آخرين مطالب

معاون هنری فرهنگ و ارشاد فارس:

فراخوان بیست و نهمین جشنواره تئاتر فارس منتشر شد/سپاسدار دبیر شد گفتگو

فراخوان بیست و نهمین جشنواره تئاتر فارس منتشر شد/سپاسدار دبیر شد

  بزرگنمايي:

فارس آنلاین - شیراز- معاون هنری سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس از انتشار فراخوان بیست و نهمین جشنواره تئاتر خبر داد.

مهدی رنجبر با بیان اینکه بیست و نهمین دوره جشنواره تئاتر استانی به عنوان مهمترین رخداد تئاتری استان، با تمرکز بر اجراهای عمومی و با هدف ارتقای سطح کیفی آثار و گسترش تئاتر در سراسر نقاط استان و بهره گیری از ظرفی تهای موجود در تئاتر استان است، اعلام کرد: این دوره جشنواره تئاتر فارس با تاکید بر بهره گیری از مفاهیم و جلوه های تاریخ، فرهنگ و ادبیات غنی ایران، توجه به ارزش های معنوی، اخلاقی و انسانی، توجه به تئاتر ایرانی در جهت توسعه فرهنگی، توجه به فرهنگ عامه و ارزش های بومی نقاط مختلف استان، نگاه کاوشگرانه به جامعه و اندیشه ورزی در مسائل اجتماعی ازطریق هنر تئاتر، نفی خشونت، تروریسم و جنگ طلبی و تلاش جهت ایجاد صلح جهانی و تمرکز هنرمندانه و اندیشه گر بر شعار سال برگزار خواهد شد.
مهدی رنجبر در ادامه به شرایط عمومی جشنواره اشاره کرد و افزود: جشنواره در بخش صحنه ای و به صورت رقابتی برگزار می شود و صرفا اختصاص به آثار ایرانی دارد .
این در حالیست که به گفته معاون هنری فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، متون اقتباسی ) آداپته ایرانی شده ( می توانند با ذکر دقیق مشخصات صاحب اصلی اثر و درمورد اقتباس آثار ایرانی با اخذ مجوز تایید از نویسنده یا ناشر به صورتی که حقوق معنوی و مادی صاحب اثر حفظ شود، در بخش رقابتی جشنواره حضور داشته باشند .
رنجبر با بیان اینکه جشنواره تئاتر استانی صرفا به آثار نمایشی تولید شده که اجرای عموم آنها به انجام رسیده است تعلق دارد، گفت: گروه هایی که حد فاصل زمانی پس از اتمام جشنواره درسال 96 ) مهرماه ( و تا قبل از 25 شهریور 1397، آثار خود را تولید کرده و به اجرای عمومی در آورده اند، می توانند متقاضی حضور در این جشنواره باشند، لذا برای برگزاری منظم و شایسته جشنواره مهلت ثبت نام و ارسال مدارک اعلام شده در فراخوان، تمدید نخواهد شد؛ بدیهی است گروه های متقاضی حضور در جشنواره باید به محض انتشار فراخوان نسبت به انجام مراحل مورد نیاز اقدام نمایند .
وی در ادامه ملاک تایید اجرای عمومی آثار نمایشی در استان جهت شرکت در جشنواره تئاتر استانی و نیز حضور در بخشهای مستقیم تئاتر فجر، درج اطلاعات آثار نمایشی در پورتال استان(سایت ایران تئاتر ( به تاریخ اجرای عمومی آن اثر دانست.
رنجبر در عین حال اعلام کرد: در تهیه و گزارش اجراهای عمومی لازم است مولفه ها و مشخصات کامل آثار در پورتال های استانی ثبت گردد .
به گفته رنجبر، تمامی آثار حاضر در بخش رقابتی ) مسابقه ( جشنواره باید تا 25 شهریور ماه 1397 حداقل 5 اجرای عمومی در شهرستان خود داشته باشند که به تائید رئیس اداره شهرستان رسیده باشد؛ بدیهی است دریافت تعهد اجرای عمومی از گروه های متقاضی، به منظورانجام این مهم بعد از مهلت تعیین شده به هیچ وجه پذیرفتنی نخواهد بود .
معاون هنری، سینمایی فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، تاکید کرد: ارائه و تحویل مجوز کتبی نویسنده برای اجرای عمومی و شرکت در جشنواره تئاتر استانی سال 97 از سوی کارگردان و گروه متقاضی به دبیرخانه جشنواره الزامی است؛ بدیهی است که نمایشنامه های فاقد مجوز نویسنده مورد داوری قرار نخواهند گرفت .
وی سپس شرایط حضور و چگونگی انتخاب آثار را اعلام کرد و گفت: گروه های نمایشی متقاضی شرکت در بخش رقابتی جشنواره استانی باید براساس گاه شمار برگزاری جشنواره، فرم حضور در جشنواره، مجوز کتبی نویسنده و 4 نسخه فیلم از نمایش را که در یک پلان تصویربرداری شده باشد، به دبیرخانه تحویل نمایند؛ تاکید می شود که گروههای متقاضی نسبت به ضبط صدای واضح و با کیفیت و ثبت تصویری اثر، حساسیت و دقت بالایی داشته باشند تا در مراحل انتخاب آثار استانی دچار مشکل نشوند .
رنجبر به نکته دیگری هم اشاره کرد و افزود: از هنرمندان عزیز تقاضا می شود از ارسال فیلم تولیدات جنگ شادی و کمدی های صرفا سرگرم کننده خودداری کنند؛ شایسته است که ادارات و انجمن شهرستان ها نظارت ویژه ای در این مورد اعمال کنند .
وی در عین حال یادآوری کرد: هر کارگردان فقط با یک اثر نمایشی که قبلا در بخش نهایی هیچ یک از جشنواره های سراسری یا منطقه ای حضور نداشته، می تواند در مرحله نهایی جشنواره تئاتر استانی حضور یابد .
معاون هنری فرهنگ و ارشاد فارس اضافه کرد: شیوه بازبینی و نحوه انتخاب آثار نمایشی از میان متقاضیان حضور در جشنواره در2 مرحله و به این صورت که مرحله اول براساس نسخه فیلم ارسالی و در مرحله دوم (پس از انتخاب آثار واجد شرایط از میان آثار مرحله اول) به صورت حضوری توسط هیئت انتخاب آثار مورد بازبینی قرار خواهند گرفت .
وی تصریح کرد: چنانچه تعداد آثار متقاضی حضور در بخش رقابتی جشنواره تئاتر استانی کمتر از 50 اثر نمایشی باشد، بنا بر تشخیص ستاد جشنواره، بازبینی آثار در یک مرحله و به صورت حضوری برگزار خواهد شد .
رنجبر ادامه داد: تعداد آثار پذیرفته شده در مرحله نهایی برای حضور در بخش رقابتی جشنواره برمبنای تصمیم شورای سیاست گزاری جشنواره و بر اساس کیفیت آثار و به تعداد حداکثر 10 نمایش تعیین خواهد شد؛ بنابر تشخیص هیئت داوران، حداکثر 2 اثر نمایشی به عنوان منتخب جشنواره استانی به اداره کل هنرهای نمایشی و دبیرخانه جشنواره بین المللی تئاتر فجر معرفی خواهند شد، لذا در صورت عدم کیفیت لازم، هئیت داوران می توانند گزینه ای برای انتخاب نداشته باشند .
وی با اعلام اینکه هنرمندان می توانند اخبار مربوط به جشنواره را از طریق کانال مجازی انجمن نمایش و سایت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس دنبال کنند، افزود: شرکت کنندگان در جشنواره تئاتر استانی با ارسال فرم درخواست و یک نسخه از متن نمایشی مورد نظر ) به صورت فایل pdf و word روی لوح فشرده جهت ایجاد بانک نمایشنامه ( ، متعهد به پذیرش قوانین و سیاست گذاری های جشنواره هستند؛ بدیهی است که اعتراضات مختلف درمورد تعداد آثار راه یافته به جشنواره و زمان بندی اجراها و ... به هیچ عنوان قابل پذیرش نیست .
وی همچنین یادآوری کرد که درج دقیق مشخصات کامل گروه، شماره تماس، آدرس و ایمیل در فرم درخواست بسیار مهم است، چرا که در مراحل بعدی جشنواره این اطلاعات مبنای تصمیم گیری ها و امور ستادی قرار خواهند گرفت .
معاون هنری فرهنگ و ارشاد فارس در عین حال تصریح کرد: چنانچه مواردی در این فراخوان درج نشده باشد، موضوع از طریق استعلام متقاضیان حضور در جشنواره و تصمیم ستاد برگزاری جشنواره اعلام و اجرا خواهد شد .
وی سپس گاهشمار برگزاری جشنواره را اعلام کرد و گفت: مهلت ارسال مدارک مورد نیاز جشنواره از طرف گروه هایی که اجرای عموم آنها حدفاصل اول مهر ماه 96 تا اول مرداد ماه 97 برگزار شده می باشد، اول شهریور سال جاری است؛ مهلت ارسال مدارک مورد نیاز جشنواره از طرف گروه هایی که اجرای عموم آنها حدفاصل اول مرداد ماه 97 تا 25 شهریور ماه 97 برگزار شده است، 25شهریور امسال می باشد.
رنجبر مرحله نخست بازبینی آثار را 25 شهریور تا 10 مهرماه 97(فیلم تئاتر) عنوان کرد و افزود: مرحله دوم بازبینی 2 تا 11 آبان ماه به طور بازبینی زنده انجام می پذیرد؛ اعلام اسامی برگزیدگان مرحله نهایی را 12 آبان سال جاری است.
رنجبر حدفاصل 21 تا 24 آبان 1397 را برگزاری مرحله نهایی جشنواره تئاتر فارس اعلام و یادآوری کرد: مدارک گروه های متقاضی می بایست مطابق با تاریخ اعلام شده به دبیرخانه رسیده باشد، لذا تاریخ پست مرسولات ملاک نیست.
  بیست و نهمین جشنواره تئاتر استان فارس به دبیری احمد سپاسدار برگزار خواهد شد.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

یادمان های هخامنشی در محاصره هزاران حلقه چاه

قنات 2 هزار ساله در داراب فارس کشف شد

عضویت در کتابخانه‌های شهرداری شیراز نیم بها انجام می‌شود

آموزش عالی با سیستم تکمیل ظرفیت موافق نیست/ حذف کنکور زمان بر است

گفت و شنود اهالی شورا و نمایندگان شیراز در مجلس

انفجار خط لوله گاز در کازرون تکذیب شد

بزرگترین اوریگامی در شیراز ساخته می‌شود/ راه‌اندازی سینما نقالی در شیراز

احتمال سیلابی شدن فارس/ کاملا آماده هستیم

سرقت مسلحانه از یک طلافروشی در شیراز

تاکسی‌های شیراز لاستیک رایگان دریافت می‌کنند

متخصصان جوان جایگزین پزشکان گسسته از بیمارستان ها شده اند

متخصصان جوان جایگزین پزشکان گسسته از بیمارستان ها شده اند

فروچاله‌ها "دارابگرد" را زیر خاک می‌کِشند!

جوان ترین کارگردان استهبانی:موفقیت به سن و سال ارتباط ندارد

مشکل 12 نفره بودن شورای شیراز، قانونی مرتفع می‌شود

فرهنگ استقبال از سرمایه‌گذار در روستاهای فارس وجود ندارد

مراقب جیوه موجود در لامپ کم مصرف و دماسنج باشیم

یک چهارم شهروندان شیراز عوارض پرداخت می‌کنند

مهارت `نه گفتن` در دانش آموزان تقویت شود

بارندگی پراکنده تا دوشنبه در جهرم تداوم دارد

تعدادی از عکاسان شیرازی بازداشت شدند

واژگونی اتوبوس در مرودشت/ 5 کشته و 15 مصدوم

شیراز میزبان روسای مجمع مشورتی توسعه استان‌ها خواهد بود

300 اصله نهال جنگلی در ارتفاعات تنگ خور لارستان کاشته شد

پرواز شیراز – مسقط دچار نفص فنی شد

برق منطقه ای فارس پاسخگوی قطع برق ورزشگاه پارس باشد

بیمه و بیمارستان خصوصی طلبکار یکدیگر، نرخ درمان آزاد

چهار مجموعه تاریخی فارس زیر چتر اینترنت رایگان

جراحی پیوند عروق روی مجروح حادثه تروریستی اهواز انجام گرفت

محیط بانان فارس به جلیقه ضد گلوله مجهز شدند

چشمه بناب ارسنجان از جوشش افتاد

طی 5 سال 2764 طرح هادی در فارس اجرا شده است

باد غالب یا ساز مخالف

نگران زوال هنر خاتم‌سازی شیرازم/ آرزویم تربیت شاگرد است

توسعه علمی در جنوب کشور بیشتر مورد توجه باشد

افزایش 30 درصدی میانگین قیمت لوازم التحریر

پانزدهیمن طرح رویش دانشجویان علوم پزشکی هفته نخست مهر گزار می شود

ثبت نخستین تصاویر زادآوری افعی شاخ‌دار در لامرد

استاندار: ذخیره مناسبی از کالاهای اساسی در فارس وجود دارد

رادار هواشناسی شیراز در حصار امواج رادیویی

مهلت ارسال آثار به جشنواره قصه گویی 15مهرماه اعلام شد

ابد و 60 سال برای مرمت مسجد عتیق شیراز

برای اعلام احکام قطعی گوشمان بدهکار اظهار نظر افراد نیست

تقاطع غیرهمسطح جوادیه به زودی افتتاح می شود

کمک 123 میلیارد تومانی دولت به شهرداری‌ها در فارس

اختلاس 100 میلیاردی در یکی از ادارات شیراز

جشنواره استانی مروارید سبز در پاسارگاد برگزار می شود

انتشار بوی نامطبوع در شیراز ارتباطی با جایگاه سوخت ندارد

افزایش 2.5 برابری پهنای باند اینترنت در جهرم

رشد حجم ریالی پروژه‌های عمرانی فارس/ پانصد کیلومتر راه در انتظار قیر