پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

آب نقش تعیین کننده ای در تامین امنیت غذایی کشورمان دارد اقتصادي

آب نقش تعیین کننده ای در تامین امنیت غذایی کشورمان دارد

  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی گفت: آب نقش تعیین کننده حساسی در تامین امنیت غذایی در کشورمان دارد.
روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس در گزارش روز جمعه خود به نقل از علی اکبری در همایش تحریم، امنیت غذایی و همبستگی ملی افزود: امروز دشمنان با ایجاد یک تهدید به دنبال بروز مشکلات دیگری برای مردم هستند که می توان با برنامه ریزی و همبستگی این مشکلات را پشت سرگذاشت.
وی ادامه داد: کاهش بارندگی ها و برداشت نامناسب و بی رویه از منابع آبهای زیرزمینی و همچنین بی توجهی به مسائلی همچون کشت های کم آب بر استفاده از تکنولوژی های نوین آبیاری سبب شد که امروز بسیاری از روستائیان به حاشیه شهرها کوچ کنند و حاشیه نشینی در کشور گسترش یابد.
وی ادامه داد: امروز حدود 19 میلیون حاشیه نشین در کشور داریم که این تعداد در حال افزایش است و آسیب های اجتماعی متعددی را نیز برای کشور ایجاد کرده است.
او اظهار داشت: در مواردی نیز که در برنامه ششم توسعه نیز آنجا که بنا بود بانک های نقش حمایتی از کشاورزان داشته باشند، آنقدر قوانین پرداختی و حمایتی را تغییر دادند که در نهایت به نفع خودشان تمام شد.
نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس هم با اشاره به مشکلات ناشی از تحریم های خصمانه دشمنان گفت: علاوه بر این، آنچه که زمینه ساز بروز مشکلاتی در کشور شده بحث کم آبی است.
محمد صادق حمیدیان افزود: در چنین شرایطی در اولویت قرار داشتن منافع شخصی بر منافع ملی نیز بر تشدید مشکلات افزوده و می بینیم که در حالی که کشور از مساله بی آبی با مشکل جدی مواجه است برخی برای دریافت مجوز حفر چاه به فشارهای سیاسی متوسل می شوند.
وی ادامه داد: در وجود تهدید و تحریم شکی نیست اما ما نه تنها برای رفع آنها کوششی نکرده ایم بلکه با ایجاد یک جو نامناسب در موضوع اقتصاد و ارز به وخیم تر شدن اوضاع کمک کرده ایم.
او اظهار داشت: تدوین نشدن سیاست ها، عدم پیش بینی گروه مقابله با تحریم، نبود برنامه منسجم در حوزه امنیت غذایی از جمله کاستی هایی است که در حوزه مقابله با تحریم ها احساس می شود.
حمیدیان گفت: هدف تحریم ها از بین بردن غذا و دارو نیست بلکه ابزاری است برای بی ثبات کردن نظام سیاسی کشور چرا که تحریم ها زمانی می تواند موثر باشد که هزینه های تحریم برای یک کشور بیش از 2 درصد تولید ناخالص ملی باشد.
وی، تنها راه مقابله با تحریم ها را توجه به تولید داخل دانست و افزود: حمایت های دولت در سیاست کمک هزینه ای بخش کشاورزی نقش فراوان دارد اما دولت باید از کشاورزی خارج شود تا بخش کشاورزی با سیاست عرضه و تقاضا فعالیت کند اما می بینیم که دولتی ها هنوز در بخش هایی حضور دارند.
نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس تصریح کرد: دولت از بخش کشاورزی خارج شود تا با اولویت بخشیدن به عرضه و تقاضا فعالیت های کشاورزی و نرخ گذاری انجام شود.
او افزود: چرا هرچه قوانین محدود کننده از مجلس می گذرد قبل از صدور آیین نامه با یک تماس تلفنی اجرایی می شود اما قوانینی که در جهت توسعه کشاورزی و تولید می آید با ارائه بخشنامه هم اجرایی نمی شود؟
حمیدیان ادامه داد: امروز تولید در کشور در اولویت قرار ندارد و کشاورزی و تولید کننده صنعتی ما هم حتی در رده های هشت تا 10 اولویت بندی هم قرار ندارند که نباید انتظار داشت با داشتن چنین نگرشی موفقیتی هم حاصل شود.
وی افزود: در استان فارس قانونگذار تمهیداتی برای بخشودگی جرائم کشاورزان تصویب کرد که به جز بانک کشاورزی هیچ بانک دیگری آنرا نپذیرفت.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس هم، در خصوص جایگاه کشاورزی این استان در کشور گفت: 9 و 2 دهم درصد ارزش افـزوده بخـش کشاورزی کشور، حدود 10 درصد کل تولیدات کشاورزی کشور و 40 درصد ارزش دلاری صـادرات غیر نفتی متعلق به فارس است.
محمد مهدی قاسمی افزود: امروز مواردی همچون وابستگی به واردات برای تامین برخی از نهاده های مورد نیاز تولید، مقررات و بروکراسی های پیچیده و زمان بر اداری، عدم خوداتکایی در محصولاتی مانند برنج و شکر در استان، افزایش هزینه تولید و قیمت تمام شده محصولات کشاورزی و به خطر افتادن تولید پایدار به دلیل کاهش سرمایه و نوسانات بازار از مهمترین چالش های بخش کشاورزی استان در نتیجه تحریم ها است.
وی ادامه داد: متاسفانه به بخش کشاورزی استان متناسب با ظرفیت های آن در زمینه ایجاد اشتغال پرداخته نشده که امیدواریم شرکت های نوپا (استارتاپ ها) برای فعالیت در بخش کشاورزی پویا وارد شوند.
او گفت: با وجود کمک آبی در استان، معتقدیم که با بهره گیری از علم و تکنولوژی در کنار زراعت و کشاورزان می توان آب موجود در استان 2 برابر ظرفیت فعلی محصولات کشاورزی تولید کرد.
6122/ 2027

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

افزایش حقوق؛ 30 یا 25 درصد یا حداقل 3 میلیون

فارس، خاستگاه گل نرگس

پرداخت 4500 میلیارد تومان برای بسته‌های حمایتی

هیچ مشکلی برای پرداخت تسهیلات اجرای طرح آبیاری نوین نداریم

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/10/27

یارانه نقدی چه کسانی حذف می‌شود؟

افزون بر 15 هزارهکتار در فسا به کشت پاییزه اختصاص یافت

تصویب 6210 طرح اشتغال فراگیر و روستایی در فارس

آخرین وضعیت متراژ مسکن در تهران

هویت مهمترین دغدغه‌ سیاستگذاران شهرهای جدید است

قیمت خودروهای داخلی و خارجی در بازار

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/10/26

قیمت سه پرس کباب لاکچری؛ 744 هزار تومان!

برداشت دانه روغنی کینوا در شهرستان جهرم آغاز شد

تلاش بانک های فسا برای دادن تسهیلات قابل توجه نیست

وجود 15 هزار کارگر در زرقان، ظرفیت مهمی برای این بخش است

6 هزار طرح اشتغال روستایی و فراگیر در فارس تصویب شد

مطالبه گری جوانان بهبود شرایط اقتصاد را تسریع می کند

بخشودگی یا تمدید تسهیلات کشاورزان در فارس

کاهش قدرت خرید مسکن در دهک‌های مختلف

گازرسانی به روستاهای فارس، دستاورد 40 سالگی انقلاب

جذب 84 درصدی اعتبارات تسهیلات اشتغالزا

پراید، ارزان‌ترین خودروی جهان

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/10/25

واردات خودرو بدون انتقال ارز ممنوع شد

جرائم 3 سال تاخیر وام های کشاورزان خسارت دیده فارس بخشیده شد

آتش افروختن در باغ برای جلوگیری از سرمازدگی محصول موثر نیست

اختصاص مشوق به سرمایه‌گذاران در کازرون

بهره‌برداری از کارخانه کاغذ زاگرس به زودی در فارس

پیشنهاد عدم افزایش حقوق مقامات در سال 98

جزئیات سومین مرحله عرضه نفت خام در بورس

بازار مسکن در رکود کامل

مهمترین عوامل جهش تورم در تابستان امسال

تاثیر طرح کاهش صفر‌های پولی ملی بر اقتصاد

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/10/24

بسته حمایتی فقط به یارانه‌بگیران تعلق می‌گیرد

چرا ناگهان مرغ گران شد؟

بازار خودرو در شوک فرو رفت

کاهش 18 درصدی سطح اشغال هتل‌های فارس

یارانه کودکان بازمانده از تحصیل افزایش می‌یابد

استاندار فارس: تنوع کالای صادراتی مورد توجه باشد

تک نرخی کردن ارز، راه برون رفت از مشکلات است

تنوع بخشی به محصولات صادراتی فارس

تک نرخی شدن ارز بهترین راهکار خروج از بحران است

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/10/23

کاسبی برخی نهاد‌ها از عوارض شخص ثالث

انجمن گل نرگس تشکیل شد

صدور 147 پروانه استاندارد در فارس

بزرگترین پروژه شهری کشور در پایان مسیر

هشدار جهادکشاورزی فارس به باغداران/ سرمای شدید در راه است