پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس:

هنرمندان فارس مجوز فعالیت مشاغل خانگی دریافت می کنند فرهنگي

هنرمندان فارس مجوز فعالیت مشاغل خانگی دریافت می کنند

  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس اعلام کرد: اصحاب فرهنگ، ادب و هنر با ورود به عرصه آموزش های مؤثر کسب و کار، با هدف رونق فعالیت های اقتصادی فرهنگی مجوز فعالیت مشاغل خانگی دریافت می کنند.
به گزارش ایرنا، صابر سهرابی یکشنبه 6 آبان ماه در جمع خبرنگاران افزود: کارگاه هایی در زمینه های بیمه، مالیات، بازاریابی و شیوه های کسب و کار در شش ماه نخست سال برگزار شده و در پی آن هستیم در نیمه دوم سال طی تفاهم نامه هایی با نهادهایی همچون جهاد دانشگاهی دوره های کارآفرینی فرهنگی هنری و سایر دوره های مرتبط را به صورت رسمی تر و علمی تر با گواهی های معتبر به صورت عمومی و خصوصی برای صاحبان مجوز فعالیت از این اداره کل برگزار کنیم.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت:با اجرای این طرح مشکلات متداول مؤسسات، آموزشگاه های آزاد و مهارتی هنری، رسانه ها، نگارخانه ها، مشاغل خانگی و... که در رشته های مختلف از این اداره کل مجوز دارند، به حداقل می رسد.
سهرابی افزود:از صاحبان مجوز این اداره کل درخواست می کنیم تا مشکلات خود در زمینه اشتغال و رونق کسب و کار را به واحد اشتغال اداره کل در میان بگذارند تا با بررسی آن موارد بتوانیم برای حل آن ها پس از بررسی کارشناسانه اقدامات لازم را صورت دهیم.
وی افزود: همچنین به منظور حمایت از کسب و کار های فرهنگی این اداره کل همراه و هم قدم با اداره تعاون، کار و امور اجتماعی تسهیلات قانونی لازم را به صاحبان مجوز از این اداره کل خواهیم داد که می توان به طرح کاج، طرح تکاپو، طرح کارورزی و... اشاره کرد.
سهرابی با بیان اینکه از ابتدای امسال تاکنون تعداد مجوزهای صادر شده مشاغل خانگی نسبت به سال گذشته دو برابر شده و بر اساس راستی آزمایی انجام شده است؛ بیش از 85 درصد مجوزهای صادره منجر به اشتغال شده که درحال حاضر مشغول به فعالیت هستند و در رسته مد و لباس، بصورت صد درصدی به اشتغال و درآمد زایی قابل توجهی دست یافته اند و از جمله می توان به فاطمه فرهادی از داراب اشاره کرد که توانسته کارآفرین برتر در زمینه مشاغل خانگی شود.
وی افزود: از ابتدای امسال تا کنون حدود 20 مجوز آموزشگاه مهارتی صادر شده که به طور متوسط 68 نفر به صورت مستقیم و 68 نفر نیز به صورت غیرمستقیم در این آموزشگاه های مشغول به کار شده اند؛همچنین مجوز 70 آموزشگاه مهارتی و آزاد هنری نیز تمدید شده که به صورت میانگین حدود 280 نفر نیز در آن آموزشگاه ها مشغول فعالیت هستند.
سهرابی بیان کرد: در طول یک سال گذشته حدود 20 مؤسسه فرهنگی هنری چند منظوره مجوز گرفته اند که صورت میانگین 100 نفر در این مؤسسات مشغول کار شده اند و 20 موسسه تک منظوره نیز با حدود 100 نفر نیرو موفق به اخذ مجوز شده اند.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس اظهار داشت: صاحبان مجوزی که برای ایجاد یا توسعه اشتغال خود نیاز به تسهیلات دارند می توانند با مراجعه به سامانه کارا (kara.mcls.gov.ir ) پس از ثبت نام و ارائه طرح خود، فرم خلاصه طرح را از واحد اشتغال ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی سطح استان تهیه و تکمیل کنند تا پس از بررسی برای دریافت تسهیلات به اداره کار معرفی شوند.
سهرابی با اشاره به طرح کارورزی گفت: صاحبان مجوز می توانند پس از ثبت نام در سامانه http://karvarzi.mcls.gov.ir از نیروی کارورز نیز استفاده کنند. واحدهایی که می خواهند از کارورز استفاده کنند، باید دقت داشته باشند که به ازای یک تا سه نفر بیمه شده تنها از یک کارورز و بالاتر از سه نفر به ازای هر سه نفر بیمه شده می توانند یک کارورز داشته باشند.
وی اضافه کرد: بیمه و حقوق افراد کارورز، در طی دوران کارورزی که از سه تا 9 ما می تواند باشد، را دولت پرداخت خواهد کرد و در صورتی که واحد پذیرنده پس از اتمام دوران کارورزی با کارورز قرارداد ببندد، می تواند از مزایای دیگری همچون تخفیف بیمه ای استفاده کند.
رئیس شورای فرهنگ عمومی استان فارس بیان کرد: فارغ التحصیلان دانشگاهی نیز می توانند با ثبت نام در سامانه کارورزی، به عنوان کارورز توسط واحدهای پذیرنده مشغول به کار شوند. همچنین اصحاب فرهنگ، ادب و هنر می توانند با مراجعه به سامانه مشاغل خانگی به آدرس mashaghelkhanegi.ir ثبت نام کنند و برای گرفتن مجوز فعالیت به واحد اشتغال اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سراسر استان مراجعه کنند.
سهرابی ادامه داد: هم اکنون اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در حدود 150 رشته شغلی در رسته های پژوهش، طراحی، مد و لباس، نشریات مکتوب، نرم افزار و رسانه برخط، بازی های رایانه ای، هنرهای حجمی، هنرهای شنیداری، سینمایی و هنرهای نمایشی می تواند به هنرمندان و فرهنگ وران مجوز فعالیت دهد.
وی افزود: متقاضیان مشاغل خانگی می توانند به سه صورت مستقل، تحت پوشش و پشتیبان اقدام به ثبت نام نمایند. متقاضی مستقل به کسی گفته می شود که مجوز تنها برای یک نفر و برای خودش ایجاد اشتغال کند. متقاضی تحت پوشش نیز به کسی گفته می شود که در سامانه اعلام بیکاری کند که تقاضا دارد که توسط فرد پشتیبانی به کارگیری شود. متقاضی پشتیبان نیز به کسی گفته می شود که حداقل پنج سال سابقه کار مرتبط با شغل مورد تقاضا داشته باشد و بر اساس تعداد نفراتی که در مجوز صادره قید شده است متعهد به کارگیری افرادی که به عنوان تحت پوشش اقدام به ثبت نام کرده اند، شود.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: همچنین در روشی دیگر افراد می توانند با داشتن شرایط قانونی اقدام به راه اندازی شرکت های تعاونی مشاغل خانگی کنند. در این حالت شرکت باید حداقل بیست نفر را به کار گیرد.
7375 /1876

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دستاوردهای مهارتی در استان فارس به جامعه معرفی شود

فراخوان نخستین جشنواره عکس "پارک کوهستانی دراک" شیراز

بررسی نقش عرفان در ذهن زبان ملاصدرا، از زبان محمدرضا خالصی

برگزاری احیای نخستین شب قدر در شیراز

زمین لرزه فراشبند را لرزاند

دشمن در برابر دین ما فعالیت می کند/توان ایجاد 30 هزار شغل در فارس

آثار 40 زن طراح گرافیک نمایش یافت/رونمایی کتاب«ساختن وشکستن گرید»

طرح راهنمای گردشگری نابینایان در شیراز رونمایی شد

لزوم مجازات مقصران احتمالی سیل اخیر شیراز

توقیف 150 قبضه اسلحه غیرمجاز/ برکناری رئیس محیط زیست فسا

توقیف 150 قبضه اسلحه غیرمجاز/مجازات رئیس محیط زیست فسا

مردم ایران دست از مقاومت بر نخواهند داشت/آزادی خرمشهر با جهادگری

75 کیلومتر آتش بر در شهرستان جهرم ایجاد شد

آمادگی نیروهای نظامی در مقابله با تهدیدات/سوم خرداد نماد خودباوری

بخشدار پاسارگاد: موزه ناتمام مجموعه جهانی پاسارگاد نیازمند تامین اعتبار است

روستای گاره جهرم در مسیر و هدف گردشگری

سینما در رمضان؛ از شکست گیشه تا طرح‌های بی‌سروصدا

یک فرهنگی: راز موفقیت بهمن بیگی نظارت بر عملکرد آموزشی بود

چرا د‌‌‌ر مصرف اولیم

استاندار فارس: دانشگاه ها نقش موثری در تبیین دیپلماسی عمومی کشور دارند

رئیس بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی: آینده متعلق به حکمت متعالیه است

آثار منتخب طراحان زن در شیراز نمایش داده می شود

بزرگداشت ملاصدرا برگزار شد/ آینده اندیشه از آن حکمت متعالیه است

بخش خصوصی به سود کم قانع باشد/ اتحاد راه برون رفت از مشکلات

غربت فیلسوف همیشه در سفر در زادگاهش

500 کیلو موادمخدر در فارس کشف شد

لامرد نامزد پایتختی کتاب ایران شد

طرح سنجش سلامت برای 85 هزار نوآموز دبستانی فارس اجرا می‌شود

فروش سوالات امتحانات نهایی در فضای مجازی دروغ است

35 هکتار از اراضی ملی در شهرستان پاسارگاد رفع تصرف شد

اختصاص 5 هزار بسته غذایی و معیشتی به اقشار محروم فارس

برگزاری نمایشگاه رمضانیه در 2 ایستگاه مترو شیراز

آغاز سنجش سلامت برای 85 هزار نوآموز بدو ورود به دبستان

کارگاه آشنایی با طرح پایش و سامانه پژوهشیار ویژه

ملاصدرا، احیاگر اندیشه فلسفی

برنامه های دهه کرامت فارس بررسی شد/ آمادگی برای برگزاری باشکوه

همت مردم شیراز در بازسازی 207 خانه شهرک سعدی

حمل و نقل و ترافیک شیراز نیازمند توجه بیشتر است

فروش سئوالات امتحانات نهایی در فضای مجازی دروغ است

42 کیلومتر کمربندی حفاظتی در اراضی ملی فارس ایجاد شد

سومین جشنواره مد و لباس فجر فارس در هفته عفاف و حجاب برگزار می‌شود

تبلیغ و فروش سوالات امتحان نهایی درفضای مجازی، کلاهبرداری است

چگونگی فعالیت سینماها درشب های قدر و ایام شهادت امام علی(ع)

مدیران ادوار مختلف موزه پارس در شیراز تجلیل شدند

جشنواره قرآنی طهورا در شیراز برگزیدگانش را شناخت

برگزاری مرحله استانی سی وهفتمین دوره مسابقات قرآن

دوره های آموزشی و مهارت متناسب با نیازهای جامعه ارائه شود

ضرورت مشارکت اهالی فرهنگ و هنر در ترویج جشنواره‌های رضوی

مرحله استانی مسابقات قرآن دانش‌آموزی فارس خرداد برگزار می‌شود

30 درصد مدارس آباده نیازمند بازسازی هستند