پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

مردمان خاکستری اجتماعي

مردمان خاکستری

  بزرگنمايي:

پیام فارس - روزنامه شیرازنوین چاپ شیراز در شماره 538 یادداشتی با عنوان "مردمان خاکستری" به مناسبت هفته کودک منتشر کرده است.
در این یادداشت به قلم سعیدرضا امیرآبادی آمده است: مدرنیته سوغات خوبی برای کودکان به ارمغان نیاورد. نسل بچه های کوچه رو به پایان است و در خیابان ها کمتر نشانی از شادی های کودکانه به چشم می آید. دیگر چرت پیرمرد همسایه با غریوهای کودکانه پاره نمی شود و در بقالی محل، که جای خود را به هایپرمارکت داده، نشانی از توپ های پلاستیکی خوشرنگ نیست. بچه های محله با حسرت، به یگانه دوچرخه سوار کوچه شان نگاه نمی کنند و کمبود رهگذران خردسال در معابر شهر آزار دهنده شده است. دیگر هیچ کودکی در میان تپه های شنی به دنبال ساخت تونل و اتوبان نیست و همه ماجراجویی های آنها، در سرزمین های دیجیتال به وقوع می پیوندد. در میان همه قحطی های کودکانه، نشانی از بازی های راه مدرسه هم نیست. همان کودکان اندکی هم که از سرویس جامانده اند، به سان والدینشان در دنیای صفر و یک ها غرقه اند و هیچ کس گاهی به آسمان نگاه نمی کند.
مدرنیته سوغات خوبی برای کودکان به ارمغان نیاورد. شاید کودکان ما از یاد برده باشند که در حال پشت سر گذاشتن بهترین ایام زندگی شان هستند و روزهای شاد و پرشور و شعفی در آینده انتظارشان را نمی کشد. در روزهای معاصر، هر آن چه پمپاژ می شود کوچک تر شدن سفره ها، بداخلاقی ها و مشکلات عدیده اقتصادی و اجتماعی است. آنها باید بر این حقیقت اشراف یابند در زمانه ای که سرانه اعتیاد، بیکاری، تورم، طلاق، فساد، ارزش گریزی و هنجارستیزی در اوج قرار دارد، شاید دوران کودکی یگانه فصل شادزیستن باشد. در فصل کودکی، سرنوشت برجام و لایحه های مبارزه با پول‌شویی نباید اهمیت چندانی داشته باشد و جای گفتمان های راست و چپ در مهدکودک و دبستان نیست. اما به یمن رکودی که بر سر خانواده های ایرانی سایه افکنده، حتی کودکان نیز به جای تماشای کلاه قرمزی و عموهای فیتیله ای، آلوده اخبار شده اند.
مدرنیته سوغات خوبی برای کودکان به ارمغان نیاورد. اگر در دهه های شصت و هفتاد با کودکان کار در مراکز خرید سنتی روبرو می شدیم، در روزگار معاصر کودک چهارساله ای در میان زباله ها به دنبال غذا است و در حالی که انگشتش توسط موش ها جویده می شود، برای خانواده اش روزی حلال برده و هزینه های اعتیاد پدر را تامین می کند. کودکانی که در پستوی فراموشی هتک حرمت می شوند و تا انتهای عمر نه چندان طولانی خود، از درد ایدز و هپاتیت به خود می پیچند. حاشیه نشینان خردسالی که به همراه خانواده های خود از جنگ داخلی گریخته و پناهنده ایران شده اند هم سرنوشت خوبی ندارند. حضور کودکان در حاشیه کلانشهرها آن قدر آبستن حوادث است که دریده شدن یکی از آنها توسط سگ های ولگرد، به سرعت از افکار عمومی پاک شود. به راستی برای چند درصد از کودکان کار و خردسالان حاشیه نشین می توان آینده روشنی متصور شد؟ آیا کشتن سگ ها تنها راه در امان نگهداشتن خردسالان حاشیه شهرهاست؟
مدرنیته سوغات خوبی برای کودکان به ارمغان نیاورد. برای پدر و مادر چاره ای جز ساعات کار طولانی باقی نمانده است و سطح درآمد آنها هیچ سنخیتی با نرخ تورم و هزینه ها ندارد. کودکی که از جبر زمانه به درونگرایی گرویده، ساعت ها پشت پنجره می نشیند و اتومبیل ها را می شمارد؛ به امید آنکه پدر با پراید رنگ و رو رفته اش از راه برسد و به ناگفته هایش اندکی توجه کند. فضای کوچک آپارتمان، فعالیت های کودکانه را از او دریغ می کند و هیچ یک از همسایه ها هم حوصله ای برای بانگ های دوست داشتنی اش ندارند. کودک خردسال همه شور و شعف های کودکی را فرو می بلعد و از صمیم قلب آرزو می کند با غروب خورشید و از راه رسیدن والدین، حوصله ای برای پاسخ به پرسش های او مانده باشد. آخر، پدر و مادر مدت های زیادی است که در حد ضرورت با یکدیگر سخن می گویند و نشانی از محیط گرم خانواده نیست. غوطه وری در فضای مجازی به یگانه پناهگاه هر دوی آنها بدل شده و حرفی برای گفتن نیست. چراغهای رابطه تاریک‌اند.
مدرنیته سوغات خوبی برای کودکان به ارمغان نیاورد. کودکان نسل فردای ایران را افسردگی تهدید می کند. آنها در شاداب ترین فصل زندگی شان به فضای مجازی گرویده و رخوت پیشه کرده اند. بسیاری از والدین از سر بی حوصلگی و بی مایگی، آرزو می کنند فرزندانی ساکت و ایستا داشته باشند. به گواه آمار و ارقام، وضعیت تغذیه بسیاری از آنها مناسب نیست. گروه عمده ای در اسیدهای تراس فست فودها غوطه ور شده اند و بسیاری از کودکان کار و خردسالان محله های حاشیه نشین و فقیرنشین، ماه ها و سال هاست که از تغذیه سالم بی بهره اند. کودکان و خردسالان، مردمانی هستند که روح لطیفشان به سان بزرگسالان در معرض آسیب ها و چالش های محیط پیرامون خاکستری نشده و در صورت بذل توجه به آنها و سرمایه گذاری روی توانایی‌هایشان، شاهد تبلور جوانه های امید خواهیم بود.
شاید گذر ایام سوغات خوبی برای هیچ یک از نسل ها، طیف های سنی و مردمان خاکستری به ارمغان نیاورده باشد.
پی نوشت:
8 اکتبر روز جهانی کودک نام گذاری شده است. در پیام یکی از بنیانگذاران روز جهانی کودک آمده است: «بزرگترهای ما عقاید ثابتی دارند. آنها ما را دوست دارند چون بچه‌هایشان هستیم؛ اما آیا آنها می‌دانند چه دنیایی برای ما به وجود می‌آورند؟ اگر کمترین اشتباهی در ماشین هسته‌ ای آنها رخ دهد، ما هرگز شانسی برای رشد نخواهیم یافت. ما امکانی برای رشد و پرورش می‌خواهیم.»
منبع: روزنامه شیرازنوین
9877/ 2027

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تعطیلی 8 واحد تهیه و توزیع مواد غذایی غیر بهداشتی در شیراز

علوم پزشکی فسا به هدف گذاری پویش ملی کنترل فشارخون رسید

توقف جاده سازی غیر مجاز در اراضی ملی شهرستان خرمبید

وقوع حریق در 10 هکتار منابع طبیعی شهرستان شیراز

علت حادثه مرگبار جاده فیروزآباد اعلام شد

آمار قاچاق کالا به کشور بیش از 12 میلیارد دلار است

گزارش هیئت کارشناسی علل سیل شیراز به شورا رفت

مرگ 5 نفر براثر تصادف در فیروزآباد

پنج سرنشین خودرو سواری در فارس در آتش سوختند

سه قطعه زمین در بخش خفر جهرم وقف شد

تکذیب ارائه خدمات رایگان نازایی در بهداری انتظامی فارس

طرح جامع توسعه حرم شاهچراغ (ع) با جدیت دنبال شود

پل های عابر پیاده شهر شیراز بهسازی و ساماندهی می شوند

تسریع در عملیاتی شدن طرح جامع سومین حرم اهل بیت(ع)

مراکز درمانی فارس موظف به استفاده از دستگاه کارتخوان شدند

کارت بلیت خبرنگاران باید بدون سقف مبلغ باشد

قتل نوعروس به همراه مادر و خواهرش در شیراز

پرداخت 51 میلیارد ریال تسهیلات طی 2 ماه در فارس

برگزاری نخستین نشست تورگردانان ایرانی و مجار/ اسکندرپور: شهرداری شیراز تسهیل کننده صنعت گردشگری است

برداشته شدن المان سعدی به فاصله چند روز بعد از نصب

سه تیم واکنش سریع آتش نشانان در شیراز آماده خدمات رسانی است

حادثه رانندگی محور شیراز - یاسوج چهار کشته داشت

150 طرح اشتغالزایی در بخش شیبکوه فسا به ثبت رسید

وقوع تصادف در فارس 4 کشته به دنبال داشت

حادثه رانندگی در فارس 5 کشته به دنبال داشت

کشف 823 کیلو مواد افیونی در فارس

دستور پیگیری استاندار فارس برای زمین کتابخانه مرکزی شیراز

کشت خشخاش در جنگل های فارس صحت ندارد

واقفان ، یک میلیارد ریال به دانشگاه علوم پزشکی فسا کمک کردند

مشروبات الکلی 8 نفر را در شیراز راهی بیمارستان کرد

کشت خشخاش در جنگل‌های فارس کذب است

تدوین قوانین محدودکننده برای نهادینه شدن استاندارد

ایران جای عرض اندام اراذل و اوباش نیست/ امنیت را معامله نمی‌کنیم

امنیت پایه و اساس توسعه و رفاه یک کشور است

فرمانده انتظامی فارس معارفه شد

ارسال پیامک کشف حجاب به مالکان خودروها ادامه می یابد

فرمانده جدید انتظامی فارس معرفی شد/ اشتری: ناجا در خصوص امنیت تعارف ندارد

واریز مابه‌التفاوت افزایش حقوق مستمری‌بگیران

دشمن سعی دارد امنیت و آرامش کشور را مخدوش جلوه دهد

سرانه روستاییان در دولت کنونی 220 درصد رشد یافته است

دستگیری اعضای باند حفاری غیرمجاز در اقلید

تخریب 34 حلقه چاه غیر مجاز کشاورزی در مرودشت

حوادث رانندگی در فارس سه کشته و 5 مجروح به دنبال داشت

مردم فارس 161 میلیارد ریال زکات فطره و کفاره پرداخت کردند

اختتامیه جشنواره "همسایه با طبیعت" در شیراز/ اهمیت آموزش در رفع مشکلات زیست محیطی

کاهش مصرف انرژی در ارزیابی مدیران فارس اثرگذار است

لزوم تشکیل کمیته‌ای برای اسکان اضطراری شهروندان شیرازی

لو رفتن انبار شکر احتکار در اقلید

20 تن سم برای مقابله با موج جدید ملخ صحرایی در فارس تامین شد

انفجار مخزن گازوئیل 3 مجروح برجای گذاشت