آخرين مطالب

برگزاری همایش ترویج تغذیه با شیر مادر در شیراز علمي

برگزاری همایش ترویج تغذیه با شیر مادر در شیراز

  بزرگنمايي:

پیام فارس - همایش ترویج تغذیه با شیر مادر به همت دانشگاه علوم پزشکی شیراز و با حضور کارشناسان برگزار شد.
به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس به نقل از وب‌دا، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز در همایش ترویج تغذیه با شیر مادر با بیان اینکه اهمیت شیر مادر برای همه روشن و مشخص است؛ گفت: مهر مادری سرلوحه همه چیز است و مادری که به فرزندش شیر می‌دهد، همزمان مهر مادری را به او هدیه می‌کند .
علی بهادر ارتباط بین مادر و کودک شیرخوار را از موضوعات مهم در عرصه جهانی عنوان و اضافه کرد: محرومیت از مهر مادر در کودکی، می تواند آسیب های روانی و اجتماعی را موجب شود .
وی شیر مادر را موهبتی الهی در وجود مادر عنوان کرد و ادامه داد: کودک با تغذیه با شیر مادر، از بسیاری بیماری ها در دوره شیرخواری مصون می ماند، اما کودکانی که از این موهبت برخوردار نیستند، در معرض ابتلا به بیماری هایی نظیر اسهال و بعضی از بیماری های ویروسی قرار می گیرند و بر اساس آمارها، تعداد مرگ و میر در کودکانی که از شیر مادر تغذیه نمی کنند بیشتر است .
دکتر «بهادر» همچنین به مواد موجود در شیر مادر برای تقویت سیستم ایمنی کودک اشاره کرد و افزود: تحقیقات نشان داده است افرادی که در کودکی از شیر مادر تغذیه کرده اند به بسیاری از بیماری ها مانند دیابت، کمتر دچار می شوند؛ بنابراین شیر مادر از اهمیت زیادی برخوردار است و حتی از نظر اقتصادی و اجتماعی نیز به نفع خانواده هاست .
او تغذیه با شیر مادر را زمینه ساز تکامل جسمی و روانی کودک در بزرگسالی عنوان کرد و با اشاره به اقدامات صورت گرفته در این زمینه، گفت: در بیمارستان های دوستدار کودک، مادر در هنگام تولد نوزاد به این امر تشویق می شود تا از همان ساعات ابتدایی تولد، نوزاد از شیر مادر استفاده کند که در افزایش شیرآوری مادر نیز موثر است .
فارس پیشرو در ترویج شیر مادر است
دبیر شورای معاونین آموزشی دانشگاه و مدیرگروه اطفال، نیز در این آیین با اشاره به مزایای متعدد شیر مادر، گفت: ممکن است همه به شیر مادر تنها به عنوان یک غذا برای کودک نگاه می کنند، اما این تنها یکی از مزایای شیر مادر است .
محمود حقیقت با اشاره به ویژگی های منحصر به فرد شیر مادر، آن را بهترین شیر برای هر نوزاد عنوان کرد و افزود: از دیگر ویژگی هایی که به لطف خداوند در شیر مادر قرار داده شده، این است که شیر مادر یک واکسن برای نوزاد در روزهای ابتدایی پس از تولد محسوب می شود و در تماس نوزاد با عفونت های مختلف محیطی، سبب ایمنی بیشتر نوزاد می شود .
او در ادامه به خاصیت بسیار بالای شیر سه روز نخست مادر اشاره کرد که اگرچه مقدار آن اندک است، اما خاصیت بیشترین اثر را در پیشگیری از ابتلای نوزاد به عفونت ها و کاهش مرگ و میر نوزادان دارد .
مدیرگروه اطفال دانشگاه، به پزشکان، ماماها، مادران و اطرفیان مادر که با مادر و نوزاد تازه متولد شده تماس دارند، توصیه کرد: نوزادان را در روزهای نخست تولد از این شیر محروم نکنیم و اگر می خواهیم از بیماری نوزاد و گرفتاری های خانواده و نوزاد جلوگیری کنیم، از این شیر به عنوان بهترین غذا و بهترین واکسن برای پیشگیری از ابتلای نوزاد به انواع عفونت ها، استفاده شود .
حقیقت ادامه داد: از سال 71 که نخستین گروه تغذیه با شیر مادر در استان فارس تشکیل شده است، در این زمینه تلاش کرده و تاکنون موفق بوده ایم؛ به گونه ای که در سطح کشور و منطقه به عنوان یک استان پیشرو و الگو مطرح هستیم .
مدیرگروه سلامت خانواده، جمعیت و مدارس دانشگاه نیز تغذیه با شیر مادر را بهترین شروع زندگی برای نوزادان در تمام مناطق جهان عنوان کرد و گفت: تغذیه مصنوعی با میزان بالاتر مرگ نوزادان همراه است و شروع اولیه و به موقع تغذیه انحصاری با شیر مادر می تواند جان بیش از یک میلیون نوزاد را حفظ کند.
معصومه صفاری با بیان اینکه کودکانی که با شیر مادر تغذیه می شوند، از سلامت و تکامل طبیعی برخوردار بوده، میزان مرگ و میر در آنها کمتر و ضریب هوشی این کودکان بالاتر است، افزود: نقطه شروع طلایی برای سالم زیستن، تغذیه با شیر مادر است، دوره ای که کودک در بیشترین تأثیرپذیری از محرک های محیط اطراف قرار دارد تا در بزرگسالی از بیماری های مرتبط با چاقی مفرط، دیابت یا فشارخون بالا در امان بماند .
او در ادامه به مزایای تغذیه با شیر مادر برای مادران و جامعه اشاره کرد و ادامه داد: سرطان سینه در مادران شیرده و مادرانی که به مدت طولانی تری به نوزاد خود شیر داده اند، کمتر است، همچنین شیردهی درمدیریت بارداری سالم و کاهش مشکلات سلامت مادران و کودکان نقش موثری ایفا می کند .
صفاری تغذیه انحصاری با شیر مادر را موجب کاهش هزینه های اقتصادی برای خانواده، جامعه، سیستم بهداشتی و محیط زیست عنوان کرد و افزود: امروزه مشخص شده است مرگ و میر ناشی از بیماری عروق کرونری در سن بزرگسالی با وزن نوزاد متولد شده و تغذیه او در دو سال اول زندگی ارتباط دارد که این امر نشانگر اهمیت تغذیه سالم مادر و مراقبت های دوران بارداری، شیردهی و حتی قبل از بارداری است .
عصمت دیره فوق تخصص نوزادان دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به نگرانی‌ها در مورد تغذیه‌ نوزادان و پیدا کردن جایگزین مناسب به‌ جای شیر خشک، گفت: بر اساس اعلام سازمان جهانی بهداشت و یونیسف در سال 1980 میلادی، برای نوزادانی که امکان استفاده از شیر مادر ندارند، نخستین جایگزین در دسترس، استفاده از شیر مادر دیگر منابع است که همین نظریه، ایده‌ تأسیس بانک شیر مادران را مطرح ساخت و یک ‌سال پس از آن، نخستین بانک شیر مادران اهداکننده در بوستون آمریکا بنیاد نهاده شد و به‌ دنبال آن، در کشورهای مختلف اروپایی و آسیایی نیز تأسیس این نوع بانک‌ها رونق گرفت .
او تولد نوزادان چندقلو و کافی نبودن شیر مادر و تولد نوزادان نارس را از جمله دلایل تأسیس بانک شیر مادران عنوان کرد و افزود: بانک شیر مادر یکی از الزامات نوزادان نارس است، چرا که شیر خشک هیچگاه نمی‌ تواند ضامن نجات نوزادان نارس باشد، در بانک شیر مادر، مانند بانک خون، مادرانی که شیر زیادی دارند، می‌توانند شیر خود را اهدا کنند؛ این شیر ابتدا از لحاظ بیماری های عفونی و ویروسی بررسی می‌شود و در نهایت پاستوریزه و در شیشه ‌های مخصوص، در دمای منفی 20 درجه سانتیگراد نگهداری می ‌شود .
دیره از پیگیری های وزارت بهداشت برای راه اندازی بانک شیر مادر در 10 دانشگاه علوم پزشکی کشور خبر داد و اضافه کرد: بیمارستان حضرت زینب(س) دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز یکی از کاندیداهای تاسیس این بانک است .
انتهای پیام
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تفکر معماری زمینه ساز دستیابی به دولت الکترونیک است

ایران بودجه مناسبی برای توسعه معماری سازمانی هزینه کند

آغاز شانزدهمین همایش بین‌المللی زبان و ادبیات انگلیسی در شیراز

آغاز چهارمین دوره مدارس فصلی خلاقیت در شیراز

اجرای طرح آمایش دانشگاه‌ها با هدف کیفی‌سازی آموزش عالی

ایران در عرصه علمی بسیار مقتدر است/ مهارت افزایی در دستور کار دانشگاه‌ها قرار می‌گیرد

سمینار آشنایی با مشاغل پردرآمد در جهاددانشگاهی فارس/ جراحی پلاستیک پولسازترین شغل در ایران

معماری سازمانی زمینه ساز پویایی اقتصادی است

باید از منابع سلامت حفاظت شود

پایه ریزی وظایف دولت برپایه فناوری اطلاعات ضروری است

برگزاری نهمین کنگره کاربردی دندانپزشکی کشور در شیراز

ایرانی همواره صلح‌طلب و سردمدار آشتی بوده است

آغاز کنگره بین‌المللی سلامت برای صلح در شیراز/ تبادار: پیشگیری از جنگ باید درس دانشگاهی باشد

پذیرش 9 هزار بیمار تصادفی در بیمارستان رجایی شیراز

صدور پیام سلامت برای صلح از شیراز به جهان/ کنگره سلامت برای صلح امروز آغاز می‌شود

هفتمین سمینار بین‌المللی سلامت زنان به میزبانی شیراز برگزار می‌شود

شناسایی 1500 نوزاد مشکوک به عقب ماندگی ذهنی در فارس

هفت هزار دانش‌‎آموز در فارس مهارت‌های زندگی را فرا می‌گیرند

قدردانی از دانش‌آموزان مدال‌آور علمی استان فارس

کشت زعفران در بستر هیدروپونیک و محیط بسته برای نخستین بار در کشور

كشت زعفران در بستر هیدروپونیک و محیط بسته برای نخستین بار در كشور

کشورهای عضو آیسسکو بر تقویت تبادلات علمی تاکید کردند

لزوم پیشگیری از بروز موارد جدید تالاسمی/ تالاسمی‌های ایران با اروپا برابری می‌کند

کارآفرینی عامل بهبود کیفیت زندگی در هر کشوری است

همکاری علمی نقش مهمی در نگرش مثبت بین ملت ها دارد

اجلاس دبیران کل کشورهای عضو آیسسکو در شیراز/ تلاش برای مرجعیت پایگاه استنادی علوم جهان اسلام

اجلاس دبیران کل کشورهای عضو آیسسکو آغاز به کار کرد

آخرین مهلت ثبت‌نام در نهمین مسابقه خلاقیت ابن‌سینا 25 آبان ماه

رونمایی از تمبر یادبود اجلاس آیسسکو و ISC

خسارت 50 میلیاردی آتش‌سوزی پیام‌نور اوز

آموزش و پرورش در تفاهم و صلح ملت‌ها نقشی کلیدی دارد

اجلاس دبیران کمیسیون های ملی آیسسکو در شیراز آغاز به کار کرد

بیش از 74 درصد دیابتی‌های موردانتظار فارس شناسائی شده‌اند

برگزاری رویداد کارآفرینی "تازه شو" توسط جهاددانشگاهی فارس

برگزاری شانزدهمین همایش زبان و ادبیات انگلیسی در شیراز

افت کیفی خدمات بیمه سلامت/ هدف تحریم فشار بر مردم است

شرایط تزریق واکسن آنفلوانزا/ لزوم تزریق واکسن به گروه‌های پرخطر

دارو مهمترین علت مسمومیت کودکان/ مسمومیت دومین علت مرگ اطفال

کاهش مرگ براثر مسمومیت با تلاش متخصصان در شیراز/ افزایش موارد مسمومیت دارویی در فارس

بهره‌گیری از ظرفیت مددکاران اجتماعی در کاهش آسیب‌های اجتماعی

اهمیت تغذیه در پیشگیری از پوکی استخوان

برونسپاری 480 میلیارد ریال طرح خدماتی به بخش خصوصی

تغذیه مناسب فصل پاییز برای افراد مبتلا به آلرژی

بیمار روانی مخاطره‌ای برای کل جامعه محسوب می‌شود

استان فارس با کمبود روانپزشک مواجه است

پوشش حمایتی برای بیماران روانی لازم است/ جوامع شاد تعداد بیمار روانی کمتری دارند

ثبت اختراع دانشگاه علوم پزشکی شیراز در مراجع بین‌المللی

تولید انسولین انسانی توسط پژوهشگران در شیراز

اندازه گیری قندخون برای همه زنان باردار الزامی است

سومین نشست کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی فارس برگزار شد