پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

محيط زيست حيوانات فارس/ آبي براي زيستمندان نيست مقالات

محيط زيست حيوانات فارس/ آبي براي زيستمندان نيست

  بزرگنمايي:

فارس انلاين- به دليل خشکسالي هاي پي در پي حيات وحش استان فارس شديدا در معرض خطر قرار دارند. گونه هاي مختلف حيات وحش نه تنها براي تامين علوفه خود بلکه براي تامين اب نيز با دست و پنجه نرم مي کنند.

هم اکنون به دليل عدم بارش باران تعداد زيادي از چشمه هاي مناطق حفاظت شده خشک شده است.هر ساله در فصل زمستان استان فارس شاهد مهاجرت پرندگان زيادي از سيبري و ديگر مناطق به درياچه هاي استان بود اما طي مدت اخير به دليل خشک شدن درياچه هاي فارس ديگر نه تنها از مهاجرت پرندگان خبري نيست بلکه زندگي برخي از گونه هاي حيات وحش در اين استان با مشکلات عديده اي روبرو شده است.ساخت آبشخور و توزيع علوفه دستي يکي از راه حل هايي است که ميتوان به حفظ حيات وحش استان کمک کرد.

دبير موسسه 13 فروردين در اين رابطه گفت: در حال حاضر به دليل عدم بارش باران تعداد قابل توجهي از چشمه هاي موجود در مناطقه حفاظت شده خشک شده است.

علي اکبر کاظميني به گوشه اي از اين مشکلات اشاره کرد و افزود: به عنوان نمونه چندي قبل يک گربه وحشي در منطقه کازرون براي آب به روستاهاي اطراف آمده بود که حين اب خوردن براي اين گونه مشکلي به وجود آمده بود.

وي ادامه داد: بر اساس گزارشات در برخي از شهرستانهاي استان نيز برخي از گونه ها از جمله پلنگ براي تامين آب به روستاهاي اطراف آمده که اين امر باعث به خطر افتادن حيات اين گونه شده است.

اين فعال حوزه محيط زيست با تاکيد بر اينکه علفخواران در حال حاضر با کاهش شديد علوفه و گياه مواجه بوده و به دنبال آن چرخه اکوسيستمي را تحت تاثير قرار داده و گوشتخواران نيز براي تامين غذاي خود با مشکل روبه رو شده اند.

کاظميني با تاکيد بر اينکه وضعيت آب براي حيات وحش بحراني است، اظهار کرد: در حال حاضر چشمه هاي مناطق حفاظت شده در استان فارس خشک شده و به ندرت مي توان چشمه اي را پيدا کرد که آب داشته باشد و تمام اين موضوعات شرايط را براي حيات وحش استان سخت کرده است.

گونه اي مانند کبک در هر بار حدود 13 جوجه به دنيا مي آورد که تامين آب اين جوجه ها در حال حاضر با مشکلات زيادي روبه روست وي با اشاره به اينکه وضعيت پرندگان نيز در استان فارس نگران کننده است، بيان کرد: به عنوان نمونه گونه اي مانند کبک در هر بار حدود 13 جوجه به دنيا مي آورد که تامين آب اين جوجه ها در حال حاضر با مشکلات زيادي روبه روست.

کاظميني با بيان اينکه گونه اي مانند پلنگ به آب زيادي نياز دارد، گفت: متاسفانه اين وضعيت باعث هجوم حيات وحش به روستاهاي اطراف مناطق شده که اين موضوع باعث شده حيات وحش طعمه شکارچيان شوند.

وي گفت: مهاجرت حيات وحش از استان چندان هم بي خطر نيست، زيستمندان براي يافتن منابع غذايي، از فارس مهاجرت مي کنند اما در راه يا با سوانح جاده اي مانند برخورد با خودروها مواجه مي شوند يا طعمه شکارچيان قرار مي گيرد.

اين کارشناس محيط زيست با اشاره به تاثيرات خشکسالي بر روي حيات وحش بيان کرد: حيوانات از آبشخورهاي موجود در طبيعت استفاده مي کنند اما در حال حاضر تعداد زيادي از چشمه هاي استان فارس خشک شده است.

وي افزود: با توجه به خشک شدن اين چشمه ها گونه هايي از حيوانات مجبور هستند که براي تامين نياز خود از جمله علوفه و آب مهاجرت کنند که اين امر باعث ايجاد ناامني براي حيات وحش شده به گونه اي که يا طعمه شکارچيان مي شوند و يا اينکه در حوادث تلف مي شوند.

دبير موسسه 13 فروردين با اظهار نگراني از وضعيت گونه هاي حيات وحش در مناطق شرقي استان افزود: در حال حاضر بارندگي در برخي از شهرستانهاي استان مانند ني ريز و  استهبان بسيار کم بوده از اين رو حيات وحش در اين شهرستان ها براي تامين آب و علوفه با مشکلات بيشتري روبه رو هستند.

وي خواستار همکاري براي بهبود وضعيت حيات وحش در اين استان شد و تاکيد کرد: در اين راستا مردم بايد با محيط زيست همکاري داشته باشند.

اين در حاليست که بارندگي ها در استان فارس وضعيت مناسبي ندارد به گونه اي که حميدرضا دهقاني مدير عامل آب منطقه اي فارس چندي پيش  با اشاره به اينکه تغييرات بارندگي استان نسبت به ميانگين مدت مشابه سال آبي گذشته 75 درصد کاهش داشته، گفته بود که تحقق بارندگي نسبت به ميانگين بلندمدت سالانه استان حدود 16 درصد است.

پيش از اين مدير کل هواشناسي فارس نيز پيش از بارندگي هاي يکي دو روز اخير ميزان بارندگي امسال را 27.5 ميلي متر در سطح استان فارس اعلام کرد که به نظر نمي رسد بارندگي هاي اين هفته نيز در اين آمار تاثير چشمگير و محسوس داشته باشد.

به هر حال شرايط هم براي زيستمندان  مناسب نيست و بايد در اين راستا راهکاري براي حفظ حيات وحش اتخاذ کرد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

هویت

نوید دوباره اداره هیات امنایی تخت جمشید

ایران وجوانان انقلابی

مبارزه با آفات کشاورزی، تضمینی برای امنیت غذایی

ضرب زخمه ناکوک بر گوش مدرسه

هفته روابط عمومی

کلیشه بودن سریال های مناسبتی

مطبوعات

آمریکا را بیشتر بشناسیم

بورس ، بانک ، مسکن

چشمان پرسکوت کاکو به نمایش در آمد

میراث

ملخ و تداوم مبارزه با آن در فارس

شورای شهرشیراز و مصوبات اردیبهشتی اش

لازمه رسیدن به موفقیت

کالای معیار

بزهکاری

خودرو بی‌ترمز

شیراز، نام دیگر همه ما

جشنواره بهار نارنج و جلوه های ناب از رایحه خوش بهار

نارسایی

تحریف نام خلیج فارس و مسئولیت ما

کودکی هایی که به یغما رفته است

آرزوی هر خانواده یک خانه

اصلاحات جدید در فرانسه

قانون، زمین خواران را محکم تر برزمین بزند

گردشگری به یاری رفع مشکل اعتیاد آمد/ جدایی معتادان از سنگ سیاه

الفبای شرارت

مساله

اردیبهشت شیراز؛ دلفریب و دلربا

سعدی شیراز یا شیراز سعدی

خاوران جلوه زیبای طبیعت/ همزیستی نخلستان ودرختان مرکبات را ببینید

مقدمات انتظار ظهور

بهترین جواب به آمریکا

شهرهای بی‌دفاع

پیامی که در سیل شیراز امیدبخش شد

نارسایی

مدرسه های سعدی، سیل را شکستند

ای کاش

سیل و یادآوری اهمیت سواد رسانه ای

می خنداند اما نمی خندد

چرا خرم دره جهنّم دره شد

آنچه را که نباید فراموش کنیم

موج اندوه و شکوه مهربانی در سیل شیراز

کازرون، نمادی از تاریخی کهن و طبیعتی چهار فصل

جلوه جدید گردشگری فارس در نوروز 98

دام هایی برای ثروت

نوروز، نماد زایش است نه مرگ جانداران در تنگ بلور

چهارشنبه سوری را به چهارشنبه سوزی تبدیل نکنید

عید آمد و ما قبا نداریم