پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

ستاد احیای تالاب های فارس و ماموریت های پیش رو اجتماعي

ستاد احیای تالاب های فارس و ماموریت های پیش رو

  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز - ساختار ستاد احیا و حفاظت ازتالاب های فارس در نشست اخیر شورای برنامه ریزی استان به تصویب رسید،انتظار فعالان و دوستداران محیط زیست آن است که تصویب این ساختار مهر پایانی برکاستی ها،کم کاری ها، مسئولیت گریزی ها و مماشات های گذشته برای احیای تالاب های فارس باشد.
معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور در سفر یک روزه 22 مرداد ماه 97 به شیراز، ماموریت گام نهادن در مسیر احیای تالاب ها را متوجه مدیران و دانشگاه های استان فارس دانست و گام های عملی در این زمینه را موکول به ارائه برنامه جامع برای احیای تالاب ها کرد.
تصویب ساختار ستاد احیا و حفاظت ازتالاب های فارس می تواند گام نخست برای ورود متخصصان به این عرصه تلقی شود و مسئولیت نهادهای مختلف آموزشی و علمی را در زمینه احیای تالاب های فارس مشخص سازد.
این اقدام هم می تواند خواست رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور برای ورود دانشگاه شیراز و تدوین برنامه جامع احیای تالاب ها را برآورده سازد هم نقشه راهی برای پیمودن مسیر رسیدن به یک هدف با حرکت جمعی فعالان محیط زیست، برنامه ریزان و دست اندرکاران و مسئولان است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس با بیان اینکه در ساختارستاد احیا وحفاظت ازتالاب های فارس بر مشارکت همه ذینفعان حوضه های تالابی تاکید شده گفت: بر اساس قوانین بالادستی تلاش شده رویکرد سنتی و یک سونگر مدیریت منابع آب به مدیریت یکپارچه زیست بومی تغییر یابد.
سعید محمودی افزود: به طور کلی ستاد در بالاترین سطح مدیریتی استان تشکیل خواهد شد تا با بهره گیری از تمام ظرفیت های انسانی ومادی موجود در استان وبهره گیری از حمایت مسئولان ملی نسبت به تهیه وتدوین یک برنامه عملی، اجرایی و کاربردی بپردازد.
وی  اهداف ستاد احیا و حفاظت تالاب های فارس را استقرار مدیریت زیستی بومی با جلب مشارکت همه ذینفعان مبتنی بر پتانسیل های موجود اعم از دستگاه های دولتی، غیردولتی ،دانشگاهی وجوامع بومی، طرح مساله و یافتن راهکارهای عملی برای حل آن از طریق اتخاذ تصمیمات اجرایی و عملیاتی، تدوین برنامه عملیاتی احیای تالاب ها ودریاچه های فارس با هدف حفاظت از تالاب ها در کنار بهبود شرایط جوامع انسانی از طریق بهره برداری پایدار و استفاده از سرمایه اجتماعی استان در حل مناقشات آب و مدیریت مصرف آب برشمرد.
محمودی اضافه کرد: نتایج حاصله از 5 کمیته تخصصی تلفیق و برنامه ریزی و کمیته تخصصی آب، کشاورزی، محیط زیست، منابع طبیعی، زمین شناسی، اقلیم و کمیته تخصصی امور اقتصادی، کمیته تخصصی فرهنگی،اجتماعی، آموزشی و پژوهشی و کمیته های محلی مدیریت تالاب ها به ریاست فرمانداران شهرستان ها در جلسات ستاد مورد بررسی قرار خواهد داد.
در حاشیه تصویب ساختار ستاد احیا و حفاظت تالاب های فارس این پرسش ها مطرح می شود که آیا کمیته های تخصصی پیش بینی شده می توانند سهم جوامع محلی حاشیه تالاب ها را تعیین کنند و مهر پایانی بر زیاده طلبی ها و برداشت های بی رویه آب از حاشیه تالاب ها بزنند؟
آیا این ستاد می تواند حق آبه رها نشده تالاب ها را جدی و بدون مسامحه مطالبه کند؟ رهاسازی این حق آبه ها بارها در شورای برنامه ریزی استان فارس به تصویب رسیده و بر روی کاغذ برای آن اعداد و ارقام تعیین شده است اما در میدان عمل سالهاست که قطره آبی برای احیای تالاب های فارس از سدهای بالا دست رها سازی نشده است.
این پرسش مطرح است که کمیته تلفیق و برنامه ریزی ستاد احیای تالاب های فارس با مسئولیت سازمان برنامه و بودجه می تواند هر سال بودجه مصوب برای احیای تالاب ها داشته باشد؟ آیا تاکنون این سازمان به رسالت و مسئولیت خود دراین عرصه عمل کرده است؟ چرا استان فارس که 11 تالاب دارد و هر سال خشکسالی دست سنگین خود را برگردن آن ها می فشارد اما در این میان از بودجه و اعتباری که دولت برای جان بخشیدن به تالاب های کشور داده، سهمی به استان فارس نرسیده است؟
چرا در سالهای اخیر به رغم آنکه اعتبارات مناسبی به سمت احیای تالاب های کشور سرازیر شد اما در تقسیم بودجه، صدای ضجه های دردناک دریاچه های فارس به گوش مسئولان ملی نرسیده است؟
چرا تاکنون از ظرفیت کرسی های این استان در مجلس شورای اسلامی برای احیای تالاب های فارس استفاده نشده و نمایندگان برای پیگیری بودجه و اعتبارات تالاب های فارس مثل اعتبارات دریاچه ارومیه اقدامی نکرده اند؟
ستاد احیای تالاب های فارس باید به این پرسش پاسخ دهد که چرا تخصیص بودجه 260میلیارد تومانی برای احیای دریاچه ارومیه در دولت اول حسن روحانی و حال نیز اختصاص 850میلیارد تومان برای احیای تالاب انزلی که نشان از توجه دولت تدبیر و امید به حوزه محیط زیست کشور دارد اختصاص یافت ولی علیرغم مخاطره آمیز بودن شرایط تالاب های فارس، هنوز مسئولان کشوری قانع نشده اند که در بودجه‌ ریزی ها سهمی را به تالاب های خشکیده این استان اختصاص دهند؟
کمیته تخصصی آب و کشاورزی این ستاد باید پاسخگوی این پرسش باشد که چرا طرح نکاشت شلتوک در بالا دست سد درودزن با جدیت دنبال نمی شود؟ کدام مانع بزرگ موجب می شود که ما هر سال شاهد افزایش سطح زیر کشت شلتوک دراین مناطق باشیم؟ چرا کاشت های جایگزین در سایر مناطق فار س و در حاشیه تالاب ها اجرایی نمی شود و در خالی ترین دشت های فارس ما همچنان شاهد کاشت گندم و ذرت هستیم؟
کمیته تخصصی فرهنگی،اجتماعی، آموزشی و پژوهشی این ستاد باید پاسخگوی این پرسش باشد که نتیجه صرف میلیون ها ریال اعتباراتی که تا کنون برای مطالعه طرح های تحقیقاتی در زمینه احیای تالاب های فارس به استادان دانشگاه داده شده چیست؟ چرا این طرح ها تاکنون نتوانسته است راهکاری عملیاتی برای احیای تالاب ها به دست دهد؟
این کمیته باید به شائبه وابستگی دیدگاه های دانشگاهی به میزان گردش مالی و اعتبارات پاسخ دهد، این پسندیده نیست که در برخی محافل اینطور مطرح شود که استادان دانشگاه نظر و دیدگاه کارشناسی و تخصصی خود را پیرامون تالاب های فارس بر اساس نوع پرداخت های مالی و منطبق با میل و سلیقه افراد و سازمان های خاصی مطرح می کنند.
فعالان و دوستداران محیط زیست علاقه مندند که تشکیلات مصوب این ستاد صرفا محفلی برای گفت و شنود مدیران نباشد و نشست های آن برنامه جامع و عملیاتی با خروجی موثر داشته باشد.
اعضای تشکل های زیست محیطی چشم انتظار آمدن روزهای خوش برای جان گرفتن دوباره و نمایش پرواز پرندگان مهاجر در تالاب ها و دریاچه های بختگان، طشک، پریشان، کافتر، مهارلو و چندین تالاب محلی دیگر در استان فارس هستند و تصویب ساختار ستاد احیا و حفاظت ازتالاب های فارس را به عنوان آغازی دیگر به فال نیک می گیرند.
 

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

عکس پلنگ، کار دست رئیس محیط زیست فسا داد

اجرای طرح اشتغال خانگی توسط جهاددانشگاهی در 9 استان کشور

توبیخ و برکناری عوامل محیط زیست فسا به دلیل انتشار عکس پلنگ ایرانی

احداث آتش بر ٧٥ کیلومتری در اراضی جنگلی جهرم

رویکرد جهاددانشگاهی ایجاد روحیه خودباوری است

فاز نخست مرکز رشد فناوری سلامت جهاددانشگاهی امسال افتتاح می شود

رئیس هیات مدیره پشم شیشه: فروش ساختمان به کودکان بی اساس است

نیکوکاران جهرمی 86 میلیون ریال به سیل‌زدگان کمک کردند

معاون استانداری: 170 نقطه حادثه خیز عامل حوادث جاده ای در فارس است

تمایل به شهرنشینی در فارس روند افزایشی داشته است

توزیع ٥ هزار بسته غذایی و معیشتی بین اقشار محروم فارس

طرح سنجش سلامت برای 85 هزار نوآموز فارسی اجرا می‌شود

ششم خرداد درمانگاه‌های امام رضا و مطهری تعطیل است

استعفای یک عضو شورای شهر شیراز

شهردار شیراز: نقایص فعلی سامانه شفافیت از بزرگی کار کم نمی کند

عضو شورای شهر شیراز استعفا داد

کمک 680 میلیون تومانی کازرونی‌ها به آزادی زندانیان جرائم غیرعمد

دستگیری شکارچیان گوشت بز کوهی در لامرد

اجرای کمربند حفاظتی 42 کیلومتری در اراضی ملی فارس

اقدامات پلیس امنیت اخلاقی شیراز به صحن غیر علنی شورای شهر رفت

680 میلیون تومان برای آزادی زندانیان جرائم غیر عمد در کازرون جمع آوری شد

خیران در جشن گلریزان شیراز 30 میلیارد ریال کمک کردند

کلنگ مسجد امام حسن (ع) در منطقه سیل زده سعدی شیرازبه زمین نشست

1.8 میلیارد ریال برای آزادی زندانیان جرائم غیرعمد لار جمع آوری شد

شهردار شیراز: 500 بسته غذایی بین مددجویان فارس توزیع می شود

کشف انبار میلیاردی کاغذ احتکار شده در کازرون

حادثه خونبار رانندگی در فارس 4 کشته برجای گذاشت

نگاهی به اقدامات مقابله با اعتیاد در شهرستان آباده

17میلیارد ریال به بهسازی معابر مسکن مهر ممسنی اختصاص یافت

عضو شورا: مطالبات وصول نشده شهرداری شیراز بیش از 560میلیارد تومان است

اثربخشی دوره‌های آموزشی با نیازسنجی در مراکز آموزشی

تعریف برنامه نظارت و ارزیابی کمی برای پروژه‌های شهرداری شیراز

افزایش سقف برداشت از خودپرداز در تمامی بانک‌ها

نیکوکاران کازرون،پول جهیزیه 114 دختر بی سرپرست را تامین کردند

گلریزانی که آبرو می خرد

سیستم شهرداری نظامی سنتی و با آفت‌های فراوان است

مصرف مکرر مسکن باعث افزایش فشار خون می شود

نیازسنجی، آموزش های فنی و حرفه ای را اثربخش تر می کند

فرماندار آباده:به جای بدگویی، راه حل ارائه کنید

رعایت ایمنی در سرویس کولر آبی را باید جدی گرفت

زندانیان جرائم غیرعمد فارس ٢٠٠ میلیارد تومان بدهکارند

دبیر جامعه روحانیت شیراز: مهریه نباید به ابزار تجارت تبدیل شود

بازسازی 207 واحد مسکونی آسیب دیده از سیل در شیراز پایان یافت

رئیس کل دادگستری: 100 میلیارد تومان برای آزادی زندانیان جرائم غیر عمد فارس نیاز است

نمایشگاه خود اشتغالی در فسا برپا شد

درمان نادرست فشار خون، عوارض جبران ناپذیری در پی دارد

توسعه ورزش مصداق احقاق حقوق عامه است

51 زندانی جرائم غیر عمد جهرم نیازمند حمایت خیران هستند

هشدار استاندارد فارس به مصرف کنندگان پیتزا

صاعقه یک شهروند را در ممسنی کشت