پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

نوای کودکان شیراز برای صلح طنین می افکند فرهنگي

نوای کودکان شیراز برای صلح طنین می افکند

  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- کنگره بین‌المللی سلامت برای صلح که از 23 تا 25 آبان‌ماه به میزبانی شیراز برگزار می‌شود، شاهد هنرنمایی اعضای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فارس است که سرودی برای صلح و ترانه‌ای با آرزوی پیوند و دوستی می‌خوانند و در گیرودار آن تمرین تعامل و هنر زندگی می‌کنند.
مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با بیان اینکه گروه سرود کودکان کانون در کنگره بین المللی سلامت برای صلح که از 23 تا 25 آبان در شیراز برگزار می‌شود، به اجرای سرود می‌پردازند، از این برنامه باعنوان فرصتی برای آموزش مفاهیم صلح و دوستی یاد کرد.
زهرا افتخاری گفت: این گروه سرود 60 نفره از میان 100 نفر از اعضای انجمن سرود و موسیقی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فارس با 145 عضو برگزیده شده‌اند.
وی ادامه داد: تمام ساز‌های موسیقی این سرود، به دست کودکان آموزش دیده در کانون نواخته می‌شود.
مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فارس با بیان اینکه آهنگسازی این اثر در حال انجام است، گفت: مضمون این سرود دعوت به صلح و دوستی در سطح جهانی است و تمرین کار گروهی کودکان نیز درون‌مایه تعامل و همکاری و دوستی را فراهم می‌کند.
افتخاری با اشاره به اینکه کودکان به واسطه سرودخوانی مهارت‌های زندگی را تمرین می‌کنند، ابراز داشت: ادبیات کودک و نوجوان نیز در فرهنگ و هنر و گسترش صلح و دوستی شایان توجه است و از همین رو در آموزش مهارت ها در کانون پرورش فکری نقش پررنگی دارد.
وی افزود: در فرهنگ ایرانی اسلامی ما صلح و دوستی محوریت دارد و ادبیات و هنر نیز دست در دست هم در ذات خود پدید آورنده این مضامین هستند و از همین روست که کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فارس نیز در بخشی از کنگره بین‌المللی صلح سهیم شده است.
افتخاری خاطرنشان کرد: کودکان پیام‌آوران صلح در جهان هستند و ما می‌توانیم مفاهیمی را به آنان آموزش دهیم تا این اندیشه در ذهن آنان نهادینه شود تا در آینده روح دوستی و صلح‌طلبی بر جامعه حاکم شود.
مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فارس هدف اصلی برنامه‌های کانون را سلامت فکر، روح، روان و سلامت اجتماعی کودکان و نوجوانان عنوان کرد و گفت: کانون پرورش فکری محیطی را برای اعضا فراهم کرده است تا از عوامل تهدید کننده و استرس‌زا به دور باشند و بتوانند در کمال آرامش دوران کودکی را سپری کنند.
افتخاری ادامه داد: افزون بر این، توجه به موضوع آموزش مهارت های زندگی نیز در دستور کار کانون است و در کنار آن به آموزش خانواده ها نیز اهمیت داده می‌شود؛ بر این اساس، مشاوره خانواده ها برای ایجاد سلامت فکری و روحی اعضا، برگزاری دوره مصارف منطقی دارو برای کودکان و نوجوانان درباره آگاهی یافتن از چگونگی مصرف درست دارو و کارگاه های فرهنگی برای سلامت جسمی و روحی آن‌ها برگزار می‌شود.
وی همچنین یادآور شد: علاوه بر اجرای سرود در کنگره بین‌المللی سلامت برای صلح، در حاشیه این رویداد از اعضایی که طی دو سال گذشته در مسابقات ملی و بین المللی با موضوع صلح و دوستی در حوزه نقاشی، کاردستی، کتاب‌سازی و نویسندگی مقام کسب کرده‌اند تقدیر می شوند و نمایشگاهی نیز از آثار این کودکان در معرض دید شرکت کنندگان در همایش قرار می‌گیرد.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سفر بیست و هشتم اسفندماه 96 خود به شیراز  در مورد انگیزه برپایی کنگره بین المللی سلامت برای صلح گفت: بر اساس آمارهای مستند در فاصله سال های 2007 تا 2012 حدود 500 هزار نفر در جهان جان خود را بر اثر اثرات جنگ ها و نا آرامی ها از دست داده اند و بیش از برابر این تعداد معلول یا مجروح شده اند، در این سال ها 2 هزار میلیارد دلار خسارت جنگ بر جای مانده است.
رضا ملک زاده بیان کرد: در این کنگره ابعاد مختلف اجتماعی، فرهنگی و سیاسی جنگ ها بررسی می شود و با توجه به اینکه شیراز از دیر باز شهر مهرورزی و الفت بین ملت ها بوده است برای برگزاری این کنگره بین المللی انتخاب شده است.
به گفته وی، شبکه سازی سازمان های غیردولتی برای صلح از طریق سلامت، همکاری بین المللی سازمان های سلامت محور برای صلح، نقش دولت ها و سیستم های بهداشت ملی در ایجاد صلح، نقش متخصصان بهداشت در ساختار صلح، سلامت برای صلح در خاورمیانه، آموزش پزشکی و صلح، اخلاق پزشکی و صلح از جمله محورهای این کنگره است.
همچنین استاندار فارس در دیدار با مسئولان کنگره بین المللی سلامت برای صلح، با بیان این که صلح ضرورت امروز دنیا و مساله ای حیاتی و واجب به شمار می آید، اظهار داشت: تمام آموزه های دینی، درس های پیامبران و ائمه اطهار (ع) بر صلح، تفاهم و دوستی تاکید دارد.
وی، با اشاره به اینکه استان فارس مهد حکومتی است که فرمانروای آن از سه موضوع، جنگ، خشکسالی و دروغ به خداوند پناه می برد، افزود: جنگ آسیب های فراوانی برای سلامتی انسان ها به دنبال دارد و دروغ نیز سلامت روانی افراد را تحت تاثیر قرار می دهد.
وی، برگزاری کنگره سلامت برای صلح را ضرورت امروز جامعه بشری دانست و گفت: برپایی این کنگره در شیراز که سرزمین سعدی، حافظ و عالمان شاخص دینی است، بسیار مناسب است و باید شخصیت هایی که شناخت و اشراف بیشتری در حوزه مسایل دینی، فرهنگی و تاریخی فارس دارند، داشته های علمی و فرهنگی این سرزمین را در پیوند با موضوع صلح و سلامتی برای میهمانان کنگره بین المللیسلامت برای صلح، تبیین کنند.
تبادار افزود: همه دستگاه های اجرایی این استان باید در حد توان خود نسبت به همکاری و مشارکت در برگزاری کنگره بین المللی سلامت برای صلح اقدام کنند و امیدواریم این کنگره در حد نام ایران و استان بزرگ فارس برگزار شود.
 

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مردم درفضای مجازی سرباز حفظ میهن باشند

سومین همایش ریحانه النبی در شیراز برگزار شد

پاکسازی، درختکاری و دانه‌پاشی برای پرندگان درراستای حفظ محیط زیست

آینده اقتصادی استان فارس در مناطق جنوبی رقم می خورد

دوازدهمین گردهمایی راهنمایان گردشگری ایران در شیراز برگزار شد

ماهیانه بیش از 70 پرونده تخلف برای وکلای فارس تشکیل می شود

مردم شیراز نگران صدای آژیر خطر و مشاهده دود در ظهر شنبه نباشند

آثار تاریخی دوره ایلامی تا اسلامی در استان فارس وجود دارد

استان فارس ظرفیت افزایش حضور 50 درصدی گردشگران را دارد

23 پروژه آبخیزداری و منابع طبیعی در فارس به بهره‌برداری رسید

آغاز مسابقات بین المللی کاراته در شیراز

سومین همایش ملی ریحانه النبی در فارس برگزار می شود

سومین کنگره بین المللی سلامت همراه در شیراز آغاز بکار کرد

عملیات انتقال آب خلیج فارس به منطقه لامرد آغاز شد

اعزام 289 زوج دانشگاه آزاد اسلامی فارس به مشهد مقدس

آغاز اجرای مانور برنامه سلامت نوروزی در استان فارس

دولت با اعتبار 61 میلیارد تومان کنترل سیل در خوزستان موافقت کرد

ایران رتبه 18 تولید آلومینیوم جهان را دارد

تولید روزانه 750 هزار مترمکعب آب شرب مورد نیاز لامرد از دریا

سومین همایش ملی ریحانه النبی در فارس آغاز به کار می کند

شیراز شهر دوستدار کودک می‌شود

چهره سال هنر انقلاب اسلامی فارس انتخاب می شود

میانگین استفاده از فضای مجازی خانواده های ایرانی 4 تا 6 ساعت است

گردهمایی فعالان فضای مجازی استان فارس برگزار می شود

شیراز میزبان دوازدهمین گردهمایی راهنمایان گردشگری ایران است

«مصطفی ندیم» برای فعالیت های ادبی تقدیر شد

دولت با اعتبار 51 میلیاردی کنترل سیل در خوزستان موافقت کرد

کتاب نویسنده شیرازی به دومین چاپ رسید

شیراز، شهر دوستدار کودک می‌شود

رشد بیش از 15 درصدی ورزشکاران سازمان یافته در استان فارس

چهارمین اردوی عکاسی آشنایی وقف برگزار می شود

سامانه جوی ضعیف وارد استان فارس شد/ بارش های پراکنده

نویسنده و مترجم شیرازی به خانواده جایزه ادبی جمالزاده پیوست

مدیرعامل ایرنا: ریشه مشکلات، نبود اعتماد است

آغاز به‌کار دوازدهمین گردهمایی راهنمایان گردشگری ایران در شیراز

دستگیری 2 اخلال گر نظم و امنیت در شیراز

چهره سال هنر انقلاب اسلامی فارس انتخاب می‌شود

بیش از 2 هزار روستا در استان فارس دارای آب شرب بهداشتی هستند

افزایش 55 درصدی قضات شاغل در سیستم قضایی فارس

تنوع سبکی جشنواره موسیقی فجر باعث استقبال مخاطبان شده است

ترویج فرهنگ کتابخوانی اولویت سال آینده است

ششمین کنفرانس سالیانه «انرژی پاک» برگزار می شود

تکذیب محدودیت ارایه خدمات به بیماران غیراورژانسی بیمارستان نمازی

شعرخوانی نوجوانان برگزیده شیرازی در مهرواره آفرینش

کارنامه‌ حافظ‌پژوهی «سلیم نیساری» بازخوانی می شود

2 روستا و 2 شهر، سهم فارس برای پایتختی کتاب کشور

شماره 36 مجله «ایران‌مهر» منتشر شد

سمینار ملی با موضوع بانوان و کتاب در شیراز برگزار می شود

شیراز در هفته نخست اسفند میزبان سمینار ملی بانوان و کتاب است

برگزیدگان مسابقات قرآن «مدهامتان» در فارس معرفی شدند