پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

نوای کودکان شیراز برای صلح طنین می افکند فرهنگي

نوای کودکان شیراز برای صلح طنین می افکند

  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- کنگره بین‌المللی سلامت برای صلح که از 23 تا 25 آبان‌ماه به میزبانی شیراز برگزار می‌شود، شاهد هنرنمایی اعضای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فارس است که سرودی برای صلح و ترانه‌ای با آرزوی پیوند و دوستی می‌خوانند و در گیرودار آن تمرین تعامل و هنر زندگی می‌کنند.
مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با بیان اینکه گروه سرود کودکان کانون در کنگره بین المللی سلامت برای صلح که از 23 تا 25 آبان در شیراز برگزار می‌شود، به اجرای سرود می‌پردازند، از این برنامه باعنوان فرصتی برای آموزش مفاهیم صلح و دوستی یاد کرد.
زهرا افتخاری گفت: این گروه سرود 60 نفره از میان 100 نفر از اعضای انجمن سرود و موسیقی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فارس با 145 عضو برگزیده شده‌اند.
وی ادامه داد: تمام ساز‌های موسیقی این سرود، به دست کودکان آموزش دیده در کانون نواخته می‌شود.
مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فارس با بیان اینکه آهنگسازی این اثر در حال انجام است، گفت: مضمون این سرود دعوت به صلح و دوستی در سطح جهانی است و تمرین کار گروهی کودکان نیز درون‌مایه تعامل و همکاری و دوستی را فراهم می‌کند.
افتخاری با اشاره به اینکه کودکان به واسطه سرودخوانی مهارت‌های زندگی را تمرین می‌کنند، ابراز داشت: ادبیات کودک و نوجوان نیز در فرهنگ و هنر و گسترش صلح و دوستی شایان توجه است و از همین رو در آموزش مهارت ها در کانون پرورش فکری نقش پررنگی دارد.
وی افزود: در فرهنگ ایرانی اسلامی ما صلح و دوستی محوریت دارد و ادبیات و هنر نیز دست در دست هم در ذات خود پدید آورنده این مضامین هستند و از همین روست که کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فارس نیز در بخشی از کنگره بین‌المللی صلح سهیم شده است.
افتخاری خاطرنشان کرد: کودکان پیام‌آوران صلح در جهان هستند و ما می‌توانیم مفاهیمی را به آنان آموزش دهیم تا این اندیشه در ذهن آنان نهادینه شود تا در آینده روح دوستی و صلح‌طلبی بر جامعه حاکم شود.
مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فارس هدف اصلی برنامه‌های کانون را سلامت فکر، روح، روان و سلامت اجتماعی کودکان و نوجوانان عنوان کرد و گفت: کانون پرورش فکری محیطی را برای اعضا فراهم کرده است تا از عوامل تهدید کننده و استرس‌زا به دور باشند و بتوانند در کمال آرامش دوران کودکی را سپری کنند.
افتخاری ادامه داد: افزون بر این، توجه به موضوع آموزش مهارت های زندگی نیز در دستور کار کانون است و در کنار آن به آموزش خانواده ها نیز اهمیت داده می‌شود؛ بر این اساس، مشاوره خانواده ها برای ایجاد سلامت فکری و روحی اعضا، برگزاری دوره مصارف منطقی دارو برای کودکان و نوجوانان درباره آگاهی یافتن از چگونگی مصرف درست دارو و کارگاه های فرهنگی برای سلامت جسمی و روحی آن‌ها برگزار می‌شود.
وی همچنین یادآور شد: علاوه بر اجرای سرود در کنگره بین‌المللی سلامت برای صلح، در حاشیه این رویداد از اعضایی که طی دو سال گذشته در مسابقات ملی و بین المللی با موضوع صلح و دوستی در حوزه نقاشی، کاردستی، کتاب‌سازی و نویسندگی مقام کسب کرده‌اند تقدیر می شوند و نمایشگاهی نیز از آثار این کودکان در معرض دید شرکت کنندگان در همایش قرار می‌گیرد.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سفر بیست و هشتم اسفندماه 96 خود به شیراز  در مورد انگیزه برپایی کنگره بین المللی سلامت برای صلح گفت: بر اساس آمارهای مستند در فاصله سال های 2007 تا 2012 حدود 500 هزار نفر در جهان جان خود را بر اثر اثرات جنگ ها و نا آرامی ها از دست داده اند و بیش از برابر این تعداد معلول یا مجروح شده اند، در این سال ها 2 هزار میلیارد دلار خسارت جنگ بر جای مانده است.
رضا ملک زاده بیان کرد: در این کنگره ابعاد مختلف اجتماعی، فرهنگی و سیاسی جنگ ها بررسی می شود و با توجه به اینکه شیراز از دیر باز شهر مهرورزی و الفت بین ملت ها بوده است برای برگزاری این کنگره بین المللی انتخاب شده است.
به گفته وی، شبکه سازی سازمان های غیردولتی برای صلح از طریق سلامت، همکاری بین المللی سازمان های سلامت محور برای صلح، نقش دولت ها و سیستم های بهداشت ملی در ایجاد صلح، نقش متخصصان بهداشت در ساختار صلح، سلامت برای صلح در خاورمیانه، آموزش پزشکی و صلح، اخلاق پزشکی و صلح از جمله محورهای این کنگره است.
همچنین استاندار فارس در دیدار با مسئولان کنگره بین المللی سلامت برای صلح، با بیان این که صلح ضرورت امروز دنیا و مساله ای حیاتی و واجب به شمار می آید، اظهار داشت: تمام آموزه های دینی، درس های پیامبران و ائمه اطهار (ع) بر صلح، تفاهم و دوستی تاکید دارد.
وی، با اشاره به اینکه استان فارس مهد حکومتی است که فرمانروای آن از سه موضوع، جنگ، خشکسالی و دروغ به خداوند پناه می برد، افزود: جنگ آسیب های فراوانی برای سلامتی انسان ها به دنبال دارد و دروغ نیز سلامت روانی افراد را تحت تاثیر قرار می دهد.
وی، برگزاری کنگره سلامت برای صلح را ضرورت امروز جامعه بشری دانست و گفت: برپایی این کنگره در شیراز که سرزمین سعدی، حافظ و عالمان شاخص دینی است، بسیار مناسب است و باید شخصیت هایی که شناخت و اشراف بیشتری در حوزه مسایل دینی، فرهنگی و تاریخی فارس دارند، داشته های علمی و فرهنگی این سرزمین را در پیوند با موضوع صلح و سلامتی برای میهمانان کنگره بین المللیسلامت برای صلح، تبیین کنند.
تبادار افزود: همه دستگاه های اجرایی این استان باید در حد توان خود نسبت به همکاری و مشارکت در برگزاری کنگره بین المللی سلامت برای صلح اقدام کنند و امیدواریم این کنگره در حد نام ایران و استان بزرگ فارس برگزار شود.
 

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

زمین لرزه فراشبند را لرزاند

دشمن در برابر دین ما فعالیت می کند/توان ایجاد 30 هزار شغل در فارس

آثار 40 زن طراح گرافیک نمایش یافت/رونمایی کتاب«ساختن وشکستن گرید»

طرح راهنمای گردشگری نابینایان در شیراز رونمایی شد

لزوم مجازات مقصران احتمالی سیل اخیر شیراز

توقیف 150 قبضه اسلحه غیرمجاز/ برکناری رئیس محیط زیست فسا

توقیف 150 قبضه اسلحه غیرمجاز/مجازات رئیس محیط زیست فسا

مردم ایران دست از مقاومت بر نخواهند داشت/آزادی خرمشهر با جهادگری

75 کیلومتر آتش بر در شهرستان جهرم ایجاد شد

آمادگی نیروهای نظامی در مقابله با تهدیدات/سوم خرداد نماد خودباوری

بخشدار پاسارگاد: موزه ناتمام مجموعه جهانی پاسارگاد نیازمند تامین اعتبار است

روستای گاره جهرم در مسیر و هدف گردشگری

سینما در رمضان؛ از شکست گیشه تا طرح‌های بی‌سروصدا

یک فرهنگی: راز موفقیت بهمن بیگی نظارت بر عملکرد آموزشی بود

چرا د‌‌‌ر مصرف اولیم

استاندار فارس: دانشگاه ها نقش موثری در تبیین دیپلماسی عمومی کشور دارند

رئیس بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی: آینده متعلق به حکمت متعالیه است

آثار منتخب طراحان زن در شیراز نمایش داده می شود

بزرگداشت ملاصدرا برگزار شد/ آینده اندیشه از آن حکمت متعالیه است

بخش خصوصی به سود کم قانع باشد/ اتحاد راه برون رفت از مشکلات

غربت فیلسوف همیشه در سفر در زادگاهش

500 کیلو موادمخدر در فارس کشف شد

لامرد نامزد پایتختی کتاب ایران شد

طرح سنجش سلامت برای 85 هزار نوآموز دبستانی فارس اجرا می‌شود

فروش سوالات امتحانات نهایی در فضای مجازی دروغ است

35 هکتار از اراضی ملی در شهرستان پاسارگاد رفع تصرف شد

اختصاص 5 هزار بسته غذایی و معیشتی به اقشار محروم فارس

برگزاری نمایشگاه رمضانیه در 2 ایستگاه مترو شیراز

آغاز سنجش سلامت برای 85 هزار نوآموز بدو ورود به دبستان

کارگاه آشنایی با طرح پایش و سامانه پژوهشیار ویژه

ملاصدرا، احیاگر اندیشه فلسفی

برنامه های دهه کرامت فارس بررسی شد/ آمادگی برای برگزاری باشکوه

همت مردم شیراز در بازسازی 207 خانه شهرک سعدی

حمل و نقل و ترافیک شیراز نیازمند توجه بیشتر است

فروش سئوالات امتحانات نهایی در فضای مجازی دروغ است

42 کیلومتر کمربندی حفاظتی در اراضی ملی فارس ایجاد شد

سومین جشنواره مد و لباس فجر فارس در هفته عفاف و حجاب برگزار می‌شود

تبلیغ و فروش سوالات امتحان نهایی درفضای مجازی، کلاهبرداری است

چگونگی فعالیت سینماها درشب های قدر و ایام شهادت امام علی(ع)

مدیران ادوار مختلف موزه پارس در شیراز تجلیل شدند

جشنواره قرآنی طهورا در شیراز برگزیدگانش را شناخت

برگزاری مرحله استانی سی وهفتمین دوره مسابقات قرآن

دوره های آموزشی و مهارت متناسب با نیازهای جامعه ارائه شود

ضرورت مشارکت اهالی فرهنگ و هنر در ترویج جشنواره‌های رضوی

مرحله استانی مسابقات قرآن دانش‌آموزی فارس خرداد برگزار می‌شود

30 درصد مدارس آباده نیازمند بازسازی هستند

207 منزل مسکونی شهرک سعدی بازسازی شد

بدهی زندانیان غیر عمد استان فارس 200 میلیارد تومان است

افراد بالای30 سال برای ثبت اطلاعات خوداظهاری فشارخون اقدام کنند

استاد دانشگاه: روابط عمومی تبعیدگاه یا استراحتگاه نیست