پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

ربع قرن برنامه احکام در رادیو گفتگو

ربع قرن برنامه احکام در رادیو

  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- شاید از میان مردم فارس کمتر کسی باشد که حجت‌الاسلام علی سقاچی را با عنوان رسمی‌اش بشناسد؛ اما بیشتر مردم دست کم یک بار صدا و لهجه شیرین یزدی‌ وی را از رادیو شنیده‌اند و با برنامه پرمخاطب 25ساله وی در رادیو استان آشنا هستند.
  حجت الاسلام سقاچی قائم مقام ستاد اقامه نماز در استان فارس است که قریب به 25 سال در رادیو فارس با عنوان کارشناس مذهبی در برنامه پرسش و پاسخ احکام و مسائل فقهی به سوالات مردم درباره احکام پاسخ می‌گوید و برنامه‌اش یکی از پرشنونده‌ترین برنامه‌های صدای فارس است.
از حجت‌الاسلام سقاچی درباره این حضور ربع ‌قرنی در رادیو و چگونگی دوام آن طی این سال‌ها پرسیدیم و وی با تاکید بر اینکه اگر چیزی برای خدا شروع شود، خودش به ادامه آن کمک می کند، گفت: در این قریب به 25سالی که در رادیو هستم دو اصل، اساس کار بوده؛ اول اینکه مردم کاری ندارند چه کسی مساله می‌گوید و دوم اینکه احکام نیاز مردم است و چیزی نیست که بگوییم امروز مردم به آن نیاز دارند و سال دیگر این نیاز را ندارد.
وی افزود: آدمی به دنبال برخی چیزها که ضروری انسان نیست نمی رود مگر در مواقع خاص اما احکام جزو ضروریات است و بایدها و نبایدهای زندگی است.
حجت‌الاسلام سقاچی گفت: احکام در همه مسائل جاری است و منشور دینی ما که قرآن است برگرفته از بایدها و نبایدهاست. احکام یا واجب است یا حرام یا مستحب است یا مباح و یا مکروه و مراجع عظام تقلید برای استخراج آن‌ها بسیار زحمت می‌کشند.
او ادامه داد: وقتی به سن 60 سالگی می‌رسیم می‌گوییم بازنشسته‌ ایم اما مراجع تقلید وقتی به 60 سالگی می‌رسند تازه اول کارند و تازه شده‌اند مرجع تقلید.
** رمز محبوبیت
این خطیب دینی با اشاره به اینکه محبوبیت وی در میان مردم برکتی است که از مساله‌گویی و احکام حاصل شده است، ابراز داشت: "ما خودمان را سیاست زده نمی‌کنیم. برخی افراد 6 ماه یا نهایتا یک سال به صدا و سیما آمدند، اگر راستی بودند، با راستی ها آمدند و اگر چپی بودند، با چپی ها رفتند؛ اما ما نه کاری به راست داریم و نه چپ. ما کار آخوندی مان را انجام می‌دهیم."
وی ادامه داد: پس از سه سال طرح مسائل مربوط به نماز در رادیو، قصد قربت کردم و پیشنهاد برگزاری برنامه پرسش و پاسخ احکام را به تهیه‌کننده برنامه دادم و او نیز موافقت کرد؛ اما چون در مساله وارد نبودم درخواست کردم فرد دیگری این مسئولیت را بر عهده بگیرد که از همان ابتدا مخالفت شد.
حجت‌الاسلام سقاچی با بیان اینکه در آن زمان برای پذیرش این برنامه بر سر دوراهی مانده بودم، افزود: قرار شد برای امتحان یک هفته برنامه را اجرا کنیم و بعد درصورت موفقیت، کار را ادامه دهیم، دقیقا در نخستین روز برنامه فردی با برنامه تماس گرفت و گفت مقلد رهبر معظم انقلاب است و رهبری رساله ندارد، چاره کار چیست.
این روحانی در این برنامه به معرفی مراکز فروش استفتائات هبری پرداخت، به گونه ای که به وی خبر رسید مردم دو هزار جلد کتاب استفتائات رهبری را در مدت یک هفته از کتابخانه های شهید مطهری، حرم شاهچراغ (ع)، هفت کتابفروشی سطح شهر و نیز ستاد اقامه نماز سراسر استان خریداری کردند.
او در این باره افزود: من برکت این 25 سال فعالیت را در همین می‌دانم و به آن ایمان دارم و معتقدم اگر آدمی همراه با ولی فقیه و رهبر باشد، محفوظ است، اگر آدمی به دنبال عزت است باید پشت سر ولی فقیه حرکت کند و علت اساسی که برنامه ما هم گل کرده، همین است.
** نذر و خمس پربحث ترین مسائل
حجت‌الاسلام سقاچی پربسامدترین پرسش در حوزه احکام را مربوط به دو چیز دانست: نذر و خمس.
وی گفت: گاه خودمان از اینکه اینقدر مردم در این باره سوال می‌پرسند خسته می‌شویم اما مردم قسم می‌دهند که سوالشان پخش شود.
این خطیب دینی با بیان اینکه در روز بیش از 200 مساله را تلفنی پاسخ می‌دهد، اظهار داشت: هر شب از ساعت 21 تا 23به سوالات مردم به ‌صورت شخصی پاسخ می‌دهم و آنقدر تماس‌ها زیاد است که حتی فرصت چای خوردن هم پیدا نمی‌کنم.
او با اشاره به اینکه گاه مردم در ساعات پس از نیمه شب هم برای پرسیدن مسائل شرعی و احکام تماس می‌گیرند، عنوان کرد: گاهی ساعت 3 نصف شب زنگ می‌زنند، بیدار می‌شوم و جواب می دهم؛ می‌گویم حتما نیاز دارند، گاه فردی می‌خواهد روزه بگیرد یا مشکلی دارد و فکر می‌کند فقط من درست جواب می‌دهم به همین دلیل همیشه در دسترس هستم.
حجت‌ الاسلام سقاچی با یادآوری چند خاطره درباره میزان اعتماد مردم به نوع پاسخگویی وی به احکام گفت: این خاصیت رسانه است که مردم گمان می‌کنند هر چه ما بگوییم درست است؛‌ وگرنه چنین نیست؛ اما چون ما را در رسانه می‌شناسند، ناگزیر از این اتفاق‌ها می‌افتد.
وی ادامه داد: البته من هم بسیار‌ سعی می‌کنم آنچه در حکم است و مراجع گفته اند را بگویم و خودم چیزی به آن اضافه نمی‌کنم.
حجت‌الاسلام سقاچی در پاسخ به اینکه چگونه همه مسائل را از همه مراجع در خاطر دارد، بیان کرد: قریب به 25 سال است که کارم مساله گفتن است و حتی در اتومبیلم هم رساله عملیه دارم. در خانه ام نیز افزون بر40 رساله دارم و هر وقت بیکار می‌شوم، مساله می‌خوانم، به طوری که هر مساله‌ای بپرسند می‌توانم پاسخ 10 مرجع را درباره آن بگویم.
وی افزود: این‌ها همه از لطف خدا و اهل بیت (ع) است. گاه برخی علمای شهر زنگ می‌زنند و پرسشی درباره مسائل دینی مطرح می‌کنند و من خجالت می‌کشم جواب دهم اما می‌گویند شما این کار را بلدید مانند کسی که سال‌هاست دوخت و دوز می‌کند، چشم را هم ببندد، می داند کجا را باید کوک بزند.
** اگر مردم احکام را بدانند خطا نمی‌کنند
این روحانی دانستن احکام را از ارکان اساسی زندگی عنوان و بیان کرد: معتقدم اگر مردم احکام را یاد بگیرند کسی خطا نمی‌کند. اختلافات خانوادگی از این رو است که مردم حکم را نمی دانند و احکام زناشویی را بلد نیستند. زن نمی داند وظیفه اش چیست و متقابلاً مردم هم نمی داند و دعوا درست از همین جا ‌آغاز می‌شود.
او ادامه داد: در کار هم همین است، در مسائل مربوط به خرید و فروش و هر آنچه به زندگی روزمره مربوط است، چون احکام را نمی‌دانیم به بیراهه می‌رویم و از همین رو است که باید احکام را برای همه ارکان زندگی بدانیم و به کار ببندیم.
حجت الاسلام سقاچی افزون بر این، مولف کتاب‌هایی در زمینه‌های مذهبی همچون احکام نماز (ویژه بیماران، پزشکان و پرستاران)، عبرت‌های تاریخ، عشق انتخابی: نماز در آثار شهید دستغیب،‌ گوهرهای پراکنده و هدیه الهی نیز هست.
 

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جاده های استان فارس نیازمند علائم هشداری بیشتر است

سال 97 فارس رکورددار کودک آزاری بود

شناسایی 5 مورد مبتلا به تب کریمه کنگو و فوت یک نفر در فارس

اهدای عضو تحت فشار کاری غیراخلاقی است

اجرای طرح شناسایی و ساماندهی درختان کهنسال جنگلی در استهبان

نخستین جشنواره بازی‌های ترافیکی در شیراز برگزار می‌شود

یک باب منزل در جهرم وقف زوج‌های بی‌بضاعت شد

آخرین بار کِی مصاحبه کردی؟ ‌

همایش شیراز در گل نوشته‌های پارسه مرداد ماه برگزار می‌شود

قطعی آب در گرمای سوزان شیراز/ سیل هم اثر نداشت

صرفه جویی درمصرف آب را ازاصلاح کولرهای آبی آغاز کنیم

تلقیح واکسن کودکان شیرازی را به بیمارستان کشاند

100 میلیون تومانی که نه آمد، نه رفت

298 میلیارد تومان تسهیلات اشتغال روستایی در فارس پرداخت شده است

مدیرعامل آب منطقه ای فارس:قانون بازدارنده برای کشت شلتوک نداریم

دستگیری اعضای باند حفاران غیرمجاز و قاچاقچیان اشیاء تاریخی در فارس

پایان سال تحصیلی دانشگاه صنعتی شیراز با داستان دنباله دار یک شکایت

سنگ ناایمن دروازه قرآن شیراز، منفجر می شود

قتل زوج میانسال در فال

معاون هلال احمر فارس: مردم استان افزون بر 13 میلیارد ریال به سیل‌ زدگان کمک کردند

فرماندار: کارگروه تخصصی پایتخت کتاب ایران در آباده تشکیل می شود

صدور حکم سلطان هروئین در فارس

سانحه رانندگی در آباده 4 کشته برجا گذاشت

مدیرکل هواشناسی فارس: دمای لامرد فارس بیش از 50 درجه شد

هر شهرستان درگیر با ملخ در فارس، شهرستان پشتیبان دارد

کمیته حقیقت یاب: دستگاه های مختلف در جریان سیلاب شیراز مقصرند

14 شهرستان فارس درگیر مبارزه با ملخ/خسارتی ایجاد نشد

سه قطعه پرنده شکاری در فسا به محیط زیست بازگشت

نکات ایمنی هنگام استفاده از سموم دفع آفات کشاورزی رعایت شود

تکمیل بخشی از بزرگراه شیراز اهواز تا سال 99

ماشین آلات متصرفان اراضی ملی در جهرم توقیف شد

وانت حامل 308 کیلو تریاک درنی ریز توقیف شد

اعضای بدن نوجوان 11 ساله شهرستان فسا به بیماران نیازمند اهدا شد

شرایط ایجاد پارک فناوری توسعه اقتصاد دیجیتال در فارس فراهم شده است

یک هکتار از اراضی جنگلی چرگ جهرم در آتش سوخت

وحدت و همدلی مدنظر امام خمینی (ره) نیاز امروز جامعه است

رقابت 260 فرهنگی فارس در مسابقات قرآن و عترت

آباده ای ها 51 میلیون تومان در جشن گلریزان کمک کردند

کشاورزان از ظرفیت مشاوره ای دانشگاه شیراز بهره مند می‌شوند

دبیر خانه کشاورز فارس: موافق نصب کنتورهای هوشمند هستیم

برگزاری مراسم شب قدر در 350 بقعه متبرکه فارس

گام بلند اوقاف استان فارس در مسیر توسعه گردشگری مذهبی

تورهای "شهروندی" برای شهروندان کوچک در شیراز برگزار می‎شود

واژگونی پراید در فسا، جان 2 نفر را گرفت

کمک بیش از دو میلیارد تومانی خیرین فارس برای آزادی زندانیان جرائم غیرعمد

تلف شدن 55 راس گوسفند بر اثر صاعقه در سروستان

سیل شیراز و امدادهای بهزیستی در این رخداد

زلزله خان زنیان خسارتی نداشت

الزام رعایت همگونی در سازه‌های تجاری مجاور آثار تاریخی

«نگذاشتند کار کنیم» پذیرفته نیست