پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

فرهنگ در اولویت باشد مقالات

فرهنگ در اولویت باشد

  بزرگنمايي:

پیام فارس- در این یادداشت به قلم فرزاد وثوقی آمده است: قبلا وضعیت از این قرار بود که نام اختلاسگران و اخلالگران نظام اقتصادی را اعلام نمی کردند مثلا می گفتند (م.ر) واین آقای (م.ر) هویت درست وحسابی در اذهان عمومی نداشت وبعد مدتی از حافظه مردم پاک می شد و مردم فراموش می کردند چه کسی و از کدام کانال اختلاس کرده و یا در نظام اقتصادی اخلال نموده است و آیا پول های برباد رفته به بیت المال بازگذشته یا خیر ؟
با این پوشش ها کار به جایی رسید که همین چند روز قبل در خبرها آمده بود که یک زن در یکی از ادارات و یا بانک ها اقدام به اختلاس 22 میلیاردی کرده است وتعجب همگان را برانگیخت که اپیدمی اختلاس به بانوان هم سرایت کرده است ! حالا اما رویه به طور دیگری در حال انجام است و اگر کسی را به همان جرم های یاد شده دستگیرومحاکمه کنند نام ونام خانوادگی اش را نیز اعلام می کنند تا برای همه درس عبرتی شود که قانون با کسی شوخی ندارد.
باید دید این نوع برخورد با عوامل فساد اقتصادی تا چه میزان می تواند بازدارنده باشد وقتی اقتصاد کشورمان دچار فساد شده و سیستماتیک ، مفسدین را تولید می کند. در واقع فساد سیستماتیک دردوره های خاص وبهره مند از قدرت، افراد مستعد به ابتلا فساد را در گردونه خود تولید می کند.
ما زمانی در کشور با موضوع ویروس ایدز روبرو شدیم که بصورت نادر توسط دستگاههای مربوطه در حال شناسایی بود . ایدز نوعی ویروس وارداتی بود که اغلب مسافران به بعضی کشورهای خارجی برای ما به ارمغان می آوردند، وقتی با حضور در کشورهای خارجی قادر نبودند بهداشت مسایل جنسی را رعایت کنند واین بی بندو باری باعث شد ایدز سر زده به کشور ما مهاجرت کند.
مقصود از بیان این مثال، پنهان کاری دستگاههای مربوطه، خصوصا دستگاههای آموزشی کشورمان بود. درآن دوره مسئولان امر براین اعتقاد بودند که نباید در مورد ایدز ونحوه ابتلا به آن برای نوجوانان و جوانان روشنگری کرد وبا بیان مساله، قبح موضوع از بین می رود. اما دیدیم که چگونه این ویروس به عنوان یک موضوع ساده به یک مساله بزرگ، مشکل و بحران عظیم اجتماعی تبدیل شد. حال ایدز در اوج نگرانی ها ودر کنار اعتیاد وبه همان اندازه در حال رشد وتکثر است .
ما درمورد احکام وآداب تربیتی نیز با نوجوانان وجوانان به صراحت سخن نگفته ایم . به واقع در حوزه تربیتی وفرهنگی بسیار ضعیف عمل کرده ایم و به جای تربیت بی تربیتی به نسل نو آموخته ایم ،وقتی تیتر اغلب خبرها حکایت از اختلاس ودست درازی به بیت المال دارد و کشور روز به روز در حال فقیرتر شدن است و کار به جایی رسیده که درعصر توسعه وپیشرفت های علم وفناوری جهانی ما باید به فکر توزیع سبد حمایتی غذا باشیم و این یعنی پس رفت و نه پیشرفت.
تحت این شرایط معلوم است که جوان دراین اندیشه فرو می رود که اگر دستم رسد برچرخ گردون ، ازاو پرسم که این چین است و آن چون، یکی را می دهی صد ناز و نعمت، یکی را نان جو آلوده در خون. با این حساب راه باز است و عملا خودمان فرمان اختلاس و پولدارشدن یک شبه را صادر کردیم و دزد نگرفته پادشاه است.
نقطه سر خط – مادراولین قدم باید به ترمیم فرهنگ عمومی در حوزه عمل بپردازیم .در سالیان گذشته این فرهنگ عمومی بوده است که بیشتر از هر چیزی آسیب دیده است . یکی از دلایل ناموفق بودن احزاب سیاسی بس از بدست گیری قدرت سیاسی در کشور بروز همین رفتارهای ضد فرهنگی است . احزاب در شرایطی به توفیق در اجرای شعارهای انتخاباتی خود نمی رسند که عناصر حزبی بیشتر در فکر پرکردن جیب خودشان هستند تا حراست وحفاظت ازمنافع مردم . دراین شرایط پیشرفتی برای کشور بدست نخواهد آمد و دولت ها ویرانه های را خراب تر از گذشته تحویل تیم بعدی میدهند و مردم دلواپس از آینده برای بهبود شرایط ، به حضور این احزاب با مشارکت خود در انتخابات مشروعیت می دهند.
باید امیدوار بود در کشورما نیز فرهنگ عمومی قبل از هر چیز دیگری رشد و توسعه پیدا کند که اگر این اتفاق نیفتد، توسعه در سایر ابعاد به همان خرابه اختلاس منتهی خواهد شد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مساله

اردیبهشت شیراز؛ دلفریب و دلربا

سعدی شیراز یا شیراز سعدی

خاوران جلوه زیبای طبیعت/ همزیستی نخلستان ودرختان مرکبات را ببینید

مقدمات انتظار ظهور

بهترین جواب به آمریکا

شهرهای بی‌دفاع

پیامی که در سیل شیراز امیدبخش شد

نارسایی

مدرسه های سعدی، سیل را شکستند

ای کاش

سیل و یادآوری اهمیت سواد رسانه ای

می خنداند اما نمی خندد

چرا خرم دره جهنّم دره شد

آنچه را که نباید فراموش کنیم

موج اندوه و شکوه مهربانی در سیل شیراز

کازرون، نمادی از تاریخی کهن و طبیعتی چهار فصل

جلوه جدید گردشگری فارس در نوروز 98

دام هایی برای ثروت

نوروز، نماد زایش است نه مرگ جانداران در تنگ بلور

چهارشنبه سوری را به چهارشنبه سوزی تبدیل نکنید

عید آمد و ما قبا نداریم

اشکال در اشکال هندسی

نخستین واکنش `حامی` به حاشیه کنسرت شیراز

حیوان خانگی هم می‌تواند ناقل هاری باشد

میانبری کاذب تا پرده سینما

شهر صدرا بدون سامانه حمل و نقل؛ ترافیکش سهم شیراز

گنبد نمکی، جاذبه گردشگری بکر در جهرم

زمین را نگهبان باشیم

یادی از حمید برنا، خیّر سلامت و مدرسه‌ ساز جهرمی

شجاعانه به استقبال تغییرات برویم

`نه` به نگاه ویژه به زادگاه مدیران

زوج ها خوب شنیدن را یاد بگیرند/ لزوم پرهیز از ایده آل گرایی

آب پاکی 2 سرد‌‌‌ار روی د‌‌‌ست د‌‌‌لواپسان

دام های قاچاقچیان برای دامداران فارس

نورآباد ممسنی تکه‌ای از بهشت

قلعه تبر جهرم، تاریخی اما تک افتاده

داراب؛ شهرستان قصرها و آبشارها

چگونگی رفتار با کودکانی که مبتلا به صرع هستند

معماری سنتی هست چه نیازی به رومیان!

200 مقاله در ششمین کنفرانس سالیانه «انرژی پاک» ارائه می شود

تفاوت کنفرانس ورشو و کنفرانس گوادلپ

پاسدار امین

چشمه‌ای که برای پریشان جوشید/ باران حال تالاب را خوب می‌کند

نقص پلکانی

تلخ و شیرین های چهار دهه روزنامه نگاری

عناوین نخست مطبوعات 23 بهمن شیراز

نقش مردم فسا در پیروزی انقلاب اسلامی ایران

نگاه انقلاب به رفاه اجتماعی

مرور خاطرات انقلاب در شیراز با دو مبارز انقلابی