پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

ربع قرن برنامه احکام در رادیو گفتگو

ربع قرن برنامه احکام در رادیو

  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- شاید از میان مردم فارس کمتر کسی باشد که حجت‌الاسلام علی سقاچی را با عنوان رسمی‌اش بشناسد؛ اما بیشتر مردم دست کم یک بار صدا و لهجه شیرین یزدی‌ وی را از رادیو شنیده‌اند و با برنامه پرمخاطب 25ساله وی در رادیو استان آشنا هستند.
  حجت الاسلام سقاچی قائم مقام ستاد اقامه نماز در استان فارس است که قریب به 25 سال در رادیو فارس با عنوان کارشناس مذهبی در برنامه پرسش و پاسخ احکام و مسائل فقهی به سوالات مردم درباره احکام پاسخ می‌گوید و برنامه‌اش یکی از پرشنونده‌ترین برنامه‌های صدای فارس است.
از حجت‌الاسلام سقاچی درباره این حضور ربع ‌قرنی در رادیو و چگونگی دوام آن طی این سال‌ها پرسیدیم و وی با تاکید بر اینکه اگر چیزی برای خدا شروع شود، خودش به ادامه آن کمک می کند، گفت: در این قریب به 25سالی که در رادیو هستم دو اصل، اساس کار بوده؛ اول اینکه مردم کاری ندارند چه کسی مساله می‌گوید و دوم اینکه احکام نیاز مردم است و چیزی نیست که بگوییم امروز مردم به آن نیاز دارند و سال دیگر این نیاز را ندارد.
وی افزود: آدمی به دنبال برخی چیزها که ضروری انسان نیست نمی رود مگر در مواقع خاص اما احکام جزو ضروریات است و بایدها و نبایدهای زندگی است.
حجت‌الاسلام سقاچی گفت: احکام در همه مسائل جاری است و منشور دینی ما که قرآن است برگرفته از بایدها و نبایدهاست. احکام یا واجب است یا حرام یا مستحب است یا مباح و یا مکروه و مراجع عظام تقلید برای استخراج آن‌ها بسیار زحمت می‌کشند.
او ادامه داد: وقتی به سن 60 سالگی می‌رسیم می‌گوییم بازنشسته‌ ایم اما مراجع تقلید وقتی به 60 سالگی می‌رسند تازه اول کارند و تازه شده‌اند مرجع تقلید.
** رمز محبوبیت
این خطیب دینی با اشاره به اینکه محبوبیت وی در میان مردم برکتی است که از مساله‌گویی و احکام حاصل شده است، ابراز داشت: "ما خودمان را سیاست زده نمی‌کنیم. برخی افراد 6 ماه یا نهایتا یک سال به صدا و سیما آمدند، اگر راستی بودند، با راستی ها آمدند و اگر چپی بودند، با چپی ها رفتند؛ اما ما نه کاری به راست داریم و نه چپ. ما کار آخوندی مان را انجام می‌دهیم."
وی ادامه داد: پس از سه سال طرح مسائل مربوط به نماز در رادیو، قصد قربت کردم و پیشنهاد برگزاری برنامه پرسش و پاسخ احکام را به تهیه‌کننده برنامه دادم و او نیز موافقت کرد؛ اما چون در مساله وارد نبودم درخواست کردم فرد دیگری این مسئولیت را بر عهده بگیرد که از همان ابتدا مخالفت شد.
حجت‌الاسلام سقاچی با بیان اینکه در آن زمان برای پذیرش این برنامه بر سر دوراهی مانده بودم، افزود: قرار شد برای امتحان یک هفته برنامه را اجرا کنیم و بعد درصورت موفقیت، کار را ادامه دهیم، دقیقا در نخستین روز برنامه فردی با برنامه تماس گرفت و گفت مقلد رهبر معظم انقلاب است و رهبری رساله ندارد، چاره کار چیست.
این روحانی در این برنامه به معرفی مراکز فروش استفتائات هبری پرداخت، به گونه ای که به وی خبر رسید مردم دو هزار جلد کتاب استفتائات رهبری را در مدت یک هفته از کتابخانه های شهید مطهری، حرم شاهچراغ (ع)، هفت کتابفروشی سطح شهر و نیز ستاد اقامه نماز سراسر استان خریداری کردند.
او در این باره افزود: من برکت این 25 سال فعالیت را در همین می‌دانم و به آن ایمان دارم و معتقدم اگر آدمی همراه با ولی فقیه و رهبر باشد، محفوظ است، اگر آدمی به دنبال عزت است باید پشت سر ولی فقیه حرکت کند و علت اساسی که برنامه ما هم گل کرده، همین است.
** نذر و خمس پربحث ترین مسائل
حجت‌الاسلام سقاچی پربسامدترین پرسش در حوزه احکام را مربوط به دو چیز دانست: نذر و خمس.
وی گفت: گاه خودمان از اینکه اینقدر مردم در این باره سوال می‌پرسند خسته می‌شویم اما مردم قسم می‌دهند که سوالشان پخش شود.
این خطیب دینی با بیان اینکه در روز بیش از 200 مساله را تلفنی پاسخ می‌دهد، اظهار داشت: هر شب از ساعت 21 تا 23به سوالات مردم به ‌صورت شخصی پاسخ می‌دهم و آنقدر تماس‌ها زیاد است که حتی فرصت چای خوردن هم پیدا نمی‌کنم.
او با اشاره به اینکه گاه مردم در ساعات پس از نیمه شب هم برای پرسیدن مسائل شرعی و احکام تماس می‌گیرند، عنوان کرد: گاهی ساعت 3 نصف شب زنگ می‌زنند، بیدار می‌شوم و جواب می دهم؛ می‌گویم حتما نیاز دارند، گاه فردی می‌خواهد روزه بگیرد یا مشکلی دارد و فکر می‌کند فقط من درست جواب می‌دهم به همین دلیل همیشه در دسترس هستم.
حجت‌ الاسلام سقاچی با یادآوری چند خاطره درباره میزان اعتماد مردم به نوع پاسخگویی وی به احکام گفت: این خاصیت رسانه است که مردم گمان می‌کنند هر چه ما بگوییم درست است؛‌ وگرنه چنین نیست؛ اما چون ما را در رسانه می‌شناسند، ناگزیر از این اتفاق‌ها می‌افتد.
وی ادامه داد: البته من هم بسیار‌ سعی می‌کنم آنچه در حکم است و مراجع گفته اند را بگویم و خودم چیزی به آن اضافه نمی‌کنم.
حجت‌الاسلام سقاچی در پاسخ به اینکه چگونه همه مسائل را از همه مراجع در خاطر دارد، بیان کرد: قریب به 25 سال است که کارم مساله گفتن است و حتی در اتومبیلم هم رساله عملیه دارم. در خانه ام نیز افزون بر40 رساله دارم و هر وقت بیکار می‌شوم، مساله می‌خوانم، به طوری که هر مساله‌ای بپرسند می‌توانم پاسخ 10 مرجع را درباره آن بگویم.
وی افزود: این‌ها همه از لطف خدا و اهل بیت (ع) است. گاه برخی علمای شهر زنگ می‌زنند و پرسشی درباره مسائل دینی مطرح می‌کنند و من خجالت می‌کشم جواب دهم اما می‌گویند شما این کار را بلدید مانند کسی که سال‌هاست دوخت و دوز می‌کند، چشم را هم ببندد، می داند کجا را باید کوک بزند.
** اگر مردم احکام را بدانند خطا نمی‌کنند
این روحانی دانستن احکام را از ارکان اساسی زندگی عنوان و بیان کرد: معتقدم اگر مردم احکام را یاد بگیرند کسی خطا نمی‌کند. اختلافات خانوادگی از این رو است که مردم حکم را نمی دانند و احکام زناشویی را بلد نیستند. زن نمی داند وظیفه اش چیست و متقابلاً مردم هم نمی داند و دعوا درست از همین جا ‌آغاز می‌شود.
او ادامه داد: در کار هم همین است، در مسائل مربوط به خرید و فروش و هر آنچه به زندگی روزمره مربوط است، چون احکام را نمی‌دانیم به بیراهه می‌رویم و از همین رو است که باید احکام را برای همه ارکان زندگی بدانیم و به کار ببندیم.
حجت الاسلام سقاچی افزون بر این، مولف کتاب‌هایی در زمینه‌های مذهبی همچون احکام نماز (ویژه بیماران، پزشکان و پرستاران)، عبرت‌های تاریخ، عشق انتخابی: نماز در آثار شهید دستغیب،‌ گوهرهای پراکنده و هدیه الهی نیز هست.
 

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اجرای طرح دوچرخه هوشمند اشتراکی در شیراز

بزرگداشت سعدی در قالب جشنواره روزگار ارادت

انسان معاصر نیازمند اندیشه ناب سعدی است/«بوستان و گلستان»منبع فضل

رها سازی آب سد سلمان، روستاها را تهدید نمی کند

سهمیه فارس از طرح اقدام ملی بنیاد مسکن 6100 واحد مسکونی است

خودرو، موجب مرگ پاکبان در شیراز شد

وزش باد و رگبارهای موقت میهمان آخر هفته فارس

خسارت 350 میلیارد تومانی سیل به کشاورزی فارس

مفقود شدن یك تبعه خارجی در كانال فاضلاب خیابان محراب شیراز

20 تخت بیمارستان صحرایی در شیراز برای اعزام به سوسنگرد تجهیز شد

شهروندان شیراز در طرح جمع آوری سبزه مشارکت کردند

14 مصدوم حادثه سیل شیراز همچنان در بیمارستان ها بستری هستند

تامین آرامش روحی و آسایش مردم بعد از سیل ، در اولویت است

احتمال آّبگرفتگی معابر شرقی رودخانه خشک شیراز/ لزوم تخلیه انبارها و برخی اماکن

گاز منو اکسید کربن، جان 6 نفر را در فارس گرفت

آمادگی اورژانس اجتماعی بهزیستی شیراز در ایام نوروز

تمهیدات لازم برای چهارشنبه سوری بی خطر انجام شده است

ایمنی تردد اولویت اصلی طرح نوروزی در جاده های فارس است

مدیرکمیته امداداستهبان:110 میلیاردریال وام اشتغال پرداخت شد

اثرات بادهای 120 روزه سیستان به روایت عکس در شیراز

بانوی نیک اندیش شیرازی خانه خود را وقف امورخیریه سلامت کرد

شیراز میزبان نمایشگاه خودروهای کلاسیک

مطالبات پاکبانان صدرا و داریون با جدیت در حال پیگیری است

قلات گنجینه‌ی ارزشمند معماری و گردشگری/ لزوم حفظ روستای قلات

نقش های تحمیلی بر تن میراث فرهنگی

کودکان در خانواده های طلاق بیشتر در معرض آزار هستند

خانواده ها فرزندان را برای همسر بودن تربیت نمی کنند

پایان نوستالژی طاووس/ «طاووس زیلا» خاطره سازی می کند

خیرین لارستان، رصد خانه ساختند

سلامت آب انبارها را تایید نمی کنیم

راه اندازی فاضلاب در روستاهای استان فارس آغاز شد

سیاست‌های کلان شهرسازی در برنامه پنچ‌ساله توسعه شیراز

کبک‌هایی که به همت یک زن خروس می‌خوانند

نمایشگاه انفرادی نقاشی به شیوه «پاپ آرت» با عنوان «پرتره های من»

عادل یزدی نقاشی دیواری«زیارت» راخلق کرد/فرشی از سرو زیرپای گردشگر

حمله خطرناک ترین آفت مزارع به فارس، بدون زیان بود

انتقال آب از دریا به فارس و چشم انداز آینده

استقبال از جشنواره فجر حاکی از خودکفایی اقتصاد هنر است

برنامه ستاره ساز فوتبال، قانونی یا غیر قانونی

بی رغبتی صنعت، نخبگان را راهی خارج کشور می کند

بارش باران در استان فارس تا یکشنبه ادامه دارد

خدمات الکترونیک تامین اجتماعی به 30 خدمت رسید

بارندگی اخیر چشمه های خشکیده کازرون را جاری کرد

حمایت بیش از 90 هزار حامی از ایتام فارس

پای برف به آسمان شیراز باز شد/ تردد کند در برخی محورهای فارس

برپایی اولین نمایشگاه شیلات در شیراز

یادها و خاطره ها در سه روز مانده به پیروزی انقلاب 57

بهره برداری از 90 پروژه عمرانی در فارس

پنج طرح عمرانی در فسا به بهره برداری رسید

ثبت 3 هزار اثر ملی در استان فارس