پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

محيط زيست حيوانات فارس/ آبي براي زيستمندان نيست مقالات

محيط زيست حيوانات فارس/ آبي براي زيستمندان نيست

  بزرگنمايي:

فارس انلاين- به دليل خشکسالي هاي پي در پي حيات وحش استان فارس شديدا در معرض خطر قرار دارند. گونه هاي مختلف حيات وحش نه تنها براي تامين علوفه خود بلکه براي تامين اب نيز با دست و پنجه نرم مي کنند.

هم اکنون به دليل عدم بارش باران تعداد زيادي از چشمه هاي مناطق حفاظت شده خشک شده است.هر ساله در فصل زمستان استان فارس شاهد مهاجرت پرندگان زيادي از سيبري و ديگر مناطق به درياچه هاي استان بود اما طي مدت اخير به دليل خشک شدن درياچه هاي فارس ديگر نه تنها از مهاجرت پرندگان خبري نيست بلکه زندگي برخي از گونه هاي حيات وحش در اين استان با مشکلات عديده اي روبرو شده است.ساخت آبشخور و توزيع علوفه دستي يکي از راه حل هايي است که ميتوان به حفظ حيات وحش استان کمک کرد.

دبير موسسه 13 فروردين در اين رابطه گفت: در حال حاضر به دليل عدم بارش باران تعداد قابل توجهي از چشمه هاي موجود در مناطقه حفاظت شده خشک شده است.

علي اکبر کاظميني به گوشه اي از اين مشکلات اشاره کرد و افزود: به عنوان نمونه چندي قبل يک گربه وحشي در منطقه کازرون براي آب به روستاهاي اطراف آمده بود که حين اب خوردن براي اين گونه مشکلي به وجود آمده بود.

وي ادامه داد: بر اساس گزارشات در برخي از شهرستانهاي استان نيز برخي از گونه ها از جمله پلنگ براي تامين آب به روستاهاي اطراف آمده که اين امر باعث به خطر افتادن حيات اين گونه شده است.

اين فعال حوزه محيط زيست با تاکيد بر اينکه علفخواران در حال حاضر با کاهش شديد علوفه و گياه مواجه بوده و به دنبال آن چرخه اکوسيستمي را تحت تاثير قرار داده و گوشتخواران نيز براي تامين غذاي خود با مشکل روبه رو شده اند.

کاظميني با تاکيد بر اينکه وضعيت آب براي حيات وحش بحراني است، اظهار کرد: در حال حاضر چشمه هاي مناطق حفاظت شده در استان فارس خشک شده و به ندرت مي توان چشمه اي را پيدا کرد که آب داشته باشد و تمام اين موضوعات شرايط را براي حيات وحش استان سخت کرده است.

گونه اي مانند کبک در هر بار حدود 13 جوجه به دنيا مي آورد که تامين آب اين جوجه ها در حال حاضر با مشکلات زيادي روبه روست وي با اشاره به اينکه وضعيت پرندگان نيز در استان فارس نگران کننده است، بيان کرد: به عنوان نمونه گونه اي مانند کبک در هر بار حدود 13 جوجه به دنيا مي آورد که تامين آب اين جوجه ها در حال حاضر با مشکلات زيادي روبه روست.

کاظميني با بيان اينکه گونه اي مانند پلنگ به آب زيادي نياز دارد، گفت: متاسفانه اين وضعيت باعث هجوم حيات وحش به روستاهاي اطراف مناطق شده که اين موضوع باعث شده حيات وحش طعمه شکارچيان شوند.

وي گفت: مهاجرت حيات وحش از استان چندان هم بي خطر نيست، زيستمندان براي يافتن منابع غذايي، از فارس مهاجرت مي کنند اما در راه يا با سوانح جاده اي مانند برخورد با خودروها مواجه مي شوند يا طعمه شکارچيان قرار مي گيرد.

اين کارشناس محيط زيست با اشاره به تاثيرات خشکسالي بر روي حيات وحش بيان کرد: حيوانات از آبشخورهاي موجود در طبيعت استفاده مي کنند اما در حال حاضر تعداد زيادي از چشمه هاي استان فارس خشک شده است.

وي افزود: با توجه به خشک شدن اين چشمه ها گونه هايي از حيوانات مجبور هستند که براي تامين نياز خود از جمله علوفه و آب مهاجرت کنند که اين امر باعث ايجاد ناامني براي حيات وحش شده به گونه اي که يا طعمه شکارچيان مي شوند و يا اينکه در حوادث تلف مي شوند.

دبير موسسه 13 فروردين با اظهار نگراني از وضعيت گونه هاي حيات وحش در مناطق شرقي استان افزود: در حال حاضر بارندگي در برخي از شهرستانهاي استان مانند ني ريز و  استهبان بسيار کم بوده از اين رو حيات وحش در اين شهرستان ها براي تامين آب و علوفه با مشکلات بيشتري روبه رو هستند.

وي خواستار همکاري براي بهبود وضعيت حيات وحش در اين استان شد و تاکيد کرد: در اين راستا مردم بايد با محيط زيست همکاري داشته باشند.

اين در حاليست که بارندگي ها در استان فارس وضعيت مناسبي ندارد به گونه اي که حميدرضا دهقاني مدير عامل آب منطقه اي فارس چندي پيش  با اشاره به اينکه تغييرات بارندگي استان نسبت به ميانگين مدت مشابه سال آبي گذشته 75 درصد کاهش داشته، گفته بود که تحقق بارندگي نسبت به ميانگين بلندمدت سالانه استان حدود 16 درصد است.

پيش از اين مدير کل هواشناسي فارس نيز پيش از بارندگي هاي يکي دو روز اخير ميزان بارندگي امسال را 27.5 ميلي متر در سطح استان فارس اعلام کرد که به نظر نمي رسد بارندگي هاي اين هفته نيز در اين آمار تاثير چشمگير و محسوس داشته باشد.

به هر حال شرايط هم براي زيستمندان  مناسب نيست و بايد در اين راستا راهکاري براي حفظ حيات وحش اتخاذ کرد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جلوه جدید گردشگری فارس در نوروز 98

دام هایی برای ثروت

نوروز، نماد زایش است نه مرگ جانداران در تنگ بلور

چهارشنبه سوری را به چهارشنبه سوزی تبدیل نکنید

عید آمد و ما قبا نداریم

اشکال در اشکال هندسی

نخستین واکنش `حامی` به حاشیه کنسرت شیراز

حیوان خانگی هم می‌تواند ناقل هاری باشد

میانبری کاذب تا پرده سینما

شهر صدرا بدون سامانه حمل و نقل؛ ترافیکش سهم شیراز

گنبد نمکی، جاذبه گردشگری بکر در جهرم

زمین را نگهبان باشیم

یادی از حمید برنا، خیّر سلامت و مدرسه‌ ساز جهرمی

شجاعانه به استقبال تغییرات برویم

`نه` به نگاه ویژه به زادگاه مدیران

زوج ها خوب شنیدن را یاد بگیرند/ لزوم پرهیز از ایده آل گرایی

آب پاکی 2 سرد‌‌‌ار روی د‌‌‌ست د‌‌‌لواپسان

دام های قاچاقچیان برای دامداران فارس

نورآباد ممسنی تکه‌ای از بهشت

قلعه تبر جهرم، تاریخی اما تک افتاده

داراب؛ شهرستان قصرها و آبشارها

چگونگی رفتار با کودکانی که مبتلا به صرع هستند

معماری سنتی هست چه نیازی به رومیان!

200 مقاله در ششمین کنفرانس سالیانه «انرژی پاک» ارائه می شود

تفاوت کنفرانس ورشو و کنفرانس گوادلپ

پاسدار امین

چشمه‌ای که برای پریشان جوشید/ باران حال تالاب را خوب می‌کند

نقص پلکانی

تلخ و شیرین های چهار دهه روزنامه نگاری

عناوین نخست مطبوعات 23 بهمن شیراز

نقش مردم فسا در پیروزی انقلاب اسلامی ایران

نگاه انقلاب به رفاه اجتماعی

مرور خاطرات انقلاب در شیراز با دو مبارز انقلابی

تلاش برای حذف نقاط حاد‌‌‌‌‌ثه‌خیز فارس

هنر را به بها دهند نه بهانه

گره ترافیکی

کشف جدید در نقش رستم طی نیم قرن اخیر بی نظیر است

از پیشنهاد اصلاح شروط طلاق تا برابری دیه

گیگ‌های تو خالی

مسیرهای دوچرخه سواری، تبلیغات یا نسخه ای برای نجات شیراز

ترس واهی از فضای مجازی

نگاه جامع به FATF نیاز آینده اقتصاد کشور

محرومیت زدایی و توسعه روستایی در سایه انقلاب اسلامی

رویای صنعتی شدن

نمکی بر زخم تبلیغات حوزه سلامت

صفحه حوادث مطبوعات، تیغ دو لبه است

سرنوشت ادبیات فارسی در فضای مجازی

مشکلات آخرین امید بیماران جنوب کشور

سهم‌ خواهی فارس از 20 هزار شغل‌ فرهنگی

از قلم تا قمه