آخرين مطالب

راهکارهایی برای برای پیشگیری از بیماری‌های قلبی عروقی علمي

راهکارهایی برای برای پیشگیری از بیماری‌های قلبی عروقی

  بزرگنمايي:

پیام فارس - وارسی آمارها در مورد بیماری‌های غیرواگیر نشان دهنده افزایش تاثیرگذاری این بیماری‌ها بر عدد مرگ و میر در سراسر جهان است؛ به این معنی که سالانه نزدیک به 32 میلیون سکته قلبی و مغزی در دنیا ثبت و باعث مرگ 17 میلیون نفر می‌شود.
  این واقعیت غیرقابل انکار که سبک جدید زندگی از یک سو عاملی مهم در کاهش میزان بیماری‌های واگیر و مرگ آوری آنها و از سوی دیگر افزایش شمار بیماری‌های غیرواگیر و حتی نوپدیدی است که بر معلولیت‌ها و مرگ و میر اثر گذاری زیادی دارد.
صاحب‌نظران و کارشناسان تاکید دارند که می‌توان با اصلاح برخی رفتارها و شیوه‌های زندگی، تا میزان قابل توجهی از ابتلا به این بیماری‌ها خصوصا بیماری قلبی عروقی و در نتیجه معلولیت و مرگ ناشی از آنها کاست.
کارشناس قلب و عروق معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز  گفت: همه می‌توانیم با طراحی و اجرای برنامه‌های پیشگیری و کنترل بیماری های قلبی عروقی، به سلامت خود کمک کنیم.
سارا جوادپور مصرف دخانیات شامل سیگار، قلیان، چیق و پیپ، اضافه وزن و چاقی، فشارخون بالا، اختلال چربی خون، فشارهای روانی و استرس، فعالیت بدنی ناکافی، رژیم غذایی نامناسب و ... را از مهمترین عوامل تاثیرگذار بر این بیماری‌ها دانست و تاکید کرد که با اصلاح بخشی از رفتارها می‌توان سلامت فردی و اجتماعی را تضمین کرد.
او گفت: فشارخون خود را کنترل کنیم و در صورتی که فشارخون ما کمتر از 80/120 میلیمتر جیوه باشد و مشکل دیگری مانند دیابت یا سایر عوامل خطر نداشته باشیم، هر دو سال یک بار فشار خون خود را بررسی کنیم؛ در صورتی که فشارخون ما بیشتر از 80/120 میلیمتر جیوه و کمتر از 90/140 میلیمتر جیوه باشد، دوباره فشار خود را چک کنیم و در صورت ثابت بودن، یک سال بعد فشار خود را بررسی و شیوه زندگی خود را اصلاح کنیم .
توصیه این کارشناس سلامت به افرادی که فشار خون بالاتر از 90/140 میلی متر جیوه دارند، مراجعه به پزشک در کنار اصلاح شیوه زندگی بود .
جوادپور با بیان اینکه مصرف دخانیات موجب سختی عروق و افزایش احتمال بروز سکته های قلبی و مغزی است از لزوم کنترل چربی خون به ویژه کلسترول و متعادل نگه داشتن قند خون گفت و افزود: دیگر توصیه موثر، رساندن وزن خود به حد مطلوب است، زیرا کاهش پنج تا 10 درصد وزن در افرادی که اضافه وزن دارند، نقش مهمی در کنترل بروز سکته مغزی دارد .
کارشناس قلب و عروق معاونت بهداشت دانشگاه اضافه کرد: فعالیت بدنی در کاهش فشارخون بالا، کلسترول خون بالا، اضافه وزن و دیابت مؤثر است و داشتن 30 تا 60 دقیقه فعالیت بدنی روزانه که باعث افزایش ضربان قلب و تنفس شود اما بتوانیم راحت صحبت کنیم، می تواند از بروز سکته های قلبی و مغزی پیشگیری کند .
پرهیز از مصرف مشروبات الکلی و داشتن معاینه منظم پزشکی برای کنترل وزن، فشارخون، قند خون، چربی خون، از دیگر توصیه های این کارشناس قلب و عروق دانشگاه بود .
جوادپور یادآور شد: با رعایت رژیم غذایی مناسب و پرهیز از مصرف غذاهای خیلی شیرین، خیلی چرب و پرنمک و همچنین مصرف سبزی، میوه و حبوبات، می توانیم از بروز سکته های قلبی و مغزی پیشگیری کنیم.
او با اشاره به اینکه سالانه 17 و نیم میلیون نفر در دنیا به علت بیماری‌های قلبی عروقی فوت می‌کنند، گفت: تمایل به سمت سالمند شدن جامعه و گذار اپیدمیولوژیک بیماری‌ها بر اثر تغییر الگوی شیوه زندگی، شیوع رفتارهای پرخطر و رشد سریع شهرنشینی، باعث افزایش عوامل خطرزا در جوامع سراسر دنیا شده است.
جوادپور اضافه کرد: کشورهای در حال توسعه نظیر ایران، همزمان درگیر بیماری‌های واگیر و غیرواگیر هستند و با اینکه نظام بهداشتی این کشورها برای مراقبت های حاد طراحی شده، باید همزمان با بیماری های غیرواگیر که به مراقبت های طولانی نیاز دارند، مبارزه کنند، بنابراین می توان گفت این کشورها، بار هر دو نوع بیماری را به دوش می کشند .
او افزود: همراه با مصرف بیش از اندازه و نامناسب غذا که علاوه برچاقی به جهت داشتن چربی های اشباع فراوان، نمک زیاد و نیترات ها می تواند زیان های مصیب باری برای سلامتی بدنبال داشته باشد، مصرف دخانیات و الکل همراه با عوامل خطر دیگر مانند تحرک بدنی ناکافی، تغذیه نامناسب، فشارخون بالا، اختلال چربی خون و دیابت نیز باعث افزایش روزافزون بیماران مبتلا به بیماری های قلبی عروقی، سکته قلبی و مغزی می شود و با توجه به رواج جهانی عوامل خطر بیماری های غیرواگیر، کشور ما نیز از این همه گیری مستثنی نیست .
این کارشناس سلامت، بیماری های قلبی عروقی را شایع ترین بیماری غیرواگیر در جهان و نخستین علت در دنیا معرفی کرد که در حال حاضر، عامل مرگ 17 و نیم میلیون نفر در سال است و پیش بینی می شود که تا 15 سال آینده این تعداد به 23 میلیون نفر برسد .
او همچنین به آمارهای استان فارس در این زمینه اشاره کرد که حدود 41 و نیم درصد مرگ ها ناشی از بیماری های قلبی عروقی است و گفت: میزان مرگ ناشی از سکته های قلبی 46 و 11 صدم در صد هزار نفر جمعیت و سکته های مغزی 32 و 15 صدم در صد هزار نفر جمعیت 30 تا 70 سال جامعه استان فارس گزارش شده است .
کارشناس قلب و عروق معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز با ابراز امیدواری نسبت به اثربخشی 80 درصدی از ابتلا به این بیماری ها با اصلاح شیوه زندگی از جمله رژیم غذایی کم چرب و کم نمک، تحرک بدنی مناسب، پرهیز از دخانیات و مراقبت‌های دوره ای، انتخاب شعار «هم پیمان برای سلامت قلب» را تلاشی در راستای دستیابی به این هدف برشمرد .
جوادپور سنجش سالانه فشارخون، چربی خون، قند خون و تعیین میزان خطر 10 ساله حوادث قلبی عروقی با مراجعه به پزشک خانواده و مراقب سلامت را موجب تشخیص زودهنگام عوارض جبران ناپذیر آن مانند سکته قلبی، سکته مغزی، نارسایی قلبی و سایر بیماری ها دانست و از مردم استان فارس خواست تا در این زمینه اقدام کرده و حافظ سلامت خود باشند.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بزرگداشت بینانگذار علم چینه و فسیل شناسی ایران در شیراز

تلاش علوم پزشکی شیراز برای کنترل آلودگی شپش

پژوهش‌های علمی باید به تولید ثروت منجر شود

وجود دو هزار و 214 بیمار دیالیزی در فارس

حدود 20 درصد طرح‌‌های تفصیلی در شیراز اجرا شده است

آغاز به کار هفتمین کنفرانس بین‌المللی سلامت زنان در شیراز

برگزاری نخستین کنگره بین‌المللی جراحی سرطان در شیراز/ سالانه ٨٠٠ عمل سرطان سینه در فارس انجام می‌شود

مدال طلای دانشگاه واترلو کانادا در دست نخبه ایرانی

مدال طلای دانشگاه واترلو کانادا در دست نخبه ایرانی

تلاش برای تعامل شورای شهر و دانشگاه علوم پزشکی شیراز

پنجمین فن بازار تخصصی ملی گاز در شیراز آغاز به کار کرد

انجام عمل تعویض دریچه آئورت به روش بسته در شیراز

گردهمایی متخصصین فضای سایبری کشورهای اسلامی در شیراز

شیراز میزبان همایش مقابله با رخدادهای رایانه ای خواهد بود

برگزاری رویداد علمی "ته نخ" 9 آذر به میزبانی دانشگاه شیراز

گردهمایی متخصصین فضای سایبری کشورهای اسلامی در شیراز

خدمات دهی 46 بخش دیالیز در شیراز/ انجام 118 عمل پیوند کلیه

آینده علم در خطر است

غذاهای ممنوعه در دوران بارداری/ زنان باردار کافئین مصرف نکنند

افتتاح ساختمان خیرساز در دانشکده هنر و معماری دانشگاه شیراز

انتخاب اعضای شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان علوم پزشکی شیراز

نیمی از حادثه دیدگان با اختلالان روانی مواجه می‌شوند

رسیدگی به 882 پرونده تخلف در دانشگاه علوم پزشکی شیراز

آغاز دومین همایش آموزشی ارزیابی کیفی دانشگاه‌های فارس

تونس برای توسعه مناسبات علمی با ایران اعلام آمادگی کرد

آیین پاسداشت بنیانگذار گوارش و کبد کودکان در شیراز

آشنایی با ظرفیت‌های شیراز فراهم کننده بستر همکاری‌های علمی است

گسترش مدارس سماء در اولویت قرار گیرد

اسلام پاسخ مناسبی برای نیازهای جهان دارد

جذب 100 درصد اعتبارات استانی توسط علوم پزشکی شیراز/ قدردانی پارسایی از دانشگاه علوم پزشکی شیراز

تفکر معماری زمینه ساز دستیابی به دولت الکترونیک است

ایران بودجه مناسبی برای توسعه معماری سازمانی هزینه کند

آغاز شانزدهمین همایش بین‌المللی زبان و ادبیات انگلیسی در شیراز

آغاز چهارمین دوره مدارس فصلی خلاقیت در شیراز

اجرای طرح آمایش دانشگاه‌ها با هدف کیفی‌سازی آموزش عالی

ایران در عرصه علمی بسیار مقتدر است/ مهارت افزایی در دستور کار دانشگاه‌ها قرار می‌گیرد

سمینار آشنایی با مشاغل پردرآمد در جهاددانشگاهی فارس/ جراحی پلاستیک پولسازترین شغل در ایران

معماری سازمانی زمینه ساز پویایی اقتصادی است

باید از منابع سلامت حفاظت شود

پایه ریزی وظایف دولت برپایه فناوری اطلاعات ضروری است

برگزاری نهمین کنگره کاربردی دندانپزشکی کشور در شیراز

ایرانی همواره صلح‌طلب و سردمدار آشتی بوده است

آغاز کنگره بین‌المللی سلامت برای صلح در شیراز/ تبادار: پیشگیری از جنگ باید درس دانشگاهی باشد

پذیرش 9 هزار بیمار تصادفی در بیمارستان رجایی شیراز

صدور پیام سلامت برای صلح از شیراز به جهان/ کنگره سلامت برای صلح امروز آغاز می‌شود

هفتمین سمینار بین‌المللی سلامت زنان به میزبانی شیراز برگزار می‌شود

شناسایی 1500 نوزاد مشکوک به عقب ماندگی ذهنی در فارس

هفت هزار دانش‌‎آموز در فارس مهارت‌های زندگی را فرا می‌گیرند

قدردانی از دانش‌آموزان مدال‌آور علمی استان فارس

کشت زعفران در بستر هیدروپونیک و محیط بسته برای نخستین بار در کشور