پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

اهمیت دوران نوجوانی در شکل‌گیری شخصیت افراد مقالات

اهمیت دوران نوجوانی در شکل‌گیری شخصیت افراد

  بزرگنمايي:

پیام فارس - دوران ‌نوجوانی یکی ‌از مراحل مهم در رشد شخصیت انسان است؛ دوره‌ای که فرد از دوران کودکی خارج شده و‌ با نقش‌ها و مسئولیت‌های جدید در خانواده و جامعه روبرو می‌شود .
  در فاصله بین بلوغ جسمی‌ و‌ روانی، جسم بیشتر از روان رشد می‌کند لذا جسم بر روان تسلط داشته و‌ به همین علت صاحب نظران سن بلوغ و دوران نوجوانی را دوران بحران می‌دانند.
نوجوان در این دوره شدیدا دچار نگرانی و اضطراب می‌شود، به طوری که نمی‌تواند جنبه‌های مختلف شخصیت خود را به‌گونه‌ای صحیح هماهنگ و قابل قبول سامان دهد.
فرد در دوران نوجوانی در مورد بسیاری از مسائل پیرامون خود دچار شک و تردید می‌شود و گاهی اوقات برای رسیدن به اهداف و خواسته‌های خود با دیگران و حتی والدین خود مخالفت می‌کند.در واقع فرد در این دوران می‌خواهد از دوران وابستگی کودکانه به سمت استقلال حرکت کند و در محیط خانواده و مدرسه استقلال بیشتری داشته باشد و‌خودش برای خودش تصمیم بگیرد .
این خواسته در نوجوان و نپذیرفتن این واقعیت توسط والدین منجر به ایجاد تنش و دوگانگی می‌شود به همین دلیل این دوران یکی از پر تنش ترین دوره‌های زندگی هر فرد محسوب می‌شود .
محیط و فضای خانواده و نحوه ارتباط والدین با نوجوان در این دوره در تکامل و شکل گیری شخصیت نوجوان نقش مهمی دارد .
مدرس دوره‌های تخصصی NLP  گفت: امروزه نحوه ارتباط با فرزندان یکی از چالش‌های پیش روی خانواده‌ها است و نحوه نادرست ارتباط با فرزندان منجر به کاهش اعتماد به نفس و منزوی شدن فرزندان خصوصا در دوران بلوغ می‌شود .
سید محمدرضا حسینی خاطرنشان کرد: اگر والدین با شخصیت و خصوصیات فردی نوجوان آگاه باشند از آنها در مورد امور و مسائل خانواده مشورت می‌خواهند، تحقیرشان نمی‌کنند و از نظرات و پیشنهاداتشان استقبال می‌کنند .
حسینی خاطر تاکید کرد: والدین باید با نوجوان خود با عشق و‌محبت رفتار کنند از سرزنش و از نصیحت‌های نا به جا و تحقیر کردن آنها بپرهیزند .
وی معتقد است که اگر والدین به هر بهانه‌ای و یا حتی به خاطر مشکلات ناشی از روابط بین خودشان عرصه را به نوجوانشان تنگ کنند، مدام به آنها امر و نهی کرده و یا در هر زمینه آنان را محدود کنند نه تنها فرزندشان از وجود آنها به عنوان پدر و مادر و راهنما بهره‌مند نمی شود بلکه با آنها به مخالفت می‌پردازد .
این روانشناس افزود: عدم رفتار صحیح والدین در این دوره با نوجوانان نه تنها کمکی به استقلال و هویت فکری و معنوی و رشد عاطفی آنها نمی‌کند، بلکه جلوی رشد طبیعی و عاطفی آنها را نیز میگیرد و امکان وقوع بسیاری از حوادث ناگوار برای نوجوانان فراهم می‌شود .
حسینی ادمه داد: آگاهی از سن بلوغ که در دختران از 10‌ تا 14 سالگی و در پسران از 13 تا 16 سالگی تعریف شده کمک بزرگی به والدین برای داشتن رفتاری مناسب و صحیح با فرزندان می‌کند .
او اظهار کرد: نوجوانان در دوران بلوغ نیازمند آرامش روحی و روانی هستند و فراهم کردن شرایط آرام و به دور از تنش و اضطراب برای آنها که در آن بتوانند فضایی برای تجربه‌های خود داشته باشند بسیار اهمیت دارد، چرا که فرزندان علاوه بر رشد جسمی با رشد روحی نیز مواجه هستند .
حسینی با بیان اینکه خانواده به عنوان یک عنصر مهم در رشد روح و روان فرزندان نقش مهمی دارد، عنوان کرد: فراهم کردن امنیت و محیط زندگی امن برای همه افراد خانواده به ویژه نوجوان بسیار حائز اهمیت است و باید مراقب بود که مشکلات و‌تعارض‌های بین والدین در حضور فرزند مطرح نشود و با این امر ذهن فرزند را با چالش مواجه نکنند .
وی ادامه داد: فرزندان در سن بلوغ بیش از هر زمانی نیاز به توجه دارند و بهتر است در هنگام گفتگو با آنها ارتباط چشمی برقرار شود تا در پی این ارتباط حس امنیت در آنها تقویت شود .
این کارشناس مسائل خانواده گفت: والدین نباید نسبت به اشتباهات فرزندانشان سریع واکنش نشان دهند بلکه فرصت اشتباه کردن را به فرزندان داده تا نوجوان با کسب تجربه صحیح زیستن را بیاموزد .
حسینی با اشاره به اینکه جامعه ما امروزه در وضعیت ایده عالی قرار ندارد، گفت: خانواده‌ها امروزه مسائل بسیار متعددی دارند که به جامعه تعمیم داده شده است .
وی خاطر نشان کرد: امروزه بحث ارتباط بین افراد خانواده دچار چالش شده که این موضوع نیازمند آموزش است.ریشه‌‌یابی از چنین مشکلاتی گذشتن از سن بلوغ را آسانتر می‌کند .
مدرس دوره‌های موفقیت تاکید کرد که نحوه صحیح ارتباط با نوجوانان در سن بلوغ رد شدن از دوره بحران را برای خانواده‌ها و همچنین فرزندان تسهیل می‌کند.
حسنی، خاطرنشان کرد: ریشه ‌ ی برخی مشکلات روحی فرزندان نظیر نداشتن اعتماد به نفس، ضعف در برقراری ارتباط، ناتوانی در تصمیم‌گیری صحیح و... در دوران کودکی شکل گرفته باید در همان ابتدا راه حل مقابله با آنها پیدا شود، اما این مشکلات در دوران نوجوانی نیز قابل حل خواهند بود .

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تجارتی جهانی در پستو

«جاروی پیش »، جلوه ای دیگر از سخاوت نخل

اتصال جاده خرامه به محور شیراز – مرودشت، یک گام دیگر نیاز است

ضرورت احیای اقامتگاه های بوم‌گردی

پیچ مرگ در حاشیه جاده

مشتاقان غواصی؛ جای آموزش اینجاست

سرگذشت یک سنگ از ظهور تا سقوط

بزودی آبی زیر پوست شهر جهرم می‌دود

حرکت پرشتاب برای تداوم توسعه استان ها

کارگروه مبارزه با قاچاق کالا و ارز در فضای مجازی فارس تشکیل شد

تداوم کمک رسانی به سیل زدگان تا رفع مشکلات

اینجا ارابه های مرگ پرشتاب می تازند

کِشتی در خُشکی

حکایت شوربختی دومین دریاچه ایران

سرنوشت غم انگیز دو تالار در شیراز: یکی پیر شد، دیگری زاده نشد

وقت تَق‌سیمِ تَق‌صیر

تعیین هوشمند مقصد سفر به جای گرفتاری 15 ساعته در ترافیک شمال

جاده‌های ناایمن فارس و انسان همواره مقصر!

سایه سنگ بر دروازه قرآن شیراز

توهم پرآبی

روایت مطبوعات شیراز از مذاکره سیاسی تا رقابت های انتخاباتی

صدها جان نازنین لای این آهن پاره ها پرپر می شود

رد پای بیوه سیاه در مُهر

سوداگری دلالان و جیب نحیف مستاجران!

ایران از توسعه سدهای برقآبی جا ماند/روایتی دیگر از لزوم سدسازی

فرصتی برای آبادانی فارس یا تهدیدی برای گروه محدود

پرداختن به توسعه گردشگری از شعار تا عمل

رها شده در «قندیل»

حساسیت جامعه نسبت به موادمخدر زیاد نیست/ حرکت الگوی مصرف به سمت موادمخدر تلفیقی

بی آبی و گرما به هم سازند تا آسایش مردم شیراز براندازند

نیروهای جهادی سعدی نشینان راتنها نگذاشتند/ سیل توجه همه راجلب کرد

صنایع دستی جهرم در پستوی یادها و خاطره ها

کودکانی که مردانه کار می کنند

زندگی پلاستیکی؛ مرگ محیط زیست

ملخ بوستان خورد و مردم ملخ

ارائه الگوی عشق بیمار در برخی نمایش های شبکه خانگی

یادگار آیت الله شب زنده دار

آتش سوزی سینما بهمن شیراز، عمدی یا غیرعمدی

اصلاح رژیم غذایی در کنترل پرفشاری خون موثر است

دست‌هایی که از آن سوی میله‌ها دراز شده‌اند...

خط دوم آبرسانی به شیراز امسال به بهره برداری می رسد

گذرحافظ دربن بست رندان فال فروش است/ تعقیب وگریز دستفروش وگردشگر

نگاه عملگرایانه به اصل بهره‌ وری

سفرهای ارزان؛ تجربه‌ای دشوار اما دست یافتنی است

جایگاه مغفول حکمت در «شهرحکمت»/ شیرازی ها از ملاصدرا چه می دانند؟

هویت

نوید دوباره اداره هیات امنایی تخت جمشید

ایران وجوانان انقلابی

مبارزه با آفات کشاورزی، تضمینی برای امنیت غذایی

ضرب زخمه ناکوک بر گوش مدرسه