پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

رییس حوزه هنری فارس:

هنرمندان موتورمحرکه فرهنگ هستند فرهنگي

هنرمندان موتورمحرکه فرهنگ هستند

  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- رییس حوزه هنری فارس از هنرمندان به عنوان موتورمحرکه فرهنگ این سرزمین یاد کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی حوزه هنری فارس، آیین نکوداشت دو هنرمند پیشکسوت شیراز در حوزه هنری انقلاب اسلامی استان فارس برگزار شد.
در این مراسم از محمدعلی پرواز نقاش پرتره و عبدالخالق گلریز خاتمی پدر خاتم ایران تقدیر به عمل آمد.
در پایان این مراسم که به همت حوزه هنری فارس و همراهی میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی فارس برگزار شد هنرمندان و پیشکسوتان حاضر با افتتاح نمایشگاه پرتره های محمدعلی پرواز قاب یادبود این مراسم را امضا کردند.
کرم اللهی: فارس ارمغانی بی بدیل برای جهان بشریت
در ابتدای این مراسم محمد کرم اللهی رییس حوزه هنری انقلاب اسلامی فارس ضمن اشاره به پیشینه فرهنگی فارس اظهار داشت: فارسی ها را به نجابت و مهربانی شان می شناسند. کسی نجابت دارد و مهربان است که معرفت دارد و کسی معرفت دارد که بال اندیشه گشوده است اندیشه آفرینان جمله مهربانند.
وی اظهار داشت: فرش فارس با عرش آسمان نسبتی قدیمی و نزدیک دارد و دست هایی از غیب همیشه حکایت حقیقی مفهوم عشق و دلدادگی را بر سبد جان دلباختگان این سرزمین ارزانی داشته است.
رییس حوزه هنری انقلاب اسلامی فارس گفت: بر بلندا و چکاد قله های رفیع هنر و تاریخ و تمدن این سرزمین هماره سرفرازان فارس تکیه زده اند و بسان درفشی ماندگار از عشق و محبت،اندیشه، صلح و آزادی را برای جمله بشریت به ارمغان آورده اند.
وی افزود: ترجمان این حقیقت گاه از لفظ ها و واژه های مصلح الدین سعدی شیرازی تراوش می کند و دیگرگاه بر پهنه کتاب جاوید عشق ، ساحر الفاظ و معانی لسان الغیب حافظ شیرازی جاری و ساری می شود.
کرم اللهی ادامه داد: هنر این ترسیم کننده بی بدیل عشق ، زیبایی و حقیقت؛ من ، شما و همه ما را به هم آوایی ، همراهی و همنوازی فرا می خواند . در این گستره پاک عاشقی، هستند عاشقان بی مثالی که هنر آموز و هنر آفرینند و هنرمندی خویش را در نقش زدن بر لوح دل و زیبا آفرینی بر پهنه مادی دنیا برای رسیدن به پهنه اهورایی جان می پسندند.
وی گفت: فارس در مسیر شدن، ارمغانی بی بدیل برای جهان بشریت بوده و هست گاه تبدیل به نوا و آوا شده و از شنگی گلوی خوش نشین سروستانی ها بیت بیت ترانه های ماندگار را بر دستگاه های موسیقایی این سرزمین جاری ساخته است و گاه دیگر بر سرپنجه عشق آفرین صورتگران مهر و محبت چون استاد صورتگر شیرازی نقش در نقش بر لوح جان چهره های ماهگون آفریده است.
رییس حوزه هنری انقلاب اسلامی فارس گفت: گاه دیگر فارس چشمه جوشنده بوده است و بر رود جاری و شکوهمند هنر و ادب این دیار فرصت ها ، قا آنی ها ، مردانی ها ، دیرینها ، فیروزی ها و خیل عظیمی از چراغ داران شهیر شهر راز آفریده است.

وی افزود: فارس مهر آیین و هنر آفرین، مامن هنرآفرینان بلندبالایی است که جهان را به تحسین واداشته اند. کران تا کران این سرزمین خلق زیبایی است و زیباآفرینان به حقیقت و مهربانی قلم زده و اندیشه کرده و بال گشوده و پرواز را آغازیده اند
کرم اللهی با اشاره به شان هنری پیشکسوتان گفت: محمدعلی پرواز مهربانی است که پس از تحصیل در شیراز بار سفر و کوچ می بندد و در اروپا در مدارس و دانشگاه های معتبر تلمذ می کند اما جلد بام بلند و کله افکن شیراز است.
وی افزود: او را نقاش بنامیم جا دارد خوشنویس ،پژوهشگر و یا مرمت کار بنامیم هم جا دارد. کوشیده است که در عرق ریزان روح بسوزد و بسازد و بیآفریند و امروز من و تو به سایه سار هنر بشکوه و بالنده اش به خود میبالیم و بخشی از عزت هنری خود را به او مدیونیم.
رییس حوزه هنری انقلاب اسلامی فارس گفت: ما به پرواز و پروازهایی که با رنجه و تلاش در پی خوش آفرینی و عشق آفرینی اند تا در گسترش و تحکیم روابط انسانها با یگدیگر درخت دشمنی بر کنند و نهال دوستی بنشانند به حقیقت وام دار و مدیونیم .
وی ادامه داد: آنان تلاش کرده اند مهربانی را با هم ببافیم و با عشق زندگی کنیم و زیر سایه ایران سربلند که حیات شکوه آفرینش به عشق ، هنر و اندیشه بر زمین و زمان تا به امروز جاودانه مانده است.
کرم اللهی تصریح کرد: این هنرمندان را با چه تجلیل کنیم با پول یا الواح یا تندیس ؟ او به کدام از اینها نیازمند است وقتی خود سرمایه و تندیس و لوح افتخار است . ما کارگزاران فرهنگی با نام بردن از این نام آوران هنر و زیبایی در واقع خوشه چین عزت و آبروییم.
وی افزود: «پرواز»ها موتور محرکه فرهنگ این سرزمینند، ما خودمان را آویزان می کنیم تا یک دو قدم جلو برویم. پس منت نداریم که هنوز این عزیزان رنج کسانی چون ما را میبرند تا ما در میان مردمان شهر دلبری کنیم بر آنان بنازیم .
رییس حوزه هنری انقلاب اسلامی فارس گفت: قلندر دیگری که در این مجلس به نامش مهر محبت می زنیم استادی است که کرانه های شکیلای آسمان و زمین را در نقطه ها و فرم های هندسی خاتم می کارد تا مهر و نشان زیبایی و شور آفرینی را در دل هر انسان زیبابین بنشاند و چرخه جمال هستی را دست هنر آفرین خویش بیآراید و نگاه زرشناس جهان را متوجه خود سازد .
وی گفت: این عزیز کسی است که گل می آویزد و می ریزد و می نشاند اگرچه عبد خالق است اما خود خالق زیباترین هاست. چه بامسما و شیرین است این نام.
کرم اللهی در پایان سخنانش خطاب به پدر خاتم ایران گفت: ما همه جا از گلریزان شما به وجد آمده ایم و سینه سپر کردیم و به شما افتخار کردیم خوشحالیم که در شیرازی نفس می کشیم که اگرچه باغبان بوستان و گلستانش سعدی بوده و امروز نیست اما کسانی چون کمالی سروستانی با ما هستند عبدالخالق گلریز خاتمی تجویدی پرواز با ماست و در این مسیر روشنگری و صلح طلبی هنوز فراموش نشده است.
تعبدی: زیبایی شیراز به هنرمندان و صنعتگرانش است
در ادامه این مراسم کاظم تعبدی هنرمند صنایع دستی با تجلیل از این پیشکسوتان اظهار داشت: برخی همیشه چون باران زاینده بوده اند و سایه شان بر سر هنرمندان این شهر گسترده بوده است.
وی افزود: زیبایی شیراز فقط به باغهایش نیست به هنرمندان و صنعتگران و معمارانی است که این شهر را ساخته اند به هنرمندانی چون گلریزخاتمی است که خاتم این شهر را بی چشمداشت به دنیا معرفی کرده و به پرواز است که بدون آنکه داعیه ای داشته باشد هنرمند و عاشق است و عشقش از روی دلدادگی اش به سرزمینش است
این هنرمند عرصه صنایع دستی گفت: وجود این عزیزان شناسنامه این شهر است خاندان گلریز خاتمی شناسنامه این شهر هستند. در بسیاری از ساختمان های دنیا و موزه های بزرگ به خاتم شیراز افتخار می کنند و در عتبات حرم بزرگان به خاتم شیراز تزیین شده است و این باعث افتخار ماست
پرواز: شیراز یک دریاست
در ادامه این مراسم محمدعلی پرواز هنرمند پیشکسوت اظهار داشت: قبل از هرچیز از همسرم تشکر می کنم که همیشه یار من بود و عاشقانه مرا پذیرفت. ای کاش عمر رفته بر می گشت و می توانستم دوباره شروع کنم خیلی زود دیر شد.
وی افزود: شیراز یک دریاست و من هنوز در ساحلم نتوانستم به دریا برسم و وارد این همه عظمت از هنر و هنرمند شیرازی شوم. تنها از خانواده ها می خواهم فرزندانشان را به سمت هنر سوق دهند تا آینده شیراز مثل گذشته اش پر افتخار باشد.
گلریز خاتمی: مثل دریا که تمام شدنی نیست کار هنری هم تمام شدنی نیست
در فراز پایانی این مراسم عبدالخالق گلریز خاتمی دیگر هنرمند پیشکسوت شیرازی اظهار داشت:کسی که وارد کار هنری می شود اولین قدم را که بر می دارد انگار پا به دریا پا می گذارد آنقدر فرو می رود که آب از سرش می گذرد و هرچه دست و پا بزند از آن بیرون نمی اید کار هنری یعنی این.
وی افزود: هنرمند هرچه قدر شبانه روز تلاش کند باز هم هوس می کند طرح دیگری بزند نقش دیگری بکشد و کار تازه ای انجام دهد این حس تمام شدنی نیست.
گلریز خاتمی ادامه داد: مثل دریا که تمام شدنی نیست کار هنری هم تمام شدنی نیست هرچه درست کنی فردا که از خواب برخاستی باز دلت می خواهد کار تازه ای انجام دهی و مدل تازه ای پیاده کنی.
وی در پایان اظهار داشت: در کار هنری باید عاشق باشی و تا عاشق نباشی نمی توانی وارد هنر شوی اما عاشق که باشی اختیار از کفت بیرون می رود همه حواست دنبال کار می رود تا به نحو احسن بتوانی کاری انجام دهی.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مردم درفضای مجازی سرباز حفظ میهن باشند

سومین همایش ریحانه النبی در شیراز برگزار شد

پاکسازی، درختکاری و دانه‌پاشی برای پرندگان درراستای حفظ محیط زیست

آینده اقتصادی استان فارس در مناطق جنوبی رقم می خورد

دوازدهمین گردهمایی راهنمایان گردشگری ایران در شیراز برگزار شد

ماهیانه بیش از 70 پرونده تخلف برای وکلای فارس تشکیل می شود

مردم شیراز نگران صدای آژیر خطر و مشاهده دود در ظهر شنبه نباشند

آثار تاریخی دوره ایلامی تا اسلامی در استان فارس وجود دارد

استان فارس ظرفیت افزایش حضور 50 درصدی گردشگران را دارد

23 پروژه آبخیزداری و منابع طبیعی در فارس به بهره‌برداری رسید

آغاز مسابقات بین المللی کاراته در شیراز

سومین همایش ملی ریحانه النبی در فارس برگزار می شود

سومین کنگره بین المللی سلامت همراه در شیراز آغاز بکار کرد

عملیات انتقال آب خلیج فارس به منطقه لامرد آغاز شد

اعزام 289 زوج دانشگاه آزاد اسلامی فارس به مشهد مقدس

آغاز اجرای مانور برنامه سلامت نوروزی در استان فارس

دولت با اعتبار 61 میلیارد تومان کنترل سیل در خوزستان موافقت کرد

ایران رتبه 18 تولید آلومینیوم جهان را دارد

تولید روزانه 750 هزار مترمکعب آب شرب مورد نیاز لامرد از دریا

سومین همایش ملی ریحانه النبی در فارس آغاز به کار می کند

شیراز شهر دوستدار کودک می‌شود

چهره سال هنر انقلاب اسلامی فارس انتخاب می شود

میانگین استفاده از فضای مجازی خانواده های ایرانی 4 تا 6 ساعت است

گردهمایی فعالان فضای مجازی استان فارس برگزار می شود

شیراز میزبان دوازدهمین گردهمایی راهنمایان گردشگری ایران است

«مصطفی ندیم» برای فعالیت های ادبی تقدیر شد

دولت با اعتبار 51 میلیاردی کنترل سیل در خوزستان موافقت کرد

کتاب نویسنده شیرازی به دومین چاپ رسید

شیراز، شهر دوستدار کودک می‌شود

رشد بیش از 15 درصدی ورزشکاران سازمان یافته در استان فارس

چهارمین اردوی عکاسی آشنایی وقف برگزار می شود

سامانه جوی ضعیف وارد استان فارس شد/ بارش های پراکنده

نویسنده و مترجم شیرازی به خانواده جایزه ادبی جمالزاده پیوست

مدیرعامل ایرنا: ریشه مشکلات، نبود اعتماد است

آغاز به‌کار دوازدهمین گردهمایی راهنمایان گردشگری ایران در شیراز

دستگیری 2 اخلال گر نظم و امنیت در شیراز

چهره سال هنر انقلاب اسلامی فارس انتخاب می‌شود

بیش از 2 هزار روستا در استان فارس دارای آب شرب بهداشتی هستند

افزایش 55 درصدی قضات شاغل در سیستم قضایی فارس

تنوع سبکی جشنواره موسیقی فجر باعث استقبال مخاطبان شده است

ترویج فرهنگ کتابخوانی اولویت سال آینده است

ششمین کنفرانس سالیانه «انرژی پاک» برگزار می شود

تکذیب محدودیت ارایه خدمات به بیماران غیراورژانسی بیمارستان نمازی

شعرخوانی نوجوانان برگزیده شیرازی در مهرواره آفرینش

کارنامه‌ حافظ‌پژوهی «سلیم نیساری» بازخوانی می شود

2 روستا و 2 شهر، سهم فارس برای پایتختی کتاب کشور

شماره 36 مجله «ایران‌مهر» منتشر شد

سمینار ملی با موضوع بانوان و کتاب در شیراز برگزار می شود

شیراز در هفته نخست اسفند میزبان سمینار ملی بانوان و کتاب است

برگزیدگان مسابقات قرآن «مدهامتان» در فارس معرفی شدند