پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

انتظارات از بودجه 98 سياسي

انتظارات از بودجه 98

  بزرگنمايي:

پیام فارس- جلسه فوق العاده هیات وزیران صبح و بعدازظهر یکشنبه 11 آذر 97 با موضوع بررسی لایحه بودجه سال 98 کل کشور تشکیل شد و تبصره های پیشنهادی ارقام کلان و ویژگی های بودجه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و لایحه بودجه سال 98 در آن به تصویب رسید.
با تقدیم لایحه بودجه به مجلس، نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی در کمیسیون ها و فراکسیون های مختلف به بررسی لایحه بودجه می پردازند و با توجه به نیاز های کشور در زمینه های مختلف سعی در تصویب بودجه ای خواهند کرد که تنها منجر به پویایی در کشور شود.
بر اساس گفته عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی دولت به احتمال زیاد لایحه بودجه سال 1398 کل کشور را 18 آذر97 به مجلس ارایه می‌کند.
از جمله مواردی که باید در بررسی لایحه بودجه مد نظر باشد می توان به تعیین قیمت فروش نفت با توجه به نفت خیز بودن ایران و همچنین نحوه تامین مالی پروژه های عمرانی کشور اشاره کرد البته نباید فراموش کرد که اولویت های کشور نیز باید مد نظر باشد و برنامه ریزی ها به صورتی باشد که منجر به پویایی کشور در تمامی ابعاد شود.
در این شرایط، رئیس کل بانک مرکزی، تعیین نرخ تقریبی 5700 تومانی دلار در لایحه بودجه 98 را تایید کرد.
عبدالناصر همتی اعلام کرد: این رقم در حد پیشنهاد است و میزان دقیق آن در لایحه بودجه 98 برای تسعیر درآمد‌های نفتی، بعد از نهایی شدن اعلام می شود.
پیش از این، برخی رسانه ها نرخ پیشنهادی دلار در لایحه بودجه سال آینده را هشت هزار تومان اعلام کرده بودند که واکنش برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی را نیز به دنبال داشت؛ با این حال این رقم تکذیب و اعلام شد که قیمت دلار برای لایحه بودجه 98 در روزهای آینده تعیین و نهایی خواهد شد.

** کشاورزی و صنعت اولویت های بودجه سال 98
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی در این باره گفت: کشور در بخش کشاورزی و صنعت پیش تر چالش هایی را داشته و باید با برنامه ریزی که دولت در لایحه بودجه سال 98 دارد بتواند این چالش ها را در این دو حوزه اولا کاهش دهد و در جایگاه بعد نسبت به توسعه فعالیت های این دو حوزه اقدام کند.
علی اکبری در ادامه افزود: محدودیت هایی در تعیین بودجه وجود دارد و این محدودیت ها باعث شده تا امکان فعالیت های گسترده دولت در زمینه های مختلف کاهش چشم گیری داشته باشد.منابع و مصارف در کشور نه تنها محدود است بلکه آنچه مشخص است این است که دولت باید با اولویت بخشی به فعالیت هایش توجه بیشتری به اولویت ها داشته باشد.
وی بیان کرد: یکی از اولویت های اصلی کشور موضوع اقتصاد است که باید توجه ویژه ای به آن شود و یکی از ارکان اصلی حوزه اقتصاد نیز تولید است که باید پویایی داشته باشد و با توجه به نیاز های مردم نسبت به رفع این موضوعات در جامعه اقدام کنیم.
این نماینده مجلس در ادامه گفت: اگر بتوانیم همین وضع موجود را حفظ کنیم و فعال نگه داریم سایر بخش های راکد مانده نیز فعال می شوند در سایر بخش ها نیز همچون بخش کشاورزی می توانیم به نهاده ها توجه بیشتری کرد و صنایع تبدیلی نیز به عنوان یکی از زیر شاخه های کشاورزی باید بیشتر دیده شود.
او عنوان کرد: نباید به سمت ایجاد کارخانه های جدید برویم بلکه باید با توانمند ساختن کارخانه های موجود نسبت به افزایش بهره وری در این کارخانه ها اقدام کنیم.
عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس گفت:تولید کالا های صادرات محور نیز یکی از مواردی است که منجر به بهبود شرایط اقتصادی کشور در دوران تحریم خواهد شد که این مهم نیز باید در لایحه بودجه سال 98 لحاظ شود.
وی ابراز امیدواری کرد: با توجه به شرایط تحریم و مشکلاتی که کشور در زمینه های بین المللی داشته، دولت به حوزه هایی که در آن توانمندی داشته است در لایحه بودجه سال 98 توجه بیشتری کند.
اکبری ادامه داد: نباید تنها اکتفا به ارزی کنیم که از طریق فروش نفت وارد کشور شده و تنها به واردات فکر کنیم باید با توجه به نیاز امروز کشور نه تنها تولید را در بازه زمانی کوتاه مدت بهبود دهیم بلکه با نگاهی بلند مدت نسبت به اقدامات اساسی در این حوزه و حوزه های بنیادین اقتصادی اقدام کنیم.
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی همچنین پیشنهاد داد: گردشگری نیز نباید فراموش شود زیرا بسیاری از کشور هایی که بحران هایی از این دست داشته اند توانسته اند با ایجاد جذابیت های گردشگری طبیعی و یا حتی غیر طبیعی و ایجاد رونق گردشگری با تزریق ارز به چرخه پولی کشورشان شرایط را به سمت خود تغییر دهند.

** در جلسه هستم لطفا پیامک ارسال کنید!
بر اساس پیگیری هایی که از دفاتر نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی صورت گرفت بیشتر نمایندگان طی روزهای پنج شنبه الی شنبه هر هفته در حوزه های محل انتخابیه حضور دارند و هر 20 روز نیز یک هفته باید در حوزه های انتخابیه خود و در میان مردم حضور داشته باشند و مسائل و مشکلات آنان را بشنوند.
طی چند روز گذشته که تصمیم بر نوشتن این گزارش گرفتیم سعی کردیم با نمایندگان مختلف مردم استان فارس در مجلس شورای اسلامی ارتباط تلفنی برقرار کنیم اما تنها جواب تکراری که از تمام این نمایندگان گرفتیم پیامک هایی بود با مضمون «در جلسه هستم لطفا پیامک ارسال کنید».
این در حالی بود که قبل و بعد از هر تماس پیامکی از طرف خبرنگار برای نمایندگان محترم ارسال می شود و این افراد از موضوع مد نظر مصاحبه و همچنین منبع پرسشگر آگاهی کاملی داشتند.
با این حال بهرام پارسایی، فرج الله رجبی و مسعود رضایی نمایندگان مردم شیراز در مجلس، حسین رضا زاده نماینده مردم کازرون، محمدمهدی برومندی نماینده مردم مرودشت، رضا انصاری نماینده مردم داراب و رحیم زارع نماینده مردم آباده، بوانات و خرم بید در این مجلس حاضر به مصاحبه درباره لایحه بودجه سال 98 نشدند.
رحیم زارع نماینده مردم آباده ، بوانات و خرم بید ،سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی است.

**بودجه سال 98 در موعد مقرر تقدیم مجلس می شود
پیشتر رئیس سازمان برنامه و بودجه گفته بود: با توجه به فضای پیش آمده در عرصه های بین الملل، پیش بینی برای بودجه سال 98کار دشواری است، اما تلاش دولت این است که بودجه را با دقت ارزیابی و در موعد مقرر آن را تقدیم مجلس کند.
محمدباقر نوبخت افزوده بود: بودجه 386 هزار میلیارد تومانی عمومی کشور در بین دستگاه‌های مختلف اجرایی کشور (حدود 31 دستگاه) توزیع می شود.
وی اضافه کرد:دولت 15 آذر ماه هر سال بودجه را به مجلس تقدیم می کند برای این که بودجه در زمان مناسب حاضر شود، از 15 مردادماه این کار را شروع کردیم و حداقل هشت جلسه به عنوان ستاد بودجه تشکیل داده‌ایم.
نوبخت با تاکید بر این که تا الان مشکلی برای این که بودجه در 15 آذر ماه تقدیم شود نداشته‌ایم، ادامه داد: طی پنج سال گذشته فقط یک سال آن هم به دلیل مسائل سیاسی و برجام ما منتظر ماندیم تا اجرایی شود بعد بودجه را تقدیم مجلس کردیم در دولت یازدهم و دوازدهم دقیقا در همان وقت قانونی 15 آذرماه بودجه را تقدیم مجلس کرده ایم.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

برخی دولتمردان به دنبال تعطیلی شوراها هستند

واردات خودروهای هیبریدی آزاد شد

توانمندسازی مددجویان کمیته امداد حمایت واقعی است

گرانی گوشت، کیفیت غذای دانشجویی را کم کرد

بانک مرکزی: دریافت ارز 4200تومانی حق نیست

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/02/26

گمانه‌زنی؛ دلار افت می‌کند، خودرو گران می‌ماند

قیمت دلار و یورو در بازار امروز

انتخابات یازدهمین دوره مجلس در 15 حوزه انتخابیه فارس برگزار می شود

طرح مدیریت یکپارچه شهری را حمایت کنید

گام دوم انقلاب؛ خوراک فکری نسل جوان

اطمینان داریم مسئولان تصمیم گیر مذاکره نمی کنند

اجرای طرح فراگیر جهاد همبستگی برای کمک به سیلزدگان

توفیق دولت در گرو اطلاع‌رسانی صحیح است/ روابط عمومی باید به علم روز مجهز باشد

طرح ملی «جهاد همبستگی» در فارس اجرا می شود

تأکید رئیس کل دادگستری فارس بر تقویت ادارات حقوقی

کاندیداهای انتخابات مجلس تا 16 خرداد از سمت خود استعفا دهند

دکتر امیر محبیان: مؤثر بودن ایده گفتگوی ملی زیر سؤال است

ایجاد شائبه حمایت از کاندیداها منجر به عزل از مسئولیت می‌شود

در نشست روحانی با فعالان سیاسی کشور چه گذشت؟/ دکتر محبیان: دولت برای مردم پناهگاه اقتصادی ایجاد کند

زنگ انتخابات در استان فارس به صدا درآمد

استاندار فارس: حمایت فرمانداران از کاندیدای خاص منجر به عزل آنها می شود

امضای تفاهمنامه سرمایه‌گذاری بین فارس و یک شرکت اتریشی/ رحیمی: صلح پایدار با شناخت از فرهنگ‌ها شكل می‌گیرد

معاون صنایع دستی کشور: شیراز، شهر جهانی صنایع دستی می شود

امضای تفاهمنامه سرمایه‌گذاری بین فارس و یک شرکت اتریشی/ رحیمی: صلح پایدار با شناخت از فرهنگ‌ها شکل می‌گیرد

برگزاری مراسم مردمی رحلت امام(ره) در پایگاه‌های فرهنگی فارس

شبکه آبرسانی فسا نیازمند بهسازی و شبکه گذاری جدید است

کار امروز دولت مورد تایید تمام جریان‌ها است

مردم فارس به راهپیمایی حمایت ازمواضع ایران علیه استکباردعوت شدند

تشکیل کارگروه تامین زمین با کاربری ورزشی در شیراز

تعامل بین قوا با حفظ استقلال، کاهش مشکلات را به دنبال دارد

نظارت دستگاه‌های قضایی بر واگذاری پروژه‌های عمرانی

برتری سیستم‌های حقوقی و قضایی ایران در عرصه بین‌الملل اثبات شود

برخی کارها خلاف شئون دستگاه قضایی و یک قاضی است

استاندارفارس خواستار تامین اعتبار برای جبران آسیب های سیل شد

دیدار استاندار فارس با رئیس سازمان برنامه و بودجه

ناكارآمدها راه‌حذف كارآمدها و حفظ قدرت را یادگرفته‌اند

معلمان با پرورش نیروهای خلاق در راه توسعه کشور گام بر می‌دارند

قانون شهرداری را از حضور در عرصه ورزش منع نکرده است

اتریش در همکاری با ایران پیشرو بوده است

کسانیکه صبور و مقاوم نیستند از قطار انقلاب جا می‌مانند

رسالت معلم پرورش جوان مومنِ انقلابی است

استاندار فارس: 21 شهرستان استان از سیل خسارت دیدند

استاندار فارس: حامی سرمایه گذاران اتریشی در فارس هستیم

فعال مدنی: گرایش سیاسی در برخورد با فساد ملاک نباشد

امر به معروف و نهی از منکر یعنی دوست داشتن یکدیگر

گفتمان شهری بین مسئولان و شهروندان باید وجود داشته باشد

امام جمعه شیراز: رونق تولید با صحبت کردن ایجاد نمی شود

حفظ قابلیت‌های موشکی ایران یک راهبرد مهم است

تاکید نماینده ولی فقیه در فارس بر ایجاد گفتمان شهری