پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

نماینده ولی‌فقیه در فارس:

نگاه فرهنگی به وقف در فارس تقویت شود سياسي

نگاه فرهنگی به وقف در فارس تقویت شود

  بزرگنمايي:

پیام فارس - نماینده ولی‌فقیه در استان فارس بر لزوم تقویت نگاه فرهنگی به وقف در فارس تاکید کرد .
به گزارش ایسنا منطقه فارس، آیت‌الله لطف‌الله دژکام، صبح یکشنبه 13 آبان در دیدار مدیرکل اوقاف و امور خیریه فارس و معاونان این اداره‌کل که به مناسبت هفته وقف برگزار شد، بر لزوم تقویت نگاه فرهنگی به مقوله وقف تاکید کرد و گفت: چنین نگاهی سبب افزایش موقوفات می‌شود، چراکه فردی که از اموال مادی خود وقف می‌کند حال معنوی خوشی را درک می‌کند که نیاز به تسری به کل جامعه دارد.
وی اضافه کرد: جلوه دادن ابعاد فرهنگی وقف باعث می‌شود علاقه مردم به وقف افزایش پیدا کند.
امام جمعه شیراز خاطرنشان کرد: اگر نگاه ما به وقف صرفاً بعد مالی آن باشد پس از مدتی می‌بینیم به اهدافی که دین داشته نرسیده‌ایم اما نگاه عبادی و فرهنگی به وقف است که سبب گسترش آن می‌شود.
آیت‌الله دژکام به تفاوت‌های بسیار زیاد وقف در زمان کنونی با وقف در سال‌های اوایل انقلاب اشاره و بیان کرد: حرکتی که در زمینه احیای موقوفات در کشورمان در سال‌های پس از انقلاب آغاز شده قابل توج و قابل تقدیر است و در این زمینه تاکنون تجربیات زیادی کسب شده که منجر به اصلاح بسیاری از نقاط ضعف و تلاش برای رسیدن به نقطه مناسب شده است.
وی با اشاره به اینکه در حکومت‌های اسلامی صدر اسلام بسیاری از مسائل در زمینه وقف در این سطح و حجم زمان ما وجود نداشته است، عنوان کرد: به عنوان مثال اداره 165 هکتار زمین موقوفه در یک استان کاری دشوار و حساس است که اگر به درستی انجام شود باعث پیشرفت جامعه و انتفاع آیندگان از موقوفات خواهد شد.
نماینده ولی‌فقیه در فارس در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نگاه فرهنگی حوزه وقف، گفت: اداره اوقاف و میراث فرهنگی باید در مورد بقاع متبرکه به اتفاق نظر برسند، چراکه نتیجه‌ی اختلاف نظر آنها برای کشور خوب نیست.
آیت‌الله دژکام به مثالی در این زمینه اشاره کرد و افزود: نظر اداره اوقاف در مورد یک مدرسه علمیه در یکی از شهرستان‌های فارس بر این بود که بنای آن از ابتدا ساخته شود اما نظر میراث فرهنگی بر این بود که نباید حتی یک آجر جابجا شود.
وی با بیان اینکه با چنین اختلاف نظرهایی نمی‌توان به یک تصمیم صحیح رسید، تصریح کرد: باید یک نگاه میراثی در اوقاف و یک نگاه اوقافی در میراث ایجاد و این دو به هم نزدیک‌تر شوند.
وی با تاکید بر اینکه حفظ میراث فرهنگی ضرورت دارد و روحانیون به ویژه روحانیت مسئول در اداره اوقاف باید قواعد محیط ‌های میراثی را بخوانند، خاطرنشان کرد: اعتراض ما به اقدامات آل سعود در مدینه و مکه به تخریب آثار دینی گذشته است که باید حفظ شوند.
نماینده ولی‌فقیه در فارس با بیان اینکه حفظ امنیت مکان‌های مذهبی اهمیت دارد، عنوان کرد: تعمیرات و بازسازی یک بنای میراثی باید با نظارت میراث و همکاری آنها صورت گیرد تا آسیب‌ به ساختمان یا افرادی که در آن ساختمان هستند را در پی نداشته باشد.
آیت‌الله دژکام با اشاره به اینکه عدم هماهنگی در مرمت برخی اماکن میراثی چهره آن بناها را نازیبا کرده است، بیان کرد: صفای معماری سنتی باستانی یک ساختمان میراثی نباید با استفاده از سرامیک در کنار آجرهای قدیمی از بین برود، زیرا این وصله‌ی ناچسبی است که در تعمیر آن ساختمان به آن توجه نشده است.
وی با بیان اینکه می‌شود از اعتبارات میراث فرهنگی و از نظارت کارشناسان آن برای مرمت اماکن مذهبی و بقاع متبرکه استفاده کرد، اظهار کرد: اوقاف هم می‌تواند در مسیرهایی که نمی‌شود پول میراث فرهنگی را خرج کرد، هزینه کند.
امام جمعه شیراز بر لزوم تقویت و توسعه گردشگری مذهبی نیز تاکید کرد و گفت: با توجه به اینکه استان فارس در این زمینه ظرفیت زیادی دارد باید نیروهای متخصص روحانی با هماهنگی میراث فرهنگی در این زمینه تربیت کرد.
آیت‌الله دژکام اضافه کرد: راهنمایان گردشگری که مسئولیت راهنمایی گردشگران خارجی را بر عهده دارند به دلیل اینکه در زمینه مذهبی تخصص ندارند نمی‌توانند پاسخگوی بسیاری از پرسش‌های گردشگران در مورد برخی اماکن تاریخی مذهبی باشند؛ یکی از مقدمات این کار تربیت طلابی است که به زبان‌های خارجی آشنا باشند.
وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود به حضور گسترده زائران و گردشگران مذهبی در حرم‌های اول و دوم اهل بیت (ع) و اختصاص چندین هتل و حتی صحن ویژه گردشگران خارجی در حرم امام رضا (ع) اشاره کرد و گفت: سومین حرم اهل بیت (ع) آنچنان که باید به گردشگران مذهبی خارجی معرفی نشده است.
نماینده ولی‌فقیه در فارس با اشاره به حضور 79 هزار نفر از مردم فارس در مراسم پیاده‌روی اربعین حسینی امسال، بیان کرد: هر یک از این افراد می‌توانند یک معرف و دعوت‌کننده از میزبان برای حضور در سومین حرم اهل بیت (ع) باشند اما باید زمینه رفت و آمد زائران عراقی به شیراز فراهم باشد.
آیت‌الله دژکام با بیان اینکه در دیدار با تولیت حرم‌های مطهر در کربلای معلا برای ایجاد دفتر نمایندگی سومین حرم اهل‌بیت (ع) در آن کشور و متقابلاً دفتر نمایندگی حرم‌های مطهر کربلا در آستان مقدس حضرت شاهچراغ (ع) رایزنی کرده‌اند، عنوان کرد: ایجاد این دفاتر و تقویت این ارتباط از نظر سیاسی اهمیت بسیاری دارد.
وی تاکید کرد: افق دیگر گردشگری مذهبی این است که برای ابنیه تاریخی با نگاه مذهبی، تورهای گردشگری برگزار شود زیرا در قرآن بر توجه به تاریخ پیشینیان تذکر داده شده است.
امام جمعه شیراز طرح آرامش بهاری را که توسط اداره اوقاف در ایام نوروز برگزار می‌شود طرح خوبی دانست و اظهار کرد: علاوه بر اقداماتی که در قالب این طرح انجام می‌شود باید در طول سال برای کسانی که به اماکن تاریخی همچون تخت‌جمشید مراجعه می‌کنند تورهای گردشگری مذهبی برگزار شود.
آیت‌الله دژکام خاطرنشان کرد: در قالب این طرح باید برای مراجعه‌کنندگان توضیح داد که نظام ما با فضای تاریخ گذشتگان بیگانه نیست و در ادامه‌ی آن تمدن قوی در حال ساخت یک تمدن قوی اسلامی است.
وی با ابراز تاسف از اینکه ما خودمان ارتباطمان را با گذشته‌مان قطع کرده‌ایم به حدی که از دیگر کشورها برای معرفی بزرگان گذشته ما همچون سعدی در کشور ما حضور می‌یابند، بیان کرد: خودمان باید به این باور برسیم که در گردشگری تاریخی هم باید نقش ایفا کنیم و کتاب «خدمات متقابل ایران و اسلام» شهید مطهری در این زمینه ملاک فعالیت ما باشد تا شکاف‌هایی که با تهاجم فرهنگی برای ما ایجاد شده از بین برود.
نماینده ولی‌فقیه در فار از حضور گسترده مردم در تجمع جاماندگان اربعین در سومین حرم اهل بیت (ع) تقدیر و تشکر کرد و گفت: حضور جمعیت بسیار زیاد مردم نشان‌دهنده اقدام خوب در این زمینه بود که باید چنین حرکت‌هایی برای 28 صفر و سالروز رحلت نبی مکرم اسلام (ص) نیز صورت گیرد چراکه بیمه‌کننده‌ی کشور است.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

خبرجنوب در تعطیلات نوروز منتشر می‌شود.

فعالیت‌های فرهنگی هنری بنیادین ماندگار است

چهارشنبه‌سوری یک سنت دیرینه است/ تلاش برای میزبانی خوب از مسافران نوروزی

فرماندار جدید استهبان معرفی شد

فرماندار جدید استهبان معرفی شد

باید روش جهانی شدن را یاد گرفت/ تبیین حقوق اساسی جمهوری اسلامی

امام جمعه شیراز: باید با حفظ ارزش ها با دیگران تعامل کنیم

رفع مشکلات صادرات در سطح ملی پیگیری می‌شود

فرمانداران بیانیه گام دوم را به برنامه اجرایی تبدیل کنند

تخصیص 82 درصدی بودجه سال 97 فارس

برنامه‌های نوروزی ترغیب کننده برای تکرار سفر به فارس است

فرمانداران 4 شهرستان فارس در نشست با استاندار چه گفتند

انهدام باند تبانی و ارتشا در فارس

تبعیت از ولی امر تنها راه انجام درست امور است

قانون، فصل الخطاب تقسیمات کشوری است

سایه بی‌سکنه شدن بر سر 2 هزار روستای فارس/ ایجاد معاونت آموزش کاربردی حوزه در فارس

گام دوم انقلاب به برنامه عملیاتی در دستگاه‌های اجرایی تبدیل شود

جزئیات مصوبه دولت درباره تقسیمات کشوری در فارس اعلام شد

همدلی بین مسئولان سپیدان، کارنامه قابل قبولی ارائه داد

بیانیه گام دوم انقلاب منشور فعالیت‌های هفته هنر انقلاب اسلامی باشد

جوانان با تکیه بر بیانیه گام دوم انقلاب به‌کارگیری شوند

خود تحریمی بخشی از مشکلات اقتصادی کشور است

تنها اقدام دولت در بخش خصوصی سیاستگزاری کلان باشد

بازدید آیت‌الله دژکام از نمایشگاه جهاددانشگاهی فارس

استاندار فارس: برخی به اسم نقد، دولت را تخریب می کنند

دانش‌آموزان شاهد طلایه‌دار ترویج نماز باشند

رفع مشکلات مردم متاثر از میزان جذب سرمایه‌گذار است

تخریب دولت و مسئولان نظام خدمت نیست

ادارات در حوزه پدافند غیرعامل با دانشگاه شیراز همکاری کنند

موسسات عمومی به مسئولیت اجتماعی خود در قبال معلولان عمل کنند

نماینده ولی فقیه درفارس:دفاع از انقلاب ازحالت خطابه‌ خارج شود

حفظ کتب و اسناد تاریخی بر همه لازم است

ملتی که ایثار را سعادت می‌داند از تحریم نمی‌هراسد

افزایش ظرفیت استفاده از کنتورهای هوشمند در فارس

استاندار فارس: نسبت دادن تمام مشکلات به دولت، منصفانه نیست

انتقال پیام شهدا وظیفه همگانی است

نماینده مجلس: ذات پلید استکبار عوض شدنی نیست

امام جمعه شیراز: امور کشور به افراد شایسته واگذار شود

تشییع پیکر شهید مدافع حرم در شیراز

برگزاری 40 برنامه به مناسبت روز بزرگداشت شهدا در فارس

ملاک درستی کار باید قرآن باشد/ باید شبکه مساجد را ایجاد کرد

پیکر خلبان امدادگر شهید در شیراز تشییع شد

شیراز توان تامین بخشی از تجهیزات مخابراتی را دارد/ تقویت پوشش تلفن همراه در جاده‌های فارس

استفاده صحیح از منابع طبیعی باید فرهنگ شود

مبنای توسعه توان طبیعت سرزمینی باشد

تقویت حوزه‌های عملیه و طلاب در شهرستان جهرم

ساماندهی بازار کاذب توریسم سلامت در فارس

نصف جمعیت ایران قبل از انقلاب زیر خط فقر بودند

نتیجه فعالیت سازمان بازرسی تقویت اعتماد عمومی است

سهم کالاهای دانش‌بنیان از تولید ناخالص ویژگی‌ اقتصاد مقاومتی است