پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

نماینده ولی‌فقیه در فارس:

نگاه فرهنگی به وقف در فارس تقویت شود سياسي

نگاه فرهنگی به وقف در فارس تقویت شود

  بزرگنمايي:

پیام فارس - نماینده ولی‌فقیه در استان فارس بر لزوم تقویت نگاه فرهنگی به وقف در فارس تاکید کرد .
به گزارش ایسنا منطقه فارس، آیت‌الله لطف‌الله دژکام، صبح یکشنبه 13 آبان در دیدار مدیرکل اوقاف و امور خیریه فارس و معاونان این اداره‌کل که به مناسبت هفته وقف برگزار شد، بر لزوم تقویت نگاه فرهنگی به مقوله وقف تاکید کرد و گفت: چنین نگاهی سبب افزایش موقوفات می‌شود، چراکه فردی که از اموال مادی خود وقف می‌کند حال معنوی خوشی را درک می‌کند که نیاز به تسری به کل جامعه دارد.
وی اضافه کرد: جلوه دادن ابعاد فرهنگی وقف باعث می‌شود علاقه مردم به وقف افزایش پیدا کند.
امام جمعه شیراز خاطرنشان کرد: اگر نگاه ما به وقف صرفاً بعد مالی آن باشد پس از مدتی می‌بینیم به اهدافی که دین داشته نرسیده‌ایم اما نگاه عبادی و فرهنگی به وقف است که سبب گسترش آن می‌شود.
آیت‌الله دژکام به تفاوت‌های بسیار زیاد وقف در زمان کنونی با وقف در سال‌های اوایل انقلاب اشاره و بیان کرد: حرکتی که در زمینه احیای موقوفات در کشورمان در سال‌های پس از انقلاب آغاز شده قابل توج و قابل تقدیر است و در این زمینه تاکنون تجربیات زیادی کسب شده که منجر به اصلاح بسیاری از نقاط ضعف و تلاش برای رسیدن به نقطه مناسب شده است.
وی با اشاره به اینکه در حکومت‌های اسلامی صدر اسلام بسیاری از مسائل در زمینه وقف در این سطح و حجم زمان ما وجود نداشته است، عنوان کرد: به عنوان مثال اداره 165 هکتار زمین موقوفه در یک استان کاری دشوار و حساس است که اگر به درستی انجام شود باعث پیشرفت جامعه و انتفاع آیندگان از موقوفات خواهد شد.
نماینده ولی‌فقیه در فارس در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نگاه فرهنگی حوزه وقف، گفت: اداره اوقاف و میراث فرهنگی باید در مورد بقاع متبرکه به اتفاق نظر برسند، چراکه نتیجه‌ی اختلاف نظر آنها برای کشور خوب نیست.
آیت‌الله دژکام به مثالی در این زمینه اشاره کرد و افزود: نظر اداره اوقاف در مورد یک مدرسه علمیه در یکی از شهرستان‌های فارس بر این بود که بنای آن از ابتدا ساخته شود اما نظر میراث فرهنگی بر این بود که نباید حتی یک آجر جابجا شود.
وی با بیان اینکه با چنین اختلاف نظرهایی نمی‌توان به یک تصمیم صحیح رسید، تصریح کرد: باید یک نگاه میراثی در اوقاف و یک نگاه اوقافی در میراث ایجاد و این دو به هم نزدیک‌تر شوند.
وی با تاکید بر اینکه حفظ میراث فرهنگی ضرورت دارد و روحانیون به ویژه روحانیت مسئول در اداره اوقاف باید قواعد محیط ‌های میراثی را بخوانند، خاطرنشان کرد: اعتراض ما به اقدامات آل سعود در مدینه و مکه به تخریب آثار دینی گذشته است که باید حفظ شوند.
نماینده ولی‌فقیه در فارس با بیان اینکه حفظ امنیت مکان‌های مذهبی اهمیت دارد، عنوان کرد: تعمیرات و بازسازی یک بنای میراثی باید با نظارت میراث و همکاری آنها صورت گیرد تا آسیب‌ به ساختمان یا افرادی که در آن ساختمان هستند را در پی نداشته باشد.
آیت‌الله دژکام با اشاره به اینکه عدم هماهنگی در مرمت برخی اماکن میراثی چهره آن بناها را نازیبا کرده است، بیان کرد: صفای معماری سنتی باستانی یک ساختمان میراثی نباید با استفاده از سرامیک در کنار آجرهای قدیمی از بین برود، زیرا این وصله‌ی ناچسبی است که در تعمیر آن ساختمان به آن توجه نشده است.
وی با بیان اینکه می‌شود از اعتبارات میراث فرهنگی و از نظارت کارشناسان آن برای مرمت اماکن مذهبی و بقاع متبرکه استفاده کرد، اظهار کرد: اوقاف هم می‌تواند در مسیرهایی که نمی‌شود پول میراث فرهنگی را خرج کرد، هزینه کند.
امام جمعه شیراز بر لزوم تقویت و توسعه گردشگری مذهبی نیز تاکید کرد و گفت: با توجه به اینکه استان فارس در این زمینه ظرفیت زیادی دارد باید نیروهای متخصص روحانی با هماهنگی میراث فرهنگی در این زمینه تربیت کرد.
آیت‌الله دژکام اضافه کرد: راهنمایان گردشگری که مسئولیت راهنمایی گردشگران خارجی را بر عهده دارند به دلیل اینکه در زمینه مذهبی تخصص ندارند نمی‌توانند پاسخگوی بسیاری از پرسش‌های گردشگران در مورد برخی اماکن تاریخی مذهبی باشند؛ یکی از مقدمات این کار تربیت طلابی است که به زبان‌های خارجی آشنا باشند.
وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود به حضور گسترده زائران و گردشگران مذهبی در حرم‌های اول و دوم اهل بیت (ع) و اختصاص چندین هتل و حتی صحن ویژه گردشگران خارجی در حرم امام رضا (ع) اشاره کرد و گفت: سومین حرم اهل بیت (ع) آنچنان که باید به گردشگران مذهبی خارجی معرفی نشده است.
نماینده ولی‌فقیه در فارس با اشاره به حضور 79 هزار نفر از مردم فارس در مراسم پیاده‌روی اربعین حسینی امسال، بیان کرد: هر یک از این افراد می‌توانند یک معرف و دعوت‌کننده از میزبان برای حضور در سومین حرم اهل بیت (ع) باشند اما باید زمینه رفت و آمد زائران عراقی به شیراز فراهم باشد.
آیت‌الله دژکام با بیان اینکه در دیدار با تولیت حرم‌های مطهر در کربلای معلا برای ایجاد دفتر نمایندگی سومین حرم اهل‌بیت (ع) در آن کشور و متقابلاً دفتر نمایندگی حرم‌های مطهر کربلا در آستان مقدس حضرت شاهچراغ (ع) رایزنی کرده‌اند، عنوان کرد: ایجاد این دفاتر و تقویت این ارتباط از نظر سیاسی اهمیت بسیاری دارد.
وی تاکید کرد: افق دیگر گردشگری مذهبی این است که برای ابنیه تاریخی با نگاه مذهبی، تورهای گردشگری برگزار شود زیرا در قرآن بر توجه به تاریخ پیشینیان تذکر داده شده است.
امام جمعه شیراز طرح آرامش بهاری را که توسط اداره اوقاف در ایام نوروز برگزار می‌شود طرح خوبی دانست و اظهار کرد: علاوه بر اقداماتی که در قالب این طرح انجام می‌شود باید در طول سال برای کسانی که به اماکن تاریخی همچون تخت‌جمشید مراجعه می‌کنند تورهای گردشگری مذهبی برگزار شود.
آیت‌الله دژکام خاطرنشان کرد: در قالب این طرح باید برای مراجعه‌کنندگان توضیح داد که نظام ما با فضای تاریخ گذشتگان بیگانه نیست و در ادامه‌ی آن تمدن قوی در حال ساخت یک تمدن قوی اسلامی است.
وی با ابراز تاسف از اینکه ما خودمان ارتباطمان را با گذشته‌مان قطع کرده‌ایم به حدی که از دیگر کشورها برای معرفی بزرگان گذشته ما همچون سعدی در کشور ما حضور می‌یابند، بیان کرد: خودمان باید به این باور برسیم که در گردشگری تاریخی هم باید نقش ایفا کنیم و کتاب «خدمات متقابل ایران و اسلام» شهید مطهری در این زمینه ملاک فعالیت ما باشد تا شکاف‌هایی که با تهاجم فرهنگی برای ما ایجاد شده از بین برود.
نماینده ولی‌فقیه در فار از حضور گسترده مردم در تجمع جاماندگان اربعین در سومین حرم اهل بیت (ع) تقدیر و تشکر کرد و گفت: حضور جمعیت بسیار زیاد مردم نشان‌دهنده اقدام خوب در این زمینه بود که باید چنین حرکت‌هایی برای 28 صفر و سالروز رحلت نبی مکرم اسلام (ص) نیز صورت گیرد چراکه بیمه‌کننده‌ی کشور است.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نازنین زاغری به اعتصاب غذای خود پایان داد

آغاز ثبت‌نام آزمون استخدام دستگاه‌های اجرایی توسط جهاددانشگاهی

فارس مهد پرورش فقها و مفاخر علمی بسیاری است

نیازمند برنامه‌های علمی و عملی برای تحقق ارزش‌های اجتماعی هستیم

استقبال از سه شهید تازه تفحص شده در شیراز

احمد توکلی از معاون روحانی شکایت کرد

فرمانده سپاه به نتانیاهو: با دُم شیر بازی نکن

زیباکلام: اصلاح‌طلبان متهم اصلی وضع فعلی هستند

جزئیات توافق نوبخت با وزیر سابق بهداشت

طرح ترامپ برای خروج از ناتو فاش شد

پیام جهرمی به حاتمی در پی عدم موفقیت سیمرغ

ام‌الاسرا به روایت یک آزاده جهرمی

7 هزار شغل تا پایان سال جاری در فارس ایجاد شود

شایعات تازه درباره رفع حصر مهدی کروبی

ایجاد هفت هزار شغل تا پایان امسال در استان فارس

روحانی: دست بزرگان استان گلستان را می‌بوسم

لزوم تقویت نیروی انتظامی در فارس

تشییع پیکر آیت‌الله حقیقت در شیراز

همبستگی تمامی دستگاه ها با یکدیگر در فارس لازم است

همبستگی به معنای اتحاد با همه با یکدیگر است نه با استاندار

همبستگی به معنای اتحاد با همه با یکدیگر است نه با استاندار

ترامپ: اوباما بایدن را از تلی از زباله بیرون کشید

فائزه هاشمی: وقتی نهاد‌های حکومتی بی عدالتی می‌کنند فاجعه است

/درگذشت آیت‌الله حقیقت ارسنجانی/ پیکر آیت‌الله حقیقت دوشنبه تشییع می‌شود

موفقیت در مبارزه با قاچاق در گرو اقدامات فرهنگی است

پیشگیری در اولویت برنامه های مبارزه با قاچاق قرار گیرد

آمریکا از مواضع ضد ایرانی فرانسه تشکر کرد

ظریف به عراق می‌رود

پرستاران حرفه‌ای لازمه توسعه توریسم سلامت است

دستاوردهای انقلاب توسط روابط عمومی نهادها اطلاع‌رسانی شود

نخبگان پزشکی فارس از سرمایه‌های عظیم ایران هستند

نمایان شدن توان مهندسان ایرانی در سال‌های پس از انقلاب

رحیمی: تقویت نقش‌آفرینی دانشگاه شیراز/ نادگران: فعالیت 215 مرکز دانشگاهی در فارس

رحیمی: تقویت نقش‌آفرینی دانشگاه شیراز

قالیباف: شایعات علیه پسرم، کار ضد انقلاب است

حمله موشکی اسرائیل به سوریه

راه اندازی شبکه رادیویی و تلویزیونی گردشگری در فارس

امام جمعه تبریز: ما از تلگرام رفتیم، اما دشمن ماند

قالیباف: تا امروز به دنبال پست و مقام نبوده‌ام

علم الهدی: چشم نباید به چند کافر اروپایی باشد

امام جمعه شیراز:استاندارجدید ازسیاست زدگی درفارس جلوگیری کند

رشد دانش پزشکی در بستر حکمت متعالی اسلامی/ همراهی تمام جناح‌های سیاسی با استاندار فارس

استعفای ظریف و خروج از برجام تکذیب شد

لبنان از اسرائیل شکایت می‌کند

لایحه FATF هنوز در مجمع و مجلس مطرح نشده است

برخی از قوانین کشور با مفاهیم رونق صنعت گردشگری مغایرت دارد

ترامپ به زودی به برجام باز خواهد گشت

روحانی: در روز‌های سخت، همه بی‌وفا شدند!

هماهنگی و انسجام کلید توسعه فارس است/ گذشته را ورق نخواهیم زد

شریعتمداری: اسماعیل بخشی مجرم است