پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

برگزاری دومین جلسه محاكمه متهم به اخلال در بازار ارز اقتصادي

برگزاری دومین جلسه محاكمه متهم به اخلال در بازار ارز

  بزرگنمايي:

پیام فارس- صبح دوشنبه ٧ آبان، دومین جلسه علنی دادگاه متهم پرونده اخلال در نظام اقتصادی، از طریق اخلال در بازار ارز، در محل شعبه ویژه رسیدگی به جرائم مفسدین و اخلالگران اقتصادی استان فارس واقع در دادگاه انقلاب شیراز به ریاست قاضی سید محمود ساداتی و مستشاری قاضی محسن رجایی‌نیا و علی فرهادی‌پور به شکل علنی برگزار شد .

در این جلسه محاکمه که جمعی از خبرنگاران حضور داشتند، بعد از تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید، سید محمود ساداتی رئیس دادگاه با اشاره به علنی بودن این جلسه، با استناد به مفاد قانون تاکید کرد که انتشار نام و تصویر متهم فاقد ممنوعیت قانونی است .

ساداتی سپس خاطرنشان کرد که در این جلسه برای دومین بار به اتهامات میامحمد آخوندزاده فرزند شیرمحمد مبنی بر اخلال در بازار ارز به شکل علنی رسیدگی خواهد شد .

وی خاطرنشان كرد: متهم این پرونده در فاصله‌ی سال‌های 1390 تا 1396 علی‌رغم اینکه هیچ‌گونه کارت اقامت و مجوز قانونی برای فعالیت‌های اقتصادی در ایران نداشته است اما اقدام به افتتاح چند حساب قرض‌الحسنه و پشتیبان و گردش مالی در بانك صادرات كرده و همچنین به عنوان عضو هیئت مدیره یک شرکت تجاری فعالیت داشته است .

در ادامه كوروش زارعی، سرپرست دادسرای انقلاب استان فارس به عنوان نماینده دادستان، در دفاع از كیفرخواست صادره علیه متهم با اشاره به روند شناسایی و بررسی متهم بیان كرد: به استناد گزارش‌ها و تحقیقات انجام شده، متهم اقدام به قاچاق در بازار ارز به ارزش بیش از 20 هزار میلیارد ریال ارز به کشور افغانستان و بالعکس کرده است .

وی تصریح كرد: با توجه ادله و مستندات موجود كه در نخستین جلسه كه به طور مفصل و مشروح اعلام شد، به استناد ماده ٣٠ قانون مجازات قاچاق كالا و ارز مجددا تقاضای رسیدگی دارم .

متهم در دفاع از اتهام صادره از سوی مراجع قضایی با بیان اینكه من در كار ارز نبوده و نیستم، گفت: از هیچ كسی حواله‌ای دریافت نكرده‌ام و مدارك بنده نیز در اداره اطلاعات موجود است .

میامحمد با بیان اینكه دارای گذرنامه تجاری و روادید برای فعالیت آزاد در ایران هستم، ادامه داد: با توجه به اینكه بنده فارسی زبان نیستم در اولین جلسه محاكمه نتوانستم به خوبی از خود دفاع كنم .

او با تاكید مجدد بر اینكه در ایران حساب ارزی نداشته‌ام، گفت: واریزی‌ها به شكل انتقال از طریق كارت به كارت بوده است .

قاضی ساداتی در خصوص ادعای فوق متهم بیان كرد: با استعلام از بانك صادرات مشخص شد كه هیچ انتقال كالایی وجود نداشته و همه مبالغ مشخص به شكل نقدی به افرادی انتقال داده شده كه برخی به اتهام قاچاق مواد مخدر دستگیر شده‌اند .

وی عنوان كرد: به عنوان مثال یكی از واریزی‌های بانكی متهم به میزان ٦٦ میلیون تومان به حساب خانم زینب ریگی‌نژاد بوده كه هم‌اینك در زندان به سر می‌برد .

متهم در این باره ادعا كرد كه توسط یك شخص حقیقی اقدام به خرید كنجد در پاكستان كرده و برای پرداخت مطالبه جنس خریداری شده شماره كارت این زن برای واریز داده شده و اطلاعی از وجود این زن ندارد .

وی در پاسخ به قاضی ساداتی كه خواستار توضیح در خصوص چرایی واریزی پول ایران توسط وی به مافیای مواد كه بعضا تبعه پاكستان هستند و معروف به باند تمساح خلیج نیز گفت: افراد این باند را نمی‌شناسم و پولی به حساب آنها واریز نكرده‌ام .

اما قاضی ساداتی اعلام كرد كه اسناد بانكی حكایت از انتقال حواله‌های نقدی از طریق درگاه‌های اینترنتی و كارت به كارت به افراد مشخص از كشورهای دیگر دارد .

 

وی همچنین تاكید كرد كه مسئولین بانك مربوطه نیز در رابطه با این پرونده تحت تعقیب قضایی قرار خواهند گرفت .

رئیس دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم مفسدین و اخلال‌گران اقتصادی دادگاه انقلاب اسلامی استان فارس یادآور شد: طبق قانون بانك مركزی، هیچ اتباع خارجی غیرمجاز در ایران حق افتتاح حساب بانكی و تراكنش‌های الكترونیكی ندارد اما متهم تنها با داشتن گذرنامه تجاری اقدام به افتتاح حساب قرض‌الحسنه و پشتیبان كرده است.

قاضی ساداتی اظهار كرد: از اداره كار استعلام كردیم و اعلام شد كه ایشان حق كار در ایران نداشته است و همچنین مالیاتی بابت فعالیت‌های بانكی در سامانه‌های اقتصادی ایران توسط متهم طی مدت فعالیت ثبت نشده است .

ستایشگر، وكیل متهم نیز در این جلسه خواستار اجرای عدالت قضایی در خصوص محاكمه متهم شد و گفت: تجارت بین ایران و افغانستان سنتی است و مبادله بانكی ببن این دو كشور وجود ندارد .

وی ادامه داد: موكل با داشتن كارت بازرگانی و گذرنامه تجاری مجاز به فعالیت در ایران بوده است.طبق ضوابط موجود در گذرنامه، میامحمد مجاز به اقامت در طول دوره فعالیت دارد .

ستایشگر با اشاره به وجود شركت بهتا تجارت به عنوان یكی از مواردی  كه در پرونده موكل به عنوان اتهام مطرخ شده هم گفت: این شركت براساس موازین قانونی راه‌اندازی شده اما به دلیل ركود بازار آن را منحل كرده است .

وی با تاكید بر اینكه باید مقدمه موضوع پرونده را كه همان بانك است، در ابتدا مورد محاكمه قرار دهند، گفت: موكل بر اساس كارت بازرگانی اقدام به خرید اجناس ایرانی براساس ضوابط قانونی برای خروج از كشور كرده است .

وكیل متهم با تاكید بر این نكته كه گردش مالی حساب موكل اشتباه شده و تقاضای كارشناسی داریم، افزود: برای تجارت مبالغ اعلام شده در گردش مالی موكل، قابل توجه نیست .

ستایشگر همچنین اظهار كرد: موكل در آذرماه سال گذشته به اتهام بالا بودن گردش مالی دستگیر شده در حالی‌كه بازار ایران در فروردین ٩٧ تاكنون دچار دگرگونی شده و اتهامات وارده به موكل شامل شرایط هفت ماهه اول امسال ایران نمی‌شود .

وی تصریح كرد كه موکل را بی‌گناه و بری از اتهامات انتسابی می‌دانم .

میامحمد آخوندزاده نیز در آخرین دفاع با حضور در جایگاه متهم گفت: به كرات اعلام كردم كه تجارت بین ایران و افغانستان سنتی است .

وی با بیان اینكه دفاع وكلای خود را قبول دارم، خطاب به ریاست دادگاه افزود: بنده نسبت به برخی قوانین جمهوری اسلامی اطلاعی نداشتم و اگر از نظر شما مرتكب اشتباه شده‌ام، تقاضا می‌کنم با رأفت اسلامی برخورد انجام شود .

زارعی، نماینده دادستان و سرپرست دادسرای انقلاب استان فارس در خاتمه این جلسه بیان كرد: وكیل متهم مدعی است كه گردش مالی بالا دال بر وجود جرم نیست، اگرچه این ادعا صحیح است لیكن با توجه به منشا مراودات مالی، بزه قاچاق محسوب می‌شود و با توجه به اینكه هرگونه فعالیت تجاری و ارزی بدون رعایت تشریفات قانونی مشمول بزه است، لذا مراودات مالی متهم مشمول قاچاق بوده و به استناد قانون مجازات مرتكبین به اخلال‌گران اقتصادی،  تقاضای صدور حكم و مجازات متهم را دارم

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

فارس در رتبه پنجم تردد جاده‌ای کشور

60 هزار فقره تسهیلات کشاورزی در فارس مشمول مهلت شده است

برگزاری طرح آرامش بهاری در 500 بقعه متبرکه

فارس در رتبه پنجم تردد جاده‌ای کشور

رد پای سیاست‌گذاران در نابسامانی‌های اقتصادی/ تحریم بازیگر نقش اول نیست

روند توسعه منطقه ویژه اقتصادی لامرد شتاب گیرد

بازار را کاملا رصد می‌کنیم/ کمبود کالا نداریم

فضای رخوت و سستی بر صادرات فارس حاکم است

صادرات فارس از نظر ارزی 35 درصد افزایش داشته است

نوید گره گشایی از مشکل کارخانه آزمایش مرودشت داده شد

عرضه میوه طرح تنظیم بازار در فارس آغاز شد

آغاز به کار اولین نمایشگاه روستاگردی فارس در شیراز

ایجاد تشكل‌های تخصصی كسب و كار از سال 98 در اتاق فارس

بیانیه گام دوم تکلیف مدیران و سیاستگزاران را مشخص کرده است

گام دوم انقلاب مشخص کننده مسیر انقلاب است

بهره برداران به سمت کشاورزی دانش بنیان بروند

آماده تامین سوخت خودروی هموطنان در سفر به فارس هستیم

ارزان‌ترین تسهیلات کشاورزی مربوط به گلخانه‌هاست

حرکت به سمت کشاورزی دانش‌بینان یک الزام است

عرضه میوه طرح تنظیم بازار 25 اسفند در فارس آغاز می شود

180هزار میلیارد ریال به اشتغال روستایی کشور اختصاص یافته است

همه فعالیت های دستگاه ها پیوست اشتغال داشته باشد

افزایش 15 درصدی مصرف بنزین در ایام نوروز/ تامین سوخت به اندازه نیاز

حمایت از بخش خصوصی مورد تاکید بیانیه گام دوم انقلاب است

وصول بیش از 310 میلیارد ریال حقوق دولتی از معادن فارس

وصول 310 میلیارد ریال حقوق دولتی از معادن فارس

فارس و بازار خرید در آستانه نوروز

ناگزیر از اعمال محدودیت در کشاورزی هستیم

وابستگی کامل زیرساخت‌ها به انرژی برق ضعف است

نرخ مصوب آجیل و خشکبار در شیراز اعلام شد

مسافران از سایت های نامعتبر بلیت نخرند

جاده‌های فارس 170 نقطه حادثه‌خیز دارد

افتتاح سه پروژه آبخیزداری در فارس

2 طرح آبخیزداری در کازرون به بهره برداری رسید

بهبود وضعیت معابر شیراز برای نوروز/ کارگاه‌ پروژه‌ها کوچک می‌شود

محدودیت و ممنوعیت‌های ترافیکی فارس در نوروز 98

برنامه ریزی جامع برای تامین سوخت در نوروز شده است

سهم 860 میلیارد تومانی فارس از تسهیلات تولید و اشتغال

قدردانی از حامیان حقوق مصرف کنندگان در فارس

88 واحد برتر حامی حقوق مصرف کننده در فارس معرفی شدند

اتمام فاز نخست حفاری خط 2 مترو در شیراز

گذر از تابستان 98 در گرو مصرف بهینه برق است

طلافروشان پیشکسوت شیراز خانه نشین شدند

صادرات غیرنفتی فارس 111 درصد رشد یافت

مناسبات تجاری ایران و عراق به 20 میلیارد دلار افزایش می یابد

وضعیت تورم طی بهمن ماه در کشور

مراکز خدماتی بدون اخذ مجوز حق افزایش قیمت ندارند

افزایش 20 میلیارد دلاری توسعه روابط تجاری بین ایران و عراق

انداختن توپ به زمین دلال و تحریم‌ حلال مشکل اقتصاد نیست

عامل اختلال در تلفن همراه مشکل فنی خارج از فارس بود