پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

دهستان کفترک نزدیک به شیراز، دور از برخی امکانات مقالات

دهستان کفترک نزدیک به شیراز، دور از برخی امکانات

  بزرگنمايي:

فارس آنلاین - شیراز- دهستان کفترک از توابع بخش مرکزی شیراز در شرق این کلانشهر، تنها دهستان این شهرستان است که با جمعیتی چند 10هزار نفری اورژانس و آتش نشانی ندارد و این وضعیت مشکلات جانی و مالی فراوانی برای ساکنان روستاهای این محدوده به بار آورده است.
دهستان کفترک با 11 روستا در حریم شرقی کلانشهر شیراز قرار دارد که آثار تاریخی آن بر اثر بی توجهی در معرض نابودی است و جمعیت بیش از 32 هزار نفری ساکن در این منطقه نیز با مشکلات عدیده ای نظیر خشکسالی ،بیکاری ،نبود مراکز درمانی و امدادی و... مواجه اند.
تعدادی از روستاهای این دهستان در سالهای گذشته به حریم خدمات شهری شیراز ملحق شده و در حال حاضر این دهستان شامل 11 روستا می شود که نزدیکترین آن به شیراز روستای ماه فیروزان است که در فاصله حدود 500 متری حریم شرقی این کلانشهر واقع شده و دورترین روستای این دهستان نیز حدود 50 کیلومتر با شیراز فاصله دارد.
بنا به گفته اهالی روستای کفترک حرفه اغلب اهالی این منطقه از دیرباز زراعت بوده که به دلیل خشکسالی و عدم حمایت های کافی از جانب مسئولان امر در حال حاضر پیشه پدری در این دهستان رو به انقراض رفته و اغلب ساکنان کفترک را بیکار کرده است.
محوطه باستانی برم دلک و کاخ ابونصر متعلق به دوره ساسانی و هخامنشی با گنجینه ای از آثار منحصر به فرد و باستانی در حریم روستای کفترک قرار دارد که ظرفیتی عظیم برای رونق کسب و کار های مبتنی بر صنعت گردشگری نه تنها برای این دهستان بلکه برای شیراز نیز محسوب می شود و جایگزین بسیار مناسبی برای کشاورزی در حال انقراض اهالی دهستان کفترک است.
اما این ظرفیت عظیم تاریخی که می تواند زمینه رونق کسب و کارهای مبتنی بر گردشگری را در این منطقه فراهم کند اکنون در معرض بی توجهی قرار گرفته و گذشته از تخریب هایی که بواسطه عوامل طبیعی ایجاد می شود، انفجارهای پی در پی معادن شن و ماسه این منطقه نیز زنگ خطر نابودی میراث ساسانی برم دلک را به صدا درآورده است.
** مرگ پیشه پدری
علی اکبر شبانی یکی از اهالی روستای کفترک  گفت:کشت برنج و گندم از گذشته در کفترک مرسوم و منبع اصلی تامین معاش خانوارهای ساکن در این دهستان بوده و در سالهای گذشته بیش از 450 هکتار از اراضی زیر کشت برنج و گندم بوده که اکنون بر اثر خشکسالی کشت برنج کاملا تعطیل و گندم نیز در اراضی محدودتری کشت می شود.
وی همچنین معتقد است که نفس زراعت در این منطقه به شماره افتاده و کشاورزی در کفترک حداکثر دو سال دیگر ادامه خواهد داشت.
**دانش آموزان سرگردان کفترک
بیژن دهقانی یکی دیگر از اهالی روستای کفترک  گفت: دانش آموزان روستای کفترک تنها تا کلاس نهم می توانند در این روستا تحصیل کنند و برای ادامه تحصیلات خود باید آواره شهر شیراز و شهرک های اطراف شوند که این نیز می تواند آسیب هایی را برای این قشر نوجوان به همراه داشته باشد.
*** نبود درمانگاه شبانه روزی، اورژانس و آتش نشانی
وی ادامه داد: تنها یک درمانگاه در دهستان کفترک وجود دارد که آن هم شبانه روزی نیست و تنها از ساعت هفت و نیم صبح تا 12 ظهر خدمات درمانی به بیماران ارائه می کند.
وی اضافه کرد: اگر آتش سوزی و بیماری برای اهالی این دهستان اتفاق بیافتد که نیاز به فوریت های پزشکی و یا امداد باشد هیچ ایستگاه اورژانس و آتش نشانی در دهستان کفترک وجود ندارد که به داد آنها برسد،تاکنون نیز به این دلیل مشکلات فراوانی که حتی در بعضی موارد نیز منجر به مرگ شده برای ساکنین رخ داده است.
** فاضلاب و مصیبت های ناشی از آن
دهقانی نبود سیستم دفع فاضلاب را یکی از مشکلات جدی روستای کفترک عنوان کرد که سلامت روستاییان را به خطر انداخته است.
او گفت: سیستم دفع فاضلاب برای روستای کفترک پیش بینی نشده و فاضلاب این روستا از دو مسیر در این منطقه به شکل روباز عبور می کند و در قسمتی از روستا و مجاور خانه های ساکنان به صورت راکد جمع می شود که این وضعیت سلامت مردم را با تهدید جدی مواجه کرده است.
وی وجود انواع بیماری های پوستی و سالک را از عواقب زیست اهالی کفترک در کنار فاضلاب روباز دانست و اظهار داشت: در تابستان بوی بد فاضلاب به حدی غیر قابل تحمل می شود که اقوام ما در روستاهای مجاور و شیراز با ما قطع رابطه می کنند.
مسائل دیگری نظیر خاکی بودن بسیاری از کوچه ها و نبود فضای سبز و تجهیزات بازی کودکان نیز از مشکلات روستاهای دهستان کفترک است.
**کمبود آب شرب و قطعی هفت ساعته روزانه
نظر علی دهقانی، یکی از اهالی روستای کفترک است که از مشکل آب شرب این روستا و قطعی آب در فصل های کم بارش گلایه دارد.
دهقانی گفت:از هفته گذشته جیره بندی آب در دهستان کفترک آغاز شده و در بسیاری از مقاطع روز آب شرب این روستا قطع است.
وی هم از ترک پیشه کشاورزان این منطقه به دلیل کم آبی و خشکسالی سخن گفت.
**مزارعی که باغشهری شده
وی ادامه داد:زمینهایی که در گذشته زیر سطح کشت برنج و گندم بوده اکنون به باغشهر و یا بیابان تبدیل شده که اگر راهنمایی درستی در خصوص کشت های کم آب بر و گلخانه ای از سوی سازمان جهاد کشاورزی صورت می گرفت اکنون بخش عظیمی از مردم دهستان کفترک بیکار نشده بودند.
وی ارائه تسهیلات با نرخ سود پایین را یکی از راه حل هایی دانست که بتوان رونقی در کشاورزی این دهستان و کشت های جایگزین ایجاد کرد و کشاورزی این منطقه را نجات داد.
**خشکسالی و کسب و کارهای بر باد رفته
دهیار روستای کفترک گفت:بزرگترین مشکل اغلب روستاهای کشور در حال حاضر خشکسالی است که کسب و کارهای اهالی را مورد تهدید قرار داده است.
افشین شیبانی افزود:به دلیل نزدیکی کفترک به شیراز،سرریز جمعیت این کلانشهر در این روستا و سایر روستاهای حاشیه شیراز ساکن می شوند و این وضعیت نیز به مشکل بیکاری در این منطقه دامن زده است.
وی عدم تعیین محدوده کاری دهیاری و شهرداری شیراز را باعث بروز تداخل کاری عنوان کرد و اظهار داشت: دهستان کفترک در زمینه تامین آب شرب چندین سال است که مشکل جدی مواجه است و یکی از اداراتی که تاکنون در این زمینه کم کاری کرده آبفای روستایی است.
دهیار کفترک ادامه داد: این ارگان هیچگونه کار تعمیراتی و توسعه شبکه ای در این روستا انجام نداده و تامین آب شرب را نیز پیش بینی نمی کند و تنها بعد از بروز بحران به فکر حل مشکل با جیره بندی کردن آب است.
وی اضافه کرد:با پیگیری های فراوان از جانب روستاییان،یک حلقه چاه عمیق آهکی برای تامین آب شرب دهستان کفترک حفر شد که قرار بود در هفته دولت و بعد نیز در دهه فجر سال گذشته به بهره برداری برسد که متاسفانه به دلیل عدم تامین تجهیزات این امر تاکنون محقق نشده است.
شیبانی اظهار داشت: تجهیزات این چاه حدود 200 میلیون تومان اعتبار نیاز دارد که اداره آبفای روستایی تاکنون از تخصیص این بودجه خودداری کرده است.
وی جیره بندی آب در روستای کفترک را در سالهای گذشته باعث بروز درگیری و تنش دانست و گفت: در حال حاضر بطور میانگین روزانه بیش از هفت ساعت قطعی آب در روستاهای دهستان کفترک وجود دارد.
** روستای بی شغل محکوم به تعطیلی است
وی کمبود اعتبارات را یکی از مشکلات اغلب روستاهای واقع در حریم شهرهای بزرگ دانست که مهاجر پذیر هستند و افزود: اگر تمام زیرساختها در روستاها ایجاد شود ولی شغلی وجود نداشته باشد کسی در روستاها باقی نخواهد ماند.
وی کفترک را تنها دهستان شهرستان شیراز عنوان کرد که هیچ پایگاه اورژانس و آتش نشانی در آن مستقر نیست و بیان کرد: از سوی دهیاری زمین برای احداث پایگاه اورژانس تخصیص داده شده اما هنوز پایگاه اورژانس در این محل احداث نشده است.
دهیار کفترک اظهار داشت:نزدیکترین پایگاه اورژانس تا روستای کفترک حدود 15 کیلومتر و تا دورترین روستای این دهستان حدود 60 کیلومتر فاصله دارد که این وضعیت می تواند در شرایط بحرانی فاجعه آفرین باشد.
وی ادامه داد: تاکنون چندین آتش سوزی رخ داده و موارد درمانی برای اهالی این روستا ایجاد شده که به واسطه دیر رسیدن نیروهای اورژانس و آتش نشانی اتفاقات ناگواری از جمله فوت اهالی رخ داده است.
وی به برخی ازاقدامات دهیاری کفترک در سالهای اخیر اشاره کرد و گفت: تاکنون تعویض شبکه آب به طول پنج کیلومتر، تعویض و تجهیز شبکه برق و ایجاد روشنایی معابر و گازرسانی نیز به صورت صد در صد در روستای کفترک انجام شده است.
شیبانی اضافه کرد: ساخت درمانگاه جدید شبانه روزی با 540 مترمربع زیربنا در دهستان کفترک در حال انجام است که براساس پیش بینی ها در هفته دولت سال جاری به بهره برداری خواهد رسید.
وی اظهار داشت: معابر طرح هادی قدیم بصورت صددرصد و طرح هادی جدید نیز بیش از 80 درصد بهسازی،زیرسازی و آسفالت شده است.
دهیار کفترک مشکل عمده اهالی این روستا را کمبود اشتغال دانست و بیان کرد: در حریم این روستا واحدهای صنعتی بسیاری نظیر چهار معدن شن و ماسه و دو کارخانه آسفالت وجود دارد که متاسفانه تنها آلایندگی آنها نصیب مردم کفترک شده چون اغلب نیروهای این مراکز صنعتی از افراد غیربومی تامین می شود.
وی میراث ساسانی واقع در دهستان کفترک را بهترین ظرفیت برای اشتغالزایی در زمینه گردشگری دانست و افزود: محدوده تاریخی برم دلک سومین اثر ثبت ملی شده استان فارس است که اگر ساماندهی شود منجر به توسعه صنعت گردشگری این منطقه خواهد شد.
دهیار کفترک افزود: صنعت گردشگری بهترین جایگزین اشتغال کشاورزی در این روستا خواهد بود که متاسفانه فعالیت معادن شن و ماسه این آثار تاریخی دوران ساسانی را با تهدید جدی مواجه کرده است.
وی بیان کرد: متاسفانه بواسطه انفجارهای پی در پی برای استخراج معادن شن و ماسه ،نقوش برجسته دوران ساسانی برم دلک در حال ترک خوردن و نابودی کامل است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

از قلم تا قمه

نیاز به دماسنج آسیب اجتماعی

شفافیت شورایی، شعار یا عمل

اورژانس اجتماعی تابوشکن اعلام خشونت‌های خانگی

اهرم قانون

گذر صنعت فارس از وضعیت قرمز در گروی بهره وری آب کشاورزی

سد راه تغییر نشوید

اعتیاد ناتمام

یادی از پاسبان شعر و گویش شیراز

انتخاب شایسته استاندار فارس و انتظار مردم لارستان

آن مرد با قلم و کاغذ آمد

برخی مدیران از قطار توسعه فارس پیاده شوند

بازار وکیل شیراز و تکاپوی بقا

نه به تخصیص ارز مبادله ای به دخانیات

خُردهای اعصاب خُردکن

تجلی اراده ملت

اکثر دشت‌های فارس با بحران فرونشست مواجه است

حماسه 9 دی تجدید پیمان با ولی فقیه بود/ نمادی از بصیرت مردم

بی نیازها

خصوصی سازی تماشاخانه های دولتی آسیب جدی در مسیر حیات هنر ششم

چراغ نیمه روشن در تخت جمشید

چراغ نیمه روشن تخت جمشید در صنعت گردشگری

ژن درمانی

بازخوانی سخنان استاندار سابق

مهاجرت دانش آموختگان

مشق شب، مشقت کودکان دبستانی و والدین

توصیه هایی برای گیاهخواران

آموزش مهارت‌های زندگی، نوشدارو پیش از طلاق

عوارض ناشی از کمبود ید و کارکرد تیروئید

فرسایشی که جابجایی خاک ایجاد می کند/ زمینه سیلاب فراهم نشود

مدیران کم کار را معرفی کنید

صدای سوت قطار شنیدنی نیست/ خطوط ریلی فارس اقتصادی شود

پژوهش‌هایی که اجرایی نمی‌شوند

شیراز برای عابران امن شود

نفت و شیر و نوشابه

سقوط اخلاقی تا نقطه صفر مطلق کلوین

دعوت از مخاطبان عام

بافت دستکندی، سازه ای با شکوه در صفاشهر فارس

رنگ پاییز بر بوم نمایشگاه کتاب فارس!

لزوم انتقال بی قید و شرط زندان از شیراز

منبت آباده چگونه جهانی شد

اهمیت دوران نوجوانی در شکل‌گیری شخصیت افراد

فارس و استاندارانش

آفت هایی که گریبانگیر بلوطستان شدند/ تلاش منابع طبیعی برای حفاظت

درنگی در دادگاه متهمان آمیختن خاک و گندم در شیراز

فرهنگسرای رسانه شیراز، یک نام و دیگر هیچ

فرهنگ در اولویت باشد

متخصصان زبان و ادبیات فارسی را دریابید

بازماندگی از تحصیل و زباله گردی

جشن‌های غیرایرانی در سبد خانوار ایرانی