پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

چرا پلاسکو در آتش سوخت مقالات

چرا پلاسکو در آتش سوخت

  بزرگنمايي:

فارس انلاين- مي گويند حادثه خبر نمي کند و هميشه قبل از آنکه فکر کني اتفاق مي افتد. اما در عصري که دانش و فناوري هاي شگرف راه آسمان ها را گشوده و مردمان لحظه به لحظه از چيستي و چرايي امور آگاه مي شوند و آب را هم با فلسفه مي نوشند مي توان گفت که گاه حادثه خيلي پيش از آنکه اتفاق مي افتد خبر مي کند.
آتشي که به جان پلاسکو افتاد همان آتش جهلي است که در موارد ديگر بارها به جان ما افتاده است؛ آتش بي خيالي ها، آتش سهل انگاري ها، آتش گريز از هشدارها، آتش ناشنيده ها مثل تصادفات مکرر اتومبيل ها که در طول سال صدها کشته و مجروح و خسارت ديده را روي دست ما مي گذارد.
و متأسفانه تساهل و تسامح مسئولان امر هم در مقابل بي خياليهاي افراد خود قضيه ديگري است. به عنوان مثال؛ همانگونه که اتومبيل هاي بدون کارت معاينه فني در جلوي چشم پليس عبور و مرور مي کنند عدم رعايت ايمن سازي ساختمان ها هم عليرغم تذکرات کتبي و شفاهي مسئولان عادت شده است.
ساختمان پلاسکو تنها آتش سوزي عظيمي نبوده که در دنيا اتفاق افتاده و آخرين آن هم نخواهد بود. چرا نبايد از اين وقايع و حوادث تلخ درس بگيريم. پلاسکو قبل از انقلاب هم آتش گرفته بود.
عملي شدن قوانين و مقررات ايمن کننده مانند تيغ جراح است که گر چه درد دارد و بيرحمانه گوشت و پوست را مي درد اما بدن و اعضاي آن را از آسيب جدي محفوظ نگه مي دارد. اگر اخطارهاي زيادي به کسبه ساختمان پلاسکو و يا هيأت مديره آن داده شده و آنها از کنار آن بي تفاوت گذشته اند راهکار جدي آن است که موانعي ايجاد نمايند تا کسبه محل را ترک کنند و يا به صورت گروهي نسبت به ايمن سازي و رفع معضلات احتمالي اقدام نمايند.
مهم تر آنکه هيچ يک از شهرهاي ما بويژه کلانشهرها از مديريت واحد شهري برخوردار نيستند. در چنين مواقعي که هر مسئولي مي تواند گناه را به گردن ديگري بياندازد فقط يک مديريت واحد شهري است که نمي تواند از زير بار مسئوليت شانه خالي کند.
مي توان آب، برق، گاز و ديگر تأسيسات حياتي ساختمان هاي غير ايمن را که از زير بار ايمن سازي شانه خالي مي کنند قطع کرد؛ مي توان هيأت مديره را دادگاهي کرد.
گاه پيشگيري از وقوع حوادث ناگواري شبيه آتش سوزي عظيم ساختمان پلاسکو مانند خارج کردن يک تومور سرطاني است که نمي توان به سادگي از کنار آن گذشت با تمام هزينه ها و دل نگراني هايش.
و اما بعد:
شجاعت، دليري و مسئوليت پذيري آتش نشان هاي قهرمان ما همانند سربازان و مجاهداني که در جنگ تحميلي داوطلبانه به روي مين مي رفتند زبانزد خاص و عام است و آن هم نشانه اي از ايمان و اخلاص و مسئوليت پذيري آنهاست اما به خطر انداختن جان آنها هم بدون رعايت نکات ايمني از عدالت و انصاف به دور است. همان گونه که برج هاي دوقلوي تجارت جهاني در نيويورک فرو ريختند و آتش نشان هاي بسياري زير آوار ماندند؛ اين احتمال وجود داشت که آتش نشانهاي ما هم زير آوار بمانند. ما مي بايد از وقايع تاريخي درس بگيريم و اين احتمال را مي داديم و آتش نشان ها را سريع تر از ساختمان خارج مي کرديم. هرچند بسياري از اما و اگرها با شرايط و واقعيت ها همخواني ندارند.
وقتي شهردار تهران در برابر رسانه هاي خبري صراحتاً اعلام مي کند که درصد قابل توجهي از ساختمان هاي بزرگ تهران همانند ساختمان پلاسکو ايمن نيستند نشانه اي از تساهل و تسامح در برابر مالکان و کساني است که نسبت به رعايت قوانين اهمال مي کنند.
پيشگيري قبل از درمان که از ضرورت هاي زندگي عصر سرعت است نياز به فرهنگ سازي دارد. فرهنگ سازي را از همان ابتداي تأسيس يک واحد تجاري يا مسکوني مي بايد اعمال کرد. اگر آب آشاميدني مردم يک شهر آلوده شود يک فاجعه بزرگ تر و عظيم تر از آتش سوزي ساختمان پلاسکو اتفاق مي افتد. همان گونه که در اين مهم همه دقت مي کنند بايد در مسايل مهم ديگر هم همه مردم و مسئولان هوشمند و هوشيار باشند. زيرا حادثه دست به انتخاب نمي زند. حادثه در خود يک پتانسيل براي ايجاد اختلال در سيستم دارد. اگر در هر سيستمي حتي سيستم حاکم بر بدن انسان اختلال ايجاد شود عکس العمل آن ناگوار و خسارت بار است. چقدر زمان لازم داريم تا يک معلم يا مهندس يا پزشک و يا آتش نشان ماهر و وارد به امور فني و وظيفه شناس تربيت کنيم. لذا نبايد به سادگي آنها را در معرض مخاطرات جدي قرار داد. انسان هاي به درد بخور و ايثارگر کالاي وارداتي نيستند که بتوان آن را از خارج وارد کرد هر چند بسياري از مغزها و افراد فني و ماهر صادرات خود خواسته اند به هر دليل.
اميد که اين فاجعه هاي دردناک براي ما تجربه تلخ تکرار نشدني باشد.
درود به شرف و روان قهرمانان آتش نشان که جان را در طبق اخلاص گذاشتند و ابراهيم وار درون آتش رفتند؛ در آتش جهل آنان که نکات ايمني را رعايت نکردند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جلوه جدید گردشگری فارس در نوروز 98

دام هایی برای ثروت

نوروز، نماد زایش است نه مرگ جانداران در تنگ بلور

چهارشنبه سوری را به چهارشنبه سوزی تبدیل نکنید

عید آمد و ما قبا نداریم

اشکال در اشکال هندسی

نخستین واکنش `حامی` به حاشیه کنسرت شیراز

حیوان خانگی هم می‌تواند ناقل هاری باشد

میانبری کاذب تا پرده سینما

شهر صدرا بدون سامانه حمل و نقل؛ ترافیکش سهم شیراز

گنبد نمکی، جاذبه گردشگری بکر در جهرم

زمین را نگهبان باشیم

یادی از حمید برنا، خیّر سلامت و مدرسه‌ ساز جهرمی

شجاعانه به استقبال تغییرات برویم

`نه` به نگاه ویژه به زادگاه مدیران

زوج ها خوب شنیدن را یاد بگیرند/ لزوم پرهیز از ایده آل گرایی

آب پاکی 2 سرد‌‌‌ار روی د‌‌‌ست د‌‌‌لواپسان

دام های قاچاقچیان برای دامداران فارس

نورآباد ممسنی تکه‌ای از بهشت

قلعه تبر جهرم، تاریخی اما تک افتاده

داراب؛ شهرستان قصرها و آبشارها

چگونگی رفتار با کودکانی که مبتلا به صرع هستند

معماری سنتی هست چه نیازی به رومیان!

200 مقاله در ششمین کنفرانس سالیانه «انرژی پاک» ارائه می شود

تفاوت کنفرانس ورشو و کنفرانس گوادلپ

پاسدار امین

چشمه‌ای که برای پریشان جوشید/ باران حال تالاب را خوب می‌کند

نقص پلکانی

تلخ و شیرین های چهار دهه روزنامه نگاری

عناوین نخست مطبوعات 23 بهمن شیراز

نقش مردم فسا در پیروزی انقلاب اسلامی ایران

نگاه انقلاب به رفاه اجتماعی

مرور خاطرات انقلاب در شیراز با دو مبارز انقلابی

تلاش برای حذف نقاط حاد‌‌‌‌‌ثه‌خیز فارس

هنر را به بها دهند نه بهانه

گره ترافیکی

کشف جدید در نقش رستم طی نیم قرن اخیر بی نظیر است

از پیشنهاد اصلاح شروط طلاق تا برابری دیه

گیگ‌های تو خالی

مسیرهای دوچرخه سواری، تبلیغات یا نسخه ای برای نجات شیراز

ترس واهی از فضای مجازی

نگاه جامع به FATF نیاز آینده اقتصاد کشور

محرومیت زدایی و توسعه روستایی در سایه انقلاب اسلامی

رویای صنعتی شدن

نمکی بر زخم تبلیغات حوزه سلامت

صفحه حوادث مطبوعات، تیغ دو لبه است

سرنوشت ادبیات فارسی در فضای مجازی

مشکلات آخرین امید بیماران جنوب کشور

سهم‌ خواهی فارس از 20 هزار شغل‌ فرهنگی

از قلم تا قمه