پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

آیت‌الله دژکام:

مشکل معیشت مردم باید چاره شود/ عزت‌مندی در مقاومت است سياسي

مشکل معیشت مردم باید چاره شود/ عزت‌مندی در مقاومت است

  بزرگنمايي:

پیام فارس - امام جمعه شیراز با بیان اینکه مسائل اقتصادی و معیشت 2 امر جداگانه است، لزوم چاره‌اندیشی کوتاه و دراز مدت برای حل مشکل معیشتی امروز مردم را یک ضرورت دانست که مسئولان و تشکیلات هر سه قوه‌ی مجریه،‌ مقننه و قضائیه باید به آن توجه کنند.
به گزارش ایسنا منطقه فارس، آیت‌الله لطف‌الله دژکام در خطبه‌های نماز جمعه 27 مهر شیراز با بیان اینکه باید 2 موضوع مباحث اقتصادی و معیشتی را به درستی درک و در خصوص هریک چاره‌اندیشی کرد، لزوم توجه به تفاوت‌های این دو مبحث را یادآور شد و گفت: گاهی امکان دارد یک کشور به لحاظ اقتصادی وضعیت خوبی داشته باشد اما معیشت مردم خوب نباشد.
او با تصریح اینکه وقتی ثروت یک کشور عادلانه توزیع نشده و رانتخواری وجود داشته باشد، علی‌رغم وضعیت اقتصادی خوب یک کشور، مردم به لحاظ معیشت دچار مشکل می‌شوند، گفت: راه حل این مشکل در عدالت و انصاف پیدا می‌شود، برخی ناعدالتی و بی انصافی‌ها جامعه را رنج می‌دهد، همه می‌دانیم که کشور به لحاظ درآمد وضعیت بدی ندارد، این تقسیم ثروت است که مشکل دارد.
آیت‌الله دژکام با تاکید براینکه در بخشی از مسائل عملکرد قوه قضاییه باید تقویت شود، گفت: دولت هم باید در موضوع نظام بودجه‌ریزی فکر کند، همانطور که رهبر معظم تاکید داشتند، نظام بودجه ریزی در جاهایی به سمتی می‌رود که عده‌ای برخوردار و عده‌ای محروم می‌شوند.
او بر لزوم توجه جدی مجلس، دولت و قوه قضائیه برای توزیع عادلانه ثروت کشور که به مردم تعلق دارد، تاکید و اضافه کرد: توزیع عادلانه ثروت باعث رضایت‌مندی مردم خواهد شد؛ البته حل مشکل معیشت مردم کار آسانی نیست و انسان‌هایی هم که سوءاستفاده‌هایی داشته و دارند، کم نیستند.
آیت‌الله دژکام با تصریح اینکه حل مشکل معیشت مردم در طولانی‌مدت نیازمند برنامه‌ریزی و تکمیل نظریه‌ی عدالت توزیعی است، اجرای اقدامات موقت مانند بسته‌های حمایتی را مسکنی برای مردم دانست تا ملت از فشار ایجاد شده به واسطه مشکلات اقتصادی، تا حدودی رها شده و به آرامش و آسایش برسند.
او وضعیت کنونی معیشت مردم را برای جامعه اسلامی ناپسند دانست و تاکید کرد که وظیفه کارشناسان در دستگاه‌های مختلف، شناسایی مشکلات مردم و یافتن راهکار برای حل این مشکلات است نه آنکه بگویند هرچه به ما گفته‌اند باید عمل کنیم.
آیت‌الله دژکام با این تاکید که باید نیروهای متدین، جوان و بافکر بیایند و بعضی از قدیمی‌ها که عادت دارند به آنان بگویند چه کاری باید انجام دهند، کنار بروند، گفت: در مبحث اقتصادی که موضوع بسیار گسترده و پیچیده‌تر است، باید ساختار اقتصادی کشور متحول شده و به سمت عدل و انصاف برود.
او با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری، گفت: در راس حلقه مشکلات اقتصادی کشور، بانک‌ها قرار دارند؛ کارشناسان اعتقاد دارند که سودی که بانک‌ها به سپرده مردم پرداخت کرده‌اند واقعی نیست؛ اینها پولسازی می‌کنند و همین اقدام هم ارزش ریال را پایین آورده است؛ آنها تولید انجام نمی‌دهند، یعنی تولید ما یک سوم سود پرداختی به مردم از سوی بانک‌ها است.
امام جمعه شیراز تاکید کرد که اصلاح قانون و نظام بانکی و اصلاح نظام بودجه‌ریزی، نهایتا به حل مشکلات اقتصادی منجر خواهد شد، لزوم همراهی تمام قوا، خصوصا مجلس و دولت را در این زمینه متذکر شد.
آیت‌الله دژکام در بخش دیگری از خطبه‌های نماز جمعه شیراز با بیان اینکه جهان اسلامی 300 سال مدام عقب گرد کرد و لطمه خورد، گفت: حالا یک نظام اسلامی پیدا شده که می‌خواهد بگوید ما مسلمانان در جایگاهی قرار داریم.
او با بیان اینکه دشمنان از گذشته تا کنون به دنبال نابودی مسلمانان بوده و هستند، گفت: برای بقا یک کشور و حکومت 2 راه وجود دارد؛ اول اینکه سازش کرده و با قدرت‌ها کنار بیاییم و بمانیم، دوم اینکه مقاومت و ایستادگی را پیشه کرده و ماندگار و عزت‌مند شویم.
آیت‌الله دژکام رژیم‌‌های پهلوی در گذشته و آل‌سعود در حال حاضر را سمبل و پیشتاز سازشکاری دانست و تاکید کرد که نتیجه اینگونه عملکرد، خواری و نابودی است.
امام جمعه شیراز تصریح کرد که ایران اسلامی، سمبل مقاومت و ایستادگی است و با این روش عزت و اقتدار ایران اسلامی و مسلمانان به شکلی حفظ خواهد شد که ایران در تصمیم‌گیری‌ها و نظارت جهانی، دارای رای خواهد بود.
به گزارش ایسنا، امام جمعه شیراز در خطبه اول نماز نیز با اشاره به آیه‌ای از کلام‌الله مجید، گفت: همه می‌دانیم که پس از این دنیا در روز قیامت باید جمع شویم، صحنه‌هایی که خداوند در مورد روز قیامت در قرآن توصیف فرموده است باید در نظر آورد و خود را آماده کنیم برای آن روز.
وی با بیان اینکه مسیر قیامت طولانی و زاد و توشه اندک و این نگران کننده است، به توصیف قرآن در سوره زخرف آیه 68 از روز قیامت پرداخت و تاکید کرد: دوستان در ایام قیامت با هم دشمن می‌شوند مگر دوستان افراد با تقوا.
آیت‌الله دژکام گفت: طرفدار باطل بشویم ولو اینکه اسرائیل و آل سعود و آمریکا تا زانوی ما پول بریزید، روز قیامت دوستی با این‌ها همه به دشمنی تبدیل می‌شود.
امام جمعه شیراز با اشاره به احادیث و روایات، خطاب به جوانان گفت: عمده مشکلاتی که ممکن است برای انسان پیش می‌آید در دوره جوانی و عمده دست‌آوردها و موفقیت‌ها هم مربوط به دوران جوانی است؛ باید مراقب باشیم که با چه کسانی نشست و برخاست داریم.
او با یادآوری حدیثی از حضرت رسول(ص)، تاکید کرد که دوستان بد کسانی هستند که کار زشت را زیبا و کار زیبا را زشت جلوه می‌دهند؛ گفت: شروع مشکلات از دوستی با انسان ناباب است که کار زشت را در نظر جوان زیبا جلوه می‌هد؛ خطرناکترین وضع آنست که دل انسان برای شنیدن حرف حق بسته و از سنگ سخت‌تر شود.
آیت‌الله دژکام گفت: در زمان امام حسین(ع) که 50سال از رحلت پیامبر گذشته بود،‌ هرچه حضرت سخن گفت کسی نشنید و در مقابل هلهله کردند.
امام جمعه شیراز اضافه کرد: خودمان را بررسی و در رفتار خود دقت کنیم، مهمترین مسئله این است که عاقبت ما به شر نشود؛ در دین اسلام رهبانیت نیست،‌ برای بهبود وضعیت تلاش می‌کنیم اما اهمیت آن به اندازه قیامت و حساب و کتاب آنجا نیست؛ اما برای کافران این دنیا اهمیت بیشتری دارد؛ تفاوت ما با کافران در این است.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

احمد توکلی از معاون روحانی شکایت کرد

فرمانده سپاه به نتانیاهو: با دُم شیر بازی نکن

زیباکلام: اصلاح‌طلبان متهم اصلی وضع فعلی هستند

جزئیات توافق نوبخت با وزیر سابق بهداشت

طرح ترامپ برای خروج از ناتو فاش شد

پیام جهرمی به حاتمی در پی عدم موفقیت سیمرغ

ام‌الاسرا به روایت یک آزاده جهرمی

7 هزار شغل تا پایان سال جاری در فارس ایجاد شود

شایعات تازه درباره رفع حصر مهدی کروبی

ایجاد هفت هزار شغل تا پایان امسال در استان فارس

روحانی: دست بزرگان استان گلستان را می‌بوسم

لزوم تقویت نیروی انتظامی در فارس

تشییع پیکر آیت‌الله حقیقت در شیراز

همبستگی تمامی دستگاه ها با یکدیگر در فارس لازم است

همبستگی به معنای اتحاد با همه با یکدیگر است نه با استاندار

همبستگی به معنای اتحاد با همه با یکدیگر است نه با استاندار

ترامپ: اوباما بایدن را از تلی از زباله بیرون کشید

فائزه هاشمی: وقتی نهاد‌های حکومتی بی عدالتی می‌کنند فاجعه است

/درگذشت آیت‌الله حقیقت ارسنجانی/ پیکر آیت‌الله حقیقت دوشنبه تشییع می‌شود

موفقیت در مبارزه با قاچاق در گرو اقدامات فرهنگی است

پیشگیری در اولویت برنامه های مبارزه با قاچاق قرار گیرد

آمریکا از مواضع ضد ایرانی فرانسه تشکر کرد

ظریف به عراق می‌رود

پرستاران حرفه‌ای لازمه توسعه توریسم سلامت است

دستاوردهای انقلاب توسط روابط عمومی نهادها اطلاع‌رسانی شود

نخبگان پزشکی فارس از سرمایه‌های عظیم ایران هستند

نمایان شدن توان مهندسان ایرانی در سال‌های پس از انقلاب

رحیمی: تقویت نقش‌آفرینی دانشگاه شیراز/ نادگران: فعالیت 215 مرکز دانشگاهی در فارس

رحیمی: تقویت نقش‌آفرینی دانشگاه شیراز

قالیباف: شایعات علیه پسرم، کار ضد انقلاب است

حمله موشکی اسرائیل به سوریه

راه اندازی شبکه رادیویی و تلویزیونی گردشگری در فارس

امام جمعه تبریز: ما از تلگرام رفتیم، اما دشمن ماند

قالیباف: تا امروز به دنبال پست و مقام نبوده‌ام

علم الهدی: چشم نباید به چند کافر اروپایی باشد

امام جمعه شیراز:استاندارجدید ازسیاست زدگی درفارس جلوگیری کند

رشد دانش پزشکی در بستر حکمت متعالی اسلامی/ همراهی تمام جناح‌های سیاسی با استاندار فارس

استعفای ظریف و خروج از برجام تکذیب شد

لبنان از اسرائیل شکایت می‌کند

لایحه FATF هنوز در مجمع و مجلس مطرح نشده است

برخی از قوانین کشور با مفاهیم رونق صنعت گردشگری مغایرت دارد

ترامپ به زودی به برجام باز خواهد گشت

روحانی: در روز‌های سخت، همه بی‌وفا شدند!

هماهنگی و انسجام کلید توسعه فارس است/ گذشته را ورق نخواهیم زد

شریعتمداری: اسماعیل بخشی مجرم است

فعال سیاسی:نیازمند بررسی جوانب زندگی هاشمی رفسنجانی هستیم

آیت اللهی با مجموعه ای از صفات متضاد

وزارت کشور: درخواست احمدی‌نژاد برای برگزاری تجمع قابل بررسی است

فرضیه‌هایی درباره 41 مشاورِ 4 وزیر روحانی

لاریجانی: اصل ماجراجویی آمریکایی ها نشانه گرفتن مبانی دینی است