پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

امام جمعه شیراز:

معنویت نیاز اساسی بشر امروز است/ انقلابی‌تر از رهبری نباشیم سياسي

معنویت نیاز اساسی بشر امروز است/ انقلابی‌تر از رهبری نباشیم

  بزرگنمايي:

پیام فارس - امام جمعه شیراز با تسلیت فرارسیدن ماه صفر، تاکید کرد که تا بیماری معنویت درمان نشود، هرچه انجام دهیم، بیماری‌های دیگر انسان درمان نخواهد شد.
به گزارش ایسنا منطقه فارس، آیت الله لطف الله دژکام در خطبه‌های نماز جمعه 19 مهر شیراز، با تصریح اینکه تقوا باعث آزادی معنوی انسان است، گفت: اگر کسی با تقوا باشد، آزادی معنوی دارد، اگر نه خودش اسیر نفس خودش خواهد بود هرچه می خواهند در قفس ها را از بیرون باز کنند، باز هم اسارت خارج نخواهد شد.
او ادامه داد: اگر قرار است از اسارت بیرون بیاییم، باید تقوا پیشه کنیم، اسیر زر و سیم و مال و مال نباشیم، اگر اسیر این شدیم هرچه به ما آزادی اجتماعی و سیاسی بدهند، دردی برای انسان درمان نمی شود؛ تا بیماری نبود معنویت در انسان درمان نشود، هرچه می کنیم که بیماری های دیگر را درمان کنیم نتیجه ای نخواهیم گرفت.
امام جمعه شیراز گفت: ما به واسطه ایمان به سخن خدا و رسول این را از قدیم می گفتیم، حقیقتی که جهان علمی امروز با تجربه به آن رسید؛ روزی می گفتند که اگر بشر جسمش سالم باشد و آزادی سیاسی و اجتماعی به او بدهیم دیگر چیزی نیاز ندارد، اما سازمان بهداشت جهانی براساس تجربه علمی به این رسید که تا معنویت تامین نشود، این انسان بیمار است. این موضوع در سایت سازمان بهداشت جهانی نوشته و ثبت شده است.
او با تصریح اینکه دلیل توصیه به تذکر تقوا در نماز جمعه، گفت: حتی کسی که اهمیت این موضوع را می فهمد ممکن است بی احتیاطی کند و شیطان بر او چیره شود؛ اگر بیماری روحی و معنوی گریبانگیر شد همه امکانات هم که به او داده شود، چاره کار نخواهد شد.
امام جمعه شیراز با اشاره به توصیه ائمه خصوصا حضرت امیر المومنین (ع) به لزوم داشتن تقوا، گفت: سخن حضرت امیرالمومنین(ع) را خواجه شیراز، جناب حافظ به شعر درآورده و گفته است؛ فاش می گویم و از گفته خود دلشادم/ بنده عشقم و از هر دو جهان آزادم؛ اگر کسی بنده خدا و عاشق خدا شد و تقوا پیشه کرد از هر دو جهان آزاد است که فوق آزادی های دنیایی است.
آیت الله دژکام با بیان اینکه حافظ با معنویت و فهیم نکته‌های اهل بیت(ع) و قرآن را در اشعار خود جای داده است، گفت: حافظ این شعر را زیبا سروده اما باید یک عاشق را نشان دهیم که از هر دو جهان آزاد باشد؛ علامه طباطبایی، مفسر بزرگ جهان اسلام، به استقبال حافظ آمده و با سرودن شعری این غزل را تضمین کرده است.
او گفت: علامه طباطبایی وجود مقدس و باعظمت حضرت اباعبدالله الحسین(ع) را به عنوان شخصیتی قابل عرضه معرفی می کند که به مصداق شعر حافظ از هر دو جهان آزاد است.
آیت الله دژکام تاکید کرد که همین شخصیت اباعبدالله(ع) و تقوا و معنویت ایشان است که سیل جمعیت را بعد از 1200 یا 1300 سال در اربعین به سمت او رهنمونه می کند.
امام جمعه شیراز در خطبه دوم نماز با اشاره به درپیش بودن روز هشتم ماه صفر و ایام غزوه خندق یا جنگ احزاب، یادآوری کرد که این روز به نام حضرت سلمان فارسی، ثبت شده و ما هم افتخار می کنیم که این شخصیت والامقام، ایرانی و فارسی بوده است.
آیت الله دژکام ویژگی مهم سلمان فارسی را قرارداشتن در بالاترین مرتبه ایمان دانست و تاکید کرد که آن بزرگوار این جایگاه را به واسطه ولایت مداری کامل کسب کرد.
امام جمعه شیراز با بیان اینکه جناب سلمان فارسی همیشه پیرو ولایت بود و در حرکت و رفتار از ولایت جلوتر حرکت نکرد و عقب هم نماند، گفت: ما گاهی می خواهیم دینی عمل کنیم اما از ولی امرمان جلو می زنیم، گاهی هم متاسفانه خیلی عقب می افتیم.
وی با تصریح اینکه امروز نیابت آقا امام زمان(عج) با وجود گرانقدر رهبری نظام اسلامی حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای است، گفت: باید نگاه کنیم ببینیم ولایت مداری ما چطوری است، آیا از آقا عقب افتاده‌ایم یا جلوتر از ایشان حرکت می‌کنیم، متاسفانه بعضی‌ها خیلی عقب مانده‌اند، نوع صحبت های آقا با مواضع بعضی ها زمین تا آسمان فاصله دارد، این همه عقب ماندگی چطور درمان می شود.
امام جمعه شیراز با اشاره به آیه 41 سوره مائده، به مباحث روز پرداخت و تاکید کرد که تجربه تاریخی نشان می دهد آمریکا و ایادی استکبار جهانی هیچ زمانی به سود ایران و اسلام کاری انجام نداده‌اند و اگر هم آوانسی می دهند، ده برابر آن را گرفته اند.
وی با بیان اینکه یک عده‌ای در موضعگیری تندتر از رهبر می‌شوند، گفت: اینها هم باید حواسشان باشد، کسی که می خواهد در راستای سخن آقا حرف بزند حق ندارد جلوتر باشد، باید همراه باشد. خدای نکرده خدای نکرده نباید احساس کنیم رای ما از رای صاحب امرمان صائب تر است. انقلابی تر از رهبر بودن درست نیست. کسی که تند می رود یکباره از جاده مستقیم خارج شده و درست نقطه مقابل قرار می گیرد؛ ولایت مداری را از سلمان فارسی یاد بگیریم، نه جلو زد نه عقب ماند.
امام جمعه شیراز در خصوص CFT نیز با یادآوری اینکه این یک کنوانسیون بین المللی مبارزه با تروریسم است، گفت: این موضوع برای همه انقلابیون مایه نگرانی و تفکر و تامل شده است؛ در مجلس جمعیتی به این لایحه رای داده و جمعیت قابل توجهی هم رای نداد، این کنوانسیون نگرانی علما و مراجع و بزرگان را هم به دنبال داشته است.
او گفت: علما و مراجع نگرانند که اگر این موضوع را بپذیریم بهانه شود که نتوانیم در مسائل مهم اسلام و انقلاب، راسا و مستقل تصمیم بگیریم؛ یکسری اطلاعات ما به خارج منتقل شده و تمام شرکت ها زیرنظر باشند که پولشان کجا رفت و کجا آمد.
امام جمعه شیراز با بیان اینکه موافقان طرح مدعی هستند که شرط تحفظ را در نظر می گیریم، گفت: این کنوانسیون حق تحفظ را نمی‌پذیرد.
آیت الله دژکام با بیان اینکه باید سود تصویب این لایحه عنوان شود تا مردم هم بدانند، گفت: آقایان در دفاع از لایحه گفتند که مشکلات اقتصادی را می توان حل کرد اما وزیر محترم خارجه گفت که قول نمی دهیم وضع اقتصادی خوب شود.
او با اشاره به سخنان وزیر خارجه مبنی بر اینکه تنها فایده این لایحه آن است که یکی از بهانه گیری های آمریکا کم شود، گفت: آمریکا از جهت دیگری بهانه می گیرد؛ این مشکل را باید به نحوی حل کرد، مگر آمریکا فقط به دنبال یک بهانه از ما بوده است؛ پشت سر هم لیست می کند، رهبری هم فرمود که آمریکا مسلمانی شما ناراضی است.
امام جمعه شیراز با بیان اینکه همان انتظاری که از نمایندگان مجلس در خصوص این لایحه بود، اکنون از شورای نگهبان وجود دارد، گفت: همه با رای شورای نگهبان احترام می گذاریم اما همه ابعاد این موضوع باید پایش شود، به گونه ای رفتار نشود که خودمان برای دشمن راه ظلم را صاف کنیم.
آیت الله دژکام با بیان اینکه این ملت همانگونه که مقام معظم رهبری در ورزشگاه آزادی فرمودند، تصمیم گرفته دیگر تحقیر نشود، گفت: باید تا جایی که امکان دارد عظمت و اقتدار کشور را حفظ و تنها در چهارچوب قانون عمل کرد.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

معاون رئیس جمهوری از مصدومان سیل شیراز عیادت کرد

ماموریت رئیس جمهوری به وزیر کشور درباره حادثه سیل شیراز

رهبر معظم انقلاب حادثه ویرانگر سیل شیراز را تسلیت گفتند

مسئولان شهرهای خود را رها نکنند

پیام رهبر انقلاب در پی حادثه سیل در شیراز

بسیج و سپاه تا پایان امدادرسانی کنار مردم است

آسیب دیدن 198 خودرو در سیل شیراز

تسلیت روحانی به خانواده جانباختگان شیراز/وزیرکشور مسئول بررسی شد

بروز سیل مشابه خوزستان حوزه كر را با خطر جدی مواجه خواهد كرد

آسیب دیدن ١٥٠ خودرو در سیل شیراز/ سیل شیراز حاصل ده دقیقه بارندگی بود

وزیر اطلاعات از اسکان آسیب دیدگان سیل در شیراز بازدید کرد

وزیر اطلاعات در ستاد بحران استان فارس شرکت می کند

نوبخت به نمایندگی از رئیس جمهور عازم شیراز شد

تسلیت روحانی به خانواده جانباختگان شیراز/وزیرکشور مسئول بررسی شد

وزیر اطلاعات از اسکان آسیب دیدگان سیل در شیراز بازدید کرد

پیام تسلیت استاندار فارس برای درگذشت جمعی از هموطنان در شیراز

پیام امام جمعه شیراز پس از وقوع حادثه در این کلانشهر

بروز سیل مشابه خوزستان حوزه کر را با خطر جدی مواجه خواهد کرد

درگذشت 17 نفر در سیل امروز شیراز/ شیراز در امنیت کامل است

ورود دستگاه قضایی فارس به موضوع سیل شیراز/ جان باختن هفده نفر در سیل شیراز

تشریح اقدامات امدادی سپاه فارس در حادثه شیراز

سرعت عمل مدیریت بحران در شیراز مطلوب بود

آسیب دیدن ١٥٠ خودرو در سیل شیراز/ سیل شیراز حاصل ده دقیقه بارندگی بود

حادثه شیراز نتیجه سالها بی‌توجهی به زیرساخت‌هاست

نیروهای امدادی و مهندسی سپاه در آماده باش هستند

حادثه شیراز کنترل شده و امداد رسانی در حال انجام است

استاندار فارس، مردم را به کمک به هموطنان سیل زده دعوت کرد

خدمت‌رسانی سفیران معروف در تفر‌جگاه‌های شیراز

دیدار نوروزی استاندار فارس با وزیر اطلاعات

همه برای تحقق رونق تولید مسئولیم

وقت زیادی از مدیران ما در جلسات می گذرد

پیام تبریک استاندار فارس به مناسبت آغاز سال 98

رمز موفقیت نیروی انتظامی قرار داشتن زیر پرچم ولایت است

خبرجنوب در تعطیلات نوروز منتشر می‌شود.

فعالیت‌های فرهنگی هنری بنیادین ماندگار است

چهارشنبه‌سوری یک سنت دیرینه است/ تلاش برای میزبانی خوب از مسافران نوروزی

فرماندار جدید استهبان معرفی شد

فرماندار جدید استهبان معرفی شد

باید روش جهانی شدن را یاد گرفت/ تبیین حقوق اساسی جمهوری اسلامی

امام جمعه شیراز: باید با حفظ ارزش ها با دیگران تعامل کنیم

رفع مشکلات صادرات در سطح ملی پیگیری می‌شود

فرمانداران بیانیه گام دوم را به برنامه اجرایی تبدیل کنند

تخصیص 82 درصدی بودجه سال 97 فارس

برنامه‌های نوروزی ترغیب کننده برای تکرار سفر به فارس است

فرمانداران 4 شهرستان فارس در نشست با استاندار چه گفتند

انهدام باند تبانی و ارتشا در فارس

تبعیت از ولی امر تنها راه انجام درست امور است

قانون، فصل الخطاب تقسیمات کشوری است

سایه بی‌سکنه شدن بر سر 2 هزار روستای فارس/ ایجاد معاونت آموزش کاربردی حوزه در فارس

گام دوم انقلاب به برنامه عملیاتی در دستگاه‌های اجرایی تبدیل شود