پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

رونق اقتصاد واشتغال فارس با توجه به بخش گردشگري مقالات

رونق اقتصاد واشتغال فارس با توجه به بخش گردشگري

  بزرگنمايي:

فارس انلاين- استان فارس و شهر شيراز به دليل قدمت تاريخ، تمدن و فرهنگي که دارد، داراي شهرت جهاني است و به همين دليل در طول سال ميزبان گردشگران خارجي فراواني است که براي ديدن تاريخ و تمدن اين سرزمين مسافت هاي طولاني را مي پيمايند که در اين ميان فرهنگ مردم اين استان نيز زبانزد جهانيان است.
استان فارس توانمندي ها، ظرفيت ها و جاذبه هاي منحصر به فردي در بخش هاي مختلف گردشگري مانند تخت جمشيد، پاسارگاد، باغ ارم، شهر تاريخي بيشاپور، حافظيه و سعديه دارد که علاوه بر مردم داخل کشور براي بسياري از مردم خارج از کشور ديدني است.
استان فارس در ايام مختلف سال ميزبان گردشگران بخش هاي مختلف گردشگري از جمله گردشگري مذهبي، پزشکي، باستاني، فرهنگي، ورزشي و طبيعي است و با توجه به آثار فاخري که در هر بخش دارد مي تواند به خوبي پاسخگوي نياز گردشگران و مسافران داخلي و خارجي باشد.
بر اساس نظر بسياري از کارشناسان آثار گردشگري فارس در بخش هاي مختلف نيازمند توجه مسئولان است و خود اين آثار به تنهايي نمي تواند رونق بخش صنعت گردشگري باشد.
اين کارشناسان معتقدند: به طور مشخص منظور از توجه مسئولان به بخش هاي گردشگري به معناي ارائه برنامه، تهيه و ساماندهي زيرساخت هاي لازم، اختصاص بودجه، توجه به سرمايه گذار و سرمايه گذاري و حمايت هايي از صنعت گران و فعالان بخش هاي مختلف گردشگري از جمله هتلداران، مجتمع هاي خدماتي، مراکز پذيرايي و غيره است.
امروز صنعت گردشگري يکي از صنايع درآمد و اشتغالزاست که مورد توجه بسياري از کشورهاست و از اين رو کشور ما و استان فارس نيز مي تواند با بهره گيري از ظرفيت هايي که در اين بخش دارد، از اين صنعت مهم براي رونق اقتصاد و اشتغال در کشور استفاده کند.
امروز امنيت و جاذبه هاي ويژه گردشگري کشور ايران به ويژه استان فارس و شهر شيراز بيش از گذشته مورد توجه جهانگردان و گردشگران کشورهاي خارجي است و به دليل عملکرد مثبت دولت يازدهم در مناسبات جهاني، نيز در چند سال اخير شاهد افزايش حضور گردشگران در کشور و استان فارس بوديم.
به تبع اين اقدامات،مسئولان بخش گردشگري استان فارس نيز در چند سال اخير تلاش هاي فراواني کردند تا فضاي مناسبي براي حضور و ورود گردشگران خارجي در استان وجود داشته باشند و استان در اين بخش رونق و توسعه يابد.

** زيرساخت هاي گردشگري فارس نيازمند تقويت
معاون گردشگري اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان فارس گفت:صنعت گردشگري يکي از صنعت هاي اصولي و موثر در بخش اقتصاد، فرهنگ، سياست و اجتماعي است که با بهره برداري و هدف گذاري مي توان دستارودهاي مهمي را از اين طريق براي کشور محقق کرد.
سيد موئد محسن نژاد با بيان اينکه هرشهرستان و منطقه اي از استان فارس تاريخچه اي در دل خود نهفته دارد که مي تواند مقصد مناسبي براي گردشگران باشد افزود: بر اين اعتقاديم براي توسعه صنعت گردشگري در فارس بايد برنامه ريزي مناسب و منسجم براي بهره برداري از سفرهاي کوتاه مدت گردشگران داخلي به استان انجام شود.
وي بيان کرد: بر اساس آمارهاي بين المللي از هر 11 شغل پايدار در دنيا يک شغل در حوزه گردشگري است لذا وارد شدن گردشگر به ويژه گردشگر خارجي به کشور فعال شدن چرخه اقتصاد را به دنبال دارد و اين درحالي است که با ورود هر گردشگر به کشور هشت شغل به صورت مستقيم و غير مستقيم ايجاد مي شود.
محسن نژاد اظهارداشت: در بخش توسعه و رونق گردشگري در استان فارس، سياست گذاري ها در دو بخش جذب گردشگر داخلي و خارجي انجام شده است که تلاش مي کنيم بازارهاي هدف گردشگري استان فارس از جمله کشورهاي حاشيه خليج فارس و اروپايي را هدفمند تر و ساماندهي کنيم تا بتوانيم حضور گردشگران را در قالب هاي تور گردشگري به استان داشته باشيم.
او با بيان اينکه فارس و شيراز در ايام مختلف سال ميزبان گردشگران بيشماري از داخل و خارج از کشور است اضافه کرد: مجموعه تاسيسات گردشگري فارس و شيراز از جمله هتل ها، مراکز اقامتي، رستوران ها و اماکن تاريخي و فرهنگي فارس با برنامه هاي مناسب از جمله افزايش ساعت بازديد و ارائه خدمات و تخفيف مراکز اقامتي بين 10 تا 30 درصد آماده ميزباني از گردشگران اين استان هستند.
محسن نژاد ادامه داد: ميهمان نوازي و تنوع فرهنگ مردم استان فارس از دلايل جذب گردشگران به ويژه خارجي و استقبال ملت ها در استان فارس است.
وي عنوان داشت: هم اکنون امکانات استان براي ميزباني از گردشگران داخلي و خارجي در بخش هاي مختلف از جمله راهنمايان گردشگري و هتل ها ومراکز اقامتي مناسب است اما باتوجه به جايگاه استان، زيرساخت هاي بيشتري در اين زمينه نياز است.
معاون گردشگري ميراث فرهنگي فارس افزود: در چند سال اخير به دليل ايجاد سياست هاي مناسب توسط دولت يازدهم شاهد رونق بخش گردشگري در کشور و استان فارس بوديم که با توجه به استقبال گردشگران براي سفر به استان در چند سال آينده نيازمند زيرساخت هاي بيشتري در زمينه راهنمايان گردشگري و هتل هاي لوکس و اقامت گردشگران خارجي هستيم.
محسن نژاد بيان کرد: در حال حاضر تعداد 70 مراکز اقامتي و هتل هاي استان فارس در قالب چهار هزار اتاق و هفت هزار و 500 تخت به مردم، زائران، مسافران و گردشگران داخلي و خارجي خدمات دهي مي کنند.
او با بيان اينکه نيازمند حضور بيشتر بخش خصوصي در رونق بخشي گردشگري فارس هستيم اظهارداشت: دولت بايد با ارائه حمايت ها و تسهيلات مناسب زمينه حضور بخش خصوصي براي توسعه زيرساخت هاي گردشگري استان از جمله هتل سازي را فراهم کند.
وي اضافه کرد: در گذشته به دلايل سياست هاي نادرست براي کشور ايران محدوده قرمز ايجاد شده و يک منطقه خطر بود و سفارتخانه ها مانع از سفر مردم خود به ايران مي شدند اما بعد از استقرار دولت جديد، مسئله برجام و مذاکرات؛ کشور ايران به يک منطقه سبز تبديل شده و سفارتخانه ها سفر به ايران را به مردم خود توصيه و ترغيب مي کنند.
محسن نژاد ادامه داد: در حال حاضر ايران در شرايط بسيار مناسب امنيتي و سياسي در عرصه بين المللي قرار دارد و اين دو ويژگي عامل مناسبي براي جذب گردشگر خارجي به کشور است که حضور گروه گردشگران خارجي با قطار به کشور و استان نشان دهنده امنيت سفر و گردشگر در کشور ماست که اين عامل مهم براي تبليغ گردشگري کشور ما در خارج از کشور است.
** جديت در رونق بخشي صنعت گردشگري فارس
معاون گردشگري و زيارتي استانداري فارس نيز گفت: تلاش مي کنيم تا بيش از هر دوران ديگري شاهد رونق و توسعه صنعت گردشگري در استان فارس باشيم که اين مهم را با جديت دنبال مي کنيم.
شاپور رستمي افزود: رونق صنعت گردشگري، از سياست هاي دولت يازدهم است تا بتواند شاهد جهش و رونق در بخش هاي ديگر از جمله بين الملل، اقتصاد و اشتغال نيز باشيم.
وي با بيان اينکه تا امروز هنوز نسبت به ظرفيت هاي کشور و فارس فعاليت هاي مناسب براي جذب گردشگر انجام نشده است و در اين زمينه بايد برنامه ريزي منسجم و مستمري صورت گيرد بيان کرد: بر اين باوريم برنامه ريزي ها در حوزه گردشگري در استان و کشور بايد رونق صنعت گردشگري را به دنبال داشته باشد که در اين زمينه برنامه ريزي ها بايد براي دو گروه گردشگران داخلي و خارجي تدوين شود.
رستمي اظهارداشت: در صنعت گردشگري بخش خصوصي شامل دفاتر خدمات گردشگري و آژانس هاي گردشگري و بخش هاي تبليغي ما بايد فعال تر و هدفمند شوند به طوري که با بهره گيري از برنامه هاي مناسب، گردشگران بيشتري را وارد استان فارس کنند که اين يک کار حرفه اي در دنياست.
وي با بيان اينکه در بخش گردشگري بايد براي بازارهاي هدف برنامه ريزي هاي متناسب انجام واجرا شود اضافه کرد: استان فارس در بخش گردشگري داخلي و خارجي ظرفيت ها و فرصت هاي منحصر به فردي در بخش هاي مختلف از جمله گردشگري تاريخي، فرهنگي، مذهبي، طبيعي و پزشکي دارد که هر يک بازار هدف و مخاطب ويژه اي دارد.
او با بيان اينکه بر اين باوريم بخش گردشگري و صنايع دستي مي تواند تحول اقتصادي براي استان فارس به همراه داشته باشد ادامه داد: بخش خصوصي در حوزه گردشگري استان بايد در زمينه معرفي هرچه بيشتر و بهتر توانمندي ها، جاذبه ها و داشته هاي گردشگري استان فعال شود.
رستمي عنوان داشت: تلاش ما بر توسعه متوازن بخش هاي مختلف گردشگري در استان فارس است که هم اکنون فضاي فعاليت بيشتر بخش خصوصي در حوزه گردشگري در استان فراهم است که اميدوارمي شاهد فعال تر و پوياتر شدن چرخه صنعت گردشگري استان باشيم.
وي افزود: نکته مهم ديگر در توسعه گردشگري استان اين است که ارائه خدمات مطلوب به گردشگران در استان فارس بايد در طول سال انجام شود تا شاهد جذب هر چه بيشتر گردشگر باشيم و در اين زمينه مشارکت هر بيشتر بخش خصوصي و انجام کارهاي خلاقانه و به روز در توزيع مناسب سفر در اين استان موثر است.
معاون گردشگري و زيارتي استانداري فارس بيان کرد: ارائه خدمات سفر به مسافران مربوط به يک روز خاص نيست و ما بايد براي 365 روز سال در فارس برنامه داشته باشيم چرا که فارس و شيراز همواره ميزبان مسافران و گردشگران بي شماري از اقصي نقاط جهان هستند.
رستمي اظهارداشت: بخش خصوصي نقش مهمي در توسعه گردشگري دارد و از آنجا که ظرفيت اعتبارات دولتي براي سرمايه گذاري در حوزه گردشگري محدود است، بخش خصوصي بايد با تمام توان و ظرفيت وارد اين عرصه شود.
وي اضافه کرد: فارس از جاذبه هاي منحصر به فرد گردشگري در بخش هاي مختلف از جمله تاريخي، فرهنگي، عشايري، ادبي و طبيعي برخوردار است که همه بخش ها بايد به صورت موازي در کنار هم تقويت و توسعه يابد که توسعه در بخش گردشگري فارس مي تواند بخش اشتغال و اقتصاد استان را هم به سمت مثبت حرکت دهد.
او ادامه داد: توسعه، تقويت و استمرار گردشگري در استان نيازمند ايجاد بسترها مناسب گردشگري است که هر چه شرايط حضور و فعاليت بخش خصوصي فراهم شود، رونق و توسعه اقتصادي استان بيشتر مي شود.
** اولويت ما معرفي گردشگري فارس
مدير کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان فارس هم گفت: گردشگري يک مزيت اصلي براي استان فارس است لذا گردشگري در اين استان نبايد مختص ايام خاصي در سال باشد بلکه اين صنعت بايد در طول سال در فارس فعال باشد زيرا گردشگري موتور محرک اقتصادي استان فارس است.
مصيب اميري از برنامه هاي مهم امسال بخش گردشگري استان را تدوين تقويم گردشگري عنوان کرد و افزود: براي رونق گردشگري استان فارس نيازمند تقويم گردشگري در استان هستيم تا حرکت ها متناسب و بر اساس اين تقويم انجام شود و بتوانيم بيشتر مردم استان را در توسعه و رونق اين صنعت مهم استان مشارکت دهيم تا رونق اشتغال را نيز به دنبال داشته باشد.
وي بيان کرد: تمام شهرستان هاي فارس در بخش گردشگري داراي ظرفيت هاي مناسب هستند لذا اين تقويم گردشگري بايد براي همه شهرستان هاي استان نيز تهيه و تدوين شود تا مبناي حرکت و فعاليت ها قرار گيرد.
اميري اظهارداشت: اولويت ما ما در اين اداره کل بر برنامه هاي مناسب و مدوني براي معرفي چهره شايسته و ظرفيت هاي مختلف گردشگري براي گردشگران داخلي وخارجي در استان فارس است که اين مهم را با جديت دنبال مي کنيم.
وي اضافه کرد: حضور گردشگران داخلي و خارجي در کشور و استان فارس يک فرصت مغتنم است که بايد تلاش کنيم خدمات رفاهي مناسب به گردشگران استان ارائه شود زيرا هر يک از گردشگران سفيران ما براي معرفي و تبليغ هرچه بهتر ظرفيت هاي حوزه گردشگري ما در استان و مناطق خود هستند.
او ادامه داد: امسال تلاش ما بر افزايش، احداث و تقويت زيرساخت هاي مناسب گردشگري به ويژه اقامتي در خور شان گردشگران در استان است.
اميري عنوان داشت: دولت يازدهم و امسال نسبت به سال گذشته، حضور و اقامت گردشگران داخلي و خارجي در استان فارس و شهر شيراز افزايش قابل توجهي داشته است که اين نويدبخش توسعه گردشگري در استان است.
** ترويج و تقويت گردشگري ارزان
وي بابيان اينکه بايد گردشگري ارزان اما بيشتر را رونق دهيم افزود: ايجاد گردشگري ارزان از برنامه هاي ما در سالجاري است که اين مهم را در استان فارس دنبال مي کنيم.
او بيان کرد: در بخش گردشگري ارزان بر اين باور هستيم که بايد فضايي فراهم شود تا سفر به استان فارس در مقابل سفر به مناطق و کشورهاي حاشيه اي مناسب تر باشد و گردشگر باتوجه به پتانسيل ها، ظرفيت ها و ويژگي هايي مانند امنيت، تنوع گردشگري و قيمت مناسب؛ فارس را به عنوان مقصد گردشگري خود انتخاب کند.
اميري با بيان اينکه مسايل اقتصادي در رونق گردشگري موثر است اظهارداشت: ايجاد گردشگري ارزان نيازمند برنامه ريزي مدون و جامع و همراهي و فعاليت بخش خصوصي و دولت دارد تا بتوانيم با برنامه هاي متناسب شاهد فعاليت هاي موثر و رونق اين بخش در استان باشيم.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جلوه جدید گردشگری فارس در نوروز 98

دام هایی برای ثروت

نوروز، نماد زایش است نه مرگ جانداران در تنگ بلور

چهارشنبه سوری را به چهارشنبه سوزی تبدیل نکنید

عید آمد و ما قبا نداریم

اشکال در اشکال هندسی

نخستین واکنش `حامی` به حاشیه کنسرت شیراز

حیوان خانگی هم می‌تواند ناقل هاری باشد

میانبری کاذب تا پرده سینما

شهر صدرا بدون سامانه حمل و نقل؛ ترافیکش سهم شیراز

گنبد نمکی، جاذبه گردشگری بکر در جهرم

زمین را نگهبان باشیم

یادی از حمید برنا، خیّر سلامت و مدرسه‌ ساز جهرمی

شجاعانه به استقبال تغییرات برویم

`نه` به نگاه ویژه به زادگاه مدیران

زوج ها خوب شنیدن را یاد بگیرند/ لزوم پرهیز از ایده آل گرایی

آب پاکی 2 سرد‌‌‌ار روی د‌‌‌ست د‌‌‌لواپسان

دام های قاچاقچیان برای دامداران فارس

نورآباد ممسنی تکه‌ای از بهشت

قلعه تبر جهرم، تاریخی اما تک افتاده

داراب؛ شهرستان قصرها و آبشارها

چگونگی رفتار با کودکانی که مبتلا به صرع هستند

معماری سنتی هست چه نیازی به رومیان!

200 مقاله در ششمین کنفرانس سالیانه «انرژی پاک» ارائه می شود

تفاوت کنفرانس ورشو و کنفرانس گوادلپ

پاسدار امین

چشمه‌ای که برای پریشان جوشید/ باران حال تالاب را خوب می‌کند

نقص پلکانی

تلخ و شیرین های چهار دهه روزنامه نگاری

عناوین نخست مطبوعات 23 بهمن شیراز

نقش مردم فسا در پیروزی انقلاب اسلامی ایران

نگاه انقلاب به رفاه اجتماعی

مرور خاطرات انقلاب در شیراز با دو مبارز انقلابی

تلاش برای حذف نقاط حاد‌‌‌‌‌ثه‌خیز فارس

هنر را به بها دهند نه بهانه

گره ترافیکی

کشف جدید در نقش رستم طی نیم قرن اخیر بی نظیر است

از پیشنهاد اصلاح شروط طلاق تا برابری دیه

گیگ‌های تو خالی

مسیرهای دوچرخه سواری، تبلیغات یا نسخه ای برای نجات شیراز

ترس واهی از فضای مجازی

نگاه جامع به FATF نیاز آینده اقتصاد کشور

محرومیت زدایی و توسعه روستایی در سایه انقلاب اسلامی

رویای صنعتی شدن

نمکی بر زخم تبلیغات حوزه سلامت

صفحه حوادث مطبوعات، تیغ دو لبه است

سرنوشت ادبیات فارسی در فضای مجازی

مشکلات آخرین امید بیماران جنوب کشور

سهم‌ خواهی فارس از 20 هزار شغل‌ فرهنگی

از قلم تا قمه