پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

به همت جهاددانشگاهی فارس انجام شد؛

برگزاری رویداد کارآفرینی در اداره کل تعاون فارس اقتصادي

  بزرگنمايي:

پیام فارس - رویداد کارآفرینی جهاد دانشگاهی با حضور مسئولان اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و اداره کل امور روستایی و شوراهای استانداری فارس در سالن جلسات اداره کل تعاون در شیراز برگزار شد.
به گزارش ایسنا منطقه فارس یکشنبه 29 مهر به همت جهاددانشگاهی استان فارس و با همکاری اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و امور روستایی و شوراهای استانداری فارس رویداد کارآفرینی برگزار شد.
آ شنایی با مباحث و فرصتهای کارآفرینی، آشنایی مخاطبان و جامعه هدف رویدادها در استان و ایجاد شبکه‌های اطلاعاتی، آشنایی افراد با همفکران خود و شبکه سازی با آنها، یادگیری مباحث و موضوعات تخصصی جدید و مباحث عمومی کارآفرینی و همچنین تبادل تجربیات علاقه‌مندان و فعالان حوزه کارآفرینی و بهره‌گیری از تجربیات رهبران فکری از جمله اهداف این رویداد است .
عابد، معاون اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان فارس در این جلسه با تاکید بر اینکه چنین جلساتی باید به سمت کارهای عملیاتی و اجرایی هدایت شود گفت: با توجه به مشکلات روستاها به دلیل خشکسالی های اخیر و افزایش مهاجرت روستاییان به شهرها و مشکلات عدیده ای که در این زمینه ایجاد شده است در این جلسه بر لزوم توجه به مشکلات روستاها تأکید می شود.
وی با بیان اینکه وظایف مربوط به دستگاه‌های مرتبط حوزه کارآفرینی از جمله جهاد کشاورزی، صنعت معدن و تجارت، اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی، انجمن های صنفی کارآفرینی، اتحادیه های روستایی و غیره به طور مشخص تعریف شده است تصریح کرد: با توجه به اینکه هر یک از این نهادها در زمینه رفع مشکلات روستاها اقدامات بسیاری انجام دادند اما هیچ یک از آنها تاکنون به نتیجه نرسیده است اما با هم افزایی تمامی آنها می توان تهدید موجود را به فرصتی مناسب در راستای تقویت کارآفرینی تبدیل کرد.
معاون اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی به تشکیل تعاونی های روستایی و تشکلهای اتحادیه دهیاران توسط این اداره کل در سطح استان اشاره و عنوان کرد: باید در روستاها بر اساس ظرفیت‌های موجود طرح های اشتغال تهیه و با مشارکت مردم اجرایی شود نه اینکه دستگاه ها به صورت پراکنده کار کنند.
عابد با اشاره به اینکه برخی از اهالی روستا ها به صورت انفرادی کارهایی انجام داده اند که برخی از آنها موفق بوده است بیان کرد: هدف از تشکیل جلسه توجه به چند روستای خاص که مورد تهدید شدید خشکسالی قرار گرفته‌اند مانند حاشیه کربال، مرودشت، زرقان و غیره در اولویت قرار دارد.
وی افزود: طرح هایی که ارائه می شود جز با مشارکت اهالی هر روستا به موفقیت نمی‌رسد و در این زمینه اتحادیه دهیاری ها و تعاونی های روستایی به عنوان بازوی اجرایی دولت می توانند کمک موثری داشته باشند تا اهداف منظور تسریع شود.
معاون اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان فارس با بیان اینکه تمام دستگاه‌های اجرایی از ظرفیت روستا ها مطلع هستند اظهار کرد: بیشتر افراد نخبه کارآفرینی از دل روستاها برخاسته اند و اینها همان ظرفیت‌های روستاها هستند.
عابد توجه به حوزه کشاورزی، گردشگری، صنایع دستی، معادن، پرورش انواع زنبور، عقرب، زالو، ماکیان کشت های گلخانه ای و غیره را مهمترین بخشهای توجه به ظرفیت‌های روستاها عنوان کرد و گفت: تقویت آموزش در روستاها و کمک گرفتن از افراد تحصیل کرده تحقق اهداف دولت را به دنبال دارد اما باید این آموزش ها به صورت رایگان و بدون هزینه به مردم ارائه شود.
عابد با اشاره به اینکه وضعیت روستاها به سطحی از بحران رسیده که تمام مسئولان برای حل مشکل بزرگ روستاها در تلاشند تصریح کرد: برگزاری تورهای ترویجی و بازدید از طرح های موفق روستایی با حضور مسئولان مثمر ثمر است.
وی با اشاره به اینکه حدود 40 سال در بحث کارآفرینی انواع آموزش ها ارائه و طرح های مختلف تدوین و تهیه شده است اظهار کرد: در هیچ یک از این طرح ها هدف ایجاد اشتغال و کارآفرینی روستایی نبوده است اما در برهه کنونی چنین امری ضرورت دارد.
به گفته وی اطلاعات دقیقی از روستاها و نقاط قوت و ضعف هر یک از آنها با جزئیات دقیق وجود دارد که برنامه های بلند مدت، میان مدت و کوتاه مدت بر اساس آنها تدوین شده و اکنون زمان اجرای آنهاست.
دکتر ظهیر امامی یکی از پژوهشگران حوزه کارآفرینی که اقدامات بسیار ارزشمندی در روستای فاروق در زمینه اشتغال و کارآفرینی انجام داده است نیز در این جلسه به تداوم خشکسالی های اخیر در استان فارس همزمان با کل کشور اشاره کرد و گفت: توسعه فرهنگ کارآفرینی در روستاها مسئله بسیار مهم و سرنوشت سازی است که نیاز به فرهنگ‌سازی دارد.
وی با بیان اینکه در دوره دوم فعالیت کانون کارآفرینان فارس جلسات هم اندیشی برای روستای فاروق برگزار شد تصریح کرد: این روستا به طور اتفاقی به عنوان محور مطالعه و اجرای برخی طرح ها انتخاب شد.
امامی افزود: با توجه به اینکه در حال حاضر تنها 13 رشته قنات از 23 قنات فعال در این روستا جاری است اما آب شیرین و گوارای این قناتها می‌تواند منبع مناسبی برای تولید آب معدنی باشد.
وی به تشریح جزئیات اجرای طرح های ارائه شده در این روستا پرداخت و گفت: طرحی برای فاروق در نظر گرفته شد که طی پنج مرحله اجرا و با بازدید مقامات دولتی از روستا آغاز شد.
امامی عنوان کرد: تولید آب معدنی، پرورش آبزیان، توجه به جاذبه های تاریخی باتوجه به نزدیک بودن به تخت جمشید، حضور شش هزار نفر ساکن در این روستا، وجود باغات مختلف از جمله انار، بادام، سیب، انگور و غیره از جمله ظرفیت های شناسایی شده روستای فایل است.
عبیری نماینده دفتر روستایی استانداری فارس نیز در این جلسه با اشاره به خشکسالی و روند صنعتی شدن کشاورزی اظهار کرد: جمعیت روستایی که در گذشته 70 درصد جمعیت کشور را به خود اختصاص داده بود اکنون به 35 درصد کاهش یافته است.
وی با بیان اینکه مدیریت آب در روستاها نامناسب و بهره وری کشاورزان پایین بوده است این مشکلات را دلایلی برای کاهش جمعیت روستاها و افزایش مهاجرت به شهرها عنوان کرد.
نماینده دفتر روستایی استانداری فارس با بیان اینکه مشکل اصلی شاید تولید نباشد تصریح کرد: بلکه بعد از تولید و عرضه محصولات، مشکلاتی در مسیر کشاورزان وجود دارد که دولت در این زمینه وام های خوبی تعیین کرده است.
عبیری بر لزوم دقت نظر در ارائه تسهیلات به روستاییان تاکید و خاطرنشان کرد: نباید روستاییان بدون شغل به روستاییان بدون شغل بدهکار تبدیل شوند و تسهیلاتی که سرمایه کل ملت است نباید هدر برود.
وی با اشاره به اینکه در بخش روستایی کشور سرمایه انسانی زیادی وجود دارد بیان کرد: اگر کارها به مردم واگذار شود بهتر پیش می‌رود ولی صنعتی شدن نباید به روستاهای ما آسیب وارد کند.
نماینده دفتر روستایی استانداری فارس با بیان اینکه 4 هزار روستا در استان فارس وجود دارد افزود: در حال حاضر 2 هزار و 112 روستای فارس دارای مدیریت روستایی است و با دهیاری اداره می‌شود که دهیار تمام امورات روستا را پیگیری می‌کند.
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر دهیاری ها به عنوان نهاد های خودگردان تعریف شدند عنوان کرد: دولت برای تداوم فعالیت دهیاری ها مجوز تشکیل تعاونی دهیاران را ارائه داده است و در حال حاضر 50 تعاونی دهیاری در سطح استان فارس فعالیت دارد.
نماینده دفتر روستایی استانداری فارس با اشاره به اینکه فرهنگ استقبال از سرمایه گذار در روستاهای ما وجود ندارد و این فرهنگ باید نهادینه شود تأکید کرد: دهیاران باید در قالب این تعاونی ها چنین مشکلاتی را برطرف کنند و بنیه علمی روستاییان را در زمینه تقویت مشارکت اجتماعی ارتقا بخشند.
عبیری با اشاره به اینکه تعاونی ها باید به سمت اشتغال زایی بروند تصریح کرد: در حال حاضر بیش از 90 درصد خدمات تعاونی های روستایی در حوزه خدماتی است.
به گفته وی تسهیلات با بهره 8 درصد بدون سقف در اختیار طرح‌های اشتغالزایی تعاونی‌ها قرار می گیرد اما تاکنون در استان فارس از چنین تسهیلاتی استفاده نشده است.
نماینده دفتر روستایی استانداری فارس خاطر نشان کرد: پیشنهاداتی به وزارتخانه های مختلف مرتبط با حوزه کارآفرینی روستایی ارائه شده است که ارائه مشوق هایی برای مناطق روستایی به ویژه تخفیف مالیات از جمله آنها است تا برخی صنایع کوچک در روستاها مستقر شود.
اکبر زاهدیان نژاد، مدیر سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال فارغ التحصیلان جهاد دانشگاهی فارس نیز در این جلسه در خصوص مبحث کارآفرینی و توسعه اقتصاد روستایی صحبت کرد و گفت: در رویدادهای کارآفرینی مسئولین مرتبط با دیدگاه های مختلف به بحث و تبادل نظر می پردازند که می تواند به تشکیل کارگروه و انعقاد تفاهم نامه هایی به منظور تسهیل کارآفرینی در روستاها منجر شود.
وی خاطرنشان کرد: اعطای وام و تسهیلات بانکی، ارائه خدمات مشاوره ای، پشتیبانی علمی، تکنولوژیک، آموزشی سبب تقویت تولید کنندگان به ویژه در حوزه روستایی می شود.
مدیر سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال جهاد دانشگاهی فارس با بیان اینکه درآمد کلان کشور در دست دولت و دولت پرچمدار توسعه است تصریح کرد: در این راستا دو مشکل اساسی و بنیادین وجود دارد؛ یکی اینکه درآمدهای ارزی باعث اختلال در قیمت نسبی عوامل تولید می‌شود و از کاربرد بهینه عوامل تولید جلوگیری می کند و دوم آنکه حضور مستقیم دولت باعث شده فعالان اقتصادی تحت فشار قرار گیرند و حتی به رانت جویان پرتوان تبدیل شوند.
زاهدیان نژاد با بیان اینکه کارآفرینی همواره توسعه را به دنبال دارد افزود: کارآفرین از مدیر متمایز است و به عنوان یک شتاب دهنده در پروژه های کارآفرینی نقش آفرینی می کند.
به گفته وی از دیدگاه اقتصادی عواملی مانند ابتکار عمل، داشتن قدرت تصمیم گیری و تشخیص خوب فرصت ها و حرکت رو به جلو با ریسک، داشتن اتکا به نفس، حساس بودن نسبت به عوامل سود و زیان، دقت نظر و تعهد نسبت به انجام به موقع قراردادها و توافق ها ویژگی های مختلف یک کارآفرین است.
زاهدیان نژاد با بیان اینکه کارآفرین چند وظیفه کلی را برعهده میگیرد تصریح کرد: موقعیت های محیطی را خوب می شناسد و برای استفاده از آنها ریسک می کند و در این زمینه دست به نوآوری می زند در عین حال به ساختار اقتصادی کشور توجه دارد.
مدیر سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال جهاد دانشگاهی فارس با تأکید بر اینکه توسعه عامل بقا، تعالی و تداوم ملت‌ها است خاطرنشان کرد: باید برای توسعه یافتگی به شکل برنامه ریزی شده به سمت توسعه روستاها حرکت کنیم.
به گفته وی مختصات منحصر به فرد روستاها در نظام اجتماعی، نقش و اهمیت تولیدات روستاها در رفع نیازهای رو به افزایش جامعه، توجه بیشتر روستاییان به حفظ منابع ملی و بیشتر بودن فعالیت های خانوادگی به دلیل پیوند های قومیتی روستاییان بر اهمیت کارآفرینی روستایی در ایران می افزاید.
زاهدیان نژاد تغییر نگرش حاکم بر اذهان مدیران و مردم، جذاب سازی فضای روستایی، تکمیل و تکامل جامعه اطلاعاتی روستایی کشور، تشکیل خوشه های دانشی روستایی و توسعه زیرساختهای دانشی، بازسازی مناطق آسیب‌دیده روستایی و توسعه اشتغال زایی در روستاهای کشور، شکوفاسازی اقتصاد روستایی و تاسیس روستاهای نوین که از جهت موقعیت و امکانات همپای شهرها باشد را به عنوان راهکارهای استراتژیک توسعه روستایی برشمرد.
شیرپور، مدیرکل تعاونی‌های روستایی فارس نیز در این جلسه بر لزوم شناسایی ظرفیت های روستاهای فارس و تقویت تعاونی‌های روستایی تأکید کرد و گفت: به منظور عرضه بیشتر محصولات روستاهای فارس با اتحادیه تعاونی های دیگر استان‌ها از جمله خراسان رضوی، البرز و مازندران رایزنی شده است.
به گفته وی تقویت سیاست های حمایتی و افزایش کارهای کارشناسی و ارائه طرح های متناسب با ظرفیت های روستاها به منظور افزایش قدرت خرید کشاورزان و استفاده از علم روز ضرورت دارد و باید بازارچه های دائمی عرضه محصولات روستایی در سطح شهرهای فارس راه اندازی شود.
حسین اکبرپور، مسئول کارگروه اقتصاد، اشتغال و کارآفرینی سپاه فارس نیز در این جلسه به تشریح اقدامات صورت گرفته توسط این کارگروه پرداخت و اظهار کرد: در حال حاضر طرحهای این کارگروه در 6 دهستان فارس در قالب 106 روستا اجرایی می شود.
وی با تاکید بر اینکه مطالعات تحلیلی برای شناسایی ظرفیت روستاها ضرورت دارد، خاطرنشان کرد: توجه به مباحث مختلف از جمله بهداشت، فرهنگ، تعلیم و تربیت در کنار اقتصاد و اشتغال از اهمیت بسزایی برخوردار است و با نگاه از دور نمی توان در کارآفرینی روستاییان مداخله کرد.
مسئول کارگروه اقتصاد و اشتغال کارآفرینی سپاه فارس با بیان اینکه در حال حاضر 41 مجموعه در روستاهای فارس به صورت موازی در حال فعالیت در راستای اشتغال و کارآفرینی هستند عنوان کرد: این مجموعه ها بدون اطلاع از طرح ها و برنامه های یکدیگر اقدام به انجام اموری کردند که بدون هماهنگی در بسیاری از جاها کارهای هم را خنثی می کند.
اکبرپور بر لزوم تقویت مشارکت مردم و همکاری آنها در اجرای طرح های کارآفرینی و اشتغال روستایی تاکید کرد و گفت: بدون مشارکت و همکاری مردم این طرح ها محکوم به شکست است.
وی بر لزوم استفاده از منابع موجود در روستاها تاکید کرد و افزود: بر اساس نامه ستاد کل قرارگاه اشتغال سپاه فارس 7 دهستان دیگر به این 6 دهستان اضافه می شود که باید روستاهایی که مورد تهدید جدی خشکسالی و دیگر مشکلات هستند در اولویت قرار گیرد.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اشتغال مهمترین مسئولیت اجتماعی تمام بخش‌هاست

اجرای مانور قطع برق مراکز حساس در شیراز

آغاز به کار بیست و هفتمین نمایشگاه تخصصی مبلمان در شیراز

تسهیل در مراودات تجاری فارس و قطر

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/05/28

گوشی موبایل باز هم ارزان می شود، عجله نکنید

سیب‌ زمینی و خرما در صدر گرانی کالاهای اساسی

تکذیب هزینه 250 میلیون دلاری برای صندوق 206

138 صندوق توسعه کشاورزی در کشور راه‌اندازی شده است

نامه تند توکلی به سران قوا : فکری برای مستاجران کنید

دو دستور روحانی برای انتشار حقوق مدیران

هفته دولت 1800 میلیارد ریال پروژه در فارس افتتاح می‌شود

حریق ارتفاعات سعدی خسارتی وارد نکرده است

بهره‌برداری از ٣١٩ میلیارد تومان پروژه گازرسانی در هفته دولت

تازه‌ ترین قیمت خودرو‌های وارداتی 98/05/27

وضعیت مناسب تخصیص اعتبارات سال 97 استان فارس/ نرخ 36 درصدی تورم

توقیف یک دستگاه تریلر حامل ریشه شیرین بیان غیر مجاز

جذب 98 درصدی اعتبارات اسناد خزانه در فارس

گوشی موبایل ارزان شد

تحویل 20هزار خودروی دپو شده به مشتریان

یارانه نقدی مردادماه امشب واریز می‌شود

کاشت کنجد در شهرستان جهرم به یکصدهکتار رسیده است

تفاهمی برای توسعه زیرساخت‌های عمرانی فارس

دریافت نظرات کارشناسی در مورد لایحه مالیات بر ارزش افزوده

جهانگیری : فساد گسترده مردم را رنج می‌دهد

مواد شوینده هم گران شد!

موج گرانی مسکن در اطراف تهران

قیمت سکه 80 هزار تومان حباب دارد

اجرای آیین نامه حمایت از کسب و کارهای نوپا در قالب طرح نوآفرین

آغاز فصلی جدید در اقتصاد استان فارس/ تمرکز بر کشورهای هدف صادراتی

شکستگی لوله علت انباشت آب در منازل شهرک بهشتی شیراز

کشاورزان به توصیه‌ها عمل کنند متضرر نمی‌شوند

سفر وزیر کشاورزی به فارس

مطالبه ٤ هزار میلیارد تومانی شهرداری شیراز از بخش دولتی

اولین گام ایجاد خط تراموا در شیراز برداشته شد

4 طرح سرمایه‌گذاری خارجی جدید در فارس تصویب شد

15 واحد مسکن مددجویی در شیراز افتتاح می شود

آغاز به کار نمایشگاه صنایع کوچک و متوسط در شیراز

ابلاغ بخشنامه بخشودگی جرائم مالیاتی

فیمت خودرو در بازار امروز 98/05/22

رفتار اخلاقی کلید پایداری کسب و کار است

تامین وثیقه سرمایه‌گذاران برای دریافت تسهیلات

گزارش کمیته تخصصی پیرامون هتل نیمه کاره آسمان/ لزوم مقاوم سازی موقت سازه

قیمت خودرو امروز 98/05/20

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/05/20

بدهکاری بیش از 168 میلیارد ریالی راهداری فارس

25 هزار واحد مسکونی در شهر صدراساخته می شود

کارگاه متخلف تولید کنسرو ماهی در استان فارس کشف شد

تورم احتمالی مواد غذایی تا پایان سال؛ 70درصد

نیروگاه گازی صدرا تاییدیه زیست محیطی دارد