پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

بار دگر محرم و غوغاي دلها مقالات

بار دگر محرم و غوغاي دلها

  بزرگنمايي:

بار دگر محرم و چشم اشك‌بار، بار دگر محرم و عطش و آتش و درد بي‌برادري، بار دگر محرم و پرواز تا كنار دوست، بار دگر محرم و پرچم سياه و عشق و اشك و آه....

بار دگر محرم شد و شوق بستن سربند علي‌اصغر(ع) بر پيشاني نوزاد كه موج مي‌زند ميان چشم‌هاي آن تازه مادر، مادري كه طفلش را سر دست مي‌گيرد و همنوا مي‌شود با ضجه‌هاي رباب‌خاتون آنگاه كه تيرخصم بر گلوي كودكش نشست.

چه زيبا ايامي است محرم!  باز برپايي هيئت ها و برگزاري روضه ها، شور گرفتن ها و کوچه ساختن ها و حرکت هماهنگ دست ها که بالا و پايين مي روند و بر سر و سينه عزادارن مي خورد. تو هم خواهي، نخواهي با عاشقان حسين (ع) همراه مي شوي. نمي شوي؟ گوش کن، دقت کن! قلب نمي تپد، حسين حسين مي کند. اين روزها ديگر ذکر يا حسين (ع) از زبانت هم که برنيايد، قلب خود ارادتش را ابراز مي کند.

چند روزي است كه شيراز هم حال و هواي حسيني دارد. اين را با نگاهي به درو  ديوار سياه پوش شهر در مي يابي. اين را آسمان شيراز هم فهميده و خيابان و كوچه شهر را پيش از رسيدن خيل عاشقان حسين (ع) که در تکاپو هستند تا حال و هواي حسيني را به محله شان ببرند و هيئتي برپا کنند، آب و جارو كرد.

جنب و جوش را همه جا نظاره گري، گويي تو در بازار رقابتي براي عرضه ارادت هر چه بيشتر به ساحت ابا عبدالله قرار داري و هر کس سعي دارد با هر فعاليتي در عزاداري محرم سهيم شود. از آنکه اسپندي دود کرده تا آن مادري که کودکش را به بغل گرفته براي بچه هاي هيئت چاي آورده است.

نوجواني 10، 12 ساله را مي بيني، انچنان با حرارت مشغول تزئين هيئت به پرچم هاي مشکي است که انگار مهم و ودقيق ترين برنامه هاي عالم را اجرا مي کند. شايد هم اين گونه باشد، چرا که "عالم همه در طواف عشق است ودايره دار اين طواف حسين است". از او که چرايي ذوق و شوقش را جويا مي شوي، بر تو چنان با تعجب مي نگرد که از پرسشت پشيمان مي شوي.

آن طرف تر پيرمردي را مي بيني که سر پرچم خيرمقدم به عزادارن حسيني را گرفته و به جوان آن طرف پرچم پيشنهادات خود را براي نصب بهتر ارائه مي کند. باورت مي شود اين همان پيرمردي است که تا ديروز کاسه صبرش از درد کمر لبريز شده بود و ابراز ناراحتي مي کرد، حال بي هيچ نانله اي روي چهارپايه بالا و پايين مي شود. خداوندا! اين چه مرهمي است که درد پيرمردي حدودا 70 ساله اين چنين التيام مي بخشد؟ راستي که عشق چه تحولي ايجاد مي کند.

بوي اسپند فضاي هيئت را فراموش نکنم، زن ميانسالي ظرفي در دست گرفته و با فرستادن صلوات و التماس دعا گويان اين اسپند را بر آتش مي نهد و فضا را معطر مي کند و در سرتاسر هيئت مي چرخد. هنوز دود اسپند در فضاي اتاق محو نشده، مي بيني زن با سيني چاي وارد مي شود و اين گونه خسته نباشي مي گويد. اين هم گونه اي از عرض اردات به سالار شهيدان است.

جواني 22 ساله با مدد گرفتن از سالار شهيدان مشغول نصب و تنظيم سيستم صوت است و اميدوار است که سيستم براي روضه و مداحي مشکلي نداشته باشد. او لبخندي مي زند و به سخن يکي از سياسيون اشاره مي کند که در همايشي مشغول سخنراني بود و بلندگو سوت مي کشد و فرد مذکور عنوان مي کند که هر زمان مشکل سيستم صوت مرتفع شود، بقيه مشکلات هم قابل رفع است. به هر حال اين هم نمونه اي بود از جوانان عاشق ثارالله که در شهر مقدس شيراز کم نيستند.

اين مختصر نوشته، شرح حالي گوشه اي از تلاش هزاران نفري بود که براي حسيني کردن شهر مقدس شيراز در تلاش هستند. اما کاش بشود پيام محرم را درک کنيم، آن پيام که پيروزي نه فقط در غلبه است، که در مجاهدت براي خدا و مرگ در اين راه هم محقق مي شود، جان دادن در راه خدا و شهادت در ميدان جنگ نه يک باختن است، بلکه شهادت يک انتخاب است.

کاش بتوانيم همه ي محرم و بخصوص عاشور را درک کنيم، حسيني و سپس مهدوي شويم، چرا که " وقتي در صحنه حق و باطل نيستي، وقتي که شاهد عصر خودت و شهيد حق و باطل جامعه ات نيستي، هرکجا که خواهي باش چه در نماز ايستاده باشي، چه به شراب نشسته باشي هر دو يکي است".


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بهترین جواب به آمریکا

شهرهای بی‌دفاع

پیامی که در سیل شیراز امیدبخش شد

نارسایی

مدرسه های سعدی، سیل را شکستند

ای کاش

سیل و یادآوری اهمیت سواد رسانه ای

می خنداند اما نمی خندد

چرا خرم دره جهنّم دره شد

آنچه را که نباید فراموش کنیم

موج اندوه و شکوه مهربانی در سیل شیراز

کازرون، نمادی از تاریخی کهن و طبیعتی چهار فصل

جلوه جدید گردشگری فارس در نوروز 98

دام هایی برای ثروت

نوروز، نماد زایش است نه مرگ جانداران در تنگ بلور

چهارشنبه سوری را به چهارشنبه سوزی تبدیل نکنید

عید آمد و ما قبا نداریم

اشکال در اشکال هندسی

نخستین واکنش `حامی` به حاشیه کنسرت شیراز

حیوان خانگی هم می‌تواند ناقل هاری باشد

میانبری کاذب تا پرده سینما

شهر صدرا بدون سامانه حمل و نقل؛ ترافیکش سهم شیراز

گنبد نمکی، جاذبه گردشگری بکر در جهرم

زمین را نگهبان باشیم

یادی از حمید برنا، خیّر سلامت و مدرسه‌ ساز جهرمی

شجاعانه به استقبال تغییرات برویم

`نه` به نگاه ویژه به زادگاه مدیران

زوج ها خوب شنیدن را یاد بگیرند/ لزوم پرهیز از ایده آل گرایی

آب پاکی 2 سرد‌‌‌ار روی د‌‌‌ست د‌‌‌لواپسان

دام های قاچاقچیان برای دامداران فارس

نورآباد ممسنی تکه‌ای از بهشت

قلعه تبر جهرم، تاریخی اما تک افتاده

داراب؛ شهرستان قصرها و آبشارها

چگونگی رفتار با کودکانی که مبتلا به صرع هستند

معماری سنتی هست چه نیازی به رومیان!

200 مقاله در ششمین کنفرانس سالیانه «انرژی پاک» ارائه می شود

تفاوت کنفرانس ورشو و کنفرانس گوادلپ

پاسدار امین

چشمه‌ای که برای پریشان جوشید/ باران حال تالاب را خوب می‌کند

نقص پلکانی

تلخ و شیرین های چهار دهه روزنامه نگاری

عناوین نخست مطبوعات 23 بهمن شیراز

نقش مردم فسا در پیروزی انقلاب اسلامی ایران

نگاه انقلاب به رفاه اجتماعی

مرور خاطرات انقلاب در شیراز با دو مبارز انقلابی

تلاش برای حذف نقاط حاد‌‌‌‌‌ثه‌خیز فارس

هنر را به بها دهند نه بهانه

گره ترافیکی

کشف جدید در نقش رستم طی نیم قرن اخیر بی نظیر است

از پیشنهاد اصلاح شروط طلاق تا برابری دیه