آخرين مطالب

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس:

هنرمندان فارس مجوز فعالیت مشاغل خانگی دریافت می کنند فرهنگي

هنرمندان فارس مجوز فعالیت مشاغل خانگی دریافت می کنند

  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس اعلام کرد: اصحاب فرهنگ، ادب و هنر با ورود به عرصه آموزش های مؤثر کسب و کار، با هدف رونق فعالیت های اقتصادی فرهنگی مجوز فعالیت مشاغل خانگی دریافت می کنند.
به گزارش ایرنا، صابر سهرابی یکشنبه 6 آبان ماه در جمع خبرنگاران افزود: کارگاه هایی در زمینه های بیمه، مالیات، بازاریابی و شیوه های کسب و کار در شش ماه نخست سال برگزار شده و در پی آن هستیم در نیمه دوم سال طی تفاهم نامه هایی با نهادهایی همچون جهاد دانشگاهی دوره های کارآفرینی فرهنگی هنری و سایر دوره های مرتبط را به صورت رسمی تر و علمی تر با گواهی های معتبر به صورت عمومی و خصوصی برای صاحبان مجوز فعالیت از این اداره کل برگزار کنیم.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت:با اجرای این طرح مشکلات متداول مؤسسات، آموزشگاه های آزاد و مهارتی هنری، رسانه ها، نگارخانه ها، مشاغل خانگی و... که در رشته های مختلف از این اداره کل مجوز دارند، به حداقل می رسد.
سهرابی افزود:از صاحبان مجوز این اداره کل درخواست می کنیم تا مشکلات خود در زمینه اشتغال و رونق کسب و کار را به واحد اشتغال اداره کل در میان بگذارند تا با بررسی آن موارد بتوانیم برای حل آن ها پس از بررسی کارشناسانه اقدامات لازم را صورت دهیم.
وی افزود: همچنین به منظور حمایت از کسب و کار های فرهنگی این اداره کل همراه و هم قدم با اداره تعاون، کار و امور اجتماعی تسهیلات قانونی لازم را به صاحبان مجوز از این اداره کل خواهیم داد که می توان به طرح کاج، طرح تکاپو، طرح کارورزی و... اشاره کرد.
سهرابی با بیان اینکه از ابتدای امسال تاکنون تعداد مجوزهای صادر شده مشاغل خانگی نسبت به سال گذشته دو برابر شده و بر اساس راستی آزمایی انجام شده است؛ بیش از 85 درصد مجوزهای صادره منجر به اشتغال شده که درحال حاضر مشغول به فعالیت هستند و در رسته مد و لباس، بصورت صد درصدی به اشتغال و درآمد زایی قابل توجهی دست یافته اند و از جمله می توان به فاطمه فرهادی از داراب اشاره کرد که توانسته کارآفرین برتر در زمینه مشاغل خانگی شود.
وی افزود: از ابتدای امسال تا کنون حدود 20 مجوز آموزشگاه مهارتی صادر شده که به طور متوسط 68 نفر به صورت مستقیم و 68 نفر نیز به صورت غیرمستقیم در این آموزشگاه های مشغول به کار شده اند؛همچنین مجوز 70 آموزشگاه مهارتی و آزاد هنری نیز تمدید شده که به صورت میانگین حدود 280 نفر نیز در آن آموزشگاه ها مشغول فعالیت هستند.
سهرابی بیان کرد: در طول یک سال گذشته حدود 20 مؤسسه فرهنگی هنری چند منظوره مجوز گرفته اند که صورت میانگین 100 نفر در این مؤسسات مشغول کار شده اند و 20 موسسه تک منظوره نیز با حدود 100 نفر نیرو موفق به اخذ مجوز شده اند.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس اظهار داشت: صاحبان مجوزی که برای ایجاد یا توسعه اشتغال خود نیاز به تسهیلات دارند می توانند با مراجعه به سامانه کارا (kara.mcls.gov.ir ) پس از ثبت نام و ارائه طرح خود، فرم خلاصه طرح را از واحد اشتغال ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی سطح استان تهیه و تکمیل کنند تا پس از بررسی برای دریافت تسهیلات به اداره کار معرفی شوند.
سهرابی با اشاره به طرح کارورزی گفت: صاحبان مجوز می توانند پس از ثبت نام در سامانه http://karvarzi.mcls.gov.ir از نیروی کارورز نیز استفاده کنند. واحدهایی که می خواهند از کارورز استفاده کنند، باید دقت داشته باشند که به ازای یک تا سه نفر بیمه شده تنها از یک کارورز و بالاتر از سه نفر به ازای هر سه نفر بیمه شده می توانند یک کارورز داشته باشند.
وی اضافه کرد: بیمه و حقوق افراد کارورز، در طی دوران کارورزی که از سه تا 9 ما می تواند باشد، را دولت پرداخت خواهد کرد و در صورتی که واحد پذیرنده پس از اتمام دوران کارورزی با کارورز قرارداد ببندد، می تواند از مزایای دیگری همچون تخفیف بیمه ای استفاده کند.
رئیس شورای فرهنگ عمومی استان فارس بیان کرد: فارغ التحصیلان دانشگاهی نیز می توانند با ثبت نام در سامانه کارورزی، به عنوان کارورز توسط واحدهای پذیرنده مشغول به کار شوند. همچنین اصحاب فرهنگ، ادب و هنر می توانند با مراجعه به سامانه مشاغل خانگی به آدرس mashaghelkhanegi.ir ثبت نام کنند و برای گرفتن مجوز فعالیت به واحد اشتغال اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سراسر استان مراجعه کنند.
سهرابی ادامه داد: هم اکنون اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در حدود 150 رشته شغلی در رسته های پژوهش، طراحی، مد و لباس، نشریات مکتوب، نرم افزار و رسانه برخط، بازی های رایانه ای، هنرهای حجمی، هنرهای شنیداری، سینمایی و هنرهای نمایشی می تواند به هنرمندان و فرهنگ وران مجوز فعالیت دهد.
وی افزود: متقاضیان مشاغل خانگی می توانند به سه صورت مستقل، تحت پوشش و پشتیبان اقدام به ثبت نام نمایند. متقاضی مستقل به کسی گفته می شود که مجوز تنها برای یک نفر و برای خودش ایجاد اشتغال کند. متقاضی تحت پوشش نیز به کسی گفته می شود که در سامانه اعلام بیکاری کند که تقاضا دارد که توسط فرد پشتیبانی به کارگیری شود. متقاضی پشتیبان نیز به کسی گفته می شود که حداقل پنج سال سابقه کار مرتبط با شغل مورد تقاضا داشته باشد و بر اساس تعداد نفراتی که در مجوز صادره قید شده است متعهد به کارگیری افرادی که به عنوان تحت پوشش اقدام به ثبت نام کرده اند، شود.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: همچنین در روشی دیگر افراد می توانند با داشتن شرایط قانونی اقدام به راه اندازی شرکت های تعاونی مشاغل خانگی کنند. در این حالت شرکت باید حداقل بیست نفر را به کار گیرد.
7375 /1876
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پیش بینی اعتبار 2400 میلیاردی برای ساخت آزادراه شیراز - اصفهان

زیربنای کتابخانه ای فارس 1.37 متر است

مقام اول مسابقات روبوکاپ آسیا واقیانوسیه کسب شد

صدای سوت قطار شنیدنی نیست/ خطوط ریلی فارس اقتصادی شود

راه اندازی کلینیک های پرستاری و اجرای برنامه آموزش به بیمار

پژوهش‌هایی که اجرایی نمی‌شوند

پیگیری ثبت جهانی حافظیه و سعدیه و خواجوی کرمانی

بازآفرینی شهری،حس تعلق و هویت در محله‌های شهر معاصر ایرانی اسلامی

دومین شب‌شعر فاطمی با حضور شاعران برجسته کشور

توجه به رنگ و مبلمان کتابخانه ای بر تمرکز تاثیرگذار است

فعالیت‌های پژوهشی دانشگاه ها تزئینی نیست

فیلترهای هوای غیر استاندارد خودرو در فارس جمع آوری شد

قوام تئاتر شیراز در «روزهای بی قوام»

نمایشگاه گردشگری پارس؛ فرصتی برای معرفی توانمندی ها

حلاجی چالش‌های آموزش و پرورش در دانشگاه شیراز

بزرگداشت آیت‌الله حائری با کنگره ملی علوم انسانی گره می خورد

ایمن‌سازی محور فیروزآباد شیراز خطری برای آثار تاریخی ندارد

آماده برگزاری سالانه نمایشگاه گردشگری در شیراز هستیم

برگشت نخبگان از خارج،سرعت گرفته است

مصوبه قانونی درباره حجاب و منکرات نداریم

ساختمان کلانتری های کازرون ساماندهی شود

برخورد پراید با کامیون 10 تن/ یک نفر کشته شد

آثار کارگردانان برتر سینمای جهان نقد می شود/بررسی آثار 3 فیلمساز

32 هزار متر از اراضی پارک ملی بختگان رفع تصرف شد

فیلم تصادف پراید و کامیون در خانه زنیان

سرکرده های شبکه ترویج فساد و فحشا در شیراز دستگیر شدند

بزرگداشت مرحوم آیت الله حائری برگزار می شود/ برگزاری کنگره علمی

کتابخانه های عمومی دستگاه برتر سوادآموزی/ باسوادی 97درصد فارسی ها

هنرمند جهرمی برگزیده جشنواره فکس برای صلح ایتالیا شد

مجلس درباره حجاب و منکرات مصوبه ای ندارد

نقد آثار بیلی وایلدر در شیراز

باز تعریف نقش کتابخانه ها در جامعه معاصر

هواپیمای بوئینگ به مقصد نروژ در فرودگاه شیراز فرود اضطراری کرد

استاندار فارس سریعتر انتخاب شود/ وحدت حوزه و دانشگاه

ترویج فرهنگ ایثار و شهادت زمینه ساز کاهش آسیب‌های اجتماعی است

تربیت جوان کارآمد باید شعار همه کانون های فرهنگی مساجد باشد

سیاست‌زدگی آفت فعالیت‌های دانشجویی در کشور است

بازار و غار سنگ ‌اشکن جهرم مرمت می‌شوند

2 کتاب با موضوع کشاورزی و رایانه در جهرم منتشر شد

کاشت بذر، حمایت از محیط‌بانان و پاکسازی طبیعت در روز جهانی خاک

مدیرکل استان های خبرگزاری مهر از دفتر استان فارس بازدید کرد

سامانه فروش یکپارچه بلیط موزه و اماکن تاریخی افتتاح شد

بانک اطلاعاتی پراکندگی بیسوادی در فارس تدوین شود

رئیس سازمان سوادآموزی کشور: در فناوری اطلاعات، شاخص هستیم

7 اثر تاریخی فارس مجهز به سامانه فروش بلیت الکترونیک شدند

دانشگاه گرایش جامعه به عدالتخواهی را دریافته است

فعال دانشجویی: دانشگاه شیراز لیست ممنوعه سخنرانی دارد

1784 لوح گلی مرتبط با تخت جمشید در راه ایران است

اقتصاد فرهنگ باید جایگزین اقتصاد نفتی شود

400 رویداد گردشگری برای فارس تعریف شده است