پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

بازار داغ کوچه مرغی های شیراز در سایه آنفلوانزای پرندگان مقالات

بازار داغ کوچه مرغی های شیراز در سایه آنفلوانزای پرندگان

  بزرگنمايي:

فارس آنلاین - شیراز- بازار پرنده و مرغ زنده فروشی های چهارراه مشیر و کوچه معروف به مرغی ها(زغالی ها) در شیراز علیرغم طغیان بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان درماه های گذشته همچنان داغ است.
در حالی که آنفلوانزای فوق حاد پرندگان اغلب استان های کشور را درگیر کرده و مسئولان امر نیز بارها به مردم هشدار داده اند که حداقل تا فروکش کردن این بیماری خطرناک از خرید مرغ محلی و جوجه رنگی خودداری کنند اما با نگاه به بازار پررونقی که همچنان در محل هایی نظیر چهارراه مشیر و محدوده بیدزرد در شیراز که در ماه های گذشته طیور مبتلا به آنفلوانزای پرندگان در آنجا کشف و معدوم شده مشخص می کند که بسیاری از شهروندان هنوز خطرات این بیماری مرگ بار و مهلک را درک نکرده اند.
کوچه مرغی ها جایی است که هزاران مرغ، کبوتر، اردک،بوقلمون، کبک، فنج، بلبل، قناری، جوجه رنگی همچنین همستر، سنجاب، میمون و ... در قفسهای آویزان از در و دیوار این کوچه و مغازه های این محدوده مشاهده می شود.
وجود این کوچه افزون بر اقدام ناهنجار مغازه داران، نشان از آن دارد که مردم هنوز هشدارهای بهداشتی در این باره را جدی نگرفته اند و گروهی همچنان مشتری سمج این ناقلان بیماری کشنده آنفلوانزای فوق حاد پرندگان هستند.
فقط کافی است به این نکته اشاره شود که ورود جوجه های رنگی به خانه ها که دستاویز بازی های کودکانه می شوند و همچنان در معابر استان فارس و شهر شیراز به فروش می رسد به گفته مسئولان دامپزشکی استان فارس خطر شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان را افزایش می دهد.
**گلایه های شهروندان
علی سالاری یکی از شهروندان شیرازی است که در محدوده چهارراه مشیر زندگی می کند و تعجب می کند که چرا با وجود آنکه مسئولان می گویند فروش مرغ زنده ممنوع است هنوز این رویه در کوچه مرغی ها تداوم دارد.
او  گفت:کوچه معروف به مرغی ها و زغالی ها باریک است و در مواقع عصر به دلیل افزایش عبور و مرور مشتری های پرنده فروشی ها، کاملا بسته می شود.
سالاری ادامه داد: گذشته از تردد زیاد در این مسیر به دلیل فعالیت پرنده و مرغ زنده فروشی ها ،سلامت اهالی نیز به دلیل ناقل بیماری بودن مرغ های بومی که در این محل به فروش می رسد در خطر است.
وی اضافه کرد: زمانی که کانون بیماری آنفلوانزای پرندگان در ماه های گذشته در کوچه زغالی ها کشف شد تا هفته ها اغلب اهالی نگران ابتلای خود و خانواده و مخصوصا فرزندانشان به این بیماری خطرناک بودند.
**شناسایی کانون بیماری در کوچه زغالی ها و منطقه بیدزرد
رئیس اداره دامپزشکی شهرستان شیراز  گفت: در موج اخیر بیماری آنفلوانزا فوق حاد پرندگان تنها دو کانون این بیماری در مراکز نگهداری مرغ بومی در شهرستان شیراز شناسایی شد.
عبدالرضا وفا افزود: اولین کانون مبتلا به بیماری آنفولانزا فوق حاد پرندگان در شیراز در سال گذشته دریکی از مرغ زنده فروشی های چهارراه مشیر و کوچه زغالی ها شناسایی شد که آزمایش بیماری دو قطعه مرغ در این محل مثبت بود که در این زمینه بیش از هزار قطعه مرغ بومی، پرنده و کبوتر در این محدوده معدوم و شش مغازه نیز بسته شد.
وفا ادامه داد: پرنده و مرغ زنده فروشی های کوچه معروف به مرغی ها تا یک ماه و نیم بعد از شناسایی کانون بیماری در این منطقه مهرو موم بود و بعد نیز به حکم قضایی بازگشایی و بطور کامل ضدعفونی شدند و از فروشندگان نیز تعهد گرفته شد که دیگر مرغ بومی بدون شناسنامه به فروش نرسانند.
وی دومین کانون شناسایی شده بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در شیراز را متعلق به منطقه بیدزرد در جنوب شیرازدانست و گفت: آزمایش یک قطعه مرغ بومی مبتلا به این بیماری در منطقه بید زرد نیز در سال گذشته مثبت بود این محل نیز دومین کانون شناسایی شده در شهرستان شیراز بحساب می آید که تمام 150 قطعه مرغ این محدوده بطور کامل معدوم و 9 مغازه نیز بسته شد.
رئیس اداره دامپزشکی شهرستان شیراز اظهار داشت: دامپزشکی براساس قانون تنها می تواند مغازه های فروش مرغ زنده را کنترل و نظارت کند و دست فروشانی را که در این زمینه فعالیت می کنند باید شهرداری جمع آوری کند.
وی با اشاره به اینکه بهترین روش مقابله با این بیماری این است که مردم کلا از خرید هرگونه جوجه رنگی و مرغ زنده خودداری کنند افزود:هم اکنون نیز همچنان احتمال شیوع بیماری آنفلوانزای پرندگان وجود دارد و مردم باید نکات بهداشتی را رعایت کنند.
وفا بیان کرد: علیرغم اینکه هم اکنون 27 استان کشور درگیر این بیماری هستند خوشبختانه تاکنون بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان مرغداری های صنعتی شهرستان شیراز را درگیر نکرده و تنها دو کانون مرغ بومی در این شهرستان شناسایی شده که با اقدامات سریع از گسترش این بیماری جلوگیری شد.
وی با بیان این مطلب که بیماری آنفلوانزا توسط پرندگان مهاجر و وحشی ابتدا به مرغ بومی منتقل می شود و مرغ های بومی اولین سطح انتقال این بیماری به شمار می روند،افزود: مرغهای بومی مبتلا به این بیماری آن را به انسان و یا مرغداری های صنعتی منتقل می کنند و به این خاطر وجود جوجه های رنگی و مرغ های بومی که واکسیناسیون نشده اند و در مجاورت پرندگان وحشی و مهاجر نیز قرار دارند بیشترین احتمال ابتلا به بیماری فوق حاد پرندگان را دارا هستند.
** بسته شدن بیش از 35 واحد تولید و عرضه مرغ بومی
وفا ادامه داد:از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از 35 واحد تولید و عرضه مرغ بومی بسته شده که اغلب این واحدها نیز در مسیرهای اطراف شیراز و منطقه بیدزرد قرار داشته است.
وی به شهروندان شیرازی توصیه کرد که مرغ بومی و جوجه رنگی نباید بخرند، مصرف و نگهداری کنند و کسانی که در روستا و شهر مرغ بومی نگهداری می کنند نیز باید مراقب باشند و اگر تلفات غیرعادی مشاهده کردند باید سریعا به شماره 32233072 و 32237509 اطلاع دهند که اقدامات اولیه در این باره انجام شود.
وی با اشاره به اینکه لازم است شهروندان از نگهداری مرغ زنده و جوجه رنگی در منزل خودداری کنند ، گفت: شهروندان شیرازی به جد از خرید مرغ های زنده که در محور بیدزرد و حواشی شیراز و سایر نقاط شهر به فروش می رسد پرهیز کنند.
وی حساسیت همه بهره برداران و همکاری دستگاه های مربوطه خصوصا قوه قضائیه را در کنترل این بیماری در شهرستان شیراز و استان فارس بسیار موثر دانست و افزود: استفاده از مرغ های کشته شده و تخم مرغ های بسته بندی و برچسب دار که در مراکز مجاز در شهر به فروش می رسد هیچگونه مشکلی ندارد و شهروندان می توانند با خیالی آسوده از این محصولات استفاده کنند.
**مرغ های بومی در فارس عامل بیماری آنفولانزا
معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان فارس نیز گفت: کانونهای شناسایی شده بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در استان فارس تاکنون متعلق به مراکز نگهداری مرغ های بومی بوده است.
منصور بستانیان افزود: کانون های این بیماری خطرناک تاکنون در شهرستان های مرودشت، کوار و شیراز مشاهده شده که همگی نیز مربوط به واحدهای تولید و نگهداری مرغ های بومی بوده است.
وی اظهار داشت: سه گروه کنترل و قرنطینه در شهرستان آباده مستقر و کلاس های آموزشی نیز برای مرغداران برگزار شده و سطح آگاهی جمعیت هدف ارتقای پیدا کرده که براساس این اقدامات تا این لحظه در سال 97 کانونی در استان فارس مشاهده نشده است.
وی آخرین کانون شناسایی شده آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در استان فارس را مربوط به اسفندماه سال 96 در شهرستان کوار دانست و گفت: یکی از معضلات این است که بخشی از مردم همچنان تمایل دارند مرغ زنده خریداری و مصرف کنند.
بستانیان اضافه کرد:مردم باید از خرید مرغ زنده و جوجه رنگی کاملا خودداری کنند و اگر این موضوع کاملا از فرهنگ جامعه حذف شود شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان بطور کامل کنترل خواهد شد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بهترین جواب به آمریکا

شهرهای بی‌دفاع

پیامی که در سیل شیراز امیدبخش شد

نارسایی

مدرسه های سعدی، سیل را شکستند

ای کاش

سیل و یادآوری اهمیت سواد رسانه ای

می خنداند اما نمی خندد

چرا خرم دره جهنّم دره شد

آنچه را که نباید فراموش کنیم

موج اندوه و شکوه مهربانی در سیل شیراز

کازرون، نمادی از تاریخی کهن و طبیعتی چهار فصل

جلوه جدید گردشگری فارس در نوروز 98

دام هایی برای ثروت

نوروز، نماد زایش است نه مرگ جانداران در تنگ بلور

چهارشنبه سوری را به چهارشنبه سوزی تبدیل نکنید

عید آمد و ما قبا نداریم

اشکال در اشکال هندسی

نخستین واکنش `حامی` به حاشیه کنسرت شیراز

حیوان خانگی هم می‌تواند ناقل هاری باشد

میانبری کاذب تا پرده سینما

شهر صدرا بدون سامانه حمل و نقل؛ ترافیکش سهم شیراز

گنبد نمکی، جاذبه گردشگری بکر در جهرم

زمین را نگهبان باشیم

یادی از حمید برنا، خیّر سلامت و مدرسه‌ ساز جهرمی

شجاعانه به استقبال تغییرات برویم

`نه` به نگاه ویژه به زادگاه مدیران

زوج ها خوب شنیدن را یاد بگیرند/ لزوم پرهیز از ایده آل گرایی

آب پاکی 2 سرد‌‌‌ار روی د‌‌‌ست د‌‌‌لواپسان

دام های قاچاقچیان برای دامداران فارس

نورآباد ممسنی تکه‌ای از بهشت

قلعه تبر جهرم، تاریخی اما تک افتاده

داراب؛ شهرستان قصرها و آبشارها

چگونگی رفتار با کودکانی که مبتلا به صرع هستند

معماری سنتی هست چه نیازی به رومیان!

200 مقاله در ششمین کنفرانس سالیانه «انرژی پاک» ارائه می شود

تفاوت کنفرانس ورشو و کنفرانس گوادلپ

پاسدار امین

چشمه‌ای که برای پریشان جوشید/ باران حال تالاب را خوب می‌کند

نقص پلکانی

تلخ و شیرین های چهار دهه روزنامه نگاری

عناوین نخست مطبوعات 23 بهمن شیراز

نقش مردم فسا در پیروزی انقلاب اسلامی ایران

نگاه انقلاب به رفاه اجتماعی

مرور خاطرات انقلاب در شیراز با دو مبارز انقلابی

تلاش برای حذف نقاط حاد‌‌‌‌‌ثه‌خیز فارس

هنر را به بها دهند نه بهانه

گره ترافیکی

کشف جدید در نقش رستم طی نیم قرن اخیر بی نظیر است

از پیشنهاد اصلاح شروط طلاق تا برابری دیه