پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

آب هست، اعتبار نیست مقالات

آب هست، اعتبار نیست

  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- آنگونه که مسئولان می گویند، آب آشامیدنی مورد نیاز شهر داراب پشت سد رودبال وجود دارد اما حدود 16 میلیارد تومان اعتبار نیاز است که با پرداخت بدهی پیمانکار و خرید تجهیزات تصفیه خانه، مردم این شهر از نوبت بندی آب رهایی یابند و از آب سد همجوار خود کام خود را تازه کنند.
این عبارات چکیده سخنان مسئولان درباره سد رودبال و طرح آبرسانی به شهر داراب استان فارس است، شهری که مردمانش این روزها در شرایط کمبود منابع آبی و خشکسالی با نوبت بندی آب روبرو هستند.
البته موضوع کم آبی و خشکسالی در سال های گذشته، حیات را در دیار فارس تحت الشعاع خود قرار داده است و این وضعیت منحصر به شهر داراب نیست اما آنچه که در ارتباط با طرح آبرسانی به این شهر مشخص است، گام های کلیدی و اساسی در این راستا برداشته شده است و حلقه تکمیلی این تلاش ها نیازمند همت و مساعدت مسئولان از مرکز است.
** سد رودبال و رویای مردم داراب
عملیات ساخت سد رودبال در 15 کیلومتری شهر داراب سال 81 با هدف تامین آب شهرهای داراب، زرین دشت، جنت شهر و روستاهای همجوار آغاز شد، شهرهایی که در شرایط کنونی، حدود 200 هزار نفر را در خود جای داده اند.
شهرستان داراب در 225 کیلومتری جنوب شرقی شیراز واقع است.
رضا انصاری نماینده مردم داراب و زرین دشت در مجلس اسفندماه پارسال با اشاره به بهره برداری از سد رودبال با اعتباری افزون بر 100 میلیارد تومان گفت: 70 میلیون لیتر آب در پشت این سد انباشته شده است.
در این میان، تکمیل تصفیه خانه آب سد رودبال، حلقه مفقوده تلاش ها برای رساندن منابع آبی این سد به شهرهای همجوار است.
عملیات ساخت این تصفیه خانه واقع در هشت کیلومتری شهر داراب از سال 94 آغاز شده است و تاکنون برای ساخت آن 25 میلیارد تومان هزینه شده است.
به گفته دست اندرکاران طرح، این تصفیه خانه با نصب تجهیزات کلرزنی آماده بهره برداری می شود و آب سد رودبال در خطوط توزیع آب آشامیدنی شهر داراب و مناطق تعیین شده از قبل جریان می یابد.
** داراب و مشکل کم آبی
رئیس آبفا شهری داراب روایتی از حال و روز مشکل کم آبی در این شهر ارائه کرده است.
محمدصادق جباری  گفت: هم اینک نیمی از شهروندان شهر داراب به صورت نوبت بندی آب دریافت می کنند و آنها به طور معمول در هر شبانه روز، تنها هفت ساعت از آب آشامیدنی بهره مند هستند.
وی این هشدار را نیز داد که چهار حلقه از چاه های آب شرب داراب نیز به احتمال زیاد بزودی خشک می شود و این تهدیدی برای شهرستان است.
علی مظفری فرماندار داراب نیز پیش از این در دیدار مدیرکل دفتر نظام های بهره برداری و حفاظت آب و آبفا وزارت نیرو گفته است: با توجه به اتمام عملیات اجرایی تصفیه خانه و خشک شدن تعدادی از چاه های موجود که منجر به نارضایتی شهروندان شده است، از شما می خواهیم که هرچه سریعتر تصفیه خانه افتتاح و مشکل آب شرب شهروندان رفع شود.
** از بازدید وزیر تا چشم انتظاری افتتاح
اسفندماه پارسال بود که رضا اردکانیان وزیر نیرو در سفر به شهرستان داراب به مردم داراب قول داد که با بررسی های صورت گرفته در نخستین فرصت ممکن، پروژه آبرسانی به شهر داراب افتتاح تا مردم از آب شرب سالم بهرمند شوند.
حمیدرضا جانباز مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور نیز اسفندماه پارسال در جمع مردم داراب به دهقانیان مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای فارس دستور داد تا افتتاح رسمی تصفیه خانه، آب شرب سالم را به مردم داراب برساند.
حمیدرضا دهقانی مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان فارس در بازدیدهای اخیر خود از شهرستان داراب حتی این نوید را داده بود که پیمانکار طرح ، آب را تحویل دهد و این شرکت آن را کلرزنی می کند.
این مقام مسئول این موضوع را نیز گفته بود که آزمایش های لازم روی آب سد رودبال صورت گرفته است.
** تنها تجهیزات کلرزنی باقیمانده است
مدیرکل دفتر نظام های بهره برداری و حفاظت آب و آبفا وزارت نیرو که دوشنبه 25 تیرماه 97 به داراب سفر کرده بود نیز گفت: با توجه به پیشرفت قابل ملاحظه ای که تصفیه خانه آب شرب داراب داشته و فقط تجهیزات کلرزنی مانده است؛ لذا با ورود این تجهیزات، امسال آب شرب سالم و کاملا بهداشتی به مردم داراب خواهد رسید.
علی اصغر قانع در حاشیه بازدید از پروژه تصفیه خانه های آب و فاضلاب داراب افزود: در سفری که امروز به داراب داشتیم از روند آب رسانی به شهرهای داراب و زرین دشت مطلع شده؛ مشکلاتی در خصوص تأمین اعتبار لازم جهت خرید بخشی از تجهیزات و پیگیری ورود برخی از تجهیزات خریداری شده به کشور بود که مذاکرات خوبی که با پیمانکار صورت پذیرفت و مقرر شد بزودی این پروژه مورد بهره برداری قرار گیرد.
وی گفت: آبی که پشت سد رودبال قرار دارد باید در اسرع وقت به مردم داراب برسد.
** تامین آب داراب در گروی تامین 16 میلیارد تومان اعتبار
آنگونه که "محمد علی جناب" نماینده پیمانکار طرح می گوید، وزارت نیرو 12 میلیارد تومان بدهی به پیمانکار طرح دارد و در صورتی که مبلغ مورد نیاز برای خرید تجهیزات کلرزنی تامین شود، آب سد رودبال در شبکه توزیع آب داراب جاری خواهد شد.
جناب گفت: در مجموع این طرح برای تکمیل نیازمند 16 میلیارد تومان اعتبار است و با تامین این اعتبار و نصب تجهیزات لازم، آب آشامیدنی با حجم 860 لیتر بر ثانیه تحویل شبکه توزیع آب منطقه خواهد شد.
وی ادامه داد: قرار بوده است بخشی از مطالبات پیمانکار برای خرید تجهیزات کلرزنی پرداخت شود که با وجود قول مساعد طرح شده در جلسه ای که با حضور معاون وزیر نیرو در تهران برگزار شد تاکنون پرداخت نشده است
نماینده پیمانکار طرح گفت: به خاطر تامین نشدن اعتبار، خرید تجهیزات کلرزنی معطل مانده است.
یک شهروند شهرستان داراب می گوید: ما از محدودیت های اعتباری دولت آگاه هستیم اما انتظار داریم دولتمردان اعتبار ویژه ای برای تکمیل طرح آبرسانی به داراب اختصاص دهند و این طرح که در تار و پود زندگی مردمان این دیار اثربخش است در نخستین فرصت به بهره برداری برسد.
 

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بهترین جواب به آمریکا

شهرهای بی‌دفاع

پیامی که در سیل شیراز امیدبخش شد

نارسایی

مدرسه های سعدی، سیل را شکستند

ای کاش

سیل و یادآوری اهمیت سواد رسانه ای

می خنداند اما نمی خندد

چرا خرم دره جهنّم دره شد

آنچه را که نباید فراموش کنیم

موج اندوه و شکوه مهربانی در سیل شیراز

کازرون، نمادی از تاریخی کهن و طبیعتی چهار فصل

جلوه جدید گردشگری فارس در نوروز 98

دام هایی برای ثروت

نوروز، نماد زایش است نه مرگ جانداران در تنگ بلور

چهارشنبه سوری را به چهارشنبه سوزی تبدیل نکنید

عید آمد و ما قبا نداریم

اشکال در اشکال هندسی

نخستین واکنش `حامی` به حاشیه کنسرت شیراز

حیوان خانگی هم می‌تواند ناقل هاری باشد

میانبری کاذب تا پرده سینما

شهر صدرا بدون سامانه حمل و نقل؛ ترافیکش سهم شیراز

گنبد نمکی، جاذبه گردشگری بکر در جهرم

زمین را نگهبان باشیم

یادی از حمید برنا، خیّر سلامت و مدرسه‌ ساز جهرمی

شجاعانه به استقبال تغییرات برویم

`نه` به نگاه ویژه به زادگاه مدیران

زوج ها خوب شنیدن را یاد بگیرند/ لزوم پرهیز از ایده آل گرایی

آب پاکی 2 سرد‌‌‌ار روی د‌‌‌ست د‌‌‌لواپسان

دام های قاچاقچیان برای دامداران فارس

نورآباد ممسنی تکه‌ای از بهشت

قلعه تبر جهرم، تاریخی اما تک افتاده

داراب؛ شهرستان قصرها و آبشارها

چگونگی رفتار با کودکانی که مبتلا به صرع هستند

معماری سنتی هست چه نیازی به رومیان!

200 مقاله در ششمین کنفرانس سالیانه «انرژی پاک» ارائه می شود

تفاوت کنفرانس ورشو و کنفرانس گوادلپ

پاسدار امین

چشمه‌ای که برای پریشان جوشید/ باران حال تالاب را خوب می‌کند

نقص پلکانی

تلخ و شیرین های چهار دهه روزنامه نگاری

عناوین نخست مطبوعات 23 بهمن شیراز

نقش مردم فسا در پیروزی انقلاب اسلامی ایران

نگاه انقلاب به رفاه اجتماعی

مرور خاطرات انقلاب در شیراز با دو مبارز انقلابی

تلاش برای حذف نقاط حاد‌‌‌‌‌ثه‌خیز فارس

هنر را به بها دهند نه بهانه

گره ترافیکی

کشف جدید در نقش رستم طی نیم قرن اخیر بی نظیر است

از پیشنهاد اصلاح شروط طلاق تا برابری دیه