پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

به جای دارو مقالات

به جای دارو

  بزرگنمايي:

پیام فارس - روزنامه افسانه چاپ شیراز شنبه در شماره 3670 یادداشتی با عنوان "به جای دارو" منتشر و از آنچه که تاثیرگذاری منفی مافیای دارو بر نظام سلامت ایران خوانده، انتقاد کرده است.
در این یادداشت به قلم حمید مقدس فرد آمده است: طرح تحول سلامت بهترین برنامه دولت در سیستم درمانی بود که با وجود موانع و مخالفت های سیاسی اجرا شد و این سیستم را تا اندازه ای از سیاست های نولیبرالی و خصوصی سازی دور کرد.
به تازگی وزیر بهداشت که مبتکر این طرح است از نبود پشتیبانی کسانی که وعده همکاری داده بودند انتقاد کرده که گویا آینده طرح را مبهم کرده است. منتقدان و مخالفان آن هم ایرادهایی گرفتند که بدهی ها از جمله آنها بود. ولی کمتر به ایراد اصلی پرداختند که وزیر به آنها اشاره کرده؛ یعنی همکاری نکردن اهل سیاست و نفوذ در برطرف کردن یک نیاز اساسی سیستم سلامت کشور که چیزی نیست جز حذف کامل خصوصی سازی از این سیستم در همه مراحل درمان و به ویژه در زمینه دارو و لوازم بیمارستانی.
به همین علت بازهم قیمت دارو و جایگاه آن در سیستم سلامت یکی از مهمترین چالش های کشور در زمینه بهداشت و درمان است. به ویژه در خریدهای خارجی دارو که با مشکل روبه رو هستند چون خریدها باید به صورت نقدی و از طریق صرافی ها انجام شود که این کار نیازمند نقدینگی بیشتر در تولید است. ولی چون قیمت های دارو یارانه ای هستند، امکان افزایش نقدینگی برای تولیدکنندگان نیست.
راه حل این مشکل فقط در سیستم عرضه و هزینه های آن نیست؛ چون تا به همین جا قیمت های دارو زیادتر شده و اقلامی که آزاد فروخته می شوند روز به روز پرشمارتر می شوند. راه حل مشکل قیمت دارو را باید در اصلاح ساختارهای درمان، تعریف جدید برای نقش بیمه ها و برخی اصلاحات اداری و سلسله مراتبی در مواردی مانند تعرفه حق فنی جست و جو کرد.
ساختارهای درمانی ایران به شدت دارومحور هستند به گونه ای که مصرف دارو را در ایران به چند برابر استاندارد جهانی رسانده است. این پدیده به وابستگی بیمارگونه روش درمانی به دارو و روی آوری بیماران به مصرف خودسرانه دارو کشیده شده هاست.
تناقض در این است که شمار چشمگیری از بیماران دوره مصرف داروهای را کامل سپری نمی کنند که همان روشها دارو درمانی افراطی را هم ناکارآمد می سازد و نتیجه ای جز مراجعه دوباره به پزشک و ادامه دوره ناقص نمی گیرند.
این تقاضای دارو است که باید کاهش یابد که در این صورت از فشار مالی بر روی بیمه ها و بودجه بهداشتی کشور در بخش دارو کاسته می شود و در نتیجه آنها می توانند به تعهدهای خود در برابر داروخانه ها عمل کنند.
بهبود روش های تجویز دارو و بیرون آوردن آن از چنبره وابستگی مطلق به دارو نیازمند اصلاح ساختار نظام پزشکی و دوباره نگری در برنامه های توسعه بهداشتی است. بهبود عملکرد سیستم های حمایتی، نکته ای کلیدی است. این سیستم ها در ایران ناقص هستند و در هیچ یک از برنامه های توسعه به اندازه اهمیت شان به آنها پرداخته نشده است. بیمه ها مهمترین حلقه این سیستم هستند که از سوی جامعه داروسازی در زمینه انجام تعهدهایشان مورد انتقاد فراوان هستند.
یک بخش مهم سیستم حمایتی، تعرفه حق فنی داروخانه ها است که در این مورد هم تعیین تکلیف نهایی صورت نگرفته و از چند سال پیش احتمال حذف آن وجود داشته است. با آنکه وزارت بهداشت تعرفه حق فنی را برای بخش دولتی اعلام کرد، ولی بخش خصوصی هنوز با آن مشکل دارد.
قانون خدمات درمانی هم قسمت مهمی از سیستم حمایتی در بخش حقوقی است و برای متناسب سازی روش های دارو درمانی با واقعیت ها و قیمت ها باید به روز شود. همه اینها برنامه توسعه بهداشتی به ویژه در بحث دارو و دارو درمانی باید از نو تعریف شود که در آن فرهنگ عمومی مصرف دارو را از اساس، دگرگون سازد.
ایرانی ها مانند نقل و نبات دارو مصرف می کنند. وابستگی سیستم سلامت ایران به دارو، ریشه های مدیریتی و فرهنگی ژرفی دارد که مافیای دارو به دست داشتن در آن متهم است. کوتاه کردن دست این مافیا به هدف گیری راهبردی و مکمل طرح تحول سلامت یعنی همان حذف کامل خصوصی سازی از سیستم درمان وابسته است و روحانی رئیس جمهوری با وجود مشکلات فراوان سیاسی و اقتصادی و وزیر بهداشت به عنوان یک وظیفه ذاتی باید به سوی آن حرکت کند که اگر به آن هم نرسد دست کم راه هرچند ناهموار را باز کرده است.

 

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ارگ کریم‌خان شیراز بازهم جولانگاه عنکبوت‌ها شد

نشست های «الف» در شیراز آغاز شد/ جلسات نقد و اجرای موسیقی نوگرا

تن تشنه زمین، فروریخت

کمبود نیرو و فراخوان فرهنگیان بازنشسته فارس برای تدریس

انسان در عرفان اسلامی بنیان هنر خداوند است

آتش، پرونده ارگ کریم‌خان را بازگشود

هیس، اینجا بیمارستان است

خبرنگاری به‌روایت زنان

شیراز و انتظار برای گرفتن نشان جهانی صنایع‌دستی

کرانه‌هایی که پا پس می‌کشند

تالاسمی، درد بی‌پایان

مصوبه درمانی حال بختگان راخوب نکرد/کشت بالادست آبی باقی نمی گذارد

مصائب بوعلی‌سینای صدرا

نرگس باید از شیراز برود

وحشت در جاده های فارس سایه انداخت/ «رخ به رخ» با مرگ

هپاتیت، بیماری تباه کننده کبد

قلب درمان جنوب کشور، سنگین می‌تپد

محور دروازه قرآن مخاطره‌ای برای شیراز

بازارچه‌هایی بافرجام ورشکستگی

موسیقی پاپ ازنوع بدش درایران رایج شده است/آموزشگاه ها کیفی نیستند

کوک ساز عندلیبی ها برای پیوند نوای موسیقی و عرفان

سنگی که شکست، سکوتی که نشکست

هتل آسمان از تهدید تا فرصت

شهر جدید با مشکلات قدیمی

تجارتی جهانی در پستو

«جاروی پیش »، جلوه ای دیگر از سخاوت نخل

اتصال جاده خرامه به محور شیراز – مرودشت، یک گام دیگر نیاز است

ضرورت احیای اقامتگاه های بوم‌گردی

پیچ مرگ در حاشیه جاده

مشتاقان غواصی؛ جای آموزش اینجاست

سرگذشت یک سنگ از ظهور تا سقوط

بزودی آبی زیر پوست شهر جهرم می‌دود

حرکت پرشتاب برای تداوم توسعه استان ها

کارگروه مبارزه با قاچاق کالا و ارز در فضای مجازی فارس تشکیل شد

تداوم کمک رسانی به سیل زدگان تا رفع مشکلات

اینجا ارابه های مرگ پرشتاب می تازند

کِشتی در خُشکی

حکایت شوربختی دومین دریاچه ایران

سرنوشت غم انگیز دو تالار در شیراز: یکی پیر شد، دیگری زاده نشد

وقت تَق‌سیمِ تَق‌صیر

تعیین هوشمند مقصد سفر به جای گرفتاری 15 ساعته در ترافیک شمال

جاده‌های ناایمن فارس و انسان همواره مقصر!

سایه سنگ بر دروازه قرآن شیراز

توهم پرآبی

روایت مطبوعات شیراز از مذاکره سیاسی تا رقابت های انتخاباتی

صدها جان نازنین لای این آهن پاره ها پرپر می شود

رد پای بیوه سیاه در مُهر

سوداگری دلالان و جیب نحیف مستاجران!

ایران از توسعه سدهای برقآبی جا ماند/روایتی دیگر از لزوم سدسازی

فرصتی برای آبادانی فارس یا تهدیدی برای گروه محدود