پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

بازار مسکن آباده؛ بازگشت به عصر کالا به کالا اقتصادي

بازار مسکن آباده؛ بازگشت به عصر کالا به کالا

  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- بازار پر فراز و نشیب زمین و افزایش بی قاعده قیمت مِلک در استان فارس موجب شده است تا بازار خرید و فروش مسکن در شمالی ترین شهرستان فارس یعنی آباده با رکود بیشتری مواجه شود طوری که اکثر مشاورین املاک یا در حال تعطیلی هستند و یا کسب و کارشان کساد است.
بازار مسکن از حدود پنج سال پیش و پس از افزایش قیمت ها با رکود شدیدی مواجه شد و کاهش قدرت خرید متقاضیان منجر به این شد که تقاضا در بازار مسکن به شدت کاهش و بازار رهن و اجاره افزایش یابد.
از سوی دیگر ، با وجود در پیش گرفته شدن سیاست هایی همچون تقویت تقاضای مسکن، کاهش سود تسهیلات بانکی، افزایش رقم تسهیلات به ویژه برای خانه اولی ها، تاکنون انتظارها برای خروج مسکن از رکود خرید و فروش محقق نشده است.
**نبود مقررات لازم الاجرا در قیمت گذاری واحدهای مسکونی
در محله هایی از آباده که تعداد ساختمان های نوساز و حجم ساخت وساز در آنها قابل توجه است، دیده می شود که کشش قیمت های نوساز موجب شده تا سطح قیمت فروش در آن محل بالا برود، البته افزایش تعداد فروش در این چنین محله هایی نیز به نوعی در تعدیل قیمت موثر است.
تراکم بالای واحد مسکونی در یک مجتمع، نمای ساختمان ها، دکوراسیون داخلی نیز از جمله پارامترهایی هستند که باعث می شود دو آپارتمان مشابه در یک محله، با قیمت های متفاوت فروخته شوند.
یکی از بنگاه داران آباده در گفت و گو با ایرنا گفت: در بازار مسکن مقررات لازم الاجرا، تکالیف دستوری یا قاعده مشخصی برای قیمت گذاری واحدهای مسکونی فروشی وجود ندارد، اما بنگاه داران املاک در اعلام اولین قیمت به هر دو طرف خریدار و فروشنده نقش کلیدی دارند.
علی اکبر عرب شیبانی افزود: نبود منطق در بازار کارشناسی مسکن نیز از جمله دلایلی است که عموما موجب شده تا مثلا قیمت یک خانه در شرق آباده به متری 400هزار تومان و قیمت خانه ای دیگر با همان ویژگی در غرب این شهر به مرز یک میلیون تومان در هر متر مربع برسد.
**متراژ خانه ها، محله و نمای ساختمان در تعیین قیمت مسکن تاثیرگذار است
هرچند ویژگی هایی که یک ملک را برای فروش جذاب می کند تقریبا در تمام نقاط آباده یکسان است اما برخی از کارشناسان املاک در این شهرستان همچنان معتقدند که داشتن موقعیت جغرافیایی مناسب، استفاده از مصالح مرغوب، داشتن پارکینگ و آسانسور از جمله مواردی است که قیمت یک مِلک را تعیین می کند.
محمد رضانیا که فعال بازار مسکن در آباده است می گوید: متراژ خانه ها، محله و نمای ساختمان در تعیین قیمت از سوی فروشندگان، تاثیرگذار است به طور مثال خانه ای که نمای سنگ دارد، گرانتر از خانه ای است که نمای قدیمی یا آجر سه سانتی دارد،یا تجهیزات درون آپارتمان نیز می تواند مترمربعی 200 هزار تا 500 هزار تومان بر ارزان یا گران بودن ملک تاثیرگذار باشد.
خانه ای که دارای سرامیک درجه یک یا پارکت است و سرویس های بهداشتی اش اروپایی است، گران نتر از خانه هایی است که از مصالح ایرانی استفاده کرده اند.
همچنین یکی دیگر از انبوه سازان مسکن در آباده معتقد است که داشتن پارکینگ در مسکن های آباده، سبب افزایش قیمت ملک به میزان 10 تا 20 میلیون تومان می شود و خانه های بدون پارکینگ عمدتا ارزان تر از خانه های دارای پارکینگ هستند.
**نمی توان یک فرمول ثابت برای تعیین قیمت مسکن ارائه کرد
به گفته یکی از مشاوران املاک در آباده ویژگی دیگری که در قیمت گذاری مسکن تاثیر گذار است، فرهنگ منطقه محسوب می شود. او می گوید: برخی از مناطق در آباده به دلیل آنکه دارای فرهنگ بالاتری تلقی می شوند، قیمت آن متری حدود 500 تا یک میلیون تومان نیز از سایر محله ها بالاتر است. البته این موضوع به جز ویژگی های عمومی مانند مصالح ساخت، نقشه خوب،پارکینگ، موقعیت ملت،نورگیر بودن و رفتار مالکین است.
تجربه برخی مشاوران املاک از خرید و فروش در این شهر نشان می دهد که نمی توان بدلیل تنوع سلیقه، یک فرمول ثابت برای تعیین قیمت مسکن ارائه کرد و معمولا در هر منطقه نوسان قیمت وجود دارد حتی برخی از خانه ها مشتریان خاص خود را دارند و بر اساس ویژگی هایی مانند جنس مصالح ساختمانی، دکوراسیون خانه و دارا بودن چند پارکینگ بر اساس محله ای که در آن واقع هستند، قیمت گذاری می شود.
**عمده خرید و فروش مسکن در آباده به صورت کالا به کالا است
محمدرضا اکبری یکی از انبوه سازان در استان فارس اذعان دارد که رکود خرید و فروش باعث شده سازندگان تازه کار و حتی با تجربه دیگر رغبتی از خود برای دست گرفتن کار جدید نداشته باشند و در حال حاضر چون خرید و فروش راکد است بهتر است سرمایه خود را در بانکها سپرده گذاری کنند تا علاوه بر اینکه سود مناسبی ازاین بابت به دست می آورند در زمان رونق بتوانند مجددا ساخت و ساز کنند.
تغییر رفتار متقاضیان مسکن که هنوز منتظرند قیمتها پایینتر بیاید به سازنده ها نیز سرایت کرده به طوری که این روزها بساز بفروش ها را نیز به این فکر انداخته است که به جای اینکه ساخت و ساز کنند و یا حتی سرمایه خود را در بانکها سپرده گذاری کنند اقدام به پیش خرید مسکن از افرادی که تمایل به ساخت و ساز داشته و پول لازم هستند، کنند.
بسیاری از مردم به خرید نقدی آپارتمان های نوساز تمایلی نشان نمی دهند و این روزها در شمالی ترین شهرستان استان فارس، خرید فروش بیشتر به صورت کالا به کالا صورت می گیرد یعنی مِلک در ازای مسکن، اتومبیل،باغ و یا زمین معاوضه می شود.
** 1400 واحد مسکن مهر در آباده
رئیس اداره راه و شهرسازی آباده در گفت و گو با ایرنا گفت: از سال 88 تا 92 در شهرستان آباده، یک هزار و 400 واحد مسکن مهر ساخته و تحویل متقاضیان شده است.
جابر امینی اظهار کرد: 2 هزار واحد دیگر نیز به صورت وام خود مالک به افرادی داده شده است که خودشان پیش از این زمین در تملک داشته و برای خود مسکن ساخته اند.
وی یکی از علل رکود بازار مسکن در آباده را عدم عرضه و تقاضا دانست و گفت: متاسفانه در چندسال گذشته سرمایه گذاری اضافه بر نیاز در آباده دیده نمی شود و این امر موجب شده که افراد برای خرید، فروش و یا ساخت مسکن در آباده تمایلی نداشته باشند.
رئیس اداره راه و شهرسازی آباده با بیان اینکه این موضوع تنها به شهر آباده ختم نمی شود و در شهرهای تابعه همچون صغاد، بهمن، سورمق و ایزدخواست نیز این موضوع دیده می شود، اضافه کرد: برخی معتقدند که اگر در بحث مسکن در آباده سرمایه گذاری کنند و آزادراه راه اندازی شود، این شهرستان با رکود جدی مواجه خواهد شد و به قول معروف ضرر می کنند که این فرهنگ و تفکر غلطی است.
امینی با بیان اینکه با ثبت جهانی منبت آباده و معرفی این شهر در حوزه گردشگری به دنیا، شاهد رشد این شهرستان خواهیم بود، اظهار داشت: شهر آباده در توسعه به جهش نیازمند است و اگر در حوزه گردشگری دقت نظر شود قطعا این رونق اقتصادی بر حوزه اقتصاد، مسکن و شهرسازی تاثیر جدی خواهد گذاشت.
وی عملکرد شهرداری در تفکیک اراضی را موجب ایجاد تنوع در انتخاب و خرید زمین برای متقاضیان در آباده دانست.
به هر حال با رونق اقتصادی در کشور و کاهش تورم می توان به خروج بازار مسکن از رکود فعلی امید داشت اما وقتی قیمت حمل و نقل و مصالح ساختمانی روز به روز افزایش می یابد غیر عقلانی است که بگوییم قیمت مسکن نیز پایین خواهد آمد.
شهرستان آباده در 278 کیلومتری شمال شیراز واقع است.
9864/ 2027
گزارش از علی سعادت

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/05/28

گوشی موبایل باز هم ارزان می شود، عجله نکنید

سیب‌ زمینی و خرما در صدر گرانی کالاهای اساسی

تکذیب هزینه 250 میلیون دلاری برای صندوق 206

138 صندوق توسعه کشاورزی در کشور راه‌اندازی شده است

نامه تند توکلی به سران قوا : فکری برای مستاجران کنید

دو دستور روحانی برای انتشار حقوق مدیران

هفته دولت 1800 میلیارد ریال پروژه در فارس افتتاح می‌شود

حریق ارتفاعات سعدی خسارتی وارد نکرده است

بهره‌برداری از ٣١٩ میلیارد تومان پروژه گازرسانی در هفته دولت

تازه‌ ترین قیمت خودرو‌های وارداتی 98/05/27

وضعیت مناسب تخصیص اعتبارات سال 97 استان فارس/ نرخ 36 درصدی تورم

توقیف یک دستگاه تریلر حامل ریشه شیرین بیان غیر مجاز

جذب 98 درصدی اعتبارات اسناد خزانه در فارس

گوشی موبایل ارزان شد

تحویل 20هزار خودروی دپو شده به مشتریان

یارانه نقدی مردادماه امشب واریز می‌شود

کاشت کنجد در شهرستان جهرم به یکصدهکتار رسیده است

تفاهمی برای توسعه زیرساخت‌های عمرانی فارس

دریافت نظرات کارشناسی در مورد لایحه مالیات بر ارزش افزوده

جهانگیری : فساد گسترده مردم را رنج می‌دهد

مواد شوینده هم گران شد!

موج گرانی مسکن در اطراف تهران

قیمت سکه 80 هزار تومان حباب دارد

اجرای آیین نامه حمایت از کسب و کارهای نوپا در قالب طرح نوآفرین

آغاز فصلی جدید در اقتصاد استان فارس/ تمرکز بر کشورهای هدف صادراتی

شکستگی لوله علت انباشت آب در منازل شهرک بهشتی شیراز

کشاورزان به توصیه‌ها عمل کنند متضرر نمی‌شوند

سفر وزیر کشاورزی به فارس

مطالبه ٤ هزار میلیارد تومانی شهرداری شیراز از بخش دولتی

اولین گام ایجاد خط تراموا در شیراز برداشته شد

4 طرح سرمایه‌گذاری خارجی جدید در فارس تصویب شد

15 واحد مسکن مددجویی در شیراز افتتاح می شود

آغاز به کار نمایشگاه صنایع کوچک و متوسط در شیراز

ابلاغ بخشنامه بخشودگی جرائم مالیاتی

فیمت خودرو در بازار امروز 98/05/22

رفتار اخلاقی کلید پایداری کسب و کار است

تامین وثیقه سرمایه‌گذاران برای دریافت تسهیلات

گزارش کمیته تخصصی پیرامون هتل نیمه کاره آسمان/ لزوم مقاوم سازی موقت سازه

قیمت خودرو امروز 98/05/20

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/05/20

بدهکاری بیش از 168 میلیارد ریالی راهداری فارس

25 هزار واحد مسکونی در شهر صدراساخته می شود

کارگاه متخلف تولید کنسرو ماهی در استان فارس کشف شد

تورم احتمالی مواد غذایی تا پایان سال؛ 70درصد

نیروگاه گازی صدرا تاییدیه زیست محیطی دارد

افزایش 30 درصدی قیمت پوشاک در ماه های اخیر

مقام اول فرونشست را در جهان داریم/ آب در ایران خیلی ارزان است

اعمال سیاست صحیح برای کشت و فروش گوجه‌فرنگی

نگران نرسیدن حقابه تالاب بختگان هستیم