پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

محيط زيست حيوانات فارس/ آبي براي زيستمندان نيست مقالات

محيط زيست حيوانات فارس/ آبي براي زيستمندان نيست

  بزرگنمايي:

فارس انلاين- به دليل خشکسالي هاي پي در پي حيات وحش استان فارس شديدا در معرض خطر قرار دارند. گونه هاي مختلف حيات وحش نه تنها براي تامين علوفه خود بلکه براي تامين اب نيز با دست و پنجه نرم مي کنند.

هم اکنون به دليل عدم بارش باران تعداد زيادي از چشمه هاي مناطق حفاظت شده خشک شده است.هر ساله در فصل زمستان استان فارس شاهد مهاجرت پرندگان زيادي از سيبري و ديگر مناطق به درياچه هاي استان بود اما طي مدت اخير به دليل خشک شدن درياچه هاي فارس ديگر نه تنها از مهاجرت پرندگان خبري نيست بلکه زندگي برخي از گونه هاي حيات وحش در اين استان با مشکلات عديده اي روبرو شده است.ساخت آبشخور و توزيع علوفه دستي يکي از راه حل هايي است که ميتوان به حفظ حيات وحش استان کمک کرد.

دبير موسسه 13 فروردين در اين رابطه گفت: در حال حاضر به دليل عدم بارش باران تعداد قابل توجهي از چشمه هاي موجود در مناطقه حفاظت شده خشک شده است.

علي اکبر کاظميني به گوشه اي از اين مشکلات اشاره کرد و افزود: به عنوان نمونه چندي قبل يک گربه وحشي در منطقه کازرون براي آب به روستاهاي اطراف آمده بود که حين اب خوردن براي اين گونه مشکلي به وجود آمده بود.

وي ادامه داد: بر اساس گزارشات در برخي از شهرستانهاي استان نيز برخي از گونه ها از جمله پلنگ براي تامين آب به روستاهاي اطراف آمده که اين امر باعث به خطر افتادن حيات اين گونه شده است.

اين فعال حوزه محيط زيست با تاکيد بر اينکه علفخواران در حال حاضر با کاهش شديد علوفه و گياه مواجه بوده و به دنبال آن چرخه اکوسيستمي را تحت تاثير قرار داده و گوشتخواران نيز براي تامين غذاي خود با مشکل روبه رو شده اند.

کاظميني با تاکيد بر اينکه وضعيت آب براي حيات وحش بحراني است، اظهار کرد: در حال حاضر چشمه هاي مناطق حفاظت شده در استان فارس خشک شده و به ندرت مي توان چشمه اي را پيدا کرد که آب داشته باشد و تمام اين موضوعات شرايط را براي حيات وحش استان سخت کرده است.

گونه اي مانند کبک در هر بار حدود 13 جوجه به دنيا مي آورد که تامين آب اين جوجه ها در حال حاضر با مشکلات زيادي روبه روست وي با اشاره به اينکه وضعيت پرندگان نيز در استان فارس نگران کننده است، بيان کرد: به عنوان نمونه گونه اي مانند کبک در هر بار حدود 13 جوجه به دنيا مي آورد که تامين آب اين جوجه ها در حال حاضر با مشکلات زيادي روبه روست.

کاظميني با بيان اينکه گونه اي مانند پلنگ به آب زيادي نياز دارد، گفت: متاسفانه اين وضعيت باعث هجوم حيات وحش به روستاهاي اطراف مناطق شده که اين موضوع باعث شده حيات وحش طعمه شکارچيان شوند.

وي گفت: مهاجرت حيات وحش از استان چندان هم بي خطر نيست، زيستمندان براي يافتن منابع غذايي، از فارس مهاجرت مي کنند اما در راه يا با سوانح جاده اي مانند برخورد با خودروها مواجه مي شوند يا طعمه شکارچيان قرار مي گيرد.

اين کارشناس محيط زيست با اشاره به تاثيرات خشکسالي بر روي حيات وحش بيان کرد: حيوانات از آبشخورهاي موجود در طبيعت استفاده مي کنند اما در حال حاضر تعداد زيادي از چشمه هاي استان فارس خشک شده است.

وي افزود: با توجه به خشک شدن اين چشمه ها گونه هايي از حيوانات مجبور هستند که براي تامين نياز خود از جمله علوفه و آب مهاجرت کنند که اين امر باعث ايجاد ناامني براي حيات وحش شده به گونه اي که يا طعمه شکارچيان مي شوند و يا اينکه در حوادث تلف مي شوند.

دبير موسسه 13 فروردين با اظهار نگراني از وضعيت گونه هاي حيات وحش در مناطق شرقي استان افزود: در حال حاضر بارندگي در برخي از شهرستانهاي استان مانند ني ريز و  استهبان بسيار کم بوده از اين رو حيات وحش در اين شهرستان ها براي تامين آب و علوفه با مشکلات بيشتري روبه رو هستند.

وي خواستار همکاري براي بهبود وضعيت حيات وحش در اين استان شد و تاکيد کرد: در اين راستا مردم بايد با محيط زيست همکاري داشته باشند.

اين در حاليست که بارندگي ها در استان فارس وضعيت مناسبي ندارد به گونه اي که حميدرضا دهقاني مدير عامل آب منطقه اي فارس چندي پيش  با اشاره به اينکه تغييرات بارندگي استان نسبت به ميانگين مدت مشابه سال آبي گذشته 75 درصد کاهش داشته، گفته بود که تحقق بارندگي نسبت به ميانگين بلندمدت سالانه استان حدود 16 درصد است.

پيش از اين مدير کل هواشناسي فارس نيز پيش از بارندگي هاي يکي دو روز اخير ميزان بارندگي امسال را 27.5 ميلي متر در سطح استان فارس اعلام کرد که به نظر نمي رسد بارندگي هاي اين هفته نيز در اين آمار تاثير چشمگير و محسوس داشته باشد.

به هر حال شرايط هم براي زيستمندان  مناسب نيست و بايد در اين راستا راهکاري براي حفظ حيات وحش اتخاذ کرد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ارگ کریم‌خان شیراز بازهم جولانگاه عنکبوت‌ها شد

نشست های «الف» در شیراز آغاز شد/ جلسات نقد و اجرای موسیقی نوگرا

تن تشنه زمین، فروریخت

کمبود نیرو و فراخوان فرهنگیان بازنشسته فارس برای تدریس

انسان در عرفان اسلامی بنیان هنر خداوند است

آتش، پرونده ارگ کریم‌خان را بازگشود

هیس، اینجا بیمارستان است

خبرنگاری به‌روایت زنان

شیراز و انتظار برای گرفتن نشان جهانی صنایع‌دستی

کرانه‌هایی که پا پس می‌کشند

تالاسمی، درد بی‌پایان

مصوبه درمانی حال بختگان راخوب نکرد/کشت بالادست آبی باقی نمی گذارد

مصائب بوعلی‌سینای صدرا

نرگس باید از شیراز برود

وحشت در جاده های فارس سایه انداخت/ «رخ به رخ» با مرگ

هپاتیت، بیماری تباه کننده کبد

قلب درمان جنوب کشور، سنگین می‌تپد

محور دروازه قرآن مخاطره‌ای برای شیراز

بازارچه‌هایی بافرجام ورشکستگی

موسیقی پاپ ازنوع بدش درایران رایج شده است/آموزشگاه ها کیفی نیستند

کوک ساز عندلیبی ها برای پیوند نوای موسیقی و عرفان

سنگی که شکست، سکوتی که نشکست

هتل آسمان از تهدید تا فرصت

شهر جدید با مشکلات قدیمی

تجارتی جهانی در پستو

«جاروی پیش »، جلوه ای دیگر از سخاوت نخل

اتصال جاده خرامه به محور شیراز – مرودشت، یک گام دیگر نیاز است

ضرورت احیای اقامتگاه های بوم‌گردی

پیچ مرگ در حاشیه جاده

مشتاقان غواصی؛ جای آموزش اینجاست

سرگذشت یک سنگ از ظهور تا سقوط

بزودی آبی زیر پوست شهر جهرم می‌دود

حرکت پرشتاب برای تداوم توسعه استان ها

کارگروه مبارزه با قاچاق کالا و ارز در فضای مجازی فارس تشکیل شد

تداوم کمک رسانی به سیل زدگان تا رفع مشکلات

اینجا ارابه های مرگ پرشتاب می تازند

کِشتی در خُشکی

حکایت شوربختی دومین دریاچه ایران

سرنوشت غم انگیز دو تالار در شیراز: یکی پیر شد، دیگری زاده نشد

وقت تَق‌سیمِ تَق‌صیر

تعیین هوشمند مقصد سفر به جای گرفتاری 15 ساعته در ترافیک شمال

جاده‌های ناایمن فارس و انسان همواره مقصر!

سایه سنگ بر دروازه قرآن شیراز

توهم پرآبی

روایت مطبوعات شیراز از مذاکره سیاسی تا رقابت های انتخاباتی

صدها جان نازنین لای این آهن پاره ها پرپر می شود

رد پای بیوه سیاه در مُهر

سوداگری دلالان و جیب نحیف مستاجران!

ایران از توسعه سدهای برقآبی جا ماند/روایتی دیگر از لزوم سدسازی

فرصتی برای آبادانی فارس یا تهدیدی برای گروه محدود