پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

برگزاري بيستمين جشنواره شهيد رجايي در فارس/

افشاني: خشكسالي و بيكاري معضلات اصلي فارس است گفتگو

افشاني: خشكسالي و بيكاري معضلات اصلي فارس است

  بزرگنمايي:

فارس آنلاین - بيستمين جشنواره شهيدرجايي با هدف معرفي دستگاه‌هاي اجرايي برتر در حوزه‌هاي مختلف و تجليل از كارمنداننمونه استاني در سطح استان فارس، برگزار شد.
به گزارش ايسنا منطقهفارس، شامگاه سه‌شنبه 6 شهريور و در پنجمين روز از هفته دولت، بيستمين جشنوارهشهيد رجايي استان فارس، در شيراز برگزار و ضمن معرفي دستگاه‌هاي برتر در شاخص‌هايمختلف از وظايف محوله، كارمندان نمونه استاني نيز قدرداني شدند.
استاندار فارس در اينآئين ضمن مقايسه شاخص‌هاي كيفي اين استان، وضعيت فارس در مقايسه با گذشته و سايرنقاط كشور را مطلوب‌تر دانست و در عين‌حال تاكيد كرد كه بيكاري و خشكسالي، دو معضلعمده اين استان به‌شمار مي‌رود.

سيد محمدعلي افشاني باتاكيد براينكه نسبت به تمام مشكلات موجود فارس آگاهي وجود دارد، گفت: اينكه وضعيتامروز با نسبت به گذشته مطلوب‌تر مي‌دانيم به معني آن است كه امروز نسبت به قبلقدم‌ها صحيح‌تر برداشته مي‌شود.
او با يادآوري اينكه در هفته دولت امسال بیش ازیک هزار پروژه را با سه هزار میلیارد تومان اعتبار در تمام نقاط شهری و روستایی استانبه بهره‌برداري رسيد يا آماده افتتاح است، گفت: این سه هزار میلیارد تومان پروژه بهجز 2 هزار و 870 میلیارد تومان پروژه ای استکه در فاصله زمانی دهه فجر پارسال تا قبل از هفته دولت امسال در استان به بهره برداریرسید .
افشانی، بیکاری و خشکسالی را 2 مشکل اساسی پیشروی استان دانست و گفت: قطعا این 2 مشکل تا سال‌ها با ما همراه خواهد بود اما آنچهمهم است اینکه به علت مجموعه فعالیت ها و کوشش های انجام شده توسط کارمندان، کارگرانو مدیران دستگاههای اجرایی و در سایه هماهنگی بخش خصوصی و دولتی امروز شرایط نسبتاخوبی را در استان شاهد هستیم .

وی، با اشاره به امنیت و آرامش حاکم بر فضای استانافزود: امروز در استان شاخص ها به گونه ای بهبود پیدا کرده که بنا به گزارش مرکز آمارایران، نرخ بیکاری در فارس پس از 12 سال یک درصد از متوسط کشوری کمتر شده است .
استاندار فارس، یکی از مباحث مهم که طی 2 سال گذشتهبا جدیت دنبال شده را سهم اعتبارات ملی استان دانست و تصریح کرد: از آنجا که 84 درصداعتبارات عمرانی ما اعتبارات ملی و تنها 16 درصد آن استانی بود، بنابراین ما نیز همهوقت و توان خود را بر روی پروژه های ملی گذاشتیم .
افشانی تصریح کرد: مجموعه پیگیری ها در مرکز سببشد که میزان تخصیص های ملی استان در سال 94 و 95 به بالای 100 درصد برسد و این پولوقتی وارد استان می شود اشتغال ایجاد می کند .
استاندار فارس، در خصوص ارتقاء جایگاه استان دربحث نسبت مصارف به منابع بانک ها هم گفت: مدیران بانک های استان در مقایسه با کشورکار ارزشمندی کردند به نحوی که سیستم بانکی ما موفق شد در سال های 94 و 95 با 2 رتبهبهبود شرایط از رتبه 29 به رتبه 27 کشور برسد .

وی تصریح کرد: همچنین طی 2 سال گذشته بیش از یکمیلیارد دلار از صندوق توسعه ملی اعتبار به بخش صنعت استان داده شد که این معادل44 درصد کل پرداخت های صنعتی کشور توسط این صندوق است که بخش قابل ملاحظه ای از آنپرداخت شده و بخشی از پروژه ها امسال به بهره برداری می رسد .
استاندار فارس افزود: همچنین حدود 2 میلیارد دلارنیز از محل فاینانس برای پروژه های مهم استان گشایش اعتبار شد که از جمله این پروژهها می توان به فولاد نی ریز و سیمان خاکستری نی ریز اشاره کرد .
وی، یکی از کارهای بزرگ در حال انجام در استانرا بحث استفاده از انرژی خورشیدی دانست و تصریح کرد: این صنعت قطعا آینده استان فارسرا متحول خواهد کرد .
افشانی گفت: حدود یک و نیم ماه پیش شاهد آغاز بهکار بزرگترین کارخانه تولید پنل های خورشیدی توسط بانک حکمت ایرانیان بودیم و هم اینکنیز بیش از 100 مزرعه تولید انرژی خورشیدی در استان تقاضای مجوز کرده اند که برای31 مورد آنها پروانه فعالیت صادر شده و سه مورد هم عملیات اجرایی آنها با 2 هزار و300 مگاوات آغاز شده است .
استاندار فارس افزود: در بحث شرکت های دانش بنیاننیز تعداد این شرکت ها از 36 شرکت در سال 94 به 98 شرکت در پایان سال 95 رسید و هماینک نیز تعدادی در حال طی مراحل اخذ مجوز هستند .
افشانی، در خصوص وضعت تونل های تنگه ابوالحیاتهم گفت: این نقطه به دلیل تصادف های متعددی که در آن روی می دهد یکی از نقاط پرتلفاتکشور است که برای رفع این مشکل اجرای 2 تونل 430 و 180 متری در دستور کار قرار گرفتکه از تونل نخست 70 متر و از تونل دوم نیز 30 متر دیگر باقی مانده است که این پروژهسال آینده به طور کامل به اتمام خواهد رسید .

وی ادامه داد: خط آهن گلگهر به شیراز نیز که اجرایآن متوقف شده بود با 50 میلیارد تومانی که در انتهای سال 95 از محل اوراق مالی به آنتخصیص یافت فعالیتش آغاز شد و امسال هم 62 و نیم میلیارد تومان برای این پروژه اعتباردر نظر گرفته شده است .
استاندار فارس افزود: خط آهن شیراز – بوشهر نیزکه ابتدا بنا بود به طول 250 کیلومتر تا فراشبند احداث شود با هدف دست یابی به دریاو بازارهای هدف به 450 کیلومتر یعنی تا بوشهر اصلاح و تصویب گردید .
افشانی گفت: همچنین دولت سال گذشته مبلغ 250 میلیاردتومان برای توسعه فرودگاه شیراز تصویب و ابلاغ کرد که 50 میلیارد تومان از این مبلغبرای توسعه فرودگاه هزینه شد .
وی افزود: در حوزه صنعت نیز این استان در طرح ارتقاءتولید بهترین عملکرد را در کشور داشت که طی آن به 482 واحد صنعتی کوچک و متوسط 633میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شد که عملکرد فارس در این زمینه 122 درصد در مقابل62 درصد متوسط کشوری بود .
استاندار فارس گفت: در حوزه گردشگری هم طی 2 سالگذشته پرداخت تسهیلات از محل صندوق توسعه ملی به چهار هتل در شیراز به تصویب رسید .
مهندس افشانی، تغییر الگوی کشت را از جمله اقداماتانجام شده در حوزه کشاورزی دانست و افزود: با توجه به اینکه سال گذشته شاهد افتتاحیک واحد کارخانه روغن کشی از دانه های روغنی در استان بودیم، رغبت کشاورزان برای کشتدانه های روغنی هم بیشتر شده به نحوی که کشت کلزا و گلرنگ که از مهمترین دانه های روغنیاست از 6 هزار و 800 به 22 هزار و 500 هکتار رسیده و میزان خرید این دانه ها از کشاورزاننیز از پنج هزار تن به 23 هزار تن افزایش یافت .
وی افزود: شورای عالی آب در جلسه بررسی مشکلاتحوزه آب استان مصوب کرد که سالانه در سطح حدود 70 هزار هکتار از اراضی فارس آبیارینوین انجام شود که برای رفع مشکلات حوزه آب استان بیش از پنج هزار میلیارد تومان نیزمصوب و ابلاغ شد .
استاندار فارس، در خصوص استخراج آب های عمیق استانهم گفت: یک کار بزرگ که ازحدود یک و نیم سال پیش با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست حجمهوری آغاز کردیم بحثاستفاده از آب های عمیق استان بود؛ این احتمال وجود دارد که در عمقی بالاتر از هزارمتر روان آب فراوانی باشد که الان کارهای مطالعاتی آن انجام شده و در مرحله گمانه زنیقرار دارد؛ اگر محقق شود شاهد یک تحول عظیم در استان خواهیم بود .

وي همچنين با تاكيد بر لزوم توجه به سلامتسيستم اداري و كوشش براي سالم‌سازي اين سيستم بر مبناي قانون، تصريح كرد كه يكي ازبزرگترين مفاسد كشور رانت اطلاعاتي و تبعيض در سيستم اداري است.
استاندار فارس اضافه کرد: باید با شناسایی کارمندانسالم، متعهد و پر کار، زمینه رشد آنها را فراهم کنیم تا فردا و فرداها مردم از یک انسانسالم، متفکر، پرتلاش و دلسوز بهره مند شوند و چنانچه چنین انسان هایی را از رسیدن بهجایگاهی که حق آنهاست محروم کردیم و افرادی را بنا به سفارش دیگران در جایگاهی به کاربگماریم، بزرگترین خیانت را به مردم کرده ایم .
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کمک بیش از دو میلیارد تومانی خیرین فارس برای آزادی زندانیان جرائم غیرعمد

تلف شدن 55 راس گوسفند بر اثر صاعقه در سروستان

سیل شیراز و امدادهای بهزیستی در این رخداد

زلزله خان زنیان خسارتی نداشت

الزام رعایت همگونی در سازه‌های تجاری مجاور آثار تاریخی

«نگذاشتند کار کنیم» پذیرفته نیست

خیرین سلامت 2 میلیارد ریال به خانوارهای سیل زده شیراز کمک کردند

شناسایی بیمار مبتلا به فشارخون به تنهایی کافی نیست

خاموشی رستوران و تک افتادگی درختان سرو در شیراز

جوان برق‌ گرفته در جهرم نجات یافت

رئیس علوم پزشکی شیراز از مامور فداکار عیادت کرد

یک دستگاه حفاری غیرمجاز در جهرم کشف و ضبط شد

96 مبلغ غیر بومی از قم به شهرستان های استان فارس اعزام می شوند

استعدادهای برتر قرآنی فارس به دیدار مقام معظم رهبری رفتند

قرمزی آب دریاچه مهارلوی شیراز ناشی از جلبک بی خطر است

ویژه برنامه های گام دوم انقلاب از سوی تبلیغات اسلامی اجرا می شود

رعایت شعائر ماه مبارک رمضان از سوی اصناف/ اعلام زمان مجاز فعالیت اغذیه فروشی‌ها

اجرای چهره‌های مطرح موسیقی کلاسیک ایران و پیانیست‌های اروپایی

نماینده مجلس:هجوم ملخ ها به ایران می تواند بیوتروریسم باشد

اهدای عضو جوانی در جهرم به سه بیمار جانی دوباره بخشید

شیراز میزبان هفته سینمای دانمارک می شود

آثار پژوهشگر برجسته هنرهای سنتی رونمایی می‌شود

رهاسازی آب سد درودزن و ملزومات رونق پایدار کشاورزی فارس

خودروهای درحال برداشت غیرمجاز خاک در جهرم توقیف شدند

عمده‌ی قوانین مخل تولید است

سیل در برابر همت آفرودرها از خروش افتاد

کشته شدن 76 نفر به دلیل سیل در کشور

پیوند «هایکو» و فرهنگ ایثارو شهادت/ هنر مقبول، متعهد است

صلح و سازش به 6 سال اختلاف 2 خانواده پایان داد

اجرای طرح دوچرخه هوشمند اشتراکی در شیراز

بزرگداشت سعدی در قالب جشنواره روزگار ارادت

انسان معاصر نیازمند اندیشه ناب سعدی است/«بوستان و گلستان»منبع فضل

رها سازی آب سد سلمان، روستاها را تهدید نمی کند

سهمیه فارس از طرح اقدام ملی بنیاد مسکن 6100 واحد مسکونی است

خودرو، موجب مرگ پاکبان در شیراز شد

وزش باد و رگبارهای موقت میهمان آخر هفته فارس

خسارت 350 میلیارد تومانی سیل به کشاورزی فارس

مفقود شدن یك تبعه خارجی در كانال فاضلاب خیابان محراب شیراز

20 تخت بیمارستان صحرایی در شیراز برای اعزام به سوسنگرد تجهیز شد

شهروندان شیراز در طرح جمع آوری سبزه مشارکت کردند

14 مصدوم حادثه سیل شیراز همچنان در بیمارستان ها بستری هستند

تامین آرامش روحی و آسایش مردم بعد از سیل ، در اولویت است

احتمال آّبگرفتگی معابر شرقی رودخانه خشک شیراز/ لزوم تخلیه انبارها و برخی اماکن

گاز منو اکسید کربن، جان 6 نفر را در فارس گرفت

آمادگی اورژانس اجتماعی بهزیستی شیراز در ایام نوروز

تمهیدات لازم برای چهارشنبه سوری بی خطر انجام شده است

ایمنی تردد اولویت اصلی طرح نوروزی در جاده های فارس است

مدیرکمیته امداداستهبان:110 میلیاردریال وام اشتغال پرداخت شد

اثرات بادهای 120 روزه سیستان به روایت عکس در شیراز

بانوی نیک اندیش شیرازی خانه خود را وقف امورخیریه سلامت کرد