پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

راهکارهایی برای برای پیشگیری از بیماری‌های قلبی عروقی علمي

راهکارهایی برای برای پیشگیری از بیماری‌های قلبی عروقی

  بزرگنمايي:

پیام فارس - وارسی آمارها در مورد بیماری‌های غیرواگیر نشان دهنده افزایش تاثیرگذاری این بیماری‌ها بر عدد مرگ و میر در سراسر جهان است؛ به این معنی که سالانه نزدیک به 32 میلیون سکته قلبی و مغزی در دنیا ثبت و باعث مرگ 17 میلیون نفر می‌شود.
  این واقعیت غیرقابل انکار که سبک جدید زندگی از یک سو عاملی مهم در کاهش میزان بیماری‌های واگیر و مرگ آوری آنها و از سوی دیگر افزایش شمار بیماری‌های غیرواگیر و حتی نوپدیدی است که بر معلولیت‌ها و مرگ و میر اثر گذاری زیادی دارد.
صاحب‌نظران و کارشناسان تاکید دارند که می‌توان با اصلاح برخی رفتارها و شیوه‌های زندگی، تا میزان قابل توجهی از ابتلا به این بیماری‌ها خصوصا بیماری قلبی عروقی و در نتیجه معلولیت و مرگ ناشی از آنها کاست.
کارشناس قلب و عروق معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز  گفت: همه می‌توانیم با طراحی و اجرای برنامه‌های پیشگیری و کنترل بیماری های قلبی عروقی، به سلامت خود کمک کنیم.
سارا جوادپور مصرف دخانیات شامل سیگار، قلیان، چیق و پیپ، اضافه وزن و چاقی، فشارخون بالا، اختلال چربی خون، فشارهای روانی و استرس، فعالیت بدنی ناکافی، رژیم غذایی نامناسب و ... را از مهمترین عوامل تاثیرگذار بر این بیماری‌ها دانست و تاکید کرد که با اصلاح بخشی از رفتارها می‌توان سلامت فردی و اجتماعی را تضمین کرد.
او گفت: فشارخون خود را کنترل کنیم و در صورتی که فشارخون ما کمتر از 80/120 میلیمتر جیوه باشد و مشکل دیگری مانند دیابت یا سایر عوامل خطر نداشته باشیم، هر دو سال یک بار فشار خون خود را بررسی کنیم؛ در صورتی که فشارخون ما بیشتر از 80/120 میلیمتر جیوه و کمتر از 90/140 میلیمتر جیوه باشد، دوباره فشار خود را چک کنیم و در صورت ثابت بودن، یک سال بعد فشار خود را بررسی و شیوه زندگی خود را اصلاح کنیم .
توصیه این کارشناس سلامت به افرادی که فشار خون بالاتر از 90/140 میلی متر جیوه دارند، مراجعه به پزشک در کنار اصلاح شیوه زندگی بود .
جوادپور با بیان اینکه مصرف دخانیات موجب سختی عروق و افزایش احتمال بروز سکته های قلبی و مغزی است از لزوم کنترل چربی خون به ویژه کلسترول و متعادل نگه داشتن قند خون گفت و افزود: دیگر توصیه موثر، رساندن وزن خود به حد مطلوب است، زیرا کاهش پنج تا 10 درصد وزن در افرادی که اضافه وزن دارند، نقش مهمی در کنترل بروز سکته مغزی دارد .
کارشناس قلب و عروق معاونت بهداشت دانشگاه اضافه کرد: فعالیت بدنی در کاهش فشارخون بالا، کلسترول خون بالا، اضافه وزن و دیابت مؤثر است و داشتن 30 تا 60 دقیقه فعالیت بدنی روزانه که باعث افزایش ضربان قلب و تنفس شود اما بتوانیم راحت صحبت کنیم، می تواند از بروز سکته های قلبی و مغزی پیشگیری کند .
پرهیز از مصرف مشروبات الکلی و داشتن معاینه منظم پزشکی برای کنترل وزن، فشارخون، قند خون، چربی خون، از دیگر توصیه های این کارشناس قلب و عروق دانشگاه بود .
جوادپور یادآور شد: با رعایت رژیم غذایی مناسب و پرهیز از مصرف غذاهای خیلی شیرین، خیلی چرب و پرنمک و همچنین مصرف سبزی، میوه و حبوبات، می توانیم از بروز سکته های قلبی و مغزی پیشگیری کنیم.
او با اشاره به اینکه سالانه 17 و نیم میلیون نفر در دنیا به علت بیماری‌های قلبی عروقی فوت می‌کنند، گفت: تمایل به سمت سالمند شدن جامعه و گذار اپیدمیولوژیک بیماری‌ها بر اثر تغییر الگوی شیوه زندگی، شیوع رفتارهای پرخطر و رشد سریع شهرنشینی، باعث افزایش عوامل خطرزا در جوامع سراسر دنیا شده است.
جوادپور اضافه کرد: کشورهای در حال توسعه نظیر ایران، همزمان درگیر بیماری‌های واگیر و غیرواگیر هستند و با اینکه نظام بهداشتی این کشورها برای مراقبت های حاد طراحی شده، باید همزمان با بیماری های غیرواگیر که به مراقبت های طولانی نیاز دارند، مبارزه کنند، بنابراین می توان گفت این کشورها، بار هر دو نوع بیماری را به دوش می کشند .
او افزود: همراه با مصرف بیش از اندازه و نامناسب غذا که علاوه برچاقی به جهت داشتن چربی های اشباع فراوان، نمک زیاد و نیترات ها می تواند زیان های مصیب باری برای سلامتی بدنبال داشته باشد، مصرف دخانیات و الکل همراه با عوامل خطر دیگر مانند تحرک بدنی ناکافی، تغذیه نامناسب، فشارخون بالا، اختلال چربی خون و دیابت نیز باعث افزایش روزافزون بیماران مبتلا به بیماری های قلبی عروقی، سکته قلبی و مغزی می شود و با توجه به رواج جهانی عوامل خطر بیماری های غیرواگیر، کشور ما نیز از این همه گیری مستثنی نیست .
این کارشناس سلامت، بیماری های قلبی عروقی را شایع ترین بیماری غیرواگیر در جهان و نخستین علت در دنیا معرفی کرد که در حال حاضر، عامل مرگ 17 و نیم میلیون نفر در سال است و پیش بینی می شود که تا 15 سال آینده این تعداد به 23 میلیون نفر برسد .
او همچنین به آمارهای استان فارس در این زمینه اشاره کرد که حدود 41 و نیم درصد مرگ ها ناشی از بیماری های قلبی عروقی است و گفت: میزان مرگ ناشی از سکته های قلبی 46 و 11 صدم در صد هزار نفر جمعیت و سکته های مغزی 32 و 15 صدم در صد هزار نفر جمعیت 30 تا 70 سال جامعه استان فارس گزارش شده است .
کارشناس قلب و عروق معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز با ابراز امیدواری نسبت به اثربخشی 80 درصدی از ابتلا به این بیماری ها با اصلاح شیوه زندگی از جمله رژیم غذایی کم چرب و کم نمک، تحرک بدنی مناسب، پرهیز از دخانیات و مراقبت‌های دوره ای، انتخاب شعار «هم پیمان برای سلامت قلب» را تلاشی در راستای دستیابی به این هدف برشمرد .
جوادپور سنجش سالانه فشارخون، چربی خون، قند خون و تعیین میزان خطر 10 ساله حوادث قلبی عروقی با مراجعه به پزشک خانواده و مراقب سلامت را موجب تشخیص زودهنگام عوارض جبران ناپذیر آن مانند سکته قلبی، سکته مغزی، نارسایی قلبی و سایر بیماری ها دانست و از مردم استان فارس خواست تا در این زمینه اقدام کرده و حافظ سلامت خود باشند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سفر وزیر علوم تحقیقات و فناوری به جهرم

یافته‌های محققان کشور در مورد سیل شیراز

خواص تغذیه‌ای دنبلان کوهی

2 برادر کازرونی داروی گیاهی ضد ریزش مو اختراع کردند

سال 97 بیش از 4700 نوزاد در بیمارستان شوشتری شیراز متولد شدند

کیفت بخشی به برنامه های فرهنگی دانشگاه فنی و حرفه‌ای فارس

سفر وزیر بهداشت به فارس و شیراز

آغاز پنجمین دوره مسابقه قوام‌الدین از ابتدای اردیبهشت در شیراز

شیراز میزبان فستیوال معماری بازی کردن بعداز 7.3/ جای خالی نظام مهندسی در مسابقه قوام الدین

ارتباط افزایش خطر ابتلا به سرطان معده و نمک

یازدهمین کنگره ملی مهندسی عمران در شیراز برگزار می‌شود

آغاز به کار هفتمین کنگره پریناتولوژی و نئوناتالوژی در شیراز

روان پریشی در جامعه بیش از انتظار است

بهره‌برداری از چهارطرح بهداشتی درمانی در لارستان

راه‌اندازی مرکز "منش" در جهاددانشگاهی فارس

راه‌اندازی مرکز "منش" در جهاددانشگاهی فارس

مرگ و میر مادران حین زایمان در کشور کاهش یافته است

دومین مرحله فلوراید تراپی در مدارس فسا ادامه دارد

آغاز ساخت ساختمان کانون زبان ایران در جهرم

تکذیب کلیپ مصرف موادمخدر در دانشگاه آزاد شیراز

لزوم پرهیز از مصرف قارچ‌های طبیعی

سفر وزیر بهداشت به فارس و جهرم/ افتتاح بیست پروژه

سیل شیراز با هدف تنبیه بررسی نشود

دنبال دنبلان و رنجی که ارزش دارد

مهربانی با طبیعت را به یک الگو تبدیل کنیم

هدایت سیلاب به دریاچه پریشان آسیب زیست محیطی دارد

غربالگری افراد برای پیشگیری از بیماری در محله‌های سیلزده شیراز

بازدید نمایندگان وزیر از وضعیت مدارس آسیب دیده از سیل شیراز

توسعه شهر در ارتفاعات عامل سیلاب شیراز بود

تعداد 41 مصدوم در شیراز تحت درمان هستند

آمادگی جهاددانشگاهی فارس برای اسکان بخشی از مسافران نوروزی در شیراز

پیام تبریک رئیس جهاددانشگاهی فارس به مناسبت نوروز 98

سرگیجه ها را جدی بگیرید

مراکز درمانی فارس آماده ارائه خدمت در ایام نوروز است

جایزه ادبی داستان کوتاه پانصد واژه‌ای «نویسندگان پارس»

گربه سان کمیاب در جهرم از مرگ نجات یافت

برگزاری دومین رویداد استارتاپی کارآفرینی جهاددانشگاهی فارس

بیش از 94 درصد افراد 10 تا 49 سال کشور باسواد هستند

آغاز به کار درمانگاه فوق تخصصی پروین دالکی در شیراز

تزکیه انبساط فطری انسان را به‌دنبال دارد

درخشش دانشجویان ورزشکار دانشگاه علوم پزشکی شیراز در کشور

هنگام خرید محصول به برچسب آن دقت کنید

تهیه بانک اطلاعاتی فارغ‌‎التحصیلان فنی و حرفه‌ای برای اشتغال

اضمحلال پوسته قدیمی آموزش و پژوهش در دانشگاه شیراز

جوهر نمک و مواد سفید کننده را مخلوط نکنید

مفاخر فارس که در سال 97 چشم بر جهان بستند

افتتاح اورژانس بیمارستان اعصاب و روان شیراز به مناسبت روز شهدا

یکی از مراکز حفاظت از شبکه مجازی در جهرم فعالیت دارد

برگزاری آزمون فراگیر استخدامی توسط جهاددانشگاهی در فارس

مراکز بهداشتی بر روی هزار روز نخست زندگی در سلامت فرد بیشتر تمرکز کنند