پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

گفت و شنود اهالی شورا و نمایندگان شیراز در مجلس گفتگو

گفت و شنود اهالی شورا و نمایندگان شیراز در مجلس

  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- نشست مشترک اعضای شورای اسلامی شهر شیراز با نمایندگان مردم این شهر در مجلس شورای اسلامی دوشنبه با هدف هم اندیشی درباره موضوعات مدیریت شهری برگزار شد.
  این نشست گستره موضوع های مختلفی را در بر گرفت و پیشنهادهایی نیز مطرح شد.
** مردم از طرح منع بکارگیری بازنشستگان راضی هستند
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی در این نشست گفت: مردم کشور از اجرای طرح منع بکارگیری بازنشستگان راضی هستند؛ با توجه به شعارجوانگرایی این طرح با وجود مخالفتهای بسیار تصویب شد.
مسعود رضایی در ادامه اظهار داشت: استاندار آینده فارس باید بومی باشد چرا که به دلیل حضور در محل زندگی آینده نگری بیشتری دارد و بیشتر در راستای رفع مشکلات تلاش می کند.
** ضرورت تدبیر اندیشی برای حاشیه نشینی
نماینده دیگر مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی در این نشست گفت: بیش از 440 هزار خانوار حاشیه نشین در کشور وجود دارند که باید برای رفع این مشکل تدابیری اندیشیده شود.
علی اکبری با اشاره به مشکلات روستاها در حریم شهر و عدم توجه بنیاد مسکن به این وضعیت افزود: یکی از عوامل تشدید مهاجرت، دریافت عوارض از افراد ساکن در روستاها توسط بنیاد مسکن و امور اراضی است.
وی در ادامه بر لزوم ایجاد سیستم منظم به منظور مدیریت توریسم سلامت تاکید کرد و افزود: شورای شهر با همکاری میراث فرهنگی و علوم پزشکی باید نسبت به ایجاد این سیستم اقدام کنند.
این نماینده مجلس اظهار داشت: در انتخاب استاندارفارس، بر بومی بودن استاندار اصرار داریم.
** ضرورت تعامل با مجلس برای حل مشکلات شیراز
رییس شورای اسلامی شهر شیراز در این نشست گفت: این شورا توجه به مسائل فرهنگی و شهرسازی را بر اساس شعار مردم محوری در دستور کار خود قرار داده است.
سیداحمدرضا دستغیب افزود :هم اکنون مسائل خاصی در شهر شیراز مطرح است که نیازمندیم با تعامل با مجلس برای حل این مسائل اقدام شود.
دستغیب افزود: جذب توریست و رونق گردشگری، مسائل حوزه سرمایهگذاری، مسائل مربوط به ترافیک و حمل و نقل و نیز برخی مسائل شهرسازی نیازمند کمک مجلس برای اصلاح یا تسهیل قوانین است.
** فراکسیونی برای دفاع از کلانشهرها شکل گیرد
نایب رییس شورای اسلامی شهر شیراز با اشاره به در خواست شورای عالی استانها در باره لایحهی درامدهای پایدار، خواستار توجه و حمایت نمایندگان مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی به این درخواست به منظور تداوم مدیریت شهری و جلوگیری از افزایش معضلات شهر شد.
ابراهیم صبوری افزود: این لایحه به تضعیف مدیریت شهری می پردازد به گونهای که درآمدها از کلانشهرها حاصل می شود اما تخصیص ها بین روستاها و شهرهای کوچک صورت میگیرد.
صبوری ادامه داد: در راستای جلوگیری از تضعیف مدیریت شهری، باید نمایندگان شهرهای بزرگ، فراکسیونی برای دفاع از کلانشهرها تشکیل دهند.
وی افزود: با گذشت عمر شورای پنجم و هجمه های زیاد علیه ان ، شورا تضعیف شده است به گونه ای که امیدواریم به جایی نرسیم که دیگر نهاد شورا جایی در مجموعه نظام نداشته باشد.
** تعیین تکلیف زمین های اوقافی و تلفات جاده ای کمربندی شیراز
در ادامه این نشست، عضو دیگر شورای اسلامی شهر شیراز با اشاره به تصادفات متعدد در محور کمربندی شیراز گفت: اداره کل راه و شهرسازی بر تعهد خود عمل نمی کند و به جان انسانها اهمیت نمی دهد.
لیلا دودمان افزود: تعیین تکلیف زمینهای اوقافی مشکل بزرگ شهر شیراز است که توجه نمایندگان مجلس به این امر میتواند مشکل را رفع کند.
** مراکز گردشگری شیراز، هیات امنایی اداره شوند
رییس کمیسیون زیارت و گردشکری شورای اسلامی شهر شیراز نیز در این نشست بر لزوم هیات امنایی اداره کردن مراکز گردشگری تاکید کرد و افزود: با توجه به جاذبه شهر شیراز برخی از این مراکز زیر نظر میراث فرهنگی هستند اما شهرداری هزینه های زیادی در حوزه فضای سبز صرف می کند این درحالیست که شهرداری هیچ بهره ای نمی برد.
سولماز دهقانی افزود: در برخی استانها ، اماکن تاریخی و گردشگری به صورت هیات امنایی اداره می شود و هزینه ای که صرف می شود در راستای نگهداری، مرمت و ارائه خدمات به مجموعه باز گردانده می شود.
** شهرداری متولی کمربندی نیست
رییس کمیسیون عمران، حمل ونقل و ترافیک شورای اسلامی شهر شیراز نیز در این نشست گفت: خشکسالی و مشکلات اقتصادی شهر شیراز، سبب مهاجرت روستاها و شهرهای کوچک به شیراز شده است و به دلیل کمبود درآمد، این افراد، در روستاهای اطراف شیراز مستقر می شوند و بار سنگین حوزه اقتصادی و حمل و نقل و سایر حوزها بر دوش شهرداری است.
نواب قائدی افزود: شهرداری در شناسایی و رفع مشکلات نقاط حادثه خیز و روشنایی کمربندی شیراز اقدامات بسیاری انجام داده است این درحالیست که شهرداری متولی حوزهی کمربندی نیست و باید اداره کل راه و شهر سازی و شرکت توزیع برق شیراز تعهدات خود را انجام دهند.
وی بر لزوم توجه نمایندگان مجلس به برگشت درآمد حاصله از جرائم رانندگی در شهر شیراز به منظور ایجاد زیرساختهای هوشمند سازی حمل و نقل تاکید کرد.
** جای خالی معاونت سلامت در شهرداری شیراز
رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر شیراز نیز در ادامه این نشست گفت: معضلات شهر شیراز بدون کمک نمایندگان شیراز در مجلس شورای اسلامی رفع نخواهد شد.
وی با اشاره به مشکلات ساختار مدیریت شهرداری گفت: هنوز نتوانسته ایم از داشته های شهر خود در حوزه سلامت و گردشگری استفاده ببریم به گونه ای که در شهرداری حتی معاونتی با عنوان معاونت سلامت وجود ندارد.
وی بر توجه نمایندگان شیراز در مجلس شورای اسلامی به ضرورت بومی بودن استاندار جدید تاکید کرد.
** کشور را نمی توان متمرکز اداره کرد
همچنین رییس کمیسیون برنامه، بودجه، امورحقوق و املاک شورای اسلامی شهر شیراز گفت: بر اساس لایحه درامد پایدار، اختیار تصمیم گیری عوارض در اختیار شورا، از شورای شهر سلب می شود و مجلس تصمیم گیری می کند.
سید عبدالرزاق موسوی خواستار حضور فعال نمایندگان شیراز در مجلس شورای اسلامی در فراکسیون مدیریت شهری شد و افزود: اگر این لایحه پیشنهادی دولت تصویب شود کسی عوارض نمی دهد و شهر اداره نمیشود.
وی با اشاره به طرح مدیریت یکپارچه شهری افزود: بنابر تجربهی 37شهر بزرگ، کشور را نمی توان متمرکز اداره کرد و باید به صورت محلی اداره شود.
** ضرورت تدوین برنامه برای شیراز
دیگر عضو شورای اسلامی شهر شیراز هم گفت: نمایندگان مجلس شورای اسلامی و اعضای شورای اسلامی شهر هردو توسط مردم انتخاب می شوند و مهم ترین مخاطب انها مردم هستند و باید جوابگوی مردم باشند.
علی ناصری افزود: اعضای شورای شهر به همراه شهرداری و دیگر ارگانها باید برنامه ای برای شیراز تبیین کنند که با توجه وضعیت شیراز، رونق اقتصادی، فراهم کردن زمینه اشتغال ، فراهم کردن عرصه برای ورود جوانان در حوزه های مختلف در نظر گرفته شود.
وی ادامه داد: در سطح استان، بیشترین انتظارمردم از مجلس شورای اسلامی این است که ویژگی های فردی را که می خواهد سکاندار هدایت استان فارس شوند را مشخص کنند.
نوذر امامی رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر شیراز نیز در سخنانی گفت: در نشستی با حضور مجمع نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی، شورای شهر و شورای هماهنگی میتوان درباره انتخاب استاندار آینده فارس تصمیم گیری شود.
اسماعیل تبادار استاندار فارس در راستای اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان روزهای آینده با این مسئولیت خداحافظی می کند. وی پیش تر اعلام کرده بود که آماده اجرای قانون است اما تا زمانی که این مسئولیت را برعهده داشته باشد در ایفای وظایف به طور جدی عمل می کند.
 

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سال 97 فارس رکورددار کودک آزاری بود

شناسایی 5 مورد مبتلا به تب کریمه کنگو و فوت یک نفر در فارس

اهدای عضو تحت فشار کاری غیراخلاقی است

اجرای طرح شناسایی و ساماندهی درختان کهنسال جنگلی در استهبان

نخستین جشنواره بازی‌های ترافیکی در شیراز برگزار می‌شود

یک باب منزل در جهرم وقف زوج‌های بی‌بضاعت شد

آخرین بار کِی مصاحبه کردی؟ ‌

همایش شیراز در گل نوشته‌های پارسه مرداد ماه برگزار می‌شود

قطعی آب در گرمای سوزان شیراز/ سیل هم اثر نداشت

صرفه جویی درمصرف آب را ازاصلاح کولرهای آبی آغاز کنیم

تلقیح واکسن کودکان شیرازی را به بیمارستان کشاند

100 میلیون تومانی که نه آمد، نه رفت

298 میلیارد تومان تسهیلات اشتغال روستایی در فارس پرداخت شده است

مدیرعامل آب منطقه ای فارس:قانون بازدارنده برای کشت شلتوک نداریم

دستگیری اعضای باند حفاران غیرمجاز و قاچاقچیان اشیاء تاریخی در فارس

پایان سال تحصیلی دانشگاه صنعتی شیراز با داستان دنباله دار یک شکایت

سنگ ناایمن دروازه قرآن شیراز، منفجر می شود

قتل زوج میانسال در فال

معاون هلال احمر فارس: مردم استان افزون بر 13 میلیارد ریال به سیل‌ زدگان کمک کردند

فرماندار: کارگروه تخصصی پایتخت کتاب ایران در آباده تشکیل می شود

صدور حکم سلطان هروئین در فارس

سانحه رانندگی در آباده 4 کشته برجا گذاشت

مدیرکل هواشناسی فارس: دمای لامرد فارس بیش از 50 درجه شد

هر شهرستان درگیر با ملخ در فارس، شهرستان پشتیبان دارد

کمیته حقیقت یاب: دستگاه های مختلف در جریان سیلاب شیراز مقصرند

14 شهرستان فارس درگیر مبارزه با ملخ/خسارتی ایجاد نشد

سه قطعه پرنده شکاری در فسا به محیط زیست بازگشت

نکات ایمنی هنگام استفاده از سموم دفع آفات کشاورزی رعایت شود

تکمیل بخشی از بزرگراه شیراز اهواز تا سال 99

ماشین آلات متصرفان اراضی ملی در جهرم توقیف شد

وانت حامل 308 کیلو تریاک درنی ریز توقیف شد

اعضای بدن نوجوان 11 ساله شهرستان فسا به بیماران نیازمند اهدا شد

شرایط ایجاد پارک فناوری توسعه اقتصاد دیجیتال در فارس فراهم شده است

یک هکتار از اراضی جنگلی چرگ جهرم در آتش سوخت

وحدت و همدلی مدنظر امام خمینی (ره) نیاز امروز جامعه است

رقابت 260 فرهنگی فارس در مسابقات قرآن و عترت

آباده ای ها 51 میلیون تومان در جشن گلریزان کمک کردند

کشاورزان از ظرفیت مشاوره ای دانشگاه شیراز بهره مند می‌شوند

دبیر خانه کشاورز فارس: موافق نصب کنتورهای هوشمند هستیم

برگزاری مراسم شب قدر در 350 بقعه متبرکه فارس

گام بلند اوقاف استان فارس در مسیر توسعه گردشگری مذهبی

تورهای "شهروندی" برای شهروندان کوچک در شیراز برگزار می‎شود

واژگونی پراید در فسا، جان 2 نفر را گرفت

کمک بیش از دو میلیارد تومانی خیرین فارس برای آزادی زندانیان جرائم غیرعمد

تلف شدن 55 راس گوسفند بر اثر صاعقه در سروستان

سیل شیراز و امدادهای بهزیستی در این رخداد

زلزله خان زنیان خسارتی نداشت

الزام رعایت همگونی در سازه‌های تجاری مجاور آثار تاریخی

«نگذاشتند کار کنیم» پذیرفته نیست

خیرین سلامت 2 میلیارد ریال به خانوارهای سیل زده شیراز کمک کردند