پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

نخستین مدرسه سبز در شیراز احداث می شود/ نیاز به خلاقیت برای پویایی اقتصاد فضای آموزشی علمي

نخستین مدرسه سبز در شیراز احداث می شود/ نیاز به خلاقیت برای پویایی اقتصاد فضای آموزشی

  بزرگنمايي:

فارس آنلاین - طی سال های اخیر یکی از مسائل مبتلا به جامعه ایرانی، دریافت وجه از سوی مدارس مختلف دولتی بوده؛ موضوعی که آموزش و پرورش آن را به شکل کامل رد یا تایید نکرده است. این موضوع بار دیگر و همزمان با پایان سال تحصیلی، شاهد پررنگ شدن آن خواهیم بود!
به گزارش ایسنا منطقه فارس، زمانی که موضوع لزوم خلاقیت و ایده پردازی در طراحی مدارس جدید با در نظر گرفتن اهداف مختلف زیست محیطی، اقتصادی و آموزشی مطرح شد، مدیرکل نوسازی مدارس فارس از دنبال شدن این ایده با طراحی نخستین مدرسه سبز در شیراز، خبر داد.
مدیر کل نوسازی مدارس استان فارس در گفت و گو با ایسنا ضمن تایید این نگاه به فضاهای آموزشی، گفت: امسال در شیراز مدرسه ای با عنوان "مدرسه سبز" در برنامه دیده شده است .
سرافراز موصلی خاطرنشان کرد: این اقدام یک حرکت پایلوت خواهد بود و شاخص هایی نیز برای آن در تمام ابعاد تعریف کرده ایم؛ امیدوار هستیم در اجرای آن بتوانیم در صورت امکان تمام نیازها و مسائل را در نظر بگیریم .
موصلی خاطرنشان کرد: استفاده از تمام انرژی های تجدید پذیر و پیش بینی مسائل زیست محیطی نظیر تصفیه فاضلاب، استفاده بهینه از پساب فاضلاب تصفیه شده و ... مد نظر خواهد بود و امیدواریم با رفع تمام مسائل خصوصا مشکلات اعتباری، این طرح اجرایی شود.
بررسی اجمالی نشان می دهد که طی سال های اخیر میزان سرانه اختصاص یافته به مدارس دولتی روند کاهشی داشته و اکنون عدد تخصیصی بابت هر دانش آموز به طور میانگین بر پایه آنچه وزیر آموزش و پرورش و با در نظر گرفتن کل اعتبارات و تعداد دانش آموزان عنوان می کند، حدود 3 میلیون تومان به ازای هر دانش آموز است، اما در واقعیت باید دید آیا چنین تخصیصی به شکل عادلانه و برای تمام سطوح تحصیلی و نقاط دور و نزدیک، متعادل انجام می شود؟
ادعای وزیر آموزش و پرورش در حالی مطرح می شود که برخی مدارس در همین استان فارس هر ماه برای پرداخت قبوض آب و برق و گاز خود با مشکلات عدیده ای مواجه اند؛ این مشکلات هرچه فاصله مدرسه نسبت به مرکز استان بیشتر و دسترسی به آن مشکل تر شود، بزرگتر خواهد بود.
مشکلات مالی مدارس در سال های اخیر به شکلی نمود پیدا کرده است که مدیر و معاونان مدارس باید بخشی از تلاش خود را معطوف به کسب منابع مالی از شیوه های مورد تایید کنند!! روش هایی نظیر جذب کمک یا مشارکت اولیای دانش آموزان، راه اندازی بوفه ی مدرسه و البته استفاده از کمک خیران و ...
مدیران آموزش و پرورش اما هیچگاه به این اندیشه نبوده اند که با استفاده از روش های مختلف اشتغالزایی موجود و بهره گیری از تسهیلات و کمک بخش خصوصی، می توان ظرفیتی ایجاد کرد که ضمن توجه به ابعاد آموزشی، پژوهشی و تحقیقاتی، موضوع کسب مهارت و البته درآمدزایی را نیز دنبال کرد.
یکی از این روش ها استفاده از فرصت تسهیلات اشتغال روستایی است؛ راهی که می توان متناسب با ظرفیت های موجود در روستاها از آن بهترین بهره را برد.
مدارس در اکثر روستاها دارای محوطه ای بزرگ و اغلب بلااستفاده است؛ می توان با اندیشیدن راهکارهایی و بهره گیری از نیروی کار موجود در روستاها، در ابعادی نظیر کشاورزی، دامداری و ... فعالیت هایی را سامان داد.
قاعدتا توجه به اینکه دانش آموزان در کنار یادگیری دروس متداول، حرفه ای را به شکلی علمی فراگرفته و در ایجاد یک گلخانه همکاری داشته باشند و از محل درآمدهای حاصل، به شکلی منتفع شوند، به حتم راهی برای تامین هزینه های فضای آموزشی و بهبود شرایط اقتصادی مدارس و جبران کمبود تجهیزات.
به گزارش ایسنا، یکی از مسائل مهم مد نظر در کشورهای توسعه یافته، استفاده بهینه از فضاهای آموزشی و توجه به تمام ابعاد مناسب سازی این فضاها است.
به عنوان مثال، در بسیاری از مدارس، آبیاری فضای سبز و شست و شو با استفاده از سیکل تصفیه ی فاضلاب تولیدی مدرسه امکان پذیر یا اینکه با بهره گیری از انرژی های نو، علاوه بر تامین انرژی مورد نیاز فضای آموزشی، تحصیل درآمدی نیز مقدور شده است.
با توجه به کمبود تولید نیروی برق به واسطه تداوم خشکسالی و کاهش تولید در نیروگاه های برق آبی از یک سو و از طرفی افزایش تعداد مشترکان و افزایش مصرف، می توان برای تامین انرژی در مدارس جدید و حتی سایر مدارس، راهکارهایی را در نظر گرفت.
در نظر گرفتن این نکته که می توان با انعقاد تفاهم نامه ای بین وزارتخانه های نیرو و آموزش و پرورش، بستری فراهم کرد که از تسهیلات پیش بینی شده در ایجاد نیروگاه های مقیاس کوچک یا خورشیدی، استفاده کرد و با همکاری بخش خصوصی، امکانی را فراهم آورد تا ضمن تامین انرژی برق مورد نیاز آموزشگاه، برق مازاد تولیدی به بازار برق عرضه و کسب درآمد شود!
به گزارش ایسنا، پیش از این در شهرهای ساوه و شهریار، تعدادی از مدارس به پنل های خورشیدی مجهز شده است؛ اقدامی که در سال های 93 و 94 کلید خورد اما هیچ وقت در خصوص احتمال ادامه آن دنبال نشد.
بی تردید مدارس می توانند با نوآوری، الگوهای بهتری برای کسب درآمد و تامین هزینه های سرانه دانش آموزی را مد نظر قرار داده و اجرایی کنند؛ الگوهایی که نه تنها زمینه ای برای فرهنگ سازی خواهد بود بلکه بستر را برای ارتقاء مهارت دانش آموزان و حتی اولیاء آنان فراهم می کند.
اگرچه مهمترین کارکرد ایده پردازی و نوآوری در این بخش، کاهش هزینه های خانوار در بعد آموزشی است؛ موضوعی که امروز در برخی نقاط به یک مشکل اساسی برای خانواده ها تبدیل شده است.
به حتم می توان راهکارهای بهتری را جایگزین اجاره دادن مدارس و فضاهای آموزشی در ایام تعطیلات با هدف کسب درآمد کرد؛ راهکارهایی که نه به اساس یک فضای آموزشی و کاربرد آن لطمه خواهد زد و نه جایگاه یک مدرسه را تقلیل می دهد و از سویی زمینه ای برای پویایی دانش آموزان و البته مربیان و اولیای دانش آموزان فراهم خواهد کرد.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مراکز درمانی فارس آماده ارائه خدمت در ایام نوروز است

جایزه ادبی داستان کوتاه پانصد واژه‌ای «نویسندگان پارس»

گربه سان کمیاب در جهرم از مرگ نجات یافت

برگزاری دومین رویداد استارتاپی کارآفرینی جهاددانشگاهی فارس

بیش از 94 درصد افراد 10 تا 49 سال کشور باسواد هستند

آغاز به کار درمانگاه فوق تخصصی پروین دالکی در شیراز

تزکیه انبساط فطری انسان را به‌دنبال دارد

درخشش دانشجویان ورزشکار دانشگاه علوم پزشکی شیراز در کشور

هنگام خرید محصول به برچسب آن دقت کنید

تهیه بانک اطلاعاتی فارغ‌‎التحصیلان فنی و حرفه‌ای برای اشتغال

اضمحلال پوسته قدیمی آموزش و پژوهش در دانشگاه شیراز

جوهر نمک و مواد سفید کننده را مخلوط نکنید

مفاخر فارس که در سال 97 چشم بر جهان بستند

افتتاح اورژانس بیمارستان اعصاب و روان شیراز به مناسبت روز شهدا

یکی از مراکز حفاظت از شبکه مجازی در جهرم فعالیت دارد

برگزاری آزمون فراگیر استخدامی توسط جهاددانشگاهی در فارس

مراکز بهداشتی بر روی هزار روز نخست زندگی در سلامت فرد بیشتر تمرکز کنند

کم شنوایی را جدی بگیریم!

برگزاری آزمون استخدامی فراگیر در یازده شهرستان فارس

آغاز به کار هشتمین کنگره افق‌های نوین توانبخشی در شیراز

افتتاح ساختمان جدید بیمارستان مسلمین در شیراز

ایران رتبه اول پیوند مغزاستخوان را در منطقه دارد

ایده های دانشجویی در کسب و کار شهری باعث کسب درآمد می شود

نمایش آثار برگزیده جشنواره سیما و منظر شهری از 17 اسفند در شیراز

شرکت های دانش بنیان به جای حمایت مالی نیازمندمحیط کسب وکارهستند

محصولات سلول های بنیادی وارد چرخه تولید شدند

استان فارس پیش نیازهای رسیدن به اقتصاد دانش بنیان را دارد

خام فروشی، به نادیده گرفتن نیروی انسانی می انجامد

رویکرد دانشگاه شیراز، خروج از پوسته سنتی و قدیمی است

زیرساخت‌های حوره فناوری در علوم پزشکی فراهم است

تمرکز دانشگاه شیراز بر توسعه علوم انسانی

فعالیت 4200 شرکت دانش بنیان در کشور

سهم فارس از شرکت‌های دانش‌بنیان اقناع کننده نیست

خام فروشی نابودی زیرساخت‌ها را به دنبال دارد

افتتاح شتابدهنده تخصصی پرسیس ژن در شیراز

جوانان درقالب شرکت های دانش بنیان،تولید ثروت و اشتغال کنند

بخش کشاورزی باید علمی شود

معدوم سازی 9 تُن آب انار فاسد در شیراز

سفر سورنا ستاری به شیراز

ساخت اتاق تمیز سلول‌های بنیادی در شیراز

معاون رئیس جمهوری وارد شیراز شد

علوم پزشکی شیراز رتبه برتر وزارت بهداشت را کسب کرد

جهاددانشگاهی مبدع حرکت‌های خلاقانه خصوصا در زمینه قرآنی است

هنر شیواترین ابزار بیان غیرمستقیم حقایق است

مطالعات علمی یا سرپوشی برای تصمیم های دورهمی

شیراز میزبان "بازی بعد از 7.3"

منطقه اوراسیای غربی کریدوری برای ویروس تب برفکی است

آغاز به کار هشتمین نشست منطقه‌ای نقشه راه تب برفکی اوراسیا در شیراز

بودجه پروتز کاشت حلزون شنوایی تامین شود

جهش موفقیت آمیز شیراز به سوی جراحی های نوین یورولوژی کودکان