پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

مردمان خاکستری اجتماعي

مردمان خاکستری

  بزرگنمايي:

پیام فارس - روزنامه شیرازنوین چاپ شیراز در شماره 538 یادداشتی با عنوان "مردمان خاکستری" به مناسبت هفته کودک منتشر کرده است.
در این یادداشت به قلم سعیدرضا امیرآبادی آمده است: مدرنیته سوغات خوبی برای کودکان به ارمغان نیاورد. نسل بچه های کوچه رو به پایان است و در خیابان ها کمتر نشانی از شادی های کودکانه به چشم می آید. دیگر چرت پیرمرد همسایه با غریوهای کودکانه پاره نمی شود و در بقالی محل، که جای خود را به هایپرمارکت داده، نشانی از توپ های پلاستیکی خوشرنگ نیست. بچه های محله با حسرت، به یگانه دوچرخه سوار کوچه شان نگاه نمی کنند و کمبود رهگذران خردسال در معابر شهر آزار دهنده شده است. دیگر هیچ کودکی در میان تپه های شنی به دنبال ساخت تونل و اتوبان نیست و همه ماجراجویی های آنها، در سرزمین های دیجیتال به وقوع می پیوندد. در میان همه قحطی های کودکانه، نشانی از بازی های راه مدرسه هم نیست. همان کودکان اندکی هم که از سرویس جامانده اند، به سان والدینشان در دنیای صفر و یک ها غرقه اند و هیچ کس گاهی به آسمان نگاه نمی کند.
مدرنیته سوغات خوبی برای کودکان به ارمغان نیاورد. شاید کودکان ما از یاد برده باشند که در حال پشت سر گذاشتن بهترین ایام زندگی شان هستند و روزهای شاد و پرشور و شعفی در آینده انتظارشان را نمی کشد. در روزهای معاصر، هر آن چه پمپاژ می شود کوچک تر شدن سفره ها، بداخلاقی ها و مشکلات عدیده اقتصادی و اجتماعی است. آنها باید بر این حقیقت اشراف یابند در زمانه ای که سرانه اعتیاد، بیکاری، تورم، طلاق، فساد، ارزش گریزی و هنجارستیزی در اوج قرار دارد، شاید دوران کودکی یگانه فصل شادزیستن باشد. در فصل کودکی، سرنوشت برجام و لایحه های مبارزه با پول‌شویی نباید اهمیت چندانی داشته باشد و جای گفتمان های راست و چپ در مهدکودک و دبستان نیست. اما به یمن رکودی که بر سر خانواده های ایرانی سایه افکنده، حتی کودکان نیز به جای تماشای کلاه قرمزی و عموهای فیتیله ای، آلوده اخبار شده اند.
مدرنیته سوغات خوبی برای کودکان به ارمغان نیاورد. اگر در دهه های شصت و هفتاد با کودکان کار در مراکز خرید سنتی روبرو می شدیم، در روزگار معاصر کودک چهارساله ای در میان زباله ها به دنبال غذا است و در حالی که انگشتش توسط موش ها جویده می شود، برای خانواده اش روزی حلال برده و هزینه های اعتیاد پدر را تامین می کند. کودکانی که در پستوی فراموشی هتک حرمت می شوند و تا انتهای عمر نه چندان طولانی خود، از درد ایدز و هپاتیت به خود می پیچند. حاشیه نشینان خردسالی که به همراه خانواده های خود از جنگ داخلی گریخته و پناهنده ایران شده اند هم سرنوشت خوبی ندارند. حضور کودکان در حاشیه کلانشهرها آن قدر آبستن حوادث است که دریده شدن یکی از آنها توسط سگ های ولگرد، به سرعت از افکار عمومی پاک شود. به راستی برای چند درصد از کودکان کار و خردسالان حاشیه نشین می توان آینده روشنی متصور شد؟ آیا کشتن سگ ها تنها راه در امان نگهداشتن خردسالان حاشیه شهرهاست؟
مدرنیته سوغات خوبی برای کودکان به ارمغان نیاورد. برای پدر و مادر چاره ای جز ساعات کار طولانی باقی نمانده است و سطح درآمد آنها هیچ سنخیتی با نرخ تورم و هزینه ها ندارد. کودکی که از جبر زمانه به درونگرایی گرویده، ساعت ها پشت پنجره می نشیند و اتومبیل ها را می شمارد؛ به امید آنکه پدر با پراید رنگ و رو رفته اش از راه برسد و به ناگفته هایش اندکی توجه کند. فضای کوچک آپارتمان، فعالیت های کودکانه را از او دریغ می کند و هیچ یک از همسایه ها هم حوصله ای برای بانگ های دوست داشتنی اش ندارند. کودک خردسال همه شور و شعف های کودکی را فرو می بلعد و از صمیم قلب آرزو می کند با غروب خورشید و از راه رسیدن والدین، حوصله ای برای پاسخ به پرسش های او مانده باشد. آخر، پدر و مادر مدت های زیادی است که در حد ضرورت با یکدیگر سخن می گویند و نشانی از محیط گرم خانواده نیست. غوطه وری در فضای مجازی به یگانه پناهگاه هر دوی آنها بدل شده و حرفی برای گفتن نیست. چراغهای رابطه تاریک‌اند.
مدرنیته سوغات خوبی برای کودکان به ارمغان نیاورد. کودکان نسل فردای ایران را افسردگی تهدید می کند. آنها در شاداب ترین فصل زندگی شان به فضای مجازی گرویده و رخوت پیشه کرده اند. بسیاری از والدین از سر بی حوصلگی و بی مایگی، آرزو می کنند فرزندانی ساکت و ایستا داشته باشند. به گواه آمار و ارقام، وضعیت تغذیه بسیاری از آنها مناسب نیست. گروه عمده ای در اسیدهای تراس فست فودها غوطه ور شده اند و بسیاری از کودکان کار و خردسالان محله های حاشیه نشین و فقیرنشین، ماه ها و سال هاست که از تغذیه سالم بی بهره اند. کودکان و خردسالان، مردمانی هستند که روح لطیفشان به سان بزرگسالان در معرض آسیب ها و چالش های محیط پیرامون خاکستری نشده و در صورت بذل توجه به آنها و سرمایه گذاری روی توانایی‌هایشان، شاهد تبلور جوانه های امید خواهیم بود.
شاید گذر ایام سوغات خوبی برای هیچ یک از نسل ها، طیف های سنی و مردمان خاکستری به ارمغان نیاورده باشد.
پی نوشت:
8 اکتبر روز جهانی کودک نام گذاری شده است. در پیام یکی از بنیانگذاران روز جهانی کودک آمده است: «بزرگترهای ما عقاید ثابتی دارند. آنها ما را دوست دارند چون بچه‌هایشان هستیم؛ اما آیا آنها می‌دانند چه دنیایی برای ما به وجود می‌آورند؟ اگر کمترین اشتباهی در ماشین هسته‌ ای آنها رخ دهد، ما هرگز شانسی برای رشد نخواهیم یافت. ما امکانی برای رشد و پرورش می‌خواهیم.»
منبع: روزنامه شیرازنوین
9877/ 2027

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

واریز عیدی بازنشستگان تامین‌اجتماعی تا 7 اسفند

تقویت هلال احمر فارس در کنترل بحران های جنوب کشور موثر است

گردش مالیِ عجیب قاچاقچیان انسان در ایران

مجلس با سهمیه‌بندی بنزین مخالفت کرد

نمایشگاه عکس حیات وحش در خنج برپا شده است

رئیس مجمع خیرین آب ‌رسان فارس:کمک نقدی از خیرین نمی گیریم

شیراز میزبان کنگره ملی شعردفاع مقدس وجشنواره ترنم حماسه می شود

کنده کاری در پل تقاطع کُشن شیراز برای نصب درز انبساط است

جوابیه سازمان دانش آموزی فارس به گزارش ایسنا

کمجان دوباره جان می‌گیرد

تلاش برای کاهش ترافیک در 2 محور دورنشهری شیراز

تشدید بازرسی های استاندارد استان فارس در ایام نوروز

اجتماعی شدن سلامت، کاهش نابرابری و تبعیض را در پی دارد

پاسخ شورای شیراز به گزارش ایسنا در مورد نرخ سرویس مدارس

ترافیک، اهالی شمال غرب شیراز را کلافه کرده است

پیکر مادر شهیدان داودی در کازرون تشییع شد

پروازهای فارس به عتبات عالیات افزایش یافت

مدیرکل کمیته امداد فارس: خیریه ها تخصصی شوند

واژگونی پراید در فورگ داراب یک کشته داشت

هفسنگ، شیرازی‌ها را به خاطرات دهه 60 دعوت کرد

صلح و سازش بیش از 39 هزار دعوی در شوراهای حل اختلاف فارس

استاندار فارس: روند ساخت موزه دفاع مقدس فارس شتاب گیرد

شهر نباید کارگاه ساختمانی شود

یک ایستگاه ایست و بازرسی در محور جهرم- لار مستقر شد

باید از ظرفیت خیران برای حل معضلات اجتماعی بهره گیریم

بالندگی صنعت گردشگری فارس در دستور کار متولیان آن قرار گیرد

تلاش برای افزایش مدت اقامت گردشگران در شیراز

دستگیری 8 نفر در ارتباط با حادثه زاهدان

آغاز محدودیت ترافیکی پنجشنبه‌های تهران از امروز

اخذ «حق‌سرویس» در رستوران‌ها غیرقانونی است

تردد اتوبوس‌ها با چهره جدید در تهران

حذف آزمون صدور پروانه وکالت آثار مخربی به دنبال خواهد داشت

هزینه آب، برق و گاز مدارس دولتی رایگان شد

تکذیب رفتن اسکندرپور از شهرداری شیراز

تجاوز به دختران جوان به بهانه تست بازیگری

کیفیت پایین گوشت‌های وارداتی صحت ندارد

استقبال از گام وزارت کشور برای کاهش تلفات جاده ای

هفت ساختمان غیر قانونی در جهرم تخریب شد

حوادث رانندگی درجاده های جهرم 2 کشته داشت

2 هزار لیتر سوخت قاچاق در فیروزآباد کشف شد

آغاز مانور برنامه سلامت نوروزی در استان فارس

آزادی 1889 زندانی طی 10 ماه در فارس

کیفرخواست قصاب بیدزردی و همدستش صادر شد

آزادی 1889زندانی با تلاش شوراهای حل اختلاف فارس

آبگیری محدود برخی دریاچه‌های فارس/ بختگان 20 درصد آب دارد

آگاهی بخشی یکسویه به زنان باعث شکاف بین زن و مرد شده است

آینده توسعه پزشکی با فناوری اطلاعات گره خورده است

بازنگری در شرح وظایف شورای برنامه‌ریزی استان‌ها ضروری است

موقعیت ایجاد شده برای مدیریت، غنیمت جنگی نیست

دلار فروشان در شیراز موجب اخلال مقابل بانک شدند