پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

احداث کتابخانه‌ی مرکزی شیراز در ابهام گفتگو

احداث کتابخانه‌ی مرکزی شیراز در ابهام

  بزرگنمايي:

پیام فارس- کتاب و کتابخوانی از مهمترین اولویت‌ها برای بسترسازی توسعه جوامع بشری محسوب می‌شود، اولویتی که در ایران هم به عنوان یک اولویت اما در حد شعار! پذیرفته و مدام بر آن تاکید شده است؛ حال آنکه آمارها نشان از این دارد که حال عمومی کتاب و کتابخوانی در ایران با ریشه‌های تمدنی بیش از هفت هزار ساله، اصلا خوب نیست.

علی رغم باور شفاهی تمام مسئولان و دست اندرکاران مسائل فرهنگی به بدحالی وضعیت کتاب و کتابخوانی، شیراز که زمانی در کنار تمام القاب و عناوین، پایتخت فرهنگی ایران اسلامی محسوب می شد، ساختمانی شایسته و مناسب به عنوان کتابخانه مرکزی ندارد!

  بررسی سوابق نشان می‌دهد که اردیبهشت سال 91 مدیرکل وقت کتابخانه‌های عمومی استان فارس از نهایی شدن واگذاری قطعه زمینی از سوی شهرداری برای احداث کتابخانه مرکزی شیراز خبر داده بود.

صغری بابایی آن روز در کسوت مدیرکل کتابخانه‌های فارس اعلام کرده بود که با حمایت و تلاش مسئولان در فرمانداری و شهرداری شیراز، زمینی به منظور احداث کتابخانه مرکزی با زیر بنای 5 هزار و 500 مترمربع به اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان فارس واگذار شد.

او در عین حال که تذکر داد زمین یاد شده متعلق به یک خیر است، یادآور شده بود که احداث كتابخانه مركزی شیراز یکی از مصوبات دور سوم سفر رئیس جمهور به استان فارس محسوب می‌شود!!!

اما بعد گذشت هفت سال از انتشار این خبر، در حالیکه هنوز کتابخانه مرکزی در شیراز احداث نشده است، هادی آشتیانی معاون ترویج کتابخوانی و امور فرهنگی نهاد کتابخانه‌های عمومی در سفر به استان فارس وعده داد که در ایام دهه فجر امسال، عملیات اجرایی احداث کتابخانه مرکزی شیراز آغاز خواهد شد.

آشتیانی که این وعده را در جلسه بزرگداشت کتاب و کتابخوانی در شیراز عنوان می‌کرد؛ البته اشاره‌ای به مکان مورد نظر برای احداث این مرکز بسیار مهم فرهنگی نداشت.

حال و بعد از گذشت حدود 10 روز از وعده معاون نهاد کتابخانه‌ها، مسئولان عضو انجمن کتابخانه‌های عمومی فارس از بلاتکلیفی زمین مربوط به این پروژه فرهنگی می‌گویند!! و بر لزوم رفع مشکلات آن تاکید می کنند.

  مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری فارس در دومین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی فارس از بلاتکلیفی چند ساله مشخص شدن زمین کتابخانه مرکزی گلایه کرد.

بتول معلم گفت: بحث کتابخانه مرکزی شیراز سه سال است که همواره در تمامی جلسات مطرح شده اما اتفاقی شایسته انجام نمی‌شود. حال آنکه شیراز به عنوان شهر فرهنگی شناخته می شود و برنامه های کلانی نیز در حوزه فرهنگ در این شهر رقم خورده است.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری فارس تصریح کرد که با این همه القاب شهر شیراز، شایسته نیست که کتابخانه مرکزی این کلانشهر بلاتکلیف باشد!!!

معلم خواستار برگزاری جلسه‌‌ای با حضور مدیران کلیه دستگاه‌های مسئول شد و ادامه داد: در این جلسه باید مشکلات یافتن زمین مناسب برای کتابخانه مرکزی بررسی شود، تا هرچه زودتر زمین مناسب مشخص شده و عملیات اجرایی این پروژه آغاز شود.

وی همچنین از پیگیری برگزاری جلسه‌ای با حضور استاندار و مدیران سازمان برنامه و بودجه برای تأمین بخشی از اعتبارات بازسازی کتابخانه عمومی شهید دستغیب خبر داد .

در این جلسه البته مدیرکل کتابخانه‌‎های عمومی استان فارس نیز با بیان اینکه در آیین ملی گرامیداشت روز کتاب و کتابخوانی ملی هشت جایزه نصیب استان فارس شد، جای قدردانی از انجمن فارس را خالی دانست و بر لزوم برگزاری جلسات منظم این ا نجمن تاکید کرد.

روح الله منوچهری به موضوع کتابخانه مرکزی شیراز نیز اشاره و اضافه کرد: این موضوع یکی از دغدعه‌های اصلی کتابخانه‌های عمومی محسوب می‌شود حال آنکه پیگیری‌ها و مکاتبات انجام شده با دستگاه‌های مرتبط هنوز به نتیجه نرسیده است.

منوچهری تصریح کرد که کتابخانه مرکزی شیراز یک پروژه ملی محسوب می‌شود اما بیش از سه سال است که پیگیری‌ها برای یافتن زمین به نتیجه نرسیده است .

  لزوم شفاف سازی پیرامون موضوع احداث ساختمان کتابخانه مرکزی شیراز، به عنوان گامی عملی در مسیر تحقق شعار پرداختن به کتاب و کتابخوانی، احساس می‌‍شود. حال آنکه مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان فارس جز در برنامه‌های نمادین، رو به رسانه‌ها نشان نداده است.

مسئولان اداره کل کتابخانه‌های عمومی فارس طی یکی دو سال اخیر ترجیح شان این بوده که روابط عمومی کار انعکاس اخبار و رویدادهای این نهاد را عهده دار باشد و از حضور در جمع خبرنگاران پرهیزی اکید داشته‌اند؛ اگرچه در جلسات نمادین کتابخوانی و بزرگداشت و ... حضوری فعال از این مسئولان مشهود بوده است!!

ارائه آماری از اقدامات اجرایی شده، جدای از فعالیت‌های نمادینی که برای گرفتن لقب شهر و روستای دوستدار کتاب انجام شده و تداوم داشته است، بسیار ضروری به نظر می‌رسد؛ اقداماتی نظیر توسعه فضاهای فیزیکی خصوصا در مرکز استان فارس، افزایش زمینه ورود کتاب‌های پرمخاطب، جذاب شدن فضاهای کتابخانه‌ای، شمار اعضای فعال کتابخانه‌ها و ملموس شدن حضور کتاب بین گروه‌های مختلف جامعه و ...

بی تردید رسانه‌ها طی سال‌های اخیر بارها و بارها مسائلی نظیر لزوم پرداختن به ایجاد فضایی مناسب برای کتابخانه مرکزی شیراز، مرمت کتابخانه قدیمی شهید آیت الله دستغیب، توسعه فضاهای کتابخانه‌ای به شکلی عادلانه در شیراز و ... را مطرح کرده‌اند؛ امروز و با توجه به شعارهایی که شورای اسلامی و شهرداری شیراز پیرامون انسان محوری مطرح می‌کنند، باید امیدوار بود که شاهد به نتیجه رسیدن بخشی از مطالبات مردم در این حوزه و خارج شدن از شعار و حرکت به سمت عملیاتی کردن شعارها باشیم.

اگرچه در این میان، سهم نمایندگان مردم شیراز و مجمع نمایندگان فارس در مجلس شورای اسلامی، در فعالیت‌های فرهنگی خصوصا به نتیجه رسیدن پروژه‌های بر زمین مانده این حوزه، نظیر کتابخانه مرکزی، تالار مرکزی و موزه و ...... به دلیل دوری گزیدن اکثر نمایندگان از رسانه‌های استان، مشخص نشده است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

انسان معاصر نیازمند اندیشه ناب سعدی است/«بوستان و گلستان»منبع فضل

رها سازی آب سد سلمان، روستاها را تهدید نمی کند

سهمیه فارس از طرح اقدام ملی بنیاد مسکن 6100 واحد مسکونی است

خودرو، موجب مرگ پاکبان در شیراز شد

وزش باد و رگبارهای موقت میهمان آخر هفته فارس

خسارت 350 میلیارد تومانی سیل به کشاورزی فارس

مفقود شدن یك تبعه خارجی در كانال فاضلاب خیابان محراب شیراز

20 تخت بیمارستان صحرایی در شیراز برای اعزام به سوسنگرد تجهیز شد

شهروندان شیراز در طرح جمع آوری سبزه مشارکت کردند

14 مصدوم حادثه سیل شیراز همچنان در بیمارستان ها بستری هستند

تامین آرامش روحی و آسایش مردم بعد از سیل ، در اولویت است

احتمال آّبگرفتگی معابر شرقی رودخانه خشک شیراز/ لزوم تخلیه انبارها و برخی اماکن

گاز منو اکسید کربن، جان 6 نفر را در فارس گرفت

آمادگی اورژانس اجتماعی بهزیستی شیراز در ایام نوروز

تمهیدات لازم برای چهارشنبه سوری بی خطر انجام شده است

ایمنی تردد اولویت اصلی طرح نوروزی در جاده های فارس است

مدیرکمیته امداداستهبان:110 میلیاردریال وام اشتغال پرداخت شد

اثرات بادهای 120 روزه سیستان به روایت عکس در شیراز

بانوی نیک اندیش شیرازی خانه خود را وقف امورخیریه سلامت کرد

شیراز میزبان نمایشگاه خودروهای کلاسیک

مطالبات پاکبانان صدرا و داریون با جدیت در حال پیگیری است

قلات گنجینه‌ی ارزشمند معماری و گردشگری/ لزوم حفظ روستای قلات

نقش های تحمیلی بر تن میراث فرهنگی

کودکان در خانواده های طلاق بیشتر در معرض آزار هستند

خانواده ها فرزندان را برای همسر بودن تربیت نمی کنند

پایان نوستالژی طاووس/ «طاووس زیلا» خاطره سازی می کند

خیرین لارستان، رصد خانه ساختند

سلامت آب انبارها را تایید نمی کنیم

راه اندازی فاضلاب در روستاهای استان فارس آغاز شد

سیاست‌های کلان شهرسازی در برنامه پنچ‌ساله توسعه شیراز

کبک‌هایی که به همت یک زن خروس می‌خوانند

نمایشگاه انفرادی نقاشی به شیوه «پاپ آرت» با عنوان «پرتره های من»

عادل یزدی نقاشی دیواری«زیارت» راخلق کرد/فرشی از سرو زیرپای گردشگر

حمله خطرناک ترین آفت مزارع به فارس، بدون زیان بود

انتقال آب از دریا به فارس و چشم انداز آینده

استقبال از جشنواره فجر حاکی از خودکفایی اقتصاد هنر است

برنامه ستاره ساز فوتبال، قانونی یا غیر قانونی

بی رغبتی صنعت، نخبگان را راهی خارج کشور می کند

بارش باران در استان فارس تا یکشنبه ادامه دارد

خدمات الکترونیک تامین اجتماعی به 30 خدمت رسید

بارندگی اخیر چشمه های خشکیده کازرون را جاری کرد

حمایت بیش از 90 هزار حامی از ایتام فارس

پای برف به آسمان شیراز باز شد/ تردد کند در برخی محورهای فارس

برپایی اولین نمایشگاه شیلات در شیراز

یادها و خاطره ها در سه روز مانده به پیروزی انقلاب 57

بهره برداری از 90 پروژه عمرانی در فارس

پنج طرح عمرانی در فسا به بهره برداری رسید

ثبت 3 هزار اثر ملی در استان فارس

بیمه سلامت استان فارس مطالبات سال 96 بخش خصوصی را پرداخت کرد

205 روحانی در روستای محروم فارس مستقر هستند