پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

چرا پلاسکو در آتش سوخت مقالات

چرا پلاسکو در آتش سوخت

  بزرگنمايي:

فارس انلاين- مي گويند حادثه خبر نمي کند و هميشه قبل از آنکه فکر کني اتفاق مي افتد. اما در عصري که دانش و فناوري هاي شگرف راه آسمان ها را گشوده و مردمان لحظه به لحظه از چيستي و چرايي امور آگاه مي شوند و آب را هم با فلسفه مي نوشند مي توان گفت که گاه حادثه خيلي پيش از آنکه اتفاق مي افتد خبر مي کند.
آتشي که به جان پلاسکو افتاد همان آتش جهلي است که در موارد ديگر بارها به جان ما افتاده است؛ آتش بي خيالي ها، آتش سهل انگاري ها، آتش گريز از هشدارها، آتش ناشنيده ها مثل تصادفات مکرر اتومبيل ها که در طول سال صدها کشته و مجروح و خسارت ديده را روي دست ما مي گذارد.
و متأسفانه تساهل و تسامح مسئولان امر هم در مقابل بي خياليهاي افراد خود قضيه ديگري است. به عنوان مثال؛ همانگونه که اتومبيل هاي بدون کارت معاينه فني در جلوي چشم پليس عبور و مرور مي کنند عدم رعايت ايمن سازي ساختمان ها هم عليرغم تذکرات کتبي و شفاهي مسئولان عادت شده است.
ساختمان پلاسکو تنها آتش سوزي عظيمي نبوده که در دنيا اتفاق افتاده و آخرين آن هم نخواهد بود. چرا نبايد از اين وقايع و حوادث تلخ درس بگيريم. پلاسکو قبل از انقلاب هم آتش گرفته بود.
عملي شدن قوانين و مقررات ايمن کننده مانند تيغ جراح است که گر چه درد دارد و بيرحمانه گوشت و پوست را مي درد اما بدن و اعضاي آن را از آسيب جدي محفوظ نگه مي دارد. اگر اخطارهاي زيادي به کسبه ساختمان پلاسکو و يا هيأت مديره آن داده شده و آنها از کنار آن بي تفاوت گذشته اند راهکار جدي آن است که موانعي ايجاد نمايند تا کسبه محل را ترک کنند و يا به صورت گروهي نسبت به ايمن سازي و رفع معضلات احتمالي اقدام نمايند.
مهم تر آنکه هيچ يک از شهرهاي ما بويژه کلانشهرها از مديريت واحد شهري برخوردار نيستند. در چنين مواقعي که هر مسئولي مي تواند گناه را به گردن ديگري بياندازد فقط يک مديريت واحد شهري است که نمي تواند از زير بار مسئوليت شانه خالي کند.
مي توان آب، برق، گاز و ديگر تأسيسات حياتي ساختمان هاي غير ايمن را که از زير بار ايمن سازي شانه خالي مي کنند قطع کرد؛ مي توان هيأت مديره را دادگاهي کرد.
گاه پيشگيري از وقوع حوادث ناگواري شبيه آتش سوزي عظيم ساختمان پلاسکو مانند خارج کردن يک تومور سرطاني است که نمي توان به سادگي از کنار آن گذشت با تمام هزينه ها و دل نگراني هايش.
و اما بعد:
شجاعت، دليري و مسئوليت پذيري آتش نشان هاي قهرمان ما همانند سربازان و مجاهداني که در جنگ تحميلي داوطلبانه به روي مين مي رفتند زبانزد خاص و عام است و آن هم نشانه اي از ايمان و اخلاص و مسئوليت پذيري آنهاست اما به خطر انداختن جان آنها هم بدون رعايت نکات ايمني از عدالت و انصاف به دور است. همان گونه که برج هاي دوقلوي تجارت جهاني در نيويورک فرو ريختند و آتش نشان هاي بسياري زير آوار ماندند؛ اين احتمال وجود داشت که آتش نشانهاي ما هم زير آوار بمانند. ما مي بايد از وقايع تاريخي درس بگيريم و اين احتمال را مي داديم و آتش نشان ها را سريع تر از ساختمان خارج مي کرديم. هرچند بسياري از اما و اگرها با شرايط و واقعيت ها همخواني ندارند.
وقتي شهردار تهران در برابر رسانه هاي خبري صراحتاً اعلام مي کند که درصد قابل توجهي از ساختمان هاي بزرگ تهران همانند ساختمان پلاسکو ايمن نيستند نشانه اي از تساهل و تسامح در برابر مالکان و کساني است که نسبت به رعايت قوانين اهمال مي کنند.
پيشگيري قبل از درمان که از ضرورت هاي زندگي عصر سرعت است نياز به فرهنگ سازي دارد. فرهنگ سازي را از همان ابتداي تأسيس يک واحد تجاري يا مسکوني مي بايد اعمال کرد. اگر آب آشاميدني مردم يک شهر آلوده شود يک فاجعه بزرگ تر و عظيم تر از آتش سوزي ساختمان پلاسکو اتفاق مي افتد. همان گونه که در اين مهم همه دقت مي کنند بايد در مسايل مهم ديگر هم همه مردم و مسئولان هوشمند و هوشيار باشند. زيرا حادثه دست به انتخاب نمي زند. حادثه در خود يک پتانسيل براي ايجاد اختلال در سيستم دارد. اگر در هر سيستمي حتي سيستم حاکم بر بدن انسان اختلال ايجاد شود عکس العمل آن ناگوار و خسارت بار است. چقدر زمان لازم داريم تا يک معلم يا مهندس يا پزشک و يا آتش نشان ماهر و وارد به امور فني و وظيفه شناس تربيت کنيم. لذا نبايد به سادگي آنها را در معرض مخاطرات جدي قرار داد. انسان هاي به درد بخور و ايثارگر کالاي وارداتي نيستند که بتوان آن را از خارج وارد کرد هر چند بسياري از مغزها و افراد فني و ماهر صادرات خود خواسته اند به هر دليل.
اميد که اين فاجعه هاي دردناک براي ما تجربه تلخ تکرار نشدني باشد.
درود به شرف و روان قهرمانان آتش نشان که جان را در طبق اخلاص گذاشتند و ابراهيم وار درون آتش رفتند؛ در آتش جهل آنان که نکات ايمني را رعايت نکردند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

از قلم تا قمه

نیاز به دماسنج آسیب اجتماعی

شفافیت شورایی، شعار یا عمل

اورژانس اجتماعی تابوشکن اعلام خشونت‌های خانگی

اهرم قانون

گذر صنعت فارس از وضعیت قرمز در گروی بهره وری آب کشاورزی

سد راه تغییر نشوید

اعتیاد ناتمام

یادی از پاسبان شعر و گویش شیراز

انتخاب شایسته استاندار فارس و انتظار مردم لارستان

آن مرد با قلم و کاغذ آمد

برخی مدیران از قطار توسعه فارس پیاده شوند

بازار وکیل شیراز و تکاپوی بقا

نه به تخصیص ارز مبادله ای به دخانیات

خُردهای اعصاب خُردکن

تجلی اراده ملت

اکثر دشت‌های فارس با بحران فرونشست مواجه است

حماسه 9 دی تجدید پیمان با ولی فقیه بود/ نمادی از بصیرت مردم

بی نیازها

خصوصی سازی تماشاخانه های دولتی آسیب جدی در مسیر حیات هنر ششم

چراغ نیمه روشن در تخت جمشید

چراغ نیمه روشن تخت جمشید در صنعت گردشگری

ژن درمانی

بازخوانی سخنان استاندار سابق

مهاجرت دانش آموختگان

مشق شب، مشقت کودکان دبستانی و والدین

توصیه هایی برای گیاهخواران

آموزش مهارت‌های زندگی، نوشدارو پیش از طلاق

عوارض ناشی از کمبود ید و کارکرد تیروئید

فرسایشی که جابجایی خاک ایجاد می کند/ زمینه سیلاب فراهم نشود

مدیران کم کار را معرفی کنید

صدای سوت قطار شنیدنی نیست/ خطوط ریلی فارس اقتصادی شود

پژوهش‌هایی که اجرایی نمی‌شوند

شیراز برای عابران امن شود

نفت و شیر و نوشابه

سقوط اخلاقی تا نقطه صفر مطلق کلوین

دعوت از مخاطبان عام

بافت دستکندی، سازه ای با شکوه در صفاشهر فارس

رنگ پاییز بر بوم نمایشگاه کتاب فارس!

لزوم انتقال بی قید و شرط زندان از شیراز

منبت آباده چگونه جهانی شد

اهمیت دوران نوجوانی در شکل‌گیری شخصیت افراد

فارس و استاندارانش

آفت هایی که گریبانگیر بلوطستان شدند/ تلاش منابع طبیعی برای حفاظت

درنگی در دادگاه متهمان آمیختن خاک و گندم در شیراز

فرهنگسرای رسانه شیراز، یک نام و دیگر هیچ

فرهنگ در اولویت باشد

متخصصان زبان و ادبیات فارسی را دریابید

بازماندگی از تحصیل و زباله گردی

جشن‌های غیرایرانی در سبد خانوار ایرانی