آخرين مطالب

امام جمعه شیراز:

معنویت نیاز اساسی بشر امروز است/ انقلابی‌تر از رهبری نباشیم سياسي

معنویت نیاز اساسی بشر امروز است/ انقلابی‌تر از رهبری نباشیم

  بزرگنمايي:

پیام فارس - امام جمعه شیراز با تسلیت فرارسیدن ماه صفر، تاکید کرد که تا بیماری معنویت درمان نشود، هرچه انجام دهیم، بیماری‌های دیگر انسان درمان نخواهد شد.
به گزارش ایسنا منطقه فارس، آیت الله لطف الله دژکام در خطبه‌های نماز جمعه 19 مهر شیراز، با تصریح اینکه تقوا باعث آزادی معنوی انسان است، گفت: اگر کسی با تقوا باشد، آزادی معنوی دارد، اگر نه خودش اسیر نفس خودش خواهد بود هرچه می خواهند در قفس ها را از بیرون باز کنند، باز هم اسارت خارج نخواهد شد.
او ادامه داد: اگر قرار است از اسارت بیرون بیاییم، باید تقوا پیشه کنیم، اسیر زر و سیم و مال و مال نباشیم، اگر اسیر این شدیم هرچه به ما آزادی اجتماعی و سیاسی بدهند، دردی برای انسان درمان نمی شود؛ تا بیماری نبود معنویت در انسان درمان نشود، هرچه می کنیم که بیماری های دیگر را درمان کنیم نتیجه ای نخواهیم گرفت.
امام جمعه شیراز گفت: ما به واسطه ایمان به سخن خدا و رسول این را از قدیم می گفتیم، حقیقتی که جهان علمی امروز با تجربه به آن رسید؛ روزی می گفتند که اگر بشر جسمش سالم باشد و آزادی سیاسی و اجتماعی به او بدهیم دیگر چیزی نیاز ندارد، اما سازمان بهداشت جهانی براساس تجربه علمی به این رسید که تا معنویت تامین نشود، این انسان بیمار است. این موضوع در سایت سازمان بهداشت جهانی نوشته و ثبت شده است.
او با تصریح اینکه دلیل توصیه به تذکر تقوا در نماز جمعه، گفت: حتی کسی که اهمیت این موضوع را می فهمد ممکن است بی احتیاطی کند و شیطان بر او چیره شود؛ اگر بیماری روحی و معنوی گریبانگیر شد همه امکانات هم که به او داده شود، چاره کار نخواهد شد.
امام جمعه شیراز با اشاره به توصیه ائمه خصوصا حضرت امیر المومنین (ع) به لزوم داشتن تقوا، گفت: سخن حضرت امیرالمومنین(ع) را خواجه شیراز، جناب حافظ به شعر درآورده و گفته است؛ فاش می گویم و از گفته خود دلشادم/ بنده عشقم و از هر دو جهان آزادم؛ اگر کسی بنده خدا و عاشق خدا شد و تقوا پیشه کرد از هر دو جهان آزاد است که فوق آزادی های دنیایی است.
آیت الله دژکام با بیان اینکه حافظ با معنویت و فهیم نکته‌های اهل بیت(ع) و قرآن را در اشعار خود جای داده است، گفت: حافظ این شعر را زیبا سروده اما باید یک عاشق را نشان دهیم که از هر دو جهان آزاد باشد؛ علامه طباطبایی، مفسر بزرگ جهان اسلام، به استقبال حافظ آمده و با سرودن شعری این غزل را تضمین کرده است.
او گفت: علامه طباطبایی وجود مقدس و باعظمت حضرت اباعبدالله الحسین(ع) را به عنوان شخصیتی قابل عرضه معرفی می کند که به مصداق شعر حافظ از هر دو جهان آزاد است.
آیت الله دژکام تاکید کرد که همین شخصیت اباعبدالله(ع) و تقوا و معنویت ایشان است که سیل جمعیت را بعد از 1200 یا 1300 سال در اربعین به سمت او رهنمونه می کند.
امام جمعه شیراز در خطبه دوم نماز با اشاره به درپیش بودن روز هشتم ماه صفر و ایام غزوه خندق یا جنگ احزاب، یادآوری کرد که این روز به نام حضرت سلمان فارسی، ثبت شده و ما هم افتخار می کنیم که این شخصیت والامقام، ایرانی و فارسی بوده است.
آیت الله دژکام ویژگی مهم سلمان فارسی را قرارداشتن در بالاترین مرتبه ایمان دانست و تاکید کرد که آن بزرگوار این جایگاه را به واسطه ولایت مداری کامل کسب کرد.
امام جمعه شیراز با بیان اینکه جناب سلمان فارسی همیشه پیرو ولایت بود و در حرکت و رفتار از ولایت جلوتر حرکت نکرد و عقب هم نماند، گفت: ما گاهی می خواهیم دینی عمل کنیم اما از ولی امرمان جلو می زنیم، گاهی هم متاسفانه خیلی عقب می افتیم.
وی با تصریح اینکه امروز نیابت آقا امام زمان(عج) با وجود گرانقدر رهبری نظام اسلامی حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای است، گفت: باید نگاه کنیم ببینیم ولایت مداری ما چطوری است، آیا از آقا عقب افتاده‌ایم یا جلوتر از ایشان حرکت می‌کنیم، متاسفانه بعضی‌ها خیلی عقب مانده‌اند، نوع صحبت های آقا با مواضع بعضی ها زمین تا آسمان فاصله دارد، این همه عقب ماندگی چطور درمان می شود.
امام جمعه شیراز با اشاره به آیه 41 سوره مائده، به مباحث روز پرداخت و تاکید کرد که تجربه تاریخی نشان می دهد آمریکا و ایادی استکبار جهانی هیچ زمانی به سود ایران و اسلام کاری انجام نداده‌اند و اگر هم آوانسی می دهند، ده برابر آن را گرفته اند.
وی با بیان اینکه یک عده‌ای در موضعگیری تندتر از رهبر می‌شوند، گفت: اینها هم باید حواسشان باشد، کسی که می خواهد در راستای سخن آقا حرف بزند حق ندارد جلوتر باشد، باید همراه باشد. خدای نکرده خدای نکرده نباید احساس کنیم رای ما از رای صاحب امرمان صائب تر است. انقلابی تر از رهبر بودن درست نیست. کسی که تند می رود یکباره از جاده مستقیم خارج شده و درست نقطه مقابل قرار می گیرد؛ ولایت مداری را از سلمان فارسی یاد بگیریم، نه جلو زد نه عقب ماند.
امام جمعه شیراز در خصوص CFT نیز با یادآوری اینکه این یک کنوانسیون بین المللی مبارزه با تروریسم است، گفت: این موضوع برای همه انقلابیون مایه نگرانی و تفکر و تامل شده است؛ در مجلس جمعیتی به این لایحه رای داده و جمعیت قابل توجهی هم رای نداد، این کنوانسیون نگرانی علما و مراجع و بزرگان را هم به دنبال داشته است.
او گفت: علما و مراجع نگرانند که اگر این موضوع را بپذیریم بهانه شود که نتوانیم در مسائل مهم اسلام و انقلاب، راسا و مستقل تصمیم بگیریم؛ یکسری اطلاعات ما به خارج منتقل شده و تمام شرکت ها زیرنظر باشند که پولشان کجا رفت و کجا آمد.
امام جمعه شیراز با بیان اینکه موافقان طرح مدعی هستند که شرط تحفظ را در نظر می گیریم، گفت: این کنوانسیون حق تحفظ را نمی‌پذیرد.
آیت الله دژکام با بیان اینکه باید سود تصویب این لایحه عنوان شود تا مردم هم بدانند، گفت: آقایان در دفاع از لایحه گفتند که مشکلات اقتصادی را می توان حل کرد اما وزیر محترم خارجه گفت که قول نمی دهیم وضع اقتصادی خوب شود.
او با اشاره به سخنان وزیر خارجه مبنی بر اینکه تنها فایده این لایحه آن است که یکی از بهانه گیری های آمریکا کم شود، گفت: آمریکا از جهت دیگری بهانه می گیرد؛ این مشکل را باید به نحوی حل کرد، مگر آمریکا فقط به دنبال یک بهانه از ما بوده است؛ پشت سر هم لیست می کند، رهبری هم فرمود که آمریکا مسلمانی شما ناراضی است.
امام جمعه شیراز با بیان اینکه همان انتظاری که از نمایندگان مجلس در خصوص این لایحه بود، اکنون از شورای نگهبان وجود دارد، گفت: همه با رای شورای نگهبان احترام می گذاریم اما همه ابعاد این موضوع باید پایش شود، به گونه ای رفتار نشود که خودمان برای دشمن راه ظلم را صاف کنیم.
آیت الله دژکام با بیان اینکه این ملت همانگونه که مقام معظم رهبری در ورزشگاه آزادی فرمودند، تصمیم گرفته دیگر تحقیر نشود، گفت: باید تا جایی که امکان دارد عظمت و اقتدار کشور را حفظ و تنها در چهارچوب قانون عمل کرد.
انتهای پیام
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

خرم: ظریف انقدر تحمل کرد که به سیم آخر زد

مدیران بدانند که ریاست آنان، امانت است

راست‌گویی را در جامعه نهادینه کنیم/ اخلاق رسانه مد نظر قرار گیرد

وزرای دولت روحانی چند سال سن دارند؟

هاشمی: شورا از انتصابات شهرداری راضی نیست

ایران نگذاشت که آمریکا منطقه را ببلعد

حاشیه های انتخاب «حناچی» به دوره هابیل و قابیل بر می گردد

همسر ترامپ خواستار اخراج معاون جان بولتون از کاخ سفید شد

«ج.ا»: جریان انحرافی همسو با احمدی نژاد است

سرپرست برای استانداری فارس تعیین نشده است

استاندار فارس تا 15 آذر در سمت خود باقی خواهد ماند

لزوم شفافیت در بازار تجهیزات پزشکی/ وزیر امور خارجه بدون سند حرفی نمی‌زند

نمایندگان مجلس از آخوندی شکایت کردند

مقاومت دربرابر رای دیوان لاهه، آمریکا را بی اعتبار می کند

اینفوگرافی؛ شهرداران تهران از ابتدای انقلاب تا امروز

تشابه اقدام احمدی‌نژاد با محمدرضا شاه

اظهارات ظریف برایش دردسرساز شد

فارس ظرفیتی بی‌نظیر است/ استاندار جدید فردی آشنا با فارس باشد

برخی رسانه‌ها در دروغ و تهمت رکورد دارند/ حضور زنان در ورزشگاه گفتمان‌ها را ورزشی می‌کند

اعزام 1000 دانش آموز دختر از شیراز به اردوی راهیان نور

مالکان پروژه‌های نیمه کاره باید تمهیدات ایمنی را فراهم کنند

واکنش آخوندی به شهردار شدن حناچی: از پا نمی‌نشینیم

بازنشستگان از 27 آبان نباید سمتی داشته باشند

فارس باید به سه استان تقسیم شود/ پاسخ کلوخ‌انداز سنگ است

14 استاندار بازنشسته کشور مشخص شدند

"ظریف" آخرین وضعیت مرزبانان ربوده شده را تشریح کرد

میشل اوباما: هرگز ترامپ را نمی‌بخشم

فارس استاندار بومی نیاز دارد

میزان مجاز خرید 8 کشور از نفت ایران

جنجال بر سر 8 میلیون رای احمدی نژاد

توجه جدی دولت به مسكن زنان سرپرست خانوار

کاهش 7 درصدی نرخ بیکاری فارس طی 6 سال

توجه جدی دولت به مسکن زنان سرپرست خانوار

کاهش 7 درصدی نرخ بیکاری فارس طی 6 سال

خداحافظی معاون سیاسی استانداری فارس از مسئولیت

وزیر رفاه دولت احمدی‌نژاد بازداشت شد

ترامپ با مکرون دوست شد!

ایران خود را آماده صادرات جهانی بنزین می‌کند

قانون منع به کارگیری بازنشستگان اشکالات حقوقی و سیاسی دارد

آخرین کلمات خاشقجی قبل از قتل چه بود؟

شهید دستغیب شخصیتی ملی است

اجلاس دبیران کل ملی آیسکو در شیراز/ وزیر آموزش و پرورش وارد شیراز شد

اجلاس دبیران کل ملی آیسسکو امروز در شیراز برگزار می‌شود

دامن زدن به اختلافات در شرایط تحریم کمک به آمریکا است

آمار وزیر کشور از استانداران بازنشسته

فهرست 25 مدیر بازنشسته وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی منتشر شد

افزایش دانایی دینی برای ایجاد تمدن اسلامی/ اتخاذ تصمیمات جدی برای حل مشکلات اقتصادی

نامزد خاشقجی: آیا قاتلان همسرم انسان بودند؟

رونمایی دولت آمریکا از قوانین سخت‌گیرانه جدید علیه مهاجران

حامی سابق احمدی نژاد: او باید فورا در یک بیمارستان روانی بستری شود