پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس:

هنرمندان فارس مجوز فعالیت مشاغل خانگی دریافت می کنند فرهنگي

هنرمندان فارس مجوز فعالیت مشاغل خانگی دریافت می کنند

  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس اعلام کرد: اصحاب فرهنگ، ادب و هنر با ورود به عرصه آموزش های مؤثر کسب و کار، با هدف رونق فعالیت های اقتصادی فرهنگی مجوز فعالیت مشاغل خانگی دریافت می کنند.
به گزارش ایرنا، صابر سهرابی یکشنبه 6 آبان ماه در جمع خبرنگاران افزود: کارگاه هایی در زمینه های بیمه، مالیات، بازاریابی و شیوه های کسب و کار در شش ماه نخست سال برگزار شده و در پی آن هستیم در نیمه دوم سال طی تفاهم نامه هایی با نهادهایی همچون جهاد دانشگاهی دوره های کارآفرینی فرهنگی هنری و سایر دوره های مرتبط را به صورت رسمی تر و علمی تر با گواهی های معتبر به صورت عمومی و خصوصی برای صاحبان مجوز فعالیت از این اداره کل برگزار کنیم.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت:با اجرای این طرح مشکلات متداول مؤسسات، آموزشگاه های آزاد و مهارتی هنری، رسانه ها، نگارخانه ها، مشاغل خانگی و... که در رشته های مختلف از این اداره کل مجوز دارند، به حداقل می رسد.
سهرابی افزود:از صاحبان مجوز این اداره کل درخواست می کنیم تا مشکلات خود در زمینه اشتغال و رونق کسب و کار را به واحد اشتغال اداره کل در میان بگذارند تا با بررسی آن موارد بتوانیم برای حل آن ها پس از بررسی کارشناسانه اقدامات لازم را صورت دهیم.
وی افزود: همچنین به منظور حمایت از کسب و کار های فرهنگی این اداره کل همراه و هم قدم با اداره تعاون، کار و امور اجتماعی تسهیلات قانونی لازم را به صاحبان مجوز از این اداره کل خواهیم داد که می توان به طرح کاج، طرح تکاپو، طرح کارورزی و... اشاره کرد.
سهرابی با بیان اینکه از ابتدای امسال تاکنون تعداد مجوزهای صادر شده مشاغل خانگی نسبت به سال گذشته دو برابر شده و بر اساس راستی آزمایی انجام شده است؛ بیش از 85 درصد مجوزهای صادره منجر به اشتغال شده که درحال حاضر مشغول به فعالیت هستند و در رسته مد و لباس، بصورت صد درصدی به اشتغال و درآمد زایی قابل توجهی دست یافته اند و از جمله می توان به فاطمه فرهادی از داراب اشاره کرد که توانسته کارآفرین برتر در زمینه مشاغل خانگی شود.
وی افزود: از ابتدای امسال تا کنون حدود 20 مجوز آموزشگاه مهارتی صادر شده که به طور متوسط 68 نفر به صورت مستقیم و 68 نفر نیز به صورت غیرمستقیم در این آموزشگاه های مشغول به کار شده اند؛همچنین مجوز 70 آموزشگاه مهارتی و آزاد هنری نیز تمدید شده که به صورت میانگین حدود 280 نفر نیز در آن آموزشگاه ها مشغول فعالیت هستند.
سهرابی بیان کرد: در طول یک سال گذشته حدود 20 مؤسسه فرهنگی هنری چند منظوره مجوز گرفته اند که صورت میانگین 100 نفر در این مؤسسات مشغول کار شده اند و 20 موسسه تک منظوره نیز با حدود 100 نفر نیرو موفق به اخذ مجوز شده اند.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس اظهار داشت: صاحبان مجوزی که برای ایجاد یا توسعه اشتغال خود نیاز به تسهیلات دارند می توانند با مراجعه به سامانه کارا (kara.mcls.gov.ir ) پس از ثبت نام و ارائه طرح خود، فرم خلاصه طرح را از واحد اشتغال ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی سطح استان تهیه و تکمیل کنند تا پس از بررسی برای دریافت تسهیلات به اداره کار معرفی شوند.
سهرابی با اشاره به طرح کارورزی گفت: صاحبان مجوز می توانند پس از ثبت نام در سامانه http://karvarzi.mcls.gov.ir از نیروی کارورز نیز استفاده کنند. واحدهایی که می خواهند از کارورز استفاده کنند، باید دقت داشته باشند که به ازای یک تا سه نفر بیمه شده تنها از یک کارورز و بالاتر از سه نفر به ازای هر سه نفر بیمه شده می توانند یک کارورز داشته باشند.
وی اضافه کرد: بیمه و حقوق افراد کارورز، در طی دوران کارورزی که از سه تا 9 ما می تواند باشد، را دولت پرداخت خواهد کرد و در صورتی که واحد پذیرنده پس از اتمام دوران کارورزی با کارورز قرارداد ببندد، می تواند از مزایای دیگری همچون تخفیف بیمه ای استفاده کند.
رئیس شورای فرهنگ عمومی استان فارس بیان کرد: فارغ التحصیلان دانشگاهی نیز می توانند با ثبت نام در سامانه کارورزی، به عنوان کارورز توسط واحدهای پذیرنده مشغول به کار شوند. همچنین اصحاب فرهنگ، ادب و هنر می توانند با مراجعه به سامانه مشاغل خانگی به آدرس mashaghelkhanegi.ir ثبت نام کنند و برای گرفتن مجوز فعالیت به واحد اشتغال اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سراسر استان مراجعه کنند.
سهرابی ادامه داد: هم اکنون اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در حدود 150 رشته شغلی در رسته های پژوهش، طراحی، مد و لباس، نشریات مکتوب، نرم افزار و رسانه برخط، بازی های رایانه ای، هنرهای حجمی، هنرهای شنیداری، سینمایی و هنرهای نمایشی می تواند به هنرمندان و فرهنگ وران مجوز فعالیت دهد.
وی افزود: متقاضیان مشاغل خانگی می توانند به سه صورت مستقل، تحت پوشش و پشتیبان اقدام به ثبت نام نمایند. متقاضی مستقل به کسی گفته می شود که مجوز تنها برای یک نفر و برای خودش ایجاد اشتغال کند. متقاضی تحت پوشش نیز به کسی گفته می شود که در سامانه اعلام بیکاری کند که تقاضا دارد که توسط فرد پشتیبانی به کارگیری شود. متقاضی پشتیبان نیز به کسی گفته می شود که حداقل پنج سال سابقه کار مرتبط با شغل مورد تقاضا داشته باشد و بر اساس تعداد نفراتی که در مجوز صادره قید شده است متعهد به کارگیری افرادی که به عنوان تحت پوشش اقدام به ثبت نام کرده اند، شود.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: همچنین در روشی دیگر افراد می توانند با داشتن شرایط قانونی اقدام به راه اندازی شرکت های تعاونی مشاغل خانگی کنند. در این حالت شرکت باید حداقل بیست نفر را به کار گیرد.
7375 /1876

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

لقمه حرام جهت گیری های انقلاب را خراب می کند/ مصلحت شناسی مردم

کارتونیست جهرمی، رتبه دوم جشنواره ملی گلستان را کسب کرد

شیراز میزبان همایش ادبیات معاصر ایران است

دیدار هیات امنای همایش ملی ریحانه النبی با مراجع تقلید در قم

جهانگردی روی زین دوچرخه

پیام همایش ریحانه النبی از مرزها خواهد گذشت

مطبوعات در قالب تشکل های صنفی، بنیه مالی خود را تقویت کنند

راه اندازی سامانه بین المللی ثبت اطلاعات در بیمارستان نمازی شیراز

فرمول های جدید برای حل مشکلات در زمان بحران لازم است

بلیط کنسرت بهنام بانی در شیراز از 50 هزار تا 110 هزار تومان

جشنواره قصه ‌گویی نوآموزان و دانش‌آموزان جهرمی برگزار شد

تخت جمشید را از آسیب بازدیدهای پرشمار نوروزی حفظ کنید

شماره 35 مجله «ایران‌مهر» منتشر شد

3 شهر فارس نامزد پایتخت کتاب ایران هستند

برگزیدگان جشنواره منطقه‌ای قصه‌گویی معرفی شدند/تقدیر از 10کتابدار

صندوق خرما با مشارکت بخش خصوصی راه اندازی می شود

27 گروه در جشنواره موسیقی فجر فارس هنرنمایی می کنند

برگزیدگان جشنواره منطقه‌ای قصه‌گویی در شیراز معرفی شدند

سه شهر فارس در جمع نامزدهای اصلی پایتختی کتاب ایران

شیراز میزبان بزرگان موسیقی ایران

سینما، نمایش و موسیقی در فارس درآمدزا شده است

شیراز 10 روز میزبان گروه های موسیقی فجر است

زمین لرزه 4 ریشتری محمله خنج را لرزاند

افزایش اماکن اجرای موسیقی در شهر ادب و هنر

ذخیره مفید آب سدهای فارس به 27 درصد رسیده است

کتاب سرباز کوچک امام در جهرم معرفی شد

سینما، نمایش و موسیقی در فارس درآمدزا شده است

اختتامیه هجدهمین جشنواره فیلم فجر شیراز/ سرخپوست فیلم برگزیده مخاطبان شیرازی

برگزاری پانزدهمین جشنواره موسیقی فجر فارس/ اجرای 27 گروه موسیقی در شیراز

سه شهر فارس نامزد پایتختی کتاب ایران شدند

«سرخپوست» منتخب مخاطبان شیرازی شد/32 درصد رشد مخاطب سینما

فارس همیشه قدی افراشته در حوزه فرهنگ و هنر دارد

خبرگزاری مهر برترین رسانه سینمایی فجر شیراز شد

بخش خصوصی فرصت نمایش بی‌طرفانه فیلم‌ها را فراهم کرد

3700 نفر در جاده های فارس گرفتار شدند/ خسارت جانی وارد نشد

نورآباد رکورددار میزان بارندگی فارس شد

برقراری بیش از نیم میلیون تماس با سامانه اورژانس 115 شیراز

افزایش 177 درصدی میانگین بارش های فارس در سال زراعی جاری

پیروزی فجر در دربی شیراز و پیروزی خانگی ملوان برابر سرخپوشان

25 تن چوب قاچاق در مرودشت کشف شد

کتاب رابطه خدا و انسان در اساطیر ملل منتشر شد

جشنواره منطقه ای قصه گویی کتابخانه های عمومی کشور آغاز شد

متکدیان به اتوبوس های شیراز رسیدند/ شهرداری پاسخگو نیست

وعده ها برای دوره بعدی به یادگار ماند/«قسم» به پایان باز جشنواره

تملک باغ‌های شیراز به عنوان یک پروژه ملی در دولت مطرح شود

برف مدارس سه شهرستان فارس را تعطیل کرد

نخستین جشنواره‌ قصه گویی در شیراز آغاز به کار کرد

رقابت قصه‌گویان جنوب کشور در شیراز آغاز شد

نخستین جشنواره‌ قصه گویی در شیراز آغاز به كار كرد

25هزار مخاطب از جشنواره فیلم فجر شیراز استقبال کردند