پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

خیریه های بی خیر گفتگو

خیریه های بی خیر

  بزرگنمايي:

فارس آنلاین - شیراز- درد و رنج هر انسانی دل همنوع را به درد می آورد و افراد بسیاری برای حل مشکلات دیگران از دادن کمک دریغ نمی کنند اما در این بین سوء استفاده برخی افراد با عنوان موسسه خیریه، اعتماد عمومی را به کارهای خیرخواهانه و عملکرد خیریه های واقعی خدشه دار می کند.
موسسه ها و انجمن های خیریه به مراکزی عام المنفعه و غیر سیاسی گفته می شود که اشخاص حقیقی و یا حقوقی برای کمک به اقشار نیازمند و آسیب پذیر تأسیس می کنند.
نبود ارگانی متمرکز برای صدور مجوز خیریه ها و فقدان نظارت کافی بر عملکرد موسسات و انجمن های خیریه باعث رشد بی رویه اینگونه مراکز در دهه اخیر شده و همچنین موجب سوء استفاده های متعددی نیز شده که مجموع این عوامل منجر به بی اعتمادی جامعه نسبت به فعالیت خیریه ها و دلسردی افکارعمومی از اقدامات خیرخواهانه شده است.
نظام تامین اجتماعی کشور به تنهایی قادر به حل مشکلات و تامین نیازهای اقشار آسیب پذیر نیست و ازاین رو برخی نهادهای مردمی، تشکل ها و خیریه ها به میدان آمده اند و با اقدامات خود بخشی از نیازهای این گروه ها را برطرف می کنند.
عملکرد بعضی از این موسسات در سالهای گذشته به گونه ای بوده که جامعه به آنها اقبال خوبی نشان داده و حتی گروهی از مردم ترجیح می دهند کمک های خود را به جای ارگان های و نهادهای حمایتی حکومتی به این موسسات بدهند.
اما در این میان افراد کلاهبرداری نیز وجود دارند که با سوءاستفاده از احساس نوع دوستی مردم و نام خیریه ها تنها جیب خود را پر می کنند و متاسفانه این گونه رویه ها آفتی برای اعتماد عمومی محسوب می شود.
آمار دقیقی از تعداد مراکز خیریه در فارس به دلیل وجود چندین ارگان که بصورت موازی برای این موسسات مجوز صادر می کنند در دست نیست اما گفته های کارشناسان حکایت از وجود بیش از 600 خیریه مجوز دار در استان دارد در حالی که به غیر از این موسسات، فعالیت خیریه های بدون مجوز دیگری نیز در این استان محرزشده که از آمار آنها اطلاعاتی در دست نیست.
بسیاری از شهروندان در فضاهای شهری و یا در مراجعه افراد به منازل با کسانی که بعضا شیک پوش و موجه نیز هستند برخورد کرده اند که به نام خیریه ، کمک به بیماران خاص ، سرطانی و ... با در دست داشتن برگه هایی در دست از مردم طلب کمک نقدی و غیرنقدی می کنند ولی اینکه این برگه ها به واقع از سوی خیریه ای مجوز دار صادر شده و خود این افراد نیز حقیقت را می گویند جای شک هست.
***خیریه های شررسان
فرمانده انتظامی استان فارس  گفت: هیچگونه مجوزی از طرف نهادهای انتظامی برای فعالیت خیریه ها صادر نمی شود.
سردار سرتیپ دوم احمدعلی گودرزی افزود: متاسفانه بعضی موسسه ها در قالب نام خیریه در حال شر رساندن به جامعه هستند و تاکنون نیز شکایت های بسیاری در استان فارس در خصوص عملکرد خیریه های به نیروی انتظامی ارائه شده است.
وی با اشاره به آسیب های اجتماعی ناشی از فعالیت شمار محدودی از خیریه ها اظهار داشت: اگر مردم استان فارس از عملکرد بعضی خیریه ها شکایتی داشته باشند می توانند به نزدیک ترین کلانتری محل زندگی خود مراجعه و در این خصوص طرح شکایت کنند و قطعا نیروی انتظامی برخورد جدی را در این مورد انجام خواهد داد.
مجوز فعالیت خیریه ها از سوی هر سازمانی که صادر می شود باید نظارت و کنترل بر عملکرد این موسسه ها نیز از سوی همان ارگان اعمال شود تا از بروز مشکلات ناشی از سوءاستفاده برخی افراد جلوگیری بعمل آید.
*** نظارت ضعیف بر عملکرد خیریه ها به دلیل نبود تمرکز در صدور مجوزها
معاون توسعه و پیشگیری از آسیب های اجتماعی بهزیستی استان فارس نیز در این باره  گفت: بهزیستی حساسیت زیادی بر فعالیت خیریه ها دارد و همیشه تلاش می شود که با خانه خیرین استان رابطه نزدیکی وجود داشته باشد تا افرادی که سوء استفاده می کنند شناسایی شوند و با آنها برخورد شود.
محمودرضا عرب افزود: بخشی از مجوزهای فعالیت خیریه ها را سازمان بهزیستی و بخشی دیگری را وزارت کشورو خانه خیرین صادر می کند که متاسفانه در این زمینه موازی کاری وجود دارد و مرجعی متمرکز وجود ندارد.
وی ادامه داد: باید یک متولی در خصوص صدور مجوزهای فعالیت خیریه ها وجود داشته باشد که در مرحله بعدی نظارت و کنترل بهتری بر عملکرد این مراکز اعمال شود.
عرب با اشاره به اینکه اگر متولی مشخص باشد نظارت نیز بر کار خیریه ها بهتر انجام خواهد شد، اضافه کرد: قطعا اگر گزارش تخلف از عملکرد خیریه هایی که از سازمان بهزیستی مجوز دریافت کرده اند گزارش شود برخورد جدی و به نسبت تخلف تا شدیدترین حد ممکن با آنها انجام خواهد شد.
*** فعالیت 600 خیریه در یک استان
مدیرعامل مجمع خیرین تامین سلامت استان فارس نیز در این باره گفت: فعالیت بخشی از خیریه ها بعنوان سازمان مردم نهاد محسوب می شود و مجوز فعالیت آنها را استانداری و دستگاه های زیرمجموعه آن صادر می کنند.
دکتر علی اکبر رامجردی اظهار کرد:برخورد با مجموعه های خیریه متخلف تنها از سوی محاکم قضایی امکان پذیر است و دولت حق ورود چندانی به این مساله ندارد.
رامجردی ادامه داد: در استان فارس بیش از 600 خیریه و سازمان مردم نهاد مجوز فعالیت دریافت کرده اند که حدود 40 موسسه از این تعداد نیز در حوزه سلامت فعالیت می کنند.
با توجه به وجود این تعداد خیریه مجوز دار در کنار موسسه های غیرمجاز در استان فارس، توقع عموم مردم این است که نظارت و کنترلی در این حوزه اعمال شود تا به اعتماد جامعه در خصوص کارهای خیرخواهانه خدشه ای وارد نشود و مردم بدون دغدغه خاطر بتوانند کمک های انسان دوستانه خود را به دست نیازمندان واقعی برسانند.
اینک که ماه رمضان نیز هست برخی افراد فعالیت های خیرخواهانه بیشتری انجام می دهند که اگر سوءاستفاده کنندگان در این قضیه نیز رخنه کنند اهمیت کارهای خیر لطمه خواهد دید.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آمادگی اورژانس اجتماعی بهزیستی شیراز در ایام نوروز

تمهیدات لازم برای چهارشنبه سوری بی خطر انجام شده است

ایمنی تردد اولویت اصلی طرح نوروزی در جاده های فارس است

مدیرکمیته امداداستهبان:110 میلیاردریال وام اشتغال پرداخت شد

اثرات بادهای 120 روزه سیستان به روایت عکس در شیراز

بانوی نیک اندیش شیرازی خانه خود را وقف امورخیریه سلامت کرد

شیراز میزبان نمایشگاه خودروهای کلاسیک

مطالبات پاکبانان صدرا و داریون با جدیت در حال پیگیری است

قلات گنجینه‌ی ارزشمند معماری و گردشگری/ لزوم حفظ روستای قلات

نقش های تحمیلی بر تن میراث فرهنگی

کودکان در خانواده های طلاق بیشتر در معرض آزار هستند

خانواده ها فرزندان را برای همسر بودن تربیت نمی کنند

پایان نوستالژی طاووس/ «طاووس زیلا» خاطره سازی می کند

خیرین لارستان، رصد خانه ساختند

سلامت آب انبارها را تایید نمی کنیم

راه اندازی فاضلاب در روستاهای استان فارس آغاز شد

سیاست‌های کلان شهرسازی در برنامه پنچ‌ساله توسعه شیراز

کبک‌هایی که به همت یک زن خروس می‌خوانند

نمایشگاه انفرادی نقاشی به شیوه «پاپ آرت» با عنوان «پرتره های من»

عادل یزدی نقاشی دیواری«زیارت» راخلق کرد/فرشی از سرو زیرپای گردشگر

حمله خطرناک ترین آفت مزارع به فارس، بدون زیان بود

انتقال آب از دریا به فارس و چشم انداز آینده

استقبال از جشنواره فجر حاکی از خودکفایی اقتصاد هنر است

برنامه ستاره ساز فوتبال، قانونی یا غیر قانونی

بی رغبتی صنعت، نخبگان را راهی خارج کشور می کند

بارش باران در استان فارس تا یکشنبه ادامه دارد

خدمات الکترونیک تامین اجتماعی به 30 خدمت رسید

بارندگی اخیر چشمه های خشکیده کازرون را جاری کرد

حمایت بیش از 90 هزار حامی از ایتام فارس

پای برف به آسمان شیراز باز شد/ تردد کند در برخی محورهای فارس

برپایی اولین نمایشگاه شیلات در شیراز

یادها و خاطره ها در سه روز مانده به پیروزی انقلاب 57

بهره برداری از 90 پروژه عمرانی در فارس

پنج طرح عمرانی در فسا به بهره برداری رسید

ثبت 3 هزار اثر ملی در استان فارس

بیمه سلامت استان فارس مطالبات سال 96 بخش خصوصی را پرداخت کرد

205 روحانی در روستای محروم فارس مستقر هستند

آیین بزرگ عصر خاطره انقلاب اسلامی در شیراز برگزار شد

9 طرح آب و فاضلاب دهه فجر در فارس افتتاح می شود

واژگونی اتوبوس در محور مرودشت - شیراز 12 مصدوم داشت

دلیل خودکشی مسئول دژبانی در فیروزآباد مسائل شخصی اعلام شد

اهالی روستای محروم فسا خدمات دندانپزشکی رایگان دریافت کردند

بیش از 214 میلیون دلار کالا از گمرک های فارس صادر شد

کارخانه پشم و شیشه شیراز تعطیل نمی شود

فردی با بیش از20 میلیارد ریال کلاهبرداری در شیراز دستگیر شد

بخشی از پرونده های دستگاه قضایی ناشی از مشکلات اقتصادی است

برداشت کلم بروکلی از مزارع جهرم 90 تن پیش بینی شد

370 خدمت در قالب دولت الکترونیک در فارس ارائه می شود

واگذاری امور مردم به مردم از مهمترین دستاوردهای انقلاب

پس از انقلاب پیشرفت مطلوبی در حوزه وقف صورت گرفت