آخرين مطالب

حيواناتي که بايد جاي خالي آدم‌ها را پُر کنند مقالات

حيواناتي که بايد جاي خالي آدم‌ها را پُر کنند

  بزرگنمايي:

کرماني‌ها هم مانند بسياري از مردم ايران طي سال‌هاي اخير گرايش زيادي نسبت به نگهداري حيوانات خانگي و پرندگان تزئيني پيدا کرده‌اند، اما بسياري از آنها نمي‌دانند که چگونه بايد از اين موجودات زنده نگهداري کنند.

صدور 5 هزار شناسنامه براي حيوانات در يک درمانگاه دامپزشکي کرمان

گرايش افراد از اقشار مختلف جامعه به نگهداري حيوانات و پرندگان طي سال‌هاي اخير موضوعي است که همگان به آن اذعان دارد و آمارها هم بيانگر اين موضوع است به طور مثال تنها در يکي از درمانگاه‌هاي دامپزشکي شهر کرمان طي چند سال اخير 5 هزار شناسنامه براي حيوانات صادر شده است.

گرچه علاقه مردم به حيوانات از ديرباز وجود داشته است و بسياري از مردم به ويژه در روستاها در منازل خود از حيوانات نگهداري مي‌کردند، اما با توجه به گسترش زندگي شهري و کوچک شدن خانه‌ها و به ويژه زندگي آپارتماني شرايط نگهداري از حيوانات در زمان کنوني با دوران‌هاي گذشته بسيار متفاوت است.

تصور کنيد در يک مجتمع مسکوني زندگي مي‌کنيد که کوچک‌ترين صدايي موجب آزار و اذيت همسايه‌ها مي‌شود، حالا در اين مجتمع يکي از همسايگان دلش مي‌خواهد از يک سگ نگهداري کند، آيا با پارس کردن‌هاي به وقت و بي‌وقت اين حيوان ديگر اعصابي براي ساکنان اين مجتمع مسکوني باقي مي‌ماند؟

در بحث نگهداري از حيوانات و پرندگان علاوه بر هزينه‌هايي که بايد صرف شود، بحث بيماري‌هاي مشترک بين انسان و دام هم بايد مورد توجه جدي افراد متقاضي نگهداري حيوانات قرار گيرد.

اگر قصد دارد از يک حيوان نگهداري کنيد، بايد بدانيد که اگر بخواهيد يک سگ کوچک را در يکي از درمانگاه‌هاي دامپزشکي بشوييد و آن را اصلاح و سم‌زدايي کنيد، بايد 40 هزار تومان بپردازيد.

هزينه شست‌شو و سم‌زدايي سگ‌هاي کوچک 20 هزار تومان و سگ‌هاي بزرگ 30 هزار تومان است، خريد يک اسپري و يک بسته غذاي گربه هم حدود 100 تا 150 هزار تومان هزينه در بر دارد.

اين در حالي است که هزينه‌هاي واکسينه کردن حيوانات که مهمترين اصل در نگهداري حيوان خانگي است را به هيچ عنوان نمي‌توان حذف کرد و البته اين هزينه نسبت به ساير هزينه‌ها طي سال رقم چنداني نيست.

پرندگان تزئيتي به مراقبت زيادي نياز دارند

علاوه بر افرادي که در خانه‌ها از حيوانات و پرندگان نگهداري مي‌کنند، تعداد زيادي از مغازه‌داران در کرمان هم از پرندگان مختلفي مانند مرغ عشق، قناري و طوطي نگهداري مي‌کنند.

يک مغازه‌دار کرماني که از دو مرغ عشق نگهداري مي‌کند  گفت: مرغ‌هاي عشق به انسان انرژي مثبت مي‌دهند، زيرا به يکديگر خيلي محبت دارند و اگر ما انسان‌ها مي‌توانستيم، محبت را از آنها ياد بگيريم، خيلي خوب بود.

ميثم اميري با اشاره به اينکه هزينه‌هاي نگهداري اين دو مرغ عشق برايش زياد نيست، افزود: اين پرندگان به توجه و رسيدگي خيلي زيادي نياز دارند، وقتي پرنده آزادي را گرفته‌اي و در قفس قرار داده‌اي بايد از آن مواظبت کني.

کرماني‌ها از چه حيواناتي نگهداري مي‌کنند؟

مسئول درمانگاه دامپزشکي رضوان کرمان با تاييد گرايش بسيار زياد کرماني‌ها به نگهداري از حيوانات و پرندگان خانگي طي سال‌هاي اخير اظهار داشت: مردم کرمان از حيواناتي مانند سگ، گربه، همستر، خوکچه هندي، سنجاب و خرگوش نگهداري مي‌کنند.

محسن توکلي بيان کرد: مردم کرمان همچنين از پرندگان زينتي مانند طوطي، کاسکو و قناري هم نگهداري مي‌کنند.

نگهداري از مار، سمندر و ايگوانا در خانه

وي با بيان اينکه بعضي از مردم به نگهداري از حيوانات غيرخانگي هم تمايل دارند، افزود: شاهد مواردي بوده‌ايم که افراد از مار، سمندر و ايگوانا هم در خانه نگهداري مي‌کنند.

اين دامپزشک در مورد علت‌هاي گرايش مردم به نگهداري از حيوانات و پرندگان خانگي طي سال‌هاي اخير ابراز داشت: تا چند سال قبل خدمات خوبي براي حيوانات ارائه نمي‌شود، اما در سال‌هاي اخير اين خدمات ارائه مي‌شود که اين امر يکي از علت‌هاي گرايش بيشتر مردم به نگهداري از حيوانات و پرندگان است.

توکلي تصريح کرد: هرچه عواطف انساني کمتر مي‌شود، مردم به ديگر جانداران از جمله حيوان، پرنده و يا گياه رو مي‌آوردند.

وي همچنين بحث ناامني و افزايش سرقت‌ها را در نگهداري بيشتر از سگ‌هاي نگهبان توسط مردم موثر دانست و گفت: افرادي که از حيوانات نگهداري مي‌کنند از تمام قشرها و گروه‌هاي سني و تحصيلي هستند.

حيوانات خانگي بايد واکسينه شوند

توکلي از انجام خدمات واکسيناسيون، جراحي، سونوگرافي، راديوگرافي و خدمات خارج از درمانگاه براي حيوانات خانگي در استان کرمان خبر داد و افزود: گران‌ترين واکسن براي حيوانات خانگي حدود 50 هزار تومان است و حيوانات بايد واکسينه شوند.

اين دامپزشک با اشاره به اينکه شرايط نگهداري از حيوان بايد مدنظر قرار گيرد و نوع درخواست از آن حيوان هم بايد مشخص باشد، اظهار کرد: به طور مثال براي يک پيرمرد و يا پيرزن بايد حيواني را انتخاب کرد که آرام و حرف‌شنو باشد و زينت کمتري بخواهد.

توکلي عنوان کرد: اگر مسائل بهداشتي در زمينه نگهداري حيوانات و پرندگان خانگي رعايت شود، مي‌توان از انتقال بيماري‌هاي مشترک بين انسان و دام جلوگيري کرد در غير اين صورت اين حيوانات دردسرساز شده و موجب بروز بيماري مي‌شوند.

وي با بيان اينکه بيماري‌هاي مشترک بين سگ و گربه و انسان نسبت به ساير بيماري‌هاي شايع است، افزود: اين حيوانات منشا بيماري‌هاي هاري، توکسوپلاسموز و کيست هيداتيد هستند.

توقع خود از حيوان خانگي را مشخص کنيد

توکلي ابراز داشت: افرادي که قصد نگهداري از حيوانات را دارند بايد در مورد حيوان مدنظر خود مطالعه کرده و توقع خود از آن حيوان را مشخص کنند.

وي توصيه کرد: افرادي که قصد حيوان را دارند، قبل از اينکه حيوان را خريداري کنند، حتما آن را به يک درمانگاه دامپزشکي ببرند تا از سن، نژاد و سلامتي حيوان آگاه شوند.

اين دامپزشک از صدور 5 هزار شناسنامه براي حيوانات خانگي در کرمان خبر داد و تصريح کرد: افرادي که قصد نگهداري از حيوانات را دارند بايد بهداشت را رعايت کنند، زيرا در غير اين صورت خود را در معرض خطر قرار مي‌دهند.

توکلي به بيان يکي از خاطرات خود پرداخت و گفت: به طور معمول در زمان جراحي يک حيوان صاحب آن حيوان علاقمند است که در هنگام جراحي حضور داشته باشد.

وي عنوان کرد: صاحب يک دام که فرد تنومند و ورزشکاري بود، مي‌خواست در هنگان جراحي حضور داشته باشد و من قبل از عمل به وي گفتم اگر موقع جراحي احساس سرگيجه و يا ضعف به شما دست داد، بنشينيد، اما وي گفت: آقاي دکتر من با اين هيکل بيفتم؟

توکلي بيان کرد: زماني که جراحي را آغاز کرديم، همين که اين آقا چشمش به خون افتاد، بي‌هوش شد و هنگام افتادن بر روي زمين ميز جراحي را هم بر زمين انداخت.

مرغ عشق پرنده مورد علاقه کرماني‌ها

کارشناس صنف مرغ و ماهي استان کرمان در امور پرندگان زينتي و خانگي  گفت: به طور کلي مردم کرمان به تمام پرندگان خانگي علاقه نشان مي‌دهند.

غلامحسين مرادي افزود: کرماني‌ها بيشتر از مرغ عشق، فنج، قناري، طوطي و مرغ مينا نگهداري مي‌کنند و افرادي که زندگي مرفه‌تري دارند، فقط کاسکو را خريداري مي‌کنند.

طبقه متوسط جامعه گرايش بيشتري به نگهداري پرندگان دارند

وي با بيان اينکه همه اقشار متقاضي نگهداري پرندگان زينتي هستند، اظهار داشت: طبقه متوسط جامعه گرايش بيشتري به نگهداري پرندگان دارند.

مرادي با اشاره به انگيزه افراد براي نگهداري از پرندگان زينتي گفت: بعضي از افراد به علت درآمدزايي و بعضي هم فقط براي تفنن مبادرت به نگهداري از پرندگان مي‌کنند.

وي ابراز داشت: قيمت پرندگان تزئيني مانند مرغ عشق، قناري، طوطي و فنج بر اساس نوع به طور معقول از 15 هزار تومان تا 150 هزار تومان است.

اين کارشناس که بيش از 30 سال در زمينه نگهداري و خريد و فروش پرندگان زينتي فعاليت دارد، ابراز داشت: بعضي از پرندگان زينتي موقعيت خاصي دارند و رام بودن، تکلم، زيبايي و سن پرنده در قيمت تاثير مي‌گذارد که قيمت بعضي از پرندگان به مرز چهار ميليون تومان هم مي‌رسد.

مرادي تصريح کرد: بيشترين درآمد در خريد و فروش پرندگان را افرادي به جيب مي‌زنند که صرفا با کبوتر سروکار دارند.

فعاليت 40 پرنده‌فروشي در کرمان

وي با اشاره به فعاليت حدود 40 پرنده‌فروشي در کرمان گفت: پرندگان قاچاق مانند عقاب، قرقي، باز، شاهين و يوق هم در کرمان خواهان دارند که بيشتر اين متقاضيان را افراد مرفه تشکيل مي‌دهند.

مرادي با بيان اينکه تکثير پرندگان در کرمان انجام نمي‌شود، افزود: عدم سرمايه‌گذاري، تغييرات ناگهاني آب و هوا و بي‌علاقگي و عدم آگاهي از درآمدزايي پرندگان مهمترين دلايلي است که تکثير پرندگان در کرمان انجام نمي‌شود.

وي ابراز داشت: هر شخصي در هر مکاني مي‌تواند از پرندگان نگهداري کند به شرط اينکه از طريق يک فرد آگاه از نحوه نگهداري پرندگان مطلع شود.

پرندگان خانگي را افسرده نکنيد

اين کارشناس پرندگان زينتي و خانگي ابراز داشت: بعضي افراد به ويژه کودکان به حدي پرندگان را در آغوش خود نگه مي‌دارند و آن را نوازش مي‌کنند که موجب افسردگي پرنده مي‌شوند.

مرادي گفت: عقيده دارم، نگهداري پرنده خانگي در قفس سبب بيمه آن پرنده مي‌شود و قرار دادن پرنده بر روي دست، شانه و يا در آغوش را صحيح نمي‌دانم، زيرا اين امر به پرنده آسيب مي‌رساند و تمام مراحل جابه‌جايي پرندگان بايد با استفاده از قفس انجام گيرد.

وي خاطرنشان کرد: نگهداري صحيح از پرندگان مي‌تواند، سپري براي تمام بيماري‌ها باشد و سرماخوردگي، اسهال، عفونت‌ها و بيماري‌هاي ويروسي مانند نيوکاسل و سالمونوز دامنگير پرندگاني مي‌شود که در شرايط غيرآگاهانه نگهداري مي‌شوند.

مرادي عنوان کرد: کاسکو بهترين، مقاوم‌ترين و سودآورترين پرنده تزئيني براي افرادي است که بر اساس تفنن و علاقمندي شخصي مبادرت به نگهداري پرندگان خانگي مي‌کنند.

پرندگان را به حمام نبريد

وي با اشاره به اينکه بعضي‌ها پرندگان خود را به حمام مي‌برند و يا با استفاده از شامپو آنها را شست‌و‌شو مي‌دهند، ابراز داشت: اين کار را تاييد نمي‌کنم، زيرا بايد طبيعت را براي نگهداري از حيوانات در نظر گرفت.

اين کارشناس اظهار کرد: پرندگان در ساعت هشت صبح از طريق آبپاشي بايد حمام کنند، زيرا اگر پرنده‌اي را بکُشي در ساعت هشت شب حمام نمي‌کند و بعضي افراد پرنده خود را در شب حمام مي‌کنند و صبح گريان مي‌شوند که چرا پرنده سرما خورده است.

مرادي رعايت نظافت و بهداشت، دماي مناسب و نور را لازم را در افزايش عمر پرندگان تزئيني موثر دانست و افزود: اگر پرنده بيمار شود بايد در اسرع وقت براي معالجه آن اقدام کرد تا از مرگ نجات يابد.

وي در مورد سخنگو کردن بعضي از پرندگان تزئيني گفت: اگر پرنده در سن واقعي خريداري شود و با راهنمايي فرد مطلع براي سخنگو کردن اين پرنده پيش رويم، سخنگو مي‌شود.

مرادي کاکادو را يکي از پرندگان بسيار محبوب به ويژه براي خانم‌هاي کرماني برشمرد و افزود: اين پرنده با توجه به قيمت گران و شرايط نگهداري ويژه، نسبت به ساير پرندگان کمتر خريد و فروش مي‌شود.

وي در مورد بهترين خاطره خود از سال‌ها حضور در کنار پرندگان اظهار داشت: يک کاسکو را به مادري داديم که از بيماري روحي و رواني رنج مي‌برد و وي با نگهداري از اين پرنده توانست، سلامت خود را بازيابد.

هيچ موجودي را نمي‌توان جايگزين انسان کرد

يک روانشناس هم  اظهار داشت: بعضي افراد به علت پُر کردن خلاهاي عاطفي و يا تنهايي خود به نگهداري حيوان و يا پرنده روي مي‌آورند، اما بايد به اين نکته توجه کرد که هيچ موجودي را نمي‌توان جايگزين انسان کرد.

شيماالسادات موسوي بيان داشت: نگهداري از حيوان و يا پرنده موجب مشغول شدن ذهن افراد مي‌شود که اين امر از فکر و خيال‌هاي بيخودي جلوگيري مي‌کند و اين امر مي‌تواند براي اشخاصي موثر باشد که تنها و يا افسرده هستند.

وي تصريح کرد: با توجه به دلبستگي که افراد به حيوان و يا پرنده خانگي خود پيدا مي‌کنند در صورتي که اين فرد به هر دليلي حيوان خود را از دست دهد از نظر روحي آسيب مي‌بيند.

موسوي ابراز داشت: از دست دادن حيوان و يا پرنده خانگي موجب بروز احساس تنهايي در افراد به ويژه کودکان مي‌شود که بروز اين احساس در روحيه فرد تاثير منفي مي‌گذارد.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

متخصصان زبان و ادبیات فارسی را دریابید

بازماندگی از تحصیل و زباله گردی

جشن‌های غیرایرانی در سبد خانوار ایرانی

چرا 40 سال مرگ بر آمریکا

آنچه باید در مورد قطره آهن و اطفال بدانیم

قیمت رها شده است؛ نظارت نیز

چکش‌کاری آموزش‌وپرورش برای تقویت حقوق معلمان

خسروشیرین، نگین گردشگری روستایی در شمال فارس

فراموشی و خود فراموشی

فرار رو به جلو

گره کور متروی شیراز در زندگی همسایگان

وقتی خیابان‌ها کودکی را می‌بلعند

خزان کاغذی

سلامتی در دوران سالمندی با تغذیه مناسب

گشتی در خیابان زند شیراز/ سرگردانی میان دلار آبی و سفید

تا کی

کلوخ‌پز؛ شروع پاییز اقلیدی‌ها

بازچرخانی آب طرحی برای سازگاری با کم آبی در فارس است

از کوروش چه می دانیم

قوطی برخی عطاری ها همه چیز دارد بجز سلامتی

فقر مطالعات فرهنگی و اجتماعی درباره عشایر فارس

این سگان، راه سلامت بسته اند

داغ خشکسالی بعلاوه تبرسودجویی، می دهد زغال

فارس در پاسداشت بهمن بیگی عقب افتاد

شیرازی ها تلخ وشیرین هنرهفتم را یادآوری کردند/صفای سینما در گذشته

استاندارد نسبی مدارس

معلمان مدارس غیردولتی و تضییع حقوق

چالش بی‌تحرکی در زنان کارمند

چند می گیری تصادف کنی

به جای دارو

آیا آبی از انرژی خورشیدی گرم می شود

رسانه گردشگری

بازار قیصریه لار، نماد مقاومت در برابر قهر طبیعت

فرزندت کجاست

همنشینی تاریخ و کباب بی بی خانم گل در موزه ای خود ساخته

فرهنگ و خیابان

بود و نبود رسانه ها

دکه های خالی از مطبوعات، انباشته از تنقلات

گران ترین اعتیاد همراه

یخچال، دلوچه دوز کازرونی را دلسرد نکرده است

مردم چه می خواهند

چالش های جهانی شدن اصیل ترین بافت تاریخی خاورمیانه

دیده بان جوان خدا را دید

تالاب های فارس نه جان دارند و نه اعتبار

رؤیای بیداری

آب هست، اعتبار نیست

توان بیش از پیش آثار تاریخی فارس برای جهانی شدن

مسئولان پیوند خود را با مردم محکم کنند

کلیسای چهارصدساله شیراز نیازمند مهربانی

عرصه بر حیات وحش تنگ شده است/ پرندگان مهاجر به فارس نمی آیند