پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

آیت‌الله دژکام:

مشکل معیشت مردم باید چاره شود/ عزت‌مندی در مقاومت است سياسي

مشکل معیشت مردم باید چاره شود/ عزت‌مندی در مقاومت است

  بزرگنمايي:

پیام فارس - امام جمعه شیراز با بیان اینکه مسائل اقتصادی و معیشت 2 امر جداگانه است، لزوم چاره‌اندیشی کوتاه و دراز مدت برای حل مشکل معیشتی امروز مردم را یک ضرورت دانست که مسئولان و تشکیلات هر سه قوه‌ی مجریه،‌ مقننه و قضائیه باید به آن توجه کنند.
به گزارش ایسنا منطقه فارس، آیت‌الله لطف‌الله دژکام در خطبه‌های نماز جمعه 27 مهر شیراز با بیان اینکه باید 2 موضوع مباحث اقتصادی و معیشتی را به درستی درک و در خصوص هریک چاره‌اندیشی کرد، لزوم توجه به تفاوت‌های این دو مبحث را یادآور شد و گفت: گاهی امکان دارد یک کشور به لحاظ اقتصادی وضعیت خوبی داشته باشد اما معیشت مردم خوب نباشد.
او با تصریح اینکه وقتی ثروت یک کشور عادلانه توزیع نشده و رانتخواری وجود داشته باشد، علی‌رغم وضعیت اقتصادی خوب یک کشور، مردم به لحاظ معیشت دچار مشکل می‌شوند، گفت: راه حل این مشکل در عدالت و انصاف پیدا می‌شود، برخی ناعدالتی و بی انصافی‌ها جامعه را رنج می‌دهد، همه می‌دانیم که کشور به لحاظ درآمد وضعیت بدی ندارد، این تقسیم ثروت است که مشکل دارد.
آیت‌الله دژکام با تاکید براینکه در بخشی از مسائل عملکرد قوه قضاییه باید تقویت شود، گفت: دولت هم باید در موضوع نظام بودجه‌ریزی فکر کند، همانطور که رهبر معظم تاکید داشتند، نظام بودجه ریزی در جاهایی به سمتی می‌رود که عده‌ای برخوردار و عده‌ای محروم می‌شوند.
او بر لزوم توجه جدی مجلس، دولت و قوه قضائیه برای توزیع عادلانه ثروت کشور که به مردم تعلق دارد، تاکید و اضافه کرد: توزیع عادلانه ثروت باعث رضایت‌مندی مردم خواهد شد؛ البته حل مشکل معیشت مردم کار آسانی نیست و انسان‌هایی هم که سوءاستفاده‌هایی داشته و دارند، کم نیستند.
آیت‌الله دژکام با تصریح اینکه حل مشکل معیشت مردم در طولانی‌مدت نیازمند برنامه‌ریزی و تکمیل نظریه‌ی عدالت توزیعی است، اجرای اقدامات موقت مانند بسته‌های حمایتی را مسکنی برای مردم دانست تا ملت از فشار ایجاد شده به واسطه مشکلات اقتصادی، تا حدودی رها شده و به آرامش و آسایش برسند.
او وضعیت کنونی معیشت مردم را برای جامعه اسلامی ناپسند دانست و تاکید کرد که وظیفه کارشناسان در دستگاه‌های مختلف، شناسایی مشکلات مردم و یافتن راهکار برای حل این مشکلات است نه آنکه بگویند هرچه به ما گفته‌اند باید عمل کنیم.
آیت‌الله دژکام با این تاکید که باید نیروهای متدین، جوان و بافکر بیایند و بعضی از قدیمی‌ها که عادت دارند به آنان بگویند چه کاری باید انجام دهند، کنار بروند، گفت: در مبحث اقتصادی که موضوع بسیار گسترده و پیچیده‌تر است، باید ساختار اقتصادی کشور متحول شده و به سمت عدل و انصاف برود.
او با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری، گفت: در راس حلقه مشکلات اقتصادی کشور، بانک‌ها قرار دارند؛ کارشناسان اعتقاد دارند که سودی که بانک‌ها به سپرده مردم پرداخت کرده‌اند واقعی نیست؛ اینها پولسازی می‌کنند و همین اقدام هم ارزش ریال را پایین آورده است؛ آنها تولید انجام نمی‌دهند، یعنی تولید ما یک سوم سود پرداختی به مردم از سوی بانک‌ها است.
امام جمعه شیراز تاکید کرد که اصلاح قانون و نظام بانکی و اصلاح نظام بودجه‌ریزی، نهایتا به حل مشکلات اقتصادی منجر خواهد شد، لزوم همراهی تمام قوا، خصوصا مجلس و دولت را در این زمینه متذکر شد.
آیت‌الله دژکام در بخش دیگری از خطبه‌های نماز جمعه شیراز با بیان اینکه جهان اسلامی 300 سال مدام عقب گرد کرد و لطمه خورد، گفت: حالا یک نظام اسلامی پیدا شده که می‌خواهد بگوید ما مسلمانان در جایگاهی قرار داریم.
او با بیان اینکه دشمنان از گذشته تا کنون به دنبال نابودی مسلمانان بوده و هستند، گفت: برای بقا یک کشور و حکومت 2 راه وجود دارد؛ اول اینکه سازش کرده و با قدرت‌ها کنار بیاییم و بمانیم، دوم اینکه مقاومت و ایستادگی را پیشه کرده و ماندگار و عزت‌مند شویم.
آیت‌الله دژکام رژیم‌‌های پهلوی در گذشته و آل‌سعود در حال حاضر را سمبل و پیشتاز سازشکاری دانست و تاکید کرد که نتیجه اینگونه عملکرد، خواری و نابودی است.
امام جمعه شیراز تصریح کرد که ایران اسلامی، سمبل مقاومت و ایستادگی است و با این روش عزت و اقتدار ایران اسلامی و مسلمانان به شکلی حفظ خواهد شد که ایران در تصمیم‌گیری‌ها و نظارت جهانی، دارای رای خواهد بود.
به گزارش ایسنا، امام جمعه شیراز در خطبه اول نماز نیز با اشاره به آیه‌ای از کلام‌الله مجید، گفت: همه می‌دانیم که پس از این دنیا در روز قیامت باید جمع شویم، صحنه‌هایی که خداوند در مورد روز قیامت در قرآن توصیف فرموده است باید در نظر آورد و خود را آماده کنیم برای آن روز.
وی با بیان اینکه مسیر قیامت طولانی و زاد و توشه اندک و این نگران کننده است، به توصیف قرآن در سوره زخرف آیه 68 از روز قیامت پرداخت و تاکید کرد: دوستان در ایام قیامت با هم دشمن می‌شوند مگر دوستان افراد با تقوا.
آیت‌الله دژکام گفت: طرفدار باطل بشویم ولو اینکه اسرائیل و آل سعود و آمریکا تا زانوی ما پول بریزید، روز قیامت دوستی با این‌ها همه به دشمنی تبدیل می‌شود.
امام جمعه شیراز با اشاره به احادیث و روایات، خطاب به جوانان گفت: عمده مشکلاتی که ممکن است برای انسان پیش می‌آید در دوره جوانی و عمده دست‌آوردها و موفقیت‌ها هم مربوط به دوران جوانی است؛ باید مراقب باشیم که با چه کسانی نشست و برخاست داریم.
او با یادآوری حدیثی از حضرت رسول(ص)، تاکید کرد که دوستان بد کسانی هستند که کار زشت را زیبا و کار زیبا را زشت جلوه می‌دهند؛ گفت: شروع مشکلات از دوستی با انسان ناباب است که کار زشت را در نظر جوان زیبا جلوه می‌هد؛ خطرناکترین وضع آنست که دل انسان برای شنیدن حرف حق بسته و از سنگ سخت‌تر شود.
آیت‌الله دژکام گفت: در زمان امام حسین(ع) که 50سال از رحلت پیامبر گذشته بود،‌ هرچه حضرت سخن گفت کسی نشنید و در مقابل هلهله کردند.
امام جمعه شیراز اضافه کرد: خودمان را بررسی و در رفتار خود دقت کنیم، مهمترین مسئله این است که عاقبت ما به شر نشود؛ در دین اسلام رهبانیت نیست،‌ برای بهبود وضعیت تلاش می‌کنیم اما اهمیت آن به اندازه قیامت و حساب و کتاب آنجا نیست؛ اما برای کافران این دنیا اهمیت بیشتری دارد؛ تفاوت ما با کافران در این است.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

فرماندار جدید استهبان معرفی شد

فرماندار جدید استهبان معرفی شد

باید روش جهانی شدن را یاد گرفت/ تبیین حقوق اساسی جمهوری اسلامی

امام جمعه شیراز: باید با حفظ ارزش ها با دیگران تعامل کنیم

رفع مشکلات صادرات در سطح ملی پیگیری می‌شود

فرمانداران بیانیه گام دوم را به برنامه اجرایی تبدیل کنند

تخصیص 82 درصدی بودجه سال 97 فارس

برنامه‌های نوروزی ترغیب کننده برای تکرار سفر به فارس است

فرمانداران 4 شهرستان فارس در نشست با استاندار چه گفتند

انهدام باند تبانی و ارتشا در فارس

تبعیت از ولی امر تنها راه انجام درست امور است

قانون، فصل الخطاب تقسیمات کشوری است

سایه بی‌سکنه شدن بر سر 2 هزار روستای فارس/ ایجاد معاونت آموزش کاربردی حوزه در فارس

گام دوم انقلاب به برنامه عملیاتی در دستگاه‌های اجرایی تبدیل شود

جزئیات مصوبه دولت درباره تقسیمات کشوری در فارس اعلام شد

همدلی بین مسئولان سپیدان، کارنامه قابل قبولی ارائه داد

بیانیه گام دوم انقلاب منشور فعالیت‌های هفته هنر انقلاب اسلامی باشد

جوانان با تکیه بر بیانیه گام دوم انقلاب به‌کارگیری شوند

خود تحریمی بخشی از مشکلات اقتصادی کشور است

تنها اقدام دولت در بخش خصوصی سیاستگزاری کلان باشد

بازدید آیت‌الله دژکام از نمایشگاه جهاددانشگاهی فارس

استاندار فارس: برخی به اسم نقد، دولت را تخریب می کنند

دانش‌آموزان شاهد طلایه‌دار ترویج نماز باشند

رفع مشکلات مردم متاثر از میزان جذب سرمایه‌گذار است

تخریب دولت و مسئولان نظام خدمت نیست

ادارات در حوزه پدافند غیرعامل با دانشگاه شیراز همکاری کنند

موسسات عمومی به مسئولیت اجتماعی خود در قبال معلولان عمل کنند

نماینده ولی فقیه درفارس:دفاع از انقلاب ازحالت خطابه‌ خارج شود

حفظ کتب و اسناد تاریخی بر همه لازم است

ملتی که ایثار را سعادت می‌داند از تحریم نمی‌هراسد

افزایش ظرفیت استفاده از کنتورهای هوشمند در فارس

استاندار فارس: نسبت دادن تمام مشکلات به دولت، منصفانه نیست

انتقال پیام شهدا وظیفه همگانی است

نماینده مجلس: ذات پلید استکبار عوض شدنی نیست

امام جمعه شیراز: امور کشور به افراد شایسته واگذار شود

تشییع پیکر شهید مدافع حرم در شیراز

برگزاری 40 برنامه به مناسبت روز بزرگداشت شهدا در فارس

ملاک درستی کار باید قرآن باشد/ باید شبکه مساجد را ایجاد کرد

پیکر خلبان امدادگر شهید در شیراز تشییع شد

شیراز توان تامین بخشی از تجهیزات مخابراتی را دارد/ تقویت پوشش تلفن همراه در جاده‌های فارس

استفاده صحیح از منابع طبیعی باید فرهنگ شود

مبنای توسعه توان طبیعت سرزمینی باشد

تقویت حوزه‌های عملیه و طلاب در شهرستان جهرم

ساماندهی بازار کاذب توریسم سلامت در فارس

نصف جمعیت ایران قبل از انقلاب زیر خط فقر بودند

نتیجه فعالیت سازمان بازرسی تقویت اعتماد عمومی است

سهم کالاهای دانش‌بنیان از تولید ناخالص ویژگی‌ اقتصاد مقاومتی است

همایش حوزه انقلابی، حوزه منتظر در شیراز برگزار می‌شود

سیاسیون به جوانان بی‌اعتماد هستند/ نباید دچار آفت پیرشدگی شویم

غلبه بر بحران‌های معیشتی از معبر اصلاح فرهنگی اجتماعی ممکن است