آخرين مطالب

خسروشیرین، نگین گردشگری روستایی در شمال فارس مقالات

خسروشیرین، نگین گردشگری روستایی در شمال فارس

  بزرگنمايي:

پیام فارس- شهرستان آباده در شمال استان فارس دارای 18 روستاست که از این تعداد سه روستا بر اساس شاخص ها به عنوان روستای هدف گردشگری انتخاب شده اند.
اما گردشگری روستایی در شهرستان آباده پیشرفت چندانی نداشته که شاید یکی از مهم ترین دلایل توجه نکردن به گردشگری روستایی، ضعف مدیریتی و برنامه ریزی نادرست در حوزه گردشگری باشد.
گاهی مدیران در انتخاب پروژه های مناسب گردشگری دقت لازم را نکرده اند و بدون توجه به آثار آن راه توسعه این صنعت را بسته اند که مهم ترین راهکار مدیریتی در این زمینه در شهرستان، مدیریت گردشگری روستایی است.

* بزرگترین روستا
دهستان خسروشیرین از توابع بخش مرکزی شهرستان آباده است که در گذشته به شهرستان اقلید تعلق داشت که در اردیبهشت 1386 با توجه به خواست ساکنان این دهستان از اقلید جدا شد و به آباده پیوست.
دهستان خسروشیرین متشکل از روستاهای خسروشیرین، محمدآباد و فتح آباد است.
روستای خسروشیرین در شمال غربی استان فارس و در 80 کیلومتری غرب شهرستان آباده در دامنه رشته کوه های درهم تنیده زاگرس قراردارد.
خسروشیرین با وسعتی برابر 1490 هکتار طبق آخرین سرشماری در سال 1395 جمعیت آن 1969 نفر (670 خانوار) است که بزرگترین روستا و پرجمعیت ترین روستای شهرستان آباده است.
در سال 1382 دهیاری روستای خسروشیرین تاسیس شد.
روستای خسروشیرین به لحاظ قرار گرفتن در دامنه رشته کوه های زاگرس آب و هوای کوهستانی دارد که با توجه طبیعت جذاب آن به منطقه نمونه گردشگری برای مردم تبدیل شده است که دارای زمستان های پربرف و سرد و تابستان های معتدل و خنک و پاییزی هزار رنگ است.
گویش مردم، لری روان و شغل اصلی مردم این روستا کشاورزی و دامپروری است.
خسروشیرین سرچشمه رود کُر است که سدهای ملاصدرا و کامفیروز از این رود تغذیه می شوند. روستای خسروشیرین در سال 1386 بعنوان روستای هدف گردشگری در شهرستان آباده معرفی شد.

** جاذبه های گردشگری
از جاذبه های گرشگری این روستا می توان به وجود چشمه های متعدد، درختان سر به فلک کشیده سپیدار ، باغ های سیب، استخرهای پرورش ماهی، دشت لاله های واژگون و گونه های بی نظیر حیوانی( خرس قهوه ای) در منطقه اشاره کرد که باعث انتخاب روستا، بعنوان هدف گردشگری شده است.
با توجه به معرفی روستای خسروشیرین بعنوان روستای هدف گردشگری این روستا با داشتن پتانسیل های فراوان همچنان محروم است و می طلبد مسئولان و به خصوص اهالی روستا ضمن معرفی روستا بعنوان روستای هدف گردشگری با فراهم آوردن زیر ساخت های مناسب پای گردشگران را به روستا باز کنند.

** درختانی که راه نفسشان بند آمده
امروزه درختان به عنوان ریه های زمین عمل می کنند و حفظ و نگهداری درختان به یک دغدغه تبدیل شده است. اما شاید این دغدغه بزرگ از چشم بعضی ها دور مانده باشد.
اگر به روستای خسروشیرین سفر کرده باشید بعد از مسجد این روستا در دو طرف خیابان درختانی را می بینیم که در حصارهایی قرار گرفته اند درختانی که قدمت آن ها به سالها قبل باز می گردد و جزئی از میراث طبیعی روستای خسروشیرین به حساب می آیند که اکنون در سایه بی مهری خشکیده اند.
در حالی حفظ و نگهداری درختان مورد بی مهری قرار گرفته که نتیجه این وضع، از بین رفتن سالانه ده‌ها اصله درخت در منطقه خسروشیرین بوده شد، در حالی که احساس نیاز به وجود درختان هر روز بیشتر می شود.
علی رغم اهمیت فضای سبز در روستاها و اذعان مردم و مسئولین نسبت به این موضوع، اما گویی درختان چندین ساله این روستا امروز حال و روز خوشی ندارند.
درختان این محدوده یا خشک شده و یا در حال خشک شدن است که دلیل عمده این خشک شدن ها هم آبیاری نکردن یا آبیاری به تعداد دفعات کم است.
اهالی روستا می گویند: بارها در مورد خشک شدن این درختان ابراز نگرانی کرده اند اما تاکنون اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است.
روستای خسروشیرین به واسطه موقعیت خاص خود از معضلات زیست محیطی عقب نمانده و در نقاط مختلف روستا شاهد انباشت زباله هایی هستیم که مسافران و گردشگران پس از گذراندن اوقات فراغت از خود به جای می گذارند که توقع اهالی روستا از اداره محیط زیست این است با همکاری مردم محلی و دوستداران محیط زیست برای فرهنگ سازی و اجرای برنامه های فرهنگی اقدام شود.

*دشت لاله های واژگون منتظر ثبت ملی شدن
دشت لاله‌های واژگون با وسعت 300 هکتار یکی از جاذبه‌های دیدنی و گردشگری شهرستان آباده است.
منطقه باغمورد، قبل از راه دارخانه سمت راست تابلو بتنی بزرگی با موضوع حفظ و حراست از لاله واژگون توسط اداره منابع طبیعی شهرستان آباده ساخته شده است که در کنار آن جاده خاکی وجود دارد که به دشت و کوهپایه لاله های واژگون ختم می شود.
این منطقه یکی از زیباترین مناطق تفریحی و یکی از جاذبه های گردشگری شمال استان فارس بشمار می رود، اگرچه راهی سنگلاخی و سخت گذر دارد اما چشمه های آن با آبی خنک و گوارا زیبایی را در این منطقه دوچندان می کند.
این گل را گُل اَشک، اشک مریم و تاج قیصر نیز نامیده‌اند زیرا مقداری شبنم در بین این گل‌ها جمع می‌شود و سپس از گل به پایین می‌چکد. عمر این گیاه بسیار کم است و تنها درنیمه های فصل بهار قابل رویت است.
از جمله پوشش های گیاهی این منطقه نرگس وحشی ، جاشیر و تره کوهی است که هرساله جمع کثیری از مردم شهرهای مختلف را به خودجذب می کند.
با ثبت ملی طبیعی دشت لاله های واژگون می توان میراثی گرانبها برای آیندگان باشد.

*خرس قهوه ای خسروشیرین ؛ نماد زیست محیطی شهرستان آباده
اهالی روستای خسروشیرین می گویند در زمستان گونه ای خرس قهوای را در کوه های منطقه دیده اند و زیستگاه این گونه از خرس در استان، روستای خسروشیرین است.
زیستگاه‌های اصلی خرس قهوه‌ای، عموما مناطق جنگلی خزری، جنگل‌های ارسباران و زاگرس، علفزارهای مرتفع کوهستانی نزدیک به جنگل و دره‌های پایین ‌دست جنگل است.
پراکندگی این حیوان در ایران، از شمال خراسان تا استان‌های گلستان، سمنان، مازندران، تهران، گیلان، چهارمحال و بختیاری، قزوین، زنجان، آذربایجان، کردستان، لرستان، کرمانشاه و استان‌های فارس و خوزستان است.
خرس‌های قهوه‌ای در اواخر تابستان و پاییز، معمولا در مناطق پایین ‌دست جنگل یا دره‌هایی که میوه‌های وحشی در آنها یافت می‌شود، فعال و به مناطق مسکونی هم نزدیک می شوند.
اهالی می گویند 6 قلاده خرس قهوه ای در کوه های منطقه زندگی می کنند که فصل سرد سال برای تهیه غذا گاهی اوقات به حریم روستا نزدیک می شوند.

** روستای محمدآباد
روستای زیبای محمدآباد در 83 کیلومتری غرب شهرستان آباده واقع شده و طبق آخرین سرشماری جمعیت آن 884 نفر(267 خانوار) داشته است.
اقتصاد اهالی روستا با دامپروری می چرخد و با توجه به خشکسالی های اخیر توانسته اند با مدیریت درست به سمت دامپروری حرکت کنند.

**روستای فتح آباد
روستای فتح آباد در 86 کیلومتری شمال غرب شهرستان آباده با جمعیتی بالغ بر 200 نفر (60) خانوار در سال 1394 دارای دهیاری شد.
روستایی که به واسطه پرداختن اهالی روستا به شغل کشاورزی و بروز خشکسالی، کمر روستا شکسته شده و ترک های خشک شدن زمین از بی آبی را می توان در چین های صورت مردان و زنان زحمت کش روستا دید.
زنان ومردان روستا گرمی و سردی چشیده روزگارند، سختی کشیده اند اما همتشان بلند است اهالی روستای فتح آباد به واسطه اینکه در سال های اخیر دامپروری را رها کرده اند و به سمت کشاورزی رفته اند بیشترین آسیب را در خشکسالی های سال های اخیر داشته اند در حالی که اکنون در باز پرداخت وام های اشتغالزایی که دریافت کرده اند؛ مانده اند.
از جمله مشکلات مردم روستاهای خسروشیرین ، محمدآباد و فتح آباد می توان به عدم آنتن دهی تلفن همراه و اینترنت، لزوم تجهیز آزمایشگاه روستای خسروشیرین، تامین اعتبار اجرای طرح هادی روستای فتح آباد، نبود سرویس دانش آموزی و ... اشاره کرد.

** تاسیس دفاتر جذب گردشگر در روستاها
از آنجایی که گردشگری می تواند به عنوان منبع درآمدی برای روستاییان تلقی شود و این افزایش درآمد ممکن است درباره فروش محصولات به گردشگران یا مرتبط با نقش اشتغالزایی باشد لذا دهیاران می توانند با تاسیس و راه اندازی دفاتر با عنوان دفاتر جذب گردشگر در روستاها نسبت به معرفی منطقه، اسکان و راهنمایی گردشگران اقدام کنند.

**اقدامات فرهنگی و زیباسازی محیط روستاها
تهیه بروشورهای تبلیغاتی از اماکن گردشگری تفریحی و معرفی پتانسیل ها، برگزاری جشنواره ها و نامگذاری یک روز در طول سال به نام هر روستا در شهرستان و تبلیغات در خصوص معرفی روستا و برپایی مراسم سنتی و آداب و رسوم و فروش محصولات می تواند گام هایی برای احیای روستاها و جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهر باشد.
زیباسازی روستاها بر اساس طرح های هادی و سروسامان دادن به ساخت و سازها در روستاها از اقداماتی که دهیاران باید در اولویت قرار دهند.

**ایجاد بازارچه های محلی و موقت
گردشگران هنگام سفر به روستاها به دنبال خرید صنایع دستی و محصولات باغی و... هستند که با برگزاری روز روستا و مدیریت صحیح ایجاد بازارچه های محلی در روستاها در زمینه افزایش درآمد و اشتغالزایی بسیار مفید خواهد بود.

** راه اندازی خانه های بوم گردی در روستاها
اهالی روستاها با استفاده از اماکن قدیمی و جذاب تحت عنوان (خانه های بوم گردی) برای اسکان و اقامت گردشگران که با برگزاری برنامه متنوع نظیر موسیقی محلی، غذاهای محلی، آداب و رسوم اوقات شادی را برای گردشگران به ارمغان بیاورد.

** نمونه در فارس
فرماندار آباده گفت: روستای خسروشیرین می تواند به یکی از مراکز اصلی و عمده بوم گردی در شهرستان تبدیل شود.
محمد اسداللهی در مصاحبه با ایرنا افزود: خسروشیرین بواسطه مناظر طبیعی از پتانسیل بالا در حوزه گردشگری برخوردار است و می تواند به یک منطقه نمونه گردشگری در فارس تبدیل شود چراکه هم از لحاظ جغرافیایی و هم از مناظر طبیعی از نقاط بکر استان است.
وی گفت: روستای خسروشیرین هم اینک به لحاظ طبیعی از اماکن تفریحی و نمونه گردشگری این شهرستان است.
آباده در 278 کیلومتری شمال شیراز است.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آفت هایی که گریبانگیر بلوطستان شدند/ تلاش منابع طبیعی برای حفاظت

درنگی در دادگاه متهمان آمیختن خاک و گندم در شیراز

فرهنگسرای رسانه شیراز، یک نام و دیگر هیچ

فرهنگ در اولویت باشد

متخصصان زبان و ادبیات فارسی را دریابید

بازماندگی از تحصیل و زباله گردی

جشن‌های غیرایرانی در سبد خانوار ایرانی

چرا 40 سال مرگ بر آمریکا

آنچه باید در مورد قطره آهن و اطفال بدانیم

قیمت رها شده است؛ نظارت نیز

چکش‌کاری آموزش‌وپرورش برای تقویت حقوق معلمان

خسروشیرین، نگین گردشگری روستایی در شمال فارس

فراموشی و خود فراموشی

فرار رو به جلو

گره کور متروی شیراز در زندگی همسایگان

وقتی خیابان‌ها کودکی را می‌بلعند

خزان کاغذی

سلامتی در دوران سالمندی با تغذیه مناسب

گشتی در خیابان زند شیراز/ سرگردانی میان دلار آبی و سفید

تا کی

کلوخ‌پز؛ شروع پاییز اقلیدی‌ها

بازچرخانی آب طرحی برای سازگاری با کم آبی در فارس است

از کوروش چه می دانیم

قوطی برخی عطاری ها همه چیز دارد بجز سلامتی

فقر مطالعات فرهنگی و اجتماعی درباره عشایر فارس

این سگان، راه سلامت بسته اند

داغ خشکسالی بعلاوه تبرسودجویی، می دهد زغال

فارس در پاسداشت بهمن بیگی عقب افتاد

شیرازی ها تلخ وشیرین هنرهفتم را یادآوری کردند/صفای سینما در گذشته

استاندارد نسبی مدارس

معلمان مدارس غیردولتی و تضییع حقوق

چالش بی‌تحرکی در زنان کارمند

چند می گیری تصادف کنی

به جای دارو

آیا آبی از انرژی خورشیدی گرم می شود

رسانه گردشگری

بازار قیصریه لار، نماد مقاومت در برابر قهر طبیعت

فرزندت کجاست

همنشینی تاریخ و کباب بی بی خانم گل در موزه ای خود ساخته

فرهنگ و خیابان

بود و نبود رسانه ها

دکه های خالی از مطبوعات، انباشته از تنقلات

گران ترین اعتیاد همراه

یخچال، دلوچه دوز کازرونی را دلسرد نکرده است

مردم چه می خواهند

چالش های جهانی شدن اصیل ترین بافت تاریخی خاورمیانه

دیده بان جوان خدا را دید

تالاب های فارس نه جان دارند و نه اعتبار

رؤیای بیداری

آب هست، اعتبار نیست