پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

معاون هنری فرهنگ و ارشاد فارس:

فراخوان بیست و نهمین جشنواره تئاتر فارس منتشر شد/سپاسدار دبیر شد گفتگو

فراخوان بیست و نهمین جشنواره تئاتر فارس منتشر شد/سپاسدار دبیر شد

  بزرگنمايي:

فارس آنلاین - شیراز- معاون هنری سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس از انتشار فراخوان بیست و نهمین جشنواره تئاتر خبر داد.

مهدی رنجبر با بیان اینکه بیست و نهمین دوره جشنواره تئاتر استانی به عنوان مهمترین رخداد تئاتری استان، با تمرکز بر اجراهای عمومی و با هدف ارتقای سطح کیفی آثار و گسترش تئاتر در سراسر نقاط استان و بهره گیری از ظرفی تهای موجود در تئاتر استان است، اعلام کرد: این دوره جشنواره تئاتر فارس با تاکید بر بهره گیری از مفاهیم و جلوه های تاریخ، فرهنگ و ادبیات غنی ایران، توجه به ارزش های معنوی، اخلاقی و انسانی، توجه به تئاتر ایرانی در جهت توسعه فرهنگی، توجه به فرهنگ عامه و ارزش های بومی نقاط مختلف استان، نگاه کاوشگرانه به جامعه و اندیشه ورزی در مسائل اجتماعی ازطریق هنر تئاتر، نفی خشونت، تروریسم و جنگ طلبی و تلاش جهت ایجاد صلح جهانی و تمرکز هنرمندانه و اندیشه گر بر شعار سال برگزار خواهد شد.
مهدی رنجبر در ادامه به شرایط عمومی جشنواره اشاره کرد و افزود: جشنواره در بخش صحنه ای و به صورت رقابتی برگزار می شود و صرفا اختصاص به آثار ایرانی دارد .
این در حالیست که به گفته معاون هنری فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، متون اقتباسی ) آداپته ایرانی شده ( می توانند با ذکر دقیق مشخصات صاحب اصلی اثر و درمورد اقتباس آثار ایرانی با اخذ مجوز تایید از نویسنده یا ناشر به صورتی که حقوق معنوی و مادی صاحب اثر حفظ شود، در بخش رقابتی جشنواره حضور داشته باشند .
رنجبر با بیان اینکه جشنواره تئاتر استانی صرفا به آثار نمایشی تولید شده که اجرای عموم آنها به انجام رسیده است تعلق دارد، گفت: گروه هایی که حد فاصل زمانی پس از اتمام جشنواره درسال 96 ) مهرماه ( و تا قبل از 25 شهریور 1397، آثار خود را تولید کرده و به اجرای عمومی در آورده اند، می توانند متقاضی حضور در این جشنواره باشند، لذا برای برگزاری منظم و شایسته جشنواره مهلت ثبت نام و ارسال مدارک اعلام شده در فراخوان، تمدید نخواهد شد؛ بدیهی است گروه های متقاضی حضور در جشنواره باید به محض انتشار فراخوان نسبت به انجام مراحل مورد نیاز اقدام نمایند .
وی در ادامه ملاک تایید اجرای عمومی آثار نمایشی در استان جهت شرکت در جشنواره تئاتر استانی و نیز حضور در بخشهای مستقیم تئاتر فجر، درج اطلاعات آثار نمایشی در پورتال استان(سایت ایران تئاتر ( به تاریخ اجرای عمومی آن اثر دانست.
رنجبر در عین حال اعلام کرد: در تهیه و گزارش اجراهای عمومی لازم است مولفه ها و مشخصات کامل آثار در پورتال های استانی ثبت گردد .
به گفته رنجبر، تمامی آثار حاضر در بخش رقابتی ) مسابقه ( جشنواره باید تا 25 شهریور ماه 1397 حداقل 5 اجرای عمومی در شهرستان خود داشته باشند که به تائید رئیس اداره شهرستان رسیده باشد؛ بدیهی است دریافت تعهد اجرای عمومی از گروه های متقاضی، به منظورانجام این مهم بعد از مهلت تعیین شده به هیچ وجه پذیرفتنی نخواهد بود .
معاون هنری، سینمایی فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، تاکید کرد: ارائه و تحویل مجوز کتبی نویسنده برای اجرای عمومی و شرکت در جشنواره تئاتر استانی سال 97 از سوی کارگردان و گروه متقاضی به دبیرخانه جشنواره الزامی است؛ بدیهی است که نمایشنامه های فاقد مجوز نویسنده مورد داوری قرار نخواهند گرفت .
وی سپس شرایط حضور و چگونگی انتخاب آثار را اعلام کرد و گفت: گروه های نمایشی متقاضی شرکت در بخش رقابتی جشنواره استانی باید براساس گاه شمار برگزاری جشنواره، فرم حضور در جشنواره، مجوز کتبی نویسنده و 4 نسخه فیلم از نمایش را که در یک پلان تصویربرداری شده باشد، به دبیرخانه تحویل نمایند؛ تاکید می شود که گروههای متقاضی نسبت به ضبط صدای واضح و با کیفیت و ثبت تصویری اثر، حساسیت و دقت بالایی داشته باشند تا در مراحل انتخاب آثار استانی دچار مشکل نشوند .
رنجبر به نکته دیگری هم اشاره کرد و افزود: از هنرمندان عزیز تقاضا می شود از ارسال فیلم تولیدات جنگ شادی و کمدی های صرفا سرگرم کننده خودداری کنند؛ شایسته است که ادارات و انجمن شهرستان ها نظارت ویژه ای در این مورد اعمال کنند .
وی در عین حال یادآوری کرد: هر کارگردان فقط با یک اثر نمایشی که قبلا در بخش نهایی هیچ یک از جشنواره های سراسری یا منطقه ای حضور نداشته، می تواند در مرحله نهایی جشنواره تئاتر استانی حضور یابد .
معاون هنری فرهنگ و ارشاد فارس اضافه کرد: شیوه بازبینی و نحوه انتخاب آثار نمایشی از میان متقاضیان حضور در جشنواره در2 مرحله و به این صورت که مرحله اول براساس نسخه فیلم ارسالی و در مرحله دوم (پس از انتخاب آثار واجد شرایط از میان آثار مرحله اول) به صورت حضوری توسط هیئت انتخاب آثار مورد بازبینی قرار خواهند گرفت .
وی تصریح کرد: چنانچه تعداد آثار متقاضی حضور در بخش رقابتی جشنواره تئاتر استانی کمتر از 50 اثر نمایشی باشد، بنا بر تشخیص ستاد جشنواره، بازبینی آثار در یک مرحله و به صورت حضوری برگزار خواهد شد .
رنجبر ادامه داد: تعداد آثار پذیرفته شده در مرحله نهایی برای حضور در بخش رقابتی جشنواره برمبنای تصمیم شورای سیاست گزاری جشنواره و بر اساس کیفیت آثار و به تعداد حداکثر 10 نمایش تعیین خواهد شد؛ بنابر تشخیص هیئت داوران، حداکثر 2 اثر نمایشی به عنوان منتخب جشنواره استانی به اداره کل هنرهای نمایشی و دبیرخانه جشنواره بین المللی تئاتر فجر معرفی خواهند شد، لذا در صورت عدم کیفیت لازم، هئیت داوران می توانند گزینه ای برای انتخاب نداشته باشند .
وی با اعلام اینکه هنرمندان می توانند اخبار مربوط به جشنواره را از طریق کانال مجازی انجمن نمایش و سایت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس دنبال کنند، افزود: شرکت کنندگان در جشنواره تئاتر استانی با ارسال فرم درخواست و یک نسخه از متن نمایشی مورد نظر ) به صورت فایل pdf و word روی لوح فشرده جهت ایجاد بانک نمایشنامه ( ، متعهد به پذیرش قوانین و سیاست گذاری های جشنواره هستند؛ بدیهی است که اعتراضات مختلف درمورد تعداد آثار راه یافته به جشنواره و زمان بندی اجراها و ... به هیچ عنوان قابل پذیرش نیست .
وی همچنین یادآوری کرد که درج دقیق مشخصات کامل گروه، شماره تماس، آدرس و ایمیل در فرم درخواست بسیار مهم است، چرا که در مراحل بعدی جشنواره این اطلاعات مبنای تصمیم گیری ها و امور ستادی قرار خواهند گرفت .
معاون هنری فرهنگ و ارشاد فارس در عین حال تصریح کرد: چنانچه مواردی در این فراخوان درج نشده باشد، موضوع از طریق استعلام متقاضیان حضور در جشنواره و تصمیم ستاد برگزاری جشنواره اعلام و اجرا خواهد شد .
وی سپس گاهشمار برگزاری جشنواره را اعلام کرد و گفت: مهلت ارسال مدارک مورد نیاز جشنواره از طرف گروه هایی که اجرای عموم آنها حدفاصل اول مهر ماه 96 تا اول مرداد ماه 97 برگزار شده می باشد، اول شهریور سال جاری است؛ مهلت ارسال مدارک مورد نیاز جشنواره از طرف گروه هایی که اجرای عموم آنها حدفاصل اول مرداد ماه 97 تا 25 شهریور ماه 97 برگزار شده است، 25شهریور امسال می باشد.
رنجبر مرحله نخست بازبینی آثار را 25 شهریور تا 10 مهرماه 97(فیلم تئاتر) عنوان کرد و افزود: مرحله دوم بازبینی 2 تا 11 آبان ماه به طور بازبینی زنده انجام می پذیرد؛ اعلام اسامی برگزیدگان مرحله نهایی را 12 آبان سال جاری است.
رنجبر حدفاصل 21 تا 24 آبان 1397 را برگزاری مرحله نهایی جشنواره تئاتر فارس اعلام و یادآوری کرد: مدارک گروه های متقاضی می بایست مطابق با تاریخ اعلام شده به دبیرخانه رسیده باشد، لذا تاریخ پست مرسولات ملاک نیست.
  بیست و نهمین جشنواره تئاتر استان فارس به دبیری احمد سپاسدار برگزار خواهد شد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تورهای "شهروندی" برای شهروندان کوچک در شیراز برگزار می‎شود

واژگونی پراید در فسا، جان 2 نفر را گرفت

کمک بیش از دو میلیارد تومانی خیرین فارس برای آزادی زندانیان جرائم غیرعمد

تلف شدن 55 راس گوسفند بر اثر صاعقه در سروستان

سیل شیراز و امدادهای بهزیستی در این رخداد

زلزله خان زنیان خسارتی نداشت

الزام رعایت همگونی در سازه‌های تجاری مجاور آثار تاریخی

«نگذاشتند کار کنیم» پذیرفته نیست

خیرین سلامت 2 میلیارد ریال به خانوارهای سیل زده شیراز کمک کردند

شناسایی بیمار مبتلا به فشارخون به تنهایی کافی نیست

خاموشی رستوران و تک افتادگی درختان سرو در شیراز

جوان برق‌ گرفته در جهرم نجات یافت

رئیس علوم پزشکی شیراز از مامور فداکار عیادت کرد

یک دستگاه حفاری غیرمجاز در جهرم کشف و ضبط شد

96 مبلغ غیر بومی از قم به شهرستان های استان فارس اعزام می شوند

استعدادهای برتر قرآنی فارس به دیدار مقام معظم رهبری رفتند

قرمزی آب دریاچه مهارلوی شیراز ناشی از جلبک بی خطر است

ویژه برنامه های گام دوم انقلاب از سوی تبلیغات اسلامی اجرا می شود

رعایت شعائر ماه مبارک رمضان از سوی اصناف/ اعلام زمان مجاز فعالیت اغذیه فروشی‌ها

اجرای چهره‌های مطرح موسیقی کلاسیک ایران و پیانیست‌های اروپایی

نماینده مجلس:هجوم ملخ ها به ایران می تواند بیوتروریسم باشد

اهدای عضو جوانی در جهرم به سه بیمار جانی دوباره بخشید

شیراز میزبان هفته سینمای دانمارک می شود

آثار پژوهشگر برجسته هنرهای سنتی رونمایی می‌شود

رهاسازی آب سد درودزن و ملزومات رونق پایدار کشاورزی فارس

خودروهای درحال برداشت غیرمجاز خاک در جهرم توقیف شدند

عمده‌ی قوانین مخل تولید است

سیل در برابر همت آفرودرها از خروش افتاد

کشته شدن 76 نفر به دلیل سیل در کشور

پیوند «هایکو» و فرهنگ ایثارو شهادت/ هنر مقبول، متعهد است

صلح و سازش به 6 سال اختلاف 2 خانواده پایان داد

اجرای طرح دوچرخه هوشمند اشتراکی در شیراز

بزرگداشت سعدی در قالب جشنواره روزگار ارادت

انسان معاصر نیازمند اندیشه ناب سعدی است/«بوستان و گلستان»منبع فضل

رها سازی آب سد سلمان، روستاها را تهدید نمی کند

سهمیه فارس از طرح اقدام ملی بنیاد مسکن 6100 واحد مسکونی است

خودرو، موجب مرگ پاکبان در شیراز شد

وزش باد و رگبارهای موقت میهمان آخر هفته فارس

خسارت 350 میلیارد تومانی سیل به کشاورزی فارس

مفقود شدن یك تبعه خارجی در كانال فاضلاب خیابان محراب شیراز

20 تخت بیمارستان صحرایی در شیراز برای اعزام به سوسنگرد تجهیز شد

شهروندان شیراز در طرح جمع آوری سبزه مشارکت کردند

14 مصدوم حادثه سیل شیراز همچنان در بیمارستان ها بستری هستند

تامین آرامش روحی و آسایش مردم بعد از سیل ، در اولویت است

احتمال آّبگرفتگی معابر شرقی رودخانه خشک شیراز/ لزوم تخلیه انبارها و برخی اماکن

گاز منو اکسید کربن، جان 6 نفر را در فارس گرفت

آمادگی اورژانس اجتماعی بهزیستی شیراز در ایام نوروز

تمهیدات لازم برای چهارشنبه سوری بی خطر انجام شده است

ایمنی تردد اولویت اصلی طرح نوروزی در جاده های فارس است

مدیرکمیته امداداستهبان:110 میلیاردریال وام اشتغال پرداخت شد