکنی، پاسخ درخور به ترامپ
نماینده مردم فیروزآباد، قیر و کارزین و فراشبند در مجلس شورای اسلامی نیز وحدت و اتحاد را از ابتدای انقلاب اسلامی رمز پیروزی ایران دانست و گفت: بعد از انقلاب اسلامی هرجا که سران سه قوه و مسئولان اصلی کشور با یکدیگر وحدت داشته اند پیروزی نصیب مردم ایران شده است.
کوروش کرم پور افزود: در موضوع برجام و عهدشکنی جدید آمریکا در خروج از این توافق بین المللی نیز وحدت و اتحاد کلیدواژه موفقیت ما است.
این نماینده مجلس گفت: امروز مسئولان کشور و کسانی که سنگ انقلاب را به سینه می زنند حق ندارند خلاف وحدت و همگرایی در کشور سخن بگویند و حتی آنها حق ندارند جز وحدت حرف دیگری بر زبان جاری کرده و به انسجام آحاد ملت خدشه وارد کنند.
وی ادامه داد:امروز دشمنان ایران بیشتر از هر زمانی اتحاد و انسجام دارند و اگر ما به اندازه سر سوزنی غیرت و شرف داشته باشیم نباید به اختلافات داخلی دامن بزنیم.
وی اضافه کرد:ایجاد یاس و ناامیدی در میان مردم خیانتی بس بزرگ و نابخشودنی است و همچنین توهین به هر کدام از سران سه قوه گناهی نابخشودنی خواهد بود.
کرم پور عنوان کرد که نظام جمهوری اسلامی به آسانی به دست نیامده و نزدیک به 300 هزار جوان ولایی و وارسته خون خود را نثار آن کرده اند و امروز وظیفه مسئولان حرکت در مسیر اتحاد است و هرکس انقلابی تر باشد بیشتر به اتحاد داخلی کمک خواهد کرد.
وی اضافه کرد: آمریکا با خروج از برجام نشان داد معنای تعهد، مسئولیت پذیری و وفای به عهد را نمی داند و کشوری است که پایه آن بر اساس ظلم و تبعیض بنا نهاده شده است.
** ایران یکصدا در قبال بدعهدی آمریکا
امام جمعه موقت شیراز نیز بیان اینکه اقدام آمریکا در خروج از برجام مصداق بداخلاقی و بدعهدی در نظام بین الملل بود، گفت: باید ضمن حفظ وحدت و انسجام ملی، تدابیر مناسبی از سوی مسئولان دستگاه سیاست خارجی برای تامین حداکثری منافع ملی اتخاذ شود.
حجت الاسلام محمدحسن مرادی با تاکید بر ضرورت وحدت و همدلی در مسیر تحقق اهداف ملی افزود: افزایش اعتماد متقابل مردم و دولت نسبت به یکدیگر و ایجاد همگرایی عامل ترویج سرمایه گذاری بخش خصوصی است.
وی با تاکید بر یکصدایی بین مردم و مسئولان گفت: آمریکا در گذشته نیز ثابت کرده که نباید به وعده ها و امضا های آنها اعتماد کرد.
وی اظهار داشت: مردم و مسئولان ما نباید از خروج آمریکا از برجام بترسند چون دشمنان ما اکنون تلاش می کنند که ما به حداقل دستاوردهای برجام قناعت کرده و از اصل برکات و دستاوردهای آن صرف نظر کنیم.
مرادی گفت: لازم است با حفظ وحدت و همدلی در داخل کشور در خصوص برجام این تفاهمنامه را تا جایی که منافع کشور ما را تامین می کند حفظ کنیم.
امام جمعه موقت شیراز در پایان خروج آمریکا از برجام را با هدف ایجاد تفرقه در داخل کشور و امتیاز گیری ارزیابی کرد و گفت: این دشمن دیرین این بار نیز در پیشبرد اهداف ضد ایرانی خود ناکام می ماند.
9873/ /1042/2027
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

متلک به خاطرات هاشمی، وزیردیپلمه احمدی نژاد و شنود مهاجرانی

صداوسیما اشتهایی سیری‌ناپذیر برای عزاداری و مداحی دارد

رهبری:در دوران پهلوی تعداد دانشجویان کشور150 هزار نفر بود اما حالا بیش از 4 میلیون است

اگر حضور زنان در ورزشگاه تکرار شود به دادستان تهران دستور ورود می دهم

تقویت پاسخگویی به شبهات دینی توسط حوزه‌های علمیه

صدور کیفرخواست عوامل نصب بنر مذموم در شیراز

گوگل نیز عربستان را تحریم کرد

علم الهدی: حدود 2-3 میلیون حقوق می گیرم

کیهان: در دانشگاه علامه چه می گذرد؟ منتظر فتنه بزرگ باشید

مدیر شرکت نمایندگی تویوتا در ایران دستگیر شد+جزییات

مرزبانان میرجاوه بیهوش و سپس ربوده شدند

روایت هولناک از قتل خاشقچی/مدیر پزشک قانونی سعودی جسد را مثله کرده

نامزد خاشقجی مرگ وی را اعلام کرد+عکس

پشت پرده استعفای جنجالی عارف

پاسخ رهبری به یک استفتاء درباره نگهداری سگ

تحریم های جدید و گسترده آمریکا علیه چندین بانک،شرکت و سازمان بسیج

تجمع بازنشستگان مقابل مجلس

هاشمی شاهرودی در جلسات شورای نگهبان هم دیگر شرکت نمی کند

... تو هم بزن!

واکنش زاکانی به داستان «چشمک معنادار نعمتی»

مخالفان FATF دنبال بهانه هستند

توحید یعنی انتخاب مسیری که شکست ندارد

ماجرای دستور میرحسین موسوی درمورد فرزند یکی از سران قوا

گزارش کیهان از مهمانی مختلط ایرانی ها در سفارت فرانسه

باز آفرینی محور عرفان شیراز با هم‌افزایی دستگاه‌های اجرایی

توضیح سفیر ایران در ترکیه دربارۀ خبر حمله انتحاری به سفارت

«صدیقی» جایگزین آیت الله جنتی شد

خبر فوری؛بمب‌گذاری انتحاری در سفارت ایران در ترکیه/واکنش ایران

اداره کل اطلاعات: باند قاچاق سوخت در فارس منهدم شد

دلایل مخالفان FATF متقن نیست

دکتر امیر محبیان: جلسات دولت با جریان‎های سیاسی باید از بیان کلیات عبور کند

جاده های ترکیه بازهم قربانی گرفت/مرگ 22 مسافر +تصاویر

دولت تصمیمی برای سهمیه‌بندی و افزایش قیمت سوخت ندارد

ثبت نام متقاضیان دفاتر خدمات قضایی از امروز در فارس

مردم بدون واهمه مفاسد اداری و اقتصادی را گزارش دهند

تعیین مجازاتی آموزنده برای متخلف شکار در فارس

دیدار استاندار فارس و سفیر ارمنستان/ تبادار: از سرمایه‌گذار استقبال می‌کنیم

شهردار تهران هم رفتنی شد/ شهردار بعدی کیست؟

شکایت رئیس دولت اصلاحات از 4 نفر

تنها راه مقابله با ایران، افزایش فشارهای سیاسی است

سفیر ارمنستان: به ایران برای عبور از تحریم ها کمک می کنیم

وقت انتخابات نباید به لُپ لُپ رجوع کنیم!

جاسوس 2 تابعیتی به 8 سال و 6 ماه حبس محکوم شد

فرار قالیباف به آلمان؟!

فراخوان رهبری از مراجع رسمی و نخبگان برای نظر مشورتی

کانون پرورش فکری راه و رسم خوب زندگی کردن را آموزش دهد

روحیه جهادی یعنی خدمت رسانی متواضعانه

حسن عباسی به حبس قطعی محکوم شد

سخنان روحانی در دانشگاه تهران/فریادهای اعتراضی دختر دانشجو به روحانی

هیچگاه بنای تخریب بناهای تاریخی را نداشتیم/ برخی دنبال جوسازی هستند