پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

توان بیش از پیش آثار تاریخی فارس برای جهانی شدن مقالات

توان بیش از پیش آثار تاریخی فارس برای جهانی شدن

  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- آوازه آثار تاریخی استان فارس، فراتر از مرزهای درون کشور است و ثبت هرچه بیشتر این یادمان ها در سازمان فرهنگی ملل متحد(یونسکو) ظرفیتی مناسب برای توسعه گردشگی و همچنین شکوفایی فرهنگی و اقتصادی این استان به شمار می رود.
کمیته میراث جهانی یونسکو در چهل‌ و ‌دومین اجلاس سالانه خود در شهر منامه بحرین، نهم تیرماه 1397، آثار معماری و شهرسازی دوره ساسانی را با عنوان منظر باستان ‌شناسی ساسانی فارس به عنوان بیست و سومین اثر ایران، در فهرست میراث جهانی ثبت کرد.
پیش ‌تر آثار تاریخی تخت‌جمشید، پاسارگاد(آرامگاه کوروش)، باغ‌های پاسارگاد و باغ ارم از این استان در فهرست آثار جهانی ثبت شده بودند.
استان فارس افزون بر آثار ثبت شده یاد شده، مکان های دیگری نیز دارد که میتواند به عنوان میراث جهانی در یونسکو ثبت شوند.
توجه به گردشگری و لزوم تقویت این صنعت، یکی از راهبردهای توسعه اقتصادی کشور است. استان فارس استانی است که ظرفیت‌های بالقوه و کم‌ نظیر گردشگری به ویژه در بخش آثار تاریخی دارد که قابلیت ثبت جهانی نیز دارند و از این رو می‌تواند در پیشبرد این صنعت، نقش‌آفرینی موثری داشته باشد.
صنعت گردشگری می‌‌ تواند محور توسعه، پیشران و شتاب‌ دهنده راهبرد اقتصاد مقاومتی در استان فرهنگی فارس باشد و در صورتی که با نگاه علمی و دقیق به آن توجه شود در رشد اقتصادی استان، مهاجرت معکوس به روستاها و بهبود وضعیت معیشت مردم تأثیر بسزایی خواهد داشت به ویژه این که در سالیان اخیر با کم آبی و خشکسالی، اقتصاد مبتنی بر کشاورزی استان به خطر افتاده است.
** محور ساسانی ، آغازی برای پویش جهانی شدن
ساسانیان را می توان بانیان شهرها به ‌شمار آورد زیرا منابع تاریخی از وسعت شهرسازی که تقریباً در زمان همه شاهان این سلسله معمول بود سخن گفته اند. شاهان ساسانی به شهرسازی دلبستگی داشتند و توجه بسیار به ساختمان شهرها و آبادانی داشته‌اند و تقریباً می‌توان گفت که به نام هریک از آن‌ها یک یا چند شهر وجود داشته ‌است.
برپایه آنچه که از آثار نویسندگان عرب و ایرانی برمی‌آید، شاهنشاهان ساسانی علاوه بر ایجاد سازمان‌های سیاسی و اداری، به عمران و آبادی شهرها اقدام می کردند.
اکثر محققان، ساسانیان را مبتکر اصول شهرسازی و معماری می‌دانند به نحوی که معماران در این دوره، با ساختن تاق‌های گنبدی و تالارهای وسیع بدون ستون و همچنین ساخت تاق‌های آجری به جای پوشش مسطح و چوبی، جلوه‌ای نو را خلق کرده‌اند.
** آثاری که میتوانند ثبت جهانی شوند
علی اطهری، کارشناس ارشد جغرافیا، مدیر پژو‌هش‌ سرای دانش‌آموزی برنا و نویسنده‌ی کتاب «جهرم؛ زیباشهر فارس» که مدتی نیز رئیس مرکز جهرم‌شناسی بوده است می گوید: بر اساس بررسی‌ها، هنوز آثار فراوانی در فارس وجود دارند که می‌توانند به پرونده منظر باستانی ساسانی فارس بپیوندند و ظرفیت‌های بی‌پایان گردشگری استان فارس را شکوفا کنند.
وی  افزود: بیشترین بناهای دوره ساسانی در شهرستان‌های فیروزآباد، کازرون و سروستان قرار دارند اما بناهای شاخصی نیز در شهرستان‌های داراب، فراشبند و جهرم وجود دارند که قابلیت پیوستن به محور ساسانی را دارند.
اطهری با بیان اینکه نخستین اقدامات لازم برای ثبت محور ساسانی به سال 94 باز می‌گردد، گفت: ثبت اثر جهانی برای هر کشوری رونق گردشگری را به ارمغان می‌آورد که ایران و فارس در این زمینه پتانسیل فراوانی دارد.
وی ادامه داد: یکی از الزامات ثبت جهانی بحث رعایت حریم‌هاست که لازم است انجام شود.
این کارشناس گفت: گام دوم مستندنگاری و پایش شهر بعد از ثبت جهانی آن، از مهمترین اقدامات انجام شده در این زمینه است که به علاوه تعیین مرز محلات و نام معابر داخل عرصه به گردشگران و محققان درباره شناسایی هرچه بهتر این محور کمک می کند.
این مدیر سابق فرهنگی بیان کرد: مرمت علمی و اصولی این آثار باستانی باید در صدر اقدامات انجام شده قرار گیرد.
اطهری به لزوم وجود امکانات رفاهی بیشتر در این مراکز اشاره کرد و گفت: ایجاد زیر ساخت‌های گردشگری نظیر سرویس‌های بهداشتی، راه و جاده و سهولت رفت و آمد و امکان اقامت و خدمات رفاهی جهت خرید و فروش خوراکی از نکاتی است که بیش از پیش باید مد نظر قرار گیرد.
وی با بیان اینکه توسعه شهرستان ها و استان باید متاثر از این جریان باشد، گفت: برنامه ‌ریزی فرمانداران و مسئولان باید برای برگزاری رویدادهای فرهنگی و تاریخی بهتر و دقیق تر و متاثر از همین موضوع ثبت جهانی باشد.
اطهری اضافه کرد: نکته مهمی که وجود دارد این است که ما نشان دهیم در نقطه ای واقع شدیم که این فرهنگ غنی هنوز زنده است و نفس می کشد.
مدیر پژوهش سرای برنا اضافه کرد:باید سراغ افرادی برویم که کننده‌ کار هستند و توانمندی لازم برای اجرای رویدادهای فرهنگی برای توسعه صحیح شهرستان و بهره مناسب اقتصادی شهرستان ها و استان را داشته باشند.
وی افزود: در این رابطه مسئولیت اداراتی نظیر میراث فرهنگی و ارشاد استان بیشتر نمود دارد و رسانه هایی که امکانات و زیر ساخت هایی با امکانات جهانی در اختیار دارند، باید برنامه‌هایی را تولید کنند.
وی ادامه داد: در مدیریت برنامه ریزی و راه و شهرسازی در اسناد توسعه ‌ای در دست تهیه یا سند آمایش باید رویکرد توسعه ای مناسب این شهرستان ها در اسناد مذکور مد نظر باشد.
این کارشناس بر لزوم ایجاد یک محور گردشگری در جنوب کشور تاکید کرد که بتوان با کمک آن ماندگاری گردشگران را در این منطقه افزایش داد.
وی با بین اینکه باید راهنمایان گردشگری با ظرفیت‌ها و جاذبه‌های استان‌های همجوار خود آشنا شوند، اضافه کرد: نتیجه توسعه گردشگری در این منطقه ایجاد فرصت شغلی و به دست آوردن ارزش افزوده است.
** حمایت از بخش خصوصی
علیرضا صحراییان معاون استاندار فارس و فرماندار ویژه شهرستان جهرم نیز دستیابی به ثبت جهانی آثار تاریخی در سایر نقاط فارس را در قالب دستیابی به افق 2020 گردشگری دانست و گفت: این راهبرد نیازمند حمایت از سرمایه ‌گذاران بخش خصوصی است.
وی افزود: رفع موانع اداری صدور مجوزهای لازم در مورد اماکن اقامتی در قالب سیاست های دولت مبنی بر حمایت همه جانبه از سرمایه گذاری بخش خصوصی برای توسعه صنعت گردشگری ضرورت دارد.
** گردشگری جهانی و لزوم توجه به اصول آن
فرماندار ویژه جهرم در کنار ثبت جهانی آثار، توجه به اصول گردشگری جهانی را مهم برشمرد و با بیان اینکه رضایت گردشگر از کیفیت خدمات سفر، باعث بازگشت مجدد او می شود گفت:گردشگران در صورت داشتن خاطره خوش از محل اسکان و سفر قبلی خود دوباره به آن محل باز می گردند.
به گفته وی ارائه خدمات نامناسب به گردشگر و مسافر و نبود بسته های سفر برحسب نیازهای گردشگران، مقصد بعدی مسافران را تغییر می دهد و باعث کاهش ورود مسافر خواهد شد.
صحراییان گفت: از مسئولان انتظار می رود برنامه ریزی لازم برای جذب و استفاده از ظرفیت راهنمایان با تجربه ملی و بین المللی فارس برای معرفی مقاصد سفر و جذب گردشگر و به موازات آن رشد و توسعه اقتصادی استان را در دستور کار قرار دهند.
وی با تاکید بر لزوم ایجاد تورهای گردشگری برای حضور چهار فصل گردشگران در فارس، گفت: فارس استان چهار فصلی است که نیازمند برنامه ریزی و تدوین بسته های گردشگری از سوی دفاتر خدمات مسافرتی برای هر فصل از سال با توجه به ظرفیت های موجود است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جلوه جدید گردشگری فارس در نوروز 98

دام هایی برای ثروت

نوروز، نماد زایش است نه مرگ جانداران در تنگ بلور

چهارشنبه سوری را به چهارشنبه سوزی تبدیل نکنید

عید آمد و ما قبا نداریم

اشکال در اشکال هندسی

نخستین واکنش `حامی` به حاشیه کنسرت شیراز

حیوان خانگی هم می‌تواند ناقل هاری باشد

میانبری کاذب تا پرده سینما

شهر صدرا بدون سامانه حمل و نقل؛ ترافیکش سهم شیراز

گنبد نمکی، جاذبه گردشگری بکر در جهرم

زمین را نگهبان باشیم

یادی از حمید برنا، خیّر سلامت و مدرسه‌ ساز جهرمی

شجاعانه به استقبال تغییرات برویم

`نه` به نگاه ویژه به زادگاه مدیران

زوج ها خوب شنیدن را یاد بگیرند/ لزوم پرهیز از ایده آل گرایی

آب پاکی 2 سرد‌‌‌ار روی د‌‌‌ست د‌‌‌لواپسان

دام های قاچاقچیان برای دامداران فارس

نورآباد ممسنی تکه‌ای از بهشت

قلعه تبر جهرم، تاریخی اما تک افتاده

داراب؛ شهرستان قصرها و آبشارها

چگونگی رفتار با کودکانی که مبتلا به صرع هستند

معماری سنتی هست چه نیازی به رومیان!

200 مقاله در ششمین کنفرانس سالیانه «انرژی پاک» ارائه می شود

تفاوت کنفرانس ورشو و کنفرانس گوادلپ

پاسدار امین

چشمه‌ای که برای پریشان جوشید/ باران حال تالاب را خوب می‌کند

نقص پلکانی

تلخ و شیرین های چهار دهه روزنامه نگاری

عناوین نخست مطبوعات 23 بهمن شیراز

نقش مردم فسا در پیروزی انقلاب اسلامی ایران

نگاه انقلاب به رفاه اجتماعی

مرور خاطرات انقلاب در شیراز با دو مبارز انقلابی

تلاش برای حذف نقاط حاد‌‌‌‌‌ثه‌خیز فارس

هنر را به بها دهند نه بهانه

گره ترافیکی

کشف جدید در نقش رستم طی نیم قرن اخیر بی نظیر است

از پیشنهاد اصلاح شروط طلاق تا برابری دیه

گیگ‌های تو خالی

مسیرهای دوچرخه سواری، تبلیغات یا نسخه ای برای نجات شیراز

ترس واهی از فضای مجازی

نگاه جامع به FATF نیاز آینده اقتصاد کشور

محرومیت زدایی و توسعه روستایی در سایه انقلاب اسلامی

رویای صنعتی شدن

نمکی بر زخم تبلیغات حوزه سلامت

صفحه حوادث مطبوعات، تیغ دو لبه است

سرنوشت ادبیات فارسی در فضای مجازی

مشکلات آخرین امید بیماران جنوب کشور

سهم‌ خواهی فارس از 20 هزار شغل‌ فرهنگی

از قلم تا قمه