آخرين مطالب

آیت‌الله دژکام:

مشکل معیشت مردم باید چاره شود/ عزت‌مندی در مقاومت است سياسي

مشکل معیشت مردم باید چاره شود/ عزت‌مندی در مقاومت است

  بزرگنمايي:

پیام فارس - امام جمعه شیراز با بیان اینکه مسائل اقتصادی و معیشت 2 امر جداگانه است، لزوم چاره‌اندیشی کوتاه و دراز مدت برای حل مشکل معیشتی امروز مردم را یک ضرورت دانست که مسئولان و تشکیلات هر سه قوه‌ی مجریه،‌ مقننه و قضائیه باید به آن توجه کنند.
به گزارش ایسنا منطقه فارس، آیت‌الله لطف‌الله دژکام در خطبه‌های نماز جمعه 27 مهر شیراز با بیان اینکه باید 2 موضوع مباحث اقتصادی و معیشتی را به درستی درک و در خصوص هریک چاره‌اندیشی کرد، لزوم توجه به تفاوت‌های این دو مبحث را یادآور شد و گفت: گاهی امکان دارد یک کشور به لحاظ اقتصادی وضعیت خوبی داشته باشد اما معیشت مردم خوب نباشد.
او با تصریح اینکه وقتی ثروت یک کشور عادلانه توزیع نشده و رانتخواری وجود داشته باشد، علی‌رغم وضعیت اقتصادی خوب یک کشور، مردم به لحاظ معیشت دچار مشکل می‌شوند، گفت: راه حل این مشکل در عدالت و انصاف پیدا می‌شود، برخی ناعدالتی و بی انصافی‌ها جامعه را رنج می‌دهد، همه می‌دانیم که کشور به لحاظ درآمد وضعیت بدی ندارد، این تقسیم ثروت است که مشکل دارد.
آیت‌الله دژکام با تاکید براینکه در بخشی از مسائل عملکرد قوه قضاییه باید تقویت شود، گفت: دولت هم باید در موضوع نظام بودجه‌ریزی فکر کند، همانطور که رهبر معظم تاکید داشتند، نظام بودجه ریزی در جاهایی به سمتی می‌رود که عده‌ای برخوردار و عده‌ای محروم می‌شوند.
او بر لزوم توجه جدی مجلس، دولت و قوه قضائیه برای توزیع عادلانه ثروت کشور که به مردم تعلق دارد، تاکید و اضافه کرد: توزیع عادلانه ثروت باعث رضایت‌مندی مردم خواهد شد؛ البته حل مشکل معیشت مردم کار آسانی نیست و انسان‌هایی هم که سوءاستفاده‌هایی داشته و دارند، کم نیستند.
آیت‌الله دژکام با تصریح اینکه حل مشکل معیشت مردم در طولانی‌مدت نیازمند برنامه‌ریزی و تکمیل نظریه‌ی عدالت توزیعی است، اجرای اقدامات موقت مانند بسته‌های حمایتی را مسکنی برای مردم دانست تا ملت از فشار ایجاد شده به واسطه مشکلات اقتصادی، تا حدودی رها شده و به آرامش و آسایش برسند.
او وضعیت کنونی معیشت مردم را برای جامعه اسلامی ناپسند دانست و تاکید کرد که وظیفه کارشناسان در دستگاه‌های مختلف، شناسایی مشکلات مردم و یافتن راهکار برای حل این مشکلات است نه آنکه بگویند هرچه به ما گفته‌اند باید عمل کنیم.
آیت‌الله دژکام با این تاکید که باید نیروهای متدین، جوان و بافکر بیایند و بعضی از قدیمی‌ها که عادت دارند به آنان بگویند چه کاری باید انجام دهند، کنار بروند، گفت: در مبحث اقتصادی که موضوع بسیار گسترده و پیچیده‌تر است، باید ساختار اقتصادی کشور متحول شده و به سمت عدل و انصاف برود.
او با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری، گفت: در راس حلقه مشکلات اقتصادی کشور، بانک‌ها قرار دارند؛ کارشناسان اعتقاد دارند که سودی که بانک‌ها به سپرده مردم پرداخت کرده‌اند واقعی نیست؛ اینها پولسازی می‌کنند و همین اقدام هم ارزش ریال را پایین آورده است؛ آنها تولید انجام نمی‌دهند، یعنی تولید ما یک سوم سود پرداختی به مردم از سوی بانک‌ها است.
امام جمعه شیراز تاکید کرد که اصلاح قانون و نظام بانکی و اصلاح نظام بودجه‌ریزی، نهایتا به حل مشکلات اقتصادی منجر خواهد شد، لزوم همراهی تمام قوا، خصوصا مجلس و دولت را در این زمینه متذکر شد.
آیت‌الله دژکام در بخش دیگری از خطبه‌های نماز جمعه شیراز با بیان اینکه جهان اسلامی 300 سال مدام عقب گرد کرد و لطمه خورد، گفت: حالا یک نظام اسلامی پیدا شده که می‌خواهد بگوید ما مسلمانان در جایگاهی قرار داریم.
او با بیان اینکه دشمنان از گذشته تا کنون به دنبال نابودی مسلمانان بوده و هستند، گفت: برای بقا یک کشور و حکومت 2 راه وجود دارد؛ اول اینکه سازش کرده و با قدرت‌ها کنار بیاییم و بمانیم، دوم اینکه مقاومت و ایستادگی را پیشه کرده و ماندگار و عزت‌مند شویم.
آیت‌الله دژکام رژیم‌‌های پهلوی در گذشته و آل‌سعود در حال حاضر را سمبل و پیشتاز سازشکاری دانست و تاکید کرد که نتیجه اینگونه عملکرد، خواری و نابودی است.
امام جمعه شیراز تصریح کرد که ایران اسلامی، سمبل مقاومت و ایستادگی است و با این روش عزت و اقتدار ایران اسلامی و مسلمانان به شکلی حفظ خواهد شد که ایران در تصمیم‌گیری‌ها و نظارت جهانی، دارای رای خواهد بود.
به گزارش ایسنا، امام جمعه شیراز در خطبه اول نماز نیز با اشاره به آیه‌ای از کلام‌الله مجید، گفت: همه می‌دانیم که پس از این دنیا در روز قیامت باید جمع شویم، صحنه‌هایی که خداوند در مورد روز قیامت در قرآن توصیف فرموده است باید در نظر آورد و خود را آماده کنیم برای آن روز.
وی با بیان اینکه مسیر قیامت طولانی و زاد و توشه اندک و این نگران کننده است، به توصیف قرآن در سوره زخرف آیه 68 از روز قیامت پرداخت و تاکید کرد: دوستان در ایام قیامت با هم دشمن می‌شوند مگر دوستان افراد با تقوا.
آیت‌الله دژکام گفت: طرفدار باطل بشویم ولو اینکه اسرائیل و آل سعود و آمریکا تا زانوی ما پول بریزید، روز قیامت دوستی با این‌ها همه به دشمنی تبدیل می‌شود.
امام جمعه شیراز با اشاره به احادیث و روایات، خطاب به جوانان گفت: عمده مشکلاتی که ممکن است برای انسان پیش می‌آید در دوره جوانی و عمده دست‌آوردها و موفقیت‌ها هم مربوط به دوران جوانی است؛ باید مراقب باشیم که با چه کسانی نشست و برخاست داریم.
او با یادآوری حدیثی از حضرت رسول(ص)، تاکید کرد که دوستان بد کسانی هستند که کار زشت را زیبا و کار زیبا را زشت جلوه می‌دهند؛ گفت: شروع مشکلات از دوستی با انسان ناباب است که کار زشت را در نظر جوان زیبا جلوه می‌هد؛ خطرناکترین وضع آنست که دل انسان برای شنیدن حرف حق بسته و از سنگ سخت‌تر شود.
آیت‌الله دژکام گفت: در زمان امام حسین(ع) که 50سال از رحلت پیامبر گذشته بود،‌ هرچه حضرت سخن گفت کسی نشنید و در مقابل هلهله کردند.
امام جمعه شیراز اضافه کرد: خودمان را بررسی و در رفتار خود دقت کنیم، مهمترین مسئله این است که عاقبت ما به شر نشود؛ در دین اسلام رهبانیت نیست،‌ برای بهبود وضعیت تلاش می‌کنیم اما اهمیت آن به اندازه قیامت و حساب و کتاب آنجا نیست؛ اما برای کافران این دنیا اهمیت بیشتری دارد؛ تفاوت ما با کافران در این است.
انتهای پیام
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سرپرست برای استانداری فارس تعیین نشده است

استاندار فارس تا 15 آذر در سمت خود باقی خواهد ماند

لزوم شفافیت در بازار تجهیزات پزشکی/ وزیر امور خارجه بدون سند حرفی نمی‌زند

نمایندگان مجلس از آخوندی شکایت کردند

مقاومت دربرابر رای دیوان لاهه، آمریکا را بی اعتبار می کند

اینفوگرافی؛ شهرداران تهران از ابتدای انقلاب تا امروز

تشابه اقدام احمدی‌نژاد با محمدرضا شاه

اظهارات ظریف برایش دردسرساز شد

فارس ظرفیتی بی‌نظیر است/ استاندار جدید فردی آشنا با فارس باشد

برخی رسانه‌ها در دروغ و تهمت رکورد دارند/ حضور زنان در ورزشگاه گفتمان‌ها را ورزشی می‌کند

اعزام 1000 دانش آموز دختر از شیراز به اردوی راهیان نور

مالکان پروژه‌های نیمه کاره باید تمهیدات ایمنی را فراهم کنند

واکنش آخوندی به شهردار شدن حناچی: از پا نمی‌نشینیم

بازنشستگان از 27 آبان نباید سمتی داشته باشند

فارس باید به سه استان تقسیم شود/ پاسخ کلوخ‌انداز سنگ است

14 استاندار بازنشسته کشور مشخص شدند

"ظریف" آخرین وضعیت مرزبانان ربوده شده را تشریح کرد

میشل اوباما: هرگز ترامپ را نمی‌بخشم

فارس استاندار بومی نیاز دارد

میزان مجاز خرید 8 کشور از نفت ایران

جنجال بر سر 8 میلیون رای احمدی نژاد

توجه جدی دولت به مسكن زنان سرپرست خانوار

کاهش 7 درصدی نرخ بیکاری فارس طی 6 سال

توجه جدی دولت به مسکن زنان سرپرست خانوار

کاهش 7 درصدی نرخ بیکاری فارس طی 6 سال

خداحافظی معاون سیاسی استانداری فارس از مسئولیت

وزیر رفاه دولت احمدی‌نژاد بازداشت شد

ترامپ با مکرون دوست شد!

ایران خود را آماده صادرات جهانی بنزین می‌کند

قانون منع به کارگیری بازنشستگان اشکالات حقوقی و سیاسی دارد

آخرین کلمات خاشقجی قبل از قتل چه بود؟

شهید دستغیب شخصیتی ملی است

اجلاس دبیران کل ملی آیسکو در شیراز/ وزیر آموزش و پرورش وارد شیراز شد

اجلاس دبیران کل ملی آیسسکو امروز در شیراز برگزار می‌شود

دامن زدن به اختلافات در شرایط تحریم کمک به آمریکا است

آمار وزیر کشور از استانداران بازنشسته

فهرست 25 مدیر بازنشسته وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی منتشر شد

افزایش دانایی دینی برای ایجاد تمدن اسلامی/ اتخاذ تصمیمات جدی برای حل مشکلات اقتصادی

نامزد خاشقجی: آیا قاتلان همسرم انسان بودند؟

رونمایی دولت آمریکا از قوانین سخت‌گیرانه جدید علیه مهاجران

حامی سابق احمدی نژاد: او باید فورا در یک بیمارستان روانی بستری شود

رفتار غیر عادی ترامپ با خبرنگاران

کره‌جنوبی و ایران برای تجارت با ارزهای ملی توافق کردند

گرفتاری‌های یک بنر/ لزوم تمرین مسئولیت‌پذیری

مرگ یک روزنامه‌نگار دیگر عربستانی زیر شکنجه در زندان

ایرانی‌ها پاسخ توئیت پامپئو را به فارسی سخت دادند

بی‌بی‌سی هر روز خبیث‌تر از دیروز!

برنامه‌ریزی مشتریان ایران برای افزایش خرید نفت

نتایج انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا

راهی شدن نخستین کاروان دانش‌آموزی راهیان‌نور از شیراز