پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

معاون هنری فرهنگ و ارشاد فارس:

فراخوان بیست و نهمین جشنواره تئاتر فارس منتشر شد/سپاسدار دبیر شد گفتگو

فراخوان بیست و نهمین جشنواره تئاتر فارس منتشر شد/سپاسدار دبیر شد

  بزرگنمايي:

فارس آنلاین - شیراز- معاون هنری سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس از انتشار فراخوان بیست و نهمین جشنواره تئاتر خبر داد.

مهدی رنجبر با بیان اینکه بیست و نهمین دوره جشنواره تئاتر استانی به عنوان مهمترین رخداد تئاتری استان، با تمرکز بر اجراهای عمومی و با هدف ارتقای سطح کیفی آثار و گسترش تئاتر در سراسر نقاط استان و بهره گیری از ظرفی تهای موجود در تئاتر استان است، اعلام کرد: این دوره جشنواره تئاتر فارس با تاکید بر بهره گیری از مفاهیم و جلوه های تاریخ، فرهنگ و ادبیات غنی ایران، توجه به ارزش های معنوی، اخلاقی و انسانی، توجه به تئاتر ایرانی در جهت توسعه فرهنگی، توجه به فرهنگ عامه و ارزش های بومی نقاط مختلف استان، نگاه کاوشگرانه به جامعه و اندیشه ورزی در مسائل اجتماعی ازطریق هنر تئاتر، نفی خشونت، تروریسم و جنگ طلبی و تلاش جهت ایجاد صلح جهانی و تمرکز هنرمندانه و اندیشه گر بر شعار سال برگزار خواهد شد.
مهدی رنجبر در ادامه به شرایط عمومی جشنواره اشاره کرد و افزود: جشنواره در بخش صحنه ای و به صورت رقابتی برگزار می شود و صرفا اختصاص به آثار ایرانی دارد .
این در حالیست که به گفته معاون هنری فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، متون اقتباسی ) آداپته ایرانی شده ( می توانند با ذکر دقیق مشخصات صاحب اصلی اثر و درمورد اقتباس آثار ایرانی با اخذ مجوز تایید از نویسنده یا ناشر به صورتی که حقوق معنوی و مادی صاحب اثر حفظ شود، در بخش رقابتی جشنواره حضور داشته باشند .
رنجبر با بیان اینکه جشنواره تئاتر استانی صرفا به آثار نمایشی تولید شده که اجرای عموم آنها به انجام رسیده است تعلق دارد، گفت: گروه هایی که حد فاصل زمانی پس از اتمام جشنواره درسال 96 ) مهرماه ( و تا قبل از 25 شهریور 1397، آثار خود را تولید کرده و به اجرای عمومی در آورده اند، می توانند متقاضی حضور در این جشنواره باشند، لذا برای برگزاری منظم و شایسته جشنواره مهلت ثبت نام و ارسال مدارک اعلام شده در فراخوان، تمدید نخواهد شد؛ بدیهی است گروه های متقاضی حضور در جشنواره باید به محض انتشار فراخوان نسبت به انجام مراحل مورد نیاز اقدام نمایند .
وی در ادامه ملاک تایید اجرای عمومی آثار نمایشی در استان جهت شرکت در جشنواره تئاتر استانی و نیز حضور در بخشهای مستقیم تئاتر فجر، درج اطلاعات آثار نمایشی در پورتال استان(سایت ایران تئاتر ( به تاریخ اجرای عمومی آن اثر دانست.
رنجبر در عین حال اعلام کرد: در تهیه و گزارش اجراهای عمومی لازم است مولفه ها و مشخصات کامل آثار در پورتال های استانی ثبت گردد .
به گفته رنجبر، تمامی آثار حاضر در بخش رقابتی ) مسابقه ( جشنواره باید تا 25 شهریور ماه 1397 حداقل 5 اجرای عمومی در شهرستان خود داشته باشند که به تائید رئیس اداره شهرستان رسیده باشد؛ بدیهی است دریافت تعهد اجرای عمومی از گروه های متقاضی، به منظورانجام این مهم بعد از مهلت تعیین شده به هیچ وجه پذیرفتنی نخواهد بود .
معاون هنری، سینمایی فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، تاکید کرد: ارائه و تحویل مجوز کتبی نویسنده برای اجرای عمومی و شرکت در جشنواره تئاتر استانی سال 97 از سوی کارگردان و گروه متقاضی به دبیرخانه جشنواره الزامی است؛ بدیهی است که نمایشنامه های فاقد مجوز نویسنده مورد داوری قرار نخواهند گرفت .
وی سپس شرایط حضور و چگونگی انتخاب آثار را اعلام کرد و گفت: گروه های نمایشی متقاضی شرکت در بخش رقابتی جشنواره استانی باید براساس گاه شمار برگزاری جشنواره، فرم حضور در جشنواره، مجوز کتبی نویسنده و 4 نسخه فیلم از نمایش را که در یک پلان تصویربرداری شده باشد، به دبیرخانه تحویل نمایند؛ تاکید می شود که گروههای متقاضی نسبت به ضبط صدای واضح و با کیفیت و ثبت تصویری اثر، حساسیت و دقت بالایی داشته باشند تا در مراحل انتخاب آثار استانی دچار مشکل نشوند .
رنجبر به نکته دیگری هم اشاره کرد و افزود: از هنرمندان عزیز تقاضا می شود از ارسال فیلم تولیدات جنگ شادی و کمدی های صرفا سرگرم کننده خودداری کنند؛ شایسته است که ادارات و انجمن شهرستان ها نظارت ویژه ای در این مورد اعمال کنند .
وی در عین حال یادآوری کرد: هر کارگردان فقط با یک اثر نمایشی که قبلا در بخش نهایی هیچ یک از جشنواره های سراسری یا منطقه ای حضور نداشته، می تواند در مرحله نهایی جشنواره تئاتر استانی حضور یابد .
معاون هنری فرهنگ و ارشاد فارس اضافه کرد: شیوه بازبینی و نحوه انتخاب آثار نمایشی از میان متقاضیان حضور در جشنواره در2 مرحله و به این صورت که مرحله اول براساس نسخه فیلم ارسالی و در مرحله دوم (پس از انتخاب آثار واجد شرایط از میان آثار مرحله اول) به صورت حضوری توسط هیئت انتخاب آثار مورد بازبینی قرار خواهند گرفت .
وی تصریح کرد: چنانچه تعداد آثار متقاضی حضور در بخش رقابتی جشنواره تئاتر استانی کمتر از 50 اثر نمایشی باشد، بنا بر تشخیص ستاد جشنواره، بازبینی آثار در یک مرحله و به صورت حضوری برگزار خواهد شد .
رنجبر ادامه داد: تعداد آثار پذیرفته شده در مرحله نهایی برای حضور در بخش رقابتی جشنواره برمبنای تصمیم شورای سیاست گزاری جشنواره و بر اساس کیفیت آثار و به تعداد حداکثر 10 نمایش تعیین خواهد شد؛ بنابر تشخیص هیئت داوران، حداکثر 2 اثر نمایشی به عنوان منتخب جشنواره استانی به اداره کل هنرهای نمایشی و دبیرخانه جشنواره بین المللی تئاتر فجر معرفی خواهند شد، لذا در صورت عدم کیفیت لازم، هئیت داوران می توانند گزینه ای برای انتخاب نداشته باشند .
وی با اعلام اینکه هنرمندان می توانند اخبار مربوط به جشنواره را از طریق کانال مجازی انجمن نمایش و سایت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس دنبال کنند، افزود: شرکت کنندگان در جشنواره تئاتر استانی با ارسال فرم درخواست و یک نسخه از متن نمایشی مورد نظر ) به صورت فایل pdf و word روی لوح فشرده جهت ایجاد بانک نمایشنامه ( ، متعهد به پذیرش قوانین و سیاست گذاری های جشنواره هستند؛ بدیهی است که اعتراضات مختلف درمورد تعداد آثار راه یافته به جشنواره و زمان بندی اجراها و ... به هیچ عنوان قابل پذیرش نیست .
وی همچنین یادآوری کرد که درج دقیق مشخصات کامل گروه، شماره تماس، آدرس و ایمیل در فرم درخواست بسیار مهم است، چرا که در مراحل بعدی جشنواره این اطلاعات مبنای تصمیم گیری ها و امور ستادی قرار خواهند گرفت .
معاون هنری فرهنگ و ارشاد فارس در عین حال تصریح کرد: چنانچه مواردی در این فراخوان درج نشده باشد، موضوع از طریق استعلام متقاضیان حضور در جشنواره و تصمیم ستاد برگزاری جشنواره اعلام و اجرا خواهد شد .
وی سپس گاهشمار برگزاری جشنواره را اعلام کرد و گفت: مهلت ارسال مدارک مورد نیاز جشنواره از طرف گروه هایی که اجرای عموم آنها حدفاصل اول مهر ماه 96 تا اول مرداد ماه 97 برگزار شده می باشد، اول شهریور سال جاری است؛ مهلت ارسال مدارک مورد نیاز جشنواره از طرف گروه هایی که اجرای عموم آنها حدفاصل اول مرداد ماه 97 تا 25 شهریور ماه 97 برگزار شده است، 25شهریور امسال می باشد.
رنجبر مرحله نخست بازبینی آثار را 25 شهریور تا 10 مهرماه 97(فیلم تئاتر) عنوان کرد و افزود: مرحله دوم بازبینی 2 تا 11 آبان ماه به طور بازبینی زنده انجام می پذیرد؛ اعلام اسامی برگزیدگان مرحله نهایی را 12 آبان سال جاری است.
رنجبر حدفاصل 21 تا 24 آبان 1397 را برگزاری مرحله نهایی جشنواره تئاتر فارس اعلام و یادآوری کرد: مدارک گروه های متقاضی می بایست مطابق با تاریخ اعلام شده به دبیرخانه رسیده باشد، لذا تاریخ پست مرسولات ملاک نیست.
  بیست و نهمین جشنواره تئاتر استان فارس به دبیری احمد سپاسدار برگزار خواهد شد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

عشق و ایمان انگیزه اصلی ساخت مرکز پیوند اعضای بوعلی سینا بود

هنر فارس در آزمون «آشپزخانه»

آتش‌سوزی ارتفاعات خفر جهرم خاموش شد

خلع ید و رفع تصرف از اراضی ملی ارسنجان

سینماغزل کارتی شد/ ابهام وانتظار پیرامون تئاتر«آشپزخانه»

اطلاعیه قطعی گاز در شهر زرقان

شعله‌های نگرانی پس از آتش‌سوزی هتل آسمان شیراز

نمایشگاه نقاشی «تن ها» در شیراز برپا شد

بررسی وضعیت هتل آسمان شیراز توسط تیم 11 نفره کارشناسی

ایمن سازی هتل آسمان شیراز از ساعتی دیگر آغاز می شود

خیابان رودکی امروز مسدود است/اعمال محدودیت در این خیابان تا دو روز آینده

کاهش 18 درصدی عوارض ساختمان در شیراز/ تحرکات مثبت بازار ساختمان

آتش سوزی جنگل های اقلید مهار شد

شهردار شیراز: جهاددانشگاهی توانایی رفع نیازهای کشور را دارد

هکری که پلیس افتخاری خواهد شد

مهرماه نقطه پایان قبوض کاغذی برق

پیش بینی تداوم بارندگی و وزش باد شدید در برخی نقاط فارس

تصادف رانندگی در ایزدخواست 5 کشته بر جا گذاشت

نمایشگاه آثار صادق تبریزی و گیزلا وارگا سینایی در شیراز برپاشد

پیشکسوت موسیقی سنتی: این موسیقی برپایه ردیف استوار است

کامیون حامل 99 راس گوسفند قاچاق در ممسنی توقیف شد

صدرا در کنار شیراز، همچنان کم آب

2 جوان جهرمی در دریاچه سد سلمان فارسی غرق شدند

جاده های استان فارس نیازمند علائم هشداری بیشتر است

سال 97 فارس رکورددار کودک آزاری بود

شناسایی 5 مورد مبتلا به تب کریمه کنگو و فوت یک نفر در فارس

اهدای عضو تحت فشار کاری غیراخلاقی است

اجرای طرح شناسایی و ساماندهی درختان کهنسال جنگلی در استهبان

نخستین جشنواره بازی‌های ترافیکی در شیراز برگزار می‌شود

یک باب منزل در جهرم وقف زوج‌های بی‌بضاعت شد

آخرین بار کِی مصاحبه کردی؟ ‌

همایش شیراز در گل نوشته‌های پارسه مرداد ماه برگزار می‌شود

قطعی آب در گرمای سوزان شیراز/ سیل هم اثر نداشت

صرفه جویی درمصرف آب را ازاصلاح کولرهای آبی آغاز کنیم

تلقیح واکسن کودکان شیرازی را به بیمارستان کشاند

100 میلیون تومانی که نه آمد، نه رفت

298 میلیارد تومان تسهیلات اشتغال روستایی در فارس پرداخت شده است

مدیرعامل آب منطقه ای فارس:قانون بازدارنده برای کشت شلتوک نداریم

دستگیری اعضای باند حفاران غیرمجاز و قاچاقچیان اشیاء تاریخی در فارس

پایان سال تحصیلی دانشگاه صنعتی شیراز با داستان دنباله دار یک شکایت

سنگ ناایمن دروازه قرآن شیراز، منفجر می شود

قتل زوج میانسال در فال

معاون هلال احمر فارس: مردم استان افزون بر 13 میلیارد ریال به سیل‌ زدگان کمک کردند

فرماندار: کارگروه تخصصی پایتخت کتاب ایران در آباده تشکیل می شود

صدور حکم سلطان هروئین در فارس

سانحه رانندگی در آباده 4 کشته برجا گذاشت

مدیرکل هواشناسی فارس: دمای لامرد فارس بیش از 50 درجه شد

هر شهرستان درگیر با ملخ در فارس، شهرستان پشتیبان دارد

کمیته حقیقت یاب: دستگاه های مختلف در جریان سیلاب شیراز مقصرند

14 شهرستان فارس درگیر مبارزه با ملخ/خسارتی ایجاد نشد