پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

باغ ارم با تهديدي مواجه نيست/ استاندار محترم دستور بررسي صادر كند گفتگو

باغ ارم با تهديدي مواجه نيست/ استاندار محترم دستور بررسي صادر كند

  بزرگنمايي:

فارس انلاين- طرح موضوع تهديد باغ ارم به واسطه اجراي يك طرح ابتدا از سوي گروه مطالعاتي فاطر مطرح و رسانه‌اي شد و در ادامه با تكذيبيه‌اي كه از سوي مديركل ميراث فرهنگي منتشر شد، پيكان اتهامات به سمت شركت و گروه سرمايه‌گذار چرخيد.

مديرعامل شركت سرمايه‌گذاري توسعه سپهر فارس ضمن انتقاد صريح به مطالبي كه از طريق رسانه‌ها منتشر شده و بعضي نكات كه مديركل ميراث فرهنگي استان فارس مطرح كرده است، بخشي از مطالب را غيرواقعي دانست و تاكيد كرد كه اين طرح داراي مجوزهاي قانوني بوده و تمام مسئولان و دستگاه‌هاي مرتبط خصوصا ميراث فرهنگي، هم در جريان روند قرار داشته‌اند هم مجوزها را امضاء كرده‌اند.

 محمدرضا ديهيمي در پاسخ به اين سئوال كه آيا واقعا اين طرح حرمت و حريم باغ ارم را خدشه‌دار كرده يا مي‌كند؟ گفت: اين طرح براساس نقشه‌ حريم باغ ارم، خارج از حدود حريم درجه سه اين اثر قرار دارد و اين موضوع بارها با حضور مسئولان مختلف منجمله مديركل محترم ميراث فرهنگي فارس، بررسي و بر آن صحه گذاشته شده است.

وي در پاسخ به اين سئوال كه آيا سازمان ميراث فرهنگي استان فارس از صدور مجوز براي اين طرح بي اطلاع بوده است؟ گفت: تمام مجوزهاي صادر شده داراي امضاي مدير كل ميراث فرهنگي وقت است. اين مجوزها كه در تاريخ‌هاي آبان 92 و دي 93 توسط كميسيون ماده 5 صادر شده، امضاي اعضاي اين كميسيون خصوصا مديركل ميراث فرهنگي را دارد.

 ديهيمي با اشاره به بازديدهايي كه از قطعات مد نظر طرح ارائه شده به كميسيون ماده 5، توسط مسئولان وقت استانداري، راه و شهرسازي، ميراث فرهنگي و ... انجام شده است، گفت: من بايد سئوال كنم كه آيا آقاي اميري(مديركل ميراث فرهنگي فارس) اطلاع ندارند كه قطعه زمين مورد نظر نه تنها در حريم درجه يك باغ ارم نيست، بلكه حدود 411 متر هم خارج از حريم درجه 3 اين باغ قرار دارد.

او در خصوص روند اخذ مجوزهاي قانوني، توضيح داد: به استحضار مردم شيراز مي‌رسانم که ملک مزبور متعلق به بانک صادرات ايران است و منافع هيچ شخص و بخش خصوصي در منافع مضار اين ملک و پروژه درگير نيست، از طرفي براساس روال معمول و در پاسخ به دعوت استاندار محترم وقت فارس، جناب آقار دكتر احمدي، در ارتباط با تشويق بخش خصوصي و دولتي به سرمايه‌گذاري، درخواستي به دبير محترم كميسيون ماده 5، يعني اداره كل راه و شهرسازي ارائه شد كه قاعدتا حق قانوني هر فرد و ارگان رسمي محسوب مي‌شود.

ديهيمي اضافه كرد: ضابطه ساخت و ساز براساس پيشنهاد مشاور طرح شيراز، به کميسيون ماده 5 که رياست آن برعهده استاندار محترم فارس قرار دارد و ديگر اعضاي آن‌را سازمان ميراث فرهنگي، شهرداري، سازمان نظام مهندسي، اداره كل راه و شهرسازي و .. تشكيل مي‌دهند، ارائه شده و در تاريخ 21 آبان‌ماه سال 92 تصويب شده است.

او گفت:  پس از انتصاب آقاي اميري به‌‌عنوان مديركل ميراث فرهنگي فارس، مجددا موضوع در كميسيون ماده 5 مطرح و در تاريخ سوم دي‌ماه 93، نظر اين كميسيون بر اين اساس اعلام مي‌شود كه مصوبه قبلي برقرار است مشروط به اينكه محدوده بر بلوار ارم، ارتفاع ساخت و ساز بيش از 8.5 متر نباشد. اين مصوبه به امضاء استاندار محترم و ساير اعضاي كميسيون منجمله آقاي اميري رسيده است.

ديهيمي با بيان اينكه قطعا اين مصوبه به استناد امضاي سهوي آقاي اميري نبوده است، گفت: براي تنوير افكار عمومي و تصحيح اطلاعات آقاي اميري، اعلام مي‌شود كه اين قطعه زمين در واقع 4 قطعه است كه به استناد مصوبه سوم ديماه 93 كه جناب اميري هم آن را تائيد و امضاء كرده و اين امضاء سهوي هم نيست، بنا بود بر بلور ارم بنايي با 8.5 متر ارتفاع احداث شود اما در طرح مورد نظر نه‌تنها بر بلوار اصلي كه حتي تا عمق 61 متري از 121 متر عمق ديگر پلاك‌ها هم هيچ بنايي احداث نمي‌شود.

مديرعامل شركت توسعه سپهر فارس با يادآوري اين نكته كه در طرح ارائه شده، قرار بر انجام محوطه‌سازي تا عمق 61 متري قطعه زمين مورد نظر و تحويل آن به شهرداري شيراز بوده است.

ديهيمي گفت: در نهايت رسما اعلام مي‌كنم كه هيچ‌گاه راضي به خدشه‌دار شدن ارزش‌ها و حريم‌هاي هيچ بناي ميراثي نبوده و نيستم و تاكنون هيچ بنا و اقدامي را بدون مجوز قانوني احداث نكرده و نمي‌كنيم.

او تصريح كرد: با توجه و استناد به نقشه مصوب ميراث فرهنگي کشور، اين ملک خارج از حريم درجه 3 باغ ارم بوده  و مدت 3 سال از صدور مجوز آن مي‌گذرد و از طرفي قرار نيست بر بلور ارم هيچ ساختمان و بنايي، حتي به ارتفاع 8.5 متر كه مجوز آن صادر شده است، احداث شود.

ديهيمي گفت: شركت سرمايه‌گذاري توسعه سپهر فارس تنها خواستار صدور مجوز احداث بنايي بوده است كه منطبق با مجوز کميسيون ماده 5 مورخ سوم ديماه 93 است كه به امضاي آقاي اميري هم مزين شده.

او تاكيد كرد: در صورتيکه ضابطه جديدي صادر شده باشد يا جناب آقاي اميري معتقدند امضاء ايشان هم همانند امضاء مدير کل قبلي ميراث فرهنگي، سهوي بوده است، رسما اعلام كنند چون سرمايه‌گذاري در جو پرابهام و بدون ثبات غيرممکن است.

ديهيمي از استاندار فارس به‌‌عنوان رئيس كميسيون ماده 5 استان درخواست كرد كه دستور بررسي و اعلام نظر نهايي را صادر كنند تا بيش از اين بيت‌المال متضرر نشده و پيكر نحيف سرمايه‌گذار نحيف‌تر نشود

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

خدمات الکترونیک تامین اجتماعی به 30 خدمت رسید

بارندگی اخیر چشمه های خشکیده کازرون را جاری کرد

حمایت بیش از 90 هزار حامی از ایتام فارس

پای برف به آسمان شیراز باز شد/ تردد کند در برخی محورهای فارس

برپایی اولین نمایشگاه شیلات در شیراز

یادها و خاطره ها در سه روز مانده به پیروزی انقلاب 57

بهره برداری از 90 پروژه عمرانی در فارس

پنج طرح عمرانی در فسا به بهره برداری رسید

ثبت 3 هزار اثر ملی در استان فارس

بیمه سلامت استان فارس مطالبات سال 96 بخش خصوصی را پرداخت کرد

205 روحانی در روستای محروم فارس مستقر هستند

آیین بزرگ عصر خاطره انقلاب اسلامی در شیراز برگزار شد

9 طرح آب و فاضلاب دهه فجر در فارس افتتاح می شود

واژگونی اتوبوس در محور مرودشت - شیراز 12 مصدوم داشت

دلیل خودکشی مسئول دژبانی در فیروزآباد مسائل شخصی اعلام شد

اهالی روستای محروم فسا خدمات دندانپزشکی رایگان دریافت کردند

بیش از 214 میلیون دلار کالا از گمرک های فارس صادر شد

کارخانه پشم و شیشه شیراز تعطیل نمی شود

فردی با بیش از20 میلیارد ریال کلاهبرداری در شیراز دستگیر شد

بخشی از پرونده های دستگاه قضایی ناشی از مشکلات اقتصادی است

برداشت کلم بروکلی از مزارع جهرم 90 تن پیش بینی شد

370 خدمت در قالب دولت الکترونیک در فارس ارائه می شود

واگذاری امور مردم به مردم از مهمترین دستاوردهای انقلاب

پس از انقلاب پیشرفت مطلوبی در حوزه وقف صورت گرفت

اگر تخت جمشید در چین بود

سبد کتاب در 30 آرایشگاه فسا گذاشته شد

بخش خصوصی، محور رشد اقتصادی

نازیبایی‌های بصری از چهره شیراز زدوده می‌شود

فعال بودن سامانه بارشی تا بعدازظهر پنج‌شنبه در فارس

مطالبه ای از مسئولان برای بزرگداشت بنیانگذار آموزش عشایری

احیای تالاب‌ها با یک مصوبه امکان‌پذیر نیست

فراهم شدن امکان پرداخت آنلاین قبوض برق در شیراز

کاهش سزارین و استقبال از زایمان طبیعی در فارس امید بخش است

درگیری 2 دانش آموز در شیراز قربانی گرفت

افزایش درآمد سرانه و بهبود معیشت مردم محور بودجه 98 است

ششمین جشنواره ملی عکس« وقف چشمه همیشه جاری» برگزار می شود

قاچاقچیان چوب در جهرم به دام افتادند

علت مرگ عقاب‌های فارس هنوز مشخص نیست

22 دلال ارز در شیراز دستگیر شدند

تصادف اتوبوس با تریلی در محور جهرم/ یک کشته و 6 مجروح

آماده باش نیروهای امدادی شهرداری شیراز/ زیرگذرها مسدود نمی‌شوند

بارش برف سنگین در سپیدان/تعطیلی مدارس نوبت صبح در بخش مرکزی و اردکان

استعدادهای کاراته فارس پشت چراغ قرمز

چهار هزار و 340 میلیون سهم در بورس فارس معامله شد

حساسیت نسبت به بازار وکیل تامین اعتبار را تسهیل می‌کند

3100 کلاس درس در فارس با بخاری‌های نفتی گرم می‌شود

ایمنی و امنیت، مهمترین اولویت غار سنگ ‌اشکن جهرم است

افزایش توزیع بنزین یورو ٤ تا یک میلیون لیتر در روز برای فارس

33 درصد از مراجعان مصدومان سوختگی فارس کودکانند

گوهر بافت تاریخی شیراز قربانی بی مسئولیتی