آخرين مطالب

دبیر نشست تخصصی سلامت روان و گفتمان سلامت برای صلح :

قربانی کردن کودکان، به ظهور جلادان آینده می انجامد اجتماعي

قربانی کردن کودکان، به ظهور جلادان آینده می انجامد

  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز - دبیر نشست تخصصی سلامت روان و گفتمان سلامت برای صلح ، داشتن جهانی عاری از خشونت انسان‌ها را نیازمند شرایطی دانست که در آن قادر به رسیدن به آرامش درونی و بسط قوای خلاقانه وجود خویش شوند و گفت: محیط اجتماعی که در آن کودکان را بدل به قربانی می‌کند در خود بذر ظهور جلادان آینده را می‌کارد.
دکترعلی فیروز آبادی یکشنبه در آستانه برگزاری کنگره بین المللی سلامت برای صلح اظهار داشت: آدمی موجودی پیچیده با احساسات، تمایلات و افکار مختلف و گاه متباین است. هر انسانی مجموعه‌ای از تکانه‌ها و تمناها را در وجود خویش حمل می‌کند که بسیاری از آنها حتی برای خود وی نیز پوشیده‌اند.
این متخصص علوم روانپزشکی وعضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز ابراز داشت:وجود آدمی او را به شکلی ناخودآگاه به سوی اعمال و رفتارهایی می‌کشاند که ریشه آن برایش نامشخص است. رسیدن به آرامش، صلح و آشتی با جهان مستلزم آشتی با خویشتن است و برای نیل به این آشتی باید جنبه‌های پنهان خویش را شناخت.
این استاد دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: انسان سالم شهامت نگریستن به ابعاد مختلف وجود خویش و آشنایی با جنبه‌های تاریک و روشن روان خود را دارد. پرسش در مورد نیکی یا بدی ذاتی انسان پرسشی بیهوده است. ظرفیت هر دو رفتار در وجود انسان نهفته است. محیطی که انسان در آن پرورش می‌یابد تعیین کننده جهت رفتار او است.
دبیر نشست تخصصی سلامت روان و گفتمان سلامت برای صلح اضافه کرد:محیط امن که فراهم‌ کننده عشق و توجه و محبت است به انسان استحکام روان و اعتماد به نفس می‌دهد و محیط خشن، ناامن و طرد‌کننده، اضطراب و پریشانی خاطر به همراه دارد.
فیروز آبادی اضافه کرد: خشونت حاصل برخورد انرژی زاینده زندگی ‌ساز آدمی با موانعی است که از پیشرفت سالم و مناسب او جلوگیری می‌کند. سرزندگی به سازندگی می‌انجامد و سرخوردگی و ایستایی این انرژی را به سوی تخریب و تباهی سوق می‌دهد. خشونت، محصول ناتوانی آدمی در نیل به سوی زندگی خلاقانه و بارور است.
وی با بیان اینکه احساس ناتوانی خشم به دنبال دارد گفت: قربانی دیروز که سرشار از حس ناتوانی در برابر نیروی مقهورکننده‌ای است که او را درمانده کرده برای جبران به سمت ایفای نقش جلاد می‌رود.این احساس ناتوانی و حقارت و درماندگی در زندگی کودکی بسیاری از جلادان تاریخ از اسکندر مقدونی و ژولیوس سزار گرفته تا آغا محمد خان قاجار و ناپلئون و هیتلر و تا زمان معاصر در تاریخچه زندگی بوش و ترامپ و بسیاری دیگر قابل ردیابی است.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز ابراز داشت: انسان ناتوان از زایندگی و آفرینش لاجرم به سوی خشونت کشیده می‌شود. او برای مقابله با ناتوانی خویش یا متمایل به مستحیل شدن در قدرت دیگری شده یا به سویی می‌رود که خود توان اعمال قدرت بر دیگران را پیدا کند از این رو مازوخیسم(خودآزاری) و سادیسم (دگرآزاری) دو روی یک سکه هستند و هر دو از عجز آدمی برای زندگی بارور حکایت می‌کنند.
دبیر نشست تخصصی سلامت روان و گفتمان سلامت برای صلح اضافه کرد: نهایت چنین رفتاری به تمایل به تخریب و نابودی منتهی می‌شود تا فرد، حس ناامنی را از خود دور کند. گویی با نابودی جهان حس آرامشی پیدا می‌کند که در آن دیگر نگرانی صدمه خوردن از دیگری نیست.
فیروزآبادی گفت: آدمی به شکلی ذاتی نه خوب است و نه بد، حیات در ذات خود استعدادی برای بسط و نمو قوای فردی در اختیار انسان قرار می‌دهد. وقتی راه زندگی مسدود شد و فرد تنها ماند به جانب تخریب و یا اشتیاق به کسب قدرت یا تسلیم رانده می‌شود. اگر انسان بتواند آزادانه قوای سازنده خود را به فعل در آورد دلیلی برای خشونت و تخریب نخواهد داشت.
وی با بیان اینکه کنگره سلامت برای صلح به دنبال تبیین راهکار های شناخت صلح درونی و ریشه یابی خشونت در بیرون از نهاد آدمی است گفت: صلح در بیرون پیش از هر چیز وابسته به صلح درونی است.
دبیر نشست تخصصی سلامت روان و گفتمان سلامت برای صلح بیان کرد: ریشه یابی دوران کودکی و مطالعه درونی بسیاری از سیاستمدارانی که به دنبال نابودی جهان بوده اند با بیان تجربیات علمی و عملی دراین عرصه دستاوردهایی است که در کنگره سلامت برای صلح تبیین می شود.
مراسم افتتاحیه این کنگره بین المللی با حضور صاحب نظران و فعالان اجتماعی و فرهنگی و استادان دانشگاه روز سه شنبه 22 آبان ماه برگزار خواهد شد.
دبیرخانه کنگره از وزیران امور خارجه و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دستیار ویژه رئیس جمهوری در امور حقوق شهروندی، معاون وزیر بهداشت و جمعی از مسئولان بلندپایه کشور برای حضور در مراسم افتتاحیه دعوت کرده است.
شبکه سازی سازمان های غیر دولتی برای صلح از طریق سلامت ، همکاری بین المللی سازمان های سلامت محور برای صلح ،
نقش دولت ها و نظام های ملی سلامت در ایجاد صلح ، ارزش های انسانی ، اخلاق پزشکی و صلح گستری ، نقش متخصصان سلامت در صلح گستری ، آموزش پزشکی و صلح گستری و سلامت برای صلح در خاورمیانه از جمله محورهای اصلی کنگره سلامت برای صلح است که به مدت سه روز از 22 آبان در شیراز برگزار خواهد شد.
 
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نبرد تلگرام با هاتگرام و طلاگرام آغاز شد

آرزوهای بزرگ زیرسقف های کوتاه

خودکشی ناکام دختر 18 ساله روی پل پیروزی

900 شرکت در اجرای طرح راهداری زمستانی فارس مشارکت دارند

مرگ زوج جوان سنندجی بر اثر گاز گرفتگی

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 1397/09/24

دستگیری 2 نفر با ادعای اعمال نفوذ در قوه قضائیه

مسیر فیروزآباد - کوار به مدت دو و نیم ساعت بسته می شود

اعضای شبکه ترویج فساد در شیراز دستگیر شدند

پرواز جایگزین دبی به پایتخت نروژ، شیراز را ترک کرد

انسداد موقت مسیر فیروزآباد شیراز

بررسی وضعیت معاینه فنی بیش از 49 هزار خودرو در شیراز

هواپیمای جایگزین آماده انتقال مسافران از شیراز به نروژ است

سریال ادامه دار انتخاب شهردار جهرم

ساختمان کلانتری های کازرون ساماندهی شود

مرد معتاد همسرش را کشت و آتش زد

تجاوز به دختر نوجوان در پی دوستی خیابانی

ورود سامانه بارشی جدیدی از غرب به کشور

قاچاق زنان جنوب آسیا برای ازدواج با مردان چینی

شیراز برای عابران امن شود

سریال ادامه دار انتخاب شهردار جهرم

فیلترهای هوای غیر استاندارد خودرو در شیراز جمع آوری شدند

هواپیمای جایگزین آماده انتقال مسافران از شیراز به نروژ است

پرواز دبی به پایتخت نروژ در شیراز فرود اضطراری کرد

تصادف با 11مصدوم در اقلید به آباده

ضرورت تغییر وضعیت شغلی پرستاران

ضرب و شتم فرزند نماینده مجلس بعد از عروسی

چه کسی تلگرام را فیلتر کرد؟

ساقه طلایی شکایت کرد!

آموزش و پرورش در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت نقشی کلیدی دارد

حادثه رانندگی در فارس 5 کشته برجای گذاشت.

عملیاتی شدن طرح ملی گردشگری سلامت در کشور

رویای کودکان کار بر روی دیوار خیابانی در شیراز ترسیم شد

80 درصد زندانیان قبل از ارتکاب جرم شغل مناسب ندارند

کارگر: کارفرمایم مرا حبس کرد

طرح انتظامی و ترافیکی زمستانه فارس آغاز شد

رئیس کمیته امداد: صف انتظار برای جهیزیه مددجویان حذف شد

زنانِ با مدرک فوق و دکترا بیشتر بیکارند

کاهش 7 تا 10 درجه‌ای دما در شمال کشور

ماجرای اجیر کردن افراد برای گرفتن سهمیه گوشت

روند ساخت مسکن محرومان در فارس شتاب گیرد

محیط زیست فارس:تعیین پروانه شکارصید به عنوان جایزه محکوم است

حادثه رانندگی در فارس پنج کشته داشت

آغاز طرح انتظامی ترافیکی زمستان 97 در فارس

افتخار شیراز به گردشگری است نه برج سنگی و پل بتنی

بازسازی بافت های فرسوده با اعطای تسهیلات ادامه دارد

تأمین مسکن خانواده های تحت پوشش امداد

جاذبه‌های گردشگری ابزار قدرت نرم و دیپلماسی فرهنگی است

امام جمعه کازرون: مسئولان به دنبال محروم یابی باشند

واریز کمک هزینه نقدی مستمری بگیران تا روز شنبه