پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

برگزاري بيستمين جشنواره شهيد رجايي در فارس/

افشاني: خشكسالي و بيكاري معضلات اصلي فارس است گفتگو

افشاني: خشكسالي و بيكاري معضلات اصلي فارس است

  بزرگنمايي:

فارس آنلاین - بيستمين جشنواره شهيدرجايي با هدف معرفي دستگاه‌هاي اجرايي برتر در حوزه‌هاي مختلف و تجليل از كارمنداننمونه استاني در سطح استان فارس، برگزار شد.
به گزارش ايسنا منطقهفارس، شامگاه سه‌شنبه 6 شهريور و در پنجمين روز از هفته دولت، بيستمين جشنوارهشهيد رجايي استان فارس، در شيراز برگزار و ضمن معرفي دستگاه‌هاي برتر در شاخص‌هايمختلف از وظايف محوله، كارمندان نمونه استاني نيز قدرداني شدند.
استاندار فارس در اينآئين ضمن مقايسه شاخص‌هاي كيفي اين استان، وضعيت فارس در مقايسه با گذشته و سايرنقاط كشور را مطلوب‌تر دانست و در عين‌حال تاكيد كرد كه بيكاري و خشكسالي، دو معضلعمده اين استان به‌شمار مي‌رود.

سيد محمدعلي افشاني باتاكيد براينكه نسبت به تمام مشكلات موجود فارس آگاهي وجود دارد، گفت: اينكه وضعيتامروز با نسبت به گذشته مطلوب‌تر مي‌دانيم به معني آن است كه امروز نسبت به قبلقدم‌ها صحيح‌تر برداشته مي‌شود.
او با يادآوري اينكه در هفته دولت امسال بیش ازیک هزار پروژه را با سه هزار میلیارد تومان اعتبار در تمام نقاط شهری و روستایی استانبه بهره‌برداري رسيد يا آماده افتتاح است، گفت: این سه هزار میلیارد تومان پروژه بهجز 2 هزار و 870 میلیارد تومان پروژه ای استکه در فاصله زمانی دهه فجر پارسال تا قبل از هفته دولت امسال در استان به بهره برداریرسید .
افشانی، بیکاری و خشکسالی را 2 مشکل اساسی پیشروی استان دانست و گفت: قطعا این 2 مشکل تا سال‌ها با ما همراه خواهد بود اما آنچهمهم است اینکه به علت مجموعه فعالیت ها و کوشش های انجام شده توسط کارمندان، کارگرانو مدیران دستگاههای اجرایی و در سایه هماهنگی بخش خصوصی و دولتی امروز شرایط نسبتاخوبی را در استان شاهد هستیم .

وی، با اشاره به امنیت و آرامش حاکم بر فضای استانافزود: امروز در استان شاخص ها به گونه ای بهبود پیدا کرده که بنا به گزارش مرکز آمارایران، نرخ بیکاری در فارس پس از 12 سال یک درصد از متوسط کشوری کمتر شده است .
استاندار فارس، یکی از مباحث مهم که طی 2 سال گذشتهبا جدیت دنبال شده را سهم اعتبارات ملی استان دانست و تصریح کرد: از آنجا که 84 درصداعتبارات عمرانی ما اعتبارات ملی و تنها 16 درصد آن استانی بود، بنابراین ما نیز همهوقت و توان خود را بر روی پروژه های ملی گذاشتیم .
افشانی تصریح کرد: مجموعه پیگیری ها در مرکز سببشد که میزان تخصیص های ملی استان در سال 94 و 95 به بالای 100 درصد برسد و این پولوقتی وارد استان می شود اشتغال ایجاد می کند .
استاندار فارس، در خصوص ارتقاء جایگاه استان دربحث نسبت مصارف به منابع بانک ها هم گفت: مدیران بانک های استان در مقایسه با کشورکار ارزشمندی کردند به نحوی که سیستم بانکی ما موفق شد در سال های 94 و 95 با 2 رتبهبهبود شرایط از رتبه 29 به رتبه 27 کشور برسد .

وی تصریح کرد: همچنین طی 2 سال گذشته بیش از یکمیلیارد دلار از صندوق توسعه ملی اعتبار به بخش صنعت استان داده شد که این معادل44 درصد کل پرداخت های صنعتی کشور توسط این صندوق است که بخش قابل ملاحظه ای از آنپرداخت شده و بخشی از پروژه ها امسال به بهره برداری می رسد .
استاندار فارس افزود: همچنین حدود 2 میلیارد دلارنیز از محل فاینانس برای پروژه های مهم استان گشایش اعتبار شد که از جمله این پروژهها می توان به فولاد نی ریز و سیمان خاکستری نی ریز اشاره کرد .
وی، یکی از کارهای بزرگ در حال انجام در استانرا بحث استفاده از انرژی خورشیدی دانست و تصریح کرد: این صنعت قطعا آینده استان فارسرا متحول خواهد کرد .
افشانی گفت: حدود یک و نیم ماه پیش شاهد آغاز بهکار بزرگترین کارخانه تولید پنل های خورشیدی توسط بانک حکمت ایرانیان بودیم و هم اینکنیز بیش از 100 مزرعه تولید انرژی خورشیدی در استان تقاضای مجوز کرده اند که برای31 مورد آنها پروانه فعالیت صادر شده و سه مورد هم عملیات اجرایی آنها با 2 هزار و300 مگاوات آغاز شده است .
استاندار فارس افزود: در بحث شرکت های دانش بنیاننیز تعداد این شرکت ها از 36 شرکت در سال 94 به 98 شرکت در پایان سال 95 رسید و هماینک نیز تعدادی در حال طی مراحل اخذ مجوز هستند .
افشانی، در خصوص وضعت تونل های تنگه ابوالحیاتهم گفت: این نقطه به دلیل تصادف های متعددی که در آن روی می دهد یکی از نقاط پرتلفاتکشور است که برای رفع این مشکل اجرای 2 تونل 430 و 180 متری در دستور کار قرار گرفتکه از تونل نخست 70 متر و از تونل دوم نیز 30 متر دیگر باقی مانده است که این پروژهسال آینده به طور کامل به اتمام خواهد رسید .

وی ادامه داد: خط آهن گلگهر به شیراز نیز که اجرایآن متوقف شده بود با 50 میلیارد تومانی که در انتهای سال 95 از محل اوراق مالی به آنتخصیص یافت فعالیتش آغاز شد و امسال هم 62 و نیم میلیارد تومان برای این پروژه اعتباردر نظر گرفته شده است .
استاندار فارس افزود: خط آهن شیراز – بوشهر نیزکه ابتدا بنا بود به طول 250 کیلومتر تا فراشبند احداث شود با هدف دست یابی به دریاو بازارهای هدف به 450 کیلومتر یعنی تا بوشهر اصلاح و تصویب گردید .
افشانی گفت: همچنین دولت سال گذشته مبلغ 250 میلیاردتومان برای توسعه فرودگاه شیراز تصویب و ابلاغ کرد که 50 میلیارد تومان از این مبلغبرای توسعه فرودگاه هزینه شد .
وی افزود: در حوزه صنعت نیز این استان در طرح ارتقاءتولید بهترین عملکرد را در کشور داشت که طی آن به 482 واحد صنعتی کوچک و متوسط 633میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شد که عملکرد فارس در این زمینه 122 درصد در مقابل62 درصد متوسط کشوری بود .
استاندار فارس گفت: در حوزه گردشگری هم طی 2 سالگذشته پرداخت تسهیلات از محل صندوق توسعه ملی به چهار هتل در شیراز به تصویب رسید .
مهندس افشانی، تغییر الگوی کشت را از جمله اقداماتانجام شده در حوزه کشاورزی دانست و افزود: با توجه به اینکه سال گذشته شاهد افتتاحیک واحد کارخانه روغن کشی از دانه های روغنی در استان بودیم، رغبت کشاورزان برای کشتدانه های روغنی هم بیشتر شده به نحوی که کشت کلزا و گلرنگ که از مهمترین دانه های روغنیاست از 6 هزار و 800 به 22 هزار و 500 هکتار رسیده و میزان خرید این دانه ها از کشاورزاننیز از پنج هزار تن به 23 هزار تن افزایش یافت .
وی افزود: شورای عالی آب در جلسه بررسی مشکلاتحوزه آب استان مصوب کرد که سالانه در سطح حدود 70 هزار هکتار از اراضی فارس آبیارینوین انجام شود که برای رفع مشکلات حوزه آب استان بیش از پنج هزار میلیارد تومان نیزمصوب و ابلاغ شد .
استاندار فارس، در خصوص استخراج آب های عمیق استانهم گفت: یک کار بزرگ که ازحدود یک و نیم سال پیش با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست حجمهوری آغاز کردیم بحثاستفاده از آب های عمیق استان بود؛ این احتمال وجود دارد که در عمقی بالاتر از هزارمتر روان آب فراوانی باشد که الان کارهای مطالعاتی آن انجام شده و در مرحله گمانه زنیقرار دارد؛ اگر محقق شود شاهد یک تحول عظیم در استان خواهیم بود .

وي همچنين با تاكيد بر لزوم توجه به سلامتسيستم اداري و كوشش براي سالم‌سازي اين سيستم بر مبناي قانون، تصريح كرد كه يكي ازبزرگترين مفاسد كشور رانت اطلاعاتي و تبعيض در سيستم اداري است.
استاندار فارس اضافه کرد: باید با شناسایی کارمندانسالم، متعهد و پر کار، زمینه رشد آنها را فراهم کنیم تا فردا و فرداها مردم از یک انسانسالم، متفکر، پرتلاش و دلسوز بهره مند شوند و چنانچه چنین انسان هایی را از رسیدن بهجایگاهی که حق آنهاست محروم کردیم و افرادی را بنا به سفارش دیگران در جایگاهی به کاربگماریم، بزرگترین خیانت را به مردم کرده ایم .
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

انتقال آب از دریا به فارس و چشم انداز آینده

استقبال از جشنواره فجر حاکی از خودکفایی اقتصاد هنر است

برنامه ستاره ساز فوتبال، قانونی یا غیر قانونی

بی رغبتی صنعت، نخبگان را راهی خارج کشور می کند

بارش باران در استان فارس تا یکشنبه ادامه دارد

خدمات الکترونیک تامین اجتماعی به 30 خدمت رسید

بارندگی اخیر چشمه های خشکیده کازرون را جاری کرد

حمایت بیش از 90 هزار حامی از ایتام فارس

پای برف به آسمان شیراز باز شد/ تردد کند در برخی محورهای فارس

برپایی اولین نمایشگاه شیلات در شیراز

یادها و خاطره ها در سه روز مانده به پیروزی انقلاب 57

بهره برداری از 90 پروژه عمرانی در فارس

پنج طرح عمرانی در فسا به بهره برداری رسید

ثبت 3 هزار اثر ملی در استان فارس

بیمه سلامت استان فارس مطالبات سال 96 بخش خصوصی را پرداخت کرد

205 روحانی در روستای محروم فارس مستقر هستند

آیین بزرگ عصر خاطره انقلاب اسلامی در شیراز برگزار شد

9 طرح آب و فاضلاب دهه فجر در فارس افتتاح می شود

واژگونی اتوبوس در محور مرودشت - شیراز 12 مصدوم داشت

دلیل خودکشی مسئول دژبانی در فیروزآباد مسائل شخصی اعلام شد

اهالی روستای محروم فسا خدمات دندانپزشکی رایگان دریافت کردند

بیش از 214 میلیون دلار کالا از گمرک های فارس صادر شد

کارخانه پشم و شیشه شیراز تعطیل نمی شود

فردی با بیش از20 میلیارد ریال کلاهبرداری در شیراز دستگیر شد

بخشی از پرونده های دستگاه قضایی ناشی از مشکلات اقتصادی است

برداشت کلم بروکلی از مزارع جهرم 90 تن پیش بینی شد

370 خدمت در قالب دولت الکترونیک در فارس ارائه می شود

واگذاری امور مردم به مردم از مهمترین دستاوردهای انقلاب

پس از انقلاب پیشرفت مطلوبی در حوزه وقف صورت گرفت

اگر تخت جمشید در چین بود

سبد کتاب در 30 آرایشگاه فسا گذاشته شد

بخش خصوصی، محور رشد اقتصادی

نازیبایی‌های بصری از چهره شیراز زدوده می‌شود

فعال بودن سامانه بارشی تا بعدازظهر پنج‌شنبه در فارس

مطالبه ای از مسئولان برای بزرگداشت بنیانگذار آموزش عشایری

احیای تالاب‌ها با یک مصوبه امکان‌پذیر نیست

فراهم شدن امکان پرداخت آنلاین قبوض برق در شیراز

کاهش سزارین و استقبال از زایمان طبیعی در فارس امید بخش است

درگیری 2 دانش آموز در شیراز قربانی گرفت

افزایش درآمد سرانه و بهبود معیشت مردم محور بودجه 98 است

ششمین جشنواره ملی عکس« وقف چشمه همیشه جاری» برگزار می شود

قاچاقچیان چوب در جهرم به دام افتادند

علت مرگ عقاب‌های فارس هنوز مشخص نیست

22 دلال ارز در شیراز دستگیر شدند

تصادف اتوبوس با تریلی در محور جهرم/ یک کشته و 6 مجروح

آماده باش نیروهای امدادی شهرداری شیراز/ زیرگذرها مسدود نمی‌شوند

بارش برف سنگین در سپیدان/تعطیلی مدارس نوبت صبح در بخش مرکزی و اردکان

استعدادهای کاراته فارس پشت چراغ قرمز

چهار هزار و 340 میلیون سهم در بورس فارس معامله شد

حساسیت نسبت به بازار وکیل تامین اعتبار را تسهیل می‌کند