آخرين مطالب

برگزاری همایش زنان حضور اجتماعی و قانون حجاب در شیراز/ دودمان: سهم مردان و زنان در توسعه نباید تفکیک شود علمي

برگزاری همایش زنان حضور اجتماعی و قانون حجاب در شیراز/ دودمان: سهم مردان و زنان در توسعه نباید تفکیک شود

  بزرگنمايي:

پیام فارس - همایش زنان، حضور اجتماعی و قانون حجاب، به میزبانی انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه علوم پزشکی شیراز، برگزار شد.
به گزارش ایسنا منطقه فارس، دبیر انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه علوم پزشکی شیراز، شامگاه چهارشنبه 25 مهر در همایش زنان، حضور اجتماعی و قانون حجاب با بیان اینکه در کشور سه جریان وجود دارد که هریک سعی دارد زن را به نفع خود تعریف کند، گفت: مورد اول جریان‌های سنتی یا متحجر هستند که با جریان مذهبی اشتباه گرفته می‌شوند هرچند نظر اسلام در مورد زن و جایگاه او در اجتماع مشخص است .
علی عابدی افزود: جریان دوم زن را مورد استفاده ابزاری خود قرار می‌دهد و همان طور که خودش می‌خواهد زن را تعریف می‌کند و جریان سوم جریان‌های فمینیستی هستند که در شیراز هم با آنها مواجهیم .
دبیر انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه علوم پزشکی شیراز با تاکید بر اینکه مایه افتخار ماست که فردی ریاست دانشگاه را بر عهده دارد که به آموزش و درمان اهمیت می‌دهد، خاطرنشان کرد: با این وجود 15 نفر از دانشجویان نزدیک به یک ماه برای برگزاری این برنامه زحمت کشیدند اما در بسیاری موارد به دلیل عدم همراهی و همکاری برخی مسئولین دانشگاه مجبور بودند از کلاس‌های خود بزنند تا بتوانند امور مربوط به برگزاری همایش را پیگیری کنند .
عابدی با بیان اینکه سنگ‌اندازی‌ها به قدری زیاد بود که قد ما در طول همین یک ماه خمیده شد، عنوان کرد: انتظار داشتیم معاونت فرهنگی دانشگاه در این راه ما را همراهی کند و انتظار داشتیم با تغییر مدیریت‌ها، سیستم پویاتر شود .
وی با اشاره به اینکه مدیران دانشگاه برای دانشجویان وقت ندارند و حتی حاضر نیستند آنها را ببینند، بیان کرد: با وجود اینکه بودجه تشکل‌ها مصوب فصلی است اما به سختی توانستیم هزینه‌های برگزاری این همایش را تامین کنیم .
عابدی با بیان اینکه سیستم صوت سالن شهید مطهری مشکل دارد و برای رفع آن تلاش زیاد شد، اظهار کرد: با وجود اینکه سالن‌های سینا و صدرا مربوط به دانشگاه علوم پزشکی است اما مجوز برگزاری این همایش در آن سالن داده نشد و امیدوارم ساز و کاری ارائه شود که اینگونه مشکلات برطرف شود .
شقایق مهدوی، دبیر واحد خواهران انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه علوم پزشکی شیراز، نیز در این همایش از عدم حضور خانم آقایی‌پور گلایه شدیدی کرد و گفت: ما دختران ایران زمین، رهرو راه حضرت زینب (س) هستیم نه اینکه شال و روسری خود را بر سر چوب کنیم و سر چهار راه بایستیم .
او با تاکید بر اینکه ما از حضرت زینب (س) یاد گرفته‌ایم حتی در کاخ یزید هم ترس و واهمه نداشته باشیم، خاطرنشان کرد: ما تا آخر پای مطالبات بحق خود هستیم و خانم آقایی‌پور باید پاسخگوی غیبت خود باشد .
مهدوی با اشاره به اینکه حدود یک ماه پیش از خانم آقایی‌پور برای حضور در این همایش دعوت شده است، بیان کرد: با وجود اینکه از هزینه بیت‌المال برای حضور ایشان در همایش برنامه‌ریزی شد اما همین امروز خانم آقایی‌پور تلفن خود را جواب ندادند و به قولی که دادند عمل نکردند .
وی از اینکه حضور زنان در ورزشگاه‌ها به مهمترین دغدغه و اولویت اعضای فراکسیون زنان مجلس تبدیل شده است ابراز تاسف کرد و گفت: این عزیزان مگر از آمارهای خشونت علیه زنان، تجاوز به زنان و مشکلات فراوان حوزه زنان خبر ندارند .
علی بهادر، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، نیز در این همایش ضمن تقدیر و تشکر از برگزارکنندگان آن، گفت: در مورد زنان دو تقابل جدی وجود دارد که یکی ادعای غرب در مورد دیدگاه اسلام به زن است که مدعی است زن از نظر اسلام در چادر و در پستوی خانه نهان است و در اجتماع حضور ندارد و دیگری دیدگاه غرب به زنان است که منجر به فروپاشی نظام خانواده شده است .
بهادر با تاکید بر اینکه بهترین نگاه به زن در دیدگاه اسلام است، گفت: این دیدگاه در ایران پیش از اسلام به زن نیز با احترام و توجه به زن بوده است و حتی پوشش چادر و مقنعه ویژه زنان ایرانی بوده که بعدها با ورود اسلام به ایران تکامل یافته و این دو هیچوقت در تقابل با یکدیگر نبوده است .
لیلا دودمان، عضو شورای اسلامی شهر شیراز، نیز در این همایش با اشاره به اینکه برگزاری همایش‌هایی با عنوان زنان بسیار خوب است، اظهار کرد: وجود این همایش‌ها باعث گره‌گشایی برای حضور زنان در جامعه در آینده می‌شود .
وی افزود: نظر شخصی من در خصوص زنان این است که اعتقاد دارم جدایی و تبعیض در جامعه نباید وجود داشته باشد و زنان نیز نباید به این جدایی دامن بزنند .
عضو شورای اسلامی شهر شیراز با تاکید بر اینکه سهم زنان و مردان نباید در توسعه اقتصادی و اجتماعی جامعه تفکیک شود، خاطرنشان کرد: هر دو جنس شهروند و در توسعه اجتماع سهیم و همگی سرمایه اجتماع هستند .
دودمان با بیان اینکه جدایی زنان و مردان همیشه وجود داشته و در ازای 27 هزار فرصت شغلی در کشور که برای مردان وجود دارد زنان تنها 3 هزار سهم دارند، تصریح کرد: در سطح استان هم خوب نیست و فارس وضعیت بدتری نسبت به کشور دارد .
وی با تاکید بر اینکه مردان هم باید در کنار زنان قرار بگیرند و نگرش‌های خود را در خصوص فعالیت زنان تغییر دهند، عنوان کرد: تفاوت‌های تربیتی در جامعه ما به صورت سنتی وجود دارد که نقش‌های آینده این بچه‌ها را هم تغییر خواهد داد .
عضو شورای اسلامی شهر شیراز با بیان اینکه در تربیت فرزندان بین دختر و پسر نباید تفاوت قائل شد و چیزی که اهمیت دارد تغییر نگرش‌ها است، اظهار کرد: زنان جامعه ما نسبت به مردان فرصت مدیریتی کمتری داشتند که باید در آینده فرصت‌هایی در نظر گرفته شود .
دودمان افزود: در دوره دانشجویی باید دوره‌های مدیریتی برای دختران و توانمندسازی مدیریتی برای آنها گذاشته شود چون در گذشته در جامعه به آنها نسبت به مردان کمتر بها داده شده است .
در این همایش مریم مدملی، عضو دفتر تحقیقات زن و خانواده و مدیرکل پژوهش‌های تحصیلی مرکز مدیریت خواهران حوزه که خود دانش‌آموخته رشته فقه و اصول است به تبیین چگونگی و چرایی حضور زن در اجتماع پرداخت.
به گزارش ایسنا، در این همایش قرار بود که معصومه آقایی‌پور، نائب رئیس فراکسیون زنان مجلس نیز به عنوان سخنران حاضر باشد، اما همایش بدون حضور او برگزار شد.
انتهای پیام
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ایرانی همواره صلح‌طلب و سردمدار آشتی بوده است

آغاز کنگره بین‌المللی سلامت برای صلح در شیراز/ تبادار: پیشگیری از جنگ باید درس دانشگاهی باشد

پذیرش 9 هزار بیمار تصادفی در بیمارستان رجایی شیراز

صدور پیام سلامت برای صلح از شیراز به جهان/ کنگره سلامت برای صلح امروز آغاز می‌شود

هفتمین سمینار بین‌المللی سلامت زنان به میزبانی شیراز برگزار می‌شود

شناسایی 1500 نوزاد مشکوک به عقب ماندگی ذهنی در فارس

هفت هزار دانش‌‎آموز در فارس مهارت‌های زندگی را فرا می‌گیرند

قدردانی از دانش‌آموزان مدال‌آور علمی استان فارس

کشت زعفران در بستر هیدروپونیک و محیط بسته برای نخستین بار در کشور

كشت زعفران در بستر هیدروپونیک و محیط بسته برای نخستین بار در كشور

کشورهای عضو آیسسکو بر تقویت تبادلات علمی تاکید کردند

لزوم پیشگیری از بروز موارد جدید تالاسمی/ تالاسمی‌های ایران با اروپا برابری می‌کند

کارآفرینی عامل بهبود کیفیت زندگی در هر کشوری است

همکاری علمی نقش مهمی در نگرش مثبت بین ملت ها دارد

اجلاس دبیران کل کشورهای عضو آیسسکو در شیراز/ تلاش برای مرجعیت پایگاه استنادی علوم جهان اسلام

اجلاس دبیران کل کشورهای عضو آیسسکو آغاز به کار کرد

آخرین مهلت ثبت‌نام در نهمین مسابقه خلاقیت ابن‌سینا 25 آبان ماه

رونمایی از تمبر یادبود اجلاس آیسسکو و ISC

خسارت 50 میلیاردی آتش‌سوزی پیام‌نور اوز

آموزش و پرورش در تفاهم و صلح ملت‌ها نقشی کلیدی دارد

اجلاس دبیران کمیسیون های ملی آیسسکو در شیراز آغاز به کار کرد

بیش از 74 درصد دیابتی‌های موردانتظار فارس شناسائی شده‌اند

برگزاری رویداد کارآفرینی "تازه شو" توسط جهاددانشگاهی فارس

برگزاری شانزدهمین همایش زبان و ادبیات انگلیسی در شیراز

افت کیفی خدمات بیمه سلامت/ هدف تحریم فشار بر مردم است

شرایط تزریق واکسن آنفلوانزا/ لزوم تزریق واکسن به گروه‌های پرخطر

دارو مهمترین علت مسمومیت کودکان/ مسمومیت دومین علت مرگ اطفال

کاهش مرگ براثر مسمومیت با تلاش متخصصان در شیراز/ افزایش موارد مسمومیت دارویی در فارس

بهره‌گیری از ظرفیت مددکاران اجتماعی در کاهش آسیب‌های اجتماعی

اهمیت تغذیه در پیشگیری از پوکی استخوان

برونسپاری 480 میلیارد ریال طرح خدماتی به بخش خصوصی

تغذیه مناسب فصل پاییز برای افراد مبتلا به آلرژی

بیمار روانی مخاطره‌ای برای کل جامعه محسوب می‌شود

استان فارس با کمبود روانپزشک مواجه است

پوشش حمایتی برای بیماران روانی لازم است/ جوامع شاد تعداد بیمار روانی کمتری دارند

ثبت اختراع دانشگاه علوم پزشکی شیراز در مراجع بین‌المللی

تولید انسولین انسانی توسط پژوهشگران در شیراز

اندازه گیری قندخون برای همه زنان باردار الزامی است

سومین نشست کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی فارس برگزار شد

راه‌اندازی 24 مدرسه شبانه‌روزی استثنایی در کشور

پارک علم و فناوری فارس با شرکت ایتالیایی قرارداد همکاری بست

فعال شدن 230 پروژه نیمه تمام در استان فارس/ اجرای طرح بازسازی 180 مدرسه

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی: 140 هزار دانش آموز استثنایی تحت پوشش داریم

برگزاری نهمین سمینار علمی کاربردی دندانپزشکی در شیراز

گردهمایی معاونان فرهنگی علوم پزشکی منطقه 5 در شیراز

پرداخت تسهیلات به فارغ‌التحصیلان کارآفرین علمی کاربردی

مبادله تفاهم‌نامه بین شرکت شهرک‌های صنعتی و دانشگاه فنی و حرفه‌ای فارس

وضعیت سلامت زنان در فارس مطلوب نیست

نخستین کنگره بین‌المللی علوم اعصاب در شیراز برگزار می‌شود

پوکی استخوان و اهمیت توجه به آن