پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

شوراها و چالش های فرارو اجتماعي

شوراها و چالش های فرارو

  بزرگنمايي:

پیام فارس - روزنامه شیرازنوین شنبه در شماره 558 یادداشتی با عنوان "شوراها و چالش های فرارو" منتشر کرده است.
در این یادداشت به قلم فرزاد وثوقی آمده است: شوراهای شهر و روستا حالا بیست ساله شده اند. سال 1377 بود که برای جلب مشارکت بهتر مردم در امور شهر وروستا باب فعالیت شوراها باز شد. با این حرکت قصد اصلی دولتمردان دعوت به مشارکت توانمند همه آحاد جامعه و توسعه مشارکت های اقتصادی، فرهنگی، ورزشی و سیاسی در امور مربوط به خودشان بود اما علی رغم همه نظارت ها متاسفانه در ادوار گذشته آنچه اتفاق نیفتاد حرکت بسوی مطلوب و برای بهبود روند امور در شهرها و روستاها بود.
از مهمترین علل بروز اتفاقات ناخوشایند در شوراها را می توان غلبه تمایلات اقتصادی دارای سرمنشا سیاسی بر سایر امور دانست.
احزاب ماهیتا در پوشش انجام فعالیت های اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی تاسیس می شوند اما نوک پیکان حرکتی اکثریت آنها سیاسی است. پیمان نامه احزاب با اعضا نیز روی همین امر و اولویت بسته می شود چرا که اگر غیر از این بود ما دچار تحولات اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی بسیاری در بیست سال اخیر شده بودیم.
داستان فساد و اختلاس در مجموعه های شورایی که باید ناظر بر عملکرد شهرداری ها باشند داستانی مربوط به این دوره از فعالیت شوراها نیست بلکه دارای ادامه و استمرار است و با نگاهی به عملکرد بیست ساله این نهاد در پنج دوره به یک نقطه اشتراک می رسیم که تصرف کرسی های شورا و همچنین پست شهرداری بیشتر برای چه منظور بوده است.
از جمله سخت ترین و حساس ترین مراحل کاری شوراها انتخاب شهردار همسو با جریان اکثریت شورا است. انتخابی که با چالش های بسیاری قبل و بعد از این انتخاب همراه می شود.
انگار در هر دوره منتقدان دولت ذره بین نظارتی خود را بیشتر و بیشتر متوجه عملکرد مدیریت شهری و اعضای شوراها می کنند چرا که این حوزه بسیار آسیب پذیر و البته در باب رسانه ای شدن فرصت خوبی برای ناکارآمد نشان دادن رقیب است.
نحوه عملکرد شوراها در تاریخ فعالیتیشان ثبت و ضبط شده است، در دوره اول تشکیل شوراهای شهر و روستا جمعا چهار شورا منحل شده است که درمیان آنها نام شورای شهر تهران و بروجرد برجسته است. در دومین دوره تشکیل شوراها، یازده مورد انحلال را شاهد بوده ایم.
در دوره سوم ،هشت مورد انحلال اتفاق افتاده که برجسته ترین آن شورای شهر اهواز بوده است.دوره چهارم اما هفت مورد انحلال شورا صورت گرفته که برجسته ترین آن شورای شهر خرمشهر بوده است.
در سال جاری و دوره پنجم، تاکنون هشت شورا منحل و 283 نفر سلب عضویت شده اند. پرونده اعضای سلب عضویت شده در مراجع قضایی در حال بررسی است و اتهام های ثابت شده و نشده غالباً دارای رویکرد فساد اقتصادی و فساد جنسی است.
واکنش وزارت کشور در این رابطه چندان گویای اتفاقات پشت پرده نیست اما ماهیت امر نشان دهنده تایید صلاحیت اشتباهی افراد و قرار دادن نام آنان در معرض آرای عمومی است که بیشتر بصورت قوم و قبیله ای اتفاق می افتد.
بعضا مشاهده می شود پس از وقوع فساد اقتصادی و یا اخلاقی، صاحبان تریبون وارد عمل می شوند و در خطابه های خود اذعان دارند که ما می دانستیم و تذکر دادیم اما کسی گوش نداد.
از جمله علل ضعف بینادین در این داستان نبود کادر حزبی مناسب و تربیت شده در احزاب مدعی تصرف قدرت سیاسی است. گاها احزاب افرادی را انتخاب می کنند که از پایه آغشته به رانت هستند.
این رانت در مراحل بعدی مدیریت شهری را دچار تنش و شکست در الگوهای مدیریتی می کند. با مطالعه دوباره سرگذشت شوراها در خواهیم یافت که قالب شعارهای مطرح شده در انتخابات شورا و نیز انتخاب شهرداران عملی نشده و اصولا غیر قابل تحقق است.
در واقع، اداره امور شهر نیازمند مشارکت همه اقشار اجتماعی خصوصا متخصصان است وبرعکس آن اداره امور متناسب با سلیقه فردی ویا در ابعاد بزرگتر، حزبی غیر ممکن وآسیب زاست .
در داستان شورای بابل همین اتفاق افتاد یک گروه برای گروه دیگر دامی از جنس فحشا پهن کردند ودراین میان پرداخت حق السکوت های کلان هم کارساز نبود.
در موارد دیگر، این اختلاس و دست درازی به بیت المال و دریافت رشوه بود که باعث فروپاشی نظام شورایی و البته اعتماد عمومی شد.حالا پرونده برخی شوراهای شهربیشتر از هر چیز به اعتماد عمومی ضربه زده است .
تاسف ما براین است که اولویت دادن منافع فردی برمنافع عمومی نقطه اشتراک این اتفاقات است که پیوسته ودر هر دوره تکرار شده است. حضور اتوبوسی همراه با فامیل دور و نزدیک در این قبیل مسوولیت ها، فرسایش زمان و انتقاد از عملکرد تیم مدیریت شهری گذشته ، نبود اعتبارات لازم برای پیشبرد برنامه های تعریف شده و محدودیت زمانی چهار ساله از جمله عواملی است که باعث می شود توسعه شهر ها با تاخیر همراه شود.
اخیرا حکم محکومیت شهردارو اعضای شورای مرودشت فارس صادر شده است که بشدت افکار عمومی را تحت تاثیر خود قرار داده و ثابت شدن تخلفات گسترده این زنگ خطر را در ماجرای انتخابات شوراهای شهر بصدا درمی آورد که چرا وبه چه دلیل برخی طیف ها حاضر به خرج کرد بدون ملاحظه برای تصاحب پست های مدیریت شهری اند. پست هایی که هرچه برای تصاحب آن هزینه کنید با سود قابل ملاحظه ای قابل برگشت است.
در مرودشت اگر نظارت های قوی نبود معلوم نبود این 29 نفر چه بر سر شهر و نیز استان خواهند آورد . به نظر می رسد باید سیستمی قوی تر برای تایید صلاحیت افراد قایل شویم و راه برای آنانی باز باشد که شیفته خدمت اند نه تشنه قدرت.
9873/ 2027

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دادستان: در تهران مشکل سگ‌گردانی داریم

پمپ بنزین‌های جدید تهران+عکس

ماجرای شنیده شدن صدا‌های عجیب از برج میلاد

رزمایش قطع اینترنت در ایران

25 هزار مسکن جدید در صدرا احداث می شود

آبیاری مزرعه با فاضلاب تاوان سنگین داشت

برگزاری کنفرانس ملی اپتیک و فوتونیک به میزبانی دانشگاه شیراز

آغاز دهه فجر با نوای زنگ انقلاب در مدارس فارس

بهره برداری از 81 پروژه به مناسبت دهه فجر در شیراز

سیستم قطع است

لایحه بودجه 98 شهرداری شیراز با سه درصد کاهش پیشنهاد شد

فردی با بیش از20 میلیارد ریال کلاهبرداری در شیراز دستگیر شد

حمله اسیدی هدیه عروس برای خواهر شوهر

هشدار! میانگین سن ازدواج به 31 سال می‌رسد

جزئیات تازه درباره بیمه‌های شخص ثالث

امکان تعجیل در تاریخ اعزام به خدمت سربازی

اژه‌ای: لایحه امنیت زنان مشکلات زیادی دارد

نخستین معاون برنامه ریزی فرمانداری جهرم از بانوان انتخاب شد

برنامه های چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب در فارس اعلام شد

پیکر شهید کازرونی پس از 30 سال در کنار همرزمانش آرام گرفت

کشف 100 فقره کلاهبرداری در فارس

شهردار شیراز: بودجه ٩٨ شهرداری شیراز ٣ درصد کاهش دارد

تصویب لایحه‌ی دریافت عوارض زمین و آپارتمان در شورای شیراز

افزایش آگاهی خود مراقبتی زنان برای حفظ سلامت جامعه

تخلف برخی مهندسان شاغل در شهرداری شیراز/ پروانه اشتغال مهندسی کارکنان دولت باید تودیع شود

خودروی رانندگان مست 2 ماه توقیف می‌شود

اولین مرکز رشد خیرساز در جنوب کشور کلنگزنی شد

تحقیق و تفحص از بانک شهر تصویب شد

بیش از 686 کیلوگرم مواد مخدر در فارس کشف شد

250 کیلوگرم نمک غیرمجاز در نانوایی های فیروزآباد کشف شد

اولیای دم، فرد محکوم به قصاص را در شیراز بخشیدند

غربالگری راهکاری برای شناسایی به موقع و درمان سرطان است

مشترکان پرمصرف آب و برق جریمه می‌شوند

منوی باز قلیان سرا‌ها از دو سیب تا گل و شیشه!

پذیرش سرباز در آستان قدس رضوی

گرفتاری قاچاقچیان تریاک در شیراز

دپو مغز بادام قاچاق در "کازرون" لو رفت

بهره‌وری سرمایه انسانی در شهرداری شیراز مناسب نیست

3 شهید دفاع مقدس بر دستان مردم شیراز تشییع شدند

ساماندهی دفاتر وکلا و پزشکان در شیراز کار آسانی نیست

جوان ایرانی که آبرویمان را در ترکیه برد!

مادر قاتل: چاره‌ای جز راحت کردن او نبود!

محیط زیست: پیگیر تعطیلات زمستانی هستیم

فائزه هاشمی: چادر حجاب است اما نه حجاب برتر

کتاب «خلسه در رودخانه» منتشر شد

«گفتمان‌های فرهنگی و جریان‌های هنری ایران» منتشر شد

2 کشته و 5 مجروح نتیجه تصادف دو دستگاه خودرو در فارس

پیکر پاک و مطهر 3 شهید تازه تفحص شده وارد شیراز شد

فرصت حضور و فعالیت خانواده شهدا و ایثارگران در فارس فراهم شود

شورای شهر شیراز از احداث موزه پزشکی حمایت می کند