آخرين مطالب

رییس حوزه هنری فارس:

هنرمندان موتورمحرکه فرهنگ هستند فرهنگي

هنرمندان موتورمحرکه فرهنگ هستند

  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- رییس حوزه هنری فارس از هنرمندان به عنوان موتورمحرکه فرهنگ این سرزمین یاد کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی حوزه هنری فارس، آیین نکوداشت دو هنرمند پیشکسوت شیراز در حوزه هنری انقلاب اسلامی استان فارس برگزار شد.
در این مراسم از محمدعلی پرواز نقاش پرتره و عبدالخالق گلریز خاتمی پدر خاتم ایران تقدیر به عمل آمد.
در پایان این مراسم که به همت حوزه هنری فارس و همراهی میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی فارس برگزار شد هنرمندان و پیشکسوتان حاضر با افتتاح نمایشگاه پرتره های محمدعلی پرواز قاب یادبود این مراسم را امضا کردند.
کرم اللهی: فارس ارمغانی بی بدیل برای جهان بشریت
در ابتدای این مراسم محمد کرم اللهی رییس حوزه هنری انقلاب اسلامی فارس ضمن اشاره به پیشینه فرهنگی فارس اظهار داشت: فارسی ها را به نجابت و مهربانی شان می شناسند. کسی نجابت دارد و مهربان است که معرفت دارد و کسی معرفت دارد که بال اندیشه گشوده است اندیشه آفرینان جمله مهربانند.
وی اظهار داشت: فرش فارس با عرش آسمان نسبتی قدیمی و نزدیک دارد و دست هایی از غیب همیشه حکایت حقیقی مفهوم عشق و دلدادگی را بر سبد جان دلباختگان این سرزمین ارزانی داشته است.
رییس حوزه هنری انقلاب اسلامی فارس گفت: بر بلندا و چکاد قله های رفیع هنر و تاریخ و تمدن این سرزمین هماره سرفرازان فارس تکیه زده اند و بسان درفشی ماندگار از عشق و محبت،اندیشه، صلح و آزادی را برای جمله بشریت به ارمغان آورده اند.
وی افزود: ترجمان این حقیقت گاه از لفظ ها و واژه های مصلح الدین سعدی شیرازی تراوش می کند و دیگرگاه بر پهنه کتاب جاوید عشق ، ساحر الفاظ و معانی لسان الغیب حافظ شیرازی جاری و ساری می شود.
کرم اللهی ادامه داد: هنر این ترسیم کننده بی بدیل عشق ، زیبایی و حقیقت؛ من ، شما و همه ما را به هم آوایی ، همراهی و همنوازی فرا می خواند . در این گستره پاک عاشقی، هستند عاشقان بی مثالی که هنر آموز و هنر آفرینند و هنرمندی خویش را در نقش زدن بر لوح دل و زیبا آفرینی بر پهنه مادی دنیا برای رسیدن به پهنه اهورایی جان می پسندند.
وی گفت: فارس در مسیر شدن، ارمغانی بی بدیل برای جهان بشریت بوده و هست گاه تبدیل به نوا و آوا شده و از شنگی گلوی خوش نشین سروستانی ها بیت بیت ترانه های ماندگار را بر دستگاه های موسیقایی این سرزمین جاری ساخته است و گاه دیگر بر سرپنجه عشق آفرین صورتگران مهر و محبت چون استاد صورتگر شیرازی نقش در نقش بر لوح جان چهره های ماهگون آفریده است.
رییس حوزه هنری انقلاب اسلامی فارس گفت: گاه دیگر فارس چشمه جوشنده بوده است و بر رود جاری و شکوهمند هنر و ادب این دیار فرصت ها ، قا آنی ها ، مردانی ها ، دیرینها ، فیروزی ها و خیل عظیمی از چراغ داران شهیر شهر راز آفریده است.

وی افزود: فارس مهر آیین و هنر آفرین، مامن هنرآفرینان بلندبالایی است که جهان را به تحسین واداشته اند. کران تا کران این سرزمین خلق زیبایی است و زیباآفرینان به حقیقت و مهربانی قلم زده و اندیشه کرده و بال گشوده و پرواز را آغازیده اند
کرم اللهی با اشاره به شان هنری پیشکسوتان گفت: محمدعلی پرواز مهربانی است که پس از تحصیل در شیراز بار سفر و کوچ می بندد و در اروپا در مدارس و دانشگاه های معتبر تلمذ می کند اما جلد بام بلند و کله افکن شیراز است.
وی افزود: او را نقاش بنامیم جا دارد خوشنویس ،پژوهشگر و یا مرمت کار بنامیم هم جا دارد. کوشیده است که در عرق ریزان روح بسوزد و بسازد و بیآفریند و امروز من و تو به سایه سار هنر بشکوه و بالنده اش به خود میبالیم و بخشی از عزت هنری خود را به او مدیونیم.
رییس حوزه هنری انقلاب اسلامی فارس گفت: ما به پرواز و پروازهایی که با رنجه و تلاش در پی خوش آفرینی و عشق آفرینی اند تا در گسترش و تحکیم روابط انسانها با یگدیگر درخت دشمنی بر کنند و نهال دوستی بنشانند به حقیقت وام دار و مدیونیم .
وی ادامه داد: آنان تلاش کرده اند مهربانی را با هم ببافیم و با عشق زندگی کنیم و زیر سایه ایران سربلند که حیات شکوه آفرینش به عشق ، هنر و اندیشه بر زمین و زمان تا به امروز جاودانه مانده است.
کرم اللهی تصریح کرد: این هنرمندان را با چه تجلیل کنیم با پول یا الواح یا تندیس ؟ او به کدام از اینها نیازمند است وقتی خود سرمایه و تندیس و لوح افتخار است . ما کارگزاران فرهنگی با نام بردن از این نام آوران هنر و زیبایی در واقع خوشه چین عزت و آبروییم.
وی افزود: «پرواز»ها موتور محرکه فرهنگ این سرزمینند، ما خودمان را آویزان می کنیم تا یک دو قدم جلو برویم. پس منت نداریم که هنوز این عزیزان رنج کسانی چون ما را میبرند تا ما در میان مردمان شهر دلبری کنیم بر آنان بنازیم .
رییس حوزه هنری انقلاب اسلامی فارس گفت: قلندر دیگری که در این مجلس به نامش مهر محبت می زنیم استادی است که کرانه های شکیلای آسمان و زمین را در نقطه ها و فرم های هندسی خاتم می کارد تا مهر و نشان زیبایی و شور آفرینی را در دل هر انسان زیبابین بنشاند و چرخه جمال هستی را دست هنر آفرین خویش بیآراید و نگاه زرشناس جهان را متوجه خود سازد .
وی گفت: این عزیز کسی است که گل می آویزد و می ریزد و می نشاند اگرچه عبد خالق است اما خود خالق زیباترین هاست. چه بامسما و شیرین است این نام.
کرم اللهی در پایان سخنانش خطاب به پدر خاتم ایران گفت: ما همه جا از گلریزان شما به وجد آمده ایم و سینه سپر کردیم و به شما افتخار کردیم خوشحالیم که در شیرازی نفس می کشیم که اگرچه باغبان بوستان و گلستانش سعدی بوده و امروز نیست اما کسانی چون کمالی سروستانی با ما هستند عبدالخالق گلریز خاتمی تجویدی پرواز با ماست و در این مسیر روشنگری و صلح طلبی هنوز فراموش نشده است.
تعبدی: زیبایی شیراز به هنرمندان و صنعتگرانش است
در ادامه این مراسم کاظم تعبدی هنرمند صنایع دستی با تجلیل از این پیشکسوتان اظهار داشت: برخی همیشه چون باران زاینده بوده اند و سایه شان بر سر هنرمندان این شهر گسترده بوده است.
وی افزود: زیبایی شیراز فقط به باغهایش نیست به هنرمندان و صنعتگران و معمارانی است که این شهر را ساخته اند به هنرمندانی چون گلریزخاتمی است که خاتم این شهر را بی چشمداشت به دنیا معرفی کرده و به پرواز است که بدون آنکه داعیه ای داشته باشد هنرمند و عاشق است و عشقش از روی دلدادگی اش به سرزمینش است
این هنرمند عرصه صنایع دستی گفت: وجود این عزیزان شناسنامه این شهر است خاندان گلریز خاتمی شناسنامه این شهر هستند. در بسیاری از ساختمان های دنیا و موزه های بزرگ به خاتم شیراز افتخار می کنند و در عتبات حرم بزرگان به خاتم شیراز تزیین شده است و این باعث افتخار ماست
پرواز: شیراز یک دریاست
در ادامه این مراسم محمدعلی پرواز هنرمند پیشکسوت اظهار داشت: قبل از هرچیز از همسرم تشکر می کنم که همیشه یار من بود و عاشقانه مرا پذیرفت. ای کاش عمر رفته بر می گشت و می توانستم دوباره شروع کنم خیلی زود دیر شد.
وی افزود: شیراز یک دریاست و من هنوز در ساحلم نتوانستم به دریا برسم و وارد این همه عظمت از هنر و هنرمند شیرازی شوم. تنها از خانواده ها می خواهم فرزندانشان را به سمت هنر سوق دهند تا آینده شیراز مثل گذشته اش پر افتخار باشد.
گلریز خاتمی: مثل دریا که تمام شدنی نیست کار هنری هم تمام شدنی نیست
در فراز پایانی این مراسم عبدالخالق گلریز خاتمی دیگر هنرمند پیشکسوت شیرازی اظهار داشت:کسی که وارد کار هنری می شود اولین قدم را که بر می دارد انگار پا به دریا پا می گذارد آنقدر فرو می رود که آب از سرش می گذرد و هرچه دست و پا بزند از آن بیرون نمی اید کار هنری یعنی این.
وی افزود: هنرمند هرچه قدر شبانه روز تلاش کند باز هم هوس می کند طرح دیگری بزند نقش دیگری بکشد و کار تازه ای انجام دهد این حس تمام شدنی نیست.
گلریز خاتمی ادامه داد: مثل دریا که تمام شدنی نیست کار هنری هم تمام شدنی نیست هرچه درست کنی فردا که از خواب برخاستی باز دلت می خواهد کار تازه ای انجام دهی و مدل تازه ای پیاده کنی.
وی در پایان اظهار داشت: در کار هنری باید عاشق باشی و تا عاشق نباشی نمی توانی وارد هنر شوی اما عاشق که باشی اختیار از کفت بیرون می رود همه حواست دنبال کار می رود تا به نحو احسن بتوانی کاری انجام دهی.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نخستین کاراکال مشاهده شده در کازرون تلف شد

نمونه برداری کانون های تولید گردوغبار فارس به پایان رسید

45 خودروی خدمات رسان تحویل دهیاری های فارس شد

آبرسانی به 750 روستای فارس با تانکر طی ایام تابستان

میزبانی موکب احمدبن موسی(ع) در کربلا آغاز شد

پدرخانواده پس از قتل همسر و دخترش به زندگی خود پایان داد

دستگیری عاملان اصلی پخش الکل مسموم در شیراز

برگزاری اولین دوره تربیت مربی کمک های اولیه در هلال احمر فارس

معاون میراث فرهنگی وضعیت آثار تاریخی نی ریز را بررسی کرد

11 موکب درمانی استان فارس در مسیر پیاده روی اربعین فعال است

چرا خبر معلمان کار نشد

فارس نخستین ایستگاه قطار گردشگری راه ابریشم شد

ارائه خدمات پزشکی رایگان در موکب احمدبن موسی(ع)

شبی با داستان ایرانی «افتاده بودیم در گردنه‌ حیران»

روزانه 500 تا سه هزار پرس غذا در میان زائران اربعین توزیع می شود

ثروت کشور عادلانه تقسیم شود/ نماینده ها به دنبال گروه بازی نباشند

موکب احمدبن موسی(ع) از 28 مهر پذیرای زائران کربلا است

جهرمی‌ها در کربلا به زائران اربعین خدمات ارائه می کنند

ششمین دوره سوگواره شعر مجتبوی در داراب برگزار شد

فارس نخستین ایستگاه قطار گردشگری راه ابریشم شد

مجموعه داستان «افتاده بودیم در گرنه‌ حیران» در جهرم نقد شد

آغاز پذیرش زائران اربعین از 28 مهر در موکب احمدبن موسی(ع)

خانه تاریخی سوخکیان داراب در دست مرمت است

اثر پویانمایی کارگردان شیرازی منتخب جشنواره فیلم بمبئی شد

23هزار دانش آموز فسایی در المپیادهای ورزشی مدارس شرکت دارند

استاندارد سکاندار هدایت انقلاب چهارم صنعتی در کشور باشد

تدوین استانداردها باید متناسب با نیازهای امروز جامعه باشد

رعایت استاندارد در خودروسازان داخلی باعث فروپاشی آنها می شود

رادیو زیارت همزمان با اربعین حسینی در شیراز در دسترس است

سوگواره عاشورایی فارس به ایستگاه چهاردهم رسید

انجام 54 هزار پیش ثبت نام درخواست ویزای اربعین در فارس

ورودی های عمومی مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس بسته شد

تقویت پاسخگویی به شبهات دینی ضرورت حوزه های علمیه است

جشنواره ملی فانوس پذیرای 11 اثر از هنرمندان فارس شد

دستگاه های خدمات رسان برای فصل سرما تجهیزات خود را آماده کنند

اعضای هیئت مدیره باشگاه شهر صدرا معرفی شدند

کتابهای حفیظ الله جلالی نقد و معرفی شد

استعدادهای سینمایی از فارس خارج می شوند

بسیج دستگاه‌های استان فارس برای تدارک راهپیمایی اربعین

برگزاری کارگاه "عکاسی اربعین" در شیراز

فیلم سینمایی شب قمر در عقرب در شیراز کلید خورد

مشکل تامین داروی بیماران خاص و مورد نیاز در فارس نداریم

علوم پزشکی شیراز مقام اول مسابقات قرآن و عترت کشور را کسب کرد

موفقیت 2 گرافیست شیرازی در مسابقات جهانی پوستر کره جنوبی

ساخت فیلم «شب قمر در عقرب» در شیراز کلید می‌خورد

سومین جلسه علنی مفسدان نظام اقتصادی در فارس برگزار شد

همایش بزرگداشت سلمان فارسی درکازرون پایان یافت

پروژه آبرسانی به دانشگاه جهرم در اولویت باشد

مشتاقان پیاده روی اربعین باید آمادگی های لازم را کسب کنند

اعزام نیروهای اورژانس 115 فارس به مرز شلمچه