پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

هفته پربار کتابخوانی کام کتابخوانان فارس را شیرین می کند فرهنگي

هفته پربار کتابخوانی کام کتابخوانان فارس را شیرین می کند

  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- بیست و ششمین هفته کتاب استان فارس قرار است برگزار شود که مسئولان فرهنگی استان، نوید برگزاری65 ویژه برنامه کلان و 2200 برنامه مرتبط با کتاب و کتابخوانی دادند.
نشست خبری هفته کتاب فارس دوشنبه 14 آبان ماه با حضور مدیران کل کتابخانه های عمومی، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و مدیر سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری شیراز در کتابخانه عمومی حافظیه شیراز برگزار شد.
مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد فارس در این نشست با بیان اینکه کتابخوانی و ترویج آن مورد عنایت دستگاه‌های فرهنگی کشور است، بیان داشت: هفته کتاب و کتابخوانی همه ساله با رویکرد ترویج فرهنگ کتابخوانی برنامه های متنوعی را اجرا می‌کند و در این میان نقش دستگاه های متولی حوزه فرهنگ و هنر با اجرای برنامه های متنوع فرهنگی با وحدت رویه و هم افزایی بسیار است.
** استان فارس در انتظار کسب عنوان پایتختی کتاب
صابر سهرابی عنوان کرد: استان فارس در پی کسب عنوان پایتختی کتاب در سال جاری است و تاکنون در این راستا اقدامات مطلوبی را صورت داده است که با هم افزایی دستگاها و نهادهای مختلف، شهرهای شیراز، اوز، صدرا، آباده، جهرم، داراب، لار و لامرد برنامه های ویژه ای را تدارک دیده اند.
وی بیان کرد: افزون بر این، بیش از 60 روستا در استان فارس به صورت هدفمند در مسیر توسعه کتابخوانی گام برداشته اند که فعالیت آنان با مدیریت سه دستگاه اداره کل کتابخانه های عمومی، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و دفتر امور روستایی پیگیری می‌شود.
سهرابی افزود: امسال برای اولین بار هم افزایی مثال زدنی میان دستگاه های فرهنگی استان در هفته کتاب شکل گرفته که این نشست خبری مشترک نمونه ای از این همکاری همه جانبه در مسیر توسعه کتابخوانی در استان است.
به گزارش ایرنا مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس در ادامه به تشریح برخی برنامه های فرهنگی هفته کتاب که توسط این اداره کل اجرا می شود پرداخت.
وی بیان داشت: آیین بزرگداشت استاد منوچهر کیانی ناشر، پژوهشگر و نویسنده استان فارس برگزار و نشان مفاخر فارس نخستین برنامه هفته کتاب است که از روز شنبه 19 آبان ماه ساعت 16 در تالار حافظ برگزار می شود.
وی افزود: از چهارشنبه 23 آبان ماه برنامه کتابخانه ای به وسعت شهر در سطح شهر با همکاری سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری شیراز برگزار خواهد شد.
سهرابی با اشاره به اینکه نمایشگاه عکس "حال خوش خواندن" از پنجشنبه 24 آبان ماه ساعت 10 با عکس هایی از آثار عکاسان شیراز با محوریت مطالعه کتاب و ترویج کتابخوانی برپا خواهد شد، افزود: بعد از ظهر همین روزبرنامه پیاده روی با کتاب با همراهی سازمان فرهنگی شهرداری شیراز و اداره کل کتابخانه ها در پیاده راه سلامت شیراز برگزار می شود.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس ادامه داد: شنبه 26 آبان ماه ساعت 10 برنامه 40 شهر 40 نویسنده برگزار خواهد شد. در این برنامه که یک طرح ملی است، یکی از نویسندگان شناخته شده ادبیات کودک و نوجوان در شیراز در جمع باشگاه های کتابخوانی فعال شیراز حاضر خواه1د شد.
سخنرانی نویسنده، داستان خوانی، قصه گویی و جشن کتابخوانی از برنامه های این طرح است.
وی افزود: از دیگر برنامه های این روز برگزاری برنامه "همزادِ داستان" با همراهی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران مرکز فارس اجرا می شود. در این برنامه، کارنامه داستان نویسی قاسم شکری مرور می شود و از وی به خاطر دریافت جایزه ادبی «واو» برای رمان همزاد، تقدیر خواهد شد.
سهرابی با اعلام اینکه یکشنبه 27 آبان ماه جشن امضاء کتاب و دفتر شعر "از سر تا شصت می شمارمت" و "بی آبروداری" اثر یاسمن جم پوری برگزار می شود.
دوشنبه 28 آبان ماه شبکه صنعتگران دوستدار کتاب شیراز آغاز به کار می کند، مدیرکل ارشاد فارس درخصوص این برنامه گفت: برای ایجاد بسترهای لازم و حرکت هماهنگ به منظور تروبج کتــابخوانی با باورِ عمیق به اثر مــهم و بی بدیلِ این موضوع در زندگی بهترِ شهروندان، این شبکه با امضای میثاق نامه راه اندازی می شود و جمعی از صنعتگران شیراز متعهد می شوند با انجام مواد میثاق نامه در توسعه فرهنگ کتابخوانی در واحد صنعتی خود همت گمارند.
دیگر برنامه دوشنبه 28 آبان ماه، اهدای نشان سفیر کتاب شیراز در صحن علنی شورای شهر به سه نخبه علمی، هنری و ورزشی شیراز خواهد بود.
وی برگزاری نشست تخصصی فصل نقد با خوانش کتاب رویای شط بیدار نوشته حسین رحیمی سه شنبه 29 آبان در خانه سنتی نیایش در محله سنگ سیاه را یادآور شد و افزود: و طاق مشیر، نشست تخصصی فصلِ نقد برگزار و کتاب چهارشنبه نیز برنامه "جشن تکلیف کتابخوانی" در دبستان فرشتگان شیراز اجرا می شود.
سهرابی گفت: در این برنامه میثاق نامه کتابخوانی توسط دانش آموزان پایه دوم قرائت خواهد شد و سرود هفته کتاب با عنوان حال خوش خواندن برای نخستین بار اجرا خواهد شد.
وی ادامه داد: در ادامه برنامه های همین روز در برنامه ای با عنوان "کتاب سیزدهم"، سیزدهمین اثر پژوهشی استاد جمال زیانی شیرازشناسِ پیشکسوت با عنوان "آفرین ها و نفرین ها" رونمایی خواهد شد.
سهرابی افزود: در هفته کتاب امسال اجرای پرفورمنس "با کتاب" توسط فعالان تئاتر با محوریت ترویج کتابخوانی در مسیر رفت و برگشت مترو شیراز اجرا خواهد شد؛ همچنین در این هفته با همراهی مجموعه هنرشهر آفتاب نشست تخصصی فیلم های اقتباسی از کتاب های فارسی نیز برگزار می شود.
به گزارش ایرنا همچنین رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری شیراز در این نشست عنوان کرد: بسیاری از فرهنگ سراهای شهرداری مجهز به کتابخانه هایی است که برخی از آنها بیش از هزار نفر عضو دارد.
ابراهیم گشتاسبی راد افزود: از آنجا که فرهنگ سراها با مردم ارتباطی تنگاتنگ دارد، با بررسی نیاز مردم کتاب‌هایی جدید خریداری شده است و طرح جایگزینی کتابهای فرسوده با کتاب نو صورت می گیرد.
وی افزود: ایجاد پاتوق کتاب در پیاده راه های سلامت با حضور نویسندگان، فرش قرمز کتاب و مسابقه کتابخوانی از 23 تا 8 آذر از دیگر برنامه های شهرداری است.
** پاکبانان کتابخوان صاحب شبکه کتابخوانی می شوند
گشتاسبی راد با بیان اینکه نشست پاکبانان کتابخوان در روز 23 آبانماه برگزار می شود، اضافه کرد: بسیاری از پاکبانان اهل دانش هستند و ایجاد شبکه پاکبانان کتابخوان برای خدمت رسانی بیشتر در عرصه فرهنگ به این عزیزان صورت خواهد گرفت.
وی همچنین به ایجاد انجمن مادران حامی کتابخوان شیراز در همین روز اشاره کرد و افزود: افزون بر این برنامه ها تور بازدید از کتابخانه های تخصصی کودک و نوجوان برای مدارس برگزار می شود.
رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری شیراز ادامه داد: نمایشگاه "دوست من کتاب" نیز در هفته کتاب در سطح شهر شیراز برگزار خواهد شد که طرح تعویض کاغذ باطله با کتاب در آن صورت می گیرد.
گشتاسبی راد همچنین به ایجاد میز احسان و اهدای کتاب در فرهنگسراهای مهربانی، برگزاری کارگاه‌های مهارت مطالعه و تندخوانی در پنج فرهنگ سرا ویژه دانش آموزان و دانشجویان، برگزاری کارگاه سواد رسانه ای ویژه عموم مردم و نشست تخصصی "یار مهربان قصه ها" برای کودکان اشاره کرد.
از دیگر برنامه های شایان توجه این سازمان برگزاری برنامه های ارمغان دانایی است که با هدف آموزش خط بریل برای نابینایان اجرا می شود؛ همچنین تور گردشگری نابینایان مدرسه شوریده شیراز به مدرسه طبیعت و کافه کتاب صورت می گیرد.
مدیر کل کتابخانه های عمومی فارس نیز در این نشست ضمن تاکید بر هم افزایی دستگاه های فرهنگی با بیان اینکه این اداره کل در هفته کتاب 1832 برنامه خرد و کلان اجرا می کند، گفت: این برنامه ها از 19 تا 30 آبان ماه برگزار خواهد شد و بسیاری از آن ها از دیروز آغاز شده است.
روح الله منوچهری به برگزاری کارگاه های ارتقای مهارت ها، نشست کتاب درمانی و نیز حلقه های گفت و گو برای کتابداران اشاره کرد.
** سه شهر فارس صاحب کتابخانه می شوند
وی با اشاره به اینکه استان فارس بیشترین تعداد شهرهای فاقد کتابخانه در کشور را داراست، نوید افتتاح سه کتابخانه عمومی را در استان فارس داد و افزود: کتابخانه خیرساز شهر دبیران از توابع زرین دشت داراب با عنوان خیام و کتابخانه خیرساز ام الخیر اوز لامرد و همچنین کتابخانه خرد روستای جریان نوبندگان فسا نیز افتتاح می شود.
منوچهری ادامه داد: یک باب کتابخانه عمومی نیز در شهر نوبندگان فسا کلنگ زنی خواهد شد.
مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس ابراز داشت: ویژه برنامه کتاب، دانش آموز، معلم با همکاری آموزش و پرورش فارس در یکی از دبیرستان های شهر شیراز اجرا خواهد شد؛ همچنین با همکاری اداره زندان ها مسابقه کتابخوانی "بند" برای زندانیان برگزار می شود.
مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فارس نیز در این نشست با بیان اینکه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با ایجاد کتابخانه تخصصی کودک و نوجوان بیش از نیم قرن فعالیت می‌کند، افزود: این کانون براساس فعالیت های 42 گانه خود، در همه برنامه های فرهنگی و هنری کودکان را با آشنا می کند.
** 202 روستا از خدمات کانون در هفته کتاب بهره مند می شوند
زهرا افتخاری ادامه داد: برگزاری کارگاه های آموزشی، نشستهای نقد کتاب با حضور نویسندگان مطرح کشور و استان و نیز فعالیت های فرهنگی واحد های سیار در روستاها از اهم برنامه های کانون فارس است که در آن علاوه بر مراکز شهری به 202 روستا نیز خدمات رسانی می شود.
وی به تقدیر از مربیان و کتابداران کتاب محور با عنوان "خانه تکانی فرهنگی"، افتتاح انجمن شعر و کتاب کانون، برنامه خلاصه گویی کتاب، اجرای دو نمایش عروسکی "گل اومد بهار اومد" و "خروس و روباه" و پخش فیلم های مناسب در 22 سینماکانون در این هفته اشاره کرد.
در این نشست از پوستر استانی هفته کتابخوانی نیز رونمایی شد.
7375 /1876

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

قطعه 10 پروژه راه‌آهن بوشهر - شیراز با حضور وزیر راه کلنگ‌زنی شد

آیین نامه ایجاد گذرهای فرهنگی و هنری تدوین شده است

شورای شهر شیراز از احداث موزه پزشکی حمایت می کند

دفتر یوسرن علوم پزشکی شیراز فعال ترین دفتر کشور در سال 2018

اعتبار ١٣ میلیارد تومانی برای خرید تجهیزات مدارس فنی و حرفه ای

کتاب «آه ماهی» به چاپ دوم رسید

محیط‌های دانش آموزی به فضای انزجار تبدیل نشود

تولد 30 هزار نوزاد مبتلا به سندرم در ایران

دومین نمایشگاه شکسته نویسی آغازشد/انتقاد به میزان جایزه تجسمی فجر

مدیرکل آموزش و پرورش فارس: 10 هزار نیرو سال آینده کم داریم

سودای دنیاطلبی هنر خوشنویسی را تهدید می کند

جایزه خوشنویسی فجر، توهین به خلاقیت است

آیت الله مکارم: تقویت زیرساخت‌های حوزوی در شیراز ضروری است

جام کتاب نخوانی

عملکرد 40 ساله نظام در حوزه تعلیم و تربیت چشمگیر است

تجلیل از شیشه‌گر، استاد کاشی هفت رنگ شیراز

لزوم اصلاح توزیع زمانی و مکانی سفرها

فرصت حضور و فعالیت خانواده شهدا و ایثارگران در فارس فراهم شود

پیکر پاک و مطهر 3 شهید تازه تفحص شده وارد شیراز شد

جشن گل نرگس، سرشماری پرندگان و درختکاری در قرار سبز چهارم دی ماه

میزان بارش های اخیر در فارس/ سپیدان رکوردار بارش باران

روزهای آلوده هوای شیراز به 10 روز نمی رسد

رفتارهای قرآنی را در بین مخاطبان نهادینه کنید

مدارس اسلامی حوزه هنر در شیراز راه اندازی می شود

نمایشگاه نقاشی اعضای انجمن ناشنوایان

2 کشته و 5 مجروح نتیجه تصادف دو دستگاه خودرو در فارس

دومین مرحله اردوی تیم ملی اسکواش پسران کشور در شیراز آغاز شد

کاروانسرای برد شیراز به رصد خانه تبدیل می شود

چرا 4 روزنامه فارس سیاه و سفید چاپ شدند

رفتارهای قرآنی هنوز در جامعه نهادینه نشده است

بوفه‌های مدارس باید از سازمان دانش آموزی مجوز بگیرند

تبدیل کاروانسرای برد شیراز به رصد خانه

تاسیس مدارس اسلامی هنر در شیراز

مطالبه گری جوانان بهبود شرایط اقتصادی فارس را تسریع می کند

مهلت ارسال آثار به جشنواره ادبی ریحانه تمدید شد

دستاورد‌های 40ساله حوزه فرهنگ و هنر چشمگیر بوده است

آیین بزرگداشت پاسبان لهجه شیرازی برگزار می شود

تمدید مهلت ارسال آثار به جشنواره ریحانه‌النبی

نمایش خیابانی مانع به جشنواره منطقه ای خلیج فارس راه یافت

توقیف محموله هروئین و شیشه در سپیدان

سرشماری 69 راس گوزن زرد در زیستگاه‌های استان فارس

سپاه در راستای احساس وظیفه و کمک رسانی وارد موضوعات می شود

کتابخانه عمومی پیامبر اعظم(ص) پاسخگوی نیاز خنج نیست

تمدید مهلت ارسال آثار به سومین دوره جایزه ادبی «ریحانه»

راهکارهای هم افزایی خانواده فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس بررسی شد

42 میلیون مترمربع باید به فضای آموزشی کشور افزوده شود

وزارت بهداشت با ایجاد یک رشته نوین پزشکی در فسا موافقت کرد

غزل، عرصه اندیشه عاشقی شیخ اجل است/سعدی در پی راهی برای جاودانگی

نیاز نگارخانه بزرگ و قدیمی شیراز به تعمیرات اساسی

چهره های علمی، فرهنگی و هنری فارس در جلد دوم کتاب «صدسال»