آخرين مطالب

بازار داغ کوچه مرغی های شیراز در سایه آنفلوانزای پرندگان مقالات

بازار داغ کوچه مرغی های شیراز در سایه آنفلوانزای پرندگان

  بزرگنمايي:

فارس آنلاین - شیراز- بازار پرنده و مرغ زنده فروشی های چهارراه مشیر و کوچه معروف به مرغی ها(زغالی ها) در شیراز علیرغم طغیان بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان درماه های گذشته همچنان داغ است.
در حالی که آنفلوانزای فوق حاد پرندگان اغلب استان های کشور را درگیر کرده و مسئولان امر نیز بارها به مردم هشدار داده اند که حداقل تا فروکش کردن این بیماری خطرناک از خرید مرغ محلی و جوجه رنگی خودداری کنند اما با نگاه به بازار پررونقی که همچنان در محل هایی نظیر چهارراه مشیر و محدوده بیدزرد در شیراز که در ماه های گذشته طیور مبتلا به آنفلوانزای پرندگان در آنجا کشف و معدوم شده مشخص می کند که بسیاری از شهروندان هنوز خطرات این بیماری مرگ بار و مهلک را درک نکرده اند.
کوچه مرغی ها جایی است که هزاران مرغ، کبوتر، اردک،بوقلمون، کبک، فنج، بلبل، قناری، جوجه رنگی همچنین همستر، سنجاب، میمون و ... در قفسهای آویزان از در و دیوار این کوچه و مغازه های این محدوده مشاهده می شود.
وجود این کوچه افزون بر اقدام ناهنجار مغازه داران، نشان از آن دارد که مردم هنوز هشدارهای بهداشتی در این باره را جدی نگرفته اند و گروهی همچنان مشتری سمج این ناقلان بیماری کشنده آنفلوانزای فوق حاد پرندگان هستند.
فقط کافی است به این نکته اشاره شود که ورود جوجه های رنگی به خانه ها که دستاویز بازی های کودکانه می شوند و همچنان در معابر استان فارس و شهر شیراز به فروش می رسد به گفته مسئولان دامپزشکی استان فارس خطر شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان را افزایش می دهد.
**گلایه های شهروندان
علی سالاری یکی از شهروندان شیرازی است که در محدوده چهارراه مشیر زندگی می کند و تعجب می کند که چرا با وجود آنکه مسئولان می گویند فروش مرغ زنده ممنوع است هنوز این رویه در کوچه مرغی ها تداوم دارد.
او  گفت:کوچه معروف به مرغی ها و زغالی ها باریک است و در مواقع عصر به دلیل افزایش عبور و مرور مشتری های پرنده فروشی ها، کاملا بسته می شود.
سالاری ادامه داد: گذشته از تردد زیاد در این مسیر به دلیل فعالیت پرنده و مرغ زنده فروشی ها ،سلامت اهالی نیز به دلیل ناقل بیماری بودن مرغ های بومی که در این محل به فروش می رسد در خطر است.
وی اضافه کرد: زمانی که کانون بیماری آنفلوانزای پرندگان در ماه های گذشته در کوچه زغالی ها کشف شد تا هفته ها اغلب اهالی نگران ابتلای خود و خانواده و مخصوصا فرزندانشان به این بیماری خطرناک بودند.
**شناسایی کانون بیماری در کوچه زغالی ها و منطقه بیدزرد
رئیس اداره دامپزشکی شهرستان شیراز  گفت: در موج اخیر بیماری آنفلوانزا فوق حاد پرندگان تنها دو کانون این بیماری در مراکز نگهداری مرغ بومی در شهرستان شیراز شناسایی شد.
عبدالرضا وفا افزود: اولین کانون مبتلا به بیماری آنفولانزا فوق حاد پرندگان در شیراز در سال گذشته دریکی از مرغ زنده فروشی های چهارراه مشیر و کوچه زغالی ها شناسایی شد که آزمایش بیماری دو قطعه مرغ در این محل مثبت بود که در این زمینه بیش از هزار قطعه مرغ بومی، پرنده و کبوتر در این محدوده معدوم و شش مغازه نیز بسته شد.
وفا ادامه داد: پرنده و مرغ زنده فروشی های کوچه معروف به مرغی ها تا یک ماه و نیم بعد از شناسایی کانون بیماری در این منطقه مهرو موم بود و بعد نیز به حکم قضایی بازگشایی و بطور کامل ضدعفونی شدند و از فروشندگان نیز تعهد گرفته شد که دیگر مرغ بومی بدون شناسنامه به فروش نرسانند.
وی دومین کانون شناسایی شده بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در شیراز را متعلق به منطقه بیدزرد در جنوب شیرازدانست و گفت: آزمایش یک قطعه مرغ بومی مبتلا به این بیماری در منطقه بید زرد نیز در سال گذشته مثبت بود این محل نیز دومین کانون شناسایی شده در شهرستان شیراز بحساب می آید که تمام 150 قطعه مرغ این محدوده بطور کامل معدوم و 9 مغازه نیز بسته شد.
رئیس اداره دامپزشکی شهرستان شیراز اظهار داشت: دامپزشکی براساس قانون تنها می تواند مغازه های فروش مرغ زنده را کنترل و نظارت کند و دست فروشانی را که در این زمینه فعالیت می کنند باید شهرداری جمع آوری کند.
وی با اشاره به اینکه بهترین روش مقابله با این بیماری این است که مردم کلا از خرید هرگونه جوجه رنگی و مرغ زنده خودداری کنند افزود:هم اکنون نیز همچنان احتمال شیوع بیماری آنفلوانزای پرندگان وجود دارد و مردم باید نکات بهداشتی را رعایت کنند.
وفا بیان کرد: علیرغم اینکه هم اکنون 27 استان کشور درگیر این بیماری هستند خوشبختانه تاکنون بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان مرغداری های صنعتی شهرستان شیراز را درگیر نکرده و تنها دو کانون مرغ بومی در این شهرستان شناسایی شده که با اقدامات سریع از گسترش این بیماری جلوگیری شد.
وی با بیان این مطلب که بیماری آنفلوانزا توسط پرندگان مهاجر و وحشی ابتدا به مرغ بومی منتقل می شود و مرغ های بومی اولین سطح انتقال این بیماری به شمار می روند،افزود: مرغهای بومی مبتلا به این بیماری آن را به انسان و یا مرغداری های صنعتی منتقل می کنند و به این خاطر وجود جوجه های رنگی و مرغ های بومی که واکسیناسیون نشده اند و در مجاورت پرندگان وحشی و مهاجر نیز قرار دارند بیشترین احتمال ابتلا به بیماری فوق حاد پرندگان را دارا هستند.
** بسته شدن بیش از 35 واحد تولید و عرضه مرغ بومی
وفا ادامه داد:از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از 35 واحد تولید و عرضه مرغ بومی بسته شده که اغلب این واحدها نیز در مسیرهای اطراف شیراز و منطقه بیدزرد قرار داشته است.
وی به شهروندان شیرازی توصیه کرد که مرغ بومی و جوجه رنگی نباید بخرند، مصرف و نگهداری کنند و کسانی که در روستا و شهر مرغ بومی نگهداری می کنند نیز باید مراقب باشند و اگر تلفات غیرعادی مشاهده کردند باید سریعا به شماره 32233072 و 32237509 اطلاع دهند که اقدامات اولیه در این باره انجام شود.
وی با اشاره به اینکه لازم است شهروندان از نگهداری مرغ زنده و جوجه رنگی در منزل خودداری کنند ، گفت: شهروندان شیرازی به جد از خرید مرغ های زنده که در محور بیدزرد و حواشی شیراز و سایر نقاط شهر به فروش می رسد پرهیز کنند.
وی حساسیت همه بهره برداران و همکاری دستگاه های مربوطه خصوصا قوه قضائیه را در کنترل این بیماری در شهرستان شیراز و استان فارس بسیار موثر دانست و افزود: استفاده از مرغ های کشته شده و تخم مرغ های بسته بندی و برچسب دار که در مراکز مجاز در شهر به فروش می رسد هیچگونه مشکلی ندارد و شهروندان می توانند با خیالی آسوده از این محصولات استفاده کنند.
**مرغ های بومی در فارس عامل بیماری آنفولانزا
معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان فارس نیز گفت: کانونهای شناسایی شده بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در استان فارس تاکنون متعلق به مراکز نگهداری مرغ های بومی بوده است.
منصور بستانیان افزود: کانون های این بیماری خطرناک تاکنون در شهرستان های مرودشت، کوار و شیراز مشاهده شده که همگی نیز مربوط به واحدهای تولید و نگهداری مرغ های بومی بوده است.
وی اظهار داشت: سه گروه کنترل و قرنطینه در شهرستان آباده مستقر و کلاس های آموزشی نیز برای مرغداران برگزار شده و سطح آگاهی جمعیت هدف ارتقای پیدا کرده که براساس این اقدامات تا این لحظه در سال 97 کانونی در استان فارس مشاهده نشده است.
وی آخرین کانون شناسایی شده آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در استان فارس را مربوط به اسفندماه سال 96 در شهرستان کوار دانست و گفت: یکی از معضلات این است که بخشی از مردم همچنان تمایل دارند مرغ زنده خریداری و مصرف کنند.
بستانیان اضافه کرد:مردم باید از خرید مرغ زنده و جوجه رنگی کاملا خودداری کنند و اگر این موضوع کاملا از فرهنگ جامعه حذف شود شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان بطور کامل کنترل خواهد شد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آفت هایی که گریبانگیر بلوطستان شدند/ تلاش منابع طبیعی برای حفاظت

درنگی در دادگاه متهمان آمیختن خاک و گندم در شیراز

فرهنگسرای رسانه شیراز، یک نام و دیگر هیچ

فرهنگ در اولویت باشد

متخصصان زبان و ادبیات فارسی را دریابید

بازماندگی از تحصیل و زباله گردی

جشن‌های غیرایرانی در سبد خانوار ایرانی

چرا 40 سال مرگ بر آمریکا

آنچه باید در مورد قطره آهن و اطفال بدانیم

قیمت رها شده است؛ نظارت نیز

چکش‌کاری آموزش‌وپرورش برای تقویت حقوق معلمان

خسروشیرین، نگین گردشگری روستایی در شمال فارس

فراموشی و خود فراموشی

فرار رو به جلو

گره کور متروی شیراز در زندگی همسایگان

وقتی خیابان‌ها کودکی را می‌بلعند

خزان کاغذی

سلامتی در دوران سالمندی با تغذیه مناسب

گشتی در خیابان زند شیراز/ سرگردانی میان دلار آبی و سفید

تا کی

کلوخ‌پز؛ شروع پاییز اقلیدی‌ها

بازچرخانی آب طرحی برای سازگاری با کم آبی در فارس است

از کوروش چه می دانیم

قوطی برخی عطاری ها همه چیز دارد بجز سلامتی

فقر مطالعات فرهنگی و اجتماعی درباره عشایر فارس

این سگان، راه سلامت بسته اند

داغ خشکسالی بعلاوه تبرسودجویی، می دهد زغال

فارس در پاسداشت بهمن بیگی عقب افتاد

شیرازی ها تلخ وشیرین هنرهفتم را یادآوری کردند/صفای سینما در گذشته

استاندارد نسبی مدارس

معلمان مدارس غیردولتی و تضییع حقوق

چالش بی‌تحرکی در زنان کارمند

چند می گیری تصادف کنی

به جای دارو

آیا آبی از انرژی خورشیدی گرم می شود

رسانه گردشگری

بازار قیصریه لار، نماد مقاومت در برابر قهر طبیعت

فرزندت کجاست

همنشینی تاریخ و کباب بی بی خانم گل در موزه ای خود ساخته

فرهنگ و خیابان

بود و نبود رسانه ها

دکه های خالی از مطبوعات، انباشته از تنقلات

گران ترین اعتیاد همراه

یخچال، دلوچه دوز کازرونی را دلسرد نکرده است

مردم چه می خواهند

چالش های جهانی شدن اصیل ترین بافت تاریخی خاورمیانه

دیده بان جوان خدا را دید

تالاب های فارس نه جان دارند و نه اعتبار

رؤیای بیداری

آب هست، اعتبار نیست