پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

آیت‌الله دژکام:

مشکل معیشت مردم باید چاره شود/ عزت‌مندی در مقاومت است سياسي

مشکل معیشت مردم باید چاره شود/ عزت‌مندی در مقاومت است

  بزرگنمايي:

پیام فارس - امام جمعه شیراز با بیان اینکه مسائل اقتصادی و معیشت 2 امر جداگانه است، لزوم چاره‌اندیشی کوتاه و دراز مدت برای حل مشکل معیشتی امروز مردم را یک ضرورت دانست که مسئولان و تشکیلات هر سه قوه‌ی مجریه،‌ مقننه و قضائیه باید به آن توجه کنند.
به گزارش ایسنا منطقه فارس، آیت‌الله لطف‌الله دژکام در خطبه‌های نماز جمعه 27 مهر شیراز با بیان اینکه باید 2 موضوع مباحث اقتصادی و معیشتی را به درستی درک و در خصوص هریک چاره‌اندیشی کرد، لزوم توجه به تفاوت‌های این دو مبحث را یادآور شد و گفت: گاهی امکان دارد یک کشور به لحاظ اقتصادی وضعیت خوبی داشته باشد اما معیشت مردم خوب نباشد.
او با تصریح اینکه وقتی ثروت یک کشور عادلانه توزیع نشده و رانتخواری وجود داشته باشد، علی‌رغم وضعیت اقتصادی خوب یک کشور، مردم به لحاظ معیشت دچار مشکل می‌شوند، گفت: راه حل این مشکل در عدالت و انصاف پیدا می‌شود، برخی ناعدالتی و بی انصافی‌ها جامعه را رنج می‌دهد، همه می‌دانیم که کشور به لحاظ درآمد وضعیت بدی ندارد، این تقسیم ثروت است که مشکل دارد.
آیت‌الله دژکام با تاکید براینکه در بخشی از مسائل عملکرد قوه قضاییه باید تقویت شود، گفت: دولت هم باید در موضوع نظام بودجه‌ریزی فکر کند، همانطور که رهبر معظم تاکید داشتند، نظام بودجه ریزی در جاهایی به سمتی می‌رود که عده‌ای برخوردار و عده‌ای محروم می‌شوند.
او بر لزوم توجه جدی مجلس، دولت و قوه قضائیه برای توزیع عادلانه ثروت کشور که به مردم تعلق دارد، تاکید و اضافه کرد: توزیع عادلانه ثروت باعث رضایت‌مندی مردم خواهد شد؛ البته حل مشکل معیشت مردم کار آسانی نیست و انسان‌هایی هم که سوءاستفاده‌هایی داشته و دارند، کم نیستند.
آیت‌الله دژکام با تصریح اینکه حل مشکل معیشت مردم در طولانی‌مدت نیازمند برنامه‌ریزی و تکمیل نظریه‌ی عدالت توزیعی است، اجرای اقدامات موقت مانند بسته‌های حمایتی را مسکنی برای مردم دانست تا ملت از فشار ایجاد شده به واسطه مشکلات اقتصادی، تا حدودی رها شده و به آرامش و آسایش برسند.
او وضعیت کنونی معیشت مردم را برای جامعه اسلامی ناپسند دانست و تاکید کرد که وظیفه کارشناسان در دستگاه‌های مختلف، شناسایی مشکلات مردم و یافتن راهکار برای حل این مشکلات است نه آنکه بگویند هرچه به ما گفته‌اند باید عمل کنیم.
آیت‌الله دژکام با این تاکید که باید نیروهای متدین، جوان و بافکر بیایند و بعضی از قدیمی‌ها که عادت دارند به آنان بگویند چه کاری باید انجام دهند، کنار بروند، گفت: در مبحث اقتصادی که موضوع بسیار گسترده و پیچیده‌تر است، باید ساختار اقتصادی کشور متحول شده و به سمت عدل و انصاف برود.
او با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری، گفت: در راس حلقه مشکلات اقتصادی کشور، بانک‌ها قرار دارند؛ کارشناسان اعتقاد دارند که سودی که بانک‌ها به سپرده مردم پرداخت کرده‌اند واقعی نیست؛ اینها پولسازی می‌کنند و همین اقدام هم ارزش ریال را پایین آورده است؛ آنها تولید انجام نمی‌دهند، یعنی تولید ما یک سوم سود پرداختی به مردم از سوی بانک‌ها است.
امام جمعه شیراز تاکید کرد که اصلاح قانون و نظام بانکی و اصلاح نظام بودجه‌ریزی، نهایتا به حل مشکلات اقتصادی منجر خواهد شد، لزوم همراهی تمام قوا، خصوصا مجلس و دولت را در این زمینه متذکر شد.
آیت‌الله دژکام در بخش دیگری از خطبه‌های نماز جمعه شیراز با بیان اینکه جهان اسلامی 300 سال مدام عقب گرد کرد و لطمه خورد، گفت: حالا یک نظام اسلامی پیدا شده که می‌خواهد بگوید ما مسلمانان در جایگاهی قرار داریم.
او با بیان اینکه دشمنان از گذشته تا کنون به دنبال نابودی مسلمانان بوده و هستند، گفت: برای بقا یک کشور و حکومت 2 راه وجود دارد؛ اول اینکه سازش کرده و با قدرت‌ها کنار بیاییم و بمانیم، دوم اینکه مقاومت و ایستادگی را پیشه کرده و ماندگار و عزت‌مند شویم.
آیت‌الله دژکام رژیم‌‌های پهلوی در گذشته و آل‌سعود در حال حاضر را سمبل و پیشتاز سازشکاری دانست و تاکید کرد که نتیجه اینگونه عملکرد، خواری و نابودی است.
امام جمعه شیراز تصریح کرد که ایران اسلامی، سمبل مقاومت و ایستادگی است و با این روش عزت و اقتدار ایران اسلامی و مسلمانان به شکلی حفظ خواهد شد که ایران در تصمیم‌گیری‌ها و نظارت جهانی، دارای رای خواهد بود.
به گزارش ایسنا، امام جمعه شیراز در خطبه اول نماز نیز با اشاره به آیه‌ای از کلام‌الله مجید، گفت: همه می‌دانیم که پس از این دنیا در روز قیامت باید جمع شویم، صحنه‌هایی که خداوند در مورد روز قیامت در قرآن توصیف فرموده است باید در نظر آورد و خود را آماده کنیم برای آن روز.
وی با بیان اینکه مسیر قیامت طولانی و زاد و توشه اندک و این نگران کننده است، به توصیف قرآن در سوره زخرف آیه 68 از روز قیامت پرداخت و تاکید کرد: دوستان در ایام قیامت با هم دشمن می‌شوند مگر دوستان افراد با تقوا.
آیت‌الله دژکام گفت: طرفدار باطل بشویم ولو اینکه اسرائیل و آل سعود و آمریکا تا زانوی ما پول بریزید، روز قیامت دوستی با این‌ها همه به دشمنی تبدیل می‌شود.
امام جمعه شیراز با اشاره به احادیث و روایات، خطاب به جوانان گفت: عمده مشکلاتی که ممکن است برای انسان پیش می‌آید در دوره جوانی و عمده دست‌آوردها و موفقیت‌ها هم مربوط به دوران جوانی است؛ باید مراقب باشیم که با چه کسانی نشست و برخاست داریم.
او با یادآوری حدیثی از حضرت رسول(ص)، تاکید کرد که دوستان بد کسانی هستند که کار زشت را زیبا و کار زیبا را زشت جلوه می‌دهند؛ گفت: شروع مشکلات از دوستی با انسان ناباب است که کار زشت را در نظر جوان زیبا جلوه می‌هد؛ خطرناکترین وضع آنست که دل انسان برای شنیدن حرف حق بسته و از سنگ سخت‌تر شود.
آیت‌الله دژکام گفت: در زمان امام حسین(ع) که 50سال از رحلت پیامبر گذشته بود،‌ هرچه حضرت سخن گفت کسی نشنید و در مقابل هلهله کردند.
امام جمعه شیراز اضافه کرد: خودمان را بررسی و در رفتار خود دقت کنیم، مهمترین مسئله این است که عاقبت ما به شر نشود؛ در دین اسلام رهبانیت نیست،‌ برای بهبود وضعیت تلاش می‌کنیم اما اهمیت آن به اندازه قیامت و حساب و کتاب آنجا نیست؛ اما برای کافران این دنیا اهمیت بیشتری دارد؛ تفاوت ما با کافران در این است.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

حاشیه‌های شورای شهر شیراز در روزی که تعطیل اعلام شده بود

خدشه‌ای بر انتخاب هیئت رئیسه شورای شیراز وارد نیست

برای تبلیغ الزامی به سخنرانی نیست/ طلاب زبان خارجه فرابگیرند

پلیس: هزار نفر طی یک‌سال در جاده‌های فارس کشته‌ شدند

فرماندار: انتخابات هیات‌رئیسه شورای شهر شیراز بدون اشکال است

تبلیغ دین باید اغنا کننده باشد/ مبلغان امیدآفرین باشند

فعالیت طلاب و مبلغان در فضای مجازی تخصصی شود

لزوم افزایش اعتبارات اشتغال فارس با هدف بهبود وضعیت استان

جشنواره مالک اشتر نماد تکریم نیروی انسانی است

غدیر معرفی خط اسلام ولایت است

دکتر امیر محبیان

لزوم افزایش اعتبارات اشتغالزای فارس با هدف بهبود وضعیت استان

فرماندار: انتخابات هیات رئیسه شورای شهر شیراز بدون اشکال است

طرح‌هایی که هفته دولت در کازرون به بهره‌برداری می‌رسند

وضعیت بازار خودرو هفته آینده تغییر می‌ کند

معاون استاندار فارس:‌ شهرداری‌ها برای حمایت از ورزش به میدان بیایند

حکومت اسلامی ایران جلوه‌ای از حاکمیت ولایی است/ اگر غدیر را پاس می‌داشتیم به عاشورا نمی‌رسیدیم

متن و حاشیه انتخاب هیات رئیسه شورای شهر شیراز

حاشیه‌های انتخاب هیات رئیسه شورای شهر شیراز به روایت متن و تصویر

نقطه نهایی توسعه یافتگی رسیدن به شاخص‌های مد نظر قرآن است

جوانان کشتی فرنگی ایران حریفان جهانی خود را شناختند

کشتی گیر شیرازی مقام سوم جهان کسب کرد

مسئولان: انتخابات هیات رئیسه شورای شیراز طبق قانون برگزار شد

هیات رئیسه موقت شورای پنجم شهر شیراز انتخاب شدند

رئیس و نایب رئیس شورای شهر شیراز در سمت خود ابقا شدند

عبدالرزاق موسوی رئیس شورای شهر شیراز شد

انتخاب موسوی به عنوان رئیس شورای شیراز

جلسه انتخابات هیات رئیسه شورای شهر شیراز بدون رئیس برگزار شد

نشستی که گره از مشکل سمن‌های فارس گشود

لزوم استفاده از توان داخلی برای اجرای طرح هویت‌گذاری دام

اصلاح‌طلبان بهانه‌تراشی می‌کنند

تخلف شوراها کمتر از دیگر دستگاه ها است

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی کشور به فارس سفر می کند

جانشین مهدی حاجتی در شورا: از زندانی شدن او «کمی ناراحت» هستم

فعال اصلاح‌طلب: از شورای شهر شیراز نومید نیستیم

آیا فرایند جانشینی «حاجتی» در شورای شهر شیراز قانونی است؟

ساخت و سازها اصولی و برمبنای الگویی واحد نیست

شیعه علی شدن نیازمند هدایت و جذبه الهی و همراهی فرد است

هنرمندان تئاتر خیابانی کودک از 11 استان کشور مهمان شیراز می‌شوند

دبیرخانه جشنواره ملی تئاتر خیابانی شهروند کودک در شیراز آغاز به کار کرد

نخستین جشنواره تئاتر خیابانی شهروند کودک شیراز پایان یافت

آرامش امروز مرهون فداکاری پاسداران و جانبازان است

باغ‌موزه دفاع‌مقدس شیراز و 2 دهه انتظار برای بهره‌برداری

انتقاد از آقازاده‌ها و دفترچه درمان در نشست صمیمی آزادگان با استاندار فارس

هزینه 250 میلیون دلاری برای طراحی صندوق پژو 206

غول تجاری سازی، سد راه شرکت های دانش بنیان فارس است

رسانه‌‎ها و خبرنگاران دغدغه‌های رهبری را فراموش نکنند

رای مردم بر نگاه حزبی ارجحیت دارد

دکتر امیر محبیان: «انحصار قدرت» از آفات نظام حزبی است

فجرسپاسی شیراز و فرصت های پیش رو برای بازگشت به لیگ برتر