پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

آب هست، اعتبار نیست مقالات

آب هست، اعتبار نیست

  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- آنگونه که مسئولان می گویند، آب آشامیدنی مورد نیاز شهر داراب پشت سد رودبال وجود دارد اما حدود 16 میلیارد تومان اعتبار نیاز است که با پرداخت بدهی پیمانکار و خرید تجهیزات تصفیه خانه، مردم این شهر از نوبت بندی آب رهایی یابند و از آب سد همجوار خود کام خود را تازه کنند.
این عبارات چکیده سخنان مسئولان درباره سد رودبال و طرح آبرسانی به شهر داراب استان فارس است، شهری که مردمانش این روزها در شرایط کمبود منابع آبی و خشکسالی با نوبت بندی آب روبرو هستند.
البته موضوع کم آبی و خشکسالی در سال های گذشته، حیات را در دیار فارس تحت الشعاع خود قرار داده است و این وضعیت منحصر به شهر داراب نیست اما آنچه که در ارتباط با طرح آبرسانی به این شهر مشخص است، گام های کلیدی و اساسی در این راستا برداشته شده است و حلقه تکمیلی این تلاش ها نیازمند همت و مساعدت مسئولان از مرکز است.
** سد رودبال و رویای مردم داراب
عملیات ساخت سد رودبال در 15 کیلومتری شهر داراب سال 81 با هدف تامین آب شهرهای داراب، زرین دشت، جنت شهر و روستاهای همجوار آغاز شد، شهرهایی که در شرایط کنونی، حدود 200 هزار نفر را در خود جای داده اند.
شهرستان داراب در 225 کیلومتری جنوب شرقی شیراز واقع است.
رضا انصاری نماینده مردم داراب و زرین دشت در مجلس اسفندماه پارسال با اشاره به بهره برداری از سد رودبال با اعتباری افزون بر 100 میلیارد تومان گفت: 70 میلیون لیتر آب در پشت این سد انباشته شده است.
در این میان، تکمیل تصفیه خانه آب سد رودبال، حلقه مفقوده تلاش ها برای رساندن منابع آبی این سد به شهرهای همجوار است.
عملیات ساخت این تصفیه خانه واقع در هشت کیلومتری شهر داراب از سال 94 آغاز شده است و تاکنون برای ساخت آن 25 میلیارد تومان هزینه شده است.
به گفته دست اندرکاران طرح، این تصفیه خانه با نصب تجهیزات کلرزنی آماده بهره برداری می شود و آب سد رودبال در خطوط توزیع آب آشامیدنی شهر داراب و مناطق تعیین شده از قبل جریان می یابد.
** داراب و مشکل کم آبی
رئیس آبفا شهری داراب روایتی از حال و روز مشکل کم آبی در این شهر ارائه کرده است.
محمدصادق جباری  گفت: هم اینک نیمی از شهروندان شهر داراب به صورت نوبت بندی آب دریافت می کنند و آنها به طور معمول در هر شبانه روز، تنها هفت ساعت از آب آشامیدنی بهره مند هستند.
وی این هشدار را نیز داد که چهار حلقه از چاه های آب شرب داراب نیز به احتمال زیاد بزودی خشک می شود و این تهدیدی برای شهرستان است.
علی مظفری فرماندار داراب نیز پیش از این در دیدار مدیرکل دفتر نظام های بهره برداری و حفاظت آب و آبفا وزارت نیرو گفته است: با توجه به اتمام عملیات اجرایی تصفیه خانه و خشک شدن تعدادی از چاه های موجود که منجر به نارضایتی شهروندان شده است، از شما می خواهیم که هرچه سریعتر تصفیه خانه افتتاح و مشکل آب شرب شهروندان رفع شود.
** از بازدید وزیر تا چشم انتظاری افتتاح
اسفندماه پارسال بود که رضا اردکانیان وزیر نیرو در سفر به شهرستان داراب به مردم داراب قول داد که با بررسی های صورت گرفته در نخستین فرصت ممکن، پروژه آبرسانی به شهر داراب افتتاح تا مردم از آب شرب سالم بهرمند شوند.
حمیدرضا جانباز مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور نیز اسفندماه پارسال در جمع مردم داراب به دهقانیان مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای فارس دستور داد تا افتتاح رسمی تصفیه خانه، آب شرب سالم را به مردم داراب برساند.
حمیدرضا دهقانی مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان فارس در بازدیدهای اخیر خود از شهرستان داراب حتی این نوید را داده بود که پیمانکار طرح ، آب را تحویل دهد و این شرکت آن را کلرزنی می کند.
این مقام مسئول این موضوع را نیز گفته بود که آزمایش های لازم روی آب سد رودبال صورت گرفته است.
** تنها تجهیزات کلرزنی باقیمانده است
مدیرکل دفتر نظام های بهره برداری و حفاظت آب و آبفا وزارت نیرو که دوشنبه 25 تیرماه 97 به داراب سفر کرده بود نیز گفت: با توجه به پیشرفت قابل ملاحظه ای که تصفیه خانه آب شرب داراب داشته و فقط تجهیزات کلرزنی مانده است؛ لذا با ورود این تجهیزات، امسال آب شرب سالم و کاملا بهداشتی به مردم داراب خواهد رسید.
علی اصغر قانع در حاشیه بازدید از پروژه تصفیه خانه های آب و فاضلاب داراب افزود: در سفری که امروز به داراب داشتیم از روند آب رسانی به شهرهای داراب و زرین دشت مطلع شده؛ مشکلاتی در خصوص تأمین اعتبار لازم جهت خرید بخشی از تجهیزات و پیگیری ورود برخی از تجهیزات خریداری شده به کشور بود که مذاکرات خوبی که با پیمانکار صورت پذیرفت و مقرر شد بزودی این پروژه مورد بهره برداری قرار گیرد.
وی گفت: آبی که پشت سد رودبال قرار دارد باید در اسرع وقت به مردم داراب برسد.
** تامین آب داراب در گروی تامین 16 میلیارد تومان اعتبار
آنگونه که "محمد علی جناب" نماینده پیمانکار طرح می گوید، وزارت نیرو 12 میلیارد تومان بدهی به پیمانکار طرح دارد و در صورتی که مبلغ مورد نیاز برای خرید تجهیزات کلرزنی تامین شود، آب سد رودبال در شبکه توزیع آب داراب جاری خواهد شد.
جناب گفت: در مجموع این طرح برای تکمیل نیازمند 16 میلیارد تومان اعتبار است و با تامین این اعتبار و نصب تجهیزات لازم، آب آشامیدنی با حجم 860 لیتر بر ثانیه تحویل شبکه توزیع آب منطقه خواهد شد.
وی ادامه داد: قرار بوده است بخشی از مطالبات پیمانکار برای خرید تجهیزات کلرزنی پرداخت شود که با وجود قول مساعد طرح شده در جلسه ای که با حضور معاون وزیر نیرو در تهران برگزار شد تاکنون پرداخت نشده است
نماینده پیمانکار طرح گفت: به خاطر تامین نشدن اعتبار، خرید تجهیزات کلرزنی معطل مانده است.
یک شهروند شهرستان داراب می گوید: ما از محدودیت های اعتباری دولت آگاه هستیم اما انتظار داریم دولتمردان اعتبار ویژه ای برای تکمیل طرح آبرسانی به داراب اختصاص دهند و این طرح که در تار و پود زندگی مردمان این دیار اثربخش است در نخستین فرصت به بهره برداری برسد.
 

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سرنوشت ادبیات فارسی در فضای مجازی

مشکلات آخرین امید بیماران جنوب کشور

سهم‌ خواهی فارس از 20 هزار شغل‌ فرهنگی

از قلم تا قمه

نیاز به دماسنج آسیب اجتماعی

شفافیت شورایی، شعار یا عمل

اورژانس اجتماعی تابوشکن اعلام خشونت‌های خانگی

اهرم قانون

گذر صنعت فارس از وضعیت قرمز در گروی بهره وری آب کشاورزی

سد راه تغییر نشوید

اعتیاد ناتمام

یادی از پاسبان شعر و گویش شیراز

انتخاب شایسته استاندار فارس و انتظار مردم لارستان

آن مرد با قلم و کاغذ آمد

برخی مدیران از قطار توسعه فارس پیاده شوند

بازار وکیل شیراز و تکاپوی بقا

نه به تخصیص ارز مبادله ای به دخانیات

خُردهای اعصاب خُردکن

تجلی اراده ملت

اکثر دشت‌های فارس با بحران فرونشست مواجه است

حماسه 9 دی تجدید پیمان با ولی فقیه بود/ نمادی از بصیرت مردم

بی نیازها

خصوصی سازی تماشاخانه های دولتی آسیب جدی در مسیر حیات هنر ششم

چراغ نیمه روشن در تخت جمشید

چراغ نیمه روشن تخت جمشید در صنعت گردشگری

ژن درمانی

بازخوانی سخنان استاندار سابق

مهاجرت دانش آموختگان

مشق شب، مشقت کودکان دبستانی و والدین

توصیه هایی برای گیاهخواران

آموزش مهارت‌های زندگی، نوشدارو پیش از طلاق

عوارض ناشی از کمبود ید و کارکرد تیروئید

فرسایشی که جابجایی خاک ایجاد می کند/ زمینه سیلاب فراهم نشود

مدیران کم کار را معرفی کنید

صدای سوت قطار شنیدنی نیست/ خطوط ریلی فارس اقتصادی شود

پژوهش‌هایی که اجرایی نمی‌شوند

شیراز برای عابران امن شود

نفت و شیر و نوشابه

سقوط اخلاقی تا نقطه صفر مطلق کلوین

دعوت از مخاطبان عام

بافت دستکندی، سازه ای با شکوه در صفاشهر فارس

رنگ پاییز بر بوم نمایشگاه کتاب فارس!

لزوم انتقال بی قید و شرط زندان از شیراز

منبت آباده چگونه جهانی شد

اهمیت دوران نوجوانی در شکل‌گیری شخصیت افراد

فارس و استاندارانش

آفت هایی که گریبانگیر بلوطستان شدند/ تلاش منابع طبیعی برای حفاظت

درنگی در دادگاه متهمان آمیختن خاک و گندم در شیراز

فرهنگسرای رسانه شیراز، یک نام و دیگر هیچ

فرهنگ در اولویت باشد