پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

مدیرکل جدید و مشکلات پیش رو مقالات

مدیرکل جدید و مشکلات پیش رو

  بزرگنمايي:

فارس آنلاین - روزنامه عصرمردم چاپ شیراز در شماره 6349 یادداشتی با عنوان "مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی و مشکلات پیش رو" منتشر کرده است.
در این یادداشت به قلم محمد عسلی صاحب امتیاز و مدیرمسئول این روزنامه آمده است: عصر شنبه 29 اردیبهشت ماه با تأخیر قابل توجهی مراسم معارفه مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس برگزار شد.
آقای صابر سهرابی که در معاونت مطبوعاتی اداره کل چند سالی دارای تجربه کاری است و از کم و کیف مطبوعات فارس مطلع است و در نیمه سال 1396 هم که به عنوان مدیرکل روابط عمومی استانداری برگزیده شد و دستی هم بر آتش از شرایط و وضعیت کنونی ارتباطات کمی و کیفی استانداری فارس دارد.
با این وصف مدیرکل جدید در شرایطی بر کرسی مدیریت ارشاد فارس تکیه می زند که مطبوعات فارس و به ویژه روزنامه ها با مشکلات عدیده مالی مواجه اند و خیز گرانی کاغذ و سایر ملزومات چاپ نشریات و کتاب فعالیت های روزنامه نگاری و فرهنگی را تحت الشعاع قرار داده و روزنامه ها به کاهش صفحات، تیراژ و تعدیل کارکنان روی آورده اند.
و اما بعد:
خانه مطبوعات فارس هم چندان فعالیتی ندارد و تاکنون به جز تشکیل چند جلسه برای تقسیم کار و انتخاب هیأت مدیره نتوانسته کاری انجام دهد.
بسیج رسانه فارس هم بعد از تلاش هایی چند با مدیریت جدید اخیراً توانسته ترکیب اندیشه ورزان بسیج رسانه را در فارس انتخاب و در انتظار بماند تا احکام آنها صادر شود و برنامه های خود را شروع کند.
با این وصف آنچه در این میان مهم می نماید و باید از تعارف و تکلف اجتناب کرد ضمن خیرمقدم به جناب سهرابی انتظار می رود ایشان هم و غم خود را برای مسایل زیر به کار گیرد و پس از دوران فترت سر و سامانی به این اداره دهد.
هر چند در غیاب مدیرکل، سرپرست اداره جناب آقای یوسفی، امیدبخش، جمشیدنژاد و دیگر همکارانشان برای رتق و فتق امور از هیچ کوششی دریغ نکردند، اما شرایط ما به گونه ای بوده است که دست آنها کوتاه و خرما بر نخیل است و جز این هم انتظاری نمی توان داشت.
و اما اهم مسایل اولویت داری که مدیرکل محترم می باید به آن بپردازند:
الف: رایزنی با دست اندرکاران معاونت محترم مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به منظور تقویت یارانه های کاغذ که اینک به دو برابر قیمت 6 ماه قبل خود رسیده است که در صورت ادامه این گرانی درصد بالایی از روزنامه ها تعطیل خواهند شد.
ب: تقویت روحیه فرهنگوران، نویسندگان، شاعران، روزنامه نگاران و ارج نهادن به زحمات پیشکسوتان و نجات اداره ارشاد از قطبی نگری و جناح بازی های معمول و مرسوم که متأسفانه شاهد آن بوده ایم که روند امور صرفاً به کام عده ای محدود انحصارطلب از یک جناح خاص است که در قضاوت ها و ارج گزاری ها صرفاً به افراد معدود و محدود توجه می کنند و بقیه را سیاهی لشکر به حساب می آورند و یا آنها را با خود غریبه می دانند.
ج: تلاش در جهت هزینه شدن سرمایه های اختصاص به چاپ که 60 درصد آن هم اکنون به اصفهان، قم و تهران سرازیر می شود؛ اعم از هزینه های چاپی بخش های دولتی و خصوصی که جای سؤال دارد.
د: بازدید از دفاتر روزنامه ها به منظور بررسی و ارزیابی از وضعیت کنونی آنان و ارائه راهکارهایی برای ادامه کار و استمرار انتشار روزنامه ها.
هـ: تلاش در جهت برگزاری مفید جلسات فرهنگ عمومی که به نظر می رسد ترکیب آنها به گونه ای بوده است که تأثیر فرهنگی چندانی در اصلاح و بهبود کیفی و کمی نمادهای فرهنگی و تبلیغ و تشویق مردم در رعایت اخلاق دینی و فرهنگی نشده و بیشتر جنبه خبری و در چارچوب تشکیل جلسه داشته است.
و: استفاده از کارشناسان و صاحب نظران فرهنگی و مطبوعاتی و هنری به منظور ارائه و اجرایی کردن طرح های فرهنگی کم خرج در جهت اعتلای فرهنگ و جنبه های اخلاقی ارشاد.
ز: تلاش در جهت اجرایی کردن پیشنهادات کارشناسی شده فرهنگی، هنری و معنوی به منظور اصلاح ساختار تعاملات اجتماعی که متأسفانه شیراز را که عنوان پایتخت فرهنگی دارد به علت کم توجهی اینک در ردیف بالاترین آمار طلاق، اعتیاد و جرایم عدیده قرار داده است.
و اما بعدتر:
با توجه به مسئولیت پذیری، حسن خلق و شناختی که در مدیرکل عزیز سراغ داریم انتظار می رود از حمایت فرهنگوران، فرهیختگان و تمامی اصحاب هنر، ادب و مجموعه دست اندرکاران مطبوعات و نشر برخوردار شوند و این نهاد فرهنگی را به ساحل مقصود برسانند زیرا استان فارس و به ویژه شهر هنرمندپرور فارس از این قابلیت عظیم برخوردار است که به دور از قطب بندی های موجود به جایگاه واقعی خود برسد.ان شاءالله
 

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ضرب زخمه ناکوک بر گوش مدرسه

هفته روابط عمومی

کلیشه بودن سریال های مناسبتی

مطبوعات

آمریکا را بیشتر بشناسیم

بورس ، بانک ، مسکن

چشمان پرسکوت کاکو به نمایش در آمد

میراث

ملخ و تداوم مبارزه با آن در فارس

شورای شهرشیراز و مصوبات اردیبهشتی اش

لازمه رسیدن به موفقیت

کالای معیار

بزهکاری

خودرو بی‌ترمز

شیراز، نام دیگر همه ما

جشنواره بهار نارنج و جلوه های ناب از رایحه خوش بهار

نارسایی

تحریف نام خلیج فارس و مسئولیت ما

کودکی هایی که به یغما رفته است

آرزوی هر خانواده یک خانه

اصلاحات جدید در فرانسه

قانون، زمین خواران را محکم تر برزمین بزند

گردشگری به یاری رفع مشکل اعتیاد آمد/ جدایی معتادان از سنگ سیاه

الفبای شرارت

مساله

اردیبهشت شیراز؛ دلفریب و دلربا

سعدی شیراز یا شیراز سعدی

خاوران جلوه زیبای طبیعت/ همزیستی نخلستان ودرختان مرکبات را ببینید

مقدمات انتظار ظهور

بهترین جواب به آمریکا

شهرهای بی‌دفاع

پیامی که در سیل شیراز امیدبخش شد

نارسایی

مدرسه های سعدی، سیل را شکستند

ای کاش

سیل و یادآوری اهمیت سواد رسانه ای

می خنداند اما نمی خندد

چرا خرم دره جهنّم دره شد

آنچه را که نباید فراموش کنیم

موج اندوه و شکوه مهربانی در سیل شیراز

کازرون، نمادی از تاریخی کهن و طبیعتی چهار فصل

جلوه جدید گردشگری فارس در نوروز 98

دام هایی برای ثروت

نوروز، نماد زایش است نه مرگ جانداران در تنگ بلور

چهارشنبه سوری را به چهارشنبه سوزی تبدیل نکنید

عید آمد و ما قبا نداریم

اشکال در اشکال هندسی

نخستین واکنش `حامی` به حاشیه کنسرت شیراز

حیوان خانگی هم می‌تواند ناقل هاری باشد

میانبری کاذب تا پرده سینما