پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

ديوارنشين ها مقالات

ديوارنشين ها

  بزرگنمايي:

فارس انلاين- پس ازفروپاشي ديواربرلين در1989 همه دررؤياي حذف ديوار ازادبيات سياسي جهان بودند ولي چنين نشد وديوارها ماندند تا ترامپ آخرين مورد آن را ميان آمريکا و مکزيک بکشد.
ترامپ را مرد ديوانه وتازه ترين پديده پوپوليسم جهاني شده ونماينده تندروترين جناح هاي سرمايه داري مي دانند ولي او هيچ يک ازاينها نيست. او خيلي ساده، يک تاجر است که حالا کاخ سفيد حجره اوست و رفتارش نماد کمپلکس هاي بدخيم خود سيستم است و ازاين جهت منطقي است. منطقي به مفهوم فلسفي آن و درچارچوب نظريه بازي ها. و با منطق سيستم مي خواند که هژموني وبرنامه هايش را با آشفته کاري هاي ترامپ پيش مي برد.
سيستم همان ديواري است که ميان يک جهان بي اندازه ثروتمند و يک جهان بي اندازه فقير کشيده شده وبا کدهاي سرمايه داري نشانه گذاري شده است . اين ديوار درون مرزهاي سياسي و اجتماعي و فرهنگي هم کشيده شده که سنگ بناي آن شکاف طبقاتي نجومي بي سابقه است و برپا کننده ها ونگهبانان آن يا همان ديوارنشين ها، تندروها هستند که با سياست وسياسي کاري تجارت مي کنند.
ترامپ ها با ديوار تجارت مي کنند . آنها ديوار مي سازند تا انگيزه بيشتري براي مهاجرت نخبگان ايجاد کنند ديوار يک مانع انحرافي است تا ديده باني جريان سرمايه ومغزبه کانون هاي اصلي سيستم جهاني شده دشوارشود. ديوارآنها گاهي به شکل لغو رواديد براي شهروندان چند کشور درمي آيد تا خوراک تبليغاتي تندروها سرو شود که در دو سوي ديوار يک جور رفتار مي کنند چون ازيک جنسند.
تندروها با هرنام و فيگور و ادعا ، درهمه جا، مثل همند و همه شان يک کارمي کنند . ديوار مي سازند . ديوار ابزاروتابلوتجارت است و مصالح آن ازجداسازي و آپارتايد فراهم مي شود که فروشندگانش همان ديوارنشين ها و ديوارپرست ها هستند.
از وزير خارجه ايران تا مسئول هماهنگي اتحاديه اروپا تا بسياري ديگر پس ازلغو رواديد هفت کشور ، گفتند که اين دستور تندروي را تغذيه مي کند. ولي اين را سربسته گفتند که تندروها چقدرازوضع تازه خوشحالند چون سيگنال هاي دلخواهشان را ازسيستم دريافت کردند.
لبخند خوشحالها خيلي زود با رويارويي سيستم قضايي امريکا خشکيد که فرمان تاجررا تعليق کرد. آنها بارها وبارها ديوارکش عصباني را با تفصيل بسيار نشان دادندولي ازدادگاه وفرمان آن به سرعت گذشتند و يک کلمه هم ازقاضيي که فرمان را نقض کرد نگفتند وحتي تصويراوراهم نشان ندادند . تندروها بايد ازلغو فرمان ترامپ خيلي ناراحت شده باشند چون ابزار تبليغات آنها راکند کرد وديگر نمي توانستند امريکا را يک کل واحد ويکدست جلوه دهند که درفضايي سفيد وسياه وقطبي شده غرق شده وآنها به دنبال القاي آن به افکار عمومي هستند.
ولي باز هم ترامپ از روي آنتن کنار گذاشته نشد و همچنان چهره اصلي و تنها چهره آمريکا ماند و ازقاضي ها ودادگاه چيزي نگفتند تا مجبور نباشند اين واقعيت را ببينند که درهيچ يک ازآن هفت کشور و بسياري از کشورهاي جهان و حتي برخي کشورهاي اروپايي ، يک قاضي دادگاه نمي تواند فرمان بالاترين مقام سياسي کشور را تعليق وآن راازجهت حقوقي و قضايي بي اعتبار کند . ديواري ها بارها وبارها تاجر بلوند را درحال امضاي فرمان لغو رواديد وخط ونشان کشيدن نشان دادند و حتي توهين هاي او را به روحاني بدون سانسور روي آنتن بردند بدون آنکه علامتي از ناراحتي بر پيشاني و لحن گزارش ديده شود ولي يک بارهم ازقاضي زن لغو کننده فرمان چيزي نگفتند و سه قاضي اصلي دادگاه استيناف را هم که اعتراض دولت امريکا رارد کردند نشان ندادند که بسيار جوان بودند.
چون جهان حقوقي آن سوي ديوار که زنان و جوانان درآن مي توانند بر تندروي سياسي لگام بزنند براي آنها شناخته شده و مفهوم نيست وآن را نمي پسندند ودرست نمي دانند . آنها ترامپ را بهترمي فهمند ولي قاضي زن را اصلا نمي فهمند.
آنها تصوير جهاني شده ازديوار را که حالا رنگ بلوند به خود گرفته ودراروپا هم با تندروترين دست راستي ها با همان رنگ تقويت شده با سخاوت تمام نشان مي دهند ولي درنشان دادن درون مايه هاي مخالف ديوارنشين ها وديوارکش ها تا آنجا که مي توانند خست به خرج مي دهند.
چون دراينجا يک حقيقت نبايد رسانه اي شود و روي آنتن بيايد. اينکه ساختار حقوقي اينجا براي محافظت شهروندان وحقوق شهروندي دربرابردستورهاي تندروانه فرمان سالاري ، ناتوان است وحرفي براي گفتن ندارد و نمي تواند ديواري را که ميان قدرتمندان و بي قدرتان کشيده شده بردارد و حتي آن را کوتاه تر کند. نمي تواند ازحقوق توده مصرف کننده در برابر تراست واردکننده و قيمت گذار دفاع کند و نمي تواند قانوني بگذراند که قدرت خريد عمومي را افزايش دهد. نمي تواند ديوار ميان کم درآمدها وپردرآمده ها را که روزبه روز بلندتر مي شود ازقد کشيدن بازدارد وچه بسا نمي تواند آن را ببيند و براي ديدنش هم کاري نمي کنند . چون نمي توانند . آنها روي ديوار نشسته اند و نمي توانند پايين را که بسيار دور و پايين است ببينند. اين ويژگي ذاتي ديوارنشيني است وديوارنشين ها شيفته آنند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جلوه جدید گردشگری فارس در نوروز 98

دام هایی برای ثروت

نوروز، نماد زایش است نه مرگ جانداران در تنگ بلور

چهارشنبه سوری را به چهارشنبه سوزی تبدیل نکنید

عید آمد و ما قبا نداریم

اشکال در اشکال هندسی

نخستین واکنش `حامی` به حاشیه کنسرت شیراز

حیوان خانگی هم می‌تواند ناقل هاری باشد

میانبری کاذب تا پرده سینما

شهر صدرا بدون سامانه حمل و نقل؛ ترافیکش سهم شیراز

گنبد نمکی، جاذبه گردشگری بکر در جهرم

زمین را نگهبان باشیم

یادی از حمید برنا، خیّر سلامت و مدرسه‌ ساز جهرمی

شجاعانه به استقبال تغییرات برویم

`نه` به نگاه ویژه به زادگاه مدیران

زوج ها خوب شنیدن را یاد بگیرند/ لزوم پرهیز از ایده آل گرایی

آب پاکی 2 سرد‌‌‌ار روی د‌‌‌ست د‌‌‌لواپسان

دام های قاچاقچیان برای دامداران فارس

نورآباد ممسنی تکه‌ای از بهشت

قلعه تبر جهرم، تاریخی اما تک افتاده

داراب؛ شهرستان قصرها و آبشارها

چگونگی رفتار با کودکانی که مبتلا به صرع هستند

معماری سنتی هست چه نیازی به رومیان!

200 مقاله در ششمین کنفرانس سالیانه «انرژی پاک» ارائه می شود

تفاوت کنفرانس ورشو و کنفرانس گوادلپ

پاسدار امین

چشمه‌ای که برای پریشان جوشید/ باران حال تالاب را خوب می‌کند

نقص پلکانی

تلخ و شیرین های چهار دهه روزنامه نگاری

عناوین نخست مطبوعات 23 بهمن شیراز

نقش مردم فسا در پیروزی انقلاب اسلامی ایران

نگاه انقلاب به رفاه اجتماعی

مرور خاطرات انقلاب در شیراز با دو مبارز انقلابی

تلاش برای حذف نقاط حاد‌‌‌‌‌ثه‌خیز فارس

هنر را به بها دهند نه بهانه

گره ترافیکی

کشف جدید در نقش رستم طی نیم قرن اخیر بی نظیر است

از پیشنهاد اصلاح شروط طلاق تا برابری دیه

گیگ‌های تو خالی

مسیرهای دوچرخه سواری، تبلیغات یا نسخه ای برای نجات شیراز

ترس واهی از فضای مجازی

نگاه جامع به FATF نیاز آینده اقتصاد کشور

محرومیت زدایی و توسعه روستایی در سایه انقلاب اسلامی

رویای صنعتی شدن

نمکی بر زخم تبلیغات حوزه سلامت

صفحه حوادث مطبوعات، تیغ دو لبه است

سرنوشت ادبیات فارسی در فضای مجازی

مشکلات آخرین امید بیماران جنوب کشور

سهم‌ خواهی فارس از 20 هزار شغل‌ فرهنگی

از قلم تا قمه