پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

معاون عمرانی استانداری فارس :

اراضی وقف باید در اختیار مسکن محرومان باشد اقتصادي

اراضی وقف باید در اختیار مسکن محرومان باشد

  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس گفت: درشیراز و برخی از شهرستان های فارس اراضی موقوفه به عنوان یک امکان وجود دارد و برای تامین مسکن محرومان باید بتوان از این اراضی استفاده کرد.
به گزارش ایرنا عنایت رحیمی دوشنبه در نشست انجمن خیرین مسکن ساز استان فارس افزود:قطعا نیت واقف نیز در همین زمینه بوده است که با وقف اراضی مسکل مسکن محرومان و نیازمندان رفع شود، ما در این زمینه وقف نامه هایی با سابقه درخشان داریم که در گره گشایی کار محرومان اقدامات موثر انجام داده است.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس ادامه داد: تلاش ها برای تامین مسکن محرومین و معلولان صالحات باقیات است ، تامین نیازهای معلولان رضایت خداوند را به دنبال خواهد داشت.
رحیمی افزود: احداث مسکن برای محرومان در شیراز که با مشکلات خاص روبرو است و بسیاری از افراد نمی توانند صاحبخانه شوند کار پسندیده ای است که اجر و ثواب بسیار دارد، مسئولان و خیرین باید با اوقاف هماهنگی کنند تا اراضی موقوفه در شهر صدرای شیراز هم دراختیار خانوارهای دارای معلول قرار گیرد و خیرین مسکن ساز دراین عرصه فعال شوند تا از اراضی موقوفه هم استفاده شود.
معاون استانداری فارس ادامه داد: مسکن و شهرسازی نیز اراضی قابل تفکیک در برخی از مناطق شیراز و شهرستان های استان فارس دارد که می توان از توانمندی ها در این عرصه بهره برد و خیرین مسکن ساز را به مشارکت بیشتر در امر تامین سرپناه نیازمندان و به ویژه خانوارهای معلول تشویق کرد.
مدیر کل بنیاد مسکن استان فارس نیز در این نشست بیان داشت : افق های جدیدی برای تامین مسکن محرومان در فارس گشوده شده است، در شیراز و سایر شهرستان های استان فارس با مشارکت خیرین طرح های تامین مسکن نیازمندان آغاز شده است.
عطاالله زمانی افزود: با ایجاد زمینه های جدید برای مشارکت خیرین در احداث مسکن محرومان در آینده نزدیک شاهد به بار نشستن فعالیت های اجرایی در این عرصه خواهیم بود.
وی با بیان اینکه احداث مسکن ویژه خانوارهای دارای دو عضو معلول در سطح شیراز و سایر شهرستان های استان فارس آغاز شده است گفت: این طرح در برخی از مناطق به شیوه خود مالکی اجرا می شود ، دراین شیوه از زمین و امکاناتی که در اختیار این خانوارها بود استفاده و با اعطای تسهیلات و کمک های بلا عوض تامین مسکن برای آنها آغاز شده است.
زمانی گفت: همچنین با پیگیری های انجام شده سازمان راه و شهرسازی زمین مناسب در یکی از مناطق شیراز تامین کرده و در این منطقه نیز عملیات اجرایی تامین مسکن محرومان و معلولان آغاز شده است.
مدیر کل بنیاد مسکن استان فارس اضافه کرد: واحد های خود مالک کار احداث را شروع کرده اند و از تسهیلات در این حوزه بهره مند می شوند ، 30 میلیون تومان تسهیلات به واحد های خود مالک اعطا می شود در این زمینه عملیات اجرایی 60 واحد مسکونی در شیراز شروع شده است.
زمانی گفت: برای احداث مابقی واحد ها که تا سقف 570 واحد است هم زمین مناسب در شیراز و شهرستان ها تامین شده است.
وی با بیان اینکه در شهر صدرا قبلا تفاهم نامه احداث 5 هزار واحد مسکونی خیر ساز منعقد شده که بعد به یک هزار واحد کاهش یافت گفت: متاسفانه هنوز زمین مناسبی در این شهر دراخیتار خیرین قرار نگرفته است ، اعطای زمین هایی که برای هر واحد 25 میلیون تومان تامین اعتبار می خواهد برای خیرین توجیه ندارد، ما انتظا داریم با مشارکت دولت و مسئولان زمین مناسب دراختیار خیرین در شهر صدرای شیراز قرار گیرد.
مدیر کل بنیاد مسکن استان فارس افزود: در شهرستان کازرون نیز فعالیت مقدماتی و مطالعاتی پروژه خیر ساز 60 واحدی شروع شده ، زمین این واحدها اهدایی خیرین است ، این پروژه برای اجرا به زودی به مناقصه خواهد رفت.
وی گفت: در شیراز و کازرون طی یکی دو ماه آینده شاهد اجرای پروژه های ویژه محرومان هستیم ، اگر مشکل تامین زمین در شهر صدرای شیراز هم حل و فصل شود خیرین در شهر صدرا نیز آمادگی احداث واحد های مسکونی خیر ساز را دارند.
وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: جمع کردن همه اقشار کم درآمد در یک بلوک ساختمانی کار درستی نیست ، این شیوه احداث بنا و ساختمان و توزیع در سالهای گذشته موجب ایجاد محلات فقیرنشین در برخی از نقاط شهرها شده است و از نظر اجتماعی شان و منزلت ساکنان را مخدوش می کند.
زمانی افزود: اخلاق حکم می کند که توزیع واحد های خیر ساز که معمولا با قیمتی کمتر از قیمت متعارف جامعه واگذار می شود ، به افراد با طبقات درآمدی مختلف واگذار گردد تا شان و منزلت اجتماعی ساکنان حفظ شود.
وی اضافه کرد: برخی از اراضی که از سوی مسکن و شهرسازی به بنیاد مسکن واگذار می شود برای احداث سرپناه و خانه مناسب ویژه معلولان است اما آیا می توان در یک بلوک ساختمانی 40 یا 50 فرد معلول را ساکن کرد؟ قطعا بخشی از این واحد ها باید به سایر افراد واگذار شود تا توزیع جمعیتی در واحد های احداثی خیرین به تعادل برسدبنا بر این نباید بخشی از شهر به واحد های ویژه قشر خاصی موسوم شود ، معلولان شریف ترین اقشار اجتماع هستند که نیازمند دریافت بهترین خدمات هستند.
6113 /1876

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

هیچ مشکلی برای پرداخت تسهیلات اجرای طرح آبیاری نوین نداریم

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/10/27

یارانه نقدی چه کسانی حذف می‌شود؟

افزون بر 15 هزارهکتار در فسا به کشت پاییزه اختصاص یافت

تصویب 6210 طرح اشتغال فراگیر و روستایی در فارس

آخرین وضعیت متراژ مسکن در تهران

هویت مهمترین دغدغه‌ سیاستگذاران شهرهای جدید است

قیمت خودروهای داخلی و خارجی در بازار

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/10/26

قیمت سه پرس کباب لاکچری؛ 744 هزار تومان!

برداشت دانه روغنی کینوا در شهرستان جهرم آغاز شد

تلاش بانک های فسا برای دادن تسهیلات قابل توجه نیست

وجود 15 هزار کارگر در زرقان، ظرفیت مهمی برای این بخش است

6 هزار طرح اشتغال روستایی و فراگیر در فارس تصویب شد

مطالبه گری جوانان بهبود شرایط اقتصاد را تسریع می کند

بخشودگی یا تمدید تسهیلات کشاورزان در فارس

کاهش قدرت خرید مسکن در دهک‌های مختلف

گازرسانی به روستاهای فارس، دستاورد 40 سالگی انقلاب

جذب 84 درصدی اعتبارات تسهیلات اشتغالزا

پراید، ارزان‌ترین خودروی جهان

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/10/25

واردات خودرو بدون انتقال ارز ممنوع شد

جرائم 3 سال تاخیر وام های کشاورزان خسارت دیده فارس بخشیده شد

آتش افروختن در باغ برای جلوگیری از سرمازدگی محصول موثر نیست

اختصاص مشوق به سرمایه‌گذاران در کازرون

بهره‌برداری از کارخانه کاغذ زاگرس به زودی در فارس

پیشنهاد عدم افزایش حقوق مقامات در سال 98

جزئیات سومین مرحله عرضه نفت خام در بورس

بازار مسکن در رکود کامل

مهمترین عوامل جهش تورم در تابستان امسال

تاثیر طرح کاهش صفر‌های پولی ملی بر اقتصاد

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/10/24

بسته حمایتی فقط به یارانه‌بگیران تعلق می‌گیرد

چرا ناگهان مرغ گران شد؟

بازار خودرو در شوک فرو رفت

کاهش 18 درصدی سطح اشغال هتل‌های فارس

یارانه کودکان بازمانده از تحصیل افزایش می‌یابد

استاندار فارس: تنوع کالای صادراتی مورد توجه باشد

تک نرخی کردن ارز، راه برون رفت از مشکلات است

تنوع بخشی به محصولات صادراتی فارس

تک نرخی شدن ارز بهترین راهکار خروج از بحران است

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/10/23

کاسبی برخی نهاد‌ها از عوارض شخص ثالث

انجمن گل نرگس تشکیل شد

صدور 147 پروانه استاندارد در فارس

بزرگترین پروژه شهری کشور در پایان مسیر

هشدار جهادکشاورزی فارس به باغداران/ سرمای شدید در راه است

احتمال سرمازدگی محصولات کشاورزی فارس وجود دارد

احتمال افزایش پلکانی حقوق‌های 98

600 هزار دستگاه تلفن همراه با ارز دولتی وارد بازار می‌شود