پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

برگزاری همایش زنان حضور اجتماعی و قانون حجاب در شیراز/ دودمان: سهم مردان و زنان در توسعه نباید تفکیک شود علمي

برگزاری همایش زنان حضور اجتماعی و قانون حجاب در شیراز/ دودمان: سهم مردان و زنان در توسعه نباید تفکیک شود

  بزرگنمايي:

پیام فارس - همایش زنان، حضور اجتماعی و قانون حجاب، به میزبانی انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه علوم پزشکی شیراز، برگزار شد.
به گزارش ایسنا منطقه فارس، دبیر انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه علوم پزشکی شیراز، شامگاه چهارشنبه 25 مهر در همایش زنان، حضور اجتماعی و قانون حجاب با بیان اینکه در کشور سه جریان وجود دارد که هریک سعی دارد زن را به نفع خود تعریف کند، گفت: مورد اول جریان‌های سنتی یا متحجر هستند که با جریان مذهبی اشتباه گرفته می‌شوند هرچند نظر اسلام در مورد زن و جایگاه او در اجتماع مشخص است .
علی عابدی افزود: جریان دوم زن را مورد استفاده ابزاری خود قرار می‌دهد و همان طور که خودش می‌خواهد زن را تعریف می‌کند و جریان سوم جریان‌های فمینیستی هستند که در شیراز هم با آنها مواجهیم .
دبیر انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه علوم پزشکی شیراز با تاکید بر اینکه مایه افتخار ماست که فردی ریاست دانشگاه را بر عهده دارد که به آموزش و درمان اهمیت می‌دهد، خاطرنشان کرد: با این وجود 15 نفر از دانشجویان نزدیک به یک ماه برای برگزاری این برنامه زحمت کشیدند اما در بسیاری موارد به دلیل عدم همراهی و همکاری برخی مسئولین دانشگاه مجبور بودند از کلاس‌های خود بزنند تا بتوانند امور مربوط به برگزاری همایش را پیگیری کنند .
عابدی با بیان اینکه سنگ‌اندازی‌ها به قدری زیاد بود که قد ما در طول همین یک ماه خمیده شد، عنوان کرد: انتظار داشتیم معاونت فرهنگی دانشگاه در این راه ما را همراهی کند و انتظار داشتیم با تغییر مدیریت‌ها، سیستم پویاتر شود .
وی با اشاره به اینکه مدیران دانشگاه برای دانشجویان وقت ندارند و حتی حاضر نیستند آنها را ببینند، بیان کرد: با وجود اینکه بودجه تشکل‌ها مصوب فصلی است اما به سختی توانستیم هزینه‌های برگزاری این همایش را تامین کنیم .
عابدی با بیان اینکه سیستم صوت سالن شهید مطهری مشکل دارد و برای رفع آن تلاش زیاد شد، اظهار کرد: با وجود اینکه سالن‌های سینا و صدرا مربوط به دانشگاه علوم پزشکی است اما مجوز برگزاری این همایش در آن سالن داده نشد و امیدوارم ساز و کاری ارائه شود که اینگونه مشکلات برطرف شود .
شقایق مهدوی، دبیر واحد خواهران انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه علوم پزشکی شیراز، نیز در این همایش از عدم حضور خانم آقایی‌پور گلایه شدیدی کرد و گفت: ما دختران ایران زمین، رهرو راه حضرت زینب (س) هستیم نه اینکه شال و روسری خود را بر سر چوب کنیم و سر چهار راه بایستیم .
او با تاکید بر اینکه ما از حضرت زینب (س) یاد گرفته‌ایم حتی در کاخ یزید هم ترس و واهمه نداشته باشیم، خاطرنشان کرد: ما تا آخر پای مطالبات بحق خود هستیم و خانم آقایی‌پور باید پاسخگوی غیبت خود باشد .
مهدوی با اشاره به اینکه حدود یک ماه پیش از خانم آقایی‌پور برای حضور در این همایش دعوت شده است، بیان کرد: با وجود اینکه از هزینه بیت‌المال برای حضور ایشان در همایش برنامه‌ریزی شد اما همین امروز خانم آقایی‌پور تلفن خود را جواب ندادند و به قولی که دادند عمل نکردند .
وی از اینکه حضور زنان در ورزشگاه‌ها به مهمترین دغدغه و اولویت اعضای فراکسیون زنان مجلس تبدیل شده است ابراز تاسف کرد و گفت: این عزیزان مگر از آمارهای خشونت علیه زنان، تجاوز به زنان و مشکلات فراوان حوزه زنان خبر ندارند .
علی بهادر، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، نیز در این همایش ضمن تقدیر و تشکر از برگزارکنندگان آن، گفت: در مورد زنان دو تقابل جدی وجود دارد که یکی ادعای غرب در مورد دیدگاه اسلام به زن است که مدعی است زن از نظر اسلام در چادر و در پستوی خانه نهان است و در اجتماع حضور ندارد و دیگری دیدگاه غرب به زنان است که منجر به فروپاشی نظام خانواده شده است .
بهادر با تاکید بر اینکه بهترین نگاه به زن در دیدگاه اسلام است، گفت: این دیدگاه در ایران پیش از اسلام به زن نیز با احترام و توجه به زن بوده است و حتی پوشش چادر و مقنعه ویژه زنان ایرانی بوده که بعدها با ورود اسلام به ایران تکامل یافته و این دو هیچوقت در تقابل با یکدیگر نبوده است .
لیلا دودمان، عضو شورای اسلامی شهر شیراز، نیز در این همایش با اشاره به اینکه برگزاری همایش‌هایی با عنوان زنان بسیار خوب است، اظهار کرد: وجود این همایش‌ها باعث گره‌گشایی برای حضور زنان در جامعه در آینده می‌شود .
وی افزود: نظر شخصی من در خصوص زنان این است که اعتقاد دارم جدایی و تبعیض در جامعه نباید وجود داشته باشد و زنان نیز نباید به این جدایی دامن بزنند .
عضو شورای اسلامی شهر شیراز با تاکید بر اینکه سهم زنان و مردان نباید در توسعه اقتصادی و اجتماعی جامعه تفکیک شود، خاطرنشان کرد: هر دو جنس شهروند و در توسعه اجتماع سهیم و همگی سرمایه اجتماع هستند .
دودمان با بیان اینکه جدایی زنان و مردان همیشه وجود داشته و در ازای 27 هزار فرصت شغلی در کشور که برای مردان وجود دارد زنان تنها 3 هزار سهم دارند، تصریح کرد: در سطح استان هم خوب نیست و فارس وضعیت بدتری نسبت به کشور دارد .
وی با تاکید بر اینکه مردان هم باید در کنار زنان قرار بگیرند و نگرش‌های خود را در خصوص فعالیت زنان تغییر دهند، عنوان کرد: تفاوت‌های تربیتی در جامعه ما به صورت سنتی وجود دارد که نقش‌های آینده این بچه‌ها را هم تغییر خواهد داد .
عضو شورای اسلامی شهر شیراز با بیان اینکه در تربیت فرزندان بین دختر و پسر نباید تفاوت قائل شد و چیزی که اهمیت دارد تغییر نگرش‌ها است، اظهار کرد: زنان جامعه ما نسبت به مردان فرصت مدیریتی کمتری داشتند که باید در آینده فرصت‌هایی در نظر گرفته شود .
دودمان افزود: در دوره دانشجویی باید دوره‌های مدیریتی برای دختران و توانمندسازی مدیریتی برای آنها گذاشته شود چون در گذشته در جامعه به آنها نسبت به مردان کمتر بها داده شده است .
در این همایش مریم مدملی، عضو دفتر تحقیقات زن و خانواده و مدیرکل پژوهش‌های تحصیلی مرکز مدیریت خواهران حوزه که خود دانش‌آموخته رشته فقه و اصول است به تبیین چگونگی و چرایی حضور زن در اجتماع پرداخت.
به گزارش ایسنا، در این همایش قرار بود که معصومه آقایی‌پور، نائب رئیس فراکسیون زنان مجلس نیز به عنوان سخنران حاضر باشد، اما همایش بدون حضور او برگزار شد.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کمبود ٩ هزار معلم برای سال تحصیلی آینده در فارس

قولنج نوزادان و راهکار رفع آن

عوارض دارو و مکمل‌های کاهنده وزن از زبان یک کارشناس

شیراز و 40 سال دستاورد در پیوند عضو

تکذیب خبر تجمع اعتراض‌آمیز کارکنان دانشگاه جهرم

همه دانستی‌های لازم در مورد کم‌کاری تیروئید

آغاز به کار مجهز‌ترین مرکز دندانپزشکی در شیراز

هنگام تولد 2 تا 3 درصد اختلالات ژنتیکی بروز می‌کند

سرطان سینه شایعترین سرطان در زنان ایرانی است

شپش به جامعه و یا طبقه اجتماعی خاصی تعلق ندارد

اعتراض دانشجویان به خصوصی‌سازی رشته‌های پزشکی

شپش به جامعه و یا طبقه اجتماعی خاصی تعلق ندارد

اعتراض دانشجویان به خصوصی‌سازی رشته‌های پزشکی

توجه به علم و فناوری راهکار توسعه فارس است

همایش ملی خانواده و آسیب‌های اجتماعی در جهرم برگزار می‌شود

انعقاد تفاهمنامه همکاری بین دانشگاه‌های شیراز و علوم پزشکی شیراز

"گال"؛ نشانه‌ها و درمان

دیدار وزیر دفاع و روسای دانشگاه‌های شیراز

فارس سرمایه عظیمی تحت عنوان نخبگان علوم پزشکی دارد

راه اندازی موسسه خیریه مراقبت متعالی در منزل

نسخه استادان دانشگاه برای توسعه فارس

شربت متادون را در شیشه های غیر دارویی نگهداری نکنید

خطر اعتیاد به فضای مجازی جدی است

اقتصاد شهری،اساس مدیریت نوین برای حل معضلات کلان شهرهاست

کتاب رایگان بین دانش آموزان مناطق محروم فارس توزیع شد

شیوه مواجهه با فردی که افکار خودکشی دارد

طرح های مربوط به کشت سلولی با شتاب بیشتری انجام شود

از دلبستگی تا وابستگی

بهره‌گیری از منابع تجدیدپذیر توصیه یا الزام

تعطیلی 5 واحدتولیدی عرقیات سنتی در شهرستان میمند

اهمیت حفظ سلامت دندان‌های شیری/ استفاده از مسواک انگشتی برای کودکان

پژوهشگران دانشگاه شیراز، حسگر تشخیص عفونت ادراری طراحی کردند

تولید حسگر تشخیص عفونت ادراری در دانشگاه شیراز

آمار گور ایرانی در پارک ملی قطرویه 17 درصد فزونی یافت

پندارهای درست و نادرست پخت غذا در ظروف مسی

غذای داغ در ظرف های پلاستیکی عرضه نشود

آمار 57 درصدی سزارین در استان فارس

آمار 57 درصدی سزارین در استان فارس

ممنوعیت استفاده از ظروف یکبار مصرف در شیراز

همکاری علوم پزشکی و آموزش و پرورش برای ارائه خدمات به بیماران پروانه‌ای در شیراز

پایان مسابقات رباتیک هلال احمر فارس

لزوم استفاده بیشتر از ظرفیت‌های جهاد دانشگاهی

2 محصول بیوتکنولوژی در شیراز آماده عرضه به بازار شد

استفاده از ظرفیت‌های جهاددانشگاهی برای آموزش‌های تخصصی

شناسایی 372 هپاتیتی در استان فارس

افزایش 34 درصدی جذب سوادآموز در فارس

تغییر در خلق و خو از علایم هشداردهنده بیماری آلزایمر است

جمع آوری بخاریهای نفتی از مدارس فارس تا پایان سال/ استفاده از بخاری نفتی در 3100 کلاس درس

فارس به لحاظ افراد باسواد جلوتر از کشور است

ستاد بازسازی عتبات زمینه ساز گسترش فرهنگ شیعی است