پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

مدیرکل جدید و مشکلات پیش رو مقالات

مدیرکل جدید و مشکلات پیش رو

  بزرگنمايي:

فارس آنلاین - روزنامه عصرمردم چاپ شیراز در شماره 6349 یادداشتی با عنوان "مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی و مشکلات پیش رو" منتشر کرده است.
در این یادداشت به قلم محمد عسلی صاحب امتیاز و مدیرمسئول این روزنامه آمده است: عصر شنبه 29 اردیبهشت ماه با تأخیر قابل توجهی مراسم معارفه مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس برگزار شد.
آقای صابر سهرابی که در معاونت مطبوعاتی اداره کل چند سالی دارای تجربه کاری است و از کم و کیف مطبوعات فارس مطلع است و در نیمه سال 1396 هم که به عنوان مدیرکل روابط عمومی استانداری برگزیده شد و دستی هم بر آتش از شرایط و وضعیت کنونی ارتباطات کمی و کیفی استانداری فارس دارد.
با این وصف مدیرکل جدید در شرایطی بر کرسی مدیریت ارشاد فارس تکیه می زند که مطبوعات فارس و به ویژه روزنامه ها با مشکلات عدیده مالی مواجه اند و خیز گرانی کاغذ و سایر ملزومات چاپ نشریات و کتاب فعالیت های روزنامه نگاری و فرهنگی را تحت الشعاع قرار داده و روزنامه ها به کاهش صفحات، تیراژ و تعدیل کارکنان روی آورده اند.
و اما بعد:
خانه مطبوعات فارس هم چندان فعالیتی ندارد و تاکنون به جز تشکیل چند جلسه برای تقسیم کار و انتخاب هیأت مدیره نتوانسته کاری انجام دهد.
بسیج رسانه فارس هم بعد از تلاش هایی چند با مدیریت جدید اخیراً توانسته ترکیب اندیشه ورزان بسیج رسانه را در فارس انتخاب و در انتظار بماند تا احکام آنها صادر شود و برنامه های خود را شروع کند.
با این وصف آنچه در این میان مهم می نماید و باید از تعارف و تکلف اجتناب کرد ضمن خیرمقدم به جناب سهرابی انتظار می رود ایشان هم و غم خود را برای مسایل زیر به کار گیرد و پس از دوران فترت سر و سامانی به این اداره دهد.
هر چند در غیاب مدیرکل، سرپرست اداره جناب آقای یوسفی، امیدبخش، جمشیدنژاد و دیگر همکارانشان برای رتق و فتق امور از هیچ کوششی دریغ نکردند، اما شرایط ما به گونه ای بوده است که دست آنها کوتاه و خرما بر نخیل است و جز این هم انتظاری نمی توان داشت.
و اما اهم مسایل اولویت داری که مدیرکل محترم می باید به آن بپردازند:
الف: رایزنی با دست اندرکاران معاونت محترم مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به منظور تقویت یارانه های کاغذ که اینک به دو برابر قیمت 6 ماه قبل خود رسیده است که در صورت ادامه این گرانی درصد بالایی از روزنامه ها تعطیل خواهند شد.
ب: تقویت روحیه فرهنگوران، نویسندگان، شاعران، روزنامه نگاران و ارج نهادن به زحمات پیشکسوتان و نجات اداره ارشاد از قطبی نگری و جناح بازی های معمول و مرسوم که متأسفانه شاهد آن بوده ایم که روند امور صرفاً به کام عده ای محدود انحصارطلب از یک جناح خاص است که در قضاوت ها و ارج گزاری ها صرفاً به افراد معدود و محدود توجه می کنند و بقیه را سیاهی لشکر به حساب می آورند و یا آنها را با خود غریبه می دانند.
ج: تلاش در جهت هزینه شدن سرمایه های اختصاص به چاپ که 60 درصد آن هم اکنون به اصفهان، قم و تهران سرازیر می شود؛ اعم از هزینه های چاپی بخش های دولتی و خصوصی که جای سؤال دارد.
د: بازدید از دفاتر روزنامه ها به منظور بررسی و ارزیابی از وضعیت کنونی آنان و ارائه راهکارهایی برای ادامه کار و استمرار انتشار روزنامه ها.
هـ: تلاش در جهت برگزاری مفید جلسات فرهنگ عمومی که به نظر می رسد ترکیب آنها به گونه ای بوده است که تأثیر فرهنگی چندانی در اصلاح و بهبود کیفی و کمی نمادهای فرهنگی و تبلیغ و تشویق مردم در رعایت اخلاق دینی و فرهنگی نشده و بیشتر جنبه خبری و در چارچوب تشکیل جلسه داشته است.
و: استفاده از کارشناسان و صاحب نظران فرهنگی و مطبوعاتی و هنری به منظور ارائه و اجرایی کردن طرح های فرهنگی کم خرج در جهت اعتلای فرهنگ و جنبه های اخلاقی ارشاد.
ز: تلاش در جهت اجرایی کردن پیشنهادات کارشناسی شده فرهنگی، هنری و معنوی به منظور اصلاح ساختار تعاملات اجتماعی که متأسفانه شیراز را که عنوان پایتخت فرهنگی دارد به علت کم توجهی اینک در ردیف بالاترین آمار طلاق، اعتیاد و جرایم عدیده قرار داده است.
و اما بعدتر:
با توجه به مسئولیت پذیری، حسن خلق و شناختی که در مدیرکل عزیز سراغ داریم انتظار می رود از حمایت فرهنگوران، فرهیختگان و تمامی اصحاب هنر، ادب و مجموعه دست اندرکاران مطبوعات و نشر برخوردار شوند و این نهاد فرهنگی را به ساحل مقصود برسانند زیرا استان فارس و به ویژه شهر هنرمندپرور فارس از این قابلیت عظیم برخوردار است که به دور از قطب بندی های موجود به جایگاه واقعی خود برسد.ان شاءالله
 

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جلوه جدید گردشگری فارس در نوروز 98

دام هایی برای ثروت

نوروز، نماد زایش است نه مرگ جانداران در تنگ بلور

چهارشنبه سوری را به چهارشنبه سوزی تبدیل نکنید

عید آمد و ما قبا نداریم

اشکال در اشکال هندسی

نخستین واکنش `حامی` به حاشیه کنسرت شیراز

حیوان خانگی هم می‌تواند ناقل هاری باشد

میانبری کاذب تا پرده سینما

شهر صدرا بدون سامانه حمل و نقل؛ ترافیکش سهم شیراز

گنبد نمکی، جاذبه گردشگری بکر در جهرم

زمین را نگهبان باشیم

یادی از حمید برنا، خیّر سلامت و مدرسه‌ ساز جهرمی

شجاعانه به استقبال تغییرات برویم

`نه` به نگاه ویژه به زادگاه مدیران

زوج ها خوب شنیدن را یاد بگیرند/ لزوم پرهیز از ایده آل گرایی

آب پاکی 2 سرد‌‌‌ار روی د‌‌‌ست د‌‌‌لواپسان

دام های قاچاقچیان برای دامداران فارس

نورآباد ممسنی تکه‌ای از بهشت

قلعه تبر جهرم، تاریخی اما تک افتاده

داراب؛ شهرستان قصرها و آبشارها

چگونگی رفتار با کودکانی که مبتلا به صرع هستند

معماری سنتی هست چه نیازی به رومیان!

200 مقاله در ششمین کنفرانس سالیانه «انرژی پاک» ارائه می شود

تفاوت کنفرانس ورشو و کنفرانس گوادلپ

پاسدار امین

چشمه‌ای که برای پریشان جوشید/ باران حال تالاب را خوب می‌کند

نقص پلکانی

تلخ و شیرین های چهار دهه روزنامه نگاری

عناوین نخست مطبوعات 23 بهمن شیراز

نقش مردم فسا در پیروزی انقلاب اسلامی ایران

نگاه انقلاب به رفاه اجتماعی

مرور خاطرات انقلاب در شیراز با دو مبارز انقلابی

تلاش برای حذف نقاط حاد‌‌‌‌‌ثه‌خیز فارس

هنر را به بها دهند نه بهانه

گره ترافیکی

کشف جدید در نقش رستم طی نیم قرن اخیر بی نظیر است

از پیشنهاد اصلاح شروط طلاق تا برابری دیه

گیگ‌های تو خالی

مسیرهای دوچرخه سواری، تبلیغات یا نسخه ای برای نجات شیراز

ترس واهی از فضای مجازی

نگاه جامع به FATF نیاز آینده اقتصاد کشور

محرومیت زدایی و توسعه روستایی در سایه انقلاب اسلامی

رویای صنعتی شدن

نمکی بر زخم تبلیغات حوزه سلامت

صفحه حوادث مطبوعات، تیغ دو لبه است

سرنوشت ادبیات فارسی در فضای مجازی

مشکلات آخرین امید بیماران جنوب کشور

سهم‌ خواهی فارس از 20 هزار شغل‌ فرهنگی

از قلم تا قمه