پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

سینما در مدرسه، دانش‌آموزان شیرازی را جهانی کرد علمي

سینما در مدرسه، دانش‌آموزان شیرازی را جهانی کرد

  بزرگنمايي:

فارس آنلاین - شیراز- طرح سینما در مدرسه که گفته شده از نظر اجرا در جهان تنها هنرستان الزهرای شیراز آن را اجرا کرده از پروژه‌های مهارت آموزی است که در جشنواره فیلم نلسون ماندلای ژوهانسبورگ موفقیت کسب کرد.
مجمع عمومی سازمان بین‌المللی فیلم برای کودکان و نوجوانان یا سیفژ (Cifej) چندی پیش در جشنواره فیلم نلسون ماندلا
که 27 تا 29خرداد برگزار شد نخستین دیپلم رسمی خود را به «مهگان فرهنگ» بانوی هنرآموز هنرستان الزهرای شیراز تقدیم کرد.
سیفژ در سال 1955 میلادی (1334شمسی) تأسیس شد و هم‌اکنون زیر نظر سازمان آموزشی،‌ علمی و فرهنگی سازمان ملل (یونسکو) فعالیت می‌کند.
مهگان فرهنگ در سال 1394 در دوره‌ای با عنوان سینما در مدرسه که از سوی سیفژ در تهران برگزار شد، شرکت کرد و از آن روز تصمیم گرفت براساس آنچه در این کارگاه‌ مطرح شده بود سینما را باعنوان یک واحد درسی و بخشی از آموزش در مدارس در آموزش و پرورش پیاده کند.
با آنکه در آن زمان 16 استان کشور متعهد به اجرای این طرح شده‌ بودند، تنها هنرآموز شیرازی، این طرح را برای نخستین بار در جهان و ایران اجرا کرد.
این بانوی هنرمند شیرازی می‌گوید: سیفژ ایران را به دلیل پیشینه قوی سینمای کودکی که به واسطه عباس کیارستمی و نور‌الدین زرین‌کلک به جهان شناسانده شده است، برای این طرح برگزید اما پس از اتمام این دوره، این برنامه در هیچ کجا اجرا نشد، جز در شیراز و در ناحیه سه آموزش و پرورش این شهر.
فرهنگ با تعاملی که با آموزش و پرورش برقرار کرد، در هشت مدرسه به صورت آزمایشی برای دختران نوجوان فیلم پخش ‌کرد و بعد از آن این دانش‌آموزان را به صحبت درباره فیلم و نقد آن دعوت می‌کرد تا آنکه در سال 1395 با عضویت او در مجمع جهانی سیفژ موافقت شد و از این پس با عنوان عضو فعال سیفژ به اجرای این طرح ‌پرداخت.
این هنرمند فیلمساز فعالیت‌های خود را در دو بخش آموزش از طریق سینما و نیز کارگاه فیلمسازی ادامه ‌داد و موفق شد بسیاری از استعداد‌ها را در این مسیر شناسایی و هدایت کند.
فرهنگ می‌گوید: با هدف‌ گذاری طرح سینما در مدرسه دو رویکرد اصلی دنیای بدون جنگ و نیز صلح و دوستی را مدنظر قرار دادم و تلاش کردم از طریق سینما، روحیه تفکر انتقادی را در نوجوانان 14 تا 16 ساله ایجاد کنم، در این دوران برخی بچه‌ها که حتی نمی‌توانستند در جلسات نخست صحبت کنند به منتقدانی تبدیل شدند که اعتمادبه‌نفس سخن گفتن را یاد گرفته بودند و حالا دیگر می‌توانستند نظرشان را هم ابراز کنند.
این طراح گرافیک می‌افزاید: تأثیرات عمیقی به سرعت در بچه‌ها نمایان شد؛ بدین‌گونه که در بخش کارگاهی چند کار ساختند و فیلمنامه‌نویسان و داستان‌نویسان و فیلمسازانی در این پروژه تربیت شدند که امروز آثاری با کیفیت تولید می‌کنند.
فرهنگ در مهر ماه گذشته (1396) گزارشی یک ساله را از این طرح به سیفژ و نیز مدیران آموزش و پرورش ارائه کرد که در نتیجه آن به مجمع عمومی سیفژ در جشنواره فیلم طلایی کودک هند در آبان ماه همان سال دعوت شد و نتیجه طرح را برای اعضا ارائه کرد.
این هنرمند شیرازی طرح سینما در مدرسه را به‌صورت ثابت در هنرستان متبوعش، هنرستان الزهرا به اجرا در آورد و با همکاری مسئولان هنرستان و نیز آموزش و پرورش مدام دانش‌آموزان را برای دیدن فیلم به سینمای هنر و تجربه می‌برد.
فرهنگ یه ایرنا می‌گوید: فیلم پازلی‌ها یکی از آثاری بود که برای این دانش‌آموزان پخش شد. این فیلم درباره چند دانشجوی بیرجندی است که می‌خواهند با یک ایده تازه در صنعت رایانه، کسب‌وکار جدیدی خلق کنند. و دانش‌آموزان با دیدن کار گروهی در این فیلم، بسیار تحت تأثیر قرار گرفتند و از همان زمان عهد بستند که گروهی تشکیل دهند و کاری حرفه‌ای را انجام دهند.
با دعوت فرهنگ به فستیوال فیلم ژوهانسبورگ که با همکاری بنیاد نلسون ماندلا برگزار شد، از این عضو سیفژ برای برگزاری کارگاه پویانمایی در این جشنواره دعوت شد و دانش‌آموزانی که برای انجام کار گروهی خود را مشتاق نشان داده بودند، تصمیم گرفتند فیلمی درباره صلح با محوریت شخصیت نلسون ماندلا بسازند و به این جشنواره ارسال کنند.
فرهنگ با بیان اینکه یادگیری کار تیمی بهترین اتفاقی بود که طول این پروژه رخ داد، ‌بیان می‌کند: دانش‌آموزان برای عملی کردن این طرح سختی‌های بسیاری را تحمل کردند؛‌ اما درنهایت 40 عروسک ساختند و با کار شبانه‌روزی در خانه‌ یکی از دوستانشان که دیگر حکم خوابگاه را برای آن‌ها پیدا کرده بود و نیز سه روز کار مداوم در حوزه هنری انقلاب اسلامی شیراز، نماهنگی درباره ماندلا ساختند.
این هنرآموز هنرستان الزهرا می‌افزاید: دانش‌آموزان در اجرای این طرح دقیقاً از مستند پازلی‌ها الگوبرداری کرده‌ بودند و حتی در روز‌های آخر برای آنکه هزینه‌های کار را تأمین کنند، پول توجیبی‌هایشان را روی هم گذاشتند.
این اثر موسیقایی‌تصویری به‌واسطه معلم این دانش‌آموزان در آفریقا و برای نوجوانان آن سرزمین به اجرا در آمد و بسیار مورد توجه قرار گرفت؛ همچنین دانش‌آموزان تعدادی از عروسک‌های به‌کار رفته در این فیلم را به‌عنوان نشان صلح و دوستی به بنیاد نلسون ماندلا و جشنواره فیلم آفریقای جنوبی تقدیم کردند.
حدیث عابدی، نیلوفر روی‌چمن، آیدا کشاورزی، زهرا عسکری، زهرا جعفری، فاطمه فرسایی، فاطمه موسی‌زاده و زهره رحیمی، گروه دانش‌آموزانی هستند که در این طرح مشارکت کردند.
آیدا کشاورزی، دانش‌آموز کلاس یازدهم رشته انیمیشن هنرستان الزهرا که در این طرح شرکت کرده بود، از تجربه خود می‌گوید: ما در سایه طرح سینما در مدرسه چندین بار به سینما رفتیم و مستند‌های گروه هنر و تجربه را تماشا کردیم، این مستند‌ها تأثیر بسیاری بر ما می‌گذاشت و بعد از تماشای یکی از آن‌ها آموختیم می‌توانیم با کار گروهی به رؤیاهایمان دست یابیم.
این دانش‌آموز در مصاحبه با ایرنا می‌افزاید: ما برای نخستین بار فیلم‌های مستند را در سینما می‌دیدیم و برای اولین بار با مفهوم سینمای مستقل آشنا می‌شدیم، حالا می‌توانیم فیلم‌های متفاوت را از سینمای هنر و تجربه ببینیم و تجربه‌ای دیگرگونه را رقم بزنیم.
حرکت آموزش و پرورش به سمت مهارت‌آموزی دانش‌آموزان و تغییر روش از یادگیری تئوریک به سوی رویکردی عملی از دستاورد‌های گرانبهای این‌ گونه فعالیت‌هاست که امروز در شیراز به عنوان نمونه‌ای موفق در جهان شناخته می‌شود.
7375 /1876

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

خواص تغذیه‌ای دنبلان کوهی

2 برادر کازرونی داروی گیاهی ضد ریزش مو اختراع کردند

سال 97 بیش از 4700 نوزاد در بیمارستان شوشتری شیراز متولد شدند

کیفت بخشی به برنامه های فرهنگی دانشگاه فنی و حرفه‌ای فارس

سفر وزیر بهداشت به فارس و شیراز

آغاز پنجمین دوره مسابقه قوام‌الدین از ابتدای اردیبهشت در شیراز

شیراز میزبان فستیوال معماری بازی کردن بعداز 7.3/ جای خالی نظام مهندسی در مسابقه قوام الدین

ارتباط افزایش خطر ابتلا به سرطان معده و نمک

یازدهمین کنگره ملی مهندسی عمران در شیراز برگزار می‌شود

آغاز به کار هفتمین کنگره پریناتولوژی و نئوناتالوژی در شیراز

روان پریشی در جامعه بیش از انتظار است

بهره‌برداری از چهارطرح بهداشتی درمانی در لارستان

راه‌اندازی مرکز "منش" در جهاددانشگاهی فارس

راه‌اندازی مرکز "منش" در جهاددانشگاهی فارس

مرگ و میر مادران حین زایمان در کشور کاهش یافته است

دومین مرحله فلوراید تراپی در مدارس فسا ادامه دارد

آغاز ساخت ساختمان کانون زبان ایران در جهرم

تکذیب کلیپ مصرف موادمخدر در دانشگاه آزاد شیراز

لزوم پرهیز از مصرف قارچ‌های طبیعی

سفر وزیر بهداشت به فارس و جهرم/ افتتاح بیست پروژه

سیل شیراز با هدف تنبیه بررسی نشود

دنبال دنبلان و رنجی که ارزش دارد

مهربانی با طبیعت را به یک الگو تبدیل کنیم

هدایت سیلاب به دریاچه پریشان آسیب زیست محیطی دارد

غربالگری افراد برای پیشگیری از بیماری در محله‌های سیلزده شیراز

بازدید نمایندگان وزیر از وضعیت مدارس آسیب دیده از سیل شیراز

توسعه شهر در ارتفاعات عامل سیلاب شیراز بود

تعداد 41 مصدوم در شیراز تحت درمان هستند

آمادگی جهاددانشگاهی فارس برای اسکان بخشی از مسافران نوروزی در شیراز

پیام تبریک رئیس جهاددانشگاهی فارس به مناسبت نوروز 98

سرگیجه ها را جدی بگیرید

مراکز درمانی فارس آماده ارائه خدمت در ایام نوروز است

جایزه ادبی داستان کوتاه پانصد واژه‌ای «نویسندگان پارس»

گربه سان کمیاب در جهرم از مرگ نجات یافت

برگزاری دومین رویداد استارتاپی کارآفرینی جهاددانشگاهی فارس

بیش از 94 درصد افراد 10 تا 49 سال کشور باسواد هستند

آغاز به کار درمانگاه فوق تخصصی پروین دالکی در شیراز

تزکیه انبساط فطری انسان را به‌دنبال دارد

درخشش دانشجویان ورزشکار دانشگاه علوم پزشکی شیراز در کشور

هنگام خرید محصول به برچسب آن دقت کنید

تهیه بانک اطلاعاتی فارغ‌‎التحصیلان فنی و حرفه‌ای برای اشتغال

اضمحلال پوسته قدیمی آموزش و پژوهش در دانشگاه شیراز

جوهر نمک و مواد سفید کننده را مخلوط نکنید

مفاخر فارس که در سال 97 چشم بر جهان بستند

افتتاح اورژانس بیمارستان اعصاب و روان شیراز به مناسبت روز شهدا

یکی از مراکز حفاظت از شبکه مجازی در جهرم فعالیت دارد

برگزاری آزمون فراگیر استخدامی توسط جهاددانشگاهی در فارس

مراکز بهداشتی بر روی هزار روز نخست زندگی در سلامت فرد بیشتر تمرکز کنند

کم شنوایی را جدی بگیریم!

برگزاری آزمون استخدامی فراگیر در یازده شهرستان فارس