پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

برگزاری همایش زنان حضور اجتماعی و قانون حجاب در شیراز/ دودمان: سهم مردان و زنان در توسعه نباید تفکیک شود علمي

برگزاری همایش زنان حضور اجتماعی و قانون حجاب در شیراز/ دودمان: سهم مردان و زنان در توسعه نباید تفکیک شود

  بزرگنمايي:

پیام فارس - همایش زنان، حضور اجتماعی و قانون حجاب، به میزبانی انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه علوم پزشکی شیراز، برگزار شد.
به گزارش ایسنا منطقه فارس، دبیر انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه علوم پزشکی شیراز، شامگاه چهارشنبه 25 مهر در همایش زنان، حضور اجتماعی و قانون حجاب با بیان اینکه در کشور سه جریان وجود دارد که هریک سعی دارد زن را به نفع خود تعریف کند، گفت: مورد اول جریان‌های سنتی یا متحجر هستند که با جریان مذهبی اشتباه گرفته می‌شوند هرچند نظر اسلام در مورد زن و جایگاه او در اجتماع مشخص است .
علی عابدی افزود: جریان دوم زن را مورد استفاده ابزاری خود قرار می‌دهد و همان طور که خودش می‌خواهد زن را تعریف می‌کند و جریان سوم جریان‌های فمینیستی هستند که در شیراز هم با آنها مواجهیم .
دبیر انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه علوم پزشکی شیراز با تاکید بر اینکه مایه افتخار ماست که فردی ریاست دانشگاه را بر عهده دارد که به آموزش و درمان اهمیت می‌دهد، خاطرنشان کرد: با این وجود 15 نفر از دانشجویان نزدیک به یک ماه برای برگزاری این برنامه زحمت کشیدند اما در بسیاری موارد به دلیل عدم همراهی و همکاری برخی مسئولین دانشگاه مجبور بودند از کلاس‌های خود بزنند تا بتوانند امور مربوط به برگزاری همایش را پیگیری کنند .
عابدی با بیان اینکه سنگ‌اندازی‌ها به قدری زیاد بود که قد ما در طول همین یک ماه خمیده شد، عنوان کرد: انتظار داشتیم معاونت فرهنگی دانشگاه در این راه ما را همراهی کند و انتظار داشتیم با تغییر مدیریت‌ها، سیستم پویاتر شود .
وی با اشاره به اینکه مدیران دانشگاه برای دانشجویان وقت ندارند و حتی حاضر نیستند آنها را ببینند، بیان کرد: با وجود اینکه بودجه تشکل‌ها مصوب فصلی است اما به سختی توانستیم هزینه‌های برگزاری این همایش را تامین کنیم .
عابدی با بیان اینکه سیستم صوت سالن شهید مطهری مشکل دارد و برای رفع آن تلاش زیاد شد، اظهار کرد: با وجود اینکه سالن‌های سینا و صدرا مربوط به دانشگاه علوم پزشکی است اما مجوز برگزاری این همایش در آن سالن داده نشد و امیدوارم ساز و کاری ارائه شود که اینگونه مشکلات برطرف شود .
شقایق مهدوی، دبیر واحد خواهران انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه علوم پزشکی شیراز، نیز در این همایش از عدم حضور خانم آقایی‌پور گلایه شدیدی کرد و گفت: ما دختران ایران زمین، رهرو راه حضرت زینب (س) هستیم نه اینکه شال و روسری خود را بر سر چوب کنیم و سر چهار راه بایستیم .
او با تاکید بر اینکه ما از حضرت زینب (س) یاد گرفته‌ایم حتی در کاخ یزید هم ترس و واهمه نداشته باشیم، خاطرنشان کرد: ما تا آخر پای مطالبات بحق خود هستیم و خانم آقایی‌پور باید پاسخگوی غیبت خود باشد .
مهدوی با اشاره به اینکه حدود یک ماه پیش از خانم آقایی‌پور برای حضور در این همایش دعوت شده است، بیان کرد: با وجود اینکه از هزینه بیت‌المال برای حضور ایشان در همایش برنامه‌ریزی شد اما همین امروز خانم آقایی‌پور تلفن خود را جواب ندادند و به قولی که دادند عمل نکردند .
وی از اینکه حضور زنان در ورزشگاه‌ها به مهمترین دغدغه و اولویت اعضای فراکسیون زنان مجلس تبدیل شده است ابراز تاسف کرد و گفت: این عزیزان مگر از آمارهای خشونت علیه زنان، تجاوز به زنان و مشکلات فراوان حوزه زنان خبر ندارند .
علی بهادر، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، نیز در این همایش ضمن تقدیر و تشکر از برگزارکنندگان آن، گفت: در مورد زنان دو تقابل جدی وجود دارد که یکی ادعای غرب در مورد دیدگاه اسلام به زن است که مدعی است زن از نظر اسلام در چادر و در پستوی خانه نهان است و در اجتماع حضور ندارد و دیگری دیدگاه غرب به زنان است که منجر به فروپاشی نظام خانواده شده است .
بهادر با تاکید بر اینکه بهترین نگاه به زن در دیدگاه اسلام است، گفت: این دیدگاه در ایران پیش از اسلام به زن نیز با احترام و توجه به زن بوده است و حتی پوشش چادر و مقنعه ویژه زنان ایرانی بوده که بعدها با ورود اسلام به ایران تکامل یافته و این دو هیچوقت در تقابل با یکدیگر نبوده است .
لیلا دودمان، عضو شورای اسلامی شهر شیراز، نیز در این همایش با اشاره به اینکه برگزاری همایش‌هایی با عنوان زنان بسیار خوب است، اظهار کرد: وجود این همایش‌ها باعث گره‌گشایی برای حضور زنان در جامعه در آینده می‌شود .
وی افزود: نظر شخصی من در خصوص زنان این است که اعتقاد دارم جدایی و تبعیض در جامعه نباید وجود داشته باشد و زنان نیز نباید به این جدایی دامن بزنند .
عضو شورای اسلامی شهر شیراز با تاکید بر اینکه سهم زنان و مردان نباید در توسعه اقتصادی و اجتماعی جامعه تفکیک شود، خاطرنشان کرد: هر دو جنس شهروند و در توسعه اجتماع سهیم و همگی سرمایه اجتماع هستند .
دودمان با بیان اینکه جدایی زنان و مردان همیشه وجود داشته و در ازای 27 هزار فرصت شغلی در کشور که برای مردان وجود دارد زنان تنها 3 هزار سهم دارند، تصریح کرد: در سطح استان هم خوب نیست و فارس وضعیت بدتری نسبت به کشور دارد .
وی با تاکید بر اینکه مردان هم باید در کنار زنان قرار بگیرند و نگرش‌های خود را در خصوص فعالیت زنان تغییر دهند، عنوان کرد: تفاوت‌های تربیتی در جامعه ما به صورت سنتی وجود دارد که نقش‌های آینده این بچه‌ها را هم تغییر خواهد داد .
عضو شورای اسلامی شهر شیراز با بیان اینکه در تربیت فرزندان بین دختر و پسر نباید تفاوت قائل شد و چیزی که اهمیت دارد تغییر نگرش‌ها است، اظهار کرد: زنان جامعه ما نسبت به مردان فرصت مدیریتی کمتری داشتند که باید در آینده فرصت‌هایی در نظر گرفته شود .
دودمان افزود: در دوره دانشجویی باید دوره‌های مدیریتی برای دختران و توانمندسازی مدیریتی برای آنها گذاشته شود چون در گذشته در جامعه به آنها نسبت به مردان کمتر بها داده شده است .
در این همایش مریم مدملی، عضو دفتر تحقیقات زن و خانواده و مدیرکل پژوهش‌های تحصیلی مرکز مدیریت خواهران حوزه که خود دانش‌آموخته رشته فقه و اصول است به تبیین چگونگی و چرایی حضور زن در اجتماع پرداخت.
به گزارش ایسنا، در این همایش قرار بود که معصومه آقایی‌پور، نائب رئیس فراکسیون زنان مجلس نیز به عنوان سخنران حاضر باشد، اما همایش بدون حضور او برگزار شد.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سرگیجه ها را جدی بگیرید

مراکز درمانی فارس آماده ارائه خدمت در ایام نوروز است

جایزه ادبی داستان کوتاه پانصد واژه‌ای «نویسندگان پارس»

گربه سان کمیاب در جهرم از مرگ نجات یافت

برگزاری دومین رویداد استارتاپی کارآفرینی جهاددانشگاهی فارس

بیش از 94 درصد افراد 10 تا 49 سال کشور باسواد هستند

آغاز به کار درمانگاه فوق تخصصی پروین دالکی در شیراز

تزکیه انبساط فطری انسان را به‌دنبال دارد

درخشش دانشجویان ورزشکار دانشگاه علوم پزشکی شیراز در کشور

هنگام خرید محصول به برچسب آن دقت کنید

تهیه بانک اطلاعاتی فارغ‌‎التحصیلان فنی و حرفه‌ای برای اشتغال

اضمحلال پوسته قدیمی آموزش و پژوهش در دانشگاه شیراز

جوهر نمک و مواد سفید کننده را مخلوط نکنید

مفاخر فارس که در سال 97 چشم بر جهان بستند

افتتاح اورژانس بیمارستان اعصاب و روان شیراز به مناسبت روز شهدا

یکی از مراکز حفاظت از شبکه مجازی در جهرم فعالیت دارد

برگزاری آزمون فراگیر استخدامی توسط جهاددانشگاهی در فارس

مراکز بهداشتی بر روی هزار روز نخست زندگی در سلامت فرد بیشتر تمرکز کنند

کم شنوایی را جدی بگیریم!

برگزاری آزمون استخدامی فراگیر در یازده شهرستان فارس

آغاز به کار هشتمین کنگره افق‌های نوین توانبخشی در شیراز

افتتاح ساختمان جدید بیمارستان مسلمین در شیراز

ایران رتبه اول پیوند مغزاستخوان را در منطقه دارد

ایده های دانشجویی در کسب و کار شهری باعث کسب درآمد می شود

نمایش آثار برگزیده جشنواره سیما و منظر شهری از 17 اسفند در شیراز

شرکت های دانش بنیان به جای حمایت مالی نیازمندمحیط کسب وکارهستند

محصولات سلول های بنیادی وارد چرخه تولید شدند

استان فارس پیش نیازهای رسیدن به اقتصاد دانش بنیان را دارد

خام فروشی، به نادیده گرفتن نیروی انسانی می انجامد

رویکرد دانشگاه شیراز، خروج از پوسته سنتی و قدیمی است

زیرساخت‌های حوره فناوری در علوم پزشکی فراهم است

تمرکز دانشگاه شیراز بر توسعه علوم انسانی

فعالیت 4200 شرکت دانش بنیان در کشور

سهم فارس از شرکت‌های دانش‌بنیان اقناع کننده نیست

خام فروشی نابودی زیرساخت‌ها را به دنبال دارد

افتتاح شتابدهنده تخصصی پرسیس ژن در شیراز

جوانان درقالب شرکت های دانش بنیان،تولید ثروت و اشتغال کنند

بخش کشاورزی باید علمی شود

معدوم سازی 9 تُن آب انار فاسد در شیراز

سفر سورنا ستاری به شیراز

ساخت اتاق تمیز سلول‌های بنیادی در شیراز

معاون رئیس جمهوری وارد شیراز شد

علوم پزشکی شیراز رتبه برتر وزارت بهداشت را کسب کرد

جهاددانشگاهی مبدع حرکت‌های خلاقانه خصوصا در زمینه قرآنی است

هنر شیواترین ابزار بیان غیرمستقیم حقایق است

مطالعات علمی یا سرپوشی برای تصمیم های دورهمی

شیراز میزبان "بازی بعد از 7.3"

منطقه اوراسیای غربی کریدوری برای ویروس تب برفکی است

آغاز به کار هشتمین نشست منطقه‌ای نقشه راه تب برفکی اوراسیا در شیراز

بودجه پروتز کاشت حلزون شنوایی تامین شود