پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

نخستین مدرسه سبز در شیراز احداث می شود/ نیاز به خلاقیت برای پویایی اقتصاد فضای آموزشی علمي

نخستین مدرسه سبز در شیراز احداث می شود/ نیاز به خلاقیت برای پویایی اقتصاد فضای آموزشی

  بزرگنمايي:

فارس آنلاین - طی سال های اخیر یکی از مسائل مبتلا به جامعه ایرانی، دریافت وجه از سوی مدارس مختلف دولتی بوده؛ موضوعی که آموزش و پرورش آن را به شکل کامل رد یا تایید نکرده است. این موضوع بار دیگر و همزمان با پایان سال تحصیلی، شاهد پررنگ شدن آن خواهیم بود!
به گزارش ایسنا منطقه فارس، زمانی که موضوع لزوم خلاقیت و ایده پردازی در طراحی مدارس جدید با در نظر گرفتن اهداف مختلف زیست محیطی، اقتصادی و آموزشی مطرح شد، مدیرکل نوسازی مدارس فارس از دنبال شدن این ایده با طراحی نخستین مدرسه سبز در شیراز، خبر داد.
مدیر کل نوسازی مدارس استان فارس در گفت و گو با ایسنا ضمن تایید این نگاه به فضاهای آموزشی، گفت: امسال در شیراز مدرسه ای با عنوان "مدرسه سبز" در برنامه دیده شده است .
سرافراز موصلی خاطرنشان کرد: این اقدام یک حرکت پایلوت خواهد بود و شاخص هایی نیز برای آن در تمام ابعاد تعریف کرده ایم؛ امیدوار هستیم در اجرای آن بتوانیم در صورت امکان تمام نیازها و مسائل را در نظر بگیریم .
موصلی خاطرنشان کرد: استفاده از تمام انرژی های تجدید پذیر و پیش بینی مسائل زیست محیطی نظیر تصفیه فاضلاب، استفاده بهینه از پساب فاضلاب تصفیه شده و ... مد نظر خواهد بود و امیدواریم با رفع تمام مسائل خصوصا مشکلات اعتباری، این طرح اجرایی شود.
بررسی اجمالی نشان می دهد که طی سال های اخیر میزان سرانه اختصاص یافته به مدارس دولتی روند کاهشی داشته و اکنون عدد تخصیصی بابت هر دانش آموز به طور میانگین بر پایه آنچه وزیر آموزش و پرورش و با در نظر گرفتن کل اعتبارات و تعداد دانش آموزان عنوان می کند، حدود 3 میلیون تومان به ازای هر دانش آموز است، اما در واقعیت باید دید آیا چنین تخصیصی به شکل عادلانه و برای تمام سطوح تحصیلی و نقاط دور و نزدیک، متعادل انجام می شود؟
ادعای وزیر آموزش و پرورش در حالی مطرح می شود که برخی مدارس در همین استان فارس هر ماه برای پرداخت قبوض آب و برق و گاز خود با مشکلات عدیده ای مواجه اند؛ این مشکلات هرچه فاصله مدرسه نسبت به مرکز استان بیشتر و دسترسی به آن مشکل تر شود، بزرگتر خواهد بود.
مشکلات مالی مدارس در سال های اخیر به شکلی نمود پیدا کرده است که مدیر و معاونان مدارس باید بخشی از تلاش خود را معطوف به کسب منابع مالی از شیوه های مورد تایید کنند!! روش هایی نظیر جذب کمک یا مشارکت اولیای دانش آموزان، راه اندازی بوفه ی مدرسه و البته استفاده از کمک خیران و ...
مدیران آموزش و پرورش اما هیچگاه به این اندیشه نبوده اند که با استفاده از روش های مختلف اشتغالزایی موجود و بهره گیری از تسهیلات و کمک بخش خصوصی، می توان ظرفیتی ایجاد کرد که ضمن توجه به ابعاد آموزشی، پژوهشی و تحقیقاتی، موضوع کسب مهارت و البته درآمدزایی را نیز دنبال کرد.
یکی از این روش ها استفاده از فرصت تسهیلات اشتغال روستایی است؛ راهی که می توان متناسب با ظرفیت های موجود در روستاها از آن بهترین بهره را برد.
مدارس در اکثر روستاها دارای محوطه ای بزرگ و اغلب بلااستفاده است؛ می توان با اندیشیدن راهکارهایی و بهره گیری از نیروی کار موجود در روستاها، در ابعادی نظیر کشاورزی، دامداری و ... فعالیت هایی را سامان داد.
قاعدتا توجه به اینکه دانش آموزان در کنار یادگیری دروس متداول، حرفه ای را به شکلی علمی فراگرفته و در ایجاد یک گلخانه همکاری داشته باشند و از محل درآمدهای حاصل، به شکلی منتفع شوند، به حتم راهی برای تامین هزینه های فضای آموزشی و بهبود شرایط اقتصادی مدارس و جبران کمبود تجهیزات.
به گزارش ایسنا، یکی از مسائل مهم مد نظر در کشورهای توسعه یافته، استفاده بهینه از فضاهای آموزشی و توجه به تمام ابعاد مناسب سازی این فضاها است.
به عنوان مثال، در بسیاری از مدارس، آبیاری فضای سبز و شست و شو با استفاده از سیکل تصفیه ی فاضلاب تولیدی مدرسه امکان پذیر یا اینکه با بهره گیری از انرژی های نو، علاوه بر تامین انرژی مورد نیاز فضای آموزشی، تحصیل درآمدی نیز مقدور شده است.
با توجه به کمبود تولید نیروی برق به واسطه تداوم خشکسالی و کاهش تولید در نیروگاه های برق آبی از یک سو و از طرفی افزایش تعداد مشترکان و افزایش مصرف، می توان برای تامین انرژی در مدارس جدید و حتی سایر مدارس، راهکارهایی را در نظر گرفت.
در نظر گرفتن این نکته که می توان با انعقاد تفاهم نامه ای بین وزارتخانه های نیرو و آموزش و پرورش، بستری فراهم کرد که از تسهیلات پیش بینی شده در ایجاد نیروگاه های مقیاس کوچک یا خورشیدی، استفاده کرد و با همکاری بخش خصوصی، امکانی را فراهم آورد تا ضمن تامین انرژی برق مورد نیاز آموزشگاه، برق مازاد تولیدی به بازار برق عرضه و کسب درآمد شود!
به گزارش ایسنا، پیش از این در شهرهای ساوه و شهریار، تعدادی از مدارس به پنل های خورشیدی مجهز شده است؛ اقدامی که در سال های 93 و 94 کلید خورد اما هیچ وقت در خصوص احتمال ادامه آن دنبال نشد.
بی تردید مدارس می توانند با نوآوری، الگوهای بهتری برای کسب درآمد و تامین هزینه های سرانه دانش آموزی را مد نظر قرار داده و اجرایی کنند؛ الگوهایی که نه تنها زمینه ای برای فرهنگ سازی خواهد بود بلکه بستر را برای ارتقاء مهارت دانش آموزان و حتی اولیاء آنان فراهم می کند.
اگرچه مهمترین کارکرد ایده پردازی و نوآوری در این بخش، کاهش هزینه های خانوار در بعد آموزشی است؛ موضوعی که امروز در برخی نقاط به یک مشکل اساسی برای خانواده ها تبدیل شده است.
به حتم می توان راهکارهای بهتری را جایگزین اجاره دادن مدارس و فضاهای آموزشی در ایام تعطیلات با هدف کسب درآمد کرد؛ راهکارهایی که نه به اساس یک فضای آموزشی و کاربرد آن لطمه خواهد زد و نه جایگاه یک مدرسه را تقلیل می دهد و از سویی زمینه ای برای پویایی دانش آموزان و البته مربیان و اولیای دانش آموزان فراهم خواهد کرد.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

حبوبات و تخم مرغ به جای گوشت آری یا نه؟

بزرگداشت 2 ریاضیدان برجسته کشور در دانشگاه شیراز

جشن 10 هزارمین عمل پیوند عضو در شیراز انجام شد

زیرساخت‌های پیوند عضو در کشور تسهیل می شود

انجام سالانه 600 پیوند کبد در شیراز/صدور دانش پیوند عضو از شیراز

تیم عملیاتی برای جمع آوری مبانی علمی طب سنتی تشکیل شود

سالانه بیش از 500 عمل پیوند کبد در شیراز انجام می شود

پیشتازی شیراز از اروپا و آمریکا در پیوند کبد

ده هزارمین پیوند عضو در شیراز همزمان با سفر وزیر بهداشت

وزیر بهداشت وارد شیراز شد

انتقال دانش پیوند اعضای شیراز به دیگر کشورهای دنیا

آینده‌ای درخشانتر پیش روی پزشکی شیراز و ایران قرار دارد

ده هزارمین پیوند تلاقی 2رویای بزرگ در بیمارستان پیوند اعضای بوعلی سینا است

وزیر بهداشت فردا به فارس سفر می‌کند

توزیع کتاب‌های درسی متوسطه از سوم شهریور آغاز می‌شود

اعلام زمان ثبت نام پذیرفته شدگان مدارس خاص در فارس

هیچ جایی در جهرم، مجوز آموزش طب سنتی و حجامت ندارد

نبود فرهنگ هم‌افزایی چالشی پیش‌روی پارک‌های علم و فناوری است

رونمایی از 10 محصول جدید دانش بنیان در شیراز

برگزاری ١٠ رویداد استارتاپی تا پایان امسال در فارس

جراحی‌های تومور و نخاع به شکل هفتگی مانیتور می‌شود

فرونشست؛ ویران‌گر بی‌هیاهو

تغذیه انحصاری با شیر مادر زیربنای سلامت

رونمایی از محصولات جدید شرکت‌های دانش بنیان علوم پزشکی شیراز

دستفروشی کتاب و حقوقی که نادیده گرفته می شود

بابایی: نادیده گرفتن ظرفیت‌های جهاد ظلم به کل جامعه است.

واکنش‌ها به پزشک متخصص اعصاب که پرستار را در شیراز کتک زد

دانش‌آموز شیرازی بر سکوی دوم المپیاد جهانی نجوم و اخترفیزیک ایستاد

راه‌اندازی رشته‌های گردشگری و هتلداری در دانشکده فنی شیراز

راهکارهایی برای جلوگیری از ابتلا به سنگ کلیه

پیام تبریک رییس جهاددانشگاهی فارس به مناسبت "روز خبرنگار"

برگزاری آزمون استخدامی آتش نشانی در 21 حوزه فارس/ اعلام نتایج طی یکماه آینده

ظرفیت جهاددانشگاهی به خوبی دیده نشده است

سه دارنده رتبه تک‌ رقمی کنکور فارس از قلم افتادند

دانشگاه‌های نسل سوم می‌توانند تهدیدها را به فرصت تبدیل کنند

راهکارهایی برای جلوگیری از ابتلا به سنگ کلیه

جهاددانشگاهی با اتکاء به توان تخصصی پاسخگوی نیازهای امروز جامعه است

راه اندازی دومین بانک شیر مادر کشور در شیراز

طرح نسخه‌نویسی الکترونیک در دو راهی بیم و امید

کارخانه نوآوری، گامی برای جلوگیری از مهاجرت نخبگان

امضای تفاهمنامه بین مسئولان ارشاد و جهاددانشگاهی فارس

افتتاح مرکز مدیریت مهارت‌آموزی و مشاوره شغلی در دانشگاه شیراز

حذف 5 رشته دانشگاه سلمان فارسی کازرون منتفی شد

نقش مهم دوره پیش‌دبستانی در کاهش افت تحصیلی دانش آموزان

پوچی درون چرایی و راهکارهای پیشگیری

دوره توانمندسازی اعضای هیات علمی دانشگاه فنی کشور برگزار شد

چهارمین همایش ملی مهندسی پزشکی در شیراز برگزار می شود

خطرات درمان دیرهنگام زردی نوزاد

چهارمین همایش ملی مهندسی پزشکی در شیراز برگزار می‌شود

نشست «مقایسه‌ موسیقایی شعر حافظ و ترجمه‌های انگلیسی آن» برگزار شد