آخرين مطالب

محيط زيست حيوانات فارس/ آبي براي زيستمندان نيست مقالات

محيط زيست حيوانات فارس/ آبي براي زيستمندان نيست

  بزرگنمايي:

فارس انلاين- به دليل خشکسالي هاي پي در پي حيات وحش استان فارس شديدا در معرض خطر قرار دارند. گونه هاي مختلف حيات وحش نه تنها براي تامين علوفه خود بلکه براي تامين اب نيز با دست و پنجه نرم مي کنند.

هم اکنون به دليل عدم بارش باران تعداد زيادي از چشمه هاي مناطق حفاظت شده خشک شده است.هر ساله در فصل زمستان استان فارس شاهد مهاجرت پرندگان زيادي از سيبري و ديگر مناطق به درياچه هاي استان بود اما طي مدت اخير به دليل خشک شدن درياچه هاي فارس ديگر نه تنها از مهاجرت پرندگان خبري نيست بلکه زندگي برخي از گونه هاي حيات وحش در اين استان با مشکلات عديده اي روبرو شده است.ساخت آبشخور و توزيع علوفه دستي يکي از راه حل هايي است که ميتوان به حفظ حيات وحش استان کمک کرد.

دبير موسسه 13 فروردين در اين رابطه گفت: در حال حاضر به دليل عدم بارش باران تعداد قابل توجهي از چشمه هاي موجود در مناطقه حفاظت شده خشک شده است.

علي اکبر کاظميني به گوشه اي از اين مشکلات اشاره کرد و افزود: به عنوان نمونه چندي قبل يک گربه وحشي در منطقه کازرون براي آب به روستاهاي اطراف آمده بود که حين اب خوردن براي اين گونه مشکلي به وجود آمده بود.

وي ادامه داد: بر اساس گزارشات در برخي از شهرستانهاي استان نيز برخي از گونه ها از جمله پلنگ براي تامين آب به روستاهاي اطراف آمده که اين امر باعث به خطر افتادن حيات اين گونه شده است.

اين فعال حوزه محيط زيست با تاکيد بر اينکه علفخواران در حال حاضر با کاهش شديد علوفه و گياه مواجه بوده و به دنبال آن چرخه اکوسيستمي را تحت تاثير قرار داده و گوشتخواران نيز براي تامين غذاي خود با مشکل روبه رو شده اند.

کاظميني با تاکيد بر اينکه وضعيت آب براي حيات وحش بحراني است، اظهار کرد: در حال حاضر چشمه هاي مناطق حفاظت شده در استان فارس خشک شده و به ندرت مي توان چشمه اي را پيدا کرد که آب داشته باشد و تمام اين موضوعات شرايط را براي حيات وحش استان سخت کرده است.

گونه اي مانند کبک در هر بار حدود 13 جوجه به دنيا مي آورد که تامين آب اين جوجه ها در حال حاضر با مشکلات زيادي روبه روست وي با اشاره به اينکه وضعيت پرندگان نيز در استان فارس نگران کننده است، بيان کرد: به عنوان نمونه گونه اي مانند کبک در هر بار حدود 13 جوجه به دنيا مي آورد که تامين آب اين جوجه ها در حال حاضر با مشکلات زيادي روبه روست.

کاظميني با بيان اينکه گونه اي مانند پلنگ به آب زيادي نياز دارد، گفت: متاسفانه اين وضعيت باعث هجوم حيات وحش به روستاهاي اطراف مناطق شده که اين موضوع باعث شده حيات وحش طعمه شکارچيان شوند.

وي گفت: مهاجرت حيات وحش از استان چندان هم بي خطر نيست، زيستمندان براي يافتن منابع غذايي، از فارس مهاجرت مي کنند اما در راه يا با سوانح جاده اي مانند برخورد با خودروها مواجه مي شوند يا طعمه شکارچيان قرار مي گيرد.

اين کارشناس محيط زيست با اشاره به تاثيرات خشکسالي بر روي حيات وحش بيان کرد: حيوانات از آبشخورهاي موجود در طبيعت استفاده مي کنند اما در حال حاضر تعداد زيادي از چشمه هاي استان فارس خشک شده است.

وي افزود: با توجه به خشک شدن اين چشمه ها گونه هايي از حيوانات مجبور هستند که براي تامين نياز خود از جمله علوفه و آب مهاجرت کنند که اين امر باعث ايجاد ناامني براي حيات وحش شده به گونه اي که يا طعمه شکارچيان مي شوند و يا اينکه در حوادث تلف مي شوند.

دبير موسسه 13 فروردين با اظهار نگراني از وضعيت گونه هاي حيات وحش در مناطق شرقي استان افزود: در حال حاضر بارندگي در برخي از شهرستانهاي استان مانند ني ريز و  استهبان بسيار کم بوده از اين رو حيات وحش در اين شهرستان ها براي تامين آب و علوفه با مشکلات بيشتري روبه رو هستند.

وي خواستار همکاري براي بهبود وضعيت حيات وحش در اين استان شد و تاکيد کرد: در اين راستا مردم بايد با محيط زيست همکاري داشته باشند.

اين در حاليست که بارندگي ها در استان فارس وضعيت مناسبي ندارد به گونه اي که حميدرضا دهقاني مدير عامل آب منطقه اي فارس چندي پيش  با اشاره به اينکه تغييرات بارندگي استان نسبت به ميانگين مدت مشابه سال آبي گذشته 75 درصد کاهش داشته، گفته بود که تحقق بارندگي نسبت به ميانگين بلندمدت سالانه استان حدود 16 درصد است.

پيش از اين مدير کل هواشناسي فارس نيز پيش از بارندگي هاي يکي دو روز اخير ميزان بارندگي امسال را 27.5 ميلي متر در سطح استان فارس اعلام کرد که به نظر نمي رسد بارندگي هاي اين هفته نيز در اين آمار تاثير چشمگير و محسوس داشته باشد.

به هر حال شرايط هم براي زيستمندان  مناسب نيست و بايد در اين راستا راهکاري براي حفظ حيات وحش اتخاذ کرد.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

متخصصان زبان و ادبیات فارسی را دریابید

بازماندگی از تحصیل و زباله گردی

جشن‌های غیرایرانی در سبد خانوار ایرانی

چرا 40 سال مرگ بر آمریکا

آنچه باید در مورد قطره آهن و اطفال بدانیم

قیمت رها شده است؛ نظارت نیز

چکش‌کاری آموزش‌وپرورش برای تقویت حقوق معلمان

خسروشیرین، نگین گردشگری روستایی در شمال فارس

فراموشی و خود فراموشی

فرار رو به جلو

گره کور متروی شیراز در زندگی همسایگان

وقتی خیابان‌ها کودکی را می‌بلعند

خزان کاغذی

سلامتی در دوران سالمندی با تغذیه مناسب

گشتی در خیابان زند شیراز/ سرگردانی میان دلار آبی و سفید

تا کی

کلوخ‌پز؛ شروع پاییز اقلیدی‌ها

بازچرخانی آب طرحی برای سازگاری با کم آبی در فارس است

از کوروش چه می دانیم

قوطی برخی عطاری ها همه چیز دارد بجز سلامتی

فقر مطالعات فرهنگی و اجتماعی درباره عشایر فارس

این سگان، راه سلامت بسته اند

داغ خشکسالی بعلاوه تبرسودجویی، می دهد زغال

فارس در پاسداشت بهمن بیگی عقب افتاد

شیرازی ها تلخ وشیرین هنرهفتم را یادآوری کردند/صفای سینما در گذشته

استاندارد نسبی مدارس

معلمان مدارس غیردولتی و تضییع حقوق

چالش بی‌تحرکی در زنان کارمند

چند می گیری تصادف کنی

به جای دارو

آیا آبی از انرژی خورشیدی گرم می شود

رسانه گردشگری

بازار قیصریه لار، نماد مقاومت در برابر قهر طبیعت

فرزندت کجاست

همنشینی تاریخ و کباب بی بی خانم گل در موزه ای خود ساخته

فرهنگ و خیابان

بود و نبود رسانه ها

دکه های خالی از مطبوعات، انباشته از تنقلات

گران ترین اعتیاد همراه

یخچال، دلوچه دوز کازرونی را دلسرد نکرده است

مردم چه می خواهند

چالش های جهانی شدن اصیل ترین بافت تاریخی خاورمیانه

دیده بان جوان خدا را دید

تالاب های فارس نه جان دارند و نه اعتبار

رؤیای بیداری

آب هست، اعتبار نیست

توان بیش از پیش آثار تاریخی فارس برای جهانی شدن

مسئولان پیوند خود را با مردم محکم کنند

کلیسای چهارصدساله شیراز نیازمند مهربانی

عرصه بر حیات وحش تنگ شده است/ پرندگان مهاجر به فارس نمی آیند